Aütoverhiiurinrichtiiig S o e s t e r C o u r a 111 voor Soest en Omgeving Sienffs- en Advertentieblad. Ferscbjjnt eiken Zaterdag. Algem. Begrafenis-Ondern. Soest Fa. STRIJKER Brandstoffen en Grint Uitgever G. v. d. F OVENKAMP Soestdijk WIJ, UITVERKORENEN IDoor VAN DIJK'Sf MEUBEL-TRANSPORT S Wenscht U een Huur-Auto Kerkstraat 51 - B. 't Lam Slapeloosheid W. P. J. VENEMA NEDERL. 00ST-INDIË VAN DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN W. D. BOS TELEFOON 84 Hoofdpijn Autogarage „MIDDELWIJK" A. FUGERS - Kekstraat 3 No. 30 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentlën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Veertiend*!» Jaargang DE SO Zaterdag 24 Juli 1Q26 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Eikeregel meer 15ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. DirectieJ. KOETS. Tel. 228 en J. Arend WIERSMA, Tel. 86 Eerste aanspreker W. VAN DIERMEN, Talmalaan Kantoor: Spoorstraat 24, rporpiinw T °Ver'e.denen d00r Seheel Nederland per trein en per auto regeling voor crematie enz. Eigen kistenmakerij Veldweg 4. 17, Telefoon 118 Telet. 226 Al zeggen we het niet met zooveel woorden, wij, Europeanen, oi beter nog, wij blanken, wij vinden ons zelf toch wel buitengewoon superieur. We zijn natuurlijk ook geweldig verlicht dat past in onzen tijd dus willen we in hooggestemde gesprekken ons wel ver waardigen zeer vriendelijk en neerbui gend over onze medemenschen met een ander kleurvelletje te spreken, als, nu ja, gelijkwaardigen. Dat is te zeggen Entin, gelijkwaardig dus. Maar inderdaad geven we nog maar al te dikwijls blijk van zulk een dom en grot gevoel van meerderwaardigheid, dat we ons in de duistere middeleeuwen zouden terugwa- nen. En toch leven we in den tijd van de humanitaire stroomingen. Wanneer in onze Oost-Indische kolo niën een uit Holland geïmporteerd jong- mensch meest bankemployé, kantoor bediende of iets dergelijks zich aangetrokken zou gevoelen tot een meisje van Indischen bloede en met het plan rondloopt een huwelijk te sluiten, dan wordt hem in 9 van de 10 gevallen door collega's, soms door zijn chels, zeer duidelijk te kennen gegeven, dat hij, de groote „blanke" meneer, zich feitelijk leelijk in de vingers gaat snijden. Ook al is de jongedame in kwestie gestudeerd en wellicht in verstandelijke ontwikkeling zijn meerdere. Want promotie maken met een vrouw van Indischen bloede, is in onze koloniën zeer, zeer moeilijk. In de Engelsche koloniën, Britsch Indië [S het eenvoudig absoluut uitgesloten. Hierachter staan natuurlijk de bekende koloniaal-politieke beweegredenen. Wat echter niet vermag weg te nemen, dat het blijk geeft van een mentaliteit, onzen humanitairen tijd ten eenenmale onwaar dig. Doch een dergelijke tegenkanting tegen een vermenging der beide rassen kan nog tot op zekere hoogte zooal.niet geöinïjKi, uan iocn ecmgsziïio vuiticwiu worden uit zekere gevoelens van ras eigenwaarde, hoewel natuurlijk een laatdunkende zelfverheffing te laken is. Maar het eene kwaad is de vruchtbare voedingsbodem voor vele andere euvelen Ook hier. Want met stijgende verontwaar diging en schaamte, ja ook schaamte, nemen we kennis van de traag tot ons doorsieperende berichten uit ons Indië omtrent de ongehoorde mishandelingen door blanken de uitverkorenen, niet waar ten opzichte van ondergeschikte bruine arbeiders. Momenteel wordt er te Padang al een heel treffend staaltje van blanke nachtswellust uitgezocht. Een ad ministrateur van een cultuuronderneming wordt van een serie misdaden beschul digd. Daaronder komen voor het ran selsysteem van weggeloopen koelis, waar bij menigeen eenvoudig doodgeslagen moet zijn I Dezelfde groote blanke toean liet gestrafte mannen en vrouwen naakt op zijn velden werken, onbeschut tegen waarvoor hij terecht staat, (al verschilt natuurlijk het motief) zulks toch in regel rechten strijd met onze christelijke op vattingen als de doodstraf in onzen tijd nog mogelijk is Maarbedenkelijkei wordt het, als we hooren, datdieAme- rikaansche vereeniging, die zich zoo roerend met de rechten van den mensch bezighoudt, de moordenaars in kooien wil sluiten en zoo in het publiek ten toon stellen, als afschrikwekkend voor beeld. Bovendien wilden dezen mensch- lievenden de gekooide menschen slechts één keer per jaar wasschen, scheren, knippen en de nagels verzorgen. Men zou denken aan een bizarre grap. En toch wordt ons dit humanitaire voorstel in alle ernst gedaan. Wij, uitverkoren Dr. F. C. WORDT IJ GOEDKOOP g EN NETJES VERHUISD STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 69 ••HMMHNHMNNMMHM KAMERKRONIEK Bel op No. 34 de moordende zonnestralen, in strijd met de elementaire begrippen omtrentschaam- tegevoel. En de bestialiteit werd nog ten top gedreven door de opsluiting van vier vrouwen en een man gedurende veertien dagen, naakt, in een wagenkamer. Deze van perverse degeneratie getuigende straf werd notabene opgelegd wegens ontucht. Dit is een van de vele staaltjes. Ze liggen overigens voor het grijpen. Een andere hoogstaande blanke, die wat last had van inlandsche jongens die voor zijn huis speelden onze jongens munten nu ook niet altijd uit door braafheid en zoetsappigheid, gelukkig 1 nam zijn geweer en pafte er een paar neer, alsof het ratten waren I En dit zijn enkele van de vele gevallen, die de overheid ter oore komen en die ook streng gestraft worden. Maar wat te zeggen van de vele gevallen, die in afgelegen streken soms afgespeeld worden, en nooit-ten minste door geen aardschen rechter- berecht worden Is het te verwonderen, dat daardoor het communistische gevaar in sommige streken invrat? Is er beter propagandemateriaal te bedenken En dan te moeten beseffen, dat wij, blanken hen dit materiaal zelf hebben geschapen 1 Wij, uitverkorenen, die zoo gaarne voor het blanke ras de eer der beschaving opeischen, die zich trotsch de baanbrekers van vrijheid en recht noemen, wij hebben soms zonderlinge ideëen. Zoo propageert een humanitaire (sic.) vereeniging in Amerika het denkbeeld, de doodstraf voor moordenaars af te schaffen. Wij behoeven nauwelijks te betoogen, dat dit streven op zich zelf te waardeeren is. Het is onbegrijpelijk hoe een even zoo vreeselijke als onlogische daad onlogisch, omdat men den moordenaar krachtens het „oog om oog" straft met den zelfden verfoeilijken daad, als die De Eerste Kamer is niet tevreden - Het verdrag met Duitschland en nog iets - Spoor en autobus - Een merkwaardig wets ontwerp. Neen, de Eerste Kamer was niet bijster te spreken over het Nederlandsch- Duitsche handelsverdrag. En zij liet een krachtig woord van protest hooren over de manier, waarop dit verdrag aan de goedkeuring van de Staten- generaal was onderworpen. Op het een half jaar geleden werd gesloten. Wat was daarvan de reden, dat wilde de Kamer wel eens van den Minister hooren. Was het soms 's ministers neiging om de zeggenschap der Staten generaal zooveel mogelijk te beknotten in internationale aangelegenheden, of was zijn departement weer eens ouder- wetsch traag? En dan het verdrag zelf. Velen sloten zich bij de critiek in de Tweede Kamer aan. De resultaten vielen niet mee. Met uitzondering dan van die voor land- en tuinbouw. Wat was er nu voor den invoer van onze afge werkte fabrikaten in Duitschland ver kregen Niets. Verder nog de wijze van onderhandeling. Die was ook al niet bevredigend. Had de grondwets wijziging van 1922 de volksvertegen woordiging niet grooteren invloed op de totstandkoming van tractaten toege kend Nu, daarvan had de regeering niet veel van laten blijken, hoor. En het bedenkelijke was, dat men niet meer vrij was in zijn beslissing, omdat bij verwerping van het verdrag groote bedragen door onze exporteurs zouden moeten worden terugbetaald, hetgeen tot allerlei narigheid aanleiding zou geven. Dus wanneer meteen de Eerste Kamer in openbare zitting weer bijeen komtde zwoegers, wanneer de Tweede Kamer den rug strekt in zondoorwarmde duinen, of koele bosschen, peutert de Eerste Kamer nog naarstig lusschen de groene bankjes - zal ook zij het verdrag ratificeeren. Maar tevreden, neen, dat is zij niet. Allerlei wetten en wetjes deed de Eerste Kamer dezer dagen nog met bekwamen spoed af. Ook het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1880 betreffende de openbare middelen van vervoer, waardoor de autobusexploitatie voortaan aan de goedkeuring der gede puteerde Staten zou zijn onderworpen. Minister van der Vegte meende het goed met de autobussen. Een kostelijk vervoermiddel vond hij het en hij zou het betreuren, als de autobus door deze wet in het gedrang zou komen; maar juist door de toeneming van dit bedrijf was er behoefte aan een regeling waar door dit bedrijf vaster grond onder de voeten zou krijgen. Dit verklaarde de hoofdstuk (o.a. overplaatsing van' itie matrozenopleiding van Gorinchem risar Vlissingen) door een aantal leden ge treurd, dat de jonge matroosjes niar Vlissingen zouden gaan, onder de ouiie, volleerde waterratten. Zij voorzagen een slechten invloed van de oudere schepelingen op de jongere. En was de daardoor verkregen bezuiniging iu wel zoo groot Neen, de minister mo >st maar eens precies komen vertellen, vtat Vlissingen nu eigenlijk aan meerdJre voordeelen bood boven Gorinchep. Een van de merkwaardigste gebeur tenissen op parlementair gebied hebben we dezer dagen ook te aanschouwen gekregen. Namelijk de intrekking \an een door de Staten-generaal gesancticn- neerde wettelijke maatregel, omdat ge bleken was, dat de fraude tegen dezen maatregel zoo groot was, dat er feitel/jk niets tegen te doen was. Dat was de indiening van het wetsontwerp door de regeering tot intrekking van de speelkaartenbelasting. In de zes jaar van haar bestaan, is deze belasting, wat opbrengst betreft, hard tegengevallen, Nog geen ton per jaar bracht ze »;ip. De frauduleuse invoer nam zulke af metingen aan, de toestand werd zoo onhoudbaar, dat men voor de keuze kwam te staan afschaffing, of versch ping van de heffingsbepalingen. Dit laatste zou nog weer meer geld kostén. Dus was het maar beter, de heffing te staken. Een strop voor de schatkist van totaal een dikke ton per jaar. Op zich zelf is dat niet zoo erg. Maar de aanleiding is toch wel treurig. Ten slotte werden Dinsdagmiddag door het Centraal Stembureau de inge diende lijsten voor de Eerste Kamer verkiezing behandeld. Alle lijsten werden geldig bevonden, zoodat alle daarop voorkomende candidaten gehandhaafd zijn. De dans kan dus beginnen. - POLITICUS. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. minister naar aanleiding van de opmer kingen van den heer v. d. Bergh (v.b.) die het betreurde dat de Tweede Kamer bij de behandeling zoo weinig sympathie voor de autobussen had getoond. Of de minister dus zooveel mogelijk zijn invloed ten goede wilde aanwenden en een ruim standpunt innemen. Dat wilde de minister wel, maar bij slechtp toepassing van het autobusbedrijf, zou den spoorwegen een doodelijke con currentie kunnen worden aangedaan en daarvoor moest gewaakt worden. Maar overigens, leve de autobus. Dan werd bij de voorloopige be sprekingen van de Eerste Kamer van de wv'ging van een marine-begrootings- HEEREN- EN DAMES-' KLEERMAKERIJ Emmalaan 10-SOESTDIJK - Tel. 169 Afd. Gemaakte Heerenkleedingi Blauwe Costuums f 5R.C- 23. Gebruik van Vulkaan- en Waterkrachten. In ons vorig opstel wezen wij er op, dat de mensch het heeft aangedurfd de geweldige natuurkrachten, in den vorm der vulkanen, te bestrijden. Maar de vraag rijst ook, in hoeverre of wij die vulkaankrachten kunnen dienstbaar maken aan onze industrie. Vulkanische voortbrengselen, turfsteen, lava, zwavel, hebben wij reeds lang weten te benutten, maar is ook de vulkanische warmte niet op te vangen Men heeft dit vraagstuk het eerst in Italië, in Toscane, aangepakt en reeds sedert 15 jaar werkt daar een machine van 40 P.K., die door vulkanische stoom gedreven wordt. Men had in dit gebied z.g. fumarojen, dat wil zeggen, scheuren en spleten, waaruit stoom ontsnapte. Door het in brengen van hoorbuizen heeft men: de stoomhaard weten te bereiken en voprt- durend ontsnapt nu de stoom door deze buizen, waardoor ze geleid wórdt naar een stoom-turbine, gekoppeld kan een dynamo, die 250 Kilowatt legert bij 1000 V. spanning. Toen deze proef eenmaal geslaagd was, ging men (jver tot den bouw van een grootere machine, die nu 7500 K.W. levert. Dergelijke plannen worden thans ook voor Indië bestudeerd, waarvoor volgens ir. Taverne, die tot voor kort leider was van den vulkanologisclien dienst, in aanmerking komen de Kawah-Manoek boven Garoet en de Kawaf Kamodjan bij Pasèh. Ook Prof. ir. van Breen heeft hieraan een studie gewijd in „de Inge nieur" van October '25 ei bepleit de toepassing van deze krachtvinning voor fumarolen-velden, die in historische tijden geen uitbarstingen lebben opge leverd en die zoowel op Java, als op Sumatra en Celebes voorlomen. Behoort dit alles dus nog tot de toekomstmuziek, van mesr belang voor het oogenblik de jebruikmaking van waterkracht. Het is al^meen bekend hoe deze kracht reeds ran ouds over de geheele wereld wont benut, maar hoe ze vooral in eere is gekomen sinds de toepassing der electriiteit, waardoor ze den naam heeft verwoven van „witte steenkool". In het meest waterrije gebied van Java, n.1. in de Preanger Agentschappen met de zeer vele thee- in kina-onder nemingen, is reeds langgestreefd naar het gebruik van stroommd water voor het drijven van krachlverktuigen en van particuliere electrisae inrichtingen. Zoo las ik in een mededeeling uit 1920, dat in genoemd gewest 240 grootere en kleinere waterkrachtwerkjes aanwezig waren, die te zamen rond 9000 P.K. leverden. In 1917 werd van Gouvernementswege opgericht de „Dienst voor Waterkracht en Electriciteit", welke tot opdracht heeft: Ie. bestudeering en registreering van alle in Indië aanwezig zijnde waterkrachten, aldus vormende een soort kadaster, ook voor particuliere belangen 2e. bouw van waterkrachtwerken 3e. exploitatie van krachtstalions ii eigen beheer of in z.g. gemengd bedrijf 4e. herziening der betreffende wet geving. Voorloopig is men tot de volgende algemeene beoordeeling gekomen: een gunstige omstandigheid voor aanwezig heid en gebruik van waterkracht is in de eerste plaats de zware tropische tégenval, die voor Java op gemiddeld 3000^ H 4000 m.M. per jaar is te stellen. De rivieren op Java voeren wel is waar, als gevolg van gering stroomgebied, geen zeer groote watermassa's af, maar vooral in W. Java hebben zij een zoo danig verval, dat genoegzame kracht daaraan is te ontleenen. Midden-Java is in dat opzicht veel minder bedeeld, doch in O. Java is de toestand weer beter. Zeer groote waterkracht werken zijn echter op dit eiland niet te verwach ten. Wat Sumatra en Midden-Celebes betreft, vormen de groote bergmeren prachtige watervoorraden, terwijl de rivieren van Borneo reusachtige hoeveel heden water afvoeren, welke groote massa's het gemis aan verval vergoeden. Voor Java zullen de werken in het algemeen tusschen 1000 en 5000 P.K. kunnen leveren, enkele 10.000 P.K en als maximum een enkel werk zelfs 50.000 P.K. De voornaamste in bedrijf zijnde waterkracht- en electriciteitswerken zijn die van het Gemeenschappelijk Electr. bedrijf Bandoeng en Omstreken (G. E. B. E. O.), waarin zoowel hel Gouvernement, als het Gewest Preanger Regentschappen en de Gemeente Ban doeng aandeelhouders zijn naast den oorspronkelijken particulieren conces sionaris, en de Toentang-werken, ge dreven door een particuliere onderneming, ter electriciteitsvoorziening van Semarang en Salatiga, welk afzetgebied nog voor -iT. rptrjincr vnthaar is. krachtwerken nabij Buitenzorg o.m. ten behoeve van de electrificatie van de spoorlijn Priok-Batavia-Buitenzorg en in Oost Java de z.g. Kali-Konto-werken voor krachtlevering aan Soerabaya en omstreken, waaronder te rekenen de gewesten Kediri en Pasoeroean. De Kali-Konto-werken zijn weder gebracht een „gemengd bedrijf" onder den naam „Ned. Ind. Waterkracht en Electr. Mij." (N. I. W. E. M.), waarvan de staat de helft der aandeelen bezit. Kleinere werken gaan wij stilzwijgend voorbij, doch men zal reeds begrepen KASSIERS JULIANAPLEIN 5- TELEFOON 163 SOEST ONDERGRONDSCHE BRAND-INBRAAKVRIJE KLUIS KERKSTRAAT 20 JULIANASTRAAT 7 waardevolle nikkelhoudende Larona- ijzerertsvelden ook de uit de meren van Midden-Celebes te putten water krachten groote diensten zullen bewijzen. Uit een en ander blijkt wel, dat er voor een zich in de toekomst ontwik kelende Indische industrie nog over rijke krachtbronnen kan worden beschikt. W. D. In mijn vorig opstel maakte ik melding van de in uitvoering zijnde tunnels om het Kratermeer van de Kloet af te tappen. Zooeven lees ik in Ind. berichten, dat het peil van dit meer door voltooiïng der tunnels 70 meter verlaagd is en de inhoud van het meer daardoor is verminderd van 40 millioen tot 1 millioen kub. meters, hetgeen een zeer fraaie uitkomst en een groote verminde ring van gevaar beteekent. Intusschen zijn nog beton-versterkingen der tunnels in uitvoering, zoodat het werknog niet geheel gereed is. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. VERHUUR-INR. VAN LUXE AUTO'S .GAZELLE' RIJWIELEN hebben, dat de hier genoemde werker, te zamen nog slechts eenige tienduizend tallen P.K. opleveren. Dit is nog maar een onbeteekenend cijfer tegenover de totale geschatte waterkracht, die voor Java is berekend op rond 500.000 P.K. Bij verder doorgaande ontginning zal dan ook ten slotte zeker het geheele spoor- en trambedrijf geëlectrificeerd worden. Nu wij eenmaal tot de schaltingscijfers zijn gekomen, willen wij vermelden, dat men aanneemt dat Sumatra en Borneo elk 2 millioen en Celebes één millioen P.K. zullen kunnen leveren. Van al deze kracht is echter tot nu toe weinig of geen gebruik gemaakt. Verschillende particuliere zoowel als staatsmijnbedrij ven voor goud- of steenkoolontginning heb ben op Sumatra waterkracht-werken voor eigen gebruik aangelegd evenals de Portland-cement-fabriek bij Padang, terwijl plannen bestaan voor den bouw van een stikstofmestfabriek, te diijven door waterkracht uit de Assahan-rivier. Deze rivier, die gevoed wordt uit het Toba-meer, kan minstens 600.000 P.K. leveren, waarvan ongeveer 400.000 P.K. in één centrale. Komt cjeze fabriek tot stand, dan zal van hieruit de geheele Oostkust van Sumatra, waartoe de rijke tabaksstreeken behooren, goedkoop van licht en kracht kunnen worden voorzien. Ontginning van de waterkrachten van Borneo is voorloopig niet te verwachten. Op dit reusachtige eiland is eigenlijk alleen nog maar de petroleumindustrie van groote beteekenls, en deze beschikt over genoegzame gassen om andere krachtbronnen te kunnen ontberen. Wel las ik onlangs een bericht omtrent de oprichting van een electr. Maatschappij Samarinda-Tengarong, maar ik ver moed, dat dit een calorische electrici- teits-opwekking betreft. (Samarinda is de zetel van den assistent-resident van Koetei, Tengarong de woonplaats van den Sultan van dit gebied). Wat Celebes betreft, zoo zijn in het Noorden eenige waterkrachtwerken in bedrijf bij de daar werkende mijnbouw- ontginningen, terwijl wanneer het eenmaal komt tot ontginning van de LANGS DEN WEG. Wanneer wij af en toe eens door de gemeente fietsen of wandelen en we zien eens rond, dan zal het ieder gaan als mij, dat we wel eens wat opmerken, dat ons treft, hetzij ten goede, hetzij minder ten goede... ten kwade. 'k Wil met het goede beginnen en dan allereerst het gemeente-bestuur een com pliment maken over de vele aanplantingen -K°f.de5nen. die in-^jden die onze ge meente bezit, zijn tot stand gekomen. Die groote bosschen zullen in de toekomst van onschatbare waarde voor onze gemeente zijn. Een beboscht bouwterrein wordt in den regel gekozen boven een kale vlakte. En voor het natuurschoon zal ieder de bebossching van de kale heidevelden en zandverstuivingen toe juichen. En de waarde van het hout kan in de verre toekomst ook nog gewicht in de schaal leggen. Bij de beplanting van de wegen is men van de goede gedachte uitgè- gaan, dat afwisseling de schoonheid ver hoogt. Hier waren het kastanjes, daar iepen, ginds Amerikaansche eiken, elders sparren, populus, linden en zoo zag ik verschillendelanenmetaardigafwisselend plantsoen. De mooie hoekjes en pleintjes worden door de gemeente goed onderhouden, en zijn waarlijk een sieraad voor ons dorp. Regelmatig worden de gazons ge schoren, de heesters geknipt de planten aan-en bijgebonden, de verdorde bloemen afgeknipt, 't is alles in orde. Maar hier komt een maartje bij. Waar blijft dit afval, 'k Zag het opladen en 't werd gebracht op een plaats waar het in de toekomst goede dienste kan doen, maar waar het nu de gemeente ontsierd, 't Werd gestort langs den weg op hoopen 't Was langs een weg, waar nog geen boomen stonden. Bij de beplanting kan dus dit vuil in de te graven boomgaten worden geworpen en een prima bemes ting vormen. Maar waarom dan nu reeds niet af en toe een gad langs dien weg gegraven en daar het vuil ingeworpen. Ik heb dit in een andere gemeente gezien waar zelfs al het huisvuil op die wijze eenvoudig, goedkoop en practisch gere geld werd opgeruimd. Ik geef dit voor navolging ter overweging. Toen we onze aandacht van de be planting van wegen wijden, trokken natuurlijk ook de naambordjes langs de wegen onze aandacht. En daar viel heel wat op aan te merken. Vele bordjes zijn totaal verfloos. Er is met den beste wil geen letter meer op te ontcijferen, 'k Zag er een waar men met krijt den straatnaam erop had geschreven 't Was een tijdelijk hulpmiddel, 't Behoeft zeker niet van te langen duur zijn? 'k Heb nog meer gezien, dat ik wel eens wil vertellen. Voor dit keer evenwel genoeg. SLAGERIJiMISBRUIKEN M. d. R. Bestaat er hier geen wet of keur op het slagersbedrïjfd.w.z. kunnen de ouderwetsche wreede praktijken bij het dooden van dieren hier ongestoord worden uitgeoefend? In het buitenland (Zweden) worden de slachtdieren vooraf bedwelmdin Amerika worden ze verdoofd door een slag met een zwaar gewicht voor den kopin dierenasylen hier te lande, te Haarlem b.v., worden zieke huisdieren door stikgas pijnloos afgemaakt; in de abattoirs wordt een oogenblikkelijke dood veroorzaakt door het slachtmasker hier schijnt nog op de middeleeuw- sche manier geslacht te worden, n.1. doordien men varkens de keel afsteekt en ze in hun bloed laat stikken. De doodstrijd van zoo'n dier duurt ver scheidene minuten. Nog j.I. Maandag avond gebeurde dit in de slagerij aan de fulianastraat, waar men het doordrin gend gekerm der varkens op aanzien lijken afstand kon hooren. Waarom kan hier niet eveneens het slachtmasker gebruikt worden Ik noem het voor onzen tijd een schande, dat aan dieren noodeloos zulk een vreeselijk lijden wordt toegebracht en meer nog dat men het door den slfur «dat het altijd zoo geweest is", feitelijk door misdadige onverschilligheid voor het lijden van weerlooze dieren, aan gemeentelijk toezicht laat ontbreken. K. OPROEP AAN ALLE DIERENVRIENDEN (INNEN) IN NEDERLAND. 'Naar I^EKHONDENELLENDE. geval van aie'rcnmisnanücïLjg, hetwelk 19 April in het Haagsche Bosch plaats vond en waarvan proces-verbaal werd opgemaakt betreffende de hondenkar, afkomstig uit het woonwagenkamp OI- denzaal waarvoor DRIE uitgeputte honden toonbeelden van ellende, roepen wij al len dierenvrienden (innen) op, hun medewerking te verleenen, het totstand komen der wet AFSCHAFFING VAN DEN HOND ALS TREKDIER te bespoeden, opdat weldra een einde komen aan een op het platte land helaas nog welig tierende hondenafbeulerij, menig stedeling onbekend een schande voor Nederland, tartend alle dierenbescher ming. Zij die daartoe willen medewerken gelieve daarvan bewijs van instemming te betuigen door het zenden van naam kaartje of briefkaart, duidelijk, beroep en woonplaats vermelden en toe te zen den aan de Redactie van het Weekblad voor Dierenvrienden thans BREELAAN 118, BERGEN N-H. Burgerlijke Stand A. NAVORDERING. Ondergeteekende wenscht hiermede de lezers van Uw blad te verklaren, dat het hem onsymphatieke en om den inhoud onjuiste ingezonden stuk „NA VORDERING" voorkomende in Uw blad van vorige week NiET door hem is geschreven NOCH van de inzending er van heeft kennis gedragen. Het spijt hem ten zeerste dat schijnbaar algemeen verondersteld wordt, dat hij de schrijver is. Met dank voor de plaatsing, W. NAGTEGAAL. GEBOREN Johanna Aleida, d. v. W. v. Burgsteden en H. v. Laar Hen drik, z. v. C. Los en H. S Faasen Wilhelmus, z. v. C. Wolfsen en M. v. 't Klooster Hendrik, z. v. L. Beekhuiszen en C. de Bes. ONDERTROUWDW. P. J. Venema en M. Veenendaal A. v. Ginkelen M. G. v. Hornsveld J. F. Walop en C. R. Brans. OVERLEDENFranciscus Jacobus Petrus Koijmans, 48 jr. echtgen. v. A. P. v. Nieuwenhoven Hendrik v. d. Broek, 58 jr, echtgenoot v. M. E. Oosterbeek Jan Berend Uiterwijk, 55 jr, echtgen. v. T. H. Dank. VESTIGING 15—21 JULI 1926. I. Lindner, Amersf.straat 105, van Cöppingen (Duitschl.) B. Rozendaal Hartweg 7, v. Loosdrecht J. v. der Meuten m. gez, Wilhelminalaan 2, van 's Bosch A. M. v. Peer, idem, idem A. Brugmau m. gez. O. Utr.weg 17 v. Naarden J. Walet m. gez. School- weg 2a,Hoevelaken C. Hoogstraten m. gez, Dijkhuisstr. 4, v. Naarden G. J. Higler, O. Utr.weg 4, v, Hilversum J. A. M. v. Oorschot, Vosseveidl. 6 v. IJsselmuiden R. J. Smijter m. gez. W. Pyrm.1. 3 v. Indië D. E. Stefiens, Parkl. 2, v. den Haag F. D. Ortt, Bosstr. 14, v. A'dam M. H. D. Wit, Nieuweweg 22, v. Muiden. VERTREK 15—21 JULI 1926. Cousijn m. gez. Palembangstr. 463 n. Amsterdam I. Schulman m. gez. Groost 136, n. Hilversum A. D.Th. v. Ee, Heemstral. 4 n. Baarn H. Veld huizen, Soestdijkerstr.w. 221, n. de Bildt W. A. lansen, Huijdecoperweg 27, n. Zeist N. Stuivenberg, n. Westbroek M. J. v. Leijden, n. Abbekerk J. W. J. Schouten m. gez, Riouwstraat 83 eenhoog, n. A'dam R. Brouwer, Schal- sum 53, n. Franekeradeel G. v. d. Heuvel, Haarlemmerw. 49c, n. Leiden

Soester Courant | 1926 | | pagina 1