Zie de aduerieniie van defimnmoe 'M CORRY I.UYT Pianolerares Woningbureau p. man TH. B. SUKKEL - SOESTDIJK D. F. V0SGT UitgaveG. J, SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 5T00MWASSCHERIJ EN STRIJKiNRICHTING Steeiiihofstr.5-Tel.S45 4e Jaargang No. 17 Gecontroleerde oplaag te samen 6000 exemplaren. Vrijdag 24 April 1925 SOESTEJl lUBJWSBLflD Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te BaarnJ. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en ,,De Baarnsche Koerier wordei) steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 GEESTELIJKE VRIJHEID Een voortdurend tegenover de Christ. partijen herhaalde beschuldiging luidt, dat bij hen de vrijheid niet veilig is; dat zij voorstanders van een bepaalde meening, die van anderen niet we ten te ontzien 'en steeds tot onderdrukking van die tegenovergestelde meening bereid zijn. Met die vrijheid wordt, dan bedoeld de vrije inee- ningsuiiing, de vrijheid van denken en spreken in het publiek, een recht door en bij de Grond wet gewaarborgd en een hoog gewaardeerd na tionaal bezit. Natuurlijk komt deze beschuldiging van Vrij zinnige zijde; zal ook bij de komende stemming niet ontbreken en neemt naarmate men voor de eigen overtuiging het veld geheel vrij wil zien, een scherper toon aan. Zoo schreef de Vrijzinnig Democraat op 19 September 1924: ,,De vrees is gerechtvaardigd dat, indien' de regeering voortgaat te handelen op de wijze zooals zij dit gedurende de laatste jaren heeft gedaan, er van ons trotsch nationaal bezit niet veel zal overblijven in het openbare leven". Deze woorden werden geschreven naar aanleiding van de officieele weigering om de statuten van de vrijdenkers-vereeniging „de Da geraad" goed te keuren. Die weigering heeft heel wat stof opgeworpen. Zij heeft het vraag stuk der geestelijke vrijheid opnieuw aan de orde gesteld en de kritiek van vrijzinnige zijde werd zoo scherp mogelijk ingezet. Zoo heeft Gerhard die genoemd: „het inleiden van de op heffing van de bij de Grondwet gewaarborgde vrijheid van gedachte en gedachtenuiting", werd in spotbeeld en felle persartikelen het optreden van den minister van" justitie gehekeld en in de Kamers uitvoerig over dit onderwerp gedeba- teerd. Wel' werd door Prof. Heeres, geen medestan der van het Kabinet, daartegenover opgemerkt: „Van Vrijzinnige zijde wordt in de pers en in het gesproken woord het denkbeeld opgewor pen, om van deze houding der Regeering tq maken een ddr verkiezingsleuzen van Links te gen de Regeering. De Regeering welke de vrij heid van het woord en van de gedachte in ge vaar zou brengen. Het is te hopen dat het bij de verkiezingen dezen weg niet opgaat. Deze ver kiezingsleus zou onwaar en oneerlijk zijn, want de vrijheid loopt in ons land geen gevaar". Maar dit nuchtere en waardige advies zal als steeds weinig invloed op de Linkerzijde uitoefe nen die van het standpunt: bij ons is de vrijheid en bij ons is de dwang, nooit was af te brengen. Nu was voor ieder die wel onderscheidt, van - vrijheids-berooving of belemmering in deze geen sprake. Dat een regeering die bij de uit oefening van haar taak zich aan Gods ordinan tiën gebonden weet, geen goedkeuring kan hechten aan de statuten van een vereeniging die zooals een hare voormannen het uitdrukte, het begrip God, zoowel met hoofd- als met kleine letter, bestrijden moet, spreekt van zelf. Hiermede werd deze vereeniging niet opgehe ven of haar optreden naar buiten belemmerd, de Regeering sprak alleen uit dat zij zich niet wilde schuldig maken aan instemming met de bedoeling van deze vereeniging. Ook het op treden van plaatselijke autoriteiten tegen deze vereeniging en het verbieden en verwijderen van een affiche met het opschrift „God, een gevaar voor de zedelijkheid" kan als ketter jacht niet gewraakt worden, die autoriteiten gingen het geven van publieke ergenis te keer en verwijderden van den publiqjcen weg een, gelukkig voor het overgroot deel van ons volk, stuitende en tergende publicatie. De houding van den minister werd door zijn geestverwanten in de Kamer niet geheel ge deeld en er werden stemmen gehoord die op scherper optreden van de Regeering bleven aandringen en de genomen besluiten niet vol doende achtten tegenover zulk een driest athe- isme. Maar genoeg over deze episode uit ons parlementair leven die wij alleen voorop plaat sen om het vraagstuk der geestelijke vrijheid meer van nabij te bezien. Heeft de vrijzinnigheid in Nederland wel1 recht van medespreken als het over gewetens vrijheid gaat? Wat de theorie betreft natuurlijk wel, want alle hare publicaties zijn over vrij heid en dwang nooit uitgepraat. Maar de prak- tijk is wel anders geweest en met beroep op de historie kan worden gezegd dat de partijen der vrijzinnigheid dwang hebben voorgestaan en den tegenstander steeds van de vrije ge dachtenuiting en vrijheid van optreden, hebben zoeken te berooven. De laatste geloofsvervol ging in Nederland komt ten laste van de Libe rale partij die de „afgescheidenen" van 1834 1839 heeft vervolgd, hunne bijeenkomsten heeft verstoord met militair geweld, zij die tot deze groep behoorden tot gevangenisstraf en hooge boeten veroordeeld en door haar optreden heeft geleid tot het verarmen en emigreeren van een groep Nederlanders die Hollands naam hebben doen eeren in den vreemde, maar die in het eigen land werden vervolgd en door hun eigen Regeering het leven werd verbitterd. De grootmeester van het Liberalisme in Ne- Nederland, Mr. Thorbecke, heeft zich in zijn anti-clericalisme als groot-inquisiteur geopen baard en zijn geest heeft zijn partij gestem peld en heerscht nog in die partij. Ook de schoolstrijd is van de onverdraagzaamheid dei- vrijzinnige partijen een bewijs. Want het ken merkende in dien strijd was, het ontkennen en vernietigen van het recht der ouders die de eischen van den Liberalen staat weerstonden en voor gewetens- en geloofsvrijheid opkwa men, die voor hun grieven geen gehoor konden vinden en een vijand tegenover zich vonden die bij monde van een ander Liberaal staatsman het hun toe hoorde snauwen dat zij, minder heden, moesten onderdrukt worden. Tegenover deze practijk van onverdraagzaam heid en vervolging staat die der Anti-Revolu tionairen of Calvinisten als een schitterende tegenstelling. Zij, zelve ten bloede toe vervolgd en alleen na een langdurige heldenstrijd in het bezit van geloofs- en burgerlijke vrijheid ge komen, zijn het geweest die de burgerlijke vrij heid hebben gewonnen en ook voor anderen en andersdenkenden hebben verworven. In een tijd toen in Europa nog overal godsdienst-ver volgingen plaats hadden, was het door hen gestichte Gemeenebest een toevlucht voor ieder die verdreven of gevlucht, toevlucht zocht. Ne derland was het gezegend oord waar opname en verblijf en de middelen tot bestaan te vinden waren voor ieder die zich vogelvrij wist en de practijk hier gevolgd, droeg vrucht naar bui ten, de geest hier heerschende is die van Ame rika en later van Engeland geworden. Vanzelf spreekt dat de Calvinisten van dien tijd kin deren huns tijds waren. Dat zij op zelfbehoud bedacht en om zelfhandhaving zich ook te ver weren hadden tegen wat van vreemde in vloed hun bestaan bedreigde en dat hun reso- lutiën soms allesbehalve malsch waren. De ver warring in den jeugdigen staat en het groote gevaar dat van buiten dreigde, noodzaakten hen vaak tot scherpe maatregelen; maar de prac tijk gesteld tegenover die der z.g. vrijzinnig heid steekt gunstig af en de historie hecht haar zegel aan de stelling eens door een Cal vinistisch staatsman nedergeschreven: „Het Cal vinisme is de oorsprong en waarborg onzer constitutioneele vrijheden". BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 63 Lecraar M.0. Teekenen (Acte M.A., N IX met aant. Decor.) Nog enRelè uren beschikbaar tot het geven van les in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- nen, Batikken en Schilderen» Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. KERKBERICHTEN SOEST. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te KT/s uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur erv nam. 6 uur Godsdienstoef. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. Salomons. Geref. Bond Voorm. 10 uur Ds. A. F. P. Pop van Nijkerk. Nan. 6 uur geen dienst. Vereei. van Vrijz. Godsdienstigen Gymu. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Voorm. 10.30 uur den Heer Felix Ortt, Soest, Gods<. lezing over: „Het jongste Gericht'", wegens verhindering Ds. Voorduin. N. H.Evang. Ver. De Nieuwerboek, HotelEemland, ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur Ds. W. A. Hoek, Amsterdam. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Vo<rm. 10 uur, Ds. B. C. Koolhaas van Utrecht. Nan. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Postwg door Ds. H. R. Meeuwenberg, Huis ter Heide. LAGE VUURSCHE. Ned. Herv. Kqrk. Gea opgave. BAARN. Ned. Herv. Kerk, Vocm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nat. 6 uur Ds. A. Adriani. (H. Doop) Gebouw „Calvijn" Tromplaan. Nat. 6 uur Ds. I. Kievit Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Vocm. 10 en Nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Chr. Geref. Kerk. (Nassaulaan) Vocm. 10 uur Ds. K. Green van Zwijndrecht. Nai. 6 uur Ds. K. Green. Ned. kithersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Vocm. 10.30 uur (Lyceum) Ds. H. C, Zwahler. Roomsch Katholieke Kerk. Vocm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogiis. In de week de H. Missen te 7 8 uur. Wonsdagavond 7 uur Lof. Protestanten Bond. Vocm. 10.30 uur Ds. W. Mackenzie. Amsterdam. Schaalollecte. Doopsgezinde Gemeente. Vocm. 10.30 uur Ds. G. Wuite Jz„ Den Haag. Leger des Heils. (De Wetstraat 25) Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligingsmeeting. Nam. 3.15 uur Openluchtmeeting. Oranjeboom 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. Woensdagavond 8 uur Openbare samenkomst. Donderdagavond 8 uur Heiligingsifieeting. Allen geleid door Adjudame van Linden en Luitenante Mensinga. Diploma M. 1.d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuwe weg 113 - Soest UIT DE RAADSZAAL Behalve de heer G. Hilhcrst, die nog steeds door ziekte verhinderd is de Raadsvergaderingen bij te wonen, is de Raad voltallig. Zoo oppervlakkig gezien, mocht worden ver wacht, dat de agenda zie" ons vorig numA mei in een minimum va>i;, tijd zou zijn at- gehandeld. Het kwam geheel anders uit. De geheime; vergadering, waarin het laat&te punt der igen- da, voorstellen i.z. salarieering van het gemeen., te-personeel is verwerkt, deed zijn illusie geheel vergaan. Het was bij zeven toen onze.vroedschap huis toe ging. Reeds het tweede punt dqar agenda, de vast stelling van de vergoeding,! uit te keeren aan de besturen der Bijzondere ;scholen, ingevolge art. 101 der L. O. W. maakte de tongen los,. De heer Endendijk vraagt verschillende in lichtingen. Het bedrag der vergoeding aan de bijzondere scholen wordt bepaald door de uitgaven voon het openbaar onderwijs. Van het totaal dezer uilgaven zijn enkele posten afgetrokken,, waardoor de vergoeding aan het bijzonder onderwijs 'ager wordt, waar mede de heer Endendijk niet accoord gaat. Zoo zijn door B. en W. a getrokken de kos ten van onderhoud van de'^speelplaatsen der openbarq scholen. De heer Endendijk meent ten onrechte. De speelplaatsen maken deel ut--van de scholen, zox>weLv.an„dfi- ^neuhare debjjzo aderen Hoewel het verschil nietf gKi. - is, wenscht de heer Endendijk een principieéle uitspraak van, den Raad. Wethouder v. d. Berg, evenals de Burge meester bestrijden de zienswijze van den heer Endendijk. De voorzitter zegt dat B. en W. zich angst-l vallig aan de wet gehouden hebben en Ieeslj een koninklijk besluit voor, waarbij is beslist dat geen terreinen bij de scholen mogen worden gerekend, anders dan die bestemd voor licha melijke oefeningen. Het gaat er dus maar om hoe de speelplaat sen zijn te rangschikken. Wat het meest verwonderde was wel dit, dat B. en W. zeggen zich angstvallig aan de wet te hebben gehouden. Het blijkt,wel meer en meer, dat dit zoo moet worden ojigevat, dat dit col lege, dat zegt voorstanders van het Christelijk onderwijs te zijn, angstvallig uitzoekt wat het zonder met de letter van cje wet in strijd te: komen, aan het bijzonder onderwijs kan ont houden. Het voorstel van dén hej:r Endendijk werd met 84 stemmen verworpen, nadat de heer| de Koning' nog verklaard hap aan de zijde vanl B. en W. te staan, hoewel voorstander van het bijzonder onderwijs zijnde, j De voorzitter verzette "zicH tegen het voorstel en deelde mede het niet te «uilen uitvoeren en bij de Kroon ter vernietiging te zullen voordra gen, zoo het mocht wordenj aangenomen. Den uitslag deelden wij r eds mede, wij ho pen dat het laatste woord in deze zaak niet1 gesproken is, maar de schoolbesturen een prin- cipieele beslissing in hooger beroep zullen zien te krijgen. gedurende twee jaren nadat die aan de open bare school vertrokken is.' Spr. zou in dit geval hel woordje „zoolang" willen zien ondervangen door een bepaalden termijn, bijvoorbeeld één jaar oï gedurende 1925. Weth. van den Berg antwoordt, dat de wet recht geeft de vergoeding in te trekken, zoodra de assistente aan de O. L. school is vertrokken. Het voorstel van B. en W. wordt daarna on gewijzigd goedgekeurd. De schoolbesturen zullqn goed doen hierom trent nauwkeurige inlichtingen in te winnen. Een verzoek van het bestuur van de Nijver heidsschool, om toekenning van een extra-sub sidie, ten einde dit bedrag aan te wenden voor gratificatie aan de leeraren der school, wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. in handen gesteld van dat college om bericht en raad. Ter toelichting van het verzoek kunnen wij nog het volgende mededeelen. De salarissen van de leeraren der school, die voor het meerendeel uit LJtrecht moeten komen, is vastgesteld bij Rijks-voorschrift en door de laatste herzieningen zoodanig verminderd, dat het niet mogelijk zal zijn, daarvoor de gewenscn- te leerkrachten te behouden. In het belang van de school, die een groot, belang voor de ambachtsbevolking dezer ge-, meente beteekent, is het hoofdzakelijk, dat de. uitnemende leeraren voor haar behouden kun nen blijven. Wie iets van de geschiedenis dezer school af weet en de uitstekende ondenvijs-resultatcn mocht zien, vooral gedurende de laatste jaren, zal begrijpen, dat een gering offer door de ge meenschap moet worden gebracht. Volkomen juist is het, wat o.a. de heer de Koning "opmerkte, dat de Gemeente hiermede een- onbetaalde rekening van het Rijk krijgt te voldoen. Volkomen juist. De vraag is echter, waaraan de toestand niets is te wijzigen, of het gemeente-belang zwaar genoeg weegt om het verzoek toe te staan. Wij meenen van wel. Het bestuur vraagt trouwens niet meer, dan oorspronkelijk werd toegezegd. Het vraagt dus dat de Gemeente niet zal doen als de/ regeering, maar het oude subsidie toekennen. De heer Besselsen ziet niet 'in, waarom uitstel noodzakelijk is en meent dat de zaak urgent is. De voorzitter ontkent echter de urgentie. De cursus is geëindigd en dus is er voorloopigv geen haast bij. Hiermede vereenigt zich de -raatt Een voorstel van B. en W. om den héér C. F. van Eijnthoven, onderwijzer aan de O. L. school aan de Kerkstraat te verplaatsen naar de school aan de Beetzlaan, wordt goedgekeurd. De Minister heeft hiertegen geen bezwaar en zal het salaris van dezen functionnaris ook bij zijn verplaatsing blijven vergoeden. De school aan de Beetzlaan heeft eerst in 1926 recht op uitbreiding met één leerkracht, waardoor de mogelijkheid bestond, dat Z.Ex. de overplaatsing niet zou goedkeuren. Met ingang van 1926 zou aan de school van den heer Veenstra een leerkracht overcompleet zijn, waarom de overplaatsing nu reeds ge- wenscht wordt, gezien de uitbreidng van het leerlingen-tal aan de school Beetzlaan. EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. dorpsbeeld niet de minste schade heeft gedaan en den middenstand en alle inwoners ten goe-, de is gekomen. Een plan voor de Torenstraat en ook voor. een gedeelte van Soesterberg is nog niet gereed en komt zoo mogelijk in de volgende vergade-', ring. Het voorstel wordt in beginsel goedgekeurd en zal na advies van de gezondheids-commissie een definitief besluit worden genomen. Nog enkele andere punten hopen wij in ons volgend nummer te bespreken. en waren nog van, waaromtrent de nadere inlichtingen t Landbouwonder. en van het O. L. morden als gevolg de vergoeding van erdere voorstellen toegezegd het vol- n nog eens ernstig k stemden de hee- Verschillende andere uitga de vergoeding afgetrokken heeren Endendijk en Foeken vroegen. De ontvangsten van lokadhuren der Openb. scholen, het subsidie aan h wijs etc. zijn van de kos onderwijs afgetrokken en daarvan ook afgetrokken var het bijzonder onderwijs. De heer Endendijk trok in, nadat de voorzitter had gend jaar verschillende post te zullen overwegen. Voor het voorstel Endend ren 'Foeken, Scheffer, End ndijk en Rietveld Een verzoek van het besti ur der R. K. scho len om toekenning van een vergoeding wegens aankoop van schoolmeubelei, wordt conform het voorstel van B. en W. begestaan. De heer Heijnings inform ert of de aangege ven prijzen niet veel te ho g zijn, waarop dei voorzitter antwoordt, dat de verkelijke uitgaven onder overlegging der rekciingen worden te rugbetaald. Verzoeken zijn ingekome i van de Besturen der Engendaalschool en va* de Chr. school te Soesterberg, om toekenning van de vergoeding verbonden aan de aanstellin van een assistent. Als bekend hebben enkele bijzondere scholen, in verband met de aanstellin van een assistente aan de O. L. school te So sterberg, eveneens recht dezelfde vergoeding i ontvangen. B. en W. stellen voor dn vergoeding van f300.- per jaar toe te kenne zoolang de assis tente aan de openbare schoc werkzaam zal zijn. De heer Endendijk vraag of voor een assis tent niet dezelfde bepaling eldt als voor over- tallige, onderwijzers, zoodat >ok op de vergoe ding voor een assitent aans raak blijft bestaan, Het reeds in de vorige vergadering door weth. van Elten aangekondigde plan om van de van Weedestraat en gedeeltelijk Burgemeester Grothestraat, door een aaneengesloten bebou wing in de toekomst een winkelstraat te ma ken, ligt nu ter tafel. Volgens de bestaande verordening' moeten de huizen 21 ]2 M. uit de erfscheiding worden ge. bouwd en blijft er dus steeds minstens een tusschenruimte van 5 Meter. Het voorstel wil het nu mogelijk maken, dat aan de genoemde straatgedeelten de huizen aan. eengesloten kunnen worden gebouwd, indien de aanvragers zulks wenschen. Het plan omvat voorts den aanleg van wan del- en rijwielpaden en een flink trottoir lang: de huizen, ten einde het winkelen te veraange namen. Het zal weinig toelichting behoeven, dat de volledige uitvoering nog wel even op zich zal laten wachten, in verband met de bepaling dat het aan te leggen trottoir door de belangheb benden zelf zal zijn te bekostigen. Wij gelooven wel dat velen, wellicht de mees- fen daartegen geen bezwaar zullen maken, wijl door deze maatregel verschillende vyaardevolle bouwterreinen worden verkregen en in het <fl- gerneen den winkelstand wordt verfraaid. De heer Heijnings verklaarde zich tegen het voorstel. Het landelijk schoon wordt wegge vaagd en dreigen wij in dezelfde fout te verval len als andere Gemeenten, bijv. Baarn. Naar het inzicht van dezen spr. is dit juist het aantrekke lijke van Soest, dat het geen straten heeft. De heer de Koning blijkt een voorstander van het ontwerp te zijn en verwijt den heer Heijn nings geen inzicht te hebben in de ontwikkeling eh de behoeften der Gemeente. Het plan is een voudig de consekwentie van den 'groei onzer gemeente en verstandig omdat het tijdig maat regelen voorstelt een goeden toestand mogelijk te maken. t De wethouder, verdedigt met ernst het plan, dat spr. heeft voorgesteld om aan de fouten in andere plaatsen begaan, te ontkomen. Het is nu den tijd om in te grijpen en al zal het misschien vele jaren duren, voordat het vol ledig zal zijn uitgevoerd, de ontwikkeling kan dan toch in den gewenschten vorm worden geleid. De heer Foeken vraagt waarom niet gelijk een plan voor de Torenstraat is ingediend, als in de vorige vergadering besproken. De voorzitter, de voordracht verdedigende, bestrijdt den heer Heijnings, wijzende op de voorbeelden in plaatsen als Bilthoven en Zeist, waar een aaneengesloten winkelbebouwing het Burgem. Grothestraat. Osogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Auijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol "Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, .Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen INGEZONDEN STUKKEN DE NAVORDERINGSKWESTIE Door eenige ingezetenen w.o. enkele raads leden werd dezer dagen in Maison Okhuyseu alhier een vergadering gehouden waarin de bovengenoemde kwestie uitvoerig werd bespro ken. Besloten werd een adres tot de Kroon te zenden waarbij vernietiging van het besluit van den Gemeenteraad wordt verzocht, welk adres hieronder volgt: Aan Hare Majesteit de Koningin te 's-Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergefeekenden, allen ingezetenen van de Ge meente Soest; Dat bij besluit van den Raad dezer gemeen te van 16 Maart 1925 werd besloten" tot het instellen van een navordering van inkomsten belasting over de jaren 1923'24 en 1924'25. Dat de Raad deze heffing noodig achtte le: omdat destijds door den toenmaligen Raad ver zuimd was bij de verandering van het belasting jaar loopende van 1 Januari tot ultimo Decem ber in een belastingjaar loopende van 1 Mei tot ultimo April belasting te heffen over de maanden Januari tot ultimo April 1917; 2e: tot delging van het tekort op de begrooting, sindsdien aangegroeid tot ruim zes en vijftig' duizend gulden, welk tekort door mindere op brengst van de inkomsten-belasting is aange groeid met acht en veertig duizend gulden; Dat het totaal tekort dus bedraagt honderd vier duizend gulden zijnde ongeveer de helft van de verwachtte jaarlijksche belasting-op brengst; Dat deze navordering medebrengt dat perso nen die voor 1 Mei 1923 zich alhier gevestigd hebben en die over de betrekkelijke vier maan den inkomsten-belasting betaald hebben in hun vorige woonplaats, thans opnieuw over deze vier maanden inkomsten-belasting zullen hebben te betalen, wat een grove onbillijkheid is. Dat uil het oogpunt van billijkheid de navordering eveneens afkeuring verdient, omdat personen die voor 1 Mei 1923 de gemeente hebben ver laten buiten de navordering vallen, welke per sonen vele van de vroeger aanmerkelijk lagere heffingen hebben geprofiteerd, terwijl de navor dering ook geen rekening houdt met het tijdvak gedurende hetwelk men te Soest heeft ge woond Dat het immers duidelijk is dat het aandeel

Soester Courant | 1925 | | pagina 1