Leerjongen OolKsuerzeKering „FIDES" ORGEL. Pr. K.v. Dongen Dr. v. Leeuwen. en FLINKE WERKSTER Te Advertentiën. TE KOOP GEVRAAGD NETTE DIENSTBODE GEVRAAGD STOPWERK, H. H. SCHOENMAKERS. Gevraagd GEVRAAGD Dagmeisje. TE KOOP GEVRAAGD PuiK beste Zand-Aardappeien Dienstbode WERKSTER GEVRAAGP Door de ouername van hei te Soest wordt een ijverig en betrouwbaar persoon ge- Uitstuitend schriftelijke aan meldingen aan de Dan uieedesiraai 3. Soest wij ontbinding waar en dan komt de vraag hoe staat uw ziel tegenover dit alles? En voelt ge u niet gedrongen, door uw stem hiertegen te getuigen? Niet voor een program stemmen wij, want dat is per slot van rekening maar een stuk papier. Laat dit het eerste zijn, dat gij met uw stem getuigt, dat de Heere Christus Koning over u zij, over u en over mij, over Staat en leven. BURGELIJKE STAND. SOEST GEBOREN Floris, i. v. A. W. Westerhoven en M. Rid der. Simon Henri, z. v. W. v. Hoorn en J. A. M. Dekker. GEHUWD H- A. Veenendaal met E. A. Kraaijenhagen. OVERLEDEN M. C. J. Evers, 91 jaar, d. v. H. H. Evers en B. W. T. Metelerkamp. J. Vlug, 64 jaar, echt. genoot van E. Wijnhoff. GEVESTIGD: B. J. A. M. van Onna, Torenstr. 2c, van Am sterdam. R. Mikulincer, Kolonieweg 5, van Am sterdam. F. J. H- Hofman met gezin, Helling- weg 15, van Amsterdam. E. J. Worffel met ge zin, Gallenk. Pelsweg 16, van Amsterdam. H. L. Beijer met gezin, Vrodehofstr. 11, van Heem stede. L. Lam met gezin, Schoolstr. 50, van Utrecht. M. Marchant met gezin, K. Brinkweg 34, van Amsterdam. G. Vonk met gezin, Anna Paulownal- 2^ van Alphen en Riel. C. Wester. man en gezin, Laanstr. 5, van Amsterdam. J. W. Pennjng met gezin, Pr. Hendriklaan 4, van Amsterdam. S. W. Meininger, Soesterb.str. 46, van Utrecht. R. v. Putten, Kerkpad z.z. 16, van Baarn. J. Mager met gezin, Schrikslaan 41, van Amsterdam. P. v. Silfhout, Verl. Schoolweg ia, van Barneveld. G. v. d. Kamp met gezin, Rem- brandtlaan 11, van Utrecht. A. F. Scheffer, Schoolweg 24, van Woerden. J. H. A. Schef fer, Schoolweg 24, van Woerden. J. de Ridder met gezin, Amersf.str. 23, van de Bilt. H. A. Breugen met gezin, Dorresteinweg .4, van Ned. Oost-lndië. J. C. A. van Duren, van Weedestr. 3, van Parijs- VERTROKKEN: J. J. Sachs met gezin, naar Nieuweramstel, Koen v. Oostewijklaan 46. H. C. de Roij, naar Rotterdam, Vinkenstr. 11. A. K. Steup met ge. zin, naar de Bilt, Bilthoven, Bilderdijkl. 6a. J. Spies, naar Zeist, Dolderscheweg 132. A. C'. Bootsman, naar Amsterdam, Vinkenstr. 19 X. H- L. Weijgertze, naar Echteld, Essendaal 179. M. J. Willemars, naar Baarn, Hoofdstr. E. G. Wit te veen met gezin, naar Baarn, Schoolstr. 33. F. A. Staal, naar Amersfoort, Aldegonstr. 96. A. Niecnikovvski, naar Nijkerk, Koetsendijk C 89. G. Vermeulen met gezin, naar Zeist, Nooitge- dacht 17. OFF. BEKENDMAKINGEN. KOSTELOOZE INENTING TE SOESTER- BERG Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat gelegen heid tot kostelooze inenting te Soesterberg zal worden gegeven ,9,0: Dinsdag 17 Maart a.s. des nam. te 4 uur in een lokaal der O. L. school te Soesterberg. De ouders worden eraan herinnerd hunne trouwboekjes vooral mede te brengen, terwijl het voorts aanbeveling verdient, dat de armen der kinderen te voren goed met water en zeep ge- wasschen worden. Burgemeester en Wethouders van Soest, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. PLAATSELIJK NIEUWS. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen bij de politie. Bankbiljet, paraplui, broche (goud), soort sleu tel, ceintuur, twee rozenkranzen en een belas tingplaatje. Aangevlogen een postduif. ZU ID;-AFRIKA Naar wij vernemen zal op Vrijdag 20 Maart, '3 avonds om 7 uur (precies), in het Christelijk Tehuis voor Militairen te Soesterberg een le zing met lichtbeelden gehouden worden door den heer L. Penning over het onderwerp: „Zuid- Afrika en mijn reiservaringen aldaar". Belangstellenden zijn welkom, kinderen bene den 16 jaar worden echter njet toegelaten. De toegang is vrij, de kosten van dien avond hoopt men door een collectie te dekken. BENOEMD Door het Bestuur der Chr. School te Soes terberg is benoemd als assistent de heer Kal de waij van Utrecht. NEDERLAND EN ORANJE De A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" houdt a.s. Donderdag 7.30 uur een cursus-vergadering in de U. L. O. School aan de Spoorstraat. De heer A. Endendijk hoopt dien avond te spreken over: Parlementaire geschiedenis der laatste periode. Dit belangrijke en interessante onderwerp ver dient een goede opkomst. Verder verwijzen we naar de advertentie in dit blad. ONGELUK Kapper W. te Soesterberg. kwam j.1. Dinsdag met een petroleumbus te vallen bij een gloeiende icachel in zijn perceel, gelegen aan de Radema- kerstraat alhier. Hij geraakte zelf in brand, als mede het vloerkleed. Nadat hij eerst zich zelf had gered, 'begaf hij zich weer in zijn woonkamer, dóch zag toen, dat zijn huisraad ook reeds in brand stond. Door eenige toegeschoten buren kon de brand spoedig gebluscht worden. W. zelf heeft zich onder geneeskundige behande ling moeten stellen. Verzekering dekt de schade. ARBEIDSBEURS Tot en met heden zijn in de Gemeentelijke Ar- beidsbeurs alhier ingeschreven: 7 Metselaars, 9 Timmerlieden, 1 o Opperlieden, 3 Schilders, 8 Grondarbejders, 25 Losse arbei ders, 6 Landarbeiders, 2 Kantoorbedienden, 1- Incasscerder, 2 Monteurs, 1 Banketbakker Kok, 1 Loopjongen, 1 Sigarenmaker, 2 Slagers, 1 Bakker, 1 Mach. Houtbewerker en 2 Werksters. JUBILEUM P. C. W. FOEKEN Aanstanden Vrijdag zaL het dertig jaar geleden zijn, dat de heer Foeken zijn zaak in Manufac turen en aanverwante artikelen is begonnen. De heer Foeken is geen onbekende in Soest. Behalve een uitnemend zakenman heeft hij zich op allerlei terrein bewogen en is hij een man van aanzien en vooraanstaande positie in onze Gemeente geworden. En met recht. Wij willen echter thans niet de verdiensten van den geachten jubilaris uitmeten (om in een bran che-term te blijven) als werker op hel publieke levensterrein. Daarvoor is nu de gelegenheid niet de rechte. Wij wenschen nu uitsluitend de aandacht te vestigen op de herdenking van het jubileum zij ner zaak. En dan willen wij allereerst den heer Foeken en zijn echtgenoote met de herdenking van dit heugelijk feit hartelijk geiukwenschen. Een ge beurtenis, inderdaad een oprechte gelukwensch waard. Vooral in deze tijden, waarin alles wan kelt en vooral ook onze winkelstand moeilijke tijden doormaakt. De jubilaris weet daarvan mee te spreken. Dat nochtans, ondanks den ongunst der tij den, de heer Foeken deze herdenking niet wil de laten passeeren, zonder daarvan openlijk dank baar kennis te geven, bewijst wel de jubileums annonce in dit nummer, waarnaar wij de belang stellende lezers verwijzen. Als altijd is hierin de zakenman aan het woord en wist hij tevens zijn clientèle een aangename verrassing te bereiden. Ook voor het uiterlijk gaat dit feest niet zon der meer voorbij. De zaak zelf, de winkel zal'een belangrijke ver andering ondergaan. Door het vergrooten van de winkelpui en het maken van één spiegelraam wordt het geheel modern en meer in het kader van onzen tij d gebracht, zonder dat het dorps- karakter schade leidt. Het aanzien der zaak zal er zeer door ver beteren en een aanwinst voor onzen winkelstand zijn. Wij wenschen den heer Foeken en de zijnen ook bij den voortduur een gezegenden voor spoed op zijn zaken van harte toe. PROCESVERBAAL Tegen Iv. K. alhier is procesverbaal opgemaakt terzake openbare schennis der eerbaarheid. CHR. ORANJE VER. „JULIANA V. STOL BERG" TE SOEST Bovengenoemde vereenjgjng hoopt, zooals wij in ons laatste nummer reeds mededeelden, a.s. Dinsdag 17 dezer, 's avonds 8 uur, in de Ned. Herv. Kerk, een openbare vergadering te'houden, waarbij Ds. Brans het openingswoord en Ds. Hoek het slotwoord hopen te spreken en Mej. J. van Capelle, sopraan, te Bussum en den heer F. C. Neumann, van Baarn, oud-organist der Ned Herv. Kerk te Bussum, hunne belanglooze medewerking hopen te verleenen. Bedien verleenden reeds vroeger hunne mede werking bij de feestviering der Chr. Oranje Ver. te Baarn op 30 April 1923. De „Baarnsche Courant" schreef naar aan leiding hiervan het volgende: „Deze jonge dame (mej. v. Capelle) verstoni de kunst: door" haar mooie sopraanstem "een göo d. voor den aanleg van een verbindingsweg, Banningstraat—Postweg. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der verordening op de Vleesch- keuring. 17- Als voor tot wijziging der verordening op het verleenen van bijdragen ter bestrijding der tuberculose. 18. Adres van J. A. Noë te Oosterbeek, ver zoekende concessie voor het leggen van leidin gen voor gaslevering. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot toekenning eener gratificatie aan den gewezen gemeente-arbeider N. Grift. 20. Beantwoording van de door den heer Besselsen gestelde vragen met betrekking tot de werkverschaffing. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van een besluit tot verkoop van noodwoningen. 22. Verzoeken om ontheffing van bepalingen der bouwverordening. 23. Behandeling van verzoeken tot verkoop van gemeentegronden. 24. Behandeling van reclames inkomstenbe lasting en verzoeken om ontheffing van school gelden. INGEZONDEN STUKKEN. de sfeer te scheppen en zelfs zeer vaak schalde haar schoon getimbreerd geluid verrukkelijk door het tamelijk volle kerkgebouw. De heer Neumann is ontegenzeggelijk een be gaafd organist, wien de registreerkunst ook niet vreemd is- Goed gedisponeerd als hij ons leek te zijn, deed hij veel genieten en meermalen over- golfde hij ons met een zee van heerlijke toonen." Indien het bovenstaande ook thans bewaar, heid wordt, belooft deze avond voor onze Soes- ter Chr. Oranje Ver. veel goeds. Wij wekken ieder die kan op te komen. De toegang voor niet- leden is 50 cent. RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Soest is in openbare vergadering bijeengeroepen op Maandag 16 Maart 1925, des namiddags ten 2 ure, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der drie vo rige vergaderingen (16 en 19 December 1924 en 3 Januari 1925). 2. Voorloopige vaststelling der gemeentere kening 1923. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot invoering van een straatbelasting en vast stelling van verordeningen tot heffing en invor dering dier belasting. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van een besluit om over de jareri 1923/1924 en 1924/1925 den vermenig digingsfactor voor de Inkomstenbelasting nader vast te stellen op 2, en het bedrag der door deze! nadere vaststelling verschuldigde belasting (over eenkomende meteen factor 0.2) te doen na vorderen. 5. Opnieuw vaststleling van de verordening op de heffing van keurloonen en rechten der Vleeschkeuring in verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten. 6. Vaststelling van het kohier der honden belasting 1925. 7. Vaststelling van een besluit tot verhuring van gemeentegronden. 8. Vaststelling van: a. besluiten tot belegging van geiden; b. een besluit tot beleening van effecten; c. een besluit tot het aangaan eener tijdelijke kasgeldleening. 9. Adres der Middenstandsvereeniging, ver zoekende wijziging der verordening op de win kelsluiting. ro. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der Algemeene Politieveror dening. ir. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der verordening op de hef fing van lege#. 12. Vaststelling van een instructie voor de brandweerlieden. 13. Adres van de bewoners aan de Toren- straat, verzoekende verbetering van die straat- 14. Adres van eigenaren van gronden, ge legen langs den Soesterengweg, Molenweg en Kolonieweg, verzoekende wijziging der bouwver ordening. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aanvaarding van strooken grond ter ver breeding van: a. de Kampstraat; s b. de wegkruising Soesterbergsche straal KampstraatAmersfoortsche straatRademaker- straat c. Postweg en Banningstraat; KUIKENS VOEDEREN De kuikentijd is aangebroken. Hier en daar loopen al broedsels, donzige propjes, die zelf haast -niet weten, wat ze met die kou op de we- eld doen moeten. De machines liggen vol eieren en eerstdaags wordt Soest weer overstroomd met duizenden jonge kuikentjes, die als legkippen eenmaal Soest zullen groot maken en de beurzen dik. De kuikentjes zijn de dieren, waarop onze hoop gevestigd is. Dat moeten de kippen wor den, waar we groot op kunnen gaan- Of ze dit echter zullen worden, hangt veel, ja voor 't grootste gedeelte af van den opfok. Want kuikens, zelfs die met puike afstamming, zullen stumperds blijven, als in de eerste levens maanden de voeding niet als no. 1 beschouwd wordt. Veel hoeven de diertjes niet, maar wat ze krijgen moet van prima kwaliteit zijn. Vooral de vitaminen spelen bij die jonge diertjes een groote rol en al weten we van de vitaminen nog pas o zoo weinig, toch 'kunnen we wel zeggen, dat levertraan en prima gist een zeer belangrijk! deel moet uitmaken van de opfokvoeders van jonge kuikens. Fijn gehakt groen is voor de kleine diertjes niet alleen een versnapering, maar een levens kwestie. Jonge voorjaarsspruiten zijn veel rijker aan vitaminen dan volgroeid gras, kool, enz. Fijngehakte brandnetels zijn zelfs heel goed. 't Komt er dus niet zoo zeer op aan welk'groen we géven, als we maar groen geven, ddt is het. Hoe meer soorten hoe beter. Nu de opfokvoeders zelf. De prijzen zijn vaak hoog, maar een goede samenstelling is ook' kost baar en daar de omzet betrekkelijk klein is moet de winst grooter wezen. Trouwens de ver werkte grondstoffen als gist, levertraan, beschuit, havermout enz. zijn wel van de duurste. Wie zeer veel kuikens heeft, kan voordeeliger zelf mengen, doch 't meerendeel moet er zich niet aan wgaen. 't Is ook ieders werk niet. Verschillende goede opfokvoeders zijn in den handel. Overdreven duur is niet altijd de waar borg voor begt. Spotgoedkoop kan niet anders zijn dai^j^B. Een vertrouwd handelaar is Uw Opfokvoeder en Ochtendvoer elkaar sie.chts ten deele vervangen. Opfokvoer voor de eerste weken is ook heel iets anders dan opfokvoer voor de tweede tot de derde maand. Welk voer U gebruikt, houdt U aan de er bij gegeven of geschreven gebruiks aanwijzingen. 't Voeren van kuikens is leuk werk ,maar las tig. De juiste maat kunnen wij menschen zoo slecht voor een kuiken bepalen. Velen dan ook laten dit de kuikens zelf bepalen. Voedert 't opfokvoer droog. Laat de dieren er zoo veel van eten als ze zelf lusten. Zoo nu en dan komen wij met wat korrelvoer. Te veel eten doen ze niet, 't is te droog. Denkt er wel aan, opfokvoer voor de droogvoedermethode mag nooit zoo grof zijn. 't Gemak is groot en nadeel heeft 't niet. Pro beert en U blijft droog voeren. Bij kippen wordt 't al menigvuldig toegepast, bij kuikens in *t groot ook al. Laten wij niet achterblijven. Hoe 't drinken moet zijn? Zindelijk. Schoonwater, karnemelk, zure on- dermelk is best. Zoete melk is haast nog beter. Maar wat wij zoet noemen is voor 'n kuikenmaag vaak al zuur. Altijd zuur is gezond en veroorzaakt geen ingewandsstoornissen; zuur en zoet in af wisseling is slecht. Laat Soest toonen kuikens te kunnen op fokken. G. J. LIESHOUT. GEORGANISEERDE GULDENS-COL LECTE Mevr. Budding, Kruisweg 2, is zoo bereidwil lig om de leiding op zich te nemen voor de in zameling der G. G. C. in onze gemeente. Bij voorbaat reeds dank aan de zendings vrienden, die steeds hun Gld. klaar hebben. Maar helaas onze gemeente is eene der minst afdragende in onze provincie. De dames in Baarn verzamelden 600 Gld., in Soest is die som 40 Gld. voor verleden jaar. Onze raming voor de voorjaars-inzameling is 100 Gld., voor zeker niet te hoog voor de honderden leden onz4l gemeente. Circulaires aangaande deze collecte verkrijgbaar bij van Lume, Renmbrandtlaan en bij mevr. Budding, Kruisweg 2. L. zijn solo „Thema met variaties f-dur" van Beet hoven gaf hij schitterend spel te genieten. De heer Julius Röntgen Jr. is een violist die over een groote techniek beschikt. Zijn spel is fijn en zeer beschaafd is de toonvorming; in de „Sonate in Es-dud" van Joh. Röntgen kwa men dezen vooral tot haar recht. F HOTEL„CENTRAAL" Volgens berichten die ons bereikten, worden ernstige onderhandelingen tot aankoop van hoteel en café Centraal gevoerd. Een bekende bier brouwerij zou zich met den eigenaar in verbin ding hebben gesteld en de opbouw der ver-, woeste concertzaal zou tevens binnen de be doeling van den eventueel nieuwen eigenaar liggen. WIJSGEERIGE VOORDRACHTEN Drs. K. W. de Groot, hoofd der Wilhelminai School alhier, houdt dezen winter een reeks voordrachten over wijtgeerige vraagstukken voor de afdeeling Utrecht van de Societas Studioso- rum Reformatorum (Vereeniging van Geref. studenten). RUïNE HOTEL CENTRAAL De bewoners der Brinkstraat hebben het vol gende schrijven aan den Gemeenteraad gezon den: Ondergeteekenden, allen bewoners van de Brinkstraat en omliggende straten, wenschen met verschuldigden eerbied kennis te geven van hun ontstemming, over de blijvende ruïne van de ver brande concertzaal achter het Hotel Centraal, welks ruimte meer en meer gebezigd wordt tot het opbergen van vuilnis en andere zaken, wel ke daar -niet op de juiste bewaarplaats worden Daarom verzoek«n ondergeteekenden aan den Raad om te willen zorgen dat deze buitengewoon onsierlijke toestand ten spoedigste wordt opge heven, waartoe zij volgens art. 108 en 109 sub a. van de bouw- en woningverordening alle maat- 'regtlen kunnen treffen. Adressanten zijn overtuigd van de gegrondheid van hun verzoek en vertrouwen dat de Raad zijn volle medewerking zal willen verleenen om tot spoedige verandering van dezen onhoudba- ren toestand te komen. POSTKANTOOR De Directeur van het Po#t- en Telegraafkan toor maakt bekend, dat het kantoor des Zater dags na 6 uur 's avonds gesloten is voor alle postzaken; voor telegraaf en telefoon blijft de openstelling tot 9 uur, zooals op andere werk dagen. DOOR T. PLUIM UIT DEN OMTREK. BAARN RÖNTGEN -CON CERT De Directie van het Badhotel had j.1. Dins dagavond de familie Röntgen binnen hare muren. Mevrouw Julia Röntgen (sopraan) gaf met den heer Johannes Röntgen (piano), met mede werking van den heer Julius Röntgen Jr. (viool), van Bilthoven, een concert, dat op zeer hoog peil stond. Wij merkten onder de talrijke aanwezigen ook den heer Juljus Röntgen Sr. op, den ouden be gaafden toonkunstenaar. Al dadelijk wist mevrouw Röntgen, die over een zeer lief sopraan-geluid beschikt, de aan wezigen te boeien met „Ariette" van Pergolese en de daarop volgende zangstukken. Mevr. R. vol deed ons, over het geheel genomen, uitstekend. Haar toonvorming en dictie zijn uitstekend. Dit kwam vooral uit in de „Romanzen aus Mage- lone" van Brahms en de „Liederen van Mahler". De heer Joh- Röntgen begeleid op zeer gevoe- Üge wijze en gaf wel verzorgd pianospel- In (Vervolg en slot.) Het schijnt, dat het Soesterveen goede voor raden opleverde, althans men leest anderhalve eeuw later, dat de Praamgracht te ondiep was geworden. Daarom verleende de Bisschop in 1389 de vergunning tot het uitdiepen en ver- breedem der Praamgracht en wel aan Evert Reijnersz. van Lodensteijn, Rutger Jacobsz., Hendrik Nolens en Johan de Goede. Tevens kregen zij het recht om den benoodigden grond voor het verbreeden te mogen onteigenende on- willigen zouden door 's Bisschops stadhouder, den Maasrchalk van Eemland, die op 't Huis tar—Rem..woonde, met creweld o-^dwopp-en wor- den. Ook mochten de ondernemers, ten einde den voorraad beter te kunnen regelen, zooveel schutsluizen maken, als zij noodig oordeelden, „sonder wedersegghen van ymant". Die sluizen in de Praamgracht zijn dus al meet dan 5 eeuwen oud. Zoo leverde het Soesterveen voortaan veel turf af. Maar...... alweer was de fiscus er bij om ook van de verkochte turf belasting (of im post) te heffen. Wij hebben daarvan een tarief van 12 Jan. 1577, waarbij bepaald werd, hoe veel men per schouw (of schuit) schuldig was, en wel: „Vyt alle Zoester #n Baarnsche Veen en elke schouw swart (d.i. de zwarte of harde turf, de beste) 11/2 stuyver. Item, elke schouw grauw (d.i- grauwe turf, een tweede soort)een blanck (d.i. 6 duiten, een stuiver had 8 duiten). Item, van alle andere schouwen turf, die in Baam of Soest gebruikt worden, het halve ta rief." Om die turfbelasting te innen, liet de Regee ring haar verpachten, zooals bijv. nu nog de tollen. Zoo bepaalt de Prins van Oranje in 1580 nog als Stadhouder van den Spaanschen Ko ning, dat in Eemland „de Impost op den Turff" zal betaald worden aan Gijsbert Lambertse, te Oostveen (d.i. Maartensdijk). Ook voor de reeds genoemde brandzoden of Doldersche Turf was men belasting verschul digd. Bijv. in 1709 bepalen Ged. Staten van Utrecht, dat van elk voer (vracht) plaggen 11/2 stuiver zal worden betaalden zoo ze buiten Eem land vervoerd worden, 15 stuiver. Destijds had men langs de Eem van de Eem- brug tot Amersfoort toe verscheidene kalkbran derijen (uit schelpen), die óók turf stookten. Die moesten daarvoor eveneens belasting beta len, nl. 20 gld. per keer stoken, doch na 1722 maar de helft. Nog in 1723 was in 't Soesterveen de vertur. ving in vollen gang, en wel blijkens een publi catie van de Staten van Utrecht. Daarbij wordt bepaald, dat de voerlieden, die turf uit 't Soes terveen halen, in het eerste dorp of gehucht, waar zij aankomen of doorrijden, aan den ont vanger aldaar moeten opgeven, welke «oort turf zij vervoeren. Zij zullen hem dan tegen kwi tantie de ver#chuldigde impost moeten vpldoen, op verbeurte der turf „en 50 gulden daarbo ven". Langzamerhand raakte ook het Soesterveen uitgeput. Van het Baarnsche Veen is niet eens meer de naam als herinnering over, maar Soest heeft nog altijd zijn „Turfweg" en „Soester veen". Dit laatste is thans een Dorado voor plan. tenliefhebbers, zoodat zelfs van Utrecht uit daar heen excursies worden gehouden. Er kómen dan ook enkele zeldzame planten voor. Bedrieg ik mij niet, dan wil de Natuurhistorische Vereeni ging het Veentje aankoopen. Niemand zou gezegd hebben, dat in vroeger tijden de venen bij Baarn en Soest aan zooveel handen brood hebben verschaft. Toen bijv. in het jaar 1535 Holland de Baarnsche venen dacht in te palmen, stelden de Burgers een klaagschrift op, waarin zij er op wezen, hoe vijf h zeshonder lieden „met wijf en de kinderen" broodeloos zouden worde» en hoe de keizer, door minder belasting op de verteerde bieren oold zelf schade zou lijden". Gelukkig stond de keizer hun tegen een zeer lage jaarlijksche pacht de betwiste veengronden af, zoodat de rust terug keerde. MORGEN (ZONDAG) AANWEZIG MORGEN (ZONDAG) AANWEZIG een vaalt beste varkensmest bij A. Vonk. Korte Achterweg 6, Soest. verplaatsbaar tuinhuisje, prieel of lighal. Brieven met prijs onder No. 704 aan het bureau van dit blad. Mevrouw VAN KRIEKEN. Steen- hofstraat 78, vraagt in haar gezin van 2 personen zoo spoedig mogelijk een oor dag en nacht. voor terstond, een vergevorderd Schildersleerling. A. G. van Breen, Kerkpad 28 Z.Z., Soest. Machinaal linnen stopwerk ge vraagd aan huis. Parklaan 12B, alhier. Welke Schoenmaker wil pl.m. 50 klanten overnemen? Brieven fr. met prijsopgaaf onder No. 705 bureau van dit blad. net Meisje voor dag en nacht. Adres Mevr. Bakker. Praamgracht 3. Te koop gevraagd een goed onder houden Orgel, met opgaaf van prijs. Brieven onder No. 706 bureau van dit blad. gevraagd voor Woensdag, Donder dag en Vrijdagalleen tijdens den schoonmaak. Mevrovw D. de Vries, Veenhuizerstraat 30a. in klein gezin (2 pers.) flink meisje, liefst voor den dag. Zondags vrij. Adres te vernemen bureau van dit blad. Gevraagd, om terstond in dienst te treden, een net JZTictï óTvërvoegen „VERHOEVEN- STICHTING", Hellingweg 1, 3 en 5. zes prachtige barneveldsche kippen. Korte Brinkweg 13, Soest. nette jongen voor loop- en keuken werk en een nette Dienstbode bij H. J. Gunthermohr, Nieuw-Baarnstr. 33. BAARN. (Red Star) per H.L. (70 K.G.) f4.50. Franco thuis. Dorus de Zoete, Veenhuizerstr 56. Burgeiwoonhuis, niet te ver van Station of Halte, aan stillen weg. Huurprijs ongeveer f 8.— per week. Brieven onder No. 707 bureau van dit blad. gevraagd in klein gezin, voor dag of dag en nacht. Zich te vervoegen Sophialaan 17, BAARN. voor het schoonmaken van een leeg staand huis. Brieven onder No. 709 bureau van dit blad. gevraagd voor de Drukkerij. Zich aan te melden drukkerij Ons Boekenhuis", Soestdijk. 4

Soester Courant | 1925 | | pagina 2