'tb. Woningbureau CORRY LUYT Piano Leerares D. F. VOIGT P. MAN Uitgave: G.J.SMIT (Ons Boeken! mis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN'Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING WEERBAAR OF WEERLOOS. TE B. SUKKEL - SOESTDIJK KENTERING. .„NIETS" ST00MWASSCHERIU EN STRIJKINRIChTING Steenhofstr.5-Tel.S45 4e Jaargang No. 9 Gecontroleerde oplaag t<' samen 6000 exemplaren. Vrijdag 13 Maart 1925 SOESTflt Ï1IEUWM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM. Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f1,00. Elke regel meer f0.20 Baarn, Spoorstraat en Laanstraat Soest, F. G. Kuijperstraat Ontvangen een extra koopje in Thee^ en Ontbijtserviezen» Mooi eikenhouten Couranthangers, Étagères, Pijprekken, Klokjes, alles bijzonder voordeelig en sierlijk bewerkt. Alle Borstelwerk. Sponzen, Zeemleer, Kastpapier en Houtwaren voorradig. Mappen post, Doozen luxe post, Schriften, Vul penhouders, Inkt, Kleur- en Prentenboeken enz. Dagelijksch ontvangen wij goederen. In tk' vorige artikelen onder dit hoofd wezen wi' op de uitgebreide propaganda tot ontwa pening en hoe die gevoerd wordt door personen en richtingenvan verschillend uitgangspunt uit gaande, en hoe die - ook in bedoelen onder st heiden overeenkomen wal betreft het weer- loosmaken van ons land. We verantwoordden ons tegenover de beschuldiging dat, waar algemeen voor d'- wereldvrede gewerkt* wordt, die arbeid van de partijen der Rechterzijde eer tegenwer king dan instemming ondervindt, kritisch werd dooi' ons beschouwd wal onze tegenstanders, volgens hunne opvatting aan den bijbel ontlee- nen om het zedelijk recht tot bewapening en oorlogvoeren te bestrijden en stelden tegenover <.lji standpunt de schriftuurlijke uitspraak om trent de beteekenis, oorsprong en waarde van n.itionaliteitsbesef en volksgemeenschap. En ten laatste ging het over de tegenstelling tusschen internationaal en nationaal; de taak der overheid wat betreft de geestelijke en stoffelijke krachten tot handhaving van de zelfstandigheid en de verplichtingen welke die handhaving oplegt. „Gij moogt u niet verweren, moogt u niet ver zetten", was de uitspraak tot nu toe gehoord. Tha«s zullen we ons bezighoitdéfr met hen die beweren: „ge kunt u niet verdedigen, uw verzet is nutteloos en daarom af te keuren". Van hen die dus oordeelen zijn in den laat- sten tijd de Vrijzinnig Democraten het luidst en het drukst aan het woord, hèt b^hperscht hun deelname aan den wf'"kiezings.trijd en zij laten hier- .Jn cr J die, volgens het door hen ingediend voorstel, •nog van grensbewaking en verweer spreken. Con sequentie kan aan dit optreden tegen de lands verdediging niet worden ontzegd. Prof. van Emb den die dit onderwerp specialiseert, wil niet alleen van den oorlog niets weten maar zelfs schending onzer neutraliteit, het overschrijden onzer landsgrenzen en inbezitneming van den vaderlamdschen bodem moet volgens deze ge leerde toegestaan worden, maar althans nimmer tot gewapende tegenstand leiden. In deze ge- dachteingang is Tolstoy nog overtroffen door iemand die zedelijk niet zijn geestverwant is maar enkel om utiliteitsreden den overweldiger vrij spel wil laten. Professor kiest z.i. van twee kwaden het minste. Uitgaande van de stelling als ge u verdedigd delft ge het onderspit en als ge u niet verdedigd doet ge dit ook, meent hij het minst schade te loopen door overgave want redeneert hijverzet ge u dan begint ge met ver liezen die voorloopig bij onthouding van strijd u gespaard blijven en gaan anderen uw terrein voor hunne strijd gebruiken dan zult ge wel niet belangloos daartegenover staan maar ge hebt voorloopig het voordeel dat ge niet begonnnen zijt. Waar België voorloopig voor dit standpunt nog niets gevoelt zou Nederland dus bestemd worden tot het oorlogsterrein voor de Europee- sche grootmachten en ons land het lot treffen dat eeuwen het noodlot van België is geweest; gevechtsterrein te zijn en al de gruwelen en verwoesting te zien die dit land hebben getrof fen en zijn bloei hebben gestuit. Toen Prof. van Embden dit standpunt in geschrift en in de Kamer heeft verdedigd is door zijn tegenstanders het woord lafheid ge bruikt. Dit is een vonnis dat geen man zich kan' laten welgevallen en ook de Prof. heeft zich hier tegen verzet. Maar wie kan hier, waar verweerl tegen het dreigende, overal uitgeoefend wordt •instinktief en met overtuiging, een ander woord gebruiken Spreekt bij den anti-militairist nog een wereldbeschouwing mede zich op een mo reel (Standpunt wil plaatsen, hier is het vrees voor verlies van wat men niet durft te verdedi gen, prijs geven van de hoogste goederen van het leven om schade te voorkomen, zoo neen. die schade te beperken. En deze houding moet goedgepraat worden met de bewering dat het strategisch belang, het economisch belang en het moreel belang der groote mogendheden de grootste kans biedt op beveiliging onzer neutraliteit. In deze richting moeten onze ministers arbeiden en verder kan het lieve vaderland met de handen in de schoot en rustig de ontwikkeling der gebeurtenissen afwachten. Het is te begrijpen dat deze volksvertegen woordiger met deze houding en in de Kamer en in de pers gevoelig in het gedrang is geko men. Niet om het nieuwe of origineele van zijn standpunt maar om zijne, de natuur en de werkelijkheid ontkennende ontboezemingen en verzekeringen. Met zijn eigen verleden en met zijn medestanders is hij hierbij in conflict. Want het V, D. Werkprogram van 1920 spreekt nog van „instandhouding en organisatie van ge oefende mannen". In 1922 werd van deze zijde nog gepleit voor „voorhands vermindering der 130 millioen 's jaars met .50 millioen. Mr. Marchant sprak in de Tweede Kamer 9 Juni 1921: „Ik ben politiek overtuigd dat wan neer wij morgen finaal ontwapenen, onze po sitie, afgezien van elke appreciatie van onze .weermacht in "hèt internationaal verband, zoo danig zou verzwakken dat wij feitelijk onmogej lijk zouden worden onder de gegeven omstam dighoden". Een half jaar te voren had deze zelfde spre ker verklaard: „dat wil niet zeggen dat wij nu maar moeten ontwapenen..... onze plicht is wel tegen een aanval van dien kant ernstig verweer te bieden". I11 „Om de democratie" schreef een andere V. D. leider, Mr Oud'„ontwapeninng van ons volk alleen zou ons slachtoffer kunnen maken au een poltiieke werkelijkheid waarin de alge- mcene ontwapening nog niet is verwezentlijkt". En 0111 het bij deze citaten te laten nog in 1920 verklaarde Mr. Marchant: „volmaakte weerloosheid is bijna de uitnoodiging kom bin nen". Wat is nu echter gebeurd dat deze heeren zoo vierkant tegenover hun eigen standpunt van gisteren zijn komen te staan? Is de vredes-idee zoo doorgedrongen dat er niet meer aan oorlog wordt gedacht? Is de ontwapening zoo sterk bij onze buurvolken door gevoerd dat wij met onze bewapening'alleen staan, of is Düitschland zoo wapenloos dat onze Oos- tergrens nimmer meer gevaar dreigt? Deze vragen te stellen is tegelijkertijd die beantwoor» den. Neen, zoo ge onze V. D. wilt gelooven dan is de scheikunde zoo ontwikkeld en de che mische toerusting tot een nieuwen oorlog zoo gvp.-rfectioneerd dat de oorlog een totale slach ting beteekent en alle wederstand tegen de best toegeruste legers vooruit al een onmogelijkheid is. Dit beweren is door grooter en beter onder legde deskundigen als de leiders der V. D. zijn, tegengesproken en in dit geschil mengen we ons niet daar dit een bij uitstek technisch, bo ven onze bevatting en bevoegdheid gaat. Maar wc stellen alleen de vraag: moet bij vooruitzicht van zulke wapens onze eigen bewapening in de aangewezen richting gewijzigd en uitgebreid wor den of moeten we ook nu ruistig afwachten dat deze gevaren ons overweldigen zonder de minste voorbereiding te hebben getroffen? Die rampen, welke als buitengewoon afgrijsejijk ons door dgze heeren voorgesteld worden zullen toch ons doel zijn bij verweer of niet verweren. Is het dan niet misdadig aan de werking van zulke hclsche krachten onze bevolking bloot te stellen zonder cenige poging te doen tot beperking of afleiding tan dit gevaar? BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 63 LeeraarM.O.Teekenen(Acte M.A., NIX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven vanles in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- nen, Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. TUINBOUW. Alle stukken dexe rubriek betreffende, te zenden aan den Heer J. Kraaijer brink. Julianastraat 16. Soestdijk. GROENBLIJVENDE GEWASSEN VOOR DEN TUIN (Vervolg) Behalve de Rhododendrons, in een vorig schrijven genoemd, mogen ook niet vergeten worden enkele soorten, die als groenblijvende Azalea's in de laatste jaren nog al veel in ge bruik genomen zijn. Inzonderheid de soorten Azalea amoena, A- ledifolia en A. Yodagawa zijn prachtvolle bloeiers en kunnen, wanneer ze hier niet te veel van de vorst lijden, veel genot schen ken Een beschut plaatsje is voor deze soorten gewenscht. Als mooie lage plant, welke bovendien beter tegen onze winters bestand is, moge de Skimia genoemd worden. In het voorjaar verblijden ze ons door tuiltjes witte bloemen en prijken ge durende den geheel en winter met hunne roode vruchtjes. Ook Pernettia's met hun fraaie vruch ten kunnen een sieraad in den tuin zijn; een nadeel dezer plant is, dat ze nog al grillig is, en niet altijd geeft, wat men van haar verwacht- Velen zullen kennen hetpeperboompje, welke dit jaar al bijzonder vroeg bloeit. Van deze plan tensoort bestaan ook verschillende laaggroeien- de soorten. De bloemen dezer soorten mogen niet zoo opvallend zijn, de soorten Daphne ce- •norum, D. arbuscula, om maar een paar te noemen, zijn zeer welriekende bloemen; moeten in geen tuin ontbreken. Hedera arborea kan men gebruiken als groen blijvende struikplant. In een heestergroep kan zulk. een struik dikwijls uitstekend tot zijn recht komen. Hedera helix glomerata is een laag- groeiende soort klimop, welke evenals Hedera arborea niet klimt maar, door zijn gedrongen groei, geschikt is voor randen. Prunus Lauro-cerassu, met breede groote bla deren, wordt immer veel gebruikt en mag ge noegzaam bekend geacht worden. In strenge winters kunrmen ze wellens van de vorst te lijden hebben. De soort Schipkaensis heeft klei ner blad, is sterker, doch wordt op heden nog njet zoo algemeen gebruikt, als de gewone Lau- rievkersboom- Een andere soort, weieens ten onrechte de Portugeesche Laurier genoemd, is Prunus lu- sitanicus. Dit kan een tamelijk groote struik of boom worden, welke door veel snoeien nog aleens^bedorven wordt. Het mooist is deze struik in de natuulrijke losse groeiwijze, zonder te knip pen of te snoeien. Viburnum tinus, ook wel onder den naam Laurus tinsu bekend, kan het bij cenige strenge vorst buiten niet uithouden; sterker is de voor eenige jaren ingevoerde Vi burnum rhytidoplylium. Het is een prachtplant, ook gedurende den winter, met groote wollige bladeren, vooral wanneer ze vrucht draagt. Tot de planten, welke gedurende den winter blad verliezen, doch door. den indruk wekken tot de ken te behooren, kunnen' brem Genista en Ulex. A, dienen ze aanbeveling. Gei schillende soorten en kle sierlijke indruk maakt eer- overladen is met de fijne .hun groene takken groenblijvende strui- gerekend worden de ,®- vroege bloers ver sta heeft men in ver- ■ren. Een ongemeen s'truik, wanneer ze -loempjes. KERKBERtpHTEN. SOEST- Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Trans. Nam. 2.30uur (Hees)Ds. G.inning, Lage Vuursche. Geref. K>rk. Voorm. 10 uur Ds. J. Hoe Nam. 6 uur Ds. J. Hoek. Roomsch Kathol'eke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis r-u te lO'/s uur Hoogmis. Nam. 5 uur Vasten-Medif itie. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Docent v. d. Schuit, Apeldoorn. Woensdagavond 7'/a uur Ds. Salomons. Geref. Bond Voorm. 10 uur Ds. K. J. v. dè Berg van Amersfoort. Vereen, van Vrijz. Godsoienstigen Gymn. zaal O. L." S. Keri.ebuurt, Geen dienst. N. H. Evang. Ver. De Nieuv n*hoek, HotelEemland, ingang Korte Brink weg. Voorm. 10.30 uur Dr. J. H. Gunning, Emeritus predikant te Bilthoven. SOESTERBERG. Ned. Herv, Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. Ruys, Era. predikant. Nam. 6 uur. Bijbellezing in de school aan den Postweg door den Eerw. Heer J. Metz, Zeist LAGE VUU ISCHE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. M :ischke, em. predikant te Hilversum. Nam. 6 uur Ds. Gunning. BAARh Ned. Herv. Voonn. 10 uur Ds. i. Kie fb- Nam. 6 uur Ds. A. AdriarSSï5j Gebouw Tvaïö. 6 uur jJsGi. Kievit" Geref. Kerk (Oude Utrechtsche weg). Voorm. 10 uur Ds. J. G. Meynen. Nam. 6 uur Ds. J. G. Meynen. Cbr. Geref. Kerk. (Nassaulaan) Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. G. Molenaar. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. G. Molenaar. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. ZONDAGAVOND 7 uur (Lyceum) Dr. P. Stegen- ga, A'dam. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur Lof. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds.H.G.v. Wijngaarden, A'dam. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25) Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligingsdienst. 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. Woensdag a.s. 's avonds 8 uur Openb. samenkomst. Donderdag a.s. 's avonds 8 uur Heiligingsdienst. In de „Ouderraad" worden de oorzaken na gegaan van het verloop der O.S. Daarbij trekken sterk de aajndacht de opmerkingen van de 4e Sectie van den Amsterdamschen Ouderraad. Daar kwamen de volgendne bezwaren naar voren: 1. In het algemeen zien de leerlingen der bijzondere school er netter uit dan die van de openbare school. 2. Het iniet plaatsen van kinderen op de scho len, welke door de ouders aangevraagd waren, terwijl naderhand bleek, dat er nog wel plaats was- Dit mpest door het hoofd van de school gebeuren, net als aan de bijzondere. Dan kun nen de ouders, als zij van het hoofd vernemen, dat hij geen leerlingen meer kan plaatsen, naar een andere school omzien welke naar hun zin is. 3. Is onze eenheidsschool niet gewild. De z.g. burgërmenschen moeten er niets van heb ben, terwijl het onderwijzen volgens twee ver schillende leerplannen een uitgebreid of een beperkt zonder dat de ouders hiervan in kennis gesteld worden bij het plaatsen van den leerling, door hen afgekeurd wordt. Thans zijn de ouders wat dit betreft aan allerlei willekeui) overgeléverd. 4- Het is treurig maar waar, dat het bijzon der onderwijs momenteel op hooger peil staat dan het openbare. Ons eerste streven zal dus moeten zijn gelijkstelling wat het onderwijs be treft in den meest uitgebreiden zin. 3. Er heerscht onder het personeel der open bare scholen een animositeit enkele uitge zonderd die personen, welke daarmede ken nis gemaakt hebben deden besluiten, hunne kin deren van de openbare scholen af te nemen. Ook waren ze bevreesd, dat de nog aanhangige voorstellen van enkele onderwijs-organisaties waarin zij verslechteringen voor het onderwijs zagen aangenomen zouden worden. Eén van deze menschen is vroeger zelf met ons trap op trap af gegaan om de ouders naar de openbare school te halen. 1 6. Is het een feit, dat het belang van de ouders bij het onderwijs der kinderen te veel over het hoofd gezien wordt. Het wordt niet eens geteld, noch door de onderwijs-organisatie9 noch door de poltiieke partijen die hierover be slissen. 7. Zal volgens onze opinie de achteruitgang der openbare school aanhouden tot ze gedaald is tot het peil van armenschool. Deze opmerkingen en. beweringen komen van een zijde die het Openbaar Onderwijs voorstaat. Niet van de eersten de besten maar van personen die medeleven en verantwoordelijkheid voor dit onderwijs aanvaard hebben, wat de boven ge citeerde woorden ernstige beteekenis geeft. Hoe luttel tijds is het geleden dat van de zijde der „Palstaanders" het Bizonder onderwijs gehoond en bespot werd en zij die dit onderwijs voor stonden beschuldigd werden van „volks-verdom- ining", van achterlijkheid en dergelijk fraais. Dat de ernstige beschuldigingen tegen het Open baar onderwijs nu van de voorstanders van dit onderwijs zelve komen wijst op een omkeer in de volksopinie, wel vermoed maar zóó snel niet ver wacht. „De vrije schooi" en ,,de school aan de ouders" zijn leuzen geworden die straks door de voorstanders van het Openbaar Onderwijs zul len gepropageerd worden. De leider onzer partij, de heer Colijn is de vorige week opgetreden voor de A- R. partijdag Hoofddorp (Haarlemmermeer) Om de belangrijkheid van diens rede, nemen wij een deel daarvan over uit „De Standaard" „Spr. herinnerde aan een vergadering in de zelfde zaal in het voorjaar van 1917, waar hij reeds gewezen had op de schaduwen door den oorlog geworpen op ons staatkundig en maat schappelijk leven. Hij memoreert dit niet om daarmede te bewijzen, dat hij gelijk heeft ge had, doch om aan te toonen, dat de staatkunde door de A. R. Partij sindsdien gevoerd de juiste is gebleken. Nu na 3 jaar staan wij weer voor een verkiezingscampagne en wanneer men ons op nieuw vraagt: „wat hebt gij ons aan te bieden?" dan zeggen wij: „Niels". Ons program is een program van afweer; afweer van de gevaren, die onzen Staat bedriegen. Allereerst doelt spreker op het militaire vraag stuk. Het streven om ontwapening is gelijk aan Babel's torenbouw, 't Is tegen den geest van het internationalisme contra het nationalisme, dat wij zullen opkomen. Ieder volk zijn eigen doel eigen taak te vervullen. Wanneer men nu in dezen tijd komt met allerlei praktische bezwaren, dan zeggen wij: het bezwaar is achtbaar, maar gij dwaalt. Wanneer men zegt: wij mogen wel, maar wij kunnen niet, dan zeggen wijgij weet niet wat gij kunt; dat ligt in de Jiand van den Almachtige. Er wordt gezegd: Nederland moet een voorbeeld geven. Maar gij weet, hoe van den dag af, dat het Verdrag te Versailles getee- kend wer d, de toestand in West-Europa be- heerscht werd door deze vraag of Frankrrijk's bestaan zou kunnnen worden verzekerd. Ook Nederland zou hierin een voorname factor zijn. Maar meent men nu, dat de veiligheid beter zou worden gediend, indien wij tot ontwapening zouden overgaan en daardoor een gevaar voor de veiligheid van Europa zouden worden? Niet, dat wij oorlog willen, doch ontwapening van Nederland zou den vrede niet bevorderen, maaï veeleer een gevaar zijn voor den vrede van West- Europa. Wanneer men over deze vraagstukken handelt, denkt men altijd alleen aan den mensch doch men moet ook zijn aandacht wijden aan de handhaving van het recht Gods- Daarom heb ben wij niet geaarzeld in ons Program van Actie neer te schrijven hetgeetvn wij o,ver deze zaak denken, n.1. dat wij gelooven aan een historische ontwikkeling der volken en daarom eischen het behoud een er weermacht voor Nederland en Ln- dië. Dat is een klaar en duidelijk geluid. Het geeft niets langzaam aan achter verkeerde be ginselen aan te loopen. Over het financieele vraagstuk zal spr. niet uitvoerig spreken. Wanneer meiT nu al 11 2 jaar daarover heeft moeten spreken, is het begrijpe. lijk, dat men wel eens gaarne over wat anders spreekt. Doch in herhaling ligt de kracht. Ein delijk heeft spr. het zoover gekregen, dat de heer Wibaut hem zoozeer is genaderd, de af stand zoo klein is geworden, dat men een loupe moet gebruiken, om deze te kunnen zien. De heer Wibaut heeft erkend, dat het werk, door den Minister van Financiën verricht, moest gebeuren. Dit zijn zijn eigen woorden. Ware dit niet gebeurd, zoo zou de ellende, de inflatie, ge- komen zijn. Anderhalf jaar lang heb ik gezegd: Als ik het dan niet goed doe, zeg mij dan hoe 't wel moet. Ik weet in den regel mijn wil wel' door te zetten, maar daarom ben ik nog geen stijfkop. Voor goeden raad ben ik altijd vat baar. Gisteren heb ik het voor het laatst ge vraagd ik houd er nu mee op maar yeel verder ben ik nog niet gekomen. Er is geen enkel volk, dat maar jaar in, jaar uit meer geld kan uitgeven dan er binnenkomt.. Vooral njet, wanneer dit van zulk een omvang is als met Nederland het geval was. De grooten der aarde men ziet het aan Düitschland hebben van de inflatie geen last, weten deze wel in hun voordeel om te zetten, maar toch zeker 9/10 van ons volk zou er door gedupeerd ge worden zijn. Met Gods hulp en. in samenwerking met de Rechtsche partijen zijn wij er in geslaagd een ernstig gevaar van ons land af te wenden en de toekomst beter tegemoet gaan, maar dit is zeker, dat de A. R. partij in den moeilijksten tijd haar roeping heeft verstaan door in te grijpen. Niet, dat wij ons daarop verheffen zouden, >vant wij deden het niet met een menschelijk oogmerk. Men heeft Spr. fn de Kamer gevraagd, welk yer- band er is tusschen hetgeen hij gedaan heeft en zijn Christelijk beginsel; doch hij had geant woord geen behoefte te hebben veel hierover te zeggen, maar dat de eerste Christelijke eisch is: waar te zijn. Het is zoo gemakkelijk, het volk te bedriegen, doch wie als Christen-staats-1 EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. als eerste taak: waar te zijn ook in het Staats beleid. Het is dus eisch van het Christelijk be ginsel, de waarheid te zeggen en daarnaar te handelen. Spr. heeft er zich een gewetenskwestie va n gemaakt en doet dit l5ok nu nog om de waar - heid te zeggen, opdat niemand de A. R. partij iets kan verwijten. Gij zult weten wat gij aan mij hebt. Spr. gaat de stembus tegen in de verwachting', dat we dit keer stemmen zullen verliezen. Of het er veel zullen zijn, weet ik niet, maar in elk geval betreur ik het, We moeten er niet op rekenen met hetzelfde aantal candidaten uit de bus te komen als een vorig keer. Ook al, omdat wij eigenlijk maar op 14, inplaats van 16 zetels recht hebben en in de tweede plaats, omdat som- Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen. Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen migen ons in den steek zullen laten. Doch in den grond van den zaak doet dit er eigenlijk weinig toe. De kracht van een partij ligt niet in hel aantal zetels, doch in de kracht en saam- hoorigheid, waarmede zij voor haar beginsel op komt. Wij moeten in het oog houden de poli- riek van de rechte lijn. Wat de samenwerking betreft, heeft deze ons volkomen gebracht wat wij wenschen? Niet volkomen. Wij zijn dankbaar voor het bereikte resultaat met den schoolstrijd. De bijzondere school zij regel, de openbare aanvulling, is onze leus ge- weest. Terwille van onderdeelen mogen wij de hoofdzaak niet vergeten. Maar overigens zijn wij met onze wenschen niet geheel bevredigd, als daar zijn de doodstraf, de vaccinedwang en de stemplicht. Maar zou er meer bereikt zijn, Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden, Nieuweweg 113 - Soest wanneer er een andere politieke constellatie ware geweest en is het te verwachten, dat de wen schen vervuld zouden zijn, indien wij ons niet bij andere partijen hadden aangesloten? Hoe moet de politieke samenwerking dan tot stand komen Een betere combinatie is vooralsnog niet te ontdekken. Men heeft gepleit voor een Nationaal Kabinet, gesteund op de drie par tijen der rechterzijde plus Vrijheidsbond. Doch gelooft men, dat de overeenstemming vlotter zal loopen, wannneer 4 partijen inplaats van 3 hun stem kunnen doen gelden? Spr. denkt aan het vormen van nieuwe par tijen, waarvan ook dezer dagen weer onder de A. R. gesproken is omdat een hunner Kamer- leden naar een nieuwe partij was overgegaan. Doch Spr. ziet in al deze partijen geen heil en raadt de 40-jarige samenwerking met andere Rechtsche partijen voort te zetten. Eenige andere politieke combinatie acht Spr. niet mogelijk. Van diepe beteekenis is: in welken geest gaan vij dezen strijd tegemoet? Wanneer wij op de .eekenen der tijden letten, zien wij het schrift aan den wand. In ons geheele volksleven nemen

Soester Courant | 1925 | | pagina 1