11 Middenstands-Credietbank SOEST Soes ter Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Fotografie Atelier Tuingrint Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk LIPSLADEN en Incasseeringen, Deposito's PASCHEN. W. P. J. VENEMA BRILLEN BETER EN BILLIJKER D. F. V0IGT OPTICIEN WINKELSTRATEN „MODERN" VAN DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN PUR0L Blanke Handen^XSiï&h Blank Gelaat {(\M STRIJKER'S No. 15 Dertiende Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE Zaterdag 11 April 1925 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker m GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN M mmmm in onze safe-inrichting De oorsprong van ons Paasch= feest - Ostara - Pascha - Paschen. Het Paaschteest, dat wij Christenen vieren ter herdenking van Christus wederopstanding, is al heel oud, ouder dan het Christendom zelve. Ook dit leest had oorspronkelijk een andere beteekenis, doch werd in de eerste eeuwen van het Christendom gekerstend, d.w.z. de beteekenis werd gewijzigd en in verband gebracht met een voorval uit de geschiedenis van Christus. Oor spronkelijk was dus het Paaschfeest een lentefeest, dat in de Germaansche landen bijv. gevierd werd ter eere van de godin van het licht en de lente, Ostara. Deze naam vindt men terug in de Duitschen naam voor Paschen, n.1. Ostern, alsook in het Engelsch, n.1. Eastern. In den loop der eeuwen werd door de Israëlieten aan het oude Lente feest een andere beteekenis gegeven, het Pascha, ter gelegenheid van den uittocht uit Egypte. Dit woord Pascha beteekent iets in den geest vanvoor bijgaan zonder leed. Dit heeft betrekking op de in de joodsche geschiedenis vermelde omstandigheid, dat de Joden vóór den uittocht gespaard werden, ter wijl de Egyptenaren met allerlei plagen gekastijd werden. Men vierde het Pascha op den dag van de eerste volle maan in de lente. Tijdens dit feest werd een lam geslacht en at men ongezuurde brooden. Dit oude Joodsche feest werd door Christus meegevierd en zooals wij uit de Bijbelsche geschiedenis weten, vond de kruisiging en wederopstanding van Jezus plaats ten tijde van het Israëli tische Pascha. Zoo kon het dus gebeuren, dat-hei oorspronkelijk heidensche lente- geelst, onder 'den Hebreeuwscnën haam Pascha, later geworden Paschen, door de Christenen werd geadopteerd, ter herdenking van Christus wederopstan ding. Hoe het ook zij, het Paaschfeest heeft een mooie diepe beteekenis. Het is in de eerste plaats de overwinning van het licht van Christus over de duis ternis van verkeerd geloof en onwetend heid. En de oer-beteekenis, ook daarin zit iets moois, want het is de vreugde der menschen over het feit, dat het licht, de zon, de overwinning behaald heeft op de duisternis van den winter. Het Paaschfeest der Christenen heeft eenige attributen, die nog een over blijfsel zijn van het oude lentefeest. Daar is in de eerste plaats het Paaschei, om verder de Paaschhaas niet te vergeten. Het zijn beide zinnebeelden van de vruchtbaarheid en de overvloed in de natuur. In de middeleeuwen bakte men den Paaschhaas van koek of brood. Door de eeuwen heen, werd dit oud- heidensche symbool langzamerhand in de gedachten der menschen in verband gebracht met het lam der Joden. Ook zien wij het andere symbool, het ei, langzaam aan veranderen. Wel eet men met Paschen nog veel eieren, doch daarnaast zijn de suikeren, chocolade, ja zelfs kartonnen paascheieren gekomen. In de vroege middeleeuwen, toen men de beteekenis van het Paaschfeest wel had gewijzigd, doch de oude gebruiken nog in stand hield, vierde men het Paaschfeest met dansen, feesten, optoch ten en vreugdevuren. Ten slotte werd de vertrekkende winter, voorgesteld door een stroopop, verbrand. Dit ontsteken van Paaschvuren, vindt in sommige streken nog plaats. Zooals reeds opgemerkt, regelden de Joden hun lentefeest naar de maan. Dit werd door de Christenen overgenomen, waardoor het feit ontstond, dat het Paaschfeest nooit op een vasten datum valt. Ons Paaschfeest vindt plaats op den eersten dag der volle maan op of onmiddellijk na 21 Maart. Wanneer dat een Zondag is, dan valt Paschen op den eerstvolgenden Zondag. Het Chris telijke Paaschfeest echter valt nooit vóór 22 Maart of na 25 April. Het Joodsche nooit vóór 26 Maart of na 25 April. En wil men eindelijk nog een staaltje van de oude beteekenis der symbolen van het Paaschfeest, de z.g. Paascheieren Welnu, men begroef de schalen der eieren (zinnebeeld van vruchtbaarheid) alsmede de asch der Paaschvuren eer tijds in een hoek van den akker, waar mede men beoogde den grond vrucht baar te maken. Met dit al is Paschen, in elke betee kenis, de overwinning van het licht. Dr. F. C. KAMERKRONIEK HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TELEF. iee Voorjaarsstoff en- Regenjassen De zoekers naar het zwarte goud der aarde - De kieswet wijziging in de kamer - De sanctie blijft - Zomertijd. Zooals reeds in ons vorig overzicht, vermeld, werd de pensioenwetswijziging door de Tweede Kamer aangenomen, nadat er een leger van amendementen gesneuveld was. Slechts eenige geringe wijzigingen werden er aangebracht. Nog werd er van s. d.-zijde krachtig op aan gedrongen, het pensioen om de maand uit te betalen, doch het mocht niet baten. Wettelijk is dus nu bepaald, dat de pensioenen om de 3 maanden worden uitbetaald. Voor betrokkenen is verder nog van belang, dat de minister een amendement van Mej. Oroeneweg (s.d.) over nam, om bij wijze van overgangs bepaling vast te stellen, dat degenen, die op 1 Juli 1925 vijftig jaar zijn op 55-jarigen leeftijd of ouder, vervroegd pensioen kunnen krijgen. Voor het overige bleef de minister doof voor alle amen dementen. En toen, de mijnwerkersloonen. Het was de communistische heer Van Rave- steijn, die een interpellatie hield over de dreigende loonsverlaging in de mijn industrie. Hij schetste den toestand onder de mijnwerkers en verklaarde, dat er niets meer van de loonen af kan, daar zij reeds gedaald zijn tot beneden het peil voor het noodzakelijkste levens onderhoud. Spr. wees op de overproductie in het Ruhrgebied, waarvan z.i. de kapi talisten gebruik maakten om de loonen te drukken. En men moest volgens spr. komen tot vaststelling van minimum- loonen. Minister Van Swaay achtte het door den vorigen spreker geëntameerde ondorzock raar dz "bedrTJT3ljnK»>,s:lSI9n der staatsmijnen overbodig, want de regeering wordt voortdurend omtrent die uitkomsten op de hoogte gehouden. De cijfers nopens den toestand der Staats- en particuliere mijnen zijn van dien aard, dat de huidige toestand onmogelijk zoo zou kunnen blijven. Hoewel de minister graag wil gelooven, dat vele mijnwerkers gezinnen het moeilijk hebben, zijn de loonen toch nog hooger dan in het buitenland. En hij ontkende dat zij be neden het bestaansminimum zouden lig gen. Het verheugde Spr. dat de loonen thans, dank zij de christelijke bonden, voor zes maanden zijn vastgelegd. Wij hebben nu een half jaar den tijd, om te zien, hoe de toestand zich op de kolen- markt zal ontwikkelen. Verlaging der spoorwegtarieven gaat niet meer. Men kan toch niet verlangen, vond hij, dat de spoorwegmaatschappijen de mijn werkers met verlies zouden vervoeren Wel deelde spr. mede, dat de directies der mijnbedrijven zullen onderzoeken, in hoeverre het mogelijk is, goedkooper levensmiddelen voor hun arbeiders be schikbaar te stellen. Een klein lichtpuntje dus voor de zoekers naar het zwarte goud 1 De heer Ravesteijn was niet te vreden gesteld. En hij stelde een motie voor, waarin de kamer de regeering uitnoodigde, met al hare ten dienste staande middelen te bevorderen, dat de jongste loonsverlaging alsnog te niet wordt gedaan. De heer Vliegen (s.d.) betoogde, na een breedvoerige uiteen zetting, dat hij vóór de motie zou stem men. De heer Hermans (r.k.) beval ver schillende maatregelen aan, .oa. verlaging van de vrachten, van de huishuren en der belastingen, alsmede de invoering van een bepaling, krachtens welke buitenlandsche kolen op de binnenland- sche markt niet mogen worden vrijge steld van de lasten, die gelegd worden op de producten van eigen boden. Ten slotte werd de motie Ravesteijn, na een beschouwing van den heer Smeenk (r.k.) en dupliek van den minister verworpen met groote meerderheid van stemmen. (63 tegen 14). Het regeeringsvoorstel inzake de kies wetwijziging, voornamelijk beoogendede strafrechtelijke sanctie uit de stemplicht- wet te lichten, is geen succes geworden. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden. En reeds dadelijk diende de heer Winterman (r.k.) bij de artikelsge- wijze behandeling een amendement in, waarbij de sacties op den stemplicht behouden blijven, doch de rechtingang vereenvoudigd wordt. Ook de heer Oud diende eenige amen dementen in, terwijl de heer Vliegen (s.d.) niets meer of minder voorstelde, dan den stemplicht te doen vervallen. Er werd veel en zwaar gedebatteerd over de principieele en zedelijke be zwaren en verplichtingen, amendementen ingediend en ingetrokken, gekibbeld en gehamerd. Minister Ruijs verdedigde zijn voorstel met het bekende argument, dat men in de groote steden onmachtig is, de sanctie op de naleving van den stem plicht te handhaven met het oog op het groote aantal overtredingen. Verschillende amendementen bestreed hij, doch het amendement Vliegjp wees hij beslist af. Dit werd dan ook verworpen, doch, en dit was een bittere pil, het amendement Wintermans werd eenigszins gewijzigd, aangenomen. De sanctie blijft dus l Nog werd een amendement v. d. Heuvel, strekkende tot wijziging van het cijfer 75 voorkomende in art. 100 van de kieswet, te veranderen in 90, verworpen. Volgens de thans geldende kieswet (art. 100)- n.1., zullen voor de toekenning van een overschotszetel niet in aanmerking komen, de lijsten, welker stemcijfer niet meer bedraagt dan 75 van een kies- deeler. De voorsteller wilde met zijn amendement, bij behoud van het huidige stelsel, de evenredigheid zooveel moge lijk benaderen. Wat er verder nog van het regeerings voorstel overbleef, werd ten slotte aan genomen met 35 tegen 11 stemmen. Waarna de Kamer op Paaschreces ging tot 21 April. Een wetsvoorstel van eenige s.d. kamer leden, om den zomertijd te regelen overeenkomstig het vroegere amende ment Vliegen (in den zomer Midden- Europeesche tijd en in den winter West- Europeeschen tijd) werd naar de afdee- lingen verwezen. Van de Eerste Kamer hoeven wij niet veel te zeggen. Het ging alleen om de eindstemming over het regeeringsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd. En zooals bekend, werd het voorstel na ampele besprekingen, onder enorme belangstelling, met 31 stemmen tegen 17 stemmen verworpen. Hetgeen de ver wachtingen bevestigde. De stedelingen juichen 1 Hoe lang nog POLITICUS. BURGEM. GROTHESTR. 28 - SOESTDIJK iw-dó vergadering ww u\.. teraad van 16 Maart 1.1. heeft Wethouder v. Elten meedeeling gedaan omtrent een denkbeeld, dat in de vergadering van B. en W. reeds was besproken, beoogende om door wijziging van de Bouwveror dening te kunnen komen tot een ander aanzien van de v. Weedestraat en van de Burg. Grothestraat tot aan den Heu- velweg. Z.E.A. hoopte, dat een voorstel hiertoe reeds in de eerstvolgende vergadering van den Raad zou kunnen worden ter tafel gebracht, doch achtte het intusschen gewenscht de zaak reeds nu bekend te maken, deels om Heeren Raadsleden gelegenheid te geven de zaak te over wegen, deels ook in het belang van gegadigden-bouwers. Deze handelwijze tijdige bekend making lijkt mij bijzonder toe te juichen en al beschouw ik het nog niet dadelijk als een tegemoetkoming aan het publiek, dat nu ook gelegenheid heeft vóór de behandeling de zaak te bespreken, zoo hoop ik toch, dat op dezen weg zal worden voortgegaan, waarvoor ook dit publiek dan zeker erkentelijk zal zijn. Wat beoogt nu de voor te stellen wijziging in onze Bouw-verordening Men wil voor de genoemde straatge deelten de mogelijkheid scheppen een winkelbuurt te vormen met aaneen gesloten rijen huizen en vóór deze huizen een verhoogd voetpad van 3 tot 4 Meter breedte maken. Hiertoe is o.m. noodig de bepaling, dat de huizen een zekere tusschenruimte moeten vrijlaten, te doen vervallen. Men wil dus winkelstraten maken, zooals men die om in de nabijheid te blijven kent in Baarn, in Zeist, en in Doorn. Ik wil er al dadelijk op wijzen, dat in Bilthoven, een plaats van den laatsten tijd (30 jaren geleden stond er nog geen enkel huis op die terreinen) een dusdanige winkelstraat niet bestaat Men heeft bij den stelselmatigen bouw van deze plaats zulk een straat klaarblijkelijk niet ge wenscht. Door den aangekondigden maatregel aldus betoogde Weth. v. Elten zullen deze straten veel mooier en ge zelliger worden. Zal dit inderdaad zoo zijn? Gezelliger misschien, maar mooier? Wat dit betreft staan wij voor een vraag van smaak, waarover zooals men zegt niet te twisten valt. Toch acht ik het minstens genomen zeer twijfelachtig. Nu vormen die straten al is er ook hier en daar reeds wat be dorven nog een paar onzer mooiste wegen en zulks dank zij het vele groen en dank zij, in den zomer, de bloemen. En dit natuurschoon wil men nu ver vangen door een huizenreeks en een effen voetpad, misschien zelfs wel met de bekende eentonig grijze cement-tegels. Wanneer men nu langs die straten wandelt, voelt men dat men zich in een landelijke gemeente bevindtmen is er buiten. Maar maakt men er van, wat de Wethouder wenscht, dan loopt men er in een straat, die bijna alle buiten gedachten uitsluit, maar die toch wat de bebouwing betreft, te nietig zal zijn voor een stadsstraat. Het zal zooals men wel eens zegt geen visch en geen vleesch zijn. Alleen het geboomte zal het karakter van landelijkheid nog naar voren bren gen. Dit zal mooi zijn, maar het zal ook zijn bezwaren meebrengen. De huizen, die dan alle zij-verlichting moeten missen, zuilen door het bladerendak aan de voorzijde veel licht ontberen. ■Wellicht komen dan mettertijd aan vingen om de boomen te kappen en wat dan -ts het verder te verwachten, dat die aaneengesloten bouw in afzienbaren tijd zal tot stand komen Neen 1 Langs die straten staan afwisselend gtootere en kleinere villa's en winkel huizen. Zullen die villa-bewoners zich spoedig laten verdringen Ik zie dit niet in. Maar onder de bestaande winkels zijn er zeer vele, die eerst in de laatste jafen zijn gebouwd en nu is het eigen aardige, dat hiervan verscheidene niet in. het gewenschte straatbeeld passen, doordat zij als gevolg der verkave- lir.gsgrenzen scheef ten opzichte van d?n wegas staan. Ik noem den winkel v n den Heer Kroonsberg en eenige huizen aan weerszijden daarvan, alsmede hyi dubbele winkelhuis hoek Burgem. GrothestraatAnna Paulownalaan. I Zoolang die huizen op zich zelf staan, kan men met dien bouw nog eenigszins viede hebben, maar in een aaneenge sloten huizenrij zijn zij onmogelijk op te nemen. Dit zijn de bezwaren tegen het huizen- pfan. En nu het verhoogde voetpad? Een doorgaand veilig pad voor voetgangersverkeer zou zeker gewenscht zijn en dit zou m.i. het eenige aantrek kelijke zijn in het plan v. Elten z'ro het uitvoerbaar was. Maar wat is ook hiervan te verwachten? vooral, zoo B. en W. er op rekenen, d,at de grond voor de voetpaden om niet zal worden afgestaan De winkeliers hebben bij dat veilige, droge voetpad belang. Hun bedrijf brengt mee de voorbijgangers tot kijken uit te r.oodigen en hiertoe kan zoo'n voetpad meewerken. £<Maar Hotel Eemland en de villa-be woners hebben dat belang niet. Integen deel: er zijn er onder laatstbedoelde ier belang n.1. ter wille hunner vrijheid recht ingaat tegen dit voetpad, c-fcht langs hun ramen, j* Ik denk dus, dat dit doorgaande voet- /srcüiconre ueet «vat gciu kosten aan afkoop en daar zitten wij voor het oogenblik nog niet heel ruim in. De Heer Foeken heeft naar het mij schijnt in zijn betoog in den Raad hierop reeds gezinspeeld en toen even eens gewezen op die schuine voorgevels. In verband met dit laatste heeft het Raadslid Besselsen toen gewezen op de mogelijkheid van ruilverkaveling, dus grond-ruil. Maar dit is iets, waarbij m.i. de Raad niet dwingend zal kunnen op treden en wat men dus aan onderling overleg der grondeigenaren zal moeten overlaten. Wel zou door de Bouw-ver- ordening den eisch gesteld kunnen wor den, dat de voorgevels langs d i e wegen evenwijdig aan den straat-as moeten komen, maar dit waarborgt geenszins, dat die grond-ruil tot stand komt. Men zie in oud-Amsterdam maar eens de vele huizen met scheeven platten grond (o.a. langs de N.Z. Voorburgwal)! Doch ik kom terug tot het „voetpad". Wil men voorloopig niet veel on kosten maken, dan komt er van een doorgaand voetpad niets te recht. Ook verscheidene te ver naar voren sprin gende huizen vormen even zoo vele hinderpalen. Ik noemHet Boekenhuis, de zaak Geubbels, het Woningbureau Van Oosten. Slechts met groote kosten zijn die weg te ruimen Mijn slotsom alzoo is, dat de toekomst, die zich Weth. Van Elten voorstelt, in een zeer verschiet ligt en dat het naar mijn meening dan, wat het geheel betreft, geen eens een verfraaiïng zal geven, terwijl bovendien dit plan zeer groote geldelijke gevaren meebrengt. Om deze redenen hoop ik dus, dat de Raad het voorstel in den aangekon digden vorm niet zal aannemen. Wil men echter den bouw mogelijk maken van enkele blokken van meer dan 2 winkelhuizen, dan ware dit iets anders. Men dient dan m.i. toch een grens vast te stellen door bijv. te be- KERKDWARSSTRAAT 15 ma DAGELIJKS GEOPEND M BRUIDSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN VERGROOTINGEN palen, dat een dergelijk blok niet meer gevelbreedte mag hebben dan 15 of 20 M. De Heer Foeken heeft ook den wensch uitgesproken dien aaneengesloten bouw toe te passen in de Torenstraat. De even zijde dezer straat is vrijwel geheel be bouwd met vrijstaande villa's met op het eind een opslagplaats van bouw materialen. De wijziging der Bouw-verordening zou voor deze straat voorloopig dus alleen zin hebben voor het terrein dier opslagplaats en voorts voor de oneven zijde (Kerkzijde). Aan die onevenzijde staan een paar nieuwe winkelgebouwen, die dus hun zijlicht wel zullen behouden en verder woidt hier de te bouwen huizenrij onder broken door een tweetal zijwegen. Boo men staan hier niet langs den weg en KASSIERS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDERGRONDSOHE BRAND-INBRAAKVRIJE KLUIS Doos 90 - 60 30 ct. dus vervalt ook het bezwaar van on voldoende licht. Om die redenen acht ik de bezwaren tegen de nieuwe plannen hier van minder belang dan voor de Van Weede straat en Burgem. Grothestraat. Een wijziging der Bouw-verordening alleen voor dit straatgedeelte lijkt mij echter overbodigdoor een of 2 malen een ontheffing te verleenen is hetzelfde te bereiken. Ik hoop, dat Heeren Raadsleden ook deze waarschuwingen bij hunne over weging van het plan in aanmerking zullen willen nemen, ons weinige natuur schoon zullen beschermen en vooral geen uitgaven zullen uitlokken, die niet geëvenredigd zijn aan het algemeen nut, dat daarvan te verwachten is. D. v. d. E. Burgerlijke Stand GEBORENMargaretha Hendrika Geer- truida, d. v. J. H. Littooij en W. A. Munts Richardus Petrus, z. v. W. O. v. Roomen en M. v. Log- testijn Catharina Marina, d. v. P. J. Bennink en S. Feenstra Joanna Johanna, d. v. E. Kok en J. v. d. Berg Jantje, d. v. G. v. Leverink en P. Pool. ONDERTROUWD: W. v. d. Akker met J. v. d. Hoef. GETROUWDGeene. OVERLEDENJohanna Alida Middel koop, oud 75 jaren, weduwe van J. A. v. d. Made Aaltje Versteeg, oud 72 jaren, echtgenoote van H. v. 't Klooster Jacob Nijeboer, oud 80 jaren, echtgenoot van M. Vosselman. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 18 31 MAART 1925. A. E. v. d. Aarssen, Kampstr. 82, van Halsteren J. Bosma, v. Lyndenlaan 3, van Arnhem J. Strong, Wilhelmina- laan 16, van Oudewater M. H. M. v. Wijk, Nieuwstr. 38, van Zalt-Bommel J. E. R. v. Veen, B. Grothestr. 38, van Hilversum J. Vermeer, Wilhel- minalaan 29, van Utrecht W. H. Snoek, Kerkpad N.Z. 45, van Nijmegen J. Achterkamp met gezin, Schoolstr. 13, van Amersfoort S. Hidma met gezin, Dijkhuisstr. 17, van Zeist J. F. A. Bruck met gezin, Verl. Postweg 51, van Mulheim E. C. Pollens, Vliegkamp, van Zundert A. J. v. Achthoven met gezin, Vredehofstr. 3, van Rotterdam P. M. de Wit, Krom- meweg 22, van Amsterdam W. v. d. Leek met gezin, Kerkstr. 15, van Amersfoort M. M. Vogel, Verl. Post weg lc, van Amsterdam D. v. d. Broek met gezin, Nieuwstr. 12, van Amerongen A. T. de Frankrijker, Rademakerstr. 26b, van Boskoop E. Outermans, Birkstr. 34, van Rotterdam M. de Vos, v. Weedestr. 11, van Bodegraven W. Verweij, Birkstr. 12, van Amersfoort J. J. Geldof met gezin, Laanstr. 3a, van Zaandam J. Kareisen met gezin, Kostverlorenweg 3, van Baarn D. Koops, Korteweg 17, van Baarn J. E. J. Meddens, Van Weedestr. 3, van 's-Gravenhage J. de Wilde, Vredehofstr. 6, van Oosthuizen M. Dijkgraaf, Vredehofstr. 2, van Voorburg B. G. Wesseling, F. C. Kuijperstr. 1, van Schoonebeek A. v. Dijk, Anna Paulownal. 2, van Smai- üngerland J. H. Teuben met gezin, Andriessestr. 13, van Helmond E. Mennekes, Kerkpad Z.Z. 23, van Amers foort T. J. v. Rijswijk met gezin, v. Lennepl. 7, van Schoten (N.-H.) J. B. Uiterwijk met gezin, Steenhofstr. 45a, van Rotterdam A. Kraan, Birkstraat 55, van Hoogland. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 18 31 MAART 1925. A. J. v. Fessem met gezin, naar Zuilen, A. J. Overdijkstr 41 W. F. L. Sachs met gezin, n. Nieuweramstel, Koen v. Costerwijklaan 48 J. )olman, naar Veenendaal, Davidsplein 237b M. E. Wever, geb. Stroo-Cloeck met gezin, idem G. Bouma met gezin, n. Twello L. v. Schooneveld met gezin, n. Zeist (Huis ter Heide), Beuk bergerlaan 42 L. Wahlter, n. Duitschland J. R. Nolting, n. Amsterdam, v. Oldenbar- neveldplein lh C. E. N. Vrees, n. Amsterdam, R. C. Jongensweeshuis C. Spies met gezin, n. Zeist, Doldersche- weg 140c M. E. Wijsmuller, n. de Bilt, Bilthoven, Sparrenlaan 5 G. Klein, naar Amsterdam, Keizersgracht 288 J. P. Rambaldo di Collalto, n. 's-Gravenhage, Laan v. Nieuw O.1.125 P. J. Stevenaart, n. Amersfoort, Coninck- straat 74 A. Baljeu, n. Losser, N.-B. Haarweg 10 G. v. Ooijen, n. Baarn, Laanstr. 18a A. J. Bakker met gezin, n. Goes R. L. M. Berger, n. 's-Her- togenbosch, Coloeniersstr. 2 A. J. Lindeman, n. Amsterdanv^Hotel „De Roode Leeuw", Damrak -4wR. Schoen maker, n. 's-Gravenhage, Speelmanstr. 5 P. B'eshaar, n. Hilvefëum, Kampstr. 1 H. de Munnik met gezin, n. Ouder Amstel 93 T. v. Leuveren, n. Zeist, den Dolder P. v. d. Broek, n. Baarn, Bantamweg 8 P. E. Momtijn, n. Baarn, Dal weg 18 G. Stichter met gezin, n. lutphaas, Liesboscheweg 136 R. C. M. das Döres Vening, geb. Rozales, n. Hilversum, Eikenbosscheweg 140 Wed. M. H. Halliege, geb. Boerlijstmet gezin, n. Haarlem, Duvenvoordestr. 59. Plaatselijk Nieuws. THEOSOPHIE. In „Oranjehof" hield Mej. Tonie Nieu- wenhuis Donderdagavond 26 Maart j.1. voor de Theosophische Vereeniging, Centrum SoestSoestdijk, eene voor dracht over het onderwerp: „Vervult de mensch zijn plicht tegenover de dieren" Spreekster beschreef de wreedheid van de jachtsport, de herten- en hazen jacht met honden, de klopjachten en over het algemeen van elke jacht, waar door de beesten reeds vanaf hunne geboorte instinktmatige vrees voor de menschen hebben. Ook het dragen van bont en veeren, zelfs van geheele vogels en beesten met kop en pooten was een gruwel. Daar het mooiste bont uit het hooge Noorden komt en moeilijk te bemachtigen is, heeft men kweekerijen van pelsdieren opgericht, waarin de dieren worden geteeld om gedood te worden. Ook het lot van opgesloten vogels in een kooi, van mijnpaarden en trekhonden was wreed. Daarna kwam Mej. Nieuwenhuis op het slachten van beesten voor voedsel en genot. Zij vertelde hoe zij per spoor door Chicago reizende, magnetische trillingen, die uit de astrale wereld terug ircrllloil, go-rrftttr iaaKt Juoi het dooden van honderden beesten in het groote wereldslachthuis. Lang stond Spreekster stil om de martelingen der vivisete te beschrijven. Niet zeer logisch was hare bewering, dat het serum tegen diverse ziekten onnoodig is, daar niemand der aanwe zigen typhus of cholera had en toch wel niet tegen deze ziekten met serum was ingespoten. Mij kwam in de ge dachte hoe weinig slachtoffers er in den laatsten wereldoorlog aan besmet telijke ziekten gestorven zijn en hoe in vorige oorlogen dat aantal verre dat van in den strijd gevallenen overtrof. Door de reïncarnatie, de evolutie in opgaande boog, van delfstof tot planten, dieren en menschen is het de plicht van den mensch de dieren met liefde en zachtheid te behandelen. De invloed van den meester is zeer groot op het astraal lichaam der dieren, die wij als onze jongere broeders moeten beschou wen Tot slot droeg Spreekster eenige ge dichten voor, die op de dieren betrek king hadden. J. S. in alle afmetingen. Geleverd in Maatbakken. Vraagt onze concurreerende prijzen. BRANDSTOFFEN- en GRINTHANDEL Kerkstraat 20, Julianastraat 7, Tel. 84 TREIN 8.28. Woensdag 13 Mei a.s. zal weder te Amsterdam de collectedag gehouden worden voor de Vereeniging Trein 8.28 H. IJ. S. M. Ieder die daarvoor lust gevoelt, komt geeft U op, mede te collecteeren dien dag. Heeft U vrienden, kennissen, moedigt ze aan. Weet U wel, dat de opbrengst groo- tendeels afhangt van het aantal collec tanten. Voor reis enz. wordt natuurlijk gezorgd. Aanmelding Herstellingsoord „Trein 8.28", Vosseveld Soest. Collectanten moeten den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. DE GROENE PATROUILLE. Het is altijd aardig de jaarlijksche feestavond der Groene Patrouille mede te maken. Niet alleen dat het publiek dan voor de grootste helft bestaat uit in opgewonden stemming verkeerend Jong Soest, maar ook de op te voeren nummers getuigen steeds van vinding rijkheid en goede uitvoering. Zoo ook op 4 April j.1. in de groote zaal van Hotel „Eemland" waar de Vaandrig G. Maris dit jaar de voorbe reiding en leiding van het feest op zich genomen had inplaats van den Heer Houtman, die door drukke bezigheden, dit keer verhinderd was. In zijne openingsrede bedankte de Heer Houtman zijn tijdelijken plaatsver vanger voor zijne goede zorgen en uit-

Soester Courant | 1925 | | pagina 1