Miildensteiids-CrgdiBtbank SOEST Soester Courant IHenws- en Advertentieblad. voor Soest en Omgevin Verschijnt eiken Zaterdag. IfM IMP IILS glü HOU! ÏEIM alle bankzaken Fotografie Atelier ES* INCASSO'S - DEPOSITO'S Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk VAN DIJK's I MEUBEL-TRANSPORT f VAN DEN BERG Co. Scheren PUROL P. C. W. FOEKEN DEKENS W. P. J. VENEMA ned. herv. zang-vereeniginq „SOU DEO GLORIA" Soest Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest AdvertentiSn worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Dertiende «jaargang Zaterdag 10 Oct. 1925 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker KAMERKRONIEK De nieuwe bioscoopwet en de bioscoopondernemers - Het wetsontwerp inzake het wegenfonds - Het en- trée van Minister Weiter. De vorige week spraken wij de ver wachting uit, dat de aangekondigde Bi oscoopwet, welke binnen enkele dagen in de Tweede Kamer zal worden be handeld, nogal stof zou opwerpen. Inder daad is zulks het geval. De bioscoop eigenaren zien met spanning de a.s. zitting van de Tweede Kamer tegemoet en roeren ondertusschen de groote trom. Het thans opnieuw gewijzigde wetsontwerp heeft volgens de betrokkenen voor het bios coopbedrijf onoverkomelijke bezwaren. Tegen een rijkskeuring heeft deNeder- landsche Bioscoopbond allerminst be^ zwaar, maar in het nieuwe wetsontwerp is voorzien in een gemeentelijke nakeu ring. Men leest daaruit n.1. dat de regeering voornemens is den gemeenteraden de bevoegdheid te verleenen alle mogelijke aanvullende verordeningen te maken. Daardoor is het mogelijk, dat in sommige plaatsen voorstellingen worden verboden en vergunningen worden ingetrokken. Dan is daar nog de leeftijdsgrens, in liet stelsel der regeering worden Silms, die voor personen van 16—18 jaar toe laatbaar, en voor kinderen beneden 16 jaar ongeschikt zijn, voor alle personen beneden 18 jaar afgekeurd. Volgens den voorzitter van den Ned. Bioscoopbond is de nieuwe wel een ernstig gevaar voor het bedrijf en zijn de gevolgen niel te overzien. Hij is zelfs zoo pessimistisch gestemd, dat hij voorspelt, dat, indien het nieuwe ontwerp wet wordt, het bedrijf vernietigd zal worden en daarmede een ÜtfairglIJNC LTIA/ii vuti imronwiw -j~ opgedroogd, terwijl er werkloosheid on der de duizenden employé's zal komen. En in de bioscopen draait nu reeds eenige dagen een protestfilmpje, getiteld Moet de bioscoop verdwijnen? Daarin wordt de uitlating van den heer Colijn in de Tweede Kamer dat hij het een voordeel zou vinden, als de bioscopen verdwijnen, aangehaald en er op gewezen, dat de heer Colijn thans aan zijn plannen uitvoering gaat geven. Dit alles wijst er op, dat het laatste woord over de bios coopkwestie nog niet gesproken is. Het wordt Dinsdag een belangrijke kamer zitting voor de bioscoopmenschen. Niet minder belangrijk is het eerstdaags te verwachten wetsontwerp tot stichting van het Wegenfonds. Uit dat fonds zullen voor een aanzienlijk deel de kosten be streden worden voor aanleg en verbete ring van verkeerswegen en verbetering van rivierovergangen. Dat dit laatste geen overbodige luxe is, blijkt wel uit den aanhoudenden stroom jammerklachten over den slechten toestand onzer rijks wegen. Dat onze wegen inderdaad drin gend verbetering behoeven, zal ieder weggebruiker onmiddellijk beamen en daarom wordt met instemming vernomen, dat reeds de volgende maand het wets ontwerp te wachten is. Het ligt echter ook in de bedoeling, om op deWater- staatsbegrooting gelden te blijven uittrek ken voor verbetering en onderhoud van wegen, zoodat niet alle kosten uit het wegenfonds zullen bestreden worden. De middelen voor het wegenfonds zullen, gelijk bekend, worden gevonden uit een te heffen belasting op motorvoertuigen, alsmede uit de rijwielbelasting en de wijze van heffing maakt thans het onder werp uit van het onderzoek door een commissie onder leiding van mr. Fokker, oud lid van de Tweede Kamer. Het rapport wordt deze maand tegemoet gezien, waarna indiening van het wets ontwerp wel niet lang op zich zal laten wachten. De nieuwe minister van koloniën had nauwelijks voet aan wal gezet, of hij had reeds eenige vragen van kamerleden te verwerken. De heer Polak n.1. vroeg, of het juist is, dat de Indische Spoor het contract met de buitenlandsche ingenieurs verlengde ter voorkoming van een tekort aan ingenieurs. Het geachte lid vroeg of de Indische spoorwegen wel onder zocht hadden, of het contingent ingenieurs niet met Nederlandsche krachten kon worden aangevuld. ErloopeninNederland zooveel jonge ingenieurs rond zonder betrekking. Of de minister niet wilde bevorderen, dat aan Nederlandsche in genieurs boven buitenlanders de voorkeur werd gegeven, temeer daar Nederlanders in den vreemde bijna nergens emplooi kunnen vinden. Dan waren er nog een heele lijst vragen van den communistischen heer de Visser, waarvan sommige zoo gesteld zijn, dat zij wel eenigszins doen twijfelen aan de taalkundige talenten van dit ka merlid. In hoofdzaak gaat het om het optreden der Indische autoriteiten tegen de communistische propaganda. Daar de Indische regeering den laatsten tijd zeer actief optreedt, voelde de heer de Visser zich blijkbaar gedrongen er een stokje voor te steken. Of het veel helpen zal Wij twijfelen. De heer de Visser moet het ons maar vergeven. POLITICUS Burgerlijke Stand GEBORENGerardus Anthonius r. M. J. Th. Brouwer en A. M. Florie Cornelis Pertus z. v. G. Hilhorst en C. Kuijper Anthonius Josephus z. v. G. J. Wiilemars en B. Schouten lohannes z. v. H. J. Stasse en G. Snoek Wilhelmina Maria d. v. W. J. Buitenhuis en M. C. C. Schröder Gijsbertha d. v. H. Huis man en J. Dunsbergen Annetje Paulina Hendrika d. v. P. v. d. Hoef en J. Snabel Gerritie d. v. G. Kuijper en L. v. d. Brink Arie z. v. A. Kaats en H. G. v. Putten Cornelia [osina d. v. P. A. Lig- teringen en S. G. Mulder. ONDERTROUWDL. P. v. d. Peppel met E. de Kruijff. GETROUWD: Geene. OVERLEDENU. C. Bochardt, 66 jaar, echtgenoot van J. Tuineker J. A. v. d. Zwaan, 57 jaar R. de Haan, 71 jaar, echtgenoot vanT.de Wijn. VOOR UW VERHUIZINGEN i 2 CONCURRFRRFXnp T>l? i ionr>.- 9 COXCÜRREEREXDE PRIJZEN STEENHOFSTRAAT 57 - TEL GEMEENTERAAD VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering y^n den ber 1925, des voormiddags ten 91/2 ure. Voorzitter: de Burgemeester. Alle Leden, behalve Mr. Van Doorne, aanwezig. De vergadering wordt geopend met het lezen van het gebed. 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Worden vastgesteld. 2. Vaststelling van een besluit tot wijziging der begrooting voor 1925. Zonder discussie vastgesteld. 3. Opnieuw vaststelling van de in structie van den Gemeente-Ontvanger in verband met een schrijven van Ge deputeerde Staten. Ged. Staten hebben eenige bezwaren tegen de instructie zij wenschen art. 9 zoodanig gesteld, dat de ontvanger ook aansprakelijk blijft tijdens zijn afwezig heid of ongesteldheid voor het beheer van zijn plaatsvervanger, die door B. en W. moet worden benoemd uit een door den ontvanger opgemaakte voor dracht. Verder wenschen Ged. St. hei art. bepaalde aanvangbedrag van f20.000 aan Kasgeld, van welke aan wezigheid B. en W. in kennis gesteld moeten worden, verlaagd te zien tot f 8000.—. De heer De Koning vraagt waarom dit bedrag niet bepaald kan worden op f 10.000. De Voorzitter merkt op, dat f 20.000 een groot bedrag is. Doch groote be dragen als ze op een oogenblik in Kas zijn, komen meermalen door plotselinge vlugge betalingen in, maar verdwijnen even snel, door het afdoen van vorde ringen. B. en W. kunnen met het oog op den korten tijd dergelijke bedragen feitelijk in Kas zijn niet medegaan met Ged. Staten, maar om toch hun goeden wil te toonen stellen zij voor het bedrag in Kas waarvan aangifte moet geschie den te stellen op f16000. Weth. Van Elten deelt mede dat de ontvanger niet accoord gaat met den wensch van Ged. Staten betr. zijn ver antwoordelijk blijven voor het beheer van zijn plaatsvervanger. De ontvanger en ook meerdere leden vinden die be paling te gek. Stel, wordt opgemerkt, dat de ontvanger 6 weken ziek is en zijn vervanger blijkt in dien tijd 'n f 1000.— te kort in kas te hebben, dan kan men den ontvanger daarvoor toch niet aansprakelijk stellen. De heer Endendijk tornt een weinig aan de bepaling dat de ontvanger zijn plaatsvervanger moet aanwijzen. De man kan wel plotseling ziek worden of buiten kennis geraken, wat dan, vraagt Spreker. De Voorzitter merkt op, dat in der gelijke gevallen B. en W. voorzieningen treffen en wijst er op dat wat Ged. St. voorschrijven een novum is. De heer Foeken voegt er aan toe: maar daar doet Soest niet aan meê. Weth. v. d. Berg stelt voor dit punt aan te houden en de instructie nog eens te bespreken in het College van B. en W. De Raad g<vyiiermede accoord. 4. Ophieuw vaststelling van een ver ordening op het verhaal van pensioens bijdragen van het personeel der gemeente'. Wordt vastgesteld. 5. Vaststelling van een besluit tot het in onderhoud nemen van de rijwiel' paden, aangelegd met provinciale sub sidie, en tot het niet heffen van tolgelden op die paden. Wordt vastgesteld. 6. yaststelling van de kohieren straat> belasting en suppletoir hondenbelasting. Mr. Van Doorne komt binnen én, neemt zijn plaats in. De Voorzitter brengt hulde aan (L ambtenaren, belast met het opmaken der kohieren voor hun ijver en accuratesse Het Kohier straatbelasting wijst ee\ totaalsom aan van f 23897,75. Het sup" pletoir kohier hondenbelasting f 114.50. De heer De Koning, vraagt of dit bedrag der wegenbelasting benut word' voor de wegen, of in de algemeene Kas gestort wordt. De Voorzitter antwoordt dat met dit bedrag verlichting en onderhoud wordt betaald, het bedrag gaat echter in ,öp algemeene Kas, met bestemming voor hoofdst. P. W. waaronder 70 80 K.M. weg ressorteeren. De heer Foeken gelooft, dat de vraag van den heer De Koning niet goed begrepen wordt. Spr. meent dat de vrager bedoelde aan den weet te komen of dit bedrag den wegen extra ten goede komt, uit het antwoord concludeerd Spr. echter dat dit bedrag a[s 'n sluitpost moet dienen, zonder sluitpost te zijn. Voor Spr. doet het er nu weinig aan toe, of dit bedrag onder A of B komt het te kort op rekening 1925, groc-t f26000.— blijft. 7. Benoeming van Raadscommissie n De Commissies zijn alsvolgtopgemaakt: Commissie Heide- en Zandgronden Voorzitter: J. van Elten; Leden: S. F. Besselsen en G. Hilhorst. Bouwcommissie en Uitbreidingsplan: Voorzitter: J. van Elten; Leden: M. Scheffer en W. van Eek. Commissie Belastingzaken: Voorzitterde Burgemeester; Leden Mr. J. H. van Doorne en P. C. W. mi ssi c rtiureiuoig- Werkverschaffing Voorzitter: R. L. van den BergLe den W. van Eek en J. J. A. de Koning, toegevoegd worden Mevr. Droste en den heer Endendijk. Gascommissie: Voorzitterde BurgemeesterLeden Mr. J. H. van Doorne, A. Endendijk en P. C. W. Foeken. Commissie Strafverordeningen: Voorzitterde BurgemeesterLeden J. J. A. de Koning en Mr. J. H. van Doorne. Commissie Bijstand Grondbedrijf Voorzitter J. van Elten LedenMr. J. H. van Doorne en P. van den Breemer. (Inplaats van Mr. v. Doorne wordt be noemd de heer Rietveld). Commissie voor het nazien der Rekening en begrooting S. F. Besselsen, G. Hilhorst en C. F. W. Rietveld. De Voorzitter doet uitkomen dat de Commissies volgens verlangen van den Raad uit een kleiner aantal zijn samen gesteld, met uitzondering van de Gas commissie voor welke B. en W. dit aantal wenschen te behouden, aange zien dit bedrijf nog in studie is en wijst er verder op dat de voordrachten zoo veel mogelijk zijn opgemaakt overeen komstig partij, groepeering, recht en billijkheid. De heer Van Eek is 't daarmede niet eens. Zooals 't vroeger met den lieer v. d. Breemer ging, gaat 't nu met zijn vriend Besselsen, wiens naam hij in verschillende Commissies niet meer ziet. Ook Mevr. Droste's naam komt op de voordracht haast niet voor. De heer Endendijk betoogt dat de fouten welke aan vorige voordrachten kleefden niet minder bij deze te vinden De heer Foeken is ook niet voor samenstelling van commissies, waarin het halve den raad zit, juicht derhalve de inkrimping van het ledental toe, maar ten opzichte van commissies met een dubbele taak, zooals bijv. armen zorg en werkverschaffing, moet Spr. uitzondering maken en betreurt hij 't, dat mevr. Droste wier adviezen steeds zooveel waardeering vonden, geen zit ting krijgt in deze commissie. Ook den heer Endendijk zag hij gaarne zitting nemen in deze commissie. Wethouder v. d. Berg vraagt ter loops of men tevreden was destijds toen de heer Endendijk de voordracht mede opmaakte. Ook had dit lid beter gedaan te informeeren naar het waarom van de splitsing der commissie „nazien begrooting" enz. inplaats van over fouten te spreken. De heer de Koning staat gaarne zijn plaats af aan Mevr. Droste en treedt dan in een ietwat humoristische be schouwing over de gemaakte opmer kingen. Spreker, verwijzende naar art. 57 Gemeentewet, welk art. de bevoegd heid geeft, wil nog meer commissies, bijv. een voor toezicht op het uitbrei dingsplan, een voor de belangen van jongedochters en echtgenooten (gelach), een voor het snoeien en onderhouden van boomen enz. Spr. zegt niet te schertsen, maar in hoogen ernst te spreken en ziet in die commissies een dienen van de groote belangen van Soest. De Voorzitter, de voordracht ver dedigende, zegt dat volgens het ver zoek van den raad het ledental der commissies op drie werd gehouden, kassiers JULIANAPLEIN 5 TELEFOON 163 OXDERQRONDSCHE BRAND-INBRAAKVRIJE KLUIS SOEST vroegere samenstelling methetargument dat deze leden door het nazien der rekening beteren kijk hebben op de begrooting. Het gevolg is dat de split sing niet doorgaat en deze commissie gehandhaafd blijft. Voorts wordt op aanbeveling van den heer Foeken aan de commissie armen zorg en werkverschaffing toegevoegd, Mevr. Droste en den heer Endendijk en staat Mr. van Doorne zijn plaats in de commissie bijstand grondbedrijf af aan den heer Rietveld. Met algemeene stemmen worden daarop deze commissiën benoemd. Door de huidverzachtende en huid- versterkende eigenschappen van Purol kan men het stukgaan en naschrijnen voorkomen als men vóór het inzeepen zich telkens inwrijft met een weinig 30-60-90 ct. met uitzondering van een enkele. Wil de raad nog een uitzondering, dan hebben B. en W. daar niets tegen. De commissie „nazien begrooting" split sen B. en W., omdat zij meenden dat het beheer der financiën een te groote factor is om deze commissie ook nog J£_dJr!laak te belasten. Ook De heer Foeken is lang niet ïe'SpVu1 ken over het betoog van den heer De Koning en keurt het af dat B. en W. even lachten inplaats van afkeuring uit te spreken. Als er zoo over de commissies gedacht en geredeneerd wordt, dan bedankt spr. er voor langer zitting in commissies te nemen. Mr. van Doorne denkt heel anders over de rede van den heer de Koning, waarin veel waars is te vinden. B. en W. hebben hun best te doen om die personen voor te dragen, die zij ge schikt achten voor zoo'n commissie en kunnen daarom niet letten op menschen van partijen, kennissen of vriendjes. Wat zijn candidatuur betreft, hebben B. en W. zeker gemeend dat Spr. veel tijd en van alles kennis van zaken had, zij zijn misschien door weth. v. d. Berg verkeerd ingelicht, maar dat is toch niet zoo. Spr. heeft geen tijd om in al deze commissies zitting te nemen en voelt zich slechts in twee thuis n.1. in die van belastingzaken en strafver ordening. Spr. zegt een en ander niet om als jongere de anderen een lesje te geven. De Voorzitter betreurt het, dat som mige leden aanstoot hebben genomen aan het betoog van den heer de Ko ning. De heer Foeken heeft zelfs B. en W. aangevallen en hun verweten MANUFACTUREN VAH WEEOESTR. 34 - TELEF. 23 Wollen, Halfwollen en Gemol- tonneerde ONDERKLEEDING. Truien - Handschoenen Kousen Sokken Nieuwe zendingen HEEREN OVERHEMDEN Wollen, Gewatteerde en Molton Het BESTE voorden LAAGSTEN prijs zijn. Spr. vindt bijv. jammer, dat de Commissie nazien der rekening en be grooting gesplitst werd en dat de heer Rietveld uit alle Commissies is en merkt op dat Mr. Van Doorne voor 4 Com missies is voorgedragen. Spr. heeft respect voor de capaciteiten van Mr. Van Doorne, maar gelooft toch, dat de heer Rietveld eerder thuis behoort in de Commissie bijstand grondbedrijf dan genoemde heer. dat zij lachten. Wat Spr. aangaat, moet hij dit ontkennen. Overigens zijn de leden van den raad mans genoeg zei ven van zich af te spreken als hun iets niet bevalt. De heer Foeken is over dit antwoord niet te vreden. Den heer de Koning maant den heer Foeken aan het niet zoo zwaar op te nemen, 't was niet zoo kwaad bedoeld. De heer Foeken interrumpeert. De heer de Koning: maar er zit iets anders achter. De heer Hilhorst spreekt ook zijn grieven uit tegen de voordracht en geeft eenige voorbeelden. Leden die jarenlang zitting hadden in de een of andere commissie schijnen stelselmatig geweerd, dat dit kriebelig maakt is menschelijk. Wethouder van Elten protesteert tegen de uitdrukking van stelselmatig weren. Men vergeet dat de commissies van 5 of 6 leden teruggebracht wer den op 3 leden, ergo eenige leden moesten uitvallen. Als we nu voor de bouwcommissie bijv. den heer Hilhorst aanwijzen, wie moet er dan uit vraagt spr. Samenstellen van commissies blijft lastig; dat men nu denkt dat er iets kwaads achter zit kan Spr. niet begrijpen. De Voorzitter wijst den heer Hilhorst op eenige Commissies waarin meerdere zijner partijgenooten zitten en maakt den leden er op attent, dat als zij zeiven Commissies moesten samenstellen, zij ook op vele moeilijkheden zouden stuiten. Er wordt nog een heelen tijd op deze wijze doorgegaan. Eenige leden hebben bezwaar tegen de splitsing der commissie nazien be grooting en rekening in twee commis sies. De heer Foeken o.a. verdedigt de 8. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzi ging der bouwverordening in verband met de toelating van aaneengesloten bebouwing langs de van Weedestraat. Dit punt wordt aangehouden, daar den leden te korten tijd werd gegeven deze zaak te bestudeeren. De heer Foeken zag bij de stukken geen juridisch advies, voelt zich zonder zulk een advies niet gerust, vreest voor voetangels en klemmen en het slaan van een gek figuur als afstand van grond verplichting wordt. De heer Besselsen denkt er ook zoo over en wijst op de Gemeentewet. Weth. Van Elten merkt op, dat geen afstand van grond wordt gevraagd, de bouwverordening blijft zooals ze is; de bedoeling van de wijziging is een rooi lijn aan te houden bij toelating van aaneengesloten bebouwing. 9. Vaststelling van het loon bij werk verschaffing, alsmede behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wet houders ten opzichte van den aard van het uit te voeren werk, benevens aan vrage van een crediet. Het loon blijft als vroeger vastgesteld op f15.— per week, voor gehuwden en kostwinners, met kindertoeslag van 15 cent per kind per week, boven het 3e kind; voor ongehuwden opflO.— per week. het maken van "e*en berglangs het spoor en het bouwrijp maken der terreinen nabij de Spoor straat. De aan te vragen credieten zijn voor de Nieuwe Steeg f 7250, voor het rijwielpad f2595, voor het bouwrijp- maken van genoemd terrein zal de credietaanvrage later geschieden. De heer van Eek is zeer ontevreden over deze loonen. Het is weer het oude liedje. De wegen worden onderhouden ten koste van den arbeider. Onderhoud van wegen is geen werkverschaffing, dat moet gebeuren. Men mag niet spe- culeeren op de werkloosheid en daar van profijt trekken. Dit loon is erger dan hongerloon. De heer de Koning erkent dat de heer van Eek gelijk zou hebben als de zaken waren zooals deze spr. ze digheid dan Soest; de helft van dezen weg behoorde het domein, de Nieuwe Steeg is eigendom van de gemeente slechts de berm v?lt er buiten. Weth. v. d. Berg legt er ook nadruk op dat hier werk voorgesteld wordt waaraan in de eerste 10 jaren niet ge dacht zou worden indien de toestand voor den arbeider normaal was. Ook zal een werklooze liever werken al is t dan voor laag loon, om daardoor recht op geld te krijgen, dan op f 6 steungeld te wachten waarvoor niets wordt verricht. De heer Foeken ziet in werkver schaffing van improductieven aard het terrein van armenzorg betreden en daar voor wil hij de werkloozen behoeden. Spr. staat dus principieel aan de zijde van B. en W. die hun werk wil geven zoolang elders geen werk te vinden is, al kost dit werk dan ook meer dan indien het door vakmenschen zou wor den verricht. De heer Van Eek staat principieel tegenover B. en W. Spr. ziet de ge meente optreden als loondrukster, uit de woorden van den heer v. d. Breemer viel al op te maken, dat van deze werk- verschaffingsloonen geprofiteert zal wor den, door boer en menig heer. Spr. wenscht opknappen van wegen enz. door de werkloozen. Dit is productief werk dat behoorlijk loon eischt. De heer Endendijk maakt den vorigen Spr. er op attent, dat de vorige Spr. het argument dat het werk bij werk verschaffing duurder wordt, niet ont zenuwde. HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TELEF. 1Q9 Ruime voorraad Regenjassen voorstelt, maar zoo is het niet. Het hier genoemde werk bedoelt werkver ruiming om den werklooze te helpen en nu kunnen we niet alles doen wat wij gaarne zouden willen. Spr. geeft toe dat het loon laag is, maar als er geen werkloosheid ware te bestrijden zou dit werk zeker thans niet onder handen worden genomen, door de min der gunstigen finantieelen toestand. Spr. informeert of de provincie subsi dieert en of het domein te vinden zou zijn voor eenige tegemoetkoming in de verbetering van de Nieuwe Steeg. De heer v. d. Bremer vindt de loo nen niet zoo laag, er zijn voor die loonen menschen genoeg te krijgen en van hooger hand zou aanmerking ge maakt worden op een voorstel van hooger loon. De heer van Eek roept schande over deze uitlating. De heer v. d. Bremer blijft het een behoorlijk daggeldje noemen. Zoo hard wordt er ook niet voor gewerkt. De heer Besselsen eischt flink loon en flink werk. Mevr. Droste deelt de zienswijze van den heer Van Eek. Dit loon is te laag. Het betreft hier productief werk. De heer Endendijk zegt dat de Spre kers die voor hooger loon zijn vergeten dat dit werk door geen valide of ge schooldearbeiders wordt verricht. Iedere werklooze die zich aanmeldt wordt aangenomen. Dit is een factor, welke niet uit te schakelen is, en het werk daarom ondanks deze loonen veel duur der maakt dan bij geschoolde krachten onder een aannemer. Spr. gelooft dat het domein wel te vinden zal zijn. Toen Baarn de Torenlaan onderhanden nam, steunde het domein met een bijdrage van f 5000. De Voorzitter zegt d^t B. en W. ten deze al besprekingen -Aebben, maar Baarn verkeerde in gunstiger omstan- DirecteurFRED. BREEKVELDT, Baarn De repetities worden gehouden des Woens dagsavonds van 8 tot 10 uur in de Ned. Herv. Kerk te Soest. Contributie bedraagt 75 cents per maand. Dames en Heeren die als werkend lid willen toetreden gelieven zich te vervoegen bij den Secretaris, den Heer D. Versluys. Steenhofstraat 57 Soest, of des avonds ter trui uuutsw repetitie Als er geen werk gegeven word^ m ,om de gemeente hen op andere wijze pen. Dat kost veel geld. Weth. v. d. Berg wijst er op dat de heer Van Eek toch ook wel onderscheid maakt tusschen loonen, want hij begon over werkverschaffingsloon te spreken. Het loon der werkverschaffing zal dan nooit het loon in het vrije bedrijf, der geschoolde krachten drukken. Veel wordt er over dit loon gesproken, zon der het eens te worden. De heer Hilhorst 't meer over het werk hebbende, nadat hij B. en W. dank had gebracht voor hun ingrijpen in deze, ziet in de verbetering der Nieuwe Steeg, hoe noodig dan, voor werkverschaffing niet veel heil, want het grootste gedeelte van het aangevraagde crediet wordt op geslokt door het benoodigde materiaal. Spr. wil eerder zooveel andere wegen, tot het wegenfonds behoorende en waarvoor betaald werd, onderhanden zien genomen, verschillende wegen zijn wel uitgestippeld, maar daar bleef het bij. 't Is treurig hoe die wegen er bij liggen, zeer ten ongerieve der aanwo- nenden. In het belang van de belasting- betalenden acht hij het beter eerst die wegen onderhanden te nemen dan de Nieuwe Steeg, waaraan niemand haast woont. De Voorzitter dankt den heer Hilhorst voor diens aanwijzigen en waardeerende woorden maar moet toch er op wijzen dat de Nieuwe Steeg, welker onderlaag volgens deskundigen versleten is, noo dig verbetering eischtdaarvoor is ze te belangrijke verkeersweg. Mevr. Droste haast zich op te merken dat haar bemerking over het loon niet mag beschouwd worden als 'n minder appreciatie van de bedoelingen van B. en W. Het geldt hier een principe. De heer Besselsen komt nog eens terug op dat duurder worden van het werk bij werkverschaffing. Als er geen centen zijn voor'n menschwaardig loon dan moet het er maar komen, roept Spr. uit. Weth. v. d. Berg noemt dit weer eischen van die heeren, zonder dat ze de middelen aangeven om aan geld te komen. Of moet het geld er komen, door een verkapte inkomstenbelasting die Soest zal terug brengen tot een 4e of 5e rangs gemeente, vraagt Spr. KERKDWARSSTRAAT 15 - DAGELIJKS GEOPEND - BRUIDSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN VERGROOTINGEN De heer Besselsentoen het over een progressieve invoering van belasting destijds ging, hoorden wij dit ook. De menschen loopen zoo gauw niet weg. De Voorzitter ziet toch in een bloeien de gemeente voor allen meer heil dan in een kwijnende. De heer Besselsenen daarom moeten

Soester Courant | 1925 | | pagina 1