noiiiiiirtii r. in Hüi'uautiei-. iirauiHCii- h rrtiii-btniui Laanstraat71, Baarn H.J. HAK - BAARN r UitgaveG. J, SMIT, v, Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapenioos Mijnhardt's Zenuwtabletten Voor Uw Leder en Fournituren DE EERSTE 000ISCHE HULPBANK rij een ALLE BOUWMATERIALEN cent Eau de Cologne - Limonade-Essences, - uiiegemian' oesinleciiemiddeien enz. enz. uoordeeiig bij P. v. d. Burg, Drogisterij „t Oranje Kru Steenhofstraatö, TelefoonS45 Bouwcredief beschikbaar. D. F. VOIGT 5e Jaargang No. 21 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 28 Mei 1926 SOEmiWM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD. Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huls aan huis bezorgd te Baarn. Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestdulnen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 tegels f 1.00. Elke regel meer 0.20 Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten In het Stedelijk Museum te Amsterdam werd dezer dagen de tentoonstelling van de „On afhankelijke»" geopend. Een groepje van het bestuur en commissieleden. GEZIN EN HUISVROUW Niettegenstaande de vrouwen nu reeds meer dan zeven jaren kiesgerechtigd zijn, is er tot nog toe geen sprake van een merk bare verandering in het politieke leven door den invloed der vrouw. Ofschoon jarenlang hardnekkig voor dit doel door vrouwen van allerlei richting is gestreden, is na ;t verkrij gen van 't vrouwenstemrecht een slapheid en lauwheid bij de vroegere kiesrechtstrijdsters ingetreden, welke voor de pioniersters dezer beweging zeker een diepe teleurstelling moet zijn." Deze klacht vinden we in het Mei-nummer van „Algemeen Belang" en zij is een echo op een soortgelijke ontboezeming, door Me vr. Aletta Jacobs in de algemeene vergade ring der Staatsburgeressen uitgesproken. De ze klacht typeert den toestand juist en doet recht wedervaren aan hen, die gedurende de opwinding van den strijd voor vrouwenkies recht, profetisch voorspeld hebben, wat nu werkelijkheid geworden is: een algemeene onverschilligheid bij hen, wier honger naar dit kiesrecht in scherpe trekken werd getee- kend en een onveranderd blijven van de staatkundige en maatschappelijke ontwikke ling in ons land en daar buiten. De fanfares waarmede „kiesbevoegdheid" der vrouw werd begroet, zijn verklonken en de hooge verwachtingen aan deze daad ver bonden, bleven onvervuld. Of er nu rede tot klagen is en deze uit komst een ramp moet geacht worden? Wij zijn van andere meening en stemmen met de klagelijke klacht van „Algemeen Belang" niet in. Wat de beteekenis der vrouw voor de sa menleving is, als steeds, 'zoo uitgebreid en veelzijdig, dat een kalm opnemen van de staatkundige plichten harerzijds, niet tot ook de geringste onrust aanleiding behoeft te ge ven. En we achten het voor de samenleving in beperkte en meer uitgebreide zin, voor ge zin en volksleven een zegen, dat de Neder- landsche vrouw niet tot een zeker type van „staatsburgeres" gedenatureerd is. Want die denatureering, d.i. ontzinken aan bestemming en levenstaak, is verlies van geluk en levens vreugde, is gezinsverminking en verschrom peling van de cel der samenleving, het gezin. In de kalmte, waarmede de Nederlandsche vrouw het haar toegekende kiesrecht heeft aanvaard, lag een belofte voor het rustig uit oefenen harer burgerplicht zonder tot exes- sen te vervallen. De verdwazing, waartoe vele der pioniersters voor het bereiken van pu blieke beteekenis voor de vrouw, zijn geko men, is uitgewoed, nu geconstateerd kan worden, dat haar optreden bij den stembus weinig of niets heeft veranderd voor haar zelve of hare omgeving. Zij is huisvrouw en moeder gebleven in de goede, solide zin des woords. Heeft in hare onmiddellijke om geving haar arbeidsveld blijven vinden, ze gen en geluk verbeid en in deze conditie van zaken ligt de toekomst van ons volksleven, hetwelk meer dan ooit behoefte heeft aan de toewijdende liefde der vrouw en moeder en om eigen geluk en welstand, vraagt ver schoond te blijven van de bemoeiingen der „staatsburgeres". De Vrijzinnig Democraat spreekt spijtig van moeders, die alles op haren en snaren zet ten om haar eigen gezinsleven zoo gunstig mogelijk te doen zijn, die weigeren nog maar halstarrig te erkennen, dat haar taak nog niet afgeloopen is". Deze geringschat ting van gezinsgeluk is het oordeel van een zijdigheid en wanbegrip. Want het gelilde der samenleving wordt beheerscht door het geluk van hen, die deze samenleving vormen. De vrouw, die haar gezin gelukkig weet te maken, heeft een geweldige taak op prijzens- ;ïwaardige wijze voltooid en alleen hierom reeds recht op waardeering en eerbied. Op dit terrein ligt al haar eere en adel. Hierin getrouw te zijn is beantwoorden aan de roeping haar door God gesteld en door de gemeenschap gevraagd. Hierin maar ten dee- Ie werkzaam te zijn om buiten familie en gezinsverband te .arbeiden, beteekent voor haar geene verheffing maar vernedering, geen winst maar verlies; buiten het gezin is zij een der velen, die pogen nuttig te zijn, in het gezinsleven, is zij de koningin, wier rech ten algemeen erkend worden en wier supre matie onschokbaar is. Hierbij komt nog, dat juist de vrouwen, die zich aan Tiaar gezin wijden, op maat schappelijk en philantropisch terrein nog zoo veel weten te geven. Ook daar, zoo de juis te verhoudingen in acht genomen worden, kan zij als geboren verzorgster zoo veel praesteeren. Maar het terugblijven van het terrein der staatkunde, het niet daadwerke lijk optreden in de politieke levenskring, zal haar nooit als een verzuim aangerekend kun nen worden, als dit tengevolge moet hebben het tekortschieten in de eigen taak en het niet beantwoorden aan de Goddelijke roe ping. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 uur (Kerk), Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur Ds. D. P. Brans. (Doopbe- diening). Voorm. 10.30 uur Ds. W. A. Hoek, van Amsterdam. Nam. 6 uur Ds. R. Bartlema, van Zeist. Chr. School Hees, geen dienst. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. (Afscheidspreek). Deur open voor niet-leden der gemeente 5.45 uur. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek. Nam. 6 uur geen dienst. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. Zwiep, van Hillegom. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Geen dienst. Geref. Gemeente Geen opgave. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur K. J. v. d. Berg, van Amersfoort. Doopsbediening. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Nam. 6 uur Ds. Batelaan, van Utrecht. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. J. G. Meijnen. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Leesdienst. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Voorm. 10.30 uur, Gebouw Eemstraat 10, Ds. P. Boendermaker, van Hilversum. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. H. G. van Wijngaar den, van Amsterdam. Schaalcollecte. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan de Groote Kom. Nam. 8 uur verlossingssamenkomst. Woensdagavond 8 uur, openluchtmeeting aan de Elizabethstraat. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Allen geleid door Eijsigne van Oudheusden en luitenante van Leeuwen. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur geen dienst. VAART WEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEM OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. BLAFFEN TEGEN DE MAAN In ons slotartikel zullen we het nu nog over de rest van de schouwing van Mevr. v. d. Mandele hebben. Dan is daar wel eerst een zwem- en bad inrichting. En dan betreuren we het met de geachte spreekster, dat wij het hier in Soest nog steeds zonder moeten doen. Want terecht haalde zij aan, dat velen hun Za terdag in een waschkommetje houden. Even wel kan men geen ommelet eten, als er geen eieren stuk geslagen worden. M.a. woorden, .zoo'n inrichting kost geld. Als we ons goed herinneren, is 't zoowat vier jaar geleden, dat „Soest Vooruit" met een adres aan den Raad reeds op het noodzakelijke van zulk een inrichting wees. Toen is door het Ge meentebestuur deze zaak onder de oogen gezien en aangepakt. De gezondheidscom missie is om advies gevraagd, het Eemwater is onderzocht en zijn we goed ingelicht, dan berusten bij B. en W. plannen voor, aan leg en exploitatie van zulk een zwem-bad- inrichting. Maar.... de centen en de bezuini ging. We zouden echter toch wel graag wil len, dat het gemeentebestuur, dit zwembad alsnog eerst aanlegde en dan de Nieuwe Steeg in orde bracht. Te Den Haag is in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer A. J. A. Gilissen, oud lid der Eerste Kamer, ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw, commandeur in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. Verder weten we nog, dat particulieren, boringen en onderzoekingen hebben inge steld, voor een zwembed als dat te Bilt- hoven. Om de vele bezwaren, zijn die plannen opgeborgen. En ten slotte vonden we nog een plan, op een heel bescheiden schaal, van de vereeniging „Goed Wonen". Dat is dus rnaar niet alleen geroep om een zwem- en badinrichting, maar daar zijn plannen gegeven, door menschen, die de za ken serieus onder de oogen zagen en be grepen, dat ze ook wat moesten doen en niet alleen stuurman aan den wal spelen. Wat de waterleiding betreft, ieder gevoelt, dat daar ook verandering komen moet. De regeling met de Utr. Waterl. Mij. is voor onze gem. beslist onvoldoende. Vroegere colleges, d.w.z. jaren geleden, „toen Soest nog in rust was", durfden geen contact aan voor de geheele gemeente en zoo is de tegenwoordige regeling ontstaan. Maar wie heeft kunnen voorzien, dat „de Eng" en „bet Hart" nu reeds geheel be bouwd zijn? Echter werd ook deze zaak reeds ter hand genomen. Over gas zullen we maar niets zeggen, we zullen nog maar een paar dagen geduld oefenen, dan weten we meer. Over electriciteit. Te duur. Dat zijn we met de geachte spr. eens, maar er zijn gem. in de .provincie, waar de stroom nog duur der is. Terwijl we over de hoedanigheid van den stroom, die door Mevr. v. d. Man- dele „slecht" wordt genoemd nu maar even zwijgen, want dan komen we in zulke techn. kwesties, dat de lezer er weinig of niets van snapt. Alleen zouden we dit willen veron derstellen, dat Mevr. v. d. Mandele, het ook maar van „hooren zeggen" heeft. Uit de raadsverslagen weten we, kon ook „Plaatselijk Belang" weten, dat de straatver lichting hier in Soest, nu reeds even veel kost per hoofd, als in de gemeente Amster dam. Bij doktoren en op eenige plaatsen, brand een permanent licht, d.w.z. den gehee- len nacht. En menschen, die 's avonds als regel bijtijds naar bed gaan, hebben weinig of géén behoefte aan meerdere straatlicht jes, na twaalven. Dat (het een schande zou zijn, dat hier in Soest «geen enkel goed hotel is, kan ik nog niet inzien of gevoelen, dat zal nu misschien wel aan mij liggen. Maaji' ik zou willen vragen: Is het een schande, dat hier in Soest geen dadelpal men groeien? Men kan het betreuren, maar schande is het niet. Men kan wenschen, dat er een goed hotel komt, of is, maar schan de.....,.' neen, dat lijkt me nu juist geen ge lukkig gekozen uitdrukking. Er kan ook ge vraagd worden, wiens schuld dat is. ...Maar we zullen dat niet verder uitspinnen. Ten slotte sprak Mevr. v. d. Mandele nog over een groot eigen gebouw, met een groot podium, een bibliotheek, zalen voor socië teit voor dames en heeren, flink café restau rant en tennisbanen, orkest, tooneelgezel- schappen, bioscoop en nog een stuk of wat van die „kleinigheden". Toen we dat hoorden, dachten we, dat hebben we al eens hier of daar gelezen ook, maar waar? Eindelijk schoot het ons te bin nen. In „Brand" van Ibsen. En 't is te inte ressant om dat stukje hier niet af te drukken. Ds. Brand. En nu is dus Uw plan?.... De Baljuw. Te bouwen. Ds. Brand. Te bouwen, zegt u? De Baljuw. Juist, jawelTot heil van 't dorp en van mijzelf. Eerst wil 'k mijn re putatie weer opbouwen, die 'k hier vroeger had; Verkiezingstijd staat voor de deur, dus 'k neem mijn toevlucht tot iets groots. .Ga 't plan daarvoor vast kenbaar SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoolste. 39 TEL. 213 maken, dan word ik wel weer gauw het haantje. En valt de keus wel weer op mij. Nu heb ik zoo gedacht men kan onmogelijk tegen stroom op roeien. 't Volk wil, zooals 't nu heet, verheffing. Dat is iets waar ik toch niet bij kan; ik help het maar zoo wat vooruit, maar zoo iets moet vriend schappelijk gaan en allen zijn nu tegen mij. Kijk, daarom ben 'k na rijp beraden tot 't plan gekomen, om als 't gaat, den vloek der armoe te bestrijden. Ds. Brand. Uitroeien wilt u die? De Baljuw. O, neen; die is toch een noodzakelijk kwaad der maatschap pij en onvermijdelijk; doch wel te leiden, te beperken, met handigheid, tot zekere vor men, zoo wij maar tijdig er op letten. Wij weten 't, armoe is de mest, die 't best doet tieren alle kwaad; en die bemesting wil 'k beperken. Ds. Brand. En hee denkt u? De Baljuw. Kan u 't niet raden? Voldoen de aan een diepgevoelde behoefte van de heele omgeving, bouw 'k voor de armoe hier een pesthuis. Ja, 'n pesthuis, zeg ik, met bedoeling; daar het besmetting weren moet. Aan dit gebouw, was mijn idee zoo, moest een arresthuis zijn verbonden, zoo dat hier oorzaak en gevolg te zamen worden opgesloten, doch door een tusschenmuur ge scheiden. En als 'k nu toch eens aan den gang ben, dacht ik ook nog er bij te bouwen een vleugel onder 't zelfde dak met 'n zaal voor feesten, 'n bijeenkomst, voor ernst of kortswijl te gebruiken, met een katheder en veel ruimteeen mooie, politieke feestzaal. Dr. Brand. Hard noodig is vooral het laatste; maar 'k weet iets, daar is nog meer gebrek aan. De Baljuw. Dacht u soms aan 'n asyl voor gekken? Ja, zeker, dat 's hard noodig ook. Dat was aanvankelijk mijn gedachte, maar na wat overleg met anderen kwam 'k van dat denkbeeld weer terug; want hoe aan middelen te komen voor zoo'n geweldig groot gebouw? Want geloof mij, zoo'n ge sticht zou kosten, een buitensporig groote som, als iedereen, die 't noodig heeft een onderkomen daar moet vinden. Men moet vertrouwen op den tijd, niet enkel bouwen voor zichzelf. Met reuzenschreden ging 't vooruit verleden jaar, dit jaar zoo niet; U ziet hoe alle volksbelangen verbazend al zijn uitgegroeid; met zeven mijlslaarzen als behekst, ontwik'len krachten zich en gaven, in alle mogelijke vakken, 't Zou dus een al te dure grap zijn ons nage slacht plaats te bezorgen, voor zich, met kind'ren en met vrouwen. Een raadzaal waar wij overlegggen, wat dienen kan tot nut van 't dorpEen feestzaal, waar met volle glazen wij blij 'her denken 't voorgeslacht. Als dus de zaak niet valt in duigen, krijgt hier de zoon der ber gen alles wat hij met billijkheid kan eischen, om recht naar eigen zin te leven. Helaas, de streek hier is niet rijk, maar staat eerst Torenstraat Telefoon 131 So< Reuzen atslag Groenten Beverwijkscbe Asperges marktprijs fonge Postelein p. p. 16 ct. Jonge Raapstelen p. bos 4 ct. Jonge Bladspinazie .p. p, 8-10 ct. Rabarber p. bos 20 ct. Jonge wortelen, dubb. bos 33 ct. VERSCH FRUIT Prima saprijke Sinaasappelen p. stuk 4-5-6-7 ct. Groote Bananen 7-8-9 ct. per stuk. Dagelijks aanvoer van versche AARDBEIEN Bloemkool, Holl. vanaf 25-30 Groote Komkommers p.st 25-27 Groote Kropsla p. st. 3-5 Radijs, dubbele bos p. bos 5 Egyptische uien p. K.G. PRIMA KLEI-AARDAPPEL P 1 Friesche Readstar Zeeuwsche Readstar Zeeuwsche Blauwen Brielsche blauwen Prima nieuwe Maltha's Dagelijks hooren en bezorgen door geheel SOEST en SOEST zonder prijsverhooging. Veenhuizerstr. 2. Nieuwerhoek Telefoon Een hoekje op de tentoonstelling, waar zeer modern werk hangt. ken. Maar steunt u met uw machtig woord mijn plan, dan zal het wel gelukken en komt het dan eenmaal tot stand, zal ik u waarlijk niet vergeten. Ds. Brand. Dus 't is uw plan mij om te koopen? De Baljuw. Ik zou het liever anders noe men. Voor beiden zou het, naar ik meen, de tweedracht, die er als een kloof tot nu toe tusschen ons bestaan heeft, tot beider yoordeel kunnen dempen. Ds. Brand zegt dan, dat hij daaraan niet mee zal doen, omdat hij zelf aan z'n eigen kerk bouwen wil en als De Baljuw toch dat „asyl voor gekken" bouwen wil, dat maar op eigen gelegenheid doen moet. De Bal juw verwijt hem dan, dat zulks alleen maar is, om hem den voet dwars te zetten en> misschien verwijt de geachte spreekster ons straks ook zoo iets. Maar we zullen met belangstelling uitzien naar de bouw van het „eigen gebouw van Plaatselijk Belang" en niemand een stroobreed in den weg leggen. Evenwel, op onze medewerking moet zij niet rekenen. Trouwens de argumenten, de oude, versleten en aftandsche (zoogenaam de) neutraliteits-argumenten zijn weer uit hun graf gehaald en ons als spiksplinter nieuw aangeprezen. Maar 't zijn niet anders dan mummies. Nu kunnnen wij best begrijpen, dat Mevr. v. d. Mandele heel veel van die argumenten verwacht, maar zij houde het ons ten goe de en verdrage 't in ons, dat wij er heusch niet warm voor loopen, ja er geen been voor zullen verzetten. Wij hebben dienaan gaande beginselen, waarnaar wij wenschen te leven, die in flagrante strijd zijn met de wenschen van Mevr. v. d. Mandele en na tuurlijk van „Plaatselijk Belang" eveneens. Want dat het bestuur van „P. B." achter Mevr. v. d. Mandele staat, welke de se cretaresse van die vereeniging is, en dat het bestuur, met de beschouwingen van Mevr. v. d. Mandele instemd, staat voor ons vast. Maar men vraagt zich toch af: „Is dat nu werk van intellectueelen? Heeft dat werk nu een goede, of ook maar een behoorlijke voorbereiding gehad?" Nog zoo'n succesje en dan is „Plaatselijk Belang" naar de haaien. En als ze dan ook niet met wat beters komt en niet een weinigje beter voorbereid, zal niemand om die verdwijning treuren, want dan heeft die vereeniging geen reden van bestaan. Als men critiek wil oefenen, dan kome men met documenten voor den dag, of al thans men gronde zijn critiek op documen ten en op waarheid, en waardeere het goede wat gedaan is. Maar wat „Plaatselijk Be lang" thans haar secretaresse heeft laten doen met haar beschouwing over „Soest nu en in de toekomst" is niets anders dan „Blaf fen tegen de maan". zitten met groote moeilijkheden te worstelen en kunnen niet ontkomen aan het onge- wensehte en toch onvermijdelijke van be- lastingverhooging. Dat bij dezen stand van zaken van ver schillende kanten wordt aangedrongen, ook het gemeente-personeel zijn aandeel in de te hoog opgevoerde rekening van de ge meentelijke huishouding bij te dragen, kan dan ook geen verwondering wekken. Vooral niet als dat personeel of een gedeelte daar van in salaris onevenredig uitgaat boven de massa in het vrije bedrijf, wier inkomsten door de moeilijke tijdsomstandigheden da nig werden ingekort. Waarbij dan nog meestal premie-vrij pen sioen de zorgen voor den ouden dag geheel op de gemeenschap legt. En hoewel dit laatste uit een christelijk- sociaal oogpunt wordt wenschelijk geacht, kan di^ premievrij pensioen o.i. alleen dan wórden gehandhaafd, indien genoegen wordt genomen met een lagere bezoldiging, meer in overeenstemming met het salarispeil van dezen tijd. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM, GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk r Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN BINNENLAND Belasting-verhooging en Ge meente-personeel. Wie de raadsverslagen in de laatste dagen heeft bijgehouden, vooral van onze groote steden, heeft wel den indruk gekregen, dat de functie van wethouder van financiën nu juist niet het prettigste baantje is. Te kort en nog eens te kort is al wat de klok slaat. Groote en kleine gaten en gaatjes moeten ge stopt worden en niet sluitende begrootingen worden door H.H. Gedeputeerde Staten aan de zuchtende en ploeterende Gemeente-be sturen teruggezonden met het vriendelijk verzoek de dekking te willen aangeven van idem zooveel en lang niet altijd sluimerende risico's enz. Het valt niet te ontkennen, dat de toe ziende of liever de wettige voogden der Ge meentebesturen, i.c. Gedeputeerde Staten, hun voogdij wel eens wat al te, laten wij Bezien vanuit dit gezichtspunt bevreemde ons de houding der Prot. Chr. Raadsfrac tie van den Utrechtschen Raad. Daar moest honderd duizend gulden ge vonden worden voor dekking van een onge dekte post. Ged. Staten zonden de begroo ting terug. Beroep bij de Kroon zou niet baten. Wat nu? Verhooging der belastingfactor adviseeren B. en W. Daar waren de poppen aan het dansen. In den raad en daarbuiten. Tegen over het voorstel van B. en W. kwamen drie voorstellen uit den Raad. 1. Beroep bij de Kroon. 2. Algeheele pensioenaftrek. 3. Het voorstel van de Prot. Chr. Raads fractie tot gedeeltelijke pensioenaftrek boven een salaris van f800.De eerste f800. zou dus buiten de berekening vallen. Wij ontkennen niet, dat dit voorstel zeer sympathiek is, vooral omdat de loonen van het lagere gemeente-personeel op veel lager peil staat, als van de hoogere ambtenaren. De zaak op zich zelf achten wij echter on juist en volkomen in strijd met alle usance in de korting van pensioen-bijdragen. Zij dient alleen om de salarissen op de onge- wenschte hoogte te houden, vooral der ambtenaren, welke salarissen in de groote ste den ongemotiveerd uitsteken boven die van ambtenaren in kleinere plaatsen en van het Rijkspersoneel. De twee eerste voorstellen werden ver worpen, bij het laatste staakten de stemmen. Na twee vergaderingen. Wij zijn benieuwd naar de volgende vergadering. INGEZONDEN STUKKEN KEURINGSDIENST Naar aanleiding van een vraag van den Heer De Koning, betreffende een gstorven rund, dat 27 April ter keuring zou zijn aan geboden en pas 29 April zou zijn gekeurd, lijkt 't mij niet overbodig, de keuring van noodslachtingen en gestorven dieren eenigs- zins toe te lichten. Zeer zelden zal een gestorven dier goed gekeurd worden, het moet dan al een bij zonder acuut geval zijn, terwijl 't dier direct na den dood van ingewanden moet zijn ont daan, hetgeen toegestaan is, mits deze aan wezig blijven. Het rund in casu had eenige uren dood gelegen. Direct na aankomst slachtplaats worden

Soester Courant | 1926 | | pagina 1