uieiiniiiireau r. Kil O. M. [TALY's F1NEST PRODUCT mporier H. sis, siesijü. Telefoon 47 Wintervoorraad i Sei H.A.HAK - BAARN LA PORTE Co. Laanstraat71, Baarn Uitgave: G.J.SMIT, v.Weedestraaf 35, Soestdijk -Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's boekhandel - Telefoon 139 ALLE BOUWMATERIALEN BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM Steenhofstraat5, Telefoon S 45 Bouwcrediet beschikbaar. Voor Uw Leder ei Fournituren D. F, VOIGT Belangrijkste wedstrijden der wereld uraagi demonstratie. Prijzen zijn door lage Koers zeer interessant HUDSOli SUPER SIK-ALLWEATHER 12 p.k. Renault, 6 i N.V. L. DE RUITER Co's Brandstoffenhande! Je adres voor Uw 5e Jaargang No. 29 Gecontroleerde oplaag te si imen 6500 exemplaren. Vrijdag 30 Juli 1926 SOESTER, MIW5B14D Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Emmalaan 7, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl.00. Elke regel meer f 0.20 SCHOOLSTRAAT 7. Magazijnen: Eemstr. 14 - Schoelstr. 39 TEL.. 2i3 zoolang niet in alle gemeenteraden het ern stige besef doordringt, dat het beheer van publieke klassen groote verantwoordelijkheid oplegt aan hen, die over deze kassen te beschikken hebben en dat het dwaasheid is steeds maar gelden toe te staan voor alles, zonder de noodzakelijkheid dier uitgaven di rect te kunnen aanwijzen. Bovengenoemde circulaire begint met de Door de A. N. W. B. toeristenbond voor Nederland werd heden te Ootmarsem de nieuwe oriënteertafel op den Kuipersberg officieel ingewijd. De le voorzitter Edo Bergs- ma bij de oriënteertafel aan het woord. UIT DE STATENZAAL Bijna drie dagen "hebben de staten van deze provincie in de vorige week vergadérd en het grootste deel van dezen tijd is ge bruikt om critiek te oefenen op "het doen en laten der mannen, die het college van Ge deputeerden vormen, of om die crietiek te weerspreken. Ook in andere provinciale vergaderingen heeft hetzelfde geluid geklonken maar, voor zoover we dat konden nagaan, niet in die mate als in Utrecht het geval was. De rede hiertoe is direct aanwijsbaar. De stad Utrecht is vooral in de laatste jaren met Gedeputeer den in conflict geweest, zag zijn begrooting teruggezonden, van lang niet malsche op merkingen voorzien, en heeft voor het oor deel van Gedeputeerden moeten zwichten. Waar een. niet onbelangrijk deel van Utrechtsch gemeenteraad zitting heeft in de Staten van Utrecht, stond het vooruit vast, dat in de zitting van dit college op de hou ding van Gedeputeerden zou gereageerd wor den en uit het verslag der rapporteurs over het verhandelde in de afdeelingsvergaderin- gen der Staten zooals in ons vorig num mer onder de rubriek Binnenland werd me degedeeld bleek reeds, hoe gaarne men deze gelegenheid aangreep om Gedeputeer den zijn misnoegeh te toonen. Het werd een uitvoerig debat, waaraan vijftien sprekers deelnamen, waarin geen blad voor den mond werd genomen en ijve rig geput werd uit de geschiedenis der laat ste jaren om aan te toonen hoe verregaand de aanmatiging van Utrechtsch Ge deputeerden was geweest en hoe noodig het was tegen zulk een opvatting van taak en plicht in verzet te komen. Maar naast de critiek kwam ook de waardeering aan het woord. Hulde werd gebracht aan Utrechtsch Gedeputeerden, die volgens vele leden hun taak met ernstige toewijding en plichtsbe sef hadden verricht en wier optreden tegen over verschillende gemeenteraden hooge be- teekenis had; daar zij het beslissende woord hadden gesproken, dat terug riep van ge vaarlijke proefnemingen en tot voorzichtig fi- nantieel beheer noodzaakte. Zoo bleef ge durende het debat de forsch ingezette cri tiek alleen beperkt tot de groep S.D.A.P. Statenleden, die bij de andere staatkundige groepen meer tegenspraak dan instemming vonden. Niemand ontkende dat Gedeputeer de het recht tot controleerende inmenging bezitten, de klacht ging meer over de wijze waarop deze controle werd uitgeoefend. Toen dan ook de heer Van Andel aan het woord kwam om het college van Gedepu teerden te verdedigen, stond vooruit reeds vast, dat de uitgebrachte critiek tot geen ernstige consequenties zou voeren en toen deze welsprekende woordvoerder voor het college gesproken had, kon de bui als ge weken beschouwd worden en de replieken gaven slechts een verzwakte echo weer van wat zoo even nog dreigend en forsch had geklonken. Over het algemeen stond het peil der dis cussie hoog en door zakelijke ernst en een besliste afwezigheid van persoonlijkheden, werd aan menige raadsvergadering een voor beeld gegeven van goede vormen en waardig optreden. Het hoogtepunt was echter de rede van Ged. Van Andel, die opnieuw boeide door zijn groote zakenkennis, zijn beschaafd be toog en geestige zetten en die bij de tweede ronde de repliek der sprekers beantwoor dende, met voorlezing van een inmiddels ontvangen circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken, die critiek geheel ont wapende. Deze circulaire, in den loop dezer week in de groote dagbladen weergegeven, is een merkwaardig stuk en juist in den tijd, dat de conflicten tusschen de hoogste ge westelijke bestuurscolleges en de gemeente raden van naderbij bezien werden, bizonder van beteekenis. De hoofdinhoud laten we hierbij volgen, omdat die van waarde blijft In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f 6.— per jaar ?o booger. aandacht te vestigen op het feit, dat ver schillende gemeenten, 17 pCt. van het ge- heele aantal, hare rekening over het laatste dienstjaar hadden moeten afsluiten met een nadeelig saldo. Verder wijst de minister er op, dat de gemeenteschulden schrikbarend aangroeien, in tempo en bedrag, zoodat van versobering geen sprake is en waar het rijk voorging om de belastingen te verminderen, de heffingen ten voordeele van de gemeenten steeds hooger moeten worden en dus den belastingbetaler steeds zwaarder gaan treffen. Daarom wordt aan Gedeputeerden in deze circulaire opdracht gegeven de controle op de uitgaven en het beheer der gemeenten steeds scherp te blijven voeren, tegen te gaan dat werken, waarvoor geleend wordt, en die een direct belang voor de gemeente vormen op de buitengewone dienst worden gebracht, waardoor de schuldenlast der ge meente voortdurend grooter wordt en in het algemeen te zorgen, dat iedere gemeente overeenkomstig zijn stand leeft en uitgaven vermeden worden, die niet direct op den weg der gemeente liggen. Het is te begrijpen, dat gedeputeerden, met zulk een document, tegenover de oppo sitie sterk stonden. De inhoud toch dekte geheel hun handelwijze van de laatste jaren en waar zij .een soepele toepassing bij het verrichten van hunne taak hadden toege zegd en de meest tegemoetkomende hou ding door overleg met belanghebbenden had den beloofd, bleven zij meester van het ter rein en zagen hunne begrooting met alge- meene stemmen aangenomen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich' met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen BINNENLAND Gemeenten in financieele moeilijkheden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan H.H. Gedeputeerde Staten een circulaire gericht, betrekking hebbende op ge meentelijk financieel gebied, dat zeker niet rooskleurig mag worden genoemd en ernstig wijst op de noodzakelijkheid van een zuinig en verstandig beleid. De minister zegt o.m.: Het aantal gemeenten, dat in financieele moeilijkheden verkeert, neemt steeds toe. Uit de gegevens, die op dit stuk ten dienste staan, blijkt, dat dit aantal ook verder nog bedenkelijk dreigt toe te nemen. Ik meen ter adstructie op het volgende te mogen wijzen: Blijkens de statistiek der gemeentebegroo- tingen van 1925 waren er van de 265 ge meenten boven de 5000 zielen 45, of 17 pCt., die haar rekening over het laatste dienstjaar hadden moeten afsluiten met een nadeelig saldo. De gemeenteschulden groeien in een zeer snel tempo aan. Het uitstaand bedrag der gemeentelijke leeningen is, met terzijdestel ling van de kasgeldleeningen en de woning- bouwvoorschotten, gestegen van f230 mil- lioen in 1898 tot 1093 millioen op 1 Jan. 1924, terwijl bijv. in diezelfde periode de Rijksschulden opliepen van f1092 millioen tot f2788 millioen. Hierin schuilt een groot gevaar. Een nog veel sterkere vermeerdering ver- toonen de gemeentelijke uitgaven, die stegen van plm. f 110 millioen in 1900 tot f1001 mil lioen in 1921. Een verbetering in den finan- cieelen toestand van veel gemeenten zal dan ook eerst kunnen intreden, indien veel meer wordt gestreefd naar versobering. Uit de Rangschikkingslijst naar den belas tingdruk 1925-1926 (uitgave Centraal Bureau voor de Statistiek) blijkt, dat er wel in het algemeen een daling valt te constateeren in het bedrag van het hoogste gemiddelde in komen, doch dat van een sterke neiging tot verlaging van den belastingdruk niet kan worden gesproken. De Minister wendt zich tot de Gedepu teerde Staten om medewerking en geeft hier in overweging de volgende gedragslijn. a. Geen goedkeuring zal zijn te hechten aan leeningsbesluiten tot het aangaan van leeningen, dan slechts in de allernoodzake lijkste gevallen en alleen indien onomstoote- lijk vast staat, dat de uitgaaf een leening wettigt. Een van de oorzaken van financieelen ach teruitgang van verschillende gemeenten is n.1. hierin gelegen, dat men veel te spoedig ge neigd is uitgaven, waarvan het nut zich over verscheidene jaren uitstrekt, ten laste van den buitengewonen dienst te brengen. Daar door zijn geleidelijk vele gemeenten buiten verhouding tot haar draagkracht met schuld bezwaard geraakt en hebben zij alle weer standsvermogen verloren. De regel, die het Rijk behoudens uitzonderingen volgt, dat al leen die uitgaven uit den kapitaaldienst mo gen worden bestreden, die dadelijk vloeiende inkomsten medebrengen, ten minste gelijk aan de rente der aan te gane schuld, komt zeer aanbevelenswaardig voor. b. Er dient dus goed te worden toege zien op het bewaren van de juiste scheiding tusschen gewone en buitengewone uitgaven. c. Krachtige uraatregelen zijn te nemen, ten einde conversie van leeningen, die veelal nog tegen een hoog rentetype loopen, te bevorderen. d. Geen goedkeuring is te verleenen aan besluiten tot het aangaan van een leening tot dekking van een tekort op den gewonen dienst, tenzij in zeer bijzondere gevallen (voor noodlijdende gemeenten) de Minister van Financiën en ik daartoe medewerking verleenen. verdienen het bedrijf (bijv. grondbedrijven) op t( heffen. h. Aandrang zal zijn te oefenen op ge meentebesturen, die een heffing van inkom stenbelasting door eigen administratie heb ben, kdat het aandeel „kwade posten" tot het r,.inimum wordt beperkt. i. In het algemeen zal streng stelling zijn te neuriën tegen het aangaan van verplichtin gen ioor Gemeentebesturen, die de finan cieele lasten verzwaren- zonder dat uiterste nood; aak aanwezig is. De Minister merkt nog op, dat hij ook de mede""erking van zijn ambtgenooten op dit stuk l il vragen, door zich te onthouden van het nemen of voorbereiden van maatregelen, leidende tot het leggen van financieele las ten c.ji de gemeenten, zonder overleg met zijn I Upartement. Zonde uw college, zegt de Minister, be reid Vijn uwe onontbeerlijke medewerking voor de naleving van het bovenstaande te verleenen, dan zal daaraan, naar mijn aanvan kelijk oordcel, kracht kunnen worden bij gezet,_door onthouding van de goedkeuring aan d begrooting indien zulks noodig is. Het zal wel geen betoog behoeven, be sluit cie Minister, dat ook al worden de hier gestelde regels in acht genomen, een recht op onderstand uit de Rijks- of provinciale kas nimmer ontstaat. Dro&isi. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 uur (Kerk), Ds. B. G. C. Steen beek, van Wierden. Nam. 2.30 uur .(Kerk), Ds. D. P. Brans, Doopbediening. 's Avonds geen dienst. Voorm. 10.30 uur (Rembrandtzaal) Ds. G. J. v. d. Burgt, van Nuenen. Nam. 6 uur Ds. B. G. C. Steenbeek, van Wierd.m. j Chr., School Hees, geen dienst. Hp'.A" (Zaterdag)middag van 25 uur zit ting ®n den kerkelijke» ontvanger in de kerkekamer. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. Fr. Klein, van Den Haag. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. wint in zijn categorie de GRAND PRIX DE TOURISME te St.SEBASTiEN en behaalt overwinning op overwinning I GRAND PRIX DE ROME Won dit iaar GRAKD PRI* des 24 heures LE MANS 1 GRAND PRIX DE TOURISME St. SEBASTIEN Houdt het 6 dagen WERELDRECORD met 15000 K.M. DEZE OVERWINNINGEN WERDEN ALLEN BEHAALD MET - DE FAMEUSE 6 SYLINDER RERIE-WAGEN Wegens inruiling, aan uiterst lage prijzen te koop, eenige GOEDE, gebruikte Wagens Dadelijk na de inwijding werd reeds druk gebruik gemaakt van de oriënteertafel. Ik meen hier te mogen opmerken, dat als regel m.i. een gemeentebegrooting slechts goedgekeurd zal mogen worden, indien zij, voorzooveel den gewonen dienst betreft, sluit. Een tekort op eenig jaar zal men alleen door het aangaan van een (kasgeld)leening mogen dekken, indien absoluut te verwachten is, dat binnen zeer korten tijd verbetering in den financieelen toestand zal intreden. Is dat niet het geval, dan zullen andere maat regelen moeten worden getroffen. Voorko men dient te worden, dat een tekort van jaar tot jaar blijft oploopen. e. Indien leeningen moeten worden ge sloten, is te waken tegen afsluiting met te langen looptijd. f. Inperking is op te leggen van de be dragen der vlottende kasschuld. Het kan n.1. niet worden tegengesproken, dat vele gemeenten haar bedragen aan kas geld, soms wegens gebrek aan liquide mid delen uit anderen hoofde vloeiende, zeer hoog opvoeren, dan wel de reeds gesloten leeningen verlengen, waardoor de begrootin gen met groote bedragen voor rente worden bezwaard, veelal ook door vertraagde af lossingen. g. Te bevorderen is het voeren van een bedrijvenpolitiek, die in geen geval nadeeli- ge gevolgen heeft voor de gemeentekas. Is zulks niet mogelijk, dan kan het aanbeveling Geref. Kerk. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur G. Veenendaal, van Ame- rongen. Nam. 6 uur Ds. Tj. Petersen, van Wol- vega. Kerkgebouw Jutianastraat Voorm. 10 uur Ds. Tj. Petersen, van Wol- vega. Nam. 6 uur Ds. G. Veenendaal, van Ame- rongen. Chr. Geref. Kerk. Geen opgave. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam'. 6 uur Ds. van den Berg, van A'foort. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. K. Fern- hout, van Vreeland. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. In het badhuis Obelt te Amsterdam werden dezer dagen door Amsterdamsche Zwem- vereeniging „Het IJ", internationale zwem- en waterpolo-wedstrijden gehouden. Gecom bineerde zweefduik van verschillende verdiepingen van de toren. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 etj 8.30 uur H. Mis en te 10 uui Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en Doopsgezinde Gemeente. Voorm. 10.30 uur Mej. S. E. Doyer, van Wageningen. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Dr. W. J. Wegerif, van Utrecht. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3 uur openluchtmeeting aan de Groote Kom. Nam. 3.30 uur verlossingsssamenkomst. Woensdagavond 8 uur openluchtmeeting aan den Dijkweg. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Allen geleid door kapiteine Venus en lui tenante Strootman. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. van Luttervelt, van" Dussen. Nam. 6 uur geen dienst. NiEUWSTRAAT 14 - TELEFOON 103 DE CULTUUR VAN WOESTE GRONDEN (?ot.) Het stelsel is in begin eenvoudig. Het te reinigen water wordt, hetzij met natuurlijk verval, hetzij met behulp van pompiostalla- tves, gebracht op een eenigszins hooger ni veau dan de reinigingsvelden, over welke het naar believen kan worden verspreid en daarna verwijderd door een samenstel van aan- en afvoerslooten, ingesloten door lage, hier en daar van kleine duikers voorziene wallen. Het opgebrachte water zakt geheel in en door den bodem weg, waarbij dan de onop geloste bestanddeelen in hoofdzaak or ganische door den als filter werkenden grond worden afgezeefd en aan de opper vlakte blijven liggen. Spoedig nadat het veld weer droog is komen te liggen, ziet men ze drogen, vervolgens omkrullen en ten slotte aan de lucht oxydeeren. Grondvervuiling wij constateerden het uitdrukkelijk treedt dan ook geheel niet op. De opgeloste organische stoffen worden vervolgens in den grond onder den invloed der aërobe bacteriën en zonder afscheiding van stinkende gassen, gemineraliseerd, waar bij het juist voor den landbouw zoo be langrijke nitrificatieproces zorgt voor de omzetting der organische in onorganische stikstofverbindingen, opneembaar voor de plaat. Het water zakt ten slotte via de in den grond aangebrachte drainreeksen weg naar de afvoerslooten, die het schoon en hel der als het thans is zonder eenig bezwaar voor vischstand of hygiëne, op de openbare wateren kunnen Ioozen. Dit in 't kort is de gang van zaken. Nu meene men echter niet, dat al wat de aldus bevloeide reinigingsvelden aan kunstmest uit sparen, zuivere winst is. Weliswaar behoeven de 60 H.A. reinigingsvelden der stad Tilburg welke wij bezichtigd hebben slechts een kleine aanvullende phosphor-gift, (ondanks de schraalheid van het afvalwater, dat slechts voor 20 pCt. uit spoelwater, doch voor 80 pCt. uit z.g. verfwater bestaat, afkomstig van de textielfabrieken), zoodat kali en stikstof geheel, het phosphorzuur gedeeltelijk, wordt uitgewonnen, maar.... de aanleg der velden vergt uitgaven. Men dient den grond diep en krachtig te omwateren. In 't algemeen zal met het oog op een voldoend dikke fil- tratielaag een drooglegging van 1.25 M. noo dig zijn, welke meestal door middel van drainreeksen zal moeten worden bewerkstel ligd. Verder heeft men de aan- en afvoersloo-

Soester Courant | 1926 | | pagina 1