Soes 1 e, r Courant, voor Soest en Omgeving Sienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. P. v. d. BURG VIN O gr üJie @ankzak@n 'IpL Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Juliariaplein 5 -■ Soest Ondergrondsche Brand-lnbraakvrije Kluis ONTWAPENING. W. P. J. VENEMA v tj BouwfepKeinèii koop 81100,- per percei KUNSTTANDEN - GEBITTEN No. lO Dertiende Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur SOESTER Zaterdag 7 Maart 1925 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. TELIF. 1©3 Een vraagstuk, van vitaal belang voor Nederland. Sedert in 1918 de wapenstilstand ge sloten werd, die een einde beoogde te maken aan den grooten oorlog, is er een, o, in den beginne zoo zwakke, stem op gegaan, die vroeg om ontwapening. Maai de vrees, die verwarring brengende geestesgesteldheid, hield de volkeren in zijn klauwen en verduisterde hunne ge dachten, tot er een mist voor hen optrok, die het heldere uitzicht belemmerde en het beeld van vrede en toenadering deed vervagen. Een oogenblik had men het toekomstbeeld van vrede, rust en ont wapening gezien, doch onmiddelijk daar op hernam de vrees zijn vermeende rechten en zoo zien wij dat de naties wederom den wedloop van bewapening voortzetten. Frankrijk bestelde 100 nieuwe oorlogsschepen. Vooral daar in het schoone land van de Seine vierde de vrees hoogtij, de angst voor de veiligheid. En men zocht zich daartegen te bescher men, door ontzaglijke vlootuitbreiding, het onderhouden van een luchtvloot, tieri keer zoo groot als die van Engeland, het op de been houden van een leger macht, die schatten verslond en nog verslindt en een gat vreet in Frankrijk's volkswelvaart en in den franc. In mindere mate, hebben de andere ex-oorlogvoeren de landen aan dien wedloop meegedaan. ln_.de Vereenigde Staten zagen we het oifio-vra.Fipstnk nonlert^>cir^ *^de"krmgen 'wilden zich wapenen tegen het geheele gevaar en eischten vloot uitbreiding. Maar de Yankee's zijn, hoewel minder gevoelig aangelegd, toch schran dere zakenlui. En ze rekenden en reken den en zagen, welke enorme bedragen ze in ijzeren oorlogschepen en ander oorlogsmateriaal staken, ze bekeken nuch ter het vraagstuk en ondekten dat ze daar geweldige kapitalen renteloos ver morsten. Toen kwam er een ontwapenings conferentie. Wel leverde die eenig resul taat op, maar de vrees had sommigen der deelnemers zoo te pakken, dat toch lang niet bereikt werd, wat men zich voorgesteld had. Maar de stem die om ontwapening vroeg, zwol aan. De mist trok op, werd ijler, en zie, te Geneve werd een protocol geboien, dat men het protocol van Geneve noemde. Dit be oogde, voorkoming van oorlog, arbitrage, ontwapening, in den geest van beperking tot een minimum. Een golf van enthou siasme ging over Europa en ver daar buiten. Tot de mist weer op kwam zetten. Het misverstand, wantrouwen, verduis terde weer de nobele gedachte, de vrees hernam zijn plaats en deed weer angstig terugkeeren tot het wapen-bewapening. Eu de wedloop werd voortgezet. Maar ginds, aan den Hudson, was men ertoch niet mee tevreden. Vooral niet, toen de begrooting weer op de proppen kwam en men weer zag, hoe al die kostelijke dollars weer omgezet zouden worden in oorlogswaarden. En men bedacht, zeer „ousiness-like" ook, dat, indien men daar in Europa eens wat minder uitgaf voor bewapening, er wat meer zou overschie ten voor hersteldoeleinden, envoor betaling der Europeesche oorlogsschul den aan Amerika. Zoo paarde men de ethische overwegingen aan de practische. Zoodat dezer dagen president Coolidge de Engelsche regeering eens aan den tand voelde, hoe men daar over een nieuwe ontwapenings-conferentie dacht. Wil Engeland, dan worden de andere landen uitgenoodigd. Het hangt dus van Engeland in zeker opzicht af. Men kwam wel op een psychologisch moment bij Engeland, juist aan den vooravond van de begrooting. Die begrooting van de staatslieden aan de Theems, voorziet in een uitgaaf voor miUtare doeleinden vau een heel dik milliard guldens, een bedrag dat de helft grooter is, dan ooit vóór den oorlog aan verdedigingsdoeleinden werd ten koste gelegd. En dit werd door den minister gemotiveerd door de groote uitbreiding van leger, vloot en vooral luchtvloot elders. Is het niet duidelijk, dat er een ont wapeningsconferentie noodig is? Wij bedoelen hier niet te redetwisten over het voor en tegen van algeheele en een zijdige ontwapening voor ons land. Maar een ontwapeningsconferentie, als die welke thans waarschijnlijk komen gaat, is voor ons land van het hoogste belang. Want het kan niet anders dan toege juicht worden,'indien het mogelijk zou zijn, de uitgaven voor bewapening te beperken en er wat meer vertrouwen en minder wantrouwen onder ons zou wo- Want alvorens er iets bereikt kan wen in den naaste overwonnen worden. De mist moet optrekken en verdwijnen. Dan kan de vrede komen. Dr. F. C. Als Uw Handen na een of andere bezigheid wat Ruw of Be schadigd zijn, wrijf ze dan dadelijk in met PUROL. Uierdoor zijn ze weer spoedig in goede conditie. KAMERK^ONBEK Het Indische regeerings- reglement in de 2e Kamer afgehandeld - De Neder- landsche meerderheid in den Volksraad behouden - Verkiezing speeches in de Eerste Kamer. Het Indische regeeringsreglement is dus al weer afgehandeld. Tijdens de artikelsgewijze behandeling werden nog heel wat amendementen ingediend en verworpen. Aangenomen werd echter het z. g. amendement Feber, beoogende een toevoeging aan artikel 1 van het regeeringsontwerp, waardoor de bestaande verhouding tusschen Kroon en G.G. wordt bestendigd en de minis- terieele verantwoordelijkheid onverkort wordt gehandhaafd. Minister de Graaft' had er beswaar tegen, evenals de heer Oud, die het in strijd met de nieuwe grondwet achtte. Zijn partijgenoot Mar- <- 'J.-V-indiu- amendement werd aangenomen, hij bij de eindstemming moeilijk voor kon stemmen. De heer Dresselhuys (v. b.) zei net het omgekeerde, n.l. als het ver worpen werd, dan zou hij moeilijk voor het wetsontwerp kunnen stemmen. En ten slotte werd het amendement aange nomen met 47 tegen 20 stemmen. De sociaal-democraten hebben geen waarbij de Wetgevende Raad omgedoopt werd in College van Gedelegeerden, goed, nadat het door den minister was overgenomen, onder de verklaring, dat de naam Wetgevende Raad inderdaad een zekere voorstelling doet ontstaan o ij ae regeering in overweging en juist had spr. een subsidie voor een van die plannen toegezegd. Ten slotte gaf spr. de heeren Bierema, Hiemstra en Weit- kamp in overweging hun moties in te trekken. De heer Weitkamp deed zulks, omtrent zijn beteekenis, die hij niet heeft, i doch de andere heeren volharden. Aan het instituut van v/etgevenden raad I Waarop de interpellatie gesloten werd. zelf, werd dus niets veranderd. Het Wanneer.een vreemdeling dezer dagen kreeg alleen een ander pakje aan. de Eerste Kamer ware binnengestapt, Een wijziging van meer ingrijpend j hij zou gemeend hebben een verkiezings- belang, welke in het wetsontwerp tot r vergadering bij te wonen. Al temaal stand kwam, is die in zake de sainen- j hielden de politieke leiders zich bezig stelling van den Volksraad. De heerenmet het afsteken van groote, bezadigde Feber (r.k.) van Boetzelaer van Dubbel-'en wel doordachte speeches. En toch dam (c h.) Gerritzen (v.b.) van Vuurenl waren we slechts bezig met de alge- (r.k.) Rutgers van Roozenburg (c.h.) en m&ene beschouwingen over de staats- Van Ryckevorsel (r.k.) hadden namelijk begrooting. Veel nieuws werd er dan ook niet verkondigd. De heerLansehot (r. k.) becretiseerde de ontwapenings leuzen en stelde tegenover de actie van HEEREN- EN DAMES- KLEflERM ABCERIJ EMMALAAN 10 b/h. JUUANAPLEIM TELBF. ioo Voorjaarsstoffen- Regenjassen -©©- een amendement ingediend, om den Volksraad, die zestig leden zal tellen, te doen bestaan uit 25 in plaats van 30 inheemsche onderdanen-niet-Nederlan- ders, ten minste 30 in plaats van ten minste 25 onderdanen-Nederlanders en! ten hoogste 5 en ten minste 3, in plaats - van ten hoogste 5 uitheemsche onder-j danen-niet-Nederlanders. De voorstellers] waren van meening, dat de leidende) positie van Nederland medebrengt, dail deze wet een Nederlandsche meerderheid in den Volksraad verzekert. Nu, helj amendement werd aangenomen, zoodat j de heeren tevreden kunnen zijn. Dan was daar nog een amendementTden heer Van Embden, het Katholieke Dresselhuys, voorstellende om den koning'1 stelsel, n.l. sterke geleidelijke verminde- het recht van ontbinding van den Volks-ring der bewapening. Verder betoogde raad toe te kennen. De heer Alberda hij dat de directe belastingen noodzakelijk vond dit wel een aantrekkelijk voorstel,.! verlaagd moeten worden. De Heer Wibaut doch wilde zien, dat de leden van den -.(s.d.a.p.) voelde den minister van Finan- ontbonden volksraad, die door den G.G.ciën aan den tand. Hij heeft in de methode waren benoemd, herbenoemd zouden j vad salarisregeling en herziening niet worden. Dies diende hij een sub-amen-[alleen stelselmatigheid gemist, maar ook dement in. De minister voelde veel voor j het element van differentiatie. De be- dit recht van ontbinding, dat hij een lastingherziening van de regeering noem- mooie „stok-achter-den-deur" noemde. de hij niets anders dan verplaatsing der Maar dat kon toch niet wegnemen, dat j belasting. De heer Rink (v.b.) bepleitte de Kamer er anders over dacht en de vorming van een nationaal kabinet, beide amendementen verwierp. Alle dat in staat zal zijn, de vraagstukken van verdere voorgestelde artikelen werden j bezuiniging, onderwijs, bc- of ontwape- daarna goedgekeurd. Daarmede behoor- ning, op te lossen. De heer De Vos de het Indische regeeringsreglement toü van Steenwijk verdedigde voorts nog het verleden. Later zal de eindstemming,] heftif de coalitie, Prof. van Embden hield plaats vinden. De wijziging van de j wederom een weldoorwrocht betoog over Indische comptabiliteitswet werd dooi j het ontwapeningsvraagstuk, Prof. Diepen de Kamer geen bespreking waardighorst hield een geleerde verhandeling geacht, zoodat daarover ook later de over de economische militaire en poli eindstemming zal plaats hebben. ieke weerbaarheid van ons volk, terwijl Door de interpellatie-Weitkamp 'gle heer Stenhuis (s.d.a.p.) het een en wederom de aandacht gevestigd ;jA*:nder in het midden bracht over de -V- -TOdMB lende sprekers brachten de reeds be kende grieven naar voren. Er werden niet minder dan drie moties ingediend. De eerste was van den heer Weitkamp, waarin de wenschelijkheid werd uitge sproken, dat de regeering alles zal doen, om de moeilijke omstandigheden in Drente te verzachten. De tweede was van den heer Bierema (v.b.), waarin de nisatie, kapitaalvorming en loonpolitiek. Hij betwistte de noodzakelijkheid van loonsverlaging en zeide, dat dit niet zonder strijd verder zal gebeuren. In plaats van loonsverlaging, zal binnenkort het vraagstuk der loonsverhooging aan de orde zijn. Nadat nog eenige sprekers van hun aanwezigheid in de kamer hadden blijk Sophia, d. S^-Grift. v. R. v, d. Heuvel en ONDERTROUWD: H. A. Veenendaal met E. A. Kraaijenhagen. GETROUWD J. v. Beek met W. Beers. OVERLEDEN: J. v. d. Brink, oud 71 jaren, echtgenoot van G. Beekhuis. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 25 FEBRUARI 4 MAART 1925. G. v. Selm, Spoorstr. 33, van Rijssen W. Stout, Beetzl. 10, van Bergambacht j. C. Spree met gezin, Lindenlaan 9, van Rotterdam v. Buren, Beeizlaan 10, van Bergambacht A. Luijl, Bosstr. 25, van Haarl.meer J. Bergman Nieuweweg 111, van Utrecht K. J. v. 't Klooster, Kerkpad Z.Z. 45, van Hoogland J. M. Schaad met gezin, Verl. Postweg 53, van Amersfoort I. Keltier, v. Lyndenlaan 20, van Ermelo H. Ebbink met gezin, Banningstraat 28b, van Zeist A. Cosijnse, Heuvelweg 2a, van Baarn P. Frölich met gezin, Dijkhuisstr. 12, van Rotterdam. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 25 1-EBRUARl -4 MAART 1925. W. Merten, naar Essen (Duitschlund) J. A. Uding met gezin, n. Amersfoort, Arnhemscheweg 99 E. Vastenburg, n. Amersfoort, Soesterweg J. Zoet, Hoogenhof, Nijkerk J. de Lange met gezin, n. Venlo, Herungerweg 128 A. M. J. Strikker, n. Nieuwenhoorn, B. 73 C. A. v. Staa met gezin, n. Utrecht, jacob Simonsz de Rijkstr. 63 C. F. M. Geijtenbeek met gezin, n. Maartensdijk Utr.weg A. 239 T. v. d. Veen, n. Tilburg, Bosscheweg 19 M. H. P. Geilman, n. Wassenaar, Duinweg 4c W. Beers, n. Ermelo, Stationsstr. 77. Ffaalseiijk Nieuws. GEVONDEN VOORWERPEN: Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Een voetbal, een kinderportemonnaie met inhoud, een zwarte kinderportemon naie, een gouden zegelring, een R. K. kerkboekje, een zilveren heerenhorloge. Aangeloopen een jonge hond en een RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Soest en de daaronder ressorteerende hulppostkanto ren werd gedurende de maand Februari 1925 Ingelegd f 16.394.17 Terugbetaald f 15.638.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5202. geluk gehad. Zij zagen heel wat amen dementen vallen. De heer Alberda had o.a. een amendement ingediend, ten einde art. 7 zoo te wijzigen, dat de Raad van Indië zou bestaan uit een vice-president en ten hoogste zooveel leden, als het aantal bedraagt der departementen van bestuur. In het wetsontwerp werd n.l. voorgesteld, den Raad van Indië te doen bestaan uit 1 vice-president en vier leden. Ondanks de warme verdediging der Heeren Vliegen en Alberda, werd liet amendement verworpen, evenals een voorstel dezer zelfde heeren, om de z.g. exorbitante rechten op te heffen. Ook een voorstel van heer Alberda, om in plaats van den in het leven te roepen Wetgevenden Raad, een College van Voorbereiding te vormen, bestaande uit 10 leden van den Volksraad en met het doel, besluiten van den Volksraad voor te bereiden, werd afgestemd. Daar- worden, op het terrein van ontwapeningentegen keurde de kamer een amende- en wereldvrede, moet eerst het wantrou- ment van den Feber (r. k.) c.s.. regeering uitgenoodigd werd, maatrege len te nemen tot verlichting van den financieelen toestand der gemeenten in de veenstreken. En dan nog de motie Hiemstra, waarbij de regeering uitgenoo digd werd, onmiddellijk te onderzoeken, welke maatregelen kunnen worden ge nomen, om den toestand in de veenen blijvend te verbeteren. Minister Ruys deelde in antwoord o.m. mede, dat hij met zijn ambtgenooten van arbeid en Waterstaat met spoed overleg zal plegen in zake de stichting van turf centrales. Verder zag spr. op het gebied van den landbouw in Drente een zich meer en meer ontwikkelende provincie. Daarmede zal in de toekomst een ontwikkeling van de landbouwindu strie gepaard gaan. Verder zit er niets anders op dan emigratie. Er zijn te veel menschen en er is te veel turf in Drente. Voor directen steun aan het veenbedrijf voelde hij niets. Wat de indijking via Groningen aangaat, zijn ernstige plannen gegeven de minister, vau Binnenlandsche faken, Jhr, Ruys de Beerenbrouck, het k'oord, die in zake het gladstrijken der plooien in het bezoldigingsbesluit mede deelde, dat de financieele situatie nu niet peter is dan in het najaar 1924. Het Indexcijfer der levensmiddclenprijzen Vertoont meer daling dan stijging. De nieuwe commissie van G. O. zal het draagstuk onder de oogen kunnen zien, /naar een wijziging van het Bezoldigings besluit, die in de papieren loopt, zal door Je regeering niet te aanvaarden zijn. De \mbtenaren behoeven zich dus geen llusies te maken. En daarmede werd aan de hoop van Vele ambtenaren, den boden ingeslagen. POLITICUS. Burgerlijke Stand jEBOREN Alphonse Louis, z. v. J. W. D. Robijns en M. A. M. Vos LEZING Ds. STRAATSMA. De laatste lezing in dit seizoen van het Comité van Winterlezingen werd 27 Febr. j.1. in de Rembrandtzaal gehouden door Ds. Straatsma uit Zandvoort. Het was het tweede gedeelte van een verhandeling over het boek „Jeruzalem" naar ik meen van Selma Lagerlof. Daar ik bij het eerste gedeelte, dat Spreker in een vorige lezing behandeld had, tol mijn spijt niet tegenwoordig kon wezen, was het verband voor mij verbroken. Toch heb ik van de schoone voor dracht volop kunnen genieten. De be schrijving van de stad Jeruzalem en hare omgeving en de aangrijpende too- neeltjes, die zich in het boek afspelen, werden door den Spreker schitterend weergegeven. Ook de toepassing van het gesprokene was treffend. Het gaan op Gods wegen bestaat niet in het rnet eeQ. stroef gezicht en in eene overgeestel^X toestand betre- MUURHUIZEN 29 - AMERSFOORT Dagelijks spreekuur 9'/a12— 1 '/24 uur Zaterdags volgens afspraak VULLINGEN - PIJNLOOS TREKKEN Reparatlën spoedig en billijk Inlichtingen kosteloos den van het Heilige Land, maar in te doen wat de hand vindt om te doen, in huishoudelijk werk, in goed, nuttig werk. De treffende voordracht had een vollere zaal verdiend. j. S. EEN AVOND VOOR KUNSTGENOT. De Chr. Oranje-Vereeniging „Juliana van Stolberg", hoopt in de derde week van deze maand, in de Ned. Herv. Kerk te Soest een Orgelconcert te geven. Medewerking werd toegezegd door den WelEd. Heer Neumann, Orgel en Mej. Cappelle die eenige zangnummers ten gehoore zal brengen. De WelEerw. H.H. Ds. D. P. Brans en J. Hoek hebben zich bereid verklaard een openings- en slotwoord te spreken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie en berichten in dit blad, dat de volgende week verschijnt. PLUIMVEEVEREENIG1NG „SOEST EN OMSTREKEN". Op daartoe gedaan verzoek van ver schillende personen te Lage Vuursche is vanwege de Pluimveevereen. „Soest en Omstreken" aldaar eene lezing ge houden, ten doel hebbende te geraken tot de oprichting van een onderafdeeling te Lage Vuursche. Het resultaat van deze lezing was, dat een onderafdeeling van de Pluimvereen. „Soest en Omstreken" aldaar tot stand kwam. Als eiergaarder werd aangewezen de heer Braaksma, te Lage Vuursche. R. K. ZANGKOOR Tot Directeur van het nieuw op te richten R. K. Zangkoor voor de nieuw te bouwen R. K. Kerk te Mariënburgh alhier, is aangesteld onze plaatsgenoot de heer G. j. van Schalkwijk. LEZING. Op initiatief van verschillende personen to. Ad-\arijine-d'jLr i": lip. PksUrLUae-AZjfer££>p „Soest 'en Omstreken" uitgenoodigd aldaar eene lezing te houden, teneinde te komen tot de oprichting van een onderafdeeling Maartensdijk van de Pluimveevereeniging „Soest en Omstre ken". Een onderafdeeling werd opgericht en als eiergaarder aangewezen de heer Floor, te Maartensdijk. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST". Soest lil—D. R. D. Na een vriendschappelijke wedstrijd was de uitslag 12. Wegens terreinaf keuring zijn de vriendschappelijke wed strijden tegen N.1.0. I en 11 niet door gegaan. Zondag a.s. speelt Soest 1 tegen Soesterberg I voor de wisselwedstrijden uitgeschreven door de U. P. V. B. op het terrein van Soesterberg aanvang der wedstrijd 2 uur. Supporters van Soest gaat allen mee met Uw vereeniging om ze tegen het sterke Soesterberg aan te moedigen. Vertrek per fiets om 1 uur vanaf Mid delman. Het tweede elftal speelt waarschijnlijk tegen Tabor 111 uit Baarn. Aanvang der wedstrijd 2 uur op Soest-terrein. E. S. V. A. C. Esvac 11 speelde op Zondag 1 Maart tegen Nijkerk 11 en wist met 1O te verliezen. Genoemden wedstrijd had een beteren uitslag kunnen hebben als Esvac na de rust wat beter had blijven aanpakken, waarvan Nijkerk dankbaar gebruik ma kende hun winnende goal mee verdiende. Direct na aanvang ontwikkelde zich een levendig, behoorlijk spel, met goede momenten, welke wij in langen tijd nog niet zoo gezien hebben, waarbij E. sterk domineerde en de N. doelverdediger angstige momenten bezorgde. Wanneer E.'s voorhoeden wat fanatieker had opgedrongen, had dezen doelverdediger nooit zoo rustig, kunnen wegwerken en waarschijnlijk wel eens moeten vis- schen. Als na een half uur spelens, door de linksbinnen van E. gedoelpunt wordt, blijkt zulks in buitenspel positie gebeurd te zijn en wordt met blanken stand gedraaid. Na de rust is het spelpijl aanmerkelijk gedaald en hebben de spelers blijkbaar te veel van hun krachten gevergd, doch N. weet zich te herstellen en sluit E. volkomen in, waarbij de beide backs zoover zijn opgedrongen, dat zij dikwijls over het halve veld stonden, wat op zich zelf beschouwd niet zonder gevaar was, gezien door zulke momenten veel

Soester Courant | 1925 | | pagina 1