i'r. Woningbureau LA PORTE Co. KBderfafiiisGhe Haniie; msi., lieden. Indische HandelsDanü CORRY LUYT Piano Leerares 'JOH. DE VRIES UitgaveG. J. SMIT, v. Weedesfraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING Speelgoed, Lederwerk, Lijsten enz. SAFE-DEPOSIT D. F. VOIGT P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 TH.B.SUKKEL- SOESTDIJK ST00MWASSCHERIJ EN STRIJKINRICHTING Piano of Orgel goed en goedkoop 4e Jaargang No. 20 Gecontroleerde oplaag te samen 6000 exemplaren. Vrijdag 15 Mei 1925 SOEm TOEUWSMD Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15, De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Baarn, Spoorstraat en Laanstraat Soest, F. C, Kuijperstraat Nog eenige dagen liquidatie-uitverkoop Vraagt onze steriliseer-toestellen én flesschen Pomona. Onovertreffelijk. Voor iedere flesch wordt ingestaan door de firma BENNING te Baarn. Restanten OP NAAR B1LTHOVEN Op Hemelvaartsdag (21 Mei) zal D. V. door de A. R. Kiesvereenigingen in de provnicie Utrecht een landdag worden gehouden in het bosch, gelegen aan den Soestdijker straatweg, tusschen Beetzlaan en Beethovenlaan te Bilt- hoven. Deze landdag bedoelt te zijn een dag van geestdriftig getuigen voor ons heilig A. R. be ginsel, waarbij niemand mag ontbreken. Als sprekers zullen optreden de heer en-. H. Colijn, met: „Wij zullen handhaven"; L. F. Duy. maer van Twist, lid van de Tweede Kamer. On derwerp: „Den Vaderlant ghetrouwe"; J. Schou ten, lid van de Tweede Karner. Onderwerp: „Recht door Zee"; Ds. J. H. Rernrne, N. H. predikant te Amsterdam. Onderwerp: „Der Va deren Erve". Wij wekken alle geestverwante mannen en vrouwen op, mee te gaan naar Bilthoven. De landdag zal worden opgeluisterd door zang en muziek. Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit blad. Red. Wellicht piet de Christelijke. Niet die Gods dienst, waarvan Jezus Christus en Zijn verzoe nend lijden en sterven het middelpunt is. Om dit te bewijzen is het zelfs niet noodig, het oog te richten naar Rusland, waar de haat tegen den Christelijken Godsdienst zonder grens of maat is. De Députaten.rede van den heer Colijn zegt naar waarheid: „De Russische schandprocessies op het Kerstfeest deden door geheel Christelijk Europa een huivering van afschuw varen. De priester-vervolging, de stelselmatige onderdruk king van den Godsdienst en onderricht, de ver schrikkelijke uitspattingen in haat tegen God (zie de verschijning van het schendblad „Bezlo. schink" „De Goddelooze"), liggen nog kers- versch in het geheugen". In het blad „De Goddelooze" ziet men op een prent een rooden arbeider, die langs een ladder naar den hemel is opgeklommen en daar een voorhamer opheft tegen den hoogen God". BAARN BANKIERS SOEST BUSSUM Correspondenten der: en ALLE andere Groot- Banken te Amsterdam DE KOMENDE STRIJD III In ons vorig nummer publiceerden wij de drie voornaamste punten van het A. R. program vant actie. Zij vormen de kern der principieele en prak tische politiek van onze partij. Volkomen passen zij op de behoeften van de zen tijd; zoo volkomen dat allerwege de actie, van welke partij ook, zich om deze vragen be weegt. In de komende weken hopen wij nog nader het inzicht van de A. R. partij omtrent deze dingen uiteen te zetten, thans willen wij uit het kamp van den tegenstander enkele stemmen op nemen, welke ons beweren niet alleen beves tigen; integendeel met ernst onderstreepen. In „De Notenkraker", het Zondagsblad van „Het Volk", kwam de vorige week een plaatje voor, waarop afgebeeld staan een pastoor en vermoedelijk een dominé, die elkander toeroe pen: „De socialisten zijn Godsdiensthaters, hui. chelaars, demagogen, zedenschenners". Indien de redactie van genoemd Zondagsblad den persoon zou moeten noemen, die zulks zou gezegd hebben, wij vermoeden dat zij een fi guur zou slaan van het bekende type.- Deze uitlating op zichzelf is reeds een bewijs, dat, wat zij de beide geestelijken laat zeggen; haar inderdaad niet vreemd is, of is het geen ergelijke demagogie, zoo de roode massa tegen de vertegenwoordigers (zoo zullen zij toch ze. ker bedoeld zijn) der kerk, op te stengen. Een der redacteuren van het uitnemend ver^ Zorgde „Patrimonium" teekent hierbij aan: „In menig opzicht zou waar te maken zijn, dat de socialisten vijandig staan tegenover Gods dienst; dat het optreden van de partij of van sommige personen wel degelijk een demago gisch karakter draagt, dat het standpunt der Sociaal Democratie ten opzichte van zedelijk heid, huwelijk, eigendom enz. in volkomen strijd is met ons Christelijk beginsel. Door dat uit te spreken maakt men zich niet schuldig aan het geven van valsche getuigenis, maar spreekt men de waarheid. Tusschen het levensbeginsel der Sociaal De mocraten en Christenen ligt een niet te over bruggen kloof". Hiermede gaan wij volkomen accoord. Het behoeft ons niet te verwonderen, in de socialis tische pers in deze weken van verkiezingsactie allerlei zoetsappige redenen aan te treffen, om wijfelende christen-arbeiders te zeggen, dat de S.D.A.P. niet vijandig staat tegenover den Godsdienst. Integendeel, de komst van het socialisme zal tevens zijn de bevrijding van den waren Gods. dienst. Wat voor een Godsdienst dat zijn zal, zeggen zij er wel niet bij. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk. Voorin. 7 en 9 uur H. Mis en te 10% uur Hoogmis Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 "uur Godsdienstoef. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. Salomons. Geref. Bond Voorm. 10 uur Ds. A. F. P. Pop van Nijkerk. Nam. 6 uur de Eerwaarde Heer P. v. Ginkel van Bilthoven. a ■f Vereen, van Vrijz. Godsdien:tigen Gymn. zaal G. L. S. Kerkebuurt. Geen dienst. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, HotelEemland. ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur Prof. J. R. Slotemaker de Bruine, hoogleeraar te Utrecht. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Flieringa, .Em. Pred, te Drie- De fraaie tuin van het Rijksmuseum te Amsterdam opengesteld voor het publiek. Wij weten zeer goed, dat het socialisme in ons land elke verwantschap met Russisch bolsje wisme ontkent; daarom zeiden wij, dat het niet noodig was onze stelling te bewijzen met Rus sische toestanden. Integciiufcel, ook Nederiandsche Sociaai-demo- kraten ontzien zich niet, vooral als de verkie zingen niet vlak voor de deur staan, de eeuwige liefde van Christus omlaag te halen. In een artikel van den bekenden Sociaal-de mocraat, den heer Stenhuis, in het tijdschrift „De Vakbeweging", 5e jaargang no. 2, Februa ri—Maart 1925, pagina 86 en 87, schrijft deze demagoog een artikel ter verheerlijking van de socialistische vakbeweging. De christelijke en neutrale vakbeweging wordt als minderwaardig afgemaakt en in het slot cal- mineert het loflied op de voortreffelijkheid der roode organisatie in deze profanie: „Er is echter maar één weg naar den hemel; hij gaat over Golgotha. Er is ook slechts één weg naar machtsvor ming en invloed; hij loopt over het N.V.V.". Het Evangelie van de eeuwige liefde Gods, in de volkomen overgave van Jezus Christus tot redding der "wereld, wordt van gelijke waarde genoemd, als de vervulling van den klassen strijd, het evangelie van den haat van de S. D. A. P. Zeiden wij te veel tóen wij schreven, dat in dezen tijd van verwarring en ontbinding, „de bewaring van het Pand", aller liefde en samen werking vraagt? Naast andere vragen van nationale, zedelijke en maatschappelijke belangen, sta deze vraag met ernst voor het geweten van allen, die dit Pand der Vaderen nog aan het hart ligt. Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen KERKBERICHTEN SOEST. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Lokaal Spoorstraat n.m. 7 uur Ds. D. P, Brans en Ds. M. G. Gerritsen van Amersfoort. (Eerste dienst vanwege de Evangelisatie Vereen, uitgaande van de Ned. Herv. Gemeente). Hemelvaartsdag voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Lokaal Spoorstraat geen dienst. bergen. Nam. 6 uur Bijbellezing in de school aan den Postweg door den Eerw. Heer Dj. A. G. v. d. Heide van Amersfoort. De Bijbellezing staat voor iechr open, in 't bij zonder voor zulken die 's mo^^v de predikbeurten niet kunnen bijwonen. f Hemelvaartsdag voorm. 10 uur Ds. A. Radix. BAARN. Ned. Herv. Kerk, Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur'Ds. I. Kievit. Gebouw „Calvijn" Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Chr. Geref. Kerk. (Nassaulaan) Voorm. 10 uur Leesdienst. Nam. 6 uur Ds. Hoogedoorn van Bunschoten. Hemelvaartsdag voorm. 10 uur geen dienst. Nam. 6 uur Ds. G. Wisse van Utrecht. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8,30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur Lof. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. J. W. J. van den Kieboom. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25) Voorm. 7 uur Bidstond, 10 uur Heiligingsmeeting. Nam. 3.l5 uur Openluchtmeeting Oranjeboom, 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. Woensdagavond 8 uur Openbare samenkomst. Donderdagavond 8 uur Heiligingsmeeting. Allen geleid door Adjudante van Linden en Luitenante Mensinga. LAGE VUURSCHE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur geen dienst. Hemelvaartsdag voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 113 - Soest BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 63 Leeraar M.0. Teekenen (Acte M.A., N IX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven vanles in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- nen, Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. TUINBOUW Het is verrassend hoe in de laatste dagen, hoewel we nog geen warmte gehad hebben, zooveel gewassen in bloei zijn gekomen. Voor den tuinliefhebber is er nu telkens weer wat an ders te zien. Gaf het reeds een lentegevoel toen we de vroegbloeiers als Ribissoorten, Forsy thia's 'en meer dergelijke zagen bloeien, nu brengt elke dag nieuwe verrassingen voor de liefhebbers(sters). Dat de belangstelling voor bloemen en plan ten onder de menschen altijd nog groot is, daar van moge. getuigen het groote bezoek aan de Tuinbouwtentoonstelling te Heemstede, waar behalve de hoofdzaak, hetgeen "de bolgewassen betreft, ook de tijdelijke tentoonstellingen tal. rijke bezoekers trokken—Ook de kersen-, appel en peren-boomgaarden in de Betuwe hebben telkenjare in den bloeitijd veel bekijks. Een schitterend gezicht is dan ook de talrijke bloesems tusschen het pas ontluikende teere groen te zien prijken, 't Behoeft juist geen massa te zijn; ook een enkele boom kan een lust voor de oogen wezen. Tot de soorten, wel ke men niet om de vruchten kweekt, maar voor sieraad in den tuin, kunnen die gerekend wor den, welke men in den volksmond de kersappel pleegt te noemen. Een zeer mildbloeiende ver scheidenheid is de Malus Scheideckeri, met ro- zenroode bloempjes; een soort, welke nu in vollen bloei staat. Een verscheidenheid hiervan bloeit gewoonlijk iets later met dubbel witte bloemen en kan in den nazomer prijken met tal rijke lichtgele appeltjes. Cydonia Japonica is een struikheester, welke ook nu in vollen bloei staat; voornamelijk de roodbloeiende is zeer mooi, een struik, wier takken tot diep in de struik wemelen van roode bloempjes tusschen jeugdig groene blaadjes te samen vormende een bloeiend tafereel. Een altijd groene heesi ter is Berberis stenophyla, welke nu door dui zenden bloempjes in een oranjegeel kleed is1 gestoken, welke bloemen een verrukkelijke geur verspreiden^-Evenals Magnolia's, waarvan som- mgien nu nog in bloei staan, is dit een heester alleszins een plaats in den tuin waardig. Het geslacht Cerasus behoort mede tot de vroege bloeiers. Zeer mooi is Ceïasus sinensis fl. rosea, welke nu bloeit met dubbele rozen- roode bloemen, hier in Soest o.a. te zien op de „Viersprong" bij Nieuwerhoek en aan de Lin- denlaan in den tuin van Dr. de Vos. Verwant" aan dit geslacht is de Cerasus Padus, de irf het wild groeiende vogelkers, welke in haar soort ook zeer mooi kan zijn cn dc Virginieshd troskers. Neg eenige dagen en de Genista's komen ire vollen bloei. De eerste Rhododendrons bloeien reeds; ook Azalea's volgen spoedig; ook de Meidoorn, kortom, de soorten volgen elkander nu snel op en de tuin geeft telkens nieuwe kleur te zien. Het groeit en bloesemt overal en' eiken dag brengt nieuwe schoonheid. BURGELIJKE STAND GEBOREN: Antonius, z. v. E. Reinsma en H. v. Laar. Ag- nes Maria Johanna, d. v. A. C. B. Trautwein en C. F. M. Peters. Pieter, z. v. P. Kuiper en J. Menkveld. Willempje Jacoba, d. v. J. A. de EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOO. INRICHTINGEN OP OlT GEBIED-, VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. KOOPT EEN in een burgerzaak, omdat alleen een burgerzaak kan zijn door mindere onkosten en per soonlijke bedrijfsleiding. Vraagt daarom EERST prijs aan bij Hilversum - Vaartweg 20 De bekende zaak ter plaatse. Desgewenscht gemakkelijke betaling. Repareeren - Stemmen - Verhuren met gezin, Soesterb.str. lc. G. Z. Jol met ge zin, Kerkdw.str. 4, van Amersfoort. J. Roos, Verl. Postweg 2b, van Amersfoort. L. C. Wee- da met gezin, Nieuweweg 116, van Maarssen. M. Walet met gezin, Amersf.str. 15, van Hoog land. T. Santfort, Nieuwerhoekstr. 8 van Mun ster i. Westf. D. v. Wijck met gezin, W. Pyr- montlaan 13, van Leiden. A. v. Oostenbrugge met gezin, Veenh.str. 73, van Amersfoort. W. C. Tensen met gezin, Ringweg 2, van Stolwijk. H. Huisman met gezin, Nieuweweg 34, van Am sterdam. H. J. Weeda, Nieuweg 116, van Utrecht. H. H. v. Gorkum met gezin, Dijkhuis- str. 7, van Ned. O.-Indië. Internationale Tenniswedstrijden Holland-België, te Arnhem gespeeld. De bekende Hollandsche spelers Van Lennep (links) en Diemer Kool. Bruijn en W. Ravensberg. Bob, z. v. W. P. v. Aartsen en A. J. Schurink. Johanna Wilhelmina, d. v. H. Hornsveld en G. Brandse. ONDERTROUWD: A. Engelenburg met A. Nijeboer. C. Jansen met P. v. d. Heiden. TUINBOUW GEHUWD: G. J. van 't Klooster met C. van 't Klooster. A. van Daatselaar met A. C. Hilhorst. B. 't Lam met J. van Buuren. P. M. van Angeren met A. G. M. van Doorn. OVERLEDEN: J. W. Geurts, oud 77 jaar, weduwn. van M. E. Isaks. GEVESTIGD: H. E. Snoek, Julianastr. 11, van Italië. W. G. Smit met gezin, Steenhofstr. 80, van Ainster dam. A. L. Vogel, Vredehofstr. 19, van Lud- wigshfen a.d. Rhijn. E. E. Oudemars, Praam gracht 1, van Genève. G. J. Worffel, Gallenk. Pelsweg 16, van Amsterdam. Wed. J. Klauwers, Nieuweweg 28, van Haarlem. C. C. de Sniidt, W. Pvrmontlaan 4a, van Ridderkerk. J. Schans; met gezin, Hoogte 50, van de Bilt. E. M. v. d. Veer, Banningstr. 48, van Amersfoort. Wed. Ho- gervorst, Wieksl.weg W.Z. 37. M. C. Paans, Amersf.str. 42, van Werkendam. P. J. Clements VERTROKKEN: W. A. J. v. Lieshout, naar De Bilt (Biltho- naar Hilversum, Gijsbr. v. Aemstelstr. 144. E. E. v. Bergen, naar Amsterdam, N. Spiegelstr. 39. M. W. v.- Oostrum, naar Houten, bij ouders. H. Berg, naar Amersfoort, Utrechtschestr. 232. N. Plomp met gezin, naar Baarn, Weteringstr. 92. E. G. Krijnen, naar Amersfoort, Oude Soes- terw. 35. J. W. Brinkgreve met gezin, naar Utrecht, Zuiderzeestr. 27. L. M. W. Polman, naar Terborg, Hoofdstr. 30. H. W. Ritmeester, naar Rotterdam, Pijnackerstr. 6a. J. R. Kru. dop, naar Driebergen, Huize de Geer, Hoofd str. 60. J. T. Massa met gezin, naar Utrecht, Jacob Catsstr. 4bis. J. v. Splunteren met gezin, naar De Bilt (Bilthoven), Julianalaan 281. J. H. v. Tilburg, naar Amsterdam, Vossiusstr. 12. C. Verhoef met gezin, naar Waddinxveen, p.a. D. Mulder, Zuidkade. M. J. v. Doornik, naar Amersfoort, Lievevrouwenstraat 23. J. A. Schoemaker, naar Baarn, Sophialaan 29, B. T. Swets met gezin, naar Zeist, Kritzinger. laan 88. W. Schudel, naar Baarn, Laanstraat 17. J. v. d. Mandele met gezin, naar Rotterdam, Mathinesserlaan 407. W. M. E. Jonker, naar Amsterdam, 2e Oosterparkstr. 1261. A. v. d. Hoek met gezin, naar Zeist (Den Dolder,) Baarnscheweg 55. M. Stoltenborgh, naar Doe- tinchem, Terborgscheweg C 273. ven), Bilerdijklaan 12. J. A. Wark met gezin,'

Soester Courant | 1925 | | pagina 1