Behandelen alle lam Wintervoorraad LA PORTE Co. H.A.HAK - BAARN Laanstraat71, Baarn D. F. VOIGT UitgaveG. J, SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM ALLE BOUWMATERIALEN N.V. L. DE RUITER Co's Brandstoffenhandel Je adres voor Uw Êkioimof straat 5, Telefoon S 45 Bouwcrediet beschikbaar. Bij Examens en Openbaar Optreden Voor Uw Leder en Fournituren Se Jaargang No. 28 Gecontroleerd* oplaag te samen 6500 exemplaren. Vriidag 16 Juli 1926 SOEST®,1ÏIHJWM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheicoweg 48 Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huls aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk. Soester berg, Soestdulnen en Lage en Hooge Vuurscbe. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl.00. Elke tegel raeer f 0.20 In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f6.per jaar en hooger. 6. H. Bader te Sassenheim. 7. Mevrouw P. A, F. Steenberghe, geb. Engeringh te Soest. 8. Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne te Rijs wijk (Z.-H.). 9. Ir. H. J. W. Thunissen te 's-Graven- hage. 10. F. N. V. Quant te 's-Gravenhage. Door de S. D. A. P. Statenleden: 1. A. B. de Zeeuw te Rotterdam. 2. F. L. Ossendorp te Amsterdam. 3. P. Danz te Amsterdam. 4. W. Drees te 's-Gravenhage. 5. J. van Zutphen te Hilversum. 6. Dr. L. Heijermans te Amsterdam. 7. I. G. Keesing te Laren (N.-H.). Door de V. B. Statenleden: Zaterdagmiddag j.I. werd te Noordwijk aan Zee door K.N.A.C. een concours voor Auto- inobielkoetswerk georganiseerd. Een overzicht van het concours, dat op het terrein van het Grand Hotel Huis ter Duin werd gehouden. VERKIEZING EERSTE KAMER De Candidaatstelling. Heden heeft in de provinciën Zuid-Hol land, Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe, de candidaatstelling plaats gehad voor de verkiezing van 25 leden der Eerste Kamer. Men weet, dat krachtens de in 1922 gewij zigde grondwet ook de Eerste Kamer langs den weg van evenredige vertegenwoordiging moet worden verkozen. Voor de verkiezing zijn, overeenkomstig het bepaalde in artikel 112 der Kieswet, de provinciën tot een viertal groepen vereenigd. Groep I bestaat uit de provinciën Noord- Brabant, Zeeland Utrecht en Limburg; Groep II Uit Gelderland, Overijssel, Gro ningen en Drenthe; Groep III uit Noord-Holland en Friesland; en Groep IV uit1 Zuid-Holland. De eerste twee groepen kiezen ieder 13 en de derde en vierde groep ieder 12 Eerste Kamerleden. Om de drie jaar treedt de helft der Eerste Kamer af. De eene helft bestaat uit leden, gekozen door de eerste en de derde groep en de andere helft uit leden, welke door de tweede en vierde groep gekozen zijn. De 25 leden, die door de groep Gelder land, Overijssel, Groningen en Drenthe en de groep Zuid-Holland zijn gekozen, moe ten nu op den e.k. derden Dinsdag van Sep tember aftreden en ter vervulling van hunne plaatsen geschiedde heden bij de griffies van vorengenoemde provinciën de candidaatstel ling. Op 30 Juli a.s. zullen de leden der Pro vinciale Staten van de beide genoemde groe pen provincies-gewijs bijeenkomen tot het houden van de verkiezing in verband met het periodiek aftreden der bedoelde Eerste Kamerleden. In de groep Zuid-Holland zijn de navol gende candidatenlijsten ingeleverd: Door de A.R. Statenleden: 1. Prof. Mr. A. Anema te Haarlem. 2. Mr. P. E. Briët te Leiden. 3. H. Amelink te Utrecht. 4. Mr. V. H. Rutgers te 's-Gravenhage. 5. J. van d. Molen Tzn. te Oosterbeek. (Gelderland). 6. W. Warnaar te Sassenheim. 7. Dr. J. Severyn te Rotterdam. 8. Dr. J. F. Reitsma te Rotterdam. 9. Mr. H. W. Hovy te Loosduinen. 10. Mr. A. Baron van Heeckeren van Keil te Rheden. Door de C. H. Statenleden: 1. Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar te Leiden. 2. Mr. A. van der Hoeven te. Rotterdam. 3. Dr. C. J. K. van Aalst te Amsterdam. 4. Mr. Dr. C. O. P. Baron Creutz te Bennekom (Gem. Ede). 5. Jhr. Dr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg te Baarn. 6. Prof. Dr. F. de Vries te Rotterdam. 7. H. J. de Groot te 's-Gravenhage. 8. C. L. van Willenswaard te Schoonho ven. Door de R.K. Statenleden: 1. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst te Arnhem. 2. Prof. Dr. A. M. A. A. Steger te 's-Gra- venhage. 3. Ir. L. J. M. Feber te 's-Gravenliage. 4. F. L. D. Nivard te Rotterdam. 5. L. F. Guit te 's-Gravenhage. SCHOOLSTRAAT 7. MagazijnenEemstr. 14 - Schoolste. 39 TEL. 213 NIEUWSTRAAT 14 - TELEFOON 103 1. Mr. P. Rink te 's-Gravenhage. 2. j. Koster te Heerlen. 3. Mr. A. C. Crena de Jong te 's-Gra venhage. 4. P. J. de Kanter te 's-Gravenhage. 5. Mevrouw E. W. Dyserinck te 's-Gra venhage. 6. D. J. Hulshoff Pol te 's-Gravenhage. 7. Mr. L. Trouw te Brielle. Door de V. D. Statenleden: 1. Mr. M. Slingenberg te Haarlem. 2. Mevrouw W. A. L. Ros geb. Vryman te 's-Gravenhage. 3. H. Snijders te Middelburg. 4. Mr. W. H. M. Werker te 's-Graven hage. Voor de S. G. (Staatkundig Gereformeerde) Statenleden: 1. Ds. G. H. Kersten te Rotterdam. 2. Ds. P. Zandt te Delft. 3. E. Kuyk te Amsterdam. In de groep Gelderland, Overijssel, Gro ningen en Drenthe zijn de navolgende can didatenlijsten ingediend: Door de A. R. Statenleden in alle vier pro vinciën de volgende gelijkluidende lijst: 1. H. Colijn te 's-Gravenhage. 2. Mr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam. 3. Dr. H. Franssen te Zwolle. 4. Jhr. S. van Citters te Brummen. 5. H. Timmer te Meppel. 6. D. H. R. Harrenstein te Spijk (Gr.). 7. Ds. G. Hofstede te Blokzijl. 8. Jhr. J. Beellaerts van Blokland te Oos terbeek. 9. P. H Hummelen te Groningen. Door de C. H. Statenleden in alle vier pro vinciën de volgende gelijkluidende lijst: 1. Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk te Wijhe. 2. Mr. O. J. E. Barron van Wassenaer van Catwyck te 's-Gravenhage. 3. J. Knoppers te Meppel. 4. Prof. Dr. J. de Zwaan te Groningen 5. J. C. Wolthuis te Vroomshoop. 6. Mr. Dr. C. O. P. Baron Creutz te Bennekom (Gem. Ede). 7. H. A. Robaard te Hoogeveen. 8. Mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren te Slochteren. Door de R. K- Statenleden in de provincie Gelderland 1. J. F. C. Arntz te Nijmegen. 2. P. T. H. M. Dobbelman te Nijmegen. 3. M. C. E. Bongaerts te 's-Gravenhage. 4. P. J. S. Serrarens te Rijzenburg. 5. G. W. J. van Koeverden te Buren. 6. Mr. J. R. H. van Schaik te 's-Graven hage. Verder door de R. K. Statenleden in de provinciën Overijssel, Groningen en Drenthe een gelijkluidende lijst bevattende de namen van: 1. J. C. L. van der Lande te Ubbergen 2. Ant. J. Schoemaker te Deventer. 3. H. Ruiter te Arnhem, 4. P. J. S. Serrarens te Rijzenburg. Door de S, D. A. P. Statenleden in alle vier provinciën de volgende gelijkluidende lijst: 1. Mr. M. Mendels te Amsterdam. 2. E. Rugge te Groningen. 3. L. M. Hermans te Arnhem. 4. J, Oudegeest te Amsterdam. 5. J. F. Ankersmit te Amsterdam, 6. Mevr. H. Brok—Troelstra te Rolde. 7. L. J. H. Eversen te Haren (Gron.). 8. J. Vlcming te Hattem. Door de V. B. Statenleden in alle vier provinciën de volgende gelijkluidende lijst. 1. Mr. H. Smeenge te Amsterdam. 2. Mr. A. J. Baron yan Nagell van Arnp- sen te Laren (Geld.). 3. J. van Gelderman te Lossees. 4. Dr. S. E. B. Beerema te Usquert. 5. Jhr. Mr. A. W. van Holthe tot Echten te Assen. J. Smid te Voorburg. 7. Mr. J. van Gilse te Steenwijkï Door de V. D. Statenleden in alle vier provinciën de volgende gelijluidende lijst: 1. J. B. Westerdijk te Uithuizermeeden. 2. J. Wuite Jzn. te Huizum. 3. Mr. H. I. Schönfeld te Winschoten. 4. Mr. Dr. H. P. de Wilde te Arnhem. 5. Mr. W. Doornbos te Meppel. Door de S. G. (Staatk. Geref.) Statenleden in de provinciën Gelderland en Overijssel de volgende gelijkluidende lijst: 1. Ds. G. H. Kersten te Rotterdam. 2. Ds. P. Zandt te Delft. 3. E. Kuyk te Amsterdam. Volgens de huidige samenstelling wordt de groep Zuid-Holland in de Eerste Kamer vertegenwoordigd door 2 R.K., 3 A.R., 2 C. H., 3 S.D.A.P. 1 V.B. en 1 V.D., terwijl de groep Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe heeft afgevaardigd: 3 R.K., 2 A.R., 2 C.H., 3 S.D.A.P., 2 V. B. en 1 V.D Met uitzondering van den heer Dr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland (R.K.) te Den Haag, die dus in geen geval thans in den Senaat terugkeert (genoemde heer wenschte zich niet meer voor eene herbenoeming be schikbaar te stellen), komen de namen van alle aftredende Eerste Kamerleden op de heden ingediende candidatenlijsten voor. Kerkgebouw Julianastraat Voorm. 10 uur de heer R. Bromkema, cand. Amsterdam. Voorbereiding H. Avondmaal. Nam. 6 uur Ds. B. Alkema. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. y Chr. Geref. Kerk. 'Geen opgave. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Remhrandllaan. Voorin. 10.30 uur Dr. F. H. G. v. itersuii, v.ni Nijmegen. Solo-zang van Mej. Stans le Cosquino de Bussy, te Amsterdam. SOEST-ERBERtJ Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. H. H. Sc.ioemakers, van Kampen. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. In de week de 14. Missen te 7 en Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Doopsgezinde Gemeente. Voorm. 10.30 uur Ds. P. J. Glasz, van Utrecht. Protestanten Bond. Geen opgave. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen Het schitterende weer bracht dezer dagen een veningen, waarvan wij hier een groote menigte publiek op den Pier te Sche- zeer geslaagde foto geven. Drogist. Gediploraeerd Opticien. JBURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk |W~ Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk), Ds. K. W. Vethake, van Utrecht. 's Avonds geen dienst. Voorm. 10.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. C. J. van Paassen, van Haarlem. 's Avonds 6 uur (Rembrandtzaal), Ds. R. Bartlema, van Zeist. Chr. School (Hees) geen dienst. Geref. Kerk. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Voorbereiding H. Avondmaal. Nam. 6 uur de heer R. Bromkema, cand. Amsterdam. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Geen opgave. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. BURGELIJKE STAND GEBOREN: Johannes Adrianus, z. v. E. Kok en J. v. d. Berg. Johanna Margaretha, d. v. D. van Arnhem en D. de Kruijf. Willem Jan, z. v. H. van Breukelen en W. Verkerk. Albert, z. v. J. A. Goijert en W. Grootveld. Antina, d. v. W. Groart en A. A. Schoemaker. Hen drik Johannes, z. v. J. v. d. Geest en P. Ruske. GETROUWE: E, Diamant met M. F. Middelkoop. B. de Beer met L. C. B. Telman. H. v. d. Greijn met N. Stuivenberg. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 cent. Van 1012 Juli kwam het Nederlandsche Zangersverbond van Mannenkoren in alge- meene vergadering te Zeist bijeen. Zaterdag werden zij door het gemeentebestuur van Zeist officieel ontvangen. Een foto voor het stadhuis te Zeist. GEVESTIGD: J. M. Eekhof met gezin, van Haarlem, Nassaulaan 9. E. A. M. de Deugd, van Oudenbosch, Heuvelweg 48. K. Slot met ge zin, van Rotterdam, v. Lenneplein 25. J. W. Hofman met gezin, van Rotterdam, Banning- straat 38f. W. P. de Klein—van Bommel, van Baarn, Eemstraat 6. E. W. M. Witte, van Den Haag, Lindenlaan 14a. J. J. E. Maree met gezin, van Utrecht, Hartweg 6b. Wed. A. Reehorst, van Hilversum, Talmalaan 9. J. M. Gobels met gezin, van Zaandam, Beetzlaan 43. G. v. d. Wilt met gezin, van Loosdrecht, van Weedestraat 16. H. v. d. Hoef, naar Maartensdijk, Veenhuizerstr. 55. J. M. Rol lingswier met gezin, van Hilversum, Schriks- laan 57. F. Voigt, van Baarn, Eemstraat 6. L. Beekhuizen, van Schoonhoven, L. Brink- weg 3. H. Lambrechts met gezin, van Amers foort, Molenstr. W.Z. 15. Mevr. Mr. G. De- keth met gezin, van Hilversum, Beukenl. 1. VERTROKKEN: H. A. J. ter Burg met gezin, naar Alkmaar, v. d. Kaaijstraat 44. A. F. Elzinga met gezin, naar Voorburg, L. v. Rustenb. 15. C. v. d. Zee, naar Oosterbeekj Cronjélaan 27. J. L. Dalhuijsen, naar Woudenberg, Voorstraat 38. M. F. Middelkoop, naar Laren (N.-H.), van Wulfenlaan 10. C. v. Rijthoven, naar Baarn, Kerkstraat 38. B. C. Steffens, naar Amster dam, Brachthuizerstr. 3. DE KERK VAN EEMBRUGGE Door T. PLUIM Niemand, die thans dit kleine, maar schil derachtige buurtje ziet, zou vermoeden, dat het eenmaal stadsrechten had, zelfs een eeuw eerder dan Baarn, en dat het langen tijd voornamer dan ons dorp is geweest. Eembrugge bezat dan ook al vroeg een prachtige kerk, waartoe langen tijd ook Eem- nes heeft behoord. Wanneer die kerk ge sticht werd, kan men als van zoovele andere niet meer nauwkeurig opgeven. Veel had het gebouw van overstroomingen te lijden. In het „kerkeboek" had sedert 1510 de Pastoor Jan de Gruyter of zijn. kos ter de goede gewoonte alle merkwaardige feiten of groote rampen aan te teekenen, welk voorbeeld door de latere pastoors of kosters werd nagevolgd. Zoo lezen wij om slechts een paar grepen te doen „Anno 1514 was de watervloed zoo hoog, dat het een steen breed boven het hoogaltaar stond. Anno 1570 's nachts na Allerheiligen verdronken veel menschen te Bunschoten en Eemnes, en ook veel runderen. Hier in de kerk (van Eembrugge) was het water een duijm breed op het "hoogaltaar, alzoo, dat het in den predikstoel stond", enz. enz. Maar óók zijn de oude kronieken vol van de rampen, die de oorlogen tusschen de Stichtschen en de Hollanders, of met de Gelderschen over Eemland in de asch ge legd, ofschoon de kerk, voor zoover is na te gaan, telkens gespaard bleef. Doch ook dit gewijde gebouw zou eenmaal aan de woede van een niets ontziend krijgsoverste ten of fer vallen. Het was in het rampzalig jaar 1527, toen de Gelderschen Eemland binnen drongen onder den beruchten Maarten van Rossem, die het „branden en blaken het Magnificat van den oorlog" noemde. Het oude kasteel „Het Huis ter Eem" aan de overzijde der rivier viel spoedig in zijn han den. En om het nu te versterken en tegen een nieuwen aanval bestand te maken, liet Maarten van Rossum het oude Godsgebouw afbreken, om met de steenen het Huis ter Eem te versterken, terwijl vele huizen in vlammen opgingen. Zelfs werd op de plaats, waar de kerk gestaan had, naar het schijnt, een schans gebouwd. Treurig zag het er in het stedeke na deze ramp uit; de geteisterde bewoners waren niet eens bij machte hun huizen op te bou wen; hoe zouden zij dan aan de kerk kun nen denken? Zij wendden zich dan ook in hun nood tot den keizer, Karei V, die aan zijn stadhouder, Antonie van Lalaingh, ge lastte de behulpzame hand te bieden. De stadhouder voldeed daaraan volgaarne, ge lijk uit zijn brief blijkt, waarbij hij de ge meente van Eembrugge toestond ten behoe ve eene nieuwe kerk een algemeene inzame ling in de Nederlanden te houden. Die brief is bewaard gebleven en luidt in onze spelling als volgt: „Alzoo wij in het zekere bericht zijn, dat de bewoners van Eembrugge In den jongsten oorlog zeer geteisterd werden en deze schamele ingezetenen niet bij machte blijken een nieuwe kerk te bouwen vanwege hun in het oog vallende armoede en mochten zij die kerk al kunnen bouwen, dan wisten zij er geen plaats voor, zoo hebben wij, God ter eere, hun een stuk land daar voor geschonken uit naam des Keizers en hun ook een voorschot gegeven om de kerk met hulp van goede en weldadige lieden te bouweh, en hebben wij schouten verder den schamelen ingezetenen uit naam des Keizers vergund een inzameling te houden in alle steden en dorpen van ons gebied. Waarom wij verzoeken aan alle geestelijke vereenigingen, kloosters, Godshuizen en re geerders, alsook aan alle schouten, officieren, burgemeesters, gerechten zoowel in het al gemeen als in het bijzonder, en voorts aan alle onderdanen des Keizers binnen de gren zen van ons gebied, dat zij om Gods wil door hun milddadigheid de schamele inge zetenen van Eembrugge ter hulp komen om een nieuwe kerk te stichten. Gedaan te Utrecht onder onze handtee- kening, den 26 Maart 1530. (get.) A. de Lalaingh". Gelukkig vloeiden de giften in voldoende mate toe, om een hieuw kerkgebouw te stichten op den grond, dien de Keizer daar voor had afgestaan. Blijkens een oude kaart, berustende op het Rijksarchief te 's-Graven hage, had de verwoeste kerk aan de over zijde der Eem gestaan, iets voorbij het slot ter Eem aan den Bisschopsweg. Vermoede lijk had Maarten van Rossum (zooals wij reeds zeiden), den grond ook in beslag ge nomen en van een schans voorzien, immers uit den brief van Lalaingh blijkt, dat ook de grond verloren was gegaan. Thans werd de nieuwe kerk gebouwd aan deze zijde der Eem, vlak vooraan in het tegenwoordige buurtje en wel iets links van den weg af tegenover den grooten doornstruik. Deze plek (thans midden in het weiland gelegen) was wellicht veiliger voor het wa ter en ook voor den vijand, daar ingeval van nood de brug opgehaald kon worden. In 1582 ging de kerk in handen der Her vormden over, onder zekeren Elbertus Ri- chardus Proot, die daar in 1570 pastoor was geworden en nu ook tot de Hervorming overging. In 1593 zonden de Staten van Utrecht eenige heeren de provincie rond, om in alle dorpen te onderzoeken hoever de Hervorming gevorderd was. Zij brachten la ter een rapport over hun bezoeken uit, waar in wij over Eembrugge lezen: „De Hervorming heeft hier redelijken voortgang gemaakt, met uitzondering, dat zich nog eenige altaren en beelden in de kerk bevinden. De kerkmeesters worden door de gemeente gekozen, onder goedkeuring van den Maarschalk van Eemland (dat was Bis- schops stadhouder, die op 't Huis ter Eem woonde). Aan inkomsten uit de landerijen trekt de kerk van 7 dammaten 42 gulden 's jaars. Elbertus Richardus Proot, van Bunschoten geboortig, is hier omstreeks 23 jaar pastoor geweest en heeft deze benoeming ontvan gen van den Abt van Sint Paulus te Utrecht en geniet voor zijn bediening de goederen, daartoe bestemd. Hij is een man van goede gezindheid tot de Hervorming en houdt zich alreeds in zijn bediening aan de Christelijke formuliere en gebeden, achter den catechis mus gedrukt; ook is hij bereid een examen af te leggen. Hier is geen koster of schoolmeester, maar de pastoor heeft op het verzoek van den Schout en van den Raad reeds lang zijn best gedaan om de kinderen te onderwijzen. Elk huis is den schoolmeester jaarlijks 8 stuivers schuldig, terwijl degene, die dit ambt bekleedt, ook van een vrije woning moet voorzien worden. De plaats bezit ook een pastorie". Tot zoover het rapport over Eembrugge. Het bleek aan de heeren, die een onderzoek ingesteld hadden, dat op sommige plaatsen nog geen Hervormd predikant was, daar-

Soester Courant | 1926 | | pagina 1