N.V. Middenstands-Credietbaiik SOEST iHienws- en Advertentieblad. S o e s t e r Courant voor PARAPLUIES BUREAU voor ADMINISTRATIE en BELASTINGZAKEN Fotografie Atelier Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. LIPSLAOEH en KASTJES Incasseeringen, Deposito s WANHOOPSKREET. W. P. J. VENEMA BRILLEN BETER EN BILLIJKER D. F. VOIGT OPTICIEN Mr. J. N. VAN D00RNI H. L VAN DEN BERG 5 Soesf „fVIODERN" No. 9 Der-tiend.- «Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Zaterdag 28 Febr. 1925 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Eikeregel meer 15ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker ■i GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN EB ■ottH IN ONZE SAFE-INRICHTING metffrim Nogmaals Slavernij in onzen tijd - De Slavernij van het kind. „Als het kindje binnen komt, juicht heel het huisgezin". Deze woorden schreef eens een dichter en hij schil derde dan verder de onbedorvenheid van de kinderziel, de frischheid, die er van het kind uitstraalt, zijn jonge ge dachten en reine denkbeelden. Het kind, dat is als een onbeschreven blad, een bloemknop, die ontluiken gaat. Een enkel woord, een spontaan gebaar van een kind, kan soms bij ons ouderen, ge dachten wakker roepen van zelfopoffering, zuivere naastenliefde en ons ontroeren tot het diepst van onze ziel. Hoeveel teedere zorgen worden er niet besteed aan de ontwikkeling van het jonge leven, hoeveel angsten en smarten worden er om zijn entwil niet geleden Noemt men deze eeuw niet de eeuw van het kind En als dank oogsten wij den blijden lach in de kinderoogen. |a, er wordt veel gedaan voor het kind. En daarom treft het ons als een schrille wanhoopskreet als wij hooren hoe in het Verre Oosten nog de bijna onbeperkte slavernij van het kind heerscht. I let is een trieste, in droevige lectuur, die van het rapport van de arbeidscommissie van het kind te Shang hai. Toen men hoorde, dat de vorst van Nepal de slavernij afschafte vroeg men zich verwonderd afBestaat dat dan nog Maar weinig konden wij westerlingen vermoeden, dat er in China, dat wij toch al jarenlang aan het „be schaven" zijn, nog toestanden heerschen, die onze Hollandsche moeders met afgrijzen vervuilen;-Het rappuil van de arbeidscommissie is sober gesteld, maar het vormt een aanklacht, zoo fel en verbijsterend, juist door zijn eenvoud, dat het niet mogelijk is, een dergelijke publicatie stilzwijgend voorbij te gaan. Want daarin wordt verklaard, dat kinde ren eenvoudig worden verkocht en als „slavenkinderen" gebruikt worden in inlandsche bordeelen en opgeleid voor de prostitutie. Moeders, denkt U dat eens in. Maar dat is nog lang niet alles. De aanklacht is nog veel grooter. In de fabrieken, daar werken kleuters van 6 jaar, twaalf uren per dag. En er wordt in dag- en nachtploegen gewerkt, elk twaalf uren lang. Maar de maat is nog niet vol. Neen, want er dient bij vermeld, dat de kinderen gedurende twaalf uur nog meestal staande hun arbeid ver richten. Alsof het vee was worden de kinderen dikwijls door contracten vanuit de provincie „aangevoerd". Alsof deze gruwelijke feiten nog niet genoeg voor zich zelf spreken, voegt de rapporteur er nog, men zou haast geneigd zijn te zeggen humoristisch, aan toe, dat hun levensomstandigheden feitelijk neerko men op „slavernij". Dit gebeurt in het jaar 1925, in de eeuw van „het kind". En toch heeft de regcering van Peking in 1923, krachtens de internationale arbeidsconïerentie van den Volkenbond, fabrieksreglementen uitgevaardigd en daarmede een begin gemaakt met een arbeidswetgeving in China. Maar men heeft ze niet uitgevoerd Iets wat wel meer voorkomt in „duister China". Toch schijnt er eenig licht op te gaan. De gemeenteraad van Shanghai, een der industrieele centra heeft het initiatief genomen voor een hervorming. En het resultaat was, het rapport, waaruit wij zoojuist een greep deden. Nu worden er eenige, O, nog zeer bescheiden re gelingen voorgesteld. Maar voordat deze door den gemeenteraad kunnen worden aangenomen, is er nog de goedkeuring noodig van de consuls en autoriteiten der buitenlandsche mogendheden, welke krachtens verdrag, verschillende rechten hebben. Maar ten slotte kan er hier dus eenige verbetering verwacht worden. Doch dit is nog alleen maar Shanghai. Heel overig China blijft dus overgeleverd aan willekeur. En dus duurt de afzich telijke „Slavernij" van het kind voort, totdat er weer een behoorlijke centrale regeering is. Eerst dan kan er kans bestaan op een hervorming, lntusschen zwoegen daar de peuters van 6 en 7 jaar, twaalf uren lang, 's nachts en overdag, staande den ganschen langen dag Dr. F. C. KAMERKRONIEK De algemeene beschouwingen over de herziening van het Indische regeeringsreglement - Voor en tegen - De minister aan het woord - De nood in de Veenen. Het was niet druk in de kamer, deze week. Zooals bekend, waren nog steeds de algemeene beschouwingen over liet ontwerp van wet betreffende Indie's nieuwe staatsinrichting aan de orde. Af gemeten naar het groote belang, dat Nederland bij lndië heeft, was de belang stelling in de kamer voor het onderhavige onderwerp gering te noemen. Betrekkelijk een beperkt aantal sprekers gaf zijn meening te kennen, omtrent het ontwerp, hetgeen duidelijk aantoont, dat het gros der kamerleden niets, of heel weinig van Indische toestanden en bestuursrichting afweet of er onverschillig tegenover staat. Om dan tot de beschouwingen terug te keeren, Jhr. Rutgers van Rozenburg (c.h.) gaf uiting aan zijn meening, dat het beleid van den G.G. gebonden moet worden aan instructies van het opper bestuur en dat het wets-ontwerp te ver gaat, wat betreft de wetgevende bevoegd heid van den volksraad. Een heel ander geluid dus,' dan voorgaande dagen werd vernomen, toen sommige sprekers be weerden, dat door den Wetgevenden raad, de invloed van den Volksraad nog verder beknot werd. Deze spr. achtte het ontwerp, als het niet sterk gewijzigd werd, onaannemelijk. Mr. Dresselhuys (v.b.) wees op de onduidelijkheid in het ontwerp. Hij achtte het echter een bin dende eisch, dat de kroon de bevoegd heid moet hehhen, hevftle.nen ineltuotiac aan den G.G. te geven. Doet men dit niet, dan wordt het parlementaire stelsel ondermijnd. Zijn stem kon hij nog niet bepalen, doch hij verklaarde, dat in geen geval het recht van controle der Staten- Generaal op den minister en via hem op de Indische regeering, mag verloren gaan. De heer Oud (v.d.) betreurde dat geen algeheele herziening van het Indi sche regeeringsreglement is tot stand gekomen. Tevens maakte hij van de ge legenheid gebruik, om de heer Dressel huys een vriendelijkheid te zeggen, door te verklaren, dat de rede van dien heer geen andere beteekenis had, dan dat Nederland de touwtjes in handen moet houden, uit vrees, dat anders de belangen van de ondernemers en het kapitaal in het gedrang komen. Maar, zeide de heer Oud, Nederland moet niet de voogd blijven spelen over Ned. Indië. Des heeren Ouds voornaamste bezwaar was, dat het HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ EMMALAAN 10 b/h. JUUANAPLEIN TELEF. 109 Voorjaarsstoffen - Regenjassen rtllROFM. OROTHFSTP. W - QOF°.TD1lK ontwerp ten aanzien van de regeling der inwendige aangelegenheden slechts schijnbare zelfstandigheid geeft. Dat lndië nog niet rijp is voor een volledig parle mentair stelsel, gaf hij toe, maar hij drong er toch op aan, geen wetgevenden raad in het leven te roepen, doch den volks raad tot een werkelijk vertegenwoordi gend lichaam te maken. Ook de communistische heer Van Ravesteyn liet zich hooren en vergastte ons op eenige communistische theorieën, een referaat over den emancipatie-drang der Aziatische volken, een probleem, dat de bourgeoisie en de bezittende klasse niet konden oplossen. Dat schijnt het privilegie der communisten te zijn. Hij brak nog een lans voor het algemeen kiesrecht in lndië en vroeg, waarom een Indische boer of grondwerker minder in staat is kiesrecht uit te oefenen, dan een boertje op de Veluwe. Hij vergat echter dat de massa in lndië analphabeten zijn, terwijl het eenvoudigste boertje in Gelderland toch meestal nog wel lezen en schrijven kan en zich dus uit cou ranten enz. op de hoogte stellen kan van zijn tijd. Van c.h.-zijde werd nog liet woord gevoerd door den lieer Van Boetzelaer van Dubbeldam, die het kern punt van het ontwerp vond liggen in het overbrengen van de wetgevende bevoegd heid van den Raad van Indië naar den Volksraad en Wetgevenden Raad. Hij wenschte geen wetgevende bevoegdheid voor den Volksraad. Erg ingenomen toonde spr. zich niet met het ontwerp. De lieer Feber (r.k.) betwijfelde, met het oog op de nieuwe samenstelling van den Volksraad, of deze wel behoorlijk de verhoudingen in de Indische samen leving zal weer^: ."..n, en een juiste af spiegeling zal ziJffKan de verschillende krachten, die, in de Indische samenleving werkzaam zijn. Ook de wetgevende raad kon geen genade in zijn oogen vinden. I Maar dnor amendminp was h*M ont werp nog voor veel verbetering vatbaar, vond hij. „De G.G. moet zijn, de man van (ie Nederlandsche regeering en er is geen twijfel aan of hij zal dat nog zijn un aanneming van het ontwerp", meende de heer Rutgers (a.r.). Nadat deze spr. nog betoogd had, dat de staten-genera.-rl den minister tot verantwoording moeten kunnen roepen, verklaarde de heer Rijcky vorsel (r.k.) nog o.u., dut de eenheid v;,rt het geheele rijk bij de behandeling v.n hel onderhavige wetsontwerp op dé;,-, voorgrond moet staan, zoodat dus voor gebouwd moet worden op hetgeen bi- staat, dus op den Volksraad. Ook dezA1 spr. verklaarde zich tegen den wetgevei den raad en voor handhaving van de tegenwoordige samenstelling van den Volksraad. En toen kwam de miriisté" aan het woord. Minister de Graaff verdedigde ver schillende punten. Van uitstel van de behandeling wilde hij niets weten, daar de landvoogd te kennen heeft gegeven., dat spoedige tot stand koming van hts ontwerp wenschelijk is, daar uitstel ont stemming in de verschillende kringen zou verwekken. Verder verklaarde lm; dat de ministerieele verantwoordelijkheid jegens de Staten-generaal onverzwakt gehandhaafd zal blijven. Spr. wees d voorts op, dat de thans voorgestelde herziening voortvloeit uit de belofte, die door de regeering bij de jongste groncH wetsherziening is afgelegd, n.1. om her-» vormingen in Indië tot stand te brengen) in overeenstemming met het huidige tijdsgewricht. De minister achtte het best, de vorming van een eigen machts sfeer in lndië te bevorderen, door ge leidelijk de teugels te vieren, maarniet ze te laten ontglippen. De instelling van; den wetgevenden raad verdedigende., zeide de minister, dat dit lichaam als, het ware een agent van den volksraad is, dat de meer ondergeschikte aange legenheden zal hebben af te doen. Pram tisch gesproken is de wetgevende raad bestemd om te verdwijnen, zoodra de omstandigheden dit mogelijk maken. De voorgaande sprekers waren blijk baar niet bevredigd door de uitlat'ngen van den minister, zoodat repliek en dupliek volgde. jÉ lntusschen hebben wij zoo den indruFjl gekregen, dat het sommigen soieke-fi® -iki juiueiiji: -i.v,-,ïa8V zwaartepunt van het ontwerp ligt. Mis schien ligt dat ook aan het ontwerp zelf. Maar tegen de eindstemming zal men er wel wat meer van weten. Goed opletten en luisteren is dus de boodschap. De aandacht werd nog weer eens gevestigd op den nood in de veenen, door interpellatie van den lieer Weitkamp (c.h.), die den minister vroeg, of deze bereid was den afzet van turf te bevor deren, verveners te steunen, bevordering van turfcentrales te steunen, werkloozen een kindertoeslag te geven en de ont ginning te bevorderen. De minister antwoordde, dat men met het verleenen van steun bijzonder voorzichtig moet zijn, want, vroeg minister1 Ruys, is het wel gewenscht, dat de regeering een bepaalde industrie steunt De bestaans mogelijkheid moet eerst worden onder zocht. Hij staat echter niet geheel af wijzend om te steunen. Doch eerst wanneer alle gegevens in zijn bezit zijn, zal hij een beslissing nemen. Inzake turfcentrales zeide de minister steun toe, terwijl hij ook binnenkort een be slissing ten gunste van kindertoeslag voor groote gezinnen hoopte te kunnen nemen. Met de werkverschaffing zal worden doorgegaan. In een vergevorderd stadium verkeeren de plannen tot ver betering van de Dintel, tot kostbare verbetering van het waterschap de Regge, enz. De Heer Weitkamp was echter niet tevreden met 's ministers antwoord en stelde een motie voor, waarin de wen- schelijkheid werd uitgesproken, dat van regeeringswege alles wat mogelijk is wordt gedaan, om de moeilijke omstan digheden der turfindustrie te verzachten. Nadat nog eenige andere spr. huti meening hadden te kennen gegeven, werd de zitting verdaagd. Voordien was eerst nog z. h. s. een wijziging van de jachtwet inzake het rapen van eieren aangenomen. Daarmede was onze overzichtsperiode ten einde. POLITICUS. P. C. W. FOEKEN MANUFACTUREN v. WEEDESTRAAT 34 de school, en op Dinsdagavond van 6 —7 uur aan de woning van het hoofd. Voor de school aan de Beetzlaan, op Maandag, Woensdag en Donderdagavond van 67 uur aan de school. Voor de school op Soesterberg, bij voorkeur op Maandag 2 Maart a.s. des namiddags van 57 uur. De kinderen moeten op 1 April a.s. minstens 5l/s jaar oud zijn om toegelaten te kunnen worden. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, BATENBURG. 1 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van K. Brons te Soest, om op het perceel aan den Ossendamweg, kadastraal bekend in Sectie D. no. 1713 een smederij te mogen oprichten door hen is toegestaan. Soest, 17 Februari 1925. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend a. dat in dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehoudente Soesterberg in het lokaal der hulpsecretarie op 9 Maart 'a.s, van 1012 en van 13 uur; T? Soest iii het gymnastieklokaal der Openbare Lagere School in de Kerke- buurt. Voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters A |ot en met E op 10 Maart a.s. F ,a JVl „11 N 12 op alle voormelde dagen van 10 12 en van 14 uur. b. Dat de maten en gewichten schoon, Iroog en -roestvrij moeten worden aan gebedenen onderzocht te kunnen worden gUw Dat 'v^ens,j'"i-k?-aairihfiHen Ferbünuon 'aan uen ijk en herijk betaald moet worden en wel ten bate van 's Rijks schatkist; d. Dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het aïkeurings- merk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden e. Dat de maten en gewichten vóór 1 October 1925 gestempeld moeten zijn met de letter b en dat er, bij verzuim of verhindering om van de bovenge noemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Utrecht op eiken Zaterdag van 9—1 uur f. Dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden (op zending per post franco, bijvoegen de laatst afgegeven verklaring en een post- bewijs tot een bedrag overeenkomende met de som van 10 cent voor elk ge wicht). Soest, 26 Februari 1925. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, (get.) P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, (get.) J. BATENBURG. Stand Publicatïën BEKENDMAKING. Inschrijving van Leerlingen op de Openbare Scholen. De ouders, die met 1 April a.s. hunne kinderen onderwijs wenschen te doen geven aan een der openbare scholen in deze gemeente, worden verzocht onder overlegging van het pokkenbriefje, hiervan zoo mogelijk vóór 13 Maart a.s. opgave te doen bij het desbetreffend hoofd der school. Gelegenheid tot inschrijving bestaat Voor de school aan de Middelwijkstraat op Maandag, Dinsdag en Donderdag, des vrwmiddigs van 1112 uur aan GEBORENHans Gerard Maria, z. v. G. J. van Schalkwijk en A. H. Ruijssenaars Peter Matthaus Conrad, z. v. P. M. Drost en A. Reijerse Martinus, z. v. J. Vlaan deren en H. C. van Lankeren Willempje, d. v. C. v. Esch en W. Burgwal Johannes, z. v. J. van Kasteel en W. M. Meerwoldt Grietje, d. v. P. Reeringh en C. van LambaJgen Marinus, z. v. Chr. de Ruig en J. v. Fulpen. ONDERTROUWDJ. van Beek met W. Beers. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN H. Weerdesteijn, oud 68 jaren, weduwe van C. Majoor Johanna Klok, oud 72 jaren, echt- genoote van G. Oudhof B. Otse, oud 22 jaren, d. v. B. Otse en van J. Bos. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 19 26 FEBRUARI 1925. j. Maters met gezin, Veenhuizerstraat 38, van Hilversum B. J. P. Schneiders, Kerkstraat 14, van 's-Gravenhage J. v. d. Berg, Gallenk. Pelsweg 1, van Maartensdijk L. F. Schudel met gezin, Soesterb.str. 33, van N. Amerika G. Ruiter met gezin, Banningstr. 28a, van Tilburg G. v. d. Esschert, Wiek- sl.weg O.Z. 9a, van Amersfoort. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 19 26 FEBRUARI 1925. G. Baas, naar Zaandam, Zeemanstraat 65 J. A. v. d. Grift met gezin, naar Maarssen, Kaatsbaan 16 H. R. v. d. Hengel met gezin, n. Hoogland, Hoog landerveen 76 A. Delver met gezin, n. Ileilo, Schuine Hondsbosschelaan N. Deijs, n. Utrecht, Donkerstr. 24 bis -- G. M. Kok, n. Utrecht, Riouwstr. 87 W. Oudene<:, n. Zeist, (den DnldeG TELEFOON 48 - TELEFOON 163 - Dolderscheweg 63 J. v. d. Berg, n. Utrecht, Hooge Weide, p./a. P. v. Veld huizen E. Straatman, n. Almelo, R. C. Gesticht de Goede Herder C. H. Stelwagen, n. Amsterdam, Hugo de Grootstr. 20a huis A. v. d. Pol, n. Zeist, van Reenenweg 31. Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnharclt's Laxeertabietten on misbaar. Zij werken vlug en radicaal en ver oorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Irsgexosiders Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kirkland Lake Ont. Februari 7, '25. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad op te nemen, bij voorbaat mijn dank. Dezer dagen mocht ik in Uw courant een stukje lezen over emigratie naar Canada, waarin het werd voorgesteld als zouden vakkennis en kennis van de Engelsche taal voldoende zijn om in Canada als landbouwer te slagen. Nu is het wel mogelijk dat een der- gelijken indruk wordt opgedaan door eenige journalisten die, op elk mooi plekje feestelijk onthaald, een reisje door Canada maken, doch de Canadeesche farmers hebben het mij wel een beetje anders verteld. Zij zeggen algemeen, om in Canada te slagen noodig heeft isGeluk, en vooral in West-Canada zooals in Nanitoba, Sas catche wan en Alberta, waar de natuur zeer grillig is. Doch we zullen eens objectief de lotgevallen van een landverhuizer naar Canada, nagaan. Gesteld A. wenscht te emigreeren naar Canada, om zich daar als landbouwer te vestigen. Hij bezit misschien juist genoeg voor den overtocht en nog wat om eenige weken in het leven te blijven, of wel hij krijgt een voorschot, moet dus het geld leenen. De ondervinding leert, dat deze twee toestanden onder emi granten het meest voorkomen. A. vertrekt onder de adspicien van de Nederlandsche Vereeniging „Land verhuizing" om door bemiddeling van de Canadeesche Regeering, welke een speciale immigratiedienst in het leven heeft geroepen, werk te verkrijgen. Bij A. staat evenwel voor verdienen en bij de immigration officers, in het gun stigste geval, ondervinding opdoen, want Canada heeft alléén behoefte aan settlers, menschen die zich beslist een eigen be drijf wenschen te veroveren of nog liever, verzekeren. A. komt aan op een immi gratie-kantoor b.v. in Toronto, overhan digd daar zijn introductie-brief en nu is de zaak gezond zou je denken? Mis poes. De ambtenaar begint je te vertellen dat je den volgenden dag maar eens terug moet komen, en liet behoort niet tot de uitzonderingen als dezen toestand drie d vier weken bestendigd blijft, totdat men een vrachtauto met immigranten vol laad en men ze bij de farmers gaat uitventen, zooals in Mei van het jaar 1924 vanuit St. Catherines Ont. plaats heeft gehad. Ik denk zoo, dat daar wel iets aan man keert. Bij onderzoek blijkt de reden van dit alles te zijnDe door de Canadee sche regeering te intensief gevoerde immigratie compagne, welke duizenden menschen van alle Europeesche natie's binnen doet stroomen in een tijd dat de hoog conjunctuur van den landbouw tot het verleden behoort. In het Cana deesche parlement zijn dan ook al stem men opgegaan om dezen toestand onder de oogen te zien. Alzoo bemerkt A., doch te laat, dat de Canadeesche arbeidsmarkt overvoerd is. Gevolg, wordt al emplooi gevonden, dan is liet voor korten tijd en tegen een laag loon. De farmer waar ondergeteekende werk zaam was, vertelde aan hem, dat door de immigration-office was medegedeeld dal hel loon voor een volslagen farm hand 240 dollar per jaar moest bedragen of met een evenredig bedrag verminderd als de arbeider niet bekwaam was, ter beoordeeling van den farmer. Mettertijd kan dan dit loon opgaan met 50 ft 100%. Om zelf een bedrijf te beginnen moet A. over een bedrag van 3500 4 5000 dollar beschikken. Bereken nu zijn kans om te slagen als A. gehuwd is, als men bovendien nog weet, dat een dollar in Canada de koopkracht heeft van den Gulden in Holland. Volgens dien maatstaf zijn levensmiddelen daar iets goedkooper, doch<kI^Göing en schoei sel enz., even duur als m Holland m. a. w. men betaald voor deze dingen in Canada evenveel dollars als men in Holland er guldens voor betaald. Rr»df»nk nu e^ns dat A tnt de zoovelen behoort die zich slechts voor de Zomer maanden hebben kunnen verhuren, dan volgt daaruit onmiddelijk de vraagWat te doen in den winter? Er zijn vele mogelijkheden le. Er is een barmhartige farmer en A. kan de wintermaanden bij hem werken voor 10 d 15 dollar per maand en de kost. 2e. A. krijgt werk in de bosschen, wat een speciaal vak en waartoe de Hollander minder geschikt is. (Bij voor keur heelt men Zweden en Noren in de bosschen.) Het loon bedraagt dit jaar 20 tot 30 dollar per maand en de kost. Meestal heeft men evenwel een buiten gewoon groote uitgave voor kleeding te doen. Er is n.1. een sneeuwlaag van 5 ft 6 voet hoogte en een temperatuur van 20° tot 60° Fahrenheit. 3e. A. gaat naar het goud- en zilver- gebied om te werken, dat hij zijn zuur verdiende geld voor niets heeft uitgegeven. 4e. A. gaat naar één of andere stad, verteert langzaam aan alles wat hij bezit om in de brood of soeplijn van één of ander liefdadige instelling te belandden evenals de zoovele duizenden die dat doen Montreal, Tovonto en Winnipeg. Nu blijft nog de vraag over: „Heeft A. in West-Canada meer kans van slagen Zooals reeds eerder is gezegd, de natuur is er zeer grillig, 't Gebeurt maar al te vaak dat lente en voorzomer een pracht oogst beloven, doch dat regen en, zooals dit jaar op vele plaatsen, sneeuw in den oogsttijd alles bederven. Er volgt al uit dat het bedrijf in West- -aur.aua öjj tgi uuicscnaaniiuci Wui uen uitgeoefend. Om een groote boerderij te verkrijgen kan men verschillende wegen inslaan. Men kan zelf ontginnen na ver kregen concessie, waarbij een zeker aan tal, oogenschijnlijk niet, doch in werke lijkheid zeer bezwarende bepalingen gemaakt zijn o.a. verplicht te ontginnen oppervlak, het bouwen van een woning enz. enz. Men kan een boerderij huren of koopen. Menschen die het kunnen weten, zeggen dat de gemakkelijkste en voordeeligste manier is, een boerderij koopen, waaruit dan al direct volgt dat ontginnen en huren lang niet voordeelig voor den betrokkene kan zijn. Alles tezamenvattend kan men zeggen: „Slagen d. w. z. werken, zoo, dat men nog zelf de vruchten kan plukken is in West-Canada mogelijk als men naast verkregen vakkennis een eigen kapitaal bezit. Moet men zelf het kapitaal ver dienen en is men daarbij nog gehuwd dan is slagen absoluut onzeker. Tusschen twee haakjes zij medege deeld, dal hetsden Engelschen onderda nen voor het verkrijgen van land, veel ge makkelijker wordt gemaakt, dan anderen. Meenende dat er nu genoeg van Uw kostbare ruimte is ingenomen, zullen we maar een groot gedeelte achterwege laten, o.a. den real-estateman, de ver houding tusschen de C. P. R. en den Western-Canadian farmer. Vergun alleen nog een korte conclusie te trekken. Als men beslist emigreeren wil, leer dan geen Engelsch. Toen ondergetee kende naar één en ander informeerde hier in Canada, sloeg hem den schrik om het hart, en als hij de middelen had bezeten, was hij per eerste reisgelegen heid in Holland terruggeweest. Weetje, vertelde mij een Canadees, hoe ik den immigratie-dienst beschouw Ik be schouw het als een verband tusschen land- Schaggeraars en Stoomvaart-Maatschap pijen om verschillende regeeringen van een massa dure elementen te verlossen. Emigreer niet als je niet een kapitaal van minstens f 2500.d f 3000.bezit. Emigreer niet om in Canada los werk man te worden. Bedenk je kunt maar zes of zeven maanden werken perjaar. Emigreer niet naar Oost-CanaJa. Dit jaar kwamen duizenden Russische Man- nonieten in Oost-Canada met vooruitzicht dat er het volgende jaar nog meer komen. Indien gij een gezin hebt, scheidt U niet daarvan. Bezint eer gij begint. Nogmaals dankend voor plaatsruimte, teekenen wij Hoogachtend, C. KRAAK. K. HUBBELMEIJER. G. DE JAGER. Kirkland Lake Ont. Canada. Post-Office General Delivery. KERKDWARSSTRAAT15 ■M DAGELIJKS GEOPEND MM BRll I DSPORTRETTEN KUNSTLICHTOPNAMEN F,N V U TT O T? O O T T IV O F. N

Soester Courant | 1925 | | pagina 1