lï Grooie opruiing 1 CORRY LUYT UitgaveG, J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 VerkoophuisA.Benning Er is ook voor U iets bij WEKKERS H. W,SPIJKER, TH.B. SUKKEL SOESTDIJK WINTERAVOND-LESSEN D* F. VOIGT STOOM WASSCHERIJ EN STRIJKINRICHTiNG IHliBöS Piano-Leerares 4e Jaargang No. 41 Gecontroleerde oplaag te samen 6300 exemplaren. Vrijdag 9 October 1926 soEmriwB De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdljk, Socster- berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Redactie-Adres te SoestC. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te BaarnJ. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels 1.00. Elke regel Meer f 0.20 BAARN, Spoorstr. en Laanstr., Tel. 420 SOEST, F. C. Kuijperstr., Tel. 56 ZIE DE ETALAGE. van, behalve B. en W. Tenslotte, toen er van meerdere zijden daartegen bezwaar werd gemaakt, werd het weer één commissie, leder had zijn bezwaren en een oogenblik dreigde het „een volgende vergadering maar te beslissen". Eindelijk werd de voordracht gewijzigd aangenomen. Alleen de commissie voor werkverschaf fing en armenzorg werd op voorstel van den heer Foeken in zijn ouden vorm gehand haafd en bestaat uit 5 leden, de overige uit 3. Op 2 dingen willen we uit deze discussie nog wijzen: le. Dat de voorz. gelegenheid vond om den gemeente-architect te reha- biliteeren tegenover de gedurige soms minder aangename aanvallen van den heer De Ko- inzake het uitbreidingsplan, door de mededeeling, dat de heer Wentink Utrecht, adviseur van Gedep. Staten, S met bijzonder hard geluid, in houten en nikkelen kasten, ook met Radium Van Weedestraat 25 S SOESTDIJK - TELEFOON 43 De bekende Prins-Hendrik Stichting te Egmond ter opneming van oude schippers en zeelieden, herdacht 7 October j.I. zijn 50-jarig bestaan. Hoe een oude zeerob zijn tijd nuttig maakt met het bouwen van scheepjes. UIT DE RAADSZAAL De vergadering, j.1. Dinsdag gehouden bleek bij de opening niet voltallig te zijn want nog niet aanwezig was de heer Van Doorne, die echter later zijn zetel innam, wat niet gezegd kon worden van den heer Rietveld, die deze vergadering niet bijwoon de. Dit laatste is wel een bijzonderheid, de rede daarvan was, dat vo.or deze vergadering de ochtenduren weer gebruikt werden, wat voor sommige leden het aanwezig zijn, zoo niet mogelijk, dan toch zeer moeilijk maakt, zooals door den heer Van Ek werd betoogd bij de rondvraag, 't Zal dan ook wel ironisch bedoeld zijn door hem, toen hij den voor zitter dank zegde voor de vriendelijkheid om de raadsleden >s morgens tot een ver gadering saam te roepen. Het geweten van den voorzitter scheen trouwens ook al niet zoo rustig, want ZEA. begon al dadelijk met verontschuldigingen aan te bieden over den korten tijd, dien de raadsleden maar toegemeten was, om zich voor te bereiden. Spr. kon die schuldbelijde nis mooi doen eindigen, met zijn blijdschap uit te spreken over de aanwezigheid van den heer P. v. d. Breemer, die geen gevolg gegeven had aan zijn voornemen, geuit in de vorige vergadering, om als raadslid te bedanken. De aanvang was dus nogal ge moedelijk en de nauwgezetheid der raads leden kwam duidelijk aan het licht bij de vaststelling der instructie voor den gemeen te-ontvanger en gewaakt werd voor diens be langen, door geen genoegen te nemen met de verplichting, hem door Gedep. St. opge legd, ook finantieel verantwoordelijk te zijn als wegens ziekte een ander zijn werk moet doen. 't Komt nog eens weer ter tafel, wij er „met z'n viertjes nog eens over ge praat hebben", volgens weth. v. d. Berg. Nog eens „weer ter tafel" komt ook de wij ziging der bouwverordening, bedoeld om een winkelstraat mogelijk te maken. Zooals die wijziging nu wordt aangeboden, zat er toch een gevaarlijk kantje aan volgens de heer Foeken en ook de voorz. herinnerde zich dat en 't werd teruggenomen. Meer en algemeener werd de discussie bij punt 7, „benoeming raadscommissies". De heer Van de Berg was al spoedig op z'n teenen getrapt, toen door den heer Enden dijk werd opgemerkt, dat deze voordracht een verbetering was van de vorige, voorzoo ver de commissies veel kleiner zijn gemaakt maar dat overigens dezelfde fouten nog kle ven aan deze voordracht, als aan de vorige. Sommige verdienstelijke raadsleden werden gewoon uitgeschakeld, terwijl andere mis schien wel verdienstelijker maar toch zeker niet in alles, in 4 commissies zitting hebben bijv. de heer Rietveld, die toch zeker door allen wel erkend zal worden als een ver dienstelijk commissielid, wordt overal bui tengesloten, terwijl de heer Van Doorne zeker op zijn plaats is voor „Strafverordenin gen" en „Belastingzaken", toch voor zoover spreker bekend is, nog geen bijzondere be wijzen geleverd heeft voor het „Grondbe drijf". De heer Van Doorne erkende dit als zeer juist. Voorts maakte dezelfde spieker be zwaar tegen twee commissies, nl. voor het nazien der rekeningen voor de begrooting. Immer en altijd was dat één commissie en ieder begrijpt dadelijk het practisch nut daar-1 BURGEMEESTER GROTHESTR. 63. LEERAARM.O. TEEKENEN Hand-, Lijn- en Decoratief-Teekenen. Club en Privaatlessen. Aanmelding voor 15 Oct* Dinsdags en Vrijdags van 6-8 uur nam. noodig had geoordeeld een speciale teeke naar aan te stellen voor het uitbreidingsplan. Naar het oordeel van dezen deskundige, is zulks voor dit verbazend omvangrijk werk hoog noodig. Zonder aan die noodzakelijke behoefte te voldoen, zal toch vrij spoedig het plan ter tafel kunnen zijn. 2e. Dat het optreden van den heer De Koning, heel vaak geestig, nu toch de grenzen overschreed, door alle raadsleden in een bespottelijk dag licht te stellen, inzonderhoud zijn fractiegenoot de heer Hilhorst. Hierover kreeg hij minder aangename woorden te hooren van de hee- ren Scheffer, Endendijk en Foeken, de laat ste zelfs zoo, dat hij met den heer Hiilhorst bedankte voor elke commissie en het verwijt richtte aan den voorz., die tegen zulk optre den van een raadslid behoorde te protestee ren, terwijl nu het college 'zat te lachen. Het laatste ontkende de voorz. voor zijn per soon en ZEA. oordeelde, dat de raadsleden wel in staat waren zich zelf te verdedigen. De heer De Koning had het niet zoo be doeld enz., maar 't had toch blijkbaar nuttig gewerkt. Over vaststelling van loon bij werkver schaffing en de te verrichten werkzaamheden ontstond weer het oude debat over produc tief of inproductief werk. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met dezelfde bedragen als vorig jaar, aangenomen. Eenigs- zins hooger peil kwam er in de discussies, toen de heer Foeken de principieele kant van de zaak bezag en tot de conclusie kwam, dat werk zoeken voor werkloozen vaak ge leek op armenzorg. Als objecten voor wer- keloosheidbestrijding werd gewezen op den onhoudbaren toestand van den 'Vinkenweg en de verbreeding van wegen enz. Het plan Kraaijenbrink was voor de zoo- veelste maal ter tafel en werd weer goedge keurd in de hoop, dat geen nieuwe belemme ringen een spaak in het wiel zullen steken. Een adres om de Torenstraat te verbeteren, een aanvraag om subsidie voor het R. K. Lyceum te Hilversum, een besluit tot ver weer tegen de N.V. Soester Bouwmaterialen, ging spoedig onder de hamer door en kwam de rondvraag. Door den heer Foeken werd nu antwoord gegeven aan den raad op de vraag, waar het lek zit. In keurigen vorm, zooals uit de rede, die wij hieronder jn haar geheel weergeven, zelf blijkt. De heer Foeken brengt het volgende in het midden: M. de V. In de voorlaatste vergadering zijn door mij enkele bemerkingen gemaakt op de voorstellen voor af- en overschrijving op de Gemeentebegrooting 1924. Aan het einde der discussies is door mij gezegd, dat waarschijnlijk door tijdig ingrij pen overschrijvingen hadden kunnen voor uit komen worden, dat ik daarbij enkele afdee- het lingen op 't oog had en dat ik geloofde in een lek, waarnaar ik gaarne een onderzoek zag ingesteld. Tenslotte beloofde ik den voor zitter over het beweerde nader met ZEd, te zullen spreken, indien noodig zou dan een volgende vergadering een en ander worden medegedeeld. Ondergeteekende heeft met verschillende hoofdambtenaren een onderhoud gehad; op de afdeeling financiën nog eens een en ander nagegaan en met den voorzitter verschillende punten besproken. Waar de heer de Koning in de vorige ver gadering opnieuw de wensch uitsprak nog eens nader te worden ingelicht, daar ligt 't voor de hand, dat de resultaten nu ook in openbare vergadering worden medegedeeld, wat ook door den voorzitter werd beaamd. Voorop zij gesteld, dat mijn onderzoek, behoudens enkele uitzonderingen, zich be paalde, tot het dienstjaar 1924, afgesloten 30 Juni 1925, en ook in de ontwerp-begrooting 1926, verbeteringen zijn ingevoerd, waardoor verkeerde toestanden althans voor een deel zijn weggenomen. Bij het onderzoek en in de gesprekken heb ik echter moeten vaststellen, dat die verbe teringen zich bijna uitsluitend bewegen op theoretisch administratief terrein. Boekhoud kundig loopt alles reeds, na de nieuwe Rijks voorschriften, beter dan vroeger. Wat ik echter in de eerste plaats zocht-, als zijnde m.i. noodig voor een goed, overzich telijk beheer, dat vond ik of onvoldoende- of in tegenstellingen. Voor een goede uitvoering der administra tie is allereerst noodig een rustige atmosfeer, een geest van vertrouwen en waardeering, voorts samenwerking tusschen d$ hoofdaf- deelingen onderling en vooral tusschen B. en W. en de höofdambteiföreiiT^frpn, StetiëT tijd. Ontbreken die elementen of worden ze in hun tegenstellingen gevonden, dan kan 't niet anders, of er moeten hiaten ontstaan, die ten slotte op de afdeeling financiën druk ken, doch waaraan die afdeeling niets meer kan herstellen. Het is mij gebleken, dat de rustige atmos feer en de geest van vertrouwen en waardee ring zoo goed als niet aanwezig zijn. Ik wensch hierop niet verder in te gaan. Wil de raad daar meer van weten, dan kan desge- wenscht een nader onderzoek worden in-' gesteld Dat er door de ambtenaren fouten kunnen gemaakt worden, zal ieder direct onderschrij ven, het zijn ook menschen. Dat er fouten gemaakt zijn is bekend, als ook dat sommige ambtenaren het werk over 't hoofd is ge groeid. Des te meer echter is 't dan noodig, dat er tijd is voor rustigen arbeid en dat daarbij de ambtenaar weet te werken in een omgeving waar recht en orde onaanvechtbaar zijn. Het komt mij echter voor, dat bijvoorbeeld het brute optreden tegen een hoofdambte- naai, die een sleutel durfde te laten maken en gesommeerd werd, die zelf te batalen, niet is overeen te brengen met de overschrij ding van post 21, „onderhoud meubelen", begroot op f100.en waarop is uitgegeven f522. waaronder het aankoopen door B. en W. van een schilderij voor f75.—. Of wel de overschrijding van post 18, door het in Juni 1924 onnoodig koopen van een extra groote partij schrijfmachine- en cyclostylepa pier, ter waarde van f 133.of wel de over schrijding van post 25a reiskosten B. en W. begroot op f50.uitgegeven f232. Wanneer een hoofdambtenaar geen vrij heid heeft: voor de kleinste uitgave, dan moe ten vooral B. en W. angstvallig waken tegen overschrijding van posten, waarover het col lege het meest beschikt, zonder dat mach- tiging van den Raad wordt gevraagd, of al thans zonder groote noodzakelijkheid. Wordt daaraan vastgehouden, dan geeft dat een ge voel van vertrouwen en dan zal 't zelfs door den ambtenaar worden gewaardeerd als hem op een fout wordt gewezen. In dit verband maakt 't naar 't oordeel van ondergeteekende ook geen gunstigen indruk, dat post 45, „onkosten commissie-vergaderin gen" wordt gedrukt door f80.80 voor ver- verschingen aan B. en W. in hunne verga deringen, waardoor deze post met f77.— vveid overschreden. Ook komt 't ondergetee kende voor, dat 't strijd met 't rechtsgevoel, dat aan de brandweer van Bilthoven een bedrag van f90.— werd betaald, (zie post 64) voor verleende hulp op order van een Raadslid, die tot het geven van die order niet de minste bevoegdheid had. Dat hiertegenover ook posten gevonden worden, die door hoofdambtenaren zijn over schreden, mag niet worden verzwegen. Zoo heeft ondergeteekende een ernstige grief te gen de overschrijding van post 73 „keu ringsdienst", begroot op f4558.— en waar op is uitgegeven f5480.—, dus bijna f1000.— te veel. Dat hierin voor 1925, naar mededee ling van den voorzitter, een gunstige ver andering is gekomen, moge waardeering vinden, het feit over 1924 verdient afkeuring. Dat (zie post 55) door de politie te Soes terberg f70.20 in rekening is gebracht voor het schoonhouden van een arrestantencel de post werd overschreden, acht onderge teekende niet toelaatbaar. Zoo is er dus naar beide zijden schuld in de overschrijding van posten, zonder dat daarvoor absolute noodzakelijkheid bestond of machtiging van den Raad was gevraagd. Thans kom ik tot het hoofdpunt, name lijk de vraag, of dan niet tijdig door de af deeling Financiën het noodsignaal had kun nen gegeven worden. Hierop antwoord ik, dat dit vrijwel on mogelijk is tengevolge van onvoldoende sa menwerking tusschen de hoofafdeelingen on derling, tusschen Financiën en B. en W., en door een tekort aan tijd. Dit tekort aan noodzakelijke factoren acht ondergeteekende te zijn een lek in de or ganisatie. Wanneer ik spreek over onvoldoende sa menwerking tusschen de hoofdafdeelingen, dan heb ik hier speciaal het oog op samen werking in administratieven zin. De persoon lijke verhoudingen vond ik, dit zij ter eere van ons ambtenarencorps gezegd, over 't geheel goed. Ter verduidelijking van wat bedoeld wordt, /ij 't volgende opgemerkt van bijvoorbeeld pos'. 36, kosten Bevolkingsregisters en huis- nummering, begroot op f200.hierop zijn door het architectenbureau en door de af deeling Bevolking, uitgaven gedaan elke aftliieling bleef beneden de begrootingspost maar te samen is die post belangrijk over- sclneden. Ditzelfde vindt men bij post 117, begroot op i*400.Gemeente-architect en Directeur Publieke Werken bleven beneden die raming, doch het totaal werd f600.—. Voor post 61 „Openbare .verlichting" werd door het architectenbureau geraamd f9000. Dit was door onbekendheid met Ioopende garanties, waarvan de aanteekeningen onder een andere afdeeling berusten^ 5 a 6 honderd gulden te laag. Overschrijding van den post kon dus niet uitblijven. De post armenzorg en werkverschaffing werd met duizenden overschreden, doch de afdeeling Financiën bemerkt het verloop pas in de kwartaalstaten. Dp raming voor kasgeldleeningen was ruim 600( gulden te laag, doordat er geen vol doend contact was tusschen Grondbedrijf en Finr.'rtciën. Ojk tusschen Burgemeester en Wethou ders} en de afdeeling Financiën blijkt geen tid administratief contact geweest te et sterkst spreekt dit bij post 105 „ge- reiniging". Deze post was begroot op ir .100/J ..f-Ulrl w-I-orL aai' .'.p üiLl, 8 Januari 1925 moest betaald worden f 1000. Deze schuldpost moet toch reeds een klein jaar vroeger bij B. en W. bekend zijn ge weest, doch bij de afdeeling Financiën was daarvan niets bekend. Ook bij post 59 (brandweer) blijkt, dat niet tijdig kon worden gewaarschuwd. Deze post was begroot op f 50.—. Op 8 December 1924 was hierop nog slechts f6.80 uitgegeven, en toch is het eindbedrag f291.— geworden! Bij Financiën wist men niet wat nog komen kon. Op post 65A (vrije geneesk. behandeling gein. personeel), begroot op f280— en uit gegeven f392.70, komen over 1924 geen be- taalposten voor; de eerste betalingen werden geboekt 6 Februari en 2 Maart 1925. Bij een en ander is slechts hier en daar een greep gedaan bij wijze van steekproef. Voor een nog uitgebreider onderzoek ont breekt mij ten eenenmale den tijd. Het aan gevoerde moge echter voldoende geacht worden tot s<aving van wat door mij in de voorlaatste vergadering is gezegd. Blijft tenslotte nog over eenige aandacht te geven aan het gebrek aan tijd. Het is mij bekend, dat de ambtenaren voortdurend eigen tijd opofferen om toch maar het werk voor de gemeente klaar te krijgen en toch kan men maar niet op tijd zijn. Zoo moes- ten we in Juli de rekening 1924 en in Sep tember de begrooting 1926 hebben, doch het is nu October en ook in deze vergadering is geen sprake van indiening. De raadsverga dering van heden werd slechts drie dagen tevoren geconvoceerd en van die drie dagen is nog een Zondag. Voor de raadsleden wordt het zoodoende onmogelijk behoorlijk zich in de stukken in te werken. Zoo staat ten opzichte van den Raad het werk in het teeken van haastje repje en an derzijds is er gebrek aan tijd. Toch zal om dergeteekende niet beweren, dat wij een te kort aan ambtenaren hebben en nog minder het is reeds hiervoren gezegd dat de ambtenaren geen tijd geven, maar het gebrek aan tijd is er en ook, dat is oorzaak, dat er fouten moeten gemaakt worden. Hiermede meen ik met voldoende gege vens mijn beweringen te hebben gestaafd. De heer en Van Ek, Hilhorst en meer an deren vroegen naar de vrije geneeskundige behandeling en de nieuwe regeling, die in uitzicht gesteld was. De voorzitter sprak tegen, de geruchten over betaling van dokters-rekeningen door de politie en beloofde in de volgende vergade ring een bevredigende oplossing te geven. Na behandeling van enkele reclames, schoolgel den en hondenbelasting, werd de vergadering gesloten. Nam. 6 uur Ds. Bergsma, van Drogeham. Nam. 2.30 uur, Hees, Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. Bergsma van Droge ham. Nam. 6 uur Ds. J. de Waard van Spaken burg. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. A. J. Tenkink. Nam. 6 uur Ds. Bergsma, van Drogehma. Roomsch Katholieke Kerk Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Vm. 10 en nam 6 uur Godsdienstoefening. Donderdag, nam. 7 uur Ds. de Vries van Rijnsburg. Geref. Bond. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), Ds. Pop van Nijkerk. Nam. 6 uur Ds. K. J. v. d. Berg, yan Amersfoort. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. J Deetman, van Alkmaar. Ned. Herv. Evang. Ver. De Nieuwerhoek, Hotel Eemland, ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur Ds. P. J. de Jong, van Amsterdam. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. li. Avond maal. Nam. 6 uur (in de Chr. School te/Soester berg) de Eerw. Heer Dj. A. G. v. d. Heijde van Amersfoort. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - feoestdijk jPF" Eerste Soester Electrische Brillénslijperij GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN EEN OER GROOTSTE EN MEESff] MOD INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. door onze kunstwerken in waarde zijn]ge stegen. Een waardevermeerdering verkregen I op kosten van door de gemeente gedane wer ken. Uitgaven, welke niet de gemeenséhap in haar geheel, maar aan slechts enkele voor deden, dikwijl zeer groote voordeden, 1 ten goede deden komen. Niet meer dan billijk is het derhalve, I dat die bevoordeelden een deel van de hoogere waarde afstaan aan de gemeentekas, ter compensatie van de gemaakte kosten, j D« billijkheid hiervan kan moeilijk worden ont kend, al blijft er het bezwaar, dat aan een Middenstands-demonstratie der Gemeentelijke Electric,teitswerken te Amsterdam Eetfl koffiezetapparaat met een vermogen van 1400 kop koffie per utir. J BETTERMENT-BELASTING het wasschen van een paar dekens, waardoor Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden én vergevorderden. NIEUWEWEG 113 SOEST Nu het langzamerhand weer naar het èin de van het jaar gaat loopen en de tijd voor de gemeente-begrooting weer voor de deur staat, willen wij nog eens terugkomen op een zaak, waarover nu al een aantal jaren ge schreven en gesproken werd. En niet alleen wij, maar ook andere en meer bevoegden hebben hieover hun oordeel in ons blad gegeven. De Betterment-belasting. De financieele toestand der gemeente heeft het noodig gemaakt naar bronnen voor be lasting om te zien, buiten de plaatselijke in komsten-belasting. Daarnaast hebben wij nu verschillende hef fingen gekregen, waarvan de wegbelasting wel de alleronbillijkste is te achten, wijl zij den grootsten druk naar verhouding juist legt, op personen, die hem het moeilijkst kunnen dragen. Daarentegen is de betterment-belasting juist een alleszins billijke heffing, waaraan zeker eenige moeilijkheden zitten, maar waarom een overigens rechtvaardige belasting niet behoorde te worden achterwege gelaten. Op het gevaar af, als een roepende in de woestijn, niet te worden gehoord, komen wij nogmaals op deze zaak terug. Wij doen dit met nog te meer vrijmoedig heid, wijl niet alleen in onze Gemeente, maar ook elders dit vraagstuk een onderwerp van studie uitmaakte en het resultaat daar van ons inzicht rechtvaardigt. deel der tegenwoordige eigenaren niet d® volle waarde-vermeerdering ten goede kwain® Dit bezwaar wordt in onze gemeente vanJ overwegend belang geacht en evenzeer deed9 het opgeld tegen de voorstellen van B. en W® van 's-Gravenhage. Met dit onderscheid echter, dat hier B. enl W- het bezwaar gelden deden om zich del uitwerking van de voorstellen uit de raads® commissie e.a. van de hals te schuiven. Kort geleden verscheen van B. en W. derfl gemeente 's-Gravenhage een uitgebreid prae® advies ter nadere verdediging van hunne® voorstellen. Wijl dit prae-advies grootendeels van toe® Tassing is op de hier geopperde bezwaren.® passing is op de hier geopperde bezwaren nemen ^vij daarvan een gedeelte over, o; zaal daarmede nogmaals het pleit voor déze'zaak® te voeren. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, kerk, Ds. D. P. Brans. Voorm. 10.30 uur, Spoorstr., Dr. J. R. Cal- Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft evenals onze gemeente groote sommen uitgegeven voor verbetering van wegen en de uitvoering van andere werken in het be lang van de uitbreiding der gemeente. Niet dus het gewone onderhoud, maar zeer bijzondere uitbreidingswerken. De wet op de verruiming van het ge meentelijk belastinggebied maakt het moge lijk een billijk deel dezer uitgaven te ver halen op eigenaren van gronden enz., welke De inkomsten-belasting is te zwaar, veel tel hoog en de wegbelasting, die na enkele jarelB moet dienen, om de inkomstenbelasting tel verminderen, werkt averechts door grootereB lasten op de zwakste schouders te leggcnB Zij behoort mitsdien weer te verdwijnen etlm te worden vervangen door een billijker be-j» lasting-object. B. en W. van 's-Gravenhage schrijven: fl „Omtrent het beginsel der betterment-be lasting merken B. en W. op, dat het cel® niet te loochenen feit is, dat als gevolg van) door de Gemeente tot stand gebrachte wei^ ken de eigenaars van bepaalde eigendommen hun bezit in waarde zien stijgen en dat het met meer dan rechtvaardig zou zijn dat eej deel daarvan komt ter beschikking van Gemeente, die alle kosten der werken v~. hare rekening heeft gekregen. Alleen dal ais dit op zichzelf eenvoudige rechtsoordeél in de doorvoering op onoverkomelijke moeS lijkheden stuitte, zou van toepassing moeten afgezien worden. Dat een noodzakelijke te-j genhangger van deze belasting zou zijn hëB geven van schadevergoeding aan anderen! die tengevolge van de totstandkoming deiH zelfde werken schade lijden, kunnen B. el net-

Soester Courant | 1925 | | pagina 1