Gevestigd Verzendhuis „Velas" mm "VALET* Sanafwiin Modestoffen Manufacturen Lingerie's Verzendhuis „Velas" Soest Mannen PUROL Mijnhardt's Laxeertabletten The British Gazette LiSR ;^eutnafia&,Jnf!mma^ Voor het zomerseizoen brengen wij een sor teering van ruim 2000 verschillende stoffen en dessins vanaf de goedkoope FANTA SIE-KATOENEN tot de beste WOLLEN-, KUNSTZIJDEN- EN ZIJDEN STOFFEN. Vraagt nog heden STALEN-COLLECTIE, welke op aanvraag franco gezonden wordt door het Te Noordwijk werden de wedstrijden Davis-Cup gespeeld tusschen Nederland en België, Een overzicht tijdens de wedstrijden. gevoelde en gevoelt ook tans ons Bestuur zich verplicht een dergelijk verzoek om be schikbaarstelling van deze plek gronds en lokaliteit, als het maar enigszins mogelik is, in te willigen? Omdat anderen, die voor zulke doeleinden een meer geschikte gelegenheid bezitten en wier bedrijf het is lokaliteit voor vergaderin gen te verhuren, aan bedoelde verenigingen hun terrein en lokaliteit niet wilden afstaan. Indien het recht op vergadering en het vrije woord door bekrompen of bange zaal houders wordt belemmerd, achten wij het de gemeenschapsplicht van de plaatselike over heid, dat deze daaraan op lyoale wijze tege moet komt door een eigen lokaliteit en een eigen terrein voor dergelijk doeleinde be schikbaar te stellen aan verenigingen van elke godsdienstige, politieke, maatschappelike en willekeurige richting. Als voorbeeld hier van behoeven wij niet eens meer naar de parken in Londen te verwijzen; in Amster dam is dit evenzeer begrepen geworden, waar in de stadsparken gelegenheid tot vergade ring en het vrije woord werd versterkt aan socialisten, anti-militaristen en anarchisten naast het Leger des Heils, Rooms-Katholie- ken en anderen. Doch zolang de plaatselike overheid in Soest nog in gebreke blijft zich van deze hare taak naar behoren te kwijten, of eige naren van geschikte lokaliteit en terrein tot medewerking in deze richting te bewegen zal ons Bestuur in een dergelijk noodgeval zich uit gemeenschapsbesef verplicht achten een daartoe zich lenend terrein af te staan. Maar dan weten de bewbners van Soest nu ook tevens, waaraan het in deze gemeente hapert en dat het dus met onze levensbe schouwing niets, heeft uit te staan, welke ge dachten verkondigd worden door personen, die op bovengenoemde grond een terrein en lokaliteit van ons huren. Wederom zal zich dit met Pinksteren voor doen, omdat het „Vrije Jeugd Verbond" voor een internationale bijeenkomst elders geen kampeerterrein en lokaliteit heeft kun nen verkrijgen. En in Juni zal vermoedelik wel een vergadering volgen van de Vrijden kers-Vereniging „De Dageraad", aan wie door de zaalhouders in Soest het vergaderen ook onmogelik wordt gemaakt. Wij vertrouwen na deze uiteenzetting, el kander voor het vervolg nu beter te verstaan en spreken de hoop uit, dat de gemeen schapsplicht van „vrije woord verstrekking" in den vervolge ook beter tot zijn recht moge komen. Namens het Bestuur der Stichting „Chreestarchia", LOD. v. MIEROP, Sekret. jaren is gearbeid en welke tot tevredenheid wordt behartigd. Dit systeem wordt daar het geheele land toegepast, door alle besturen van Raden van Arbeid en is te beschouwen als een stuiptrekking van een ten doode op- geschrevene. Uit den aard der zaak zal ondergeteekende vanaf 15 Mei e.k. geen inlichtingenvan welken aard ook, den Raad van Arbeid be treffende, meer verstrekken. Hoogachtend, H. LODDER, Burg. Grothestraat 51, Soestdijk. MEI 1926. BEKENDMAKING Ondergeteekende wenscht langs dezen weg bekend te maken, dat hij met ing'ang van 15 Mei e.k. ontslagen is door den Raad van Arbeid te Amersfoort, als agent-inca seerder der vrijwillige ouderdoins-verzekering. De oorzaak van dit'ontslag is, dat hij geen nieuwe verzekeringen meer afsloot en zonder het afsluiten van nieuwe verzekeringen de V. O. V., (zooals door alle ingewijden en deskundigen bij de inwerkingtreding der nieuwe wet 1922-'23 is voorspeld en inge zien) binnen enkele jaren zal zijn gestorven. Omdat bijna uitsluitend personen op leeftijd zich hebben verzekerd volgens de wet van 3 Dec. 1919, zal deze instelling na 10 of 20 jaren zijn verdwenen. Volgens de wet van '22-'23 kan ieder zich verzekeren voor een lijfrente ingaande op 55, 60 of 65 jarigen leeftijd, niet op een ander tijdstip, doch het Nederlandsche volk wil deze verzekering niet, omdat de premie vrij hoog is, de risico bij voor overlijden, wanneer slechts flOO.— wordt terugbetaald, onverschillig of men zich voor f3.of f20.— per week verzekerd heeft, te groot is en de duur der verzekering te lang is. Dit is de ondervinding van alle agenten in het geheele land. Nu tracht men door het steeds weer aanstellen van nieuwe agenten de productie te verhoogen. Eer. methode door vele Maatschappijen toegepast, met dit onderscheid, dat Part. Maatschappijen de agent in 't bezit laat zijner portefeuille. Het Rijk neemt de portefeuille af, waaraan Indien bij het scheren Uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voor komen door Uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig 30-60-90 ct. BEZUINIGING OP UITGAVEN, OF VER RUIMING VAN INKOMSTEN Alvorens we het verslag van Mevr. v. d. Mandele in de vergadering van „Plaatselijk Belang" op den voet volgen en over baden en zwemmen, over de gasvoorziening en de electrische stroom iets zeggen, willen we even een ander argument bezien. De geachte spreekster heeft uitgeroepen: Er moet op groote schaal bezuinigd worden. Nu zal er wel niemand in de gemeente Soest gevonden worden, die daar tegen is, maar juist 't feit, dat allen er voor zijn, mag doen verwachten, dat aangegeven wordt waarop nog bezuinigd dient te worden. Mevr. v. d. Mandele heeft wel gezegd: straffe controle op alle ambtenaren, maar controleeren kost geld, dat is dus volstrekt altijd nog geen bezuiniging. AfvlociïVg van onbekwamen in loondienst bij de gemeente. Dat is in de eerste plaats nogal vaag gezegd en dan in de tweede plaats, geeft zulks ook geen directe bezui niging. Voorts weten we uit de raadsversla- gen, dat èn Burgemeester en Wethouders èn de rapporteurs voor de finantiën om strijd verklaard hebben, dat er eigenlijk zoo wat nergens meer op bezuinigd kan worden, omdat overal het minimum al zoovvat be reikt is. Nu is het zeer goedkoop, om nu toch heel hard te roepen om bezuiniging, maar als men dan geen nieuwe gezichtspunten opent, heeft dat roepen om bezuiniging ook al niet veel om 't lijf. Er is echter iets anders en we hadden wel gedacht, dat de geachte spreekster daarop zou gewezen hebben en zoo noodig uitvoe rig bij stilgestaan. Zij heeft er echter niet over gerept. Wat dat dan is? Wat wij bedoelen? Verruiming van inkomsten voor onze ge meente. Wij zijn van meening, dat het ge meentebestuur, veel te veel zich heeft toe gespitst op bezuiniging en de verruiming van inkomsten te veel overzien. Dat dit een zuinigheid is, die de wijsheid bedriegt, behoeft wel geen betoog. Strikt genomen, is alle bezuiniging, op wat noodig is, uit den booze; er kan alleen bezuinigd worden op „luxe", op wat niet noodig is. De gemeente heeft een zeer groot grond bezit. Als men dit met goede taktiek ex ploiteert, moet dat geld opbrengen. Dat er in dien geest gewerkt wordt, bewijzen dunkt mij, de in aanleg zijnde wegen op den Eng. Door dien aanleg komt veel bouwterrein vrij en daardoor kunnen, hoe langs zoo meer menschen van buitenaf, zich hier vestigen. En natuurlijk, door de vestiging, moet een gemeente vooruit gaan. Voorts en dit is een tweede zaak er moet getracht worden om eenige indus- triën hierheen te lokken. Echter moet men hierbij wel bedenken, dat het vestigen van industrieën ook wel eens een strop voor een gemeente zijn kan. Als zulk een industrie de lucht bederft door giftige gassen, of walmende stank'; als het water vervuild wordt en dergelijke din gen meer, dan kan dat een strop voor de plaats zijn, waar zulk een industrie zich ge vestigd heeft. Maar ook nog andere zaken zijn er. Bij onze tegenwoordige wetgeving is een ge meente, die bijv. een fabriek op zijn gebied heeft staan, waar 500 arbeiders werken, er dikwijls slechter aan toe, dan de gemeente, die op eenigen afstand ligt en het kantoor met de administratie is daar gevestigd. Die gemeente, welke binnen haar gebied die fa briek heeft, moet voor onderwijs aan alle die arbeiderskinderen zorgen; het- woning vraagstuk is ook niet zonder finantieele ver plichtingen voor zulk een gemeente; dan het werkloozenfonds; politie-uitbreiding; zieken- huisverpleging, enz. enz. We noemen hier nu maar enkele dingen, die vanzelf op den voorgrond komen. Neen, indien er in onze gemeente zich een industrie vestigen wil, het gemeentebestuur overwege allereerst, of deze ook overlast geeft aan de omgeving, maar daarna stelle het den eisch, dat ook de directie en de lei dende personen, hun hoofdzetel in deze ge meente hebbe. Echter moeten dan de inwoners van Soest, geen moord en brand gaan roepen, omdat er dan een stukje heide bestemd wordt voor bebouwing; of dat in een dennenbosch een stuk of wat villa's worden neergezet, want dan overziet men weer de behoeften van deze gemeente en als je ommelet wilt eten, moet je eieren stuk slaan. Menschen, die zouden willen, dat het prac- tische opgeofferd wordt aan het ideëele, be grijpen niet de bedoeling van de ware eco nomie. werken bij onregel- matigen stoelgang zonder kramp of pijn. Doos 60cent Bij Apoth.en Drogisten De juiste verhouding is, dat het ideëele zich aanpast aan de praktijk, dat het, het practische versierd en verfraaid en veraange naamd. Zoo kan het en zoo moet het ook. Dan is er nog iets, waardoor de inkom sten verruimd kunnen worden. Wie zich de moeite getroost, om de kohieren der plaat selijke directe belasting eens na te zien, slaat de handen van verbazing ineen, zooveel ar me stumperds hier wonen in Soest, die wei nig of geen belasting betalen. Er zijn menschen bij, die in een groot huis wonen, er dienstpersoneel op na houden, die je in auto, of op 'n motorfiets langs de wegen zien snorren endie zoo goed als geen belasting betalen. Nu weten we zeer wel, dat er omstandig heden zijn, waardoor men geen inkomsten geniet, dus ook moeilijk naar een inkomen kan worden aangeslagen; maar dat er nu juist hier in Soest zooveel van die „onge- lukkigen" wonen, is wel wat al te opvallend. 't Wil mij dan ook voorkomen, dat er op dit gebied nog al wat armoede wordt gesi muleerd. Wanneer je tegen zulke menschen zegt, dat ze diefstal plegen, worden ze boos en toch zeg je niets te veel. Het meest bedroevende is, dat daar nyjjfc schen onder zijn, die prat gaan op hun chris telijk geloof, maar het achtste gebod: „Gij zult niet stelen", schijnt krachteloos te zijn, zoodra het over belastingzaken gaat en ze lappen het negende gebod: „Gij zult geen valsche getuigenis „geven" mede aan hun laarzen. Geef den keizer, dat des keizers is, is wel voor anderen jnaar niet voor hen. Maar zulk bedrijf is..... „diefstal" en de be drijvers zijn „dieven" en „leugenaars". Als ieder z'n plicht deed als burger en z'n geweten geen geweld aandeed, zouden de inkomsten beduidend worden verruimd. Dit moest ons ook even van het hart. Verder wordt er nog al eens aanmerking gemaakt 'op de handelingen van het Gemeen tebestuur en we keuren dat niet af. Ook wij behouden, ons de vrijheid voor, om als het pas geeft onze meening te zeggen of onze critiek uit te spreken. zetten, zou ik h^t niet in m'n hoofd halen, zulks aan het Julianaplein te doen. Is het nu geen wijs beleid van het gemeen tebestuur, dat het met die praktische dingen rekening houdt? En het Julianaplein in klei nere stukken verkaveld voor middenstands woningen? U levert het beste bewijs van zelfvertrou wen en zelfres pect, door U eiken morgen te scheren. Met welk een last of moeite het scheren thans ook gepaard gaat, zoodra U zich een Valet heeft aangeschaft, bemerkt U daar niets meer van. Het i* de eenvoud zelve en het mesje ervan blijft altijd scherp. Veiligheidsscheermes ImporteursFa. B. MIIWDERSMA DIN HAAG Laten de menschen, die er zooveel voor voelen, om groote perceelen aan het Juliana plein te bouwen, zelf die perceelen koopen en ^groote villa's er plaatsen; dan brengen zij hun beginselen in praktijk en wij zullen hen hulde brengen; maar nu, zoo als ze nu doen, is het anderen de kastanjes uit het vuur laten halen, of zelf op den bok gaan zitten en de bouwers of het gemeentebestuur voor den wagen spannen en dan die heeren nog de zweep over hun ribbekast halen. Hoe men zoo iets qualificeerd zal ik hier niet zeggen, maar toch zeker niet „praktisch". In een volgend artikel bezien we nog en kele dingen uit de rede van Mevr. v. d. Man dele. BURGELIJKE STAND GEBOREN: Johanna Sophia, d. v. W. Kok en G. Grift. Jacoba Hendrika, d. van A. Willems en E. v. Zoeren. Adriana Petronella, d. v. J. Ver meer en B. Verbeek. Johannes Karei, z. v. C. v. Zijtveld en M. v. d. Burg. Marinus, z. v. T. Ouwerkerk en H. J. Verrips. Catha- rina, d. v. J. Steenmeijer en M. Wiering. Petronella Carla, d. v. L. A. de Rooij en M. H. Hendriks. Geurt, z. v. H. A. Hoonhorst en B. B. Vonk. Geurtje, d. v. J. W. v. der Craats en W. Huisman. ONDERTROUWD: P. Knook en H. J. Willer. W. F. H. Busch en T. v. Wijk. GETROUWD: W. Kluft en A. M. V. Bakker. J. J. v. den Bremer en J. Botterblom. OVERLEDEN: Gerrit Andries Jeroen Teunis Jan van der Schaft, 28 jaar, echtg. van Maagje Middel man. Maria de Groot, 72 jaar, wed. v. J. C. Elzendoorn. CORESPONDENTIE Mevr. B. Deze week tot onzen spijt geen plaats meer. Volgende week. Secr. Afd. Amersfoort Dem. P. Ontving Uw stuk te laat voor dit nummer. Volgende week gaarne. R. April 1926. 1. L. Gladiamensto, Amsterdam. 2. Mej. T. de Ruiter, Baarn. ALGEM. MILITAIRE PENSIOEN BOND AFD. SOEST De leden, belanghebbenden, niet-leden en belangstellenden, worden verwezen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Hedenavond wordt nl. een vergadering ge houden in „Oranjehof", Spoorstraat 32, aan vangende 's avonds 7 uur. Als spreker zal optreden de algemeene voorzitter, de heer Brandwijk, uit Zeist. Met het oog op de belangrijke besprekin gen is toegang voor iedereen vrijgesteld. Alhoewel geheel overbodig te herinneren, wil het bestuur toch even aanteekenen, dat trouwe opkomst der leden verwacht wordt. De nijpende toestand der min gepensioneerde militairen en hunne niet of min gepensio neerde weduwe en weezen is ten volle be kend. Het aannemen der motie Joekes, door de Tweede Kamer der Staten Generaal en de eerstdaags te behandelen motie Dressel- huis, zullen wellicht groote veranderingen teweeg brengen in dien toestand. Komt daar om ter vergadering en U zal mededeeling gedaan worden, welke gevolgen beide mo ties waarschijnlijk zullen hebben. GASVOORZIENING Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de voorstellen inzake gasvoorziening voor Soest den Raad zijn toegezonden en in af schrift tegen betaling van de kosten ver krijgbaar worden gesteld. SOEST, 12 Mei 1926. KRONIEK VAN DE WEEK Wat wij in de vorige kroniek schreven (die evenwel door plaatsgebrek alleen in de Baarnsche Koerier geplaatst werd) n.1., dat de Engelsche regeering zich niet zal laten dwingen en dat dus de stakers in Engeland het loodje zullen moeten leggen, gaat zich reeds thans hoe langs zoo meer afteekenen. De Regeering blijft vastbesloten, dat de leiders der staking eerst deze algemeene sta king moeten herroepen en opgeven en dan zal de regeering onderhandelen. Dat de sta kers dan, wat men noemt, verder van huis zijn, dan voor de fatale afkondiging van de algemeene staking, kan ieder, die z'n her sens gebruikt, snappen. Het spreekt wel vanzelf, dat ook hier de meer radicalen onder de leiders der arbei ders, deze staking doorgezet hebben; dit zal GRR&T STRIKK Kt* Sb ÜzSmSw; t, MTOSEÏK® - .voy i.i,> liuU'i-CV y.c TK1.'V 'r**.TH£ «BRlUSfl GAZETfE 'ANI> m 0BJECTS ,v ic gfcSfcw ïvt I'aMcOMi® i,;.i FIAT. MI-.VSI.VG pi- THfc Osfl.i We»--ix 't iaJg L'tjc--' h-ar. - - - tggfcg Tengevolge van de staking in Engeland, heeft de regeering zich genoodzaakt gezien, met het oog op het niet of slechts gedeeltelijk kunnen verschijnen der dagbladen, een eigen orgaan uit te geven, „The British Gazette, waarvan we hier een afbeelding geven. Pijnen van allerlei aard bestrijdt men met «riq-e75ct. Bij Apoth. en Drogisten INGEZONDEN STUKKEN TABITHA Maandag, 10 Mei j.l„ werd alhier opge richt een jonge-dochters vereeniging „Tha- bitha", onder leiding van Mej. D. Klokke, van Baarn. De bijeenkomsten worden gehouden des Maandagsavonds van 7.30—9.30 uur in de kleine Rembrandtzaal. In het Vondelpark te Amsterdam werclen Zaterdagmiddag estafette.wedstrijden gehou den. Een foto van een van de starts. Aan het begin van ons eerste artikel heb ben wij U reeds er aan herinnerd, dat het „Soester Nieuwsblad" critiek, felle, scherpe critiek durft te geven, maar het zoekt zijn kracht daarbij in „waarheid" en „nuchtere beoordeeling". Op dat standpunt wenscht het te blijven staan. Oude koeien gaan we nu niet uit de sloot halen, maar een rond wandelende koe, willen we wel even bij de horens grijpen. De verkaveling van het Julianaplein. Daar is al wat over gekankerd. Nu. zijn we van meening, dat de geheele Eng mooier was, toen daar niet op gebouwd was, dan nu. We zijn ook van meening, dat groote huizen met groote stukken grond er bij, het aantrekkelijke van een landelijke ge meente veelal verhoogen. Maar (en nu kom t de praktijk, want dat andere is theorie) hét gemeentebestuur heeft eerst het Juliana- pieUi in groote stukken verkaveld, en bl»ee f er mee zitten, er kwamen geen gega- digden voor. Bovendien is het leerzaam, eens tva t.:e gaan, hoeveel en hoelang eenigszin9 groote huizen, hier onbewoond staan. Is het dan wonder, dat de bouwers hier er ietwat huiv erig voor zijn, om huizen van meer dan midd elmatige grootte te bouwen. Ze zijn bang voor stroppen en ze hebben gelijk. Dat zijn de menschen van de praktijk. Daar komt .üog bij, dat menschen, die een groot huis w rillen of kunnen bewonen, heel dik wijls e. b zelfs als regel in gemeenten als de onze, e ern boschrijke omgeving zoeken. Als ik geld had en een groot huis wilde laten Meisjes boven 16 jaar kunnen zich aan melden bij de secretarisse, Mej. L. de Roode, Anna Paulownalaan 40. POSTVERZENDING De Directeur van het Postkantoor te Soest maakt bekend, dat de verzending naar Groot- Brittannië en Ierland per extra vliegtuig we der is gestaakt en de verzending via Hoek van Holland is hersteld. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL Dinsdagavond j.l„ circa 10 uur, kwamen, een zekere K. en H., beiden wonende te Soesterberg, met een groote snelheid over de Amersfoortsche straat aangereden. Dui delijk was te zien, dat er iets haperde, al thans de auto slingerde hevig van de eene zijde der weg naar de andere. In de buurt van „Ons Belang" kwam de auto in het mulle zand terecht, sloeg over den kop, ter wijl beide inzittenden onder het motorrij tuig geraakten. Oogenblikkelijk snelde men te hulp en wer den K. en H. uit hun benarde positie bevrijd. Het bleek nu, dat de bestuurder K. inwen dig ernstig gekneusd was, terwijl een der polsen gebroken was. H. kwam er met eeni ge hoofdwonden af. Het bleek, dat beiden onder den invloed van sterken drank ver keerden. De auto was zeer beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. ONBESTELBARE STUKKEN Lijst van onbestelbare stukken, terug ont vangen te Soest in de 2de helft van de maand BEROEPEN Ds. D .P. Brans, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is als zoodanig beroepen te Oosterhout. VERPLAATST De Directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat in den loop der volgende week de brievenbus aan de Soesterbergschestraat zal worden verplaatst van No, 10 A naar 13. GEM. ARBEIDSBEURS Tot en met heden werden in de Gem. Ar beidsbeurs alhier ingeschreven 22 werkeloo- zen, verdeeld als volgt: 2 Opperlieden, 4 Grondarbeiders, 8 Losse arbeiders, 2 Landarbeiders, 2 Timmerlieden, 2 Incasseerders, 1 Uniformwerker en 1 Chauffeur. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de navolgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen bij de po litie alhier. Handzaag, Handfietspomp, Gedeelte van een autolantaarn en een Rozenkrans. POSTKANTOOR SOESTDIJK De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor maakt bekend, dat vanaf 18 Mei a.s. wordt opengesteld het Wijk-post- en Tele graafkantoor Soestdijk. Diensturen op werk dagen van 8 uur voorm. tot 9 uur nam. Op Zon- en Feestdagen van 89 uur voorm. en van 1—2 uur nam. NIEUWE ZAAK De zaak door den heer Brouwer vorige week aan de Steen hofstraat geopend, mag er in alle opzichten zijn. Als speciaal-zaak in Wijnen en Sigaren, zal, vooral als gevolg van de overgroote sorteering, bedoelde fir ma zeker spoedig het terrein weten te be werken. De winkel, mede op een goed punt ge legen, doet aangenaam aan. Het interieur is in aangename frissche kleuren geschilderd. De zomertijd is er. De zomerdagen komen Naast veel andere dranken is een groote sorteering zomerdranken aanwezig. Goed succes. Dr. J. Q. GEELKERKEN Zooals blijkt uit een advertentie in dit nummer van ons blad, zal Dr. J. G. Geelker ken van Amsterdam-Zuid, op verzoek van de bezwaarde br. en z. te Baarn, Woensdag a.s., des avonds te 8 uur, spreken in de zaal van Hotel Promenade te Baarn. Alleen belijdende- en doopleden van de Geref. kerken in ons land hebben toegang. Entree 10 ets. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN bekendmaking Aangezien in deze Gemeente de uitgaven voor Armenzorg en Werkloosheid tot een belangrijke hoogte zijn gestegen, richten on- dergeteekenden tot alle inwoners dezer Ge meente het verzoek, slechts arbeiders welke in de Gemeente Soest woonachtig zijn, in loondienst te willen nemen. Door aan dit verzoek gevolg te geven zal vermoedelijk een besparing op bovenge noemde uitgaven kunnen worden verkregen, terwijl de betrokken arbeiders er door zou den gebaat zijn. In het bijzonder vastigen zij de aandacht op de ten Gemeentehuize aanwezige Ar beidsbeurs, waar in bijna alle gevallen aan een verzoek om arbeidskrachten zal kunnen worden voldaan. Waar ook in de omliggende gemeenten slechts zooveel mogelijk arbeiders uit de plaats zelve worden te werk gesteld, dringen zij, in het bijzonder bij de geregelde werk gevers, er op aan, te dezer plaatse eenzelfde gedragslijn te volgen. Indien te dezer zake alle inwoners samen werken, zal zeker een vermindering van uit gaven het gevolg zijn, welke vermindering weder aan allen ten goede zal komen. SOEST, 5 Mei 1926. dan ook straks wel een mooie reden en aan leiding zijn, voor de meer bezadigde ele menten, om hun handen in onschuld te wasschen. We zullen later wel gelegenheid hebben, daarop nog eens terug te komen. Opmerkelijk is voorts, dat deze staking, van hoe revolutionaire strekking dan ook, zoo kalm en rustig, zonder incidenten verloopt. Want de enkele kleine botsingen, welke tus schen politie en stakers plaats Hebben, zijn niet noemenswaard, terwijl het nog de vraag is, of het wel „stakers" zijn, die deze rel letjes veroorzaken. Men kan anderzijds ook andere dingen aanwijzen. Vele stakers dragen hun oorlogs- kruisen, om te laten zien, dat zij vredelie vend zijn. In Plymouth had een voetbal match plaats tusschen stakers en politie agenten. In Forest of Dean hebben de stakers zich ter beschikking gesteld van de politie om de orde te helpen handhaven en in Hammer- smith hebben de stakende autobus-chauffeurs hun meer oproerige collega's ervan weer houden om autobussen, die door vrijwilligers werden bestuurd, te beschadigen. Overigens schijnt over het algemeen de staking zoo zachtjesaan te verloopen. Vooral onder de transportarbeiders. Men moet dan ook niet licht denken over het leger van vrijwilligers waarover de re geering beschikt en wat naar de laatste be richten meiden, ongeveer 323.000 man telt Nu kan men wel zeggen, dat dit geen ge oefende arbeiders zijn, maar „de wil" spreekt hier ook wel een woordje mee. We verwachten dan ook, dat aleer het Pinksteren is, er onderhandeld zal worden en dus de algemeene staking herroepen en on- gegeven is. 1 Als gevolg van den Hemelvaartsdag moest ons buitenlandsch overzicht deze week iets vroeger worden geschreven, dan gewoonlijk Juist na het gereed zijn van ons overzicht op Woensdagavond, kwam in de groote bla den reeds een telegram voor, dat de algemeene staking op dien dag zou ein digen als gevolg van een conferentie tus schen een delegatie van het Trade Union Congres en den premier Baldwin In de „Neue Freie Presse komt een bericht voor over den eersten dag van het bankbil jetten-proces. u Wanneer dan de beklaagden binnengevoerd zijn en drie rijen banken tegenover den voor ingenomen hebben, zou men zich in een „club wanen of in een vergadering Men kan het met gelooven, dat deze on gewekte spraakzame heeren, daar uit een verschrikkelijke, sombere gevangenis zouden komen, waar ze al drie maanden in opgëslo ten zijn en waar ze straks weer teruggSht zullen worden. Ze schijnen daar wel 12 maa met aan te denken, of ze vinden hei t prettig, om „u, „a. langen tijd weerTent onder de menschen te zijn Biina in de zaal schijnt droevige of wanhopig™8» dachten te hebben. De beklaagden r/n S hier met afgezonderd. In het midden'ëeëët ten zij drie banken. Aan hun rechterhand waar vroeger de gezworenen zaten zitte thans het groot aantal verdedigers. Links He vertegenwoordigers van Frankrijk De vroegere chef van de landpolitie Na dossy wordt van alle kanten de haëd gedraH en t is of hij in de stalles van de s?hon burg staat. Prins Lodewijk Windisch n T staat daar ook met z'n gezicht na gekeerd en is zeer opgewekt P nemen zij nog het air aan vfn zee^ m n" tige menschen. machw Met de hand wenkend en buigend "J T Ult het publiek i" de zaal t wijl de lach niet van hun gezicht is. Tot zoover dit verslag. 't Teekent de menschen en de rvdt, verdorvenheid van de hoogere stand? a en in Hongarije, 't Is èn voor hH recht f daar Hongarije te wenschen, dat deze „„«w00r bende voorbeeldig gestraft worde. P hters" Qz.

Soester Courant | 1926 | | pagina 2