ZEI5TWT \3 ,**- THl7sïïi(m7^öËsTDijK WKningbureay CORRY LÜYT Piano Laerares LA PORIE Go. ifBügrliiiüsolisüeniiëllL lieden, iitt Handelsbank D» F. VOIGT P. MAN Uitgave: G.J.SMIT (Ons Boerenhuis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING I P. C. W. FOEKEN Steenhofstr.5-Tel.S45 STOOMWASSCHERSü EN STRIJKINRICHTING SAFE-DEPOSST De kerk aan de Vuursche 4e Jaargang No. 11 Gecontroleerde oplaag te samen 60O0 exemplaren. Vrijdag 27 Maart 1925 Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn. Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Baarn, Spoorstraat en Laanstraat Soest, F. C. Kuijperstraat ALLE schoonmaak-artikelen voorradig. Kastpapier en rand, Schoor- steenzeil, prima Zeemleder en sponzen ^enz, Nieuwe nikkelen Theelichtjes, Serviezen, Bladen. DAGELIJKS NIEUWE ARTIKELEN. Eigen uitgave ansichten. Wederverkoopers groot rabat. KE^KBE^OHTES^. SOEST. Ned. Herv. Kerk. Voorin, 10 uur Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Voorni. 10 en nam. uur Ds. J. Hoek. Roonisch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en f? 10lL uur Hoogmis. Nam. 5 uur Vasten-Meditatie. Chr. Geref. Kerk. Voorni. 10 uur en nam. o uur Godsdienstoefening. Woensdagavond 7lj.2 uur Ds. Salomons. Geref. Bond Nam. 6 uur Rembrandtzaal, Ds. K. J. v. d. Beig, Amersfoort. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymii. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Geen dienst. N, H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, Hotel Eemland. ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur Ds. A. J. Ruijs, Em. pred. Utrecht. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. Radix. Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Postweg door den Eerw. Heer v. d. Heiden v. A.foort. BAARN. Ned. Herv. Kerk, Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Voorm. 6 uur Ds. I. Kievit. Gebouw „Calvijn". Voorm. 10 Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur Ds. J. G. Meijnen. Nam. 6 uur Ds. G. J. Meijnen. Chr. Geref. Kerk. (Nassaulaan) Voorm. 10 uur Ds. G. Molenaar, H. Avondmaal. Nam. 6 uur Ds. G. Molenaar, Afscheidsrede. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur Lof. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. N. Blokker, Vlaardingen. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25) Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligingsdienst. 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. Woensdag a.s. 's avonds 8 uur Openb. samenkomst. Donderdag a.s. 's avonds 8 uur Heiligingsdienst. LAGE VUURSCHE. Voorm. 9.30 Ds. Gunning. Nam. 6 uur geen dienst. Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen Vraagt Uw drogist UIT DE RAADSZAAL. II In verband met een schrijven van Ged. Sta ten wordt eenige wijziging aangebracht in de verordening op de heffing van de keurloonen, punt 5 der agenda. Punt 6 het kohier der hondenbelasting wordt z.h.s. vastgesteld op ruim f 5000. Bij de vaststelling van het besluit tot verhu ring van gemeentegronden wordt de vraag ge steld, waarom deze verhuring niet in het open baar is geschied? Weth. van Elten hierop antwoordende, zegt, dat de daaraan verbonden kosten te hoog zul len zijn. Spr. zegt toe het volgend jaar hieraan zijn aandacht te zullen schenken. Voor dit jaar is het te laat. Bij het volgend voorstel: besluiten tot be legging van gelden enz. adviseert de heer de Koning over te gaan tot verandering van beleg ging Inplaats van waarde-papieren zou spr. aan koop van landerijen speciaal grasjand wen- schen. De v oorzitter ziet de urgentie hiervan niet in. Wij hebben reeds veel grond in eigendom. Dc papieren, welke worden aangekocht zijn goe de gemeente-papieren, welke ook wéér gemak kelijk van d5 hand zijri te doen. Door het bestuur van de Middenstands,-ver* eei'iging is het verzoek gedaan een' uniforme winkelsluiting in te voeren. De toestand is thans zoo, dat voor vijf zomermaanden de winkelslui- tinis vastgesteld op 9 uur 's avonds en voor de ov rige zeven maanden op 8 uur. De vereeni- giitg verzoekt het sluitingsuur voor het geheele ja: r te bepalen op 8 uur. B. en W. hebben door een onderzoek tracht ten uit te maken wat de winkeliers eigenlijk zelf wenschen. Dit onderzoek heeft allereerst uitgewezen, dat •wij zoo ongeveer 200 winkeliers rijk zijn in onze .gt-mqeqLe. Hiervan is 2 f3 voor ^n 1/3 tegen- de voorgestelde regeling.; BURGEMEESTER GR0THESTRAAT 63 Leeraar M.O.Teekenea (Acte M.A., NIX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven van les in Hand-, Lijn- J)t>r'ofpt'inf^rVfokc4 nen, Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. B. en W. stellen voor gunstig op het verzoek te beschikken, hoewel zij er ook geen bezwaar tegen zouden hebben, indien de geheele ver plichte regeling werd ingetrokken- De heer Heijnings is voor de vrijheid. Dat klopt. ZEA. is vertegenwoordiger van den Vrij heidsbond en wil daarom de verplichte slui ting" zien afgeschaft. De heeren kunnen het echter niet eens worden. De heer Endendijk voelt wel voor de verplichte sluiting, erkent evenwel dat er vele moeilijkhe den zijn. Door verschillende spr. wordt aangedrongen op uitstel, ten einde nog eens te doen onder zoeken hoe de winkelstand over deze dingen precies denkt. Het kan niet worden ontkent, zegt de heer Besselsen dat verschillende personen hun winkel slechts als een bijkomstige zaak ex- ploiteeren, door wie de verplichte sluiting wel gewenscht wordt. Na eenig debat wordt tot uitstellen besloten- Wij zouden het betreuren, indien werkelijk, zou worden besloten tot algeheele opheffing der verplichte sluiting. Al erkennen wij dat hiermede de overheid ingrijpt in het leven der maatschappij, toch moet ook worden erkend dat de verhoudingen in hel leven der maatschappij dit ingrijpen noodig maken. Een beroep op de z.g. vrijheid is hier wel zeer misplaatst, vooral als daarmede wordt be doeld de individueele vrijheid, zooals de heer Heijnings die voorstaat en in de praktijk altijd op de grootste slavernij uitloopt. Zeker, was de maatschappij, jjn casu hier de winkelstand, bij machte, uit overweging van ethi- Manu'acturen. Van Weedosf34 Tel. 23. Groote sorteerir.j: Allovernet- - Vitrages Gemaakte witte goederen Corsetten Kousen Tricot one' rrkleeding Baby artikelen Schorten Zakdoeken Heeren me dé-artikelen Ledikanten - !V trassen - Bedden Dekens - Bedspreien - Kapok Tafelkleden enz. Vraagt ons rtxiame-zegelboekje HU ZIE DE ETALAGE sche en sociale belanden, zelfstandig een rege ling te treffen er zovi voor overheids-bemoeing, geen plaats zijn en eet A- R. zou de eerste zijn 'daartegen te ageeren. Nu evenwel de matschappelijke krachten en verhoudingen een gewenschte regeling in den weg staan, achten v/ een regeling door de overheid' getroffen ten /.eerste aan te bevelen. De Voorstellen 10 ei i i der agenda, wijziging vati de po'iii.-verordening en wijziging van de verordening op de. h.Vraig van leges bedoelen hoofdzakelijk het ven .jn en bedelen in deze ge meente tegen té gaan. Onder venten tian o k te verstaan de verkapte bedelarij. De klachten gekomen over den c bij den Burgemeester in- erlast van bedelaars en spéüdó-venters in gró ft, waarom in navolging van andere Gemeente, het venten in het alge- n wor.dtverboden,(fzonder schriftelijke mach tiging 'van B. en W. Voor een vergunning zal f 0.50 moeten worden getaald aan leges. Tegen déze voordrachten zijn door den heer Foekeii bezwaren in Toracht, wijl ZEA. vreest dat hierdoor de reëe-4 handel zal wjorden ge schaad en,inwoners (kandelaars) deze, gemeente in hun bedrijf tegenhouden. Nadat de Burgemeester heeft toegelicht dat het alleen de bedoeling is bedelarij tegen te gaan en in geen geval de reë-f e handel zal worden be moeilijkt worden jdefc-A voordeelen goedgekeurd. - ID-fi- de. t i-u»® wat betreft de uitroeiingdezer verordening, bij gebrek aan voldoend politie-personeel, juicht toch de poging toe, omdat nu althans procesverbaal kan worden opgemaakt bij constateering van overtreding. Voorts wordt in deze verordening ondervangen de moeilijkheid om openbare danspartijen tegen te gaa'% waartegen met dc bestaande verorde ning niet voldoende kan worden opgetreden. Wij maken hierbij niet erkenning melding van het initiatief van onzen burgemeester om beide steeds voortwoekerende kwalen in ons dorpsle ven te bestrijden. De heeren Foeken en Besselsen vragen nog Burgem. Grothestraat. Drogist Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen waarom het aanbieden van gedrukte stukken niet is verboden. Juist deze vorm van bedelarij neemt) in den laatsten tijd toe. Zoo ook de lompenhan del etc. tegen vrijwel waardelooze prullen, waar. door kinderen dikwijls in de verzoeking komen hun ouders te benadeelen. Ingevolge bestaande wetten kan het eerste niet worden verboden en het laatste is evenmin onder1 deze verordening te brengen, zegt de voorzitter De heer de Koning noemt gevallen, waaruit de juistheid blijkt van het standpunt van B. en W. Dc Torenstraat is een ergernis. Niet alleen voor de bewoners, hoewel deze er in de eerste plaats den hinder van ondervinden. Een adres van de aan- en omwonenden vraagt om afdoende verbetering van deze straat. Hoe volkomen begrijpelijk ook het verzoek is, meent weth. van Elten toch, dat gewacht moet worden tot de oplossing van het verkeers-vraagstuk daar ter plaatse definitief kan worden geregeld. Zoodra de remise is verkocht en overeen stemming is verkregen met enkele personen om trent het afstaan of ruilen van gronden, kan in eens de toestand worden verbeterd. Nu den weg nieuw te leggen zou geld weg smijten zijn. De weth. hoopt, dat alles spoedig- in orde mag! komen, maar heeft evenmin de zaken in zijn hand. Een beetje geduld dus nog. Het adres wordt naar B. en W. gezonden om advies voor afdoening. De eigenaren van gronden aan den Soester- weg enz. vragen wijziging van de bouwverorde ning. Daarin is o.m. bepaald, dat de afstand uit de erfscheiding op den Soesterengweg 25 meter zal moeten bedragen; ergo 50 meter tusschen twee perceelen. Hierdoor is de bebouwing van dezen weg igenlijk onmogelijk gemaakt, wat ook wel de bedoeling van den voorsteller zal zijn geweest. De Raad voldeed echter aan het verzoek en bracht de afstand terug op 10 meter voor den Soesterengweg c.a. Nog maar een verzoekje en Cr gaat nog wel 5 meter af. Een prachtig onder werp voor een van de heeren A. Z., v. d. E. Na jaren van vruchteloos onderhandelen is het eindelijk gelukt een radicale verkeers-ver- betering tot stand te brengen aan den Soester- bergschen en Amersfoortschen straatweg. B. en W. stellen voor strooken grond te aan vaarden ter verbreeding van: a. De Kampstraat. b. De wegkruising Soeslerbergsche straat KampstraatAmersfoortsche straatRadema- kersstraat- c. Postweg en Banningstraat. .f]-•.,i<an._aanlÊg .v.an een verbind ine» e;., BanningstraatPostweg. Eerlijk gezegd hadden wij nu verwacht dat een hoogstaand liberaal man als de heer Heij nings van deze gelegenheid zou hebben gebruik gemaakt om een woord van waardeering te spre ken voor dat schitterend resultaat, verkregen door de bijzondere toewijding van den direc teur van P. W. en den gemeente-architect. Waar deze heer zijn critiek niet spaart, zelfs als de gemeente geen cent nadeel ondervindt, ja het belang der gemeente nog gediend wordt, had dit nu toch wel op zijn weg gelegen, dacht ons Tenminste als men dergelijke zaken in het openbaar meent te moeten bespreken. Het is erg moeilijk om werkelijk liberaal te zijn. Of het heeft gemangelt aan goede voorlichting. Ten gerieve van de slagers te Soesterberg wordt de verordening op de vleeschkeurig zoo danig gewijzigd, dat voortaan ook aldaar gele genheid zal worden gegeven tot keuring. De heer Endendijk vraagt inlichtingen of het nu ook mogelijk is geworden de bezwaren van Zeist te ondervangen. Indertijd zijn pogingen gefaald om de keu ringsstempels van beide gemeenten wederzijds te erkennen. De voorztiter ligt toe, dat hierover met Zeist niet meer is onderhandeld en de voorgestelde re geling op advies van den inspecteur geschiedt. De heer Besselsen heeft enkele vragen gesteld aan B- en W. omtrent de werkverschaffing^ steunverleening bij werkloosheid enz. Een vreemde geschiedenis, waarover de Raad eigenlijk niet in staat is te oordeelen. Het vorig jaar is door B. en W. in samenwer king met de commissie uit den raad voor werk verschaffing en armverzorging in overleg met de besturen der vakverenigingen een regeling voor steunverleening en werkverschaffing ont worpen. Daarbij is overeengekomen, dat per 1 Maart 1925 deze regeling zou afloopen. EEN OER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. aawaswi'i imimiwuil Hiertegen nu gaat het bezwaar van den heer Besselsen. De werkloosheid is na 1 Maart nog lang niet geëindigd en het gaat niet aan de menschen nu maar te laten....... enz. Bij beantwoording door den weth., den heer v. d. Berg blijkt, dat reeds weer een kleine veer- tigtal werkloozen aan den arbeid zijn gezet en B. en W. dus alles doen wat mogelijk is. De beantwoording der vragen zelf noemde de heer Besselsen meer juridisch dan zakelijk. Dien indruk maakte het antwoord inderdaad. De in- terpellant was dan ook niet tevreden gesteld en blijkbaar evenmin een opposant op de publieke bljeke tribune, die ongevraagd aan het debat deelnam en eerst zijn gepaste bescheidenheid terugkreeg, toen de voorzitter maatregelen nam om de tribune te doen ontruimen. De voorzitter is nu eenmaal niet voor de poes, de heeren bezoekers op de tribune zullen daar rekening mee dienen te houden. Het slot van het liedje was dat de zaak bleef zo"..!s was en dat 'opn/euw overleg zal worden ^wKv-Td vo-ireeii votggnde regeling- in veroancf inei 3e DéKtü^c 1 cuc varPuFu Stenhuis in de Eerste Kamer over het werkloos heid-vraagstuk betoogde de heer de Koning dat Soest geen uitzondering maakt op den algemee- nen toestand in ons land en dies naar andere middelen moet worden omgezien dan werk verschaffing en steun. Tegen verhuizing vooral van ongeschoolde arbeiders naar elders moet desnoods niet worden opgezien. Volkomen juist. Alleen de arbeiders zijn er Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden on verge vorderden. Nieuwervsg 113 Soest BAARN BANKIERS SGESÏ - BUSSUM Correspondenten der: en ALLE andere Groot- Banken te Amsterdam door T. PLUIM Wie in 1640 de Lage Vuursche bezocht had, zou daar een ongewone drukte hebben aan schouwd. Destijds was er nog geen sprake van een dorpje, men vond er alleen de aloude „hof-i stede" Drakesteijn en een paar boerenhoeven. Die hofstede was oorspronkelijk door W.erner van Drakenburg uit Utrecht in 1340 gebouwd en heette daarom gewoonlijk „Wemer's "Hof stede". In 1634 kocht Jhr. Gerard van Reede de Vuursche aan, en daar hij met de Oranje's be vriend was, verhief Prins Frederik Hendrik hem tot „Ambachtsheer van de Hooge en Lage Vuur sche" en werd Drakesteijn (nog niet het kasteel) als „Ridderhofstad" erkend, d.w.z. de eigenaar mocht voortaan als „Ridder" zitting nemen in de Staten van Utrecht- (Er werden destijds in die staten maar 3 stemmen uitgebracht: 1 door de gezamenlijke „Geëiigeerden", oorspronkelijk de geestelijken der Utrechtsche hoofdkerken; 1 door de gezamenlijke ridders, „de Ridderschap" en 1 door de groote steden van Utrecht. Vooraf moesten die drie groepen dus eerst onderling hun stem-bepalen. In 1640 volgde Baron Ernst van Reede zijn vader op en gingen er grootsche dingen gebeu ren. N.u hij zulk een voornaam edelman was geworden, moest hij ook een echt kasteel en een heusch dom bezitten. En zoo ontwierp hij het plan om de „hofstede" door het huidige vrien delijke kasteel te vervangen. Verder werd er een nieuwe straat aangelegd, waaraan hij de wonin gen van het ontworpen dorpje liet aanleggen. Geen wonder dus, dat er toenmaals in 1640 groote bedrijvigheid in deze anders zoo stille streek heerschte. Maar...., er moest ook nog een kerkje met pas torie en school komen. Het schjjnt, dat de weinige oorspronkelijke bewoners van De Vuursche (dus voor de stich-- ting van kasteel en dorp) grootendeels Katholiek waren, terwijl de nieuwe ingezetenen evenals de ambachtsheer zelf, Hervormd waren. Wij' lezen tenminste al spoedig (nl. 3 April 1657), dal de gezamenlijke Hervormden van De Vuur sche bij de classis van Amersfoort een geschrift inleverden, waarbij zij verklaren, dat zij voor een eigen kerkelijke gemeente sterk genoeg in aan tal zijn, maar zich niet dan met groote moeite» konden staande houden, daar de Roomsch-ge-, zinden hen tegenwerkten. Zij verklaren verder, dat er daarom in stilte moet gepredikt worden en wel in een schuur of het achterhuis van de boerenhofstede „De Stulp" (die nog altijd be staat, aan den weg van Pijnenburg naar de zes wegen). De Staten van Utrecht besloten daarom bij resolutie van 5 Juni 1657 de Hervormden tege moet te komen. Zij droegen de classis van Amers foort op, om eiken Zondag in „De Stulp" te laten prediken en de godsdienstoefening tegen overlast te beschermen. De classis ontwierp nu voor de Predikbeurten een .rooster van Ring- preciiïtanten, die op kosten der Staten in „de Stulp" prediken. Tevens wjerd bepaald, dat de nieuwe gemeente ook zou omvatten de Her vormden van Den Dolder, Pijnenburg, 't Rid- derdop, Hees en de aanwonenden onder de ge meenten Zeist, Baarn, De Bilt en Soest- Volgens deze rooster werd nu eiken Zondag anderhalf jaar lang dienst gedaan, totdat de Vuursche zelf éen kerk en predikant kreeg. De ambachtsheer baron Gerard rustte n.1. niet, vóór hij ook een kerk voor zijn dorpje had. Reeds spoedig na het besluit der Staten (van 5 Juni 1657) schonk hij aan den nieuwen dorps weg den benoodigden grond voor een kerk, een pastorie en een school en moest men nu hel kapitaal voor den bouw gaan bijeenbrengen. Op het milde voorbeeld van den ambachtsheer schonken eveneens de heeren van de Hooge Vuursche, Pijnenburg en Splinterenburg ruime bijdragen, terwijl ookde steden Amsterdam en Alkmaar milde giften zonden. Uit de beide laatst- genoemde bijdragen werd het bovengedeelte der kerk bekostigd, althans volgens Jac. Scheltema, die er bij voegt, dat de muren hoofdzakelijk gebouwd zijn uit de afbraak van het klooster buiten de Wittevrouvvenpoort te Utrecht. Hoe dit zij, de stedelijke wapens van Amsterdam en Alkmaar hebben langen tijd ter weerszijden van de deur gehangen. Verder schonk jonkvrouwe Plenriette van Ree de met de drie reeds genoemde heeren elk één geschilderd raam met het familiewapen. Zóo kon reeds den ^den Nov. 1659 de eerste predikant, Nicolaas van Hasselt, zijn inwijdings rede houden. Inderdaad, een streelende voldoe ning voor den heer Van Reede, die zijn pogin gen zóó bekroond zag. Uit erkentelijkheid koos de nieuwe gemeente hem dan ook als eerste ouderling. Toch was de kerk nog niet geheel afgewerkt, al konden er reeds godsdienstoefeningen in ge houden worden. Veel buitenwerk wachtte nog, terwijl ook de pastoire nog niet geheel voltooid was- Om nu ook de Staten van Utrecht in de gelegenheid te stellen zich niet onbetuigd te laten, richtte de heer Van Reede naar de ge woonte dier tijden èen verzoekschrift tot ge noemde staten, waarbij hij om een milde bijdrage voor den verderen kerkbouw verzocht. Wij lezen dan ook in de notulen der staten op 2 Aug. 1659: „Op requeste van Gerard van Rheede, heere van Drakesteijn, de Vuyrse, enz. vertoo- nende hoe dat hij ter eere Godes ert.de tot beni- ficie (d.i. weldaad) van deser Hunner Edelmo genden provincie onder handen heeft te bouwen eene kerke op syne heerlyckheyt van de Vuyrs, die airede soe ver gebracht is, dat de Godsdienst daer inne wert (d.i. wordt) gepleechty ende aho rnen in diergelycke pieuse desseinen (d.i. vrome voornemens) wel gewoon is te versoecken hulpe ende assistentie van Staten, Collegiën en de Steden, gelyck al eenigen hare charitate (d.i. hun liefdadigheid) hebben getoont, selfs buyten het ressort van Hunner Edelmogenden provincie, na melijk de steden van Amsterdam ende van Atck- maer, soo versoeckt hy derhalve, dat het H,unner Edelmogenden mocht gelieven hem mede te as sisteren met sodanige somme van penningen als Hunne Edelmogenden sullen goetvinden. „Hierop besluiten de heeren Gedeputeerden van de stad Utrecht ende de Steden, dat se desë sake zullen overnemen ende comjnuniceijen ...(be kend maken) met hunne principalen (d.w.z, de stadsregeeriengen) De latere ambachtsheer Jan Reijnst en zijn vrouw Eva Hooftman schonken in 1780 een ge schilderd glas aan de kerk, benevens een koperen doophek en de Bijbels voor den Kerkeraad. In 1843 werd de kerk gerestaureerd; de ronde bogen zijn toen door spitsbogen vervangen, wat evenwel niet bij den bouwstijl past. In 1877 werd aan de kerk een fraai orgel ge schonken en wel door den heer H- A. Insinger van Pijnenburg. Het werd op diens verzoek in gewijd door den bekenden toonkunstenaar Ri- chard Hol. De gemeente heeft op heden haar 4óen predi kant ds- Gunning; de meeste kwamen er als proponent (candidaat) en vertrokken weer spoe dig naar elders- Overleden zijn: ds. Johannes van Eibergen, 1 Aug. 1711ds. Wilhelmus Ca- merling, 2 Dec. 1767 (was pas 12 Juli beves-, tigd), en ds. Hermanus Nagelvoort, 31 Mei 1773. Groote bekendheid verwierf ds. Willem Moll, die in 1837 aan dc Vuursche als zijn eerste standplaats kwam en later professor aan de Am- sterdamsche Universiteit werd. Hij heeft tal van geschiedkundige werken geschreven, veelal in vereeniging met Van Lennep of Hofdijk. Ook heeft hij vele onderzoekingen ingesteld betref fende de grafheuvels aan de Vuursche.

Soester Courant | 1925 | | pagina 1