Het Kinderparadijs VALET" TH. B. SUKKEL Poppenkliniek BATIKKEN- SCHABLONEEREN SCHILDEREN Leeuwenstr. 26 - Tel. 2175 - Hilversum Vliegende Hollanders Fietsjes, Strand en Trekwagens in de nieuwste modellen, Popwagens enz. Emmers, Schepjes, Gieters, Zandvormen niseerd worden. Allerlei menschen komen hier: natuurmen- schen. kleine kapitalisten, rust-zoekenden na een moeizaam leven en menschen om hun oude jasjes af te dragen.,.. 't Verkeersvraagstuk is een vraagstuk van belang. We liggen nog altijd aan een zij- lijntjc van het spoorwegnet, maar we moeten aansluiting hebben aan het groote verkeer, we moeten een station hebben aan de lijn AmersfoortAmsterdam en onze ver. zal in Het bekende antieke huisje hoek Nieuwe Kerkstraat-Vrouwenrecht te Delft zal voor ondergang bewaard blijven. Het is aangekocht door de Vereen. Kunst aan het Volk. Het rijk zal f500.— subsidie geven, terwijl aan Provincie en Gemeente eveneens bijdra gen zijn aangevraagd. rens hij hier echter gelegenheid toe kreeg, werd hij door de politie en den inmiddels ontboden Dr. de Vos, overmand. Direct was ook de heer I. (gedipl. verpleger), wonende alhier, gewaarschuwd, die de verpleging op zich nam. Toen de toestand van den man Maandag verergerde, is 'hij ter observatie naar een inrichting te Utrecht overgebracht. Het geval bracht heel wat drukte in deze volkrijke buurt, waarbij de vreeselijkste ver halen de rondte deden. BRAND Dinsdagavond omstreeks 8 uur, brak brand uit in de woning van Van Velsen, aan de Schoolstraat alhier. Het huis stond .in onge looflijk snellen tijd in lichte laaie. De vrij willige brandweer was op het loeien der brandsirene, vlug ter plaatse en gaf spoedig water. Hoewel huis en inboedel verloren ging, slaagde de brandweer er in schuren en hooischelven te behouden. Huis en inboedel zijn verzekerd. Nader vernemen wij, dat een 18-jarige krankzinnige dochter van v. V., de vermoe delijke schuldige van den brand is. De po litie heeft de zaak in onderzoek. DIEFSTAL Tegen O. O. en A. v. A., beiden alhier, is procesverbaal opgemaakt terzake diefstal van eenden. Beiden zijn ter beschikking der justi tie gesteld. KOE DOODGEREDEN Maandagavond is een koe van den land bouwer H. B. alhier, nabij de Krommert, door het lokaaltreintje doodgereden. Het dier werd geheel verbrijzeld. PLAATSELIJK BELANG Bovengenoemde vereeniging hield Woens dag 28 April j.1. in Hotel „Eemland" een openbare vergadering met als spreekster Me vr. E. C. v. d. Mandele, alhier. Zij behandelde het onderwerp „Soest nu en in de toe komst". De voorzitter, Dr. Groenman, was door ambtsbezigheden verhinderd en de tweede voorzitter, de heer De Lange, opende nu de vergadering en heette de aanwezigen wel kom. Mevrouw v. d, Mandele hield daarna de openingsrede, op de punten haar verstrekt door Dr. Groenman, waaruit we vernamen, oai ^3ij de Ver. de bedoeling voorzat om den neer De Haan uit Amsterdam een gas- ïezing te doen houden, wat evenwel niet was doorgegaan, daar men geen inlichtingen kon bekomen omtrent de gasgeschiedenis al hier. Voorts, dat er adressen waren verzon den aan den Minister van Waterstaat om trent .rioleering der rijksstraatweg; aan de Kroon voor een pittige burgemeester; voorts dat het dagelijksch bestuur op audiëntie was geweest bij den Minister van Binnenland- sche Zaken en dat het bestuur daar buiten gewoon vriendelijk was ontvangen. 'Verder hoorden we van conferenties met den Heer Dir. van 't Postkantoor over openstelling van twee loketten en tevens, dat er een voorstel gedaan was om hier een badinrichting te krijgen. Alsnu krijgt Mevr. v. d. Mandele "het woord voor haar beschouwing over „Soest nu en in de toekomst". Wij allen, zoo zeide spr., hebben liefde voor ons dorp, anders zou deze vereeniging geen rede van bestaan hebben en zouden de aanwezigen niet aanwezig zijn. Men heeft ons wel eens genoemd mal contenten en dat zijn we dan ook, want we zijn ontevreden. Tevredenheid, zoo betoog de zij, is stilstand en stilstand is achteruit gang. „Plaatselijk belang" is ontevreden, want we willen vooruit, materieel en intel lectueel. We moesten ook samenwerking zoeken met „Soest Vooruit", ten opzichte van de vooruitgang voor ons dorp. Vóór 20 jaar was Soest onbekend, maar echte buitenmenschen met liefde voor de na tuur hebben Soest bekend gemaakt. En naar mate Soest vooruit ging, ging het achteruit in natuurschoon. In 1919 telde Soest 6000 inwoners en thans 12000; als 't zoo doorgaat, is 't over 20 jaren 32.000 en dan is het een stad. Evenwel wordt hier, bij gebrek aan een behoorlijke schoonheidscommissie, afzichtelijk gebouwd en bij gebrek aan behoorlijk toe zicht, scheuren de muren als een huis een jaar staat en verzakken de fundamenten. We moeten hier hebben een schoonheids commissie van kunstenaars en burgers, dit alleen kan Soest helpen, 't Gaat hier nog te veel conservatief, maar men moet be denken, dan nieuwe inwoners een nieuwe wind hebben doen waaien over de akkers van ons dorp. We moeten met onzen 'tijd meegaan en het leven moet hier gemoder- samenwerking met bet gemeentebestuur daar op aansturen. Verder verlangen we een electr. verbin ding Baarn-Soest-Soestduinen-Soesterberg- Amersfoort. Dat kan best, als men 't maar aanpakt. 't Wegennet in onze gemeente is ook nog niet wat 't wezen moet, want in Vossenveld liggen groote ruime wegen, waar geen huis staat en spreekster wist een verbindingsweg tusschen twee belangrijke wegen, die onbe gaanbaar was, in den zomer door het heete, mulle zand en 's winters door de modder. Naar de wandelpaden wordt niet omgeke ken en als er wat aan wordt gedaan, dan wordt er zulk grof grint op gestort, dat je je voeten bezeerd, als je daar gaat wandelen. Dan is er het baden en zwemmen. Hoe- velen hebben hier een badkamer? Velen hou den hier hun Zaterdag in een waschkom- metje of hoogstens in een zitbadJa, 's zomers gaat men zwemmen in de Eem, maar daar is geen toezicht en men weet ook niet of het water wel goed is. Gasvoorzie- ning zou het aanleggen van badgelegenheid in de huizen bevorderen, hoewel velen geen gasaanleg wenschen, omdat ze bang zijn voor gasverstikking. Onze expert uit Amsterdam had hieromtrent de menschen hier willen inlichten, maar doordat de vragen om inlich tingen aan het gemeentebestuur onbeant woord bleven, kon hierop niet ingegaan wor den. Kookt dan op electriciteit, maar hier moet je voor heel sléchte stroom 33 ct. per K.W. betalen, want de Mij. geeft zeer slech ten stroom. Vroeger zei men, dat komt door de slechte kwaliteit van de draden, maar sinds zijn er wel gedeelten verbeterd, doch de stroom blijft slecht en het licht ook en dat voor zulk een hoogen prijs. Maar we zullen een actie beginnen tegen deze uitbui- terij. 's Nachts is 't hier ook nog nacht. Als er dan geen electr. licht branden kan, waar om dan geen petroleumlampen. Belasting-verlaging moet er ook komen. Op groote schaal moet er bezuinigd worden, straffe controle op alle ambtenaren en af vloeiing van onbekwamen in loondienst bij de gemeente. Werken in uitvoering moeten zooveel mogelijk aan Soester ingezetenen ge gund worden. Waarom draagt het gemeente- LEERAAR M.O. TEEKENEN BURG. GROTHESTR. 63, SOESTDIJK bestuur geen wegen over aan het Provin ciaal beheer, dan zijn wij van de onderhouds kosten af. Afschaffing van de vele tollen op de toegangswegen tot onze gemeente. Wijziging van de verhouding van burgers tot de neringdoenden. Koopt bij de men schen hier, maar laat de zakenmenschen hun prijzen herzien en in overeenstemming bren gen met de prijzen in Utrecht en Amersfoort. 't Is een schande, dat een gemeente als Soest geen enkel goed hotel heeft, met cen trale verwarming, stroomend water, lees- en conversatiezalen enz. 's Winters is het hier een dooie boel. Geen orkest, geen tooneel, geen bioscoop. „Plaat selijk belang" wil een groot eigen gebouw, met een groot'podium en een goede biblio theek, zalen voor sociëteit voor mannen en ook voor vrouwen, want we hebben hier gelukkig ook een vrouwensocieteit; ook moet daaraan verbonden zijn een flink café restau rant en tennisbanen. Wij zijn achterlijk hier, we laten de bakens maar op de oude plekjes dobberen. Helpt ons Soést moderniseeren, maar zonder het oude mooie te verknoeien. (De verslaggever stelt voor, om voortaan de groote steden wat meer op het platte land te bouwen, dan behoudt men het na tuurlijke en het natuurschoon). Als we maar een eigen gebouw hebben, komen de tooneel-gezelschappen vanzelf. Waarom is hier toch de splijtzwam, waarom gaan we niet allen in één groote zangver., zonder over geloof en politiek te praten, dan zouden we de schoonheid pas kunnen dienen. Maar dit is niet in één of twee jaar te bereiken, 't Gemeentebestuur werkt te weinig mee. 't Gaat hier te langzaam. Wie het goed meent met Soest, meent het ook goed met ons en wordt lid van onze vereeniging. (Applaus) De voorzitter dankt de spreekster. De Heer Van den Berg, wethouder, maakt gebruik van de gelegenheid, om nog wat te vragen en sprak z'n verbazing er over uit, dat het gemeentebestuur geen inlichtingen had willen geven omtrent de gas-geschiede- nis. Hij, de wethouder, had gedurende 4 maanden alle stukken in handen gekregen en geen enkel dergelijk verzoek of adres gezien. Mevr. v. d. Mandele antwoordde daarop, dat zij 't gezonden had aan den gemeente raad, den Heer Van Doorne, waarop de Heer v. d. Berg opmerkte, dat het Gemeentebe stuur dan toch niet aansprakelijk kan worden gesteld, dat het geen vragen beantwoord, die het nooit heeft ontvangen; maar voorts, dat de Heer Van Doorne de gemeenteraad niet is, maar een gemeenteraadslid. Hiermede was het eerste gedeelte van den avond voorbij en ging de vergadering huishoudelijke zaken behandelen. Wij stellen ons voor, de volgende week nader op enkele zaken uit dit verslag terug te komen. Z. R.K. KIESVEREENIGING A.s. Dinsdag 4 Mei, 's avonds te 7 uur, houdt de R.K. Kiesvereeniging een algemee- ne ledenvergadering in het St. Joseph-ge- bouw, Steenhofstraat. Op de agenda is o.m. vermeld: Bespre king reorganisatieplan R.K. Staatspartij. GEM. ARBEIDSBEURS Ingeschreven werden in de Gem. Arbeids beurs alhier 32 werkeloozen, verdeeld als volgt. I Metselaar, 3 Opperlieden, 7 Grondarbei- ders, 12 Losse arbeiders, 4 Landarbeiders, 1 Kantoorbediende, 2 Incasseerders, 1 Slager en 1 Betonwerker. VRIJWILLIGE BRANDWEER Maandagavond had de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging, in Hotel „Eemland". Het was een flink bezochte vergadering waar mede vertegenwoordigd waren het col. lege van B. en W. en ook de Brandraad zich niet onthouden had. Het jaarverslag, uitgebracht door den se> cretaris, den heer C. Haver, getuigde van vooruitgaand werk in organisatie en leden tal. Na de behandeling der agenda bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. De burgemeester, Mr. Deketh, sprak na mens het Gemeentebestuur eenige woorden van waardeering voor het werk der vereeni ging- Als blijk van verbetering van den toestand in onze Gemeente, memoreerde de secretaris nog, dat sedert 3 September Ao Po geen ern stigc brand meer was uitgebroken. Helaas den volgenden avond loeide de sirene weer over ons dorp. De vrijwillige brandweer was echter paraat. Uit het jaarverslag wenschen wij het vol gende over te nemen: II Maal in totaal werd de hulp der brand weer ingeroepen; een overzicht dezer bi}an- den volgt hieronder. 7 Januari 1925, brand in de Timmerfabriek van Van Meggelen aan den Lange Brink- weg. 3 Februari, brand bij Harskamp aan de huizerstraat. 9 Februari, brand bij Wolfsen aan dê fortlaan (Soestduinen). 18 Februari, brand bij Kok aan de Veenzoom. 23 Mei, brand bij Burgman aan den Nieu- wenweg, hoek Eigendomsweg. 17 Juli, brand bij E. Kok aan het 1ste Hee serlaantje. 22 Juli, hooibergbrand bij Kok en Wed. Tam mer aan "tie Wieksloot. 23 Juli, brand bij Lüschen aan den Soester- bergschen straatweg. 2 Augustus, hooibergbrand bij de Wed. Bos huizen aan de Praamgracht. Augustus, brand bij C. v. d. Broek aan de Wieksloot. 3 September, brand bij Ruttenberg aan de Beukenlaan. viel hem in de Lijnmarkt en werd door iemand gevonden en meegenomen, zooals sommigen gezien hebben. Wie dit gedaan heeft, brenge het geld binnen 8 dagen bij den Prior van het Regulierenklooster; zoo niet, dan zal de Raad een onderzoek doen instellen en den schuldige „naar het stads recht" gestrengelijk straffen. 1389. Gerrit, die laatst op de kaak stond ^Éen- BtS- BURGELIJKE STAND GEBOREN: Hendrika Angenita, d. v. L. P. Sandbrink en J. A. W. Overhorst. Jacobus, z. v. F. j. Klaasen en G. C. Bieshaar. EIbert, z. v. J. Jansen en W. C. v. Leeuwen. Barbara Aleij- da, d. v. G. Kok en Aleijda van den Hoven. Bernardine Adriaantje, d. v. A. L. Weekhout en G. Ewering. Maria Geertruida, d. v. P. v. Hofslot en M. M. Stalenhoef. Hermanus Lambertus Maria, z. v. G. A. Spijker en M. A. Steur. Cornelis Maria, z. v. J. P. J. de Wildt en A. C. Rosseweij. ONDERTROUWD: J. de Rooij en A. v. der Schagt. GETROUWD: W. Cassee en A. B. H. v. Es. OVERLEDEN: Johanna Cornelia de Wilde, 62 jaar, echtg. van T. G. de Jong. STRAFFEN IN VROEGER TIJDEN door T. PLUIM Dat men voorheen soms zonderlinge straf fen toepaste, kan uit de volgende aanteeke- ningen blijken. Zij zijn ontleeend aan de Notulen van de „Buerspraeck" in de stad Utrecht en geven menig interessant kijkje in het stadsleven van vroeger tijden. Men zal zien, dat gevangenisstraf slechts bij uitzonde ring werd toegepast, liever verbande men de booswilligen. 1388. Godevaart, de zoon van den boog maker meester Godevaart, werd omstreeks zes weken geleden bij nacht zijn huik (een soort mantel) over het hoofd geworpen (zoo dat hij natuurlijk niets meer zien kon) en werd toen zeer mishandeld en geslagen. Wie dit gedaan heeft, kome vóór St. Maarten (11 Nov.) bij den Raad op 't stadhuis of bij1 onze oversten. En als de schuldige dit niet doen wil en de Raad hem na dien dag ont dekte, zal hij met den dood gestraft worden. (Zulk een indaging van den nog onbekende schuldige schijnt, hoe vreemd ook, meestal succes te hebben gehad; althans zij wordt dikwijls toegepast. Hoor maar: 1389. Woensdag laatstleden verloor heer Jan Jacobsz, priester van Middelburg, een zakje met geld, waarin 6 pond groot aan Vlaamsch geld was (samen 36 gld.)dit ont- Een goed geschoren gezicht dwingt respect af en helpt U in het leven vooruit te komen. U kunt werkelijk niet Uw beit doen, zoolang U er niet op z'n voordeeligat uitziet. Scheer U daarom dagelijk» met een Valet V eiligheidsscheermes Importeurs Fa. B. MEINDERSMA - OEN HAAG. (d.i. die op een schandpaal te pronk werd gezet), verbiedt men 100 jaar lang de stad op straffe des doods, daar hij een kind ge stolen heeft, waarmee hij ten plattenlande wou gaan bedelen. 1401. Een man loopt hier op straat, die een gebrek voorwendt (natuurlijk om 't me delijden op te wekken voor een aalmoes); daarom zal men hem in een ton sluiten en wie hem daaruit mocht bevrijden, zal door den Raad zwaar gestraft worden. 1401. Marten Hendrixsz. en Marten Bu- ninxsz., zijn bij avond in het huis gekomen van een onbesproken burger, toen hij met zijn gasten aan tafel zat; zij hebben daardoor een goed burger schrik aangejaagd en zullen nu op St. Kathrijnenpoort gevangen worden gezet. 1403. Agnes Rondeels heeft allerlei kwaad gesproken, waardoor veel ongerief ontstaan is; daarom verbiedt men haar voor vijf jaar lang de stad. 1405. Willem Bauck, de snijder, heeft zelf zijn geld gestolen en andere goede lieden daarvan beticht; ook heeft hij in een huis aan de Bilt diefstal gepleegd. Daarom zal hij voor 't stadhuis komen in hemd en broek (het boetekleed) om den Raad vergiffenis te smeeken en beloven het niet weer te doen. En mocht hij zijn woord verbreken, dan zal hij een jaar in de Roode toren gevangen zitten op water en brood en de stad 20.000 steenen als boete geven. 1406 Jan Knaep, die vroeger beloofd heeft, geen slechte dingen meer te doen op verbeurte van zijn leven, heeft zonder aan leiding een man gestoken, waarmee hij Juist nog gedronken had. Daarom zal men hem onthoofden. 1406. Gerrit Geen, die allerlei geweldda den en onbetamelijkheden in het Sticht van Utrecht heeft gepleegd, zal men met het zwaard rechten (onthoofden). 1408. De Raad maakt bekend, dat hier in Utrecht op de deuren van kerken en hui zen van eerzame burgers en op andere plaat sen smadelijke rijmen en andere spotschriften geschreven zijn, die grootelijk aanleiding tot •onrust en tweedracht in onze stad kunnen geven; daarom gebiedt de Raad, dat de schuldige zich binnen acht dagen bij den Raad aanmelde en als hij dit niet doet en toch ontdekt wordt, zal hij onthoofd worden. 1410. Kije, in de Stove, heeft een onbe hoorlijk gevecht gehad met Evert van Ran denbroek uit Amersfoort en hem daarbij ge wond. Daarom is hij nu in 't Vleeschhuis gevangen gezet en is voor ons gekomen in hemd en broek, onder klokgelui, om ons ver giffenis te smeeken. De Raad ontneemt hem voor altijd zijn burgerschap en veroordeelt hem tot 20 gulden boete ten bate van Evert. na het eten (12 uur) den steen dragen en voor 10 jaar verbannen worden. (Die schand- steen werd op den openbaren weg van 't stadhuis naar een der pleinen en terug ge dragen, natuurlijk onder 'grooten toeloop en gejouw). 1448. Lijsje Komen (d.i. Koopmen), die men „grote Lysse hiet", heeft willens en we tens gestolen goed verkocht; daarom zal men haar op de kaak zetten, den steen doen dra gen, een oor afsnijden en het oor aan de kaak spijkeren; daarna zal men haar voor eeuwig uit de stad bannen. 1451. Na den eten (12 uur) zal Mechtelt, dochter van Jan Roelof, om haar diefstallen op de kaak staanj men zal haar een oor af snijden en haar voor eeuwig de stad ver bieden. 1455. Cornelis Huyghenszoon heeft zijn vaaei en stiefmoeder bij nacht ernstig ge wond en geslagen. Hij is daarom hier onder klokgelui in hemd en broek gekomen en heeft den Raad vergiffenis gesmeekt, terwijl hij op straffe des doods beloofd heeft, nooit iets dergelijks meer te doen. Hij zal nu op de kaak staan en daarna terstond een bede vaart naar Rome doen; eerst als hij 't schriftelijk bewijs getoond heeft, dat hem te Rome absolutie is geschonken, zal hij weer binnen het sticht mogen komen. 1455. Dirck Bakker, die leugentaal heeft gesproken, zal men morgen op de Plaats (d.i. voor het Stadhuis) geeselen en men zal hem daarna voor eeuwig uit het Sticht ver bannen. 1463. De Raad verbiedt een iegelijk „sneeuwvlokken" (d.w.z. sneeuwballen) te werpen op een boete van een pond (d.i. een gld.). 1465. Gerrit Lubbertsz. heeft drie vrou wen getrouwd, daarom verbant men hem een eeuw lang uit de stad. 1466. Lutgarde, dochter van Korst, heeft twee mannen getrouwd; daarom zal zij op de kaak staan, den steen dragen en vooi eeuwig verbannen worden. 1474. Aleida Herders van Stenvoerden heeft oneerbiedige taal gesproken over onzen genadigden heer van Utrecht (dus majesteits schennis gepleegd)daarom zit zij nu op het Vleeschhuis gevangen. Eerst zal zij borgen stellen, dat zij haar schulden zal betalen, die zij onzen burgers en onderzaten schuldig is; daarna zal zij een bedevaart naar 't Graf der Heilige Drie Koningen te Keulen doen, bin nen een halfjaar eerstkomende. En als zij haar schuld voldaan en de bedevaart vol bracht heeft, zal zij voor eeuwiglijk uit onze stad gebannen worden. 1475. Margrieta, Jansdochter uit Leiden, heeft een nagemaakt zegel aan Leidsch laken gehangen. Daarom heeft zij op de kaak ge staan en is zij gebrandmerkt met een zegel in haar wangen, en wordt zij nu voor eeuwig uit de stad gebannen. (Dit zegel der stad Leiden bewees de echtheid van 't laken). jaartal bevat. Hij verzocht mij nu beide op te sporen. Misschien kan een der lezers mij (of liever ZEd.) helpen. Het albumpje heeft een rood linnen bandje met titel in goud en meet 12 bij 9 c.M.; het bevat 12 foto sop zwaar carton geplakt (met onderschriften) en door linnen strookjes tot een lange strook vereenigd en die op de bekende wijze in een gevouwen worden. Het is een geschenk aan Flehité van wijlen onzen oud-archivaris ba ron d' Aulnis. Het eerste plaatje stelt t oude Peking voor, verder komen o.a. nog t oude Canton, 't Hotel Velaars vóór de verbouwing, enz.; de laatste foto is de overtum van 't Hotel Groeneveld, die toenmaals een muziek tent rijk was. Het zal omstreeks 1888 zijn verschenen. Wie kan mij met nadere aanwij zingen verplichten? BAARN, 26 April 1926. UIT DEN OMTREK BAARN GEM. BADHUIS Opgave van de in de laatst afgeloopen week in het Gem. Badhuis aan de Acacialaai? verstrekte baden. (Week 1924 April '26). Kuipbaden: Hoog tarief 21 Laag tarief 44 Stortbaden: Hoog tarief 74 Laag tarief 125 Schoolbaden: 29 Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen. Vraagt Uw drogist. 1484. Daar bevonden is, dat Jacob Wer- nersz. de messenmaker, ruiten in de Zadel straat heeft stuk gegooid, wordt hij uit de stad verbannen, totdat hij een bedevaart naar St. Jacob (San Jago de Compostella in Por tugal?) gedaan zal hebben. Tot slot nog een aanteekening in de oor spronkelijke taal. „Voert ghebiet de Raet, datnyemant met verdecten aensichte en ga after dier zyt, dat die clocke sesse gesleghen heeft, bi enen koer van 1 pont; ende ginghe de eene helft te betalen met Paschen, de an- Totaal aantal baden 293 VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK Het Bestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik, afd. Baarn, deelt ons mede, dat de voorgenomen Huisvlijttentoonstelling waarvoor reeds vele voorbereidselen waren getroffen, niet kan plaats vinden, omdat van de toch al niet talrijke inschrijvers, zeer velen hunne inschrijving niet handhaafden. Dit is voor hen, die hunne inzending hadden be werkt, evenals voor de afdeeling, een groote teleurstelling. MUZIEK IN HET BOSCH Door H.M. de Koningin Moeder is gun stig beschikt op het verzoek van „Baarn's Bloei", om concerten te mogen geven in het bosch bij de groote Kom, op de Zater dagmiddagen in dezen zomer. Pogingen zullen in 't werk gesteld wor den, corpsen te engageeren voor deze con certen. GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer P. v. Twisk, thans te Rotterdam, slaagde de vorige week voor het examen van kommies Verificateur der Directe Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen. CHR. ORANJE-VEREENIGING In ons vorig nummer kondigden wij de feestelijke samenkomst ter herdenking van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, welke a.s. Vrijdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden wordt, met een enkel woord aan. Naar wij verder vernemen, zal Dr. P. V. Astro de samenkomst leiden en de feestrede houden. De Heer v. d. Hilst zal aria's en liederen zingen van Beethoven, Giordani, Cornelius, van 't Kruijs en Kuiler en de Hecr Neumann, hoopt een phantasie en een para- phrase over oude Nederlandsche Volkslie deren en het Wilhelmus te spelen van Van 't Kruijs en Immig en voorts een Largo van Zipoli, een Andate van Mobach en het groo te Halleluja van Handel, terwijl het publiek zooals reeds is geschied, verschillende toe passelijke liederen zal zingen. Wij gelooven wel, dat dit programma aan lokkelijk genoeg is om deze samenkomst 'bij dere helft met Pinksteren naastkomende. 1411. Hans, met de krulharen^ heeft in 't Sticht van Utrecht bij nacht paarden gesto len en den landlieden geweid aangedaan; daarom zal hij met de galg gestraft worden. 1420. Sanneker Godard, de dochter van den koperslager, heeft in drift een andere vrouw een schepenbrief (een of andere of ficieel, misschien een testament) uit de hand gerukt en dien verscheurd; daarom heeft ze langen tijd op het Vleeschhuis (een gevan genis) gezeten en zal nu hier komen om on der klokgelui den Raad vergiffenis te smee ken; de Raad verleent haar gratie „om haer jongcheit wil". (Haar daad was majesteit schennis). 1422. Gerrit van Gorinchem heeft vallen de ziekte voorgewend (natuurlijk om bedeeld te worden); daarom zal hij op de kaak ('t schandschavot) staan en men zal hem in het aangezicht brandmerken (een merk in zijn gelaat branden) en daarna voor 100 jaar uit de stad bannen. 1423. Jan van der Horstmer, onze stads- wachter, heeft in zijn rondgang een vrouw op den openbaren weg twee grooten Vlaamsch afgeperst (d.i. 2 halve stuivers); daarom heeft hij in het Vleeschhuis gelegen en is gekomen onder klokgelui in hemd en broek met een blank zwaard in de hand, bekennende, dat hij ten volle het leven ver beurd heeft. Doch omdat hij in onzen zwa- ren oorlog van onlangs onze stad menigen trouwen dienst heeft bewezen, waarbij hij dikwijls zijn leven in de waagschaal stelde, zoo schenkt de Raad hem openlijk genade. 1426. Vrederick Vredericksz. heeft God in 't Hemelrijk gelasterd; daarom heeft hij op een ladder te pronk gestaan (op de markt of voor 't Stadhuis) met een bord boven zijn hoofd, waarop zijn euveldaad geschreven was, allen lieden tot een exempel; en men verbiedt hem de stad voor 5 jaar lang. 1427. Herman Dercksz., Hendrik Martensz. en Klaas Jacobsz. hebben kerkroof gepleegd, zoodat men ze met de galg zal straffen. 1427. Men zal Johan Gerritsz. uit 't Gooi (dat kan zijn uit Gooiland of uit het buurtje 't Goy bij Houten), wegens diefstal een oor afsnijden en men verbant hem voor 50 jaar uit de stad. 1431. Jan Florisz., die zijn ooms zoon heeft doodgestoken, zal op het rad gedood worden. (Hierbij werden den misdadiger met èen koevoet eiken arm en elk been op twee plaatsen stukgeslagen, terwijl hij, na lang kermen, eindelijk den laatsten slag (den ge nadeslag) op het hart ontving, die het slacht offer van zijn pijnen verloste). 1433. Aaltje van Campen heeft van een vrouw geld aangenomen, om samen een on besproken vrouw te slaan; daarom zal zij De groote honden-tentoonstelling in het R. A. I.-gebouw. Een prachtige Duitsrh* poedel, welke den lsten prijs behaalde. ltte iemant bi daghe mit verdecten aensichte, en- de ginghe iemant van den rade ofte der stat knapen besien wouden ende wonde weten, wi hi waer, ende hi hem nyet en wonde laten besien, die zo urnen rechtevoert in den toorn legghen". Dit is: „Vervolgens gebiedt de Raad, dat nie mand, nadat de klok 6 heeft geslagen, met vermomd aangezicht op de straat ga, op een bekeuring van 1 gulden. Bij dag is zulk een vermomming toegestaan, maar als een der leden van den Raad of de dienders onzer stad hem wilden bekijken, om te weten wie hij was (hij moest dus zijn masker voor hem afnemen), en hij wilde zich niet laten bekij ken, dan zal men hem terstond in den ge vangenistoren brengen", in afwachting na tuurlijk van een of ander vonnis. Een vraag. De conservator van 't Oudheidkundig Mu seum „Flehité" te Amersfoort zond mij een albumpje „Souvenir aan Baarn en Soestdijk" toe, dat geen aanwijzing van uitgever of te wonen Ten slotte vermelden wij „og dat aan de kerk geen toegangsbewijzen of programma s mogen worden verkocht en deze uitsluitend te verkrijgen zijn aan de aangekondlgde adressen. FLORAUA De Floralia-kinderen, die in 1925 met de eenjarige planten een prijs behaald hebben krijgen dit jaar een extratje. De bekende bloemist en controleur der Floralia-vereeni- ging, de heer j. Timmer, Zandvoortweg 41 stelt nl. voor de kinderen van boveneen' vereeniging dit jaar gratis een pot met Ne mesia ter beschikking. Het zijn nog zeer kleine plantjes, die de kinderen zelf verder moeten opkweeken. Op de a.s. tentoonstel ling wordt aan de 3 mooiste planten een prijs toegekend. De belanghebbenden kunnen deze planties bij den heer Timmer afhalen en wel on Woensdag 5 Mei, des namiddags tusschen half 2 en half 5. De schenker zal dan tevens nadere inlichtingen over de kweekwiize ne ven. J

Soester Courant | 1926 | | pagina 2