1 i T Stoomwasscherij en Strijkinrichting Woningbureau CORRY LUYT Piano Leerares LA PORTE Co. nederlandsche Handel mij., neder!. Indische Handelshanh D. F. VOIGT P. MAN Uitgave: G.J.SMIT (Ons Boekenhuis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING WEERBAAR OF WEERLOOS. TH.-B,-SUKKEL - SOESTDIJK De voorgestelde belasting wijzigingen. W. G. Burger, Zeist Een der grootste en meest moderne inrichtingen op dit getned. Steerihofstr.5-Tel.S45 -iUblAMA.Pk.CJif 5? SAFE-DEPOSIT Bouwterreinen te koop vanaf f 1100,-- per perceel. 4e Jaargang No. 8 Gecontroleerde oplaag te samen 6000 exemplaren. Vrijdag 6 Maart 1925 SOEmiWM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Baarn, Spoorstraat en Laanstraat Soest, F. C. Kuijperstraat Wij ontvingen een keurige collectie eikenhout artikelen, als Couranten- hangers, Pijpenrekken, Étagères voor klein koper, Pendules en Klokjes met garantie. Deze week ontvangtU nog premies bij Uw inkoopen» Zie vooral de Etalage in ons nieuwe filiaal Laanstraat. IV „Gelijk er geen bloem geurt, of die bloem is vajn een eigen soort, 't zij dan roos of madelief of lelie, en er geen keurgesteente flonkert, dat niet een bizondere naam voert, 't zij van dia mant, robijn of jaspis, zoo ook leeft er geen kind des menschen voor de zon, of die mensch be hoort tot een eigen land en eigen volk; hij zij dan Rus, Spanjool of Belg, of wat andere natie ge noemen woudt. En niet anders staat het ook) met ons. Ook wij zijn niet slechts menschen^ maar of Zeeuw of Fries of Hollander, en saam1 Nederlanders; en als Nederlanders dragen we saam ons vaderland op het hart en danken on zen God, dat ons de liefde voor onzen geboorte grond met het leven zelf inkieeft; en we min nen Oranje, en we groeien in onze landhistorie; en geen slag zou ons nationaal besef geduchter verpletteren, dan zoo ons volksbestaan vernie tigd wierd en Nederland uit de rij van Europa's vrije staten verdween." Het was Dr. Kuiper die met deze woorden! zijne merkwaardige rede over „Tweeërlei Va derland" inleidde en de beschouwing hierin ge geven over het begrip vaderland in verband met de vraag weerbaar of weerloos. Dat de menschheid in haar geheel gevormd wordt door rassen, volken en stammen is toch geen daad van zuiver toeval, geen blinde machti is hiervan de oorzaak, maar in die veelheid en veelsoortigheid en verscheidenheid werkt Hij Zijn gedachten uit- En nu gaat die verscheiden heid verder dan het volk en de natie, zij werkt daar óók in het geslachu.de familie en het j>e-. zin maar toch Yóój dat er samenhang en samen leven door gewerkt wordt en de geschiedenis zien laat dat bij alle onderscheiding, toch wat bij- eenhoort, bijeen blijft. Dat er volken waren en zijn die scherp geteekende en scherpsprekende karaktertrekken vertoonen is niet het gevolg van oorzaken en natuurlijke invloeden maar is door God gewild en wordt door God gewerkt; vol ken en natiën zijn geen willekeurige verschij ningen, geen bepaald getal zielen op een zekere hoeveelheid grond, geen optelsom van individuen maar het zijn organismen die een persoonlijk! bestaan, een eigen taak, een eigen plaats hebben zoowel in de geschiedenis als op den aardbodem en ieder op hunne eigene wijze een roeping te vervullen hebben. Tegenover deze opvatting van menschheid en geschiedenis staat wat men in onze dagen noemt de internationale gedachte, die van geen grenzen en van geen volksonderscheid weten wil; de menschheid als een familie be schouwt en in de uitwissching van grens en onderscheiding het geluk voor allen poogt te bereiken. Hoewel modern van naam is dit streven oud als de geschiedenis; in Babel's torenbouw1 werd voor duizenden jaren dit bedoelen gety peerd en door het optreden der wereld!-heer-i schappijen op andere wijze uitgebeeld. Maar tref fend is het te zien hoe dit pogen bij den toren-1 bouw te Babel tot het tegenovergestelde doel leidde en hoe bij het ineenstorten van de wereld heerschappijen de volken weder htm eigen gren zen en hun eigen volksleven hervonden. Bewijs dus dat niet het nationale gekunsteld maar het internationale abnormaal was. En zoo ooit dan is in onze dagen dit bewijs voor ieder waarneem1, baar geleverd. Want het einde van den oorlog zag Polen na eeuwenlange verscheuring her steld, het onnatuurlijke van de Habsburgsche sta- tenschepping opgelost en het eigenbestaan op nieuw bevestigd van volken, voor wie zulk een herleven voor goed afgesneden werd geacht. Vloeit uit deze beschouwing eenerzijds voor ieder volk het recht op een eigen volksbestaan voort, anderzijds voert deze beschouwing tot de plicht dit bestaan tot handhaven en tegenover den aanrander te verweren. Nu bestaat dit ver weer niet in de eerste plaats in bewapening of weerbaarmaken maar integendeel in aankwee king van alles wat een volk geestelijk' .sterken kan. Het verdiepen van het nationale besef, het verzorgen en ontwikkelen van de geestelijke goe deren aan een volk met, maar ook in tegenstel ling met andere volken, geschonken. De ver rijking van zijn geestelijk bezit en de vermeerde ring van alles wat zijn bestaan verhoogen, zijn optreden in de wereld versterken kan. De bewa pening van een volk, zijn materieelen weermacht is er niet om te strijden met anderen, maar, de naam geeft het reeds aan, te verweren wat het bezit, om binnen de muur van kracht door be wapening gevormd, het eigen leven veilig te stellen en de volledige ontplooing van dit leven en de levenskracht die ruimte te bieden en die veiligheid die het behoeft om naar eigen wet zich uit te leven. De eigen taal, de eigen zede, het eigen karakter en de ingenomen positie be- kooren tot de geestelijke voorwaarden van goede defensie- Een volk dat die goederen prijs geeft gaat den ondergang tegemoet ook al is het sterk gewapend, maar daarentegen waar voor deze goe deren gestreden wordt en de bewapening ver waarloosd, daar is evenzeer de ondergang nabij ]-I en sluit het ander niet uit, het eene roept om het andere. En waar vaderlandsliefde bij de primitieve zoowel als bij de cultuurvolken als de deugd bij uitnemendheid wera geëerd, ja, vaak de religie van een volk vormde, zoo is in onze dagen deze eigenschap nog een deugd bij uitnemendheid, in dagen van rust genegeerd, maar i<n dagen van spanning en gevaar krachtig en algemeen. Zoo gingen voor ruim tien jaar de honderd duizenden elkander tegemoet met de vader- landsche hymne op de lippen en in het hart' en waren de internationale lofzang, vergeten die zij kort te voren zoo luid hadden aangeheven en in het Nederlandsche parlement werd door den leider der anti-militairisten getuigd dat de nationale gedachte de nationale geschillen moest overheerschen, en werden op de slagvelden won deren van moed en toewijding betoond voor het vaderland en voor de handhaving der zelfstan digheid van dit vaderland. Prof. van Embden moge, zooals laatst nog in de Eerste Kamer smalen dat de militaire autoriteiten- er wel hecatomben van onschuldige slachtof fers voor over zullen hebben om hun lang voor bereid oorlogswerktuig ook eens in werking te zien, ieder die nuchter de feiten van den dag beziet en de plicht tot nationale zelfhandhaving erkent zal zich met afkeer afwenden van zulk een optreden en spreken, waarin meer de fana ticus dan de man van nobele bedoeling aan het woord is- Moet alzoo aan de geestelijke! weerbaarheid van een volk direct zich de stof felijke aansluiten, van de overheid, wil zij die alaam verdienen, moet gevergd dat zij ook in dagen van vrede met de mógelijkheid van oorlog rekent. De verbetering en versterking der weer baarheid behoort niet alleen tot haar taak maar is zelfs een der belangrijkste van haar regeer- beleid en regeermacht. Die te verwaarloozen is met de belangen van het aan haar zorg toever trouwde volk spelen en op welk verlies van goed, van eer en welstand dit een volk kan te staan komen, bewijst onze eigen geschiedenis en vele sombere bladzijden. Zij, als overheid draagt, naar Goddelijke ordinantie, het zwaard, niet tevergeefs, zoowel naar binnen als naar buiten en een christenoverheid zou aan haar eigen eer, haar roeping en verplichting ontzinken) als zij deze hare roeping zou verzaken of, voor verlies van v-olksgunst beducht, in deze hare verplichting zou verslappen. Daarom geeft de Anti-Revolutionaire Partij geen onduidelijk geluid inzake 's lands defensie bij de komende stembus en, bereidwillig als geen andere om mede te werken tot bevorde ring van de vredes idee, blijft zij bewapening) noodig achten zoolang zij die tot 's volks welzijn en zelfstandigheid noodig acht. BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 63 Leeraar M.O.Teekenen(Acte M.A., N IX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven vanles in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- nen, Batikken en Schilderen, Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. III Dat de beoordeeling van de ingediende ont werpen, niet van alle kanten even welwillend zou zijn, was zonder twijfel te voorzien. Vooral in dezen tijd, nog slechts enkele maan den vóór .de verkiezingen, was niets anders te verwachten. Daarom te meer is een minister te waardeeren, die den moed der oprechtheid heeft, om zonder aanzien des persoons, die maatregelen voor te stellen, welk'e in het belang van land en volk ge boden zijn. Juist daarom eer-en wij den minister van Fi nanciën, het worde nogmaals uitdrukkelijk ge zegd, wijl hij toont den man te zijn, die eigen belang en het belang der partij, waarvan hij de leider is, ondergeschikt houdt aan de groote nationale belangen. Dat het hem er niet om ;e doen is een be paalde groep van ons volk te treffen, zooals in zekere kringen van overheidspersoneel bij voor keur wordt geleerd, blijkt wel zonneklaar uit deze voorstellen. Mochten de ambtenaars-sa arissen bij den pré- cairen stand van 's lands financiën niet op het peil van 1921 worden gehandhaafd, deze be lasting-wijzigingen dragen duidelijk het kenmerk ook andere groepen van het Nederlandsche Volk te doen bijdragen om een )échtmatiger verdee ling van lasten te verkrijgeaï. Reeds in ons vorig artikel spraken wij het uit, dat geen bezwaren werden gehoord tegen de voorgestelde verlagingen van de directe belas tingen. Daarover zijn allen het roerend eens. Die belastingen zijn te hevig. Evengoed voor de laagst aangesiagenen, als voor hen die tot de hoogst aangesiagenen be- hooren. Daarin brengen de wijzigingen allereerst ver betering. Voor de kleinere inkomens en de gezinnen door verhooging van den aftrek voor het kin dertal en daarnaast door een aftrek van f 200 voor levensonderhoud. Het effect hiervan zal vooral worden gezien in de aanslagen van de ar-Oeiders-klasse en de ambetnaarswereld. Een rechtvaardige en zeer sociale maatregel, waarvan het profijt aan het óvergroote deel van het volk ten goede zal kónten: De beide andere voorstellen tot verlaging zul len kunnen dienen om de kapitaal-vorming en de instandhouding daarvan te bevorderen. In onze artikelen over de financiën van het Rijk hebben wij de noodzakelijkheid en den socialen ondergrond daarvan reeds breedvoerig uiteengezet. Plet gaat hierin niet om kleine dingen of klasse -"belangen, maar zeer beslist om de be staansmogelijkheid van hen, die na ons komen. Van de volgende geslachten: Van onze kinderen- Voor hen, die niet verder kunnen of willen zien als hun eigen beurs, noge hierop worden afgedongen; wie nuchter en klaar de nood en en behoeften van dezen tijd ook maar tey deele mocht peilen, zal met erke/ning van het goede in deze voorstellen gewa_ge£,_,_ Stond het alzoo vast, dat de salarissen van hen die in overheidsdienst of semie-publiek bedrijf werkzaam waren, niet onaangetast kunnen blij ven, even zeker is het dat daarmede niet volko men het financieel en economisch evenwicht in ons volksbestaan is te herstellen. De uitgaven van den Staat moeten omlaag. Iedereen acht dit noodig. Even noodig is echter dat de volksuitgaven verminderen. Is ver sobering van de Staatshuishouding een gebie dende eisch, versobering van het volksleven is niet minder noodig. Nog altijd is er een belang-, rijk deel van ons volk, dat zich weeldej-uifgaveri veroorlooft, waarvoor het zelf zeer zeker de ver antwoordelijkheid draagt, maai' waartegen, zon der eenig recht van beklag, dient te keer gegaan. Wij behoeven slechts te wijzen op het krank zinnig bioscoop-b ezoek, vooral van die inrich tingen waarvan de zedelijke waarde der ver toonde films aan gerechten twijfel onderhevig is en waaraan vele klagers over de slechte tijden, week aan week zonder morren de niet geringe entrée-gelden offeren. Op het nachtbraken, om maar niet efger te noemen, in cabaret en luxueuse dancing-clubs, waarbij avond aan avond kapitalen geld worden verbrast en de levenskracht van jonge en an dere uitgaanders wordt vernield. En hiermede noemen wij slechts enkele grove TELEFOON Nr. 226 De wasscben worden te Soestdijk, Soest en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Autodienst gehaald en gebracht. Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen (of fijne?) vormen van geld en levensverspilling, daarnaast is er veelal een opschroeving van le vensbehoeften een stellen van levenseischen over gebleven uit de dagen van schijnwelvaart, waar van zeer velen nog steeds geen afstand wen- schen te doen. Men lette slechts op de weelde* uitgaven voor kleeding en andere levensverzor ging, op de verterings-uitgaven bij het verkeer -Kuitenchuxc,arx_ctfiTi Zniidaoni ppD in druk te ontvangen van ae nooazaKelijke be perking door de tijdsomstandigheden geboden. Toeneming der bevolking en steeds grooter werkloosheid zijn de vraagstukken waarmede alle ernstige economen zich het hoofd moe maken. Geld voor productieven arbeid is er niet en nochtans worden door zeer velen kapitalen in- productief verknoeid. Zijn in tijden van gezond, van normaal eco nomisch leven vele van deze verschijnselen reeds te veroordeelen, hoe moet dan "het oordeel van hel nageslacht wel niet zijn, over het roekeloos gedoe van dezen tijd. Men zegge nu niet, dat wij overdrijven. De tijden zijn ernstig en halve maatregelen kunnen niet baten. Zachte lieelmeesters maken stinkende wonden. Zien wij nu wel, dat meenen wij de voorgestel de weelde- en verterings-belasting een eerste stap beteekent in de richting om 't volksleven tot een voudiger en dies gezonder plan terug te voeren. Een tweeledig profijt dus. Eerst een compensatie voor de verlaging der directe belastingen. Een nationaal belang. Dan een rem voor het te zeer opgeschroefde leven, een aansporing tot zuinigheid dus. Een volksbelang. Wij ontkennnen niet, reeds eerder spraken wij het uit, dat tegen deze voorstellen, vooral wat de weelde- en verterings-belastng betreft, be- UUf JAHU/VRI igz* QÊ. BIRftCT&Un l3~- CtHAAk 30 MO .30 60 BO OO 100 zvvaren kunnen worden ingebracht. En zeer zeker wel gegronde bezwaren. De handeldrijvende middenstand laat zich reeds in dien geest uit, en het „volstrekt onaanneerm baar" is al wel uitgesproken. Het ligt niet op onzen weg, op deze bezwaren reeds nu in te gaan. Daarmede willen wij wachten totdat straks de openbare beliandeling in de Sta ten Generaal daartoe gereeder aanleiding" biedt. Eén opmerking zei ons echter reeds gegund. Hoewel wij voetstoots aannemen, dat er voor den handel bezwaren zijn, wil het ons toch toe schijnen, dat vele daarvan van hetzelfde ge halte, van dezelfde waarde zijn als het verzet in onderwijs- en ambtenaarskringen tegen de salaris-verminderingen. Vrees voor vermindering van eigen inkomsten, is ook hier weer de groote drijfveer. Men wil1 eigen levenspeil handhaven. De Tilburgsche wolfabrikanten: spraken het uit. Van hun zijde zijn er geen bezwaren. Waar om niet? Zeer eerlijk erkennen zij het; wijl zij er- geen nadeel, geen vermindering van inkom? sten door zullen ondervinden. Voor bezwaren van dezen aard zal de Minister zeker ook nu niet uit den weg gaan, evenmin als bij de ambtenaars-betoogingen. Ons volk moet terug naar een gezond eco nomisch leven. Dan zullen zeker veel uitgaven zich verplaatsen of achterwege blijven. Mocht deze winst er uit geboren worden, dan zullen wij ons oprecht verheugen. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden, Nieuweweg 95 - Soest BAARN BANKIERS SOEST - BUSSUM Correspondenten der: en ALLE andere Groot- Banken te Amsterdam ffli-r-T rite-' Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen KERKBERICHTEN. SOEST. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te lOVs uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. Hoek. Nam. 6 uur Ds. J. Hoek. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Docent de Bruin, Apeldoorn. Woensdagavond 7 uur Ds. Salomons. (Bidstond voor 't gewas) Geref. Bond Voorm. 10 uur Ds. K. J. v. de Berg van Amersfoort. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymu. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Voorm. 10.30 uur Ds. F. H. G. van Iterson, Nijmegen. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, Hotel Eemland, ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur Dr. F. Beerens van Utrecht. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. A Radix. Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Postweg door den Eerw. Heer Dijkman, Zeist LAGE VUURSCHE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. Woensdag 6.30 uur Ds. Gunning.

Soester Courant | 1925 | | pagina 1