Kerstnsom-ariiKeieii lieiiiiireai F. li Kleermakerij w. H.A.HAK - BAARN UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 VerkoophuisA.Benning Bij Ruv/s Schrab Huid PUROL ALLE BOUWMATERIALEN P. C. W. F0EKEN Manufacturen FOEKEN'S Beddenmagazijn Steenhofstraat5-TelefoonS45 Booworediet beschikbaar. H. J. Sukkel IW Inrichting voorver- vaardiging van alle soor ten stofknoopen STOOMWASSCHERkJ EN STRiJKINRICHTING O, F. VOIGT gi 4e Jaargang No. 50 Gecontroleerde oplaag te samen 6300 exemplaren. Vrijdag 11 December 1625 SOEmiHHMBWD Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD. Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 BAARN, Spoorstr. en Laanstr., Tel. 420 SOEST, F. C. Kuijperstr., Tel. 56 Begin volgende week ontvangen wij recht streeks uit Lanscha in Ehiiringen, het centrum van de Deutsche Christbaum- schmuck industrie, een nieuwe uitgebreide, bijzonder voordeelige zending Houdt steeds in gedachten: Onze bijna 50-jarige ervaring, waarborgt U dat U bij ONS voordeelig en goed inkoopt. komstenbelasting in de laatste jaren te wis selvallig geweest. Deze begrooting geeft echter wel den in druk van doorgaande bezuiniging. Eevenwel met bezuiniging alleen komen wij er niet. De economische politiek zal een radicale wij ziging moeten ondergaan. Gelukkig, dat er eenig perspectief is, er op wijzende, dat deze verandering in aan tocht is. van Handen en Gelaat Doos 30-60-90ct, Dezer dagen zijn te Rotterdam door een aanvaring de gevels ingestort van de per- ceelen aan de Hang 3335 en 37. Deze huizen behooren tot de oudsten van Rotterdam. GEMEENTEBEGROOTING 1926 De begrooting voor den gewonen dienst 1926 dezer gemeente, sluit in inkomsten en uitgaven met een totaal van f 602.946.39 1 /2, kapitaaldienst op f362.250. Ving de begrooting over het dienstjaar '25 aan met 'n nadeelig slot van de rekening 1913 tot-een bedrag van f23.157. dit jaar be- b-"g -'.'Idavan de rekening -J^groot i 8'.032. TOe post onvoorziene uitgaven is geraamd op f29.682.— tegen f 10.571.81 1/2 ten vo rige jare. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de begrooting, welke thans in behande ling komt, een beduidend gunstiger aanzien heeft, dan haar voorgangster, wat de alge- heele opzet betreft. Zijn, wat de ontvangsten betreft, de ver schillende ramingen aan den lagen kant ge houden, de uitgaven zijn zoodanig gecalcu leerd, dat daarin zeer gunstige reserves ver scholen liggen. Is alzoo het voordeel niet ongunstig, over één zaak zal het laatste woord nog wel Biet gesproken zijn. Het batig saldo van de rekening 1924, waarmede 1926 wordt aange vangen, flatteert deze begrooting in zoo hoo ge mate, dat de vraag mag worden gesteld of een boeking, als waarvan dit saldo het gevolg is, wel kan worden aanvaard. Dit%a!do toch is verkregen door het volle pond der mindere belasting-opbrengst pro 1924-'25 voor het volle tekort te doen druk- ketf "op l?25 en niet evenred'g °P de rekening 1924 af te schrijven. Wij laten deze zaak thans rusten, bij de behandeling der begrooting komt zij zeker ter sprake. De post inkomstenbelasting, groot f250.000 is niet in den gewonen zin als sluitpost in de begrooting opgenomen. De opbrengst hiervan is berekend naar die van de laatste dienstjaren en zal dientengevolge minder ri sico bevatten, dan de afgeloopen jaren het S De' post onvoorzien, bijna driemaal zoo hoog o-eraamd als over het vorig jaar, beteekent als sluitpost een belangrijke reserve, niet alleen noodig ter voorziening in onverwachte uitgaven, maar evenzeer tot vorming van re serves voor mogelijke tegenvallers in de re- keneSkanf?aaldienst, waarvan hierboven de ■Ztriifers ziin genoemd, bevat niets bijzon ders wat afzonderlijke bespreking behoeft. De schuldenlast der gemeente op 1 Januari 1096 bedraagt f856.302.- aan definitieveMee dingen en f75.605.- aan vlottende schuld, waarvoor nog geen leeningen werden ge- S'°r„ rente en aflossing moet hiervoor over ,026 worden betaald, drukkende op deze „en dienst dezer begrooting, respectie- f 53-371.i9 en f42.438.35, dus bijna een t0?„Êdeze' schuldenpost zijn niet begrepen, hulden bij wijze van annuïteit, aange- nor de gesubsidieerde woningbouw, in garalli bedragende f 1.871.000.-. U t «ndeel der gemeente bij te dragen in te en aflossingen van de met rijksvoor- de rll „hnuwde woningen is voor 1926, met SCu fn van enkele andere posten in het be- der Volkshuisvesting, vastgesteld op f 14.000.— dit hoofdstuk druk- 06 "^"totaal f127.700.— worden door het kende, Rijk terugbeY|c „even over de mogelijkheid ^Loting-vermindering, vermogen wij van b0 daarvoor is de opbrengst der m- nog n,et> SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoolste. 39 TEL. 213 KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. Voorm. 10.30 uur (K. Brinkweg), Ds. J. J. Kuijper, van Amsterdam. Nam. 2.30 uur (Hees), Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Cand. Polman, van Gro ningen. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur Cand. Polman, van Gronin gen. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Bond. (Rembrandtzaal) Voorm. 10 uur en nam. 6 uur de eervv. Heer A. J. Dekker, van Opheusden. Dinsdag 15 Dec., 's avonds 7 uur Ds. P. Zandt, van Delft. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. Donderdag 17 December, 's avonds 7 uur, Ds. Groen, van Baarn. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Dr. C. E. Hooykaas, van Rotterdam. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Woensdagavond 7 uur Ds. I. Kievit. Gebouw „Calvijn", Tromplaan. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur lof. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. H. van der Veen, Em. Predikant te Amersfoort. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. K. Groen. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Voorm. 10.30 uur, gebouw Eemstraat 10, Ds. P. Groote, van Amsterdam. v. Wuedestr, ,4-34a SOESTDIJK, el. 23 Wollen-, Halfwollen- en Gemoltonneerde ONDERKLEEDING Kousen, Schorten. Corsetten enz. enz. HEEREN MODEARTIKELEN Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. G. Hulsman, van Den Haag. Leger des Heils. (De Wetstra/it 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting, nam. 3 uur verblijdingssa- menkomst. Woensdagavond 8 uur openb. samenkomst. Donderdagavond 8 uur Heiligingsmeeting. Allen geleid door Kapiteine van Oudheus- den en Luitenante van Leeuwen. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Klomp, van West broek. Nam. 6 uur geen dienst. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen BUITENLAND Nog geen voordeelen genoeg. Magnetisme. Belgische protectie. „Quittance supplémentaire". Be talen jou. „Taxe mobiliëre". Geef-geef. Afgestaan en inge lost. Cadeau. Ik wil niet. Dan doe ik 't alleen, 'n Peststrookje. Nederland let op uw zaak. Houdt er den moed maar in. Tenslotte bezien we nog even de bepalin gen, die het verdrag bevat, omtrent te gra ven kanalen op Nederlandsch grondgebied. Want aan ons land wordt de verplichting opgelegd een kanaal te graven van Antwer pen naar Moerdijk, bevaarbaar door lichters van 4000 ton. Verder het Antwerpen-Rijn- kanaal, dwars door Limburg en een kanaal van Luik naar Maastricht. Wat hebben wij Nederlanders nu voor deelen van al deze kanalen? Dit willen we nog even trachten uit te zoeken. Het Antwerpen—Moerdijk-kanaal is be doeld door België, om een gedeelte van de Rijnvaart en liefst eeg zoo groot mogelijk gedeelte van Rotterdam af te tappen en naar Antwerpen te leiden. Nu wijzen de voorstan ders hier in Holland, tot het graven van dit kanaal, op het feit, dat door dit kanaal even goed vaart naar Rotterdam wordt getrokken ten koste van Antwerpen. Maar wie zoo praten, kennen den toestand niet. Het Belgische protectionisme heeft al gezorgd, dat zulks niet geschieden zal, want als ons land voordeelen van dat kanaal zal willen hebben, zullen goederen uit het Belgi sche industrie- en mijngebied per spoor naar Antwerpen moeten gevoerd en vandaar per schip door het Antwerpen—Moerdijk-kanaal naar Rotterdam. En let nu op. Er bestaat in België een „quittance supplé mentaire" op de spoorvrachten, waardoor deze zeer belangrijk worden verhoogd, wan neer voor Antwerpen bestemde goederen per binnenschip in plaats van per zeeschip wor den uitgevoerd. Door deze bepaling wordt .de verscheping per binnenschip van Antwerpen naar een Ne- derlandsche zeehaven, zoo goed als uitge sloten. En dus is het voordeel van het Ant werpenMoerdijk-kanaal zoo goed als ge heel aan den kant van België en de nadee- len aan onzen kant. Want behalve, dat wij er wenig voordeel van zullen trekken, moeten wij de enorme kosten van het graven op ons gebied betalen, worden door dat graven weer eenige hon derden hectaren vruchtbaren grond aan de productie onttrokken en dat terwijl we mil- lioenen uitgeven om uit de Zuiderzee vrucht baren grond te winnen. Nog een bepaling is er in België ten aan zien van de binnenvaart. Alle vreemde binnenschepen worden ge plaagd door de heffing van „taxe mobiliëre", een soort bedrijfsbelasting, die alle vreemde schippers, welke in België varen, moeten be talen. Intusschen is Antwerpen met dit kanaal naar Moerdijk nog lang niet tevreden en wenscht het een rechte en rechtstreeksche verbinding met den Rijn naar Ruhrort. Dit kanaal zal dan ongeveer door het Neder- landsche mijngebied in Limburg gaan en dus zal Antwerpen ook daar in de eerste plaats van profiteeeren. Nu is in het tractaat van 1839 bij de schei ding van Nederland en België bepaald, dat j België op zulk een kanaal recht had en Ne- derland aan dat recht had te voldoen. Even- wel had België daarmede geen haast en toen Sociale afdeeling voor alles wat behoort tOi' de SLAAPKAMER-INRICHTING. Doorloopende Tentoonstelling. V'j^je toegang. Grootste sorteering Dekens. in ;JB73 deze zaak aan de orde kwam, hebben de onderhandelingen met België er toe ge lei"' dat België een spoorweg verkoos, in- phï.ss van een kanaal en is in die overeen komst uitdrukkelijk bepaald, dat met het toe staan 'van een spoorweg, de verplichting tot het ^graven van een kanaal was ingelost. L|i nu wordt zulk een kanaal nog maar op ,len koop toe gegeven. Onbegrijpelijk. Npg' onbegrijpelijker wordt de zaak, indien meij bedenkt en overweegt, wat moeite er al •'•s gedaan om de Maas te kanaliseeren en vin verband daarmede een kanaal te gra ven van Luik naar Maastricht, teneinde het industrie- en mijngebied van Luik en Lim- bur een waterverbinding" te geven met Rot ter thm. L'-lt is 'altijd afgestuit op den onwil van Bel ,ië om mede te werken en toestemming te Aven voor het kanaliseeren van de Maas, wab\- deze grensrivier is. Eindelijk heeft men hiefpte lande besloten, om dan maar een ka- naa^ te graven, uitsluitend op Nederlandsch geb.ed, het Juliana-kanaal, om zoodoende de kanalisatie van de Maas, waarvoor België z'n toe Lemming weigerde, overbodig' te maken. Y lorbij Stevensweert, waar de Maas op houdt grensrivier te zijn, wordt dan de Maas wee er gekanaliseerd en verderop een kanaal tusschen Maas en Waal gegraven. Deze wer ken waarvoor tientallen millioenen zijn ge offerd, zijn vergeefsch geweest, als Antwer pen straks toch zijn kanaal op Ruhrort krij gen zal en zoo het verkeer afleiden uit de durpas gegraven Nederlandsche kanalen. \X at de verbetering van de Zuid-Willems- vaai f betreft, waarin door België wordt toe gestemd, daarmede staat het al niet beter. Wa^t die verbetering zou loopen over het trajA tusschen Maastricht en Bocholt. Bo- ghoéf ligt op het punt, waar de Zuid-Wil- Jje.t Antwerpen—Ruhrc.rt-jcanaaj snij!?;. Weer dus een verbinding meer voor Antwerpen. Maar, zal men zeggen, daardoor kan men toch ook de schepen transporteeren langs de Zuid-Willemsvaart naar den Bosch en verder? Ja, dat zou kunnen, indien het verdrag hierin niet voorzag. Want dit voor deeltje mag Nederland niet hebben. Natuur lijk is Nederland op eigen gebied baas de Zuid-Willemsvaart zoo breed en zoo diep te maken als het zelf wil; maar nu ligt er in dit vak tusschen Bocholt en Loozen nog een klein stukje van dat kanaal op Bel gisch grondgebied. En over dit stukje nu wordt in het ver drag gezegdlet op.... dat het geschikt zal worden gemaakt...., voor den afvoer van het water en.... natuurlijk op kosten van Ne derland. Nederland mag dus wel alles betalen en krijgt niet eens een goede verbinding met het Rijnland, terwijl België weinig zal beta len en alle voordeelen geniet. Om deze zelfde redenen heeft het kanaal LuikMaastricht geen waarde meer voor ons, omdat het bij Bocholt in het Antwer pen—Rijn-kanaal komt en dus ook weer voor een gedeelte op onze kosten, Antwerpen zal bevoordeëlen en ons eigen land en verkeer en zeehavens benadeelen. 't Spreekt wel vanzelf, dat over een en ander nog wel wat meer te zeggen ware, maar zooals wij in den aanvang van deze artikelen reeds gezegd hebben, wij geven hoofdzakelijk weer, wat de groote bladen omtrent deze kwestie hebben geschreven en wat- er door verschillende kamers van koop handel tegen dit verdrag' is aangevoerd. 't Is nog niet in behandeling gekomen in de Tweede Kamer, doch we stellen ons voor, dat bij deze behandeling' in de Kamer over een en ander wel meer licht zal op gaan en misschien, dat het dan in een geheel ander licht komt te staan. Zoo niet, dan blijft er niets anders over, dan dat minister Van Karnebeek, onder den drang der omstandigheden, het verdrag al leen voorloopig geteekend heeft, omdat hij er zeker van was, dat het parlement zulk een verdrag nimmer zou kunnen goedkeuren. La ten we hopen, dat een en ander tot een goe de oplossing zal worden gebracht, mede in het vertrouwen op onze christelijke regee ring' en de erkende bekwaamheid van met name minister van Karnebeek. Gz. (Gediplomeerd coupeur) Burgemeester Grothestraat 19, Soestdijk MAATWERK - REPARATIE-INRICHTING Prachtige sorteering Winterstalen voor DAMES- EN HEERENKLEEDING Prima afwerking Prachtige Coupe. PLAATSELIJK NIEUWS KERSTFEEST De Commissie van Weldadigheid van H. M. de Koningin Moeder te Soest, is voor nemens hare jaarlijksch uitdeeling te houden in de naaischool, op Donderdag 17 Decem ber, om 11 uur voorm. Het Kerstfeest voor* de meisjes van de naaischool zal worden gehouden op Vrijdag 18 Dec., 's nam. 2 uur, in de naaischool. De meisjes worden verzocht een kopje mede te brengen. KEES BOEKE Naar wij vernemen zal, op uitnoodiging van de afd. Soest van de Intern. Anti-Militaire Vereeniging, Kees Boeke, uit Bilthoven, ko men spreken in een openbare vergadering'. Tijd en plaats wordt nader per advertentie bekend gemaakt, in het volgende nummer van dit blad. RADIO De directeur van hët Post- en Telegraaf kantoor te Soest brengt in herinnering, dat gebruikers van radio-ontvanginrichtingen, ver plicht zijn van de aanwezigheid hiervan ken nis te geven. Formulieren hiertoe zijn kos teloos ten kantore verkrijgbaar. VRIJWILLIGE BRANDWEER Wat te doen in geval van brand? Ingeval van brand gelieve men onmiddel lijk het Postkantoor op te bellen. Door de welwillende medewerking" van den heer di recteur en het personeel zal aldaar voor ver dere alarmeering worden zorg gedragen. Hier bij wordt de aandacht gevestigd op de in de gemeente geplaatste wit geëmailleerde bord jes met rood opschrift: Brandsein, alwaar door bereidwillige medewerking van de be trokkenen ten behoeve van brandalarm kan worden getelefoneerd. Het Postkantoor is dag en nacht telefonisch te bereiken, uitge zonderd des Zondags-voorm. van 91 uur en des Zondags-nam. van 210 uur. Ge durende deze tijdstippen wordt men verzocht onverwijld (per fiets of auto) van den brand kennis te geven aan het Hoofdbureau van Politie (Raadhuis) en indien dat gesloten is aan den gemeentebode (ingang naast hel Hoofdbureau), terwijl tevens kan worden kennis gegeven aan de politie-beambten. De Vi ij\ i-'üge 'Vantfwtrër döef eeV ernstig öëroëp op" 'ctr fhgëzetenën, Zoo" ho gelijk na het ontdekken van een begin van brand hiervan kennis te geven op de ma nier, hierboven omschreven. VREEMDELINGEN VERKEER SOESTERBERG Op de onlangs gehouden bestuursvergade ring van genoemde vereeniging, werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld: Groote- walt, voorzitter; Houbaer, vice-voorzitter; Mulder, secretaris; Van Dam, 2e secretaris; Liscaljet, penningmeester; Wegman, 2e pen ningmeester. EEN DER GROOTSTE EN MEEST MOD. INRICHTINGEN OP DIT GEBIED. VRIJDAGS FRANCO AFHALEN EN BEZORGEN. prijzen beschikbaar gesteld. Zoo hoorden wij verluiden, dat er onder de serie prijzen zelfs vier eerste klas Gazelle-rijwielen voorkomen. Aan de Gazelle Rijwielfabriek te Dieren zijn ook formulieren der puuzle te bekomen, alsmede bij de plaatselijke agenten A. Fu- gers, Kerkstraat en H. Grift, Krommeweg. GEVALLEN Mej. E. te Soesterberg, kwam wegens de gladheid j.1. Maandag zoodanig te vallen, dat zij haar pols brak en zich onder genees kundige behandeling moest stellen. DE POLITIEHOND In de j.1. Maandag-'gehouden leden-ver gadering van de dresseerclub Soest en Om streken, is besloten een demonstratie te hou den met politiehonden, hoofdzakelijk met eigen honden, op Zaterdag 19 December a..y.. ;iaa^nyeniK .des Ram. 1_. uur op. hgi^.rf reii. v-ibyf star Km Soestduinen. Een -lëdel heeft nu weer gelegenheid om te zien, wat het nut van den politiehond is en wat daar van is te maken. Het is te hopen, dat velen van dezen leerzamen wedstrijd zich komen overtuigen. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM, GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk !0SF~ Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Eenige dagen geleden had nabij Zaltbommel een spoorwegongeluk plaats, waarbij wd boven wonder geen menschenlevens te betreuren zijn. De D. trein uit Bazel lia op een aantal goederenwagens, welke totaal vernield werden. Een kijkje van de HULP-TAXATEUR De heer J. Brouwer, landbouwer alhier, is door den directeur van het Remontewezen te Den Haag aangezocht, zich beschikbaar te willen stellen, om aan Hare Majesteit de Koningin voorgedragen te worden, voor de benoeming' tot hulp-taxateur voor legerpaar- den in 't district Amersfoort. A. R. KIESVEREENIGING De A. R. Kiesvereeniging vergadert D.V. a.s. Dinsdagavond, 7.30 uur, in de Christel, school aan de Spoorstraat, niet in de U.L.O. De inleider, de heer Rietveld, zal spreken over art. 2 van het program van beginseleji. RAADSVERGADERING Als vervolg op de raadsvergadering van Donderdag j.1., heeft a.s. Maandagavond te 7 uur wederom een vergadering plaats ter verdere behandeling van de begrooting 1926. GAZELLE-PUZZLE Onze aandacht wordt gevestigd op een interessante puzzle, genaamd „Gazelle-Puzz- le", van de bekende rijwielfabriek van dien naam. Deze puzzle komt voor in „De Kampioen" van Vrijdag 11 December, terwijl door een ieder hieraan kan worden deelgenomen. Voor de gelukkige oplossers worden mooie VEROORDEELD J. M. Sch. te Soesterberg en G delsreiziger te Utrecht, onlangs da litie alhier aangehouden, terzake/ ring van stofzuigmachines, zijn ie/ deeld tot vier .maanden gevangé TREKKING Op 16 Dec. a.s. zal in de Vereeniging te Soesterberg de hebben van de loterij, die ge ten bate van het nieuwe Mis/ aldaar. GEDENKTEEKI Verleden week werd in te van vele Eerw. Heeren Gee noodigden op plechtige wij steen geplaatst in het in nieuwe Missiehuis te Soesti De plechtigheid werd vei Zeer Eerw. Heer L. A. Foi Amersfoort. Het marmeren t de catacombe te Rome afk gebeiteld in een vierkant si bevat nog een oud opschr de letters A E V., terw opschrift er opnieuw is inj Ex Catacombus St. Agneti: Joan. Bapt. me posvit. III adm. rev. Dom. L. A. F. Amersforti. Wr*y een *ee; f

Soester Courant | 1925 | | pagina 1