Modelslagerij isMiien it iMiiiyiiüi'eii F. iüi Afslag V LA PORTE Co. Concurrentie- Anthraciet van Hollandsch Rund en Varkensyleesch mmmÈ Uitgave: G. J. SMIT, v. Weedejixaat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VTj-'s Boekhandel - Telefoon 139 FIRMA QEZ, LAGERWFJJ Piyehe - Astrakan li Steenhofstraat S, Telefoon S 45 Bouwcrediet beschikbaar. Schrijnende Handenna de Wasch PUROL F. C. Koyperstr. 3-5 - Soestdijk D„ F, VOIGT Neemt proef me! onze in alle afmetingen a f2.30 per H.L. N.V. L. DE RUITER Co's Brandstoffenhandel 5e Jaargang No. 42 Gecontroleerde oplaag te amen 650Ö exemplaren, Vrijdag 29 October 1926 soEm niBuwsBi/u) Redactie-Adies te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Redactie-Adres te Baarn: Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergRademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koei worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soesterberg, Soest- duinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl.00. Elke regel raeer f 0.20 En daarom zal het wijs beleid zijn en uit- jcfening van haar goed recht, als zij het jfkier lrag als voor ons niet passende terug "(•.tuurt. Vrijdag 22 dezer herdacht de Amsterdamsche Tram-Harmonie haar 20-jarig bestaan. De ontvangst ten stadhuize: Burgemeester De Vlugt bezichtigt het vaandel. EFN VRIJGEVIG MINISTER 't Gebeurd soms, dat iemand een breed betoog over een zaak geeft en deze zaak in z'n betoog van alle zijden beziet en belicht en dat toch de hoorders nog niet het geheel snappen. Natuurlijk ligt dat dikwijls aan den rede naar, soms ook aan de hoorders. Datzelfde geldt als een schrijver een ar tikel over een onderwerp schrijft. Maar als er cijfers gegeven worden en die cijfers zijn voor vergelijking vatbaar met an dere cijfers van een tegenstander bijv., dan is de lezer in staat om aan de hand van het cijfer-mateiiaal 't verschil in uitkomst te zien. Zoo hebben wij een en andermaal geschre ven onder het hoofd „Ministerieele vrijge vigheid" over de belasting-verlagings-voor- stellen van minister Jhr. de Geer. En de vorige week plaatsten we een uit lating van „De Maasbode", die de belasting- verlagings-voorstellen van minister Colijn veel beter vond, dan die van minister De Geer. We zijn nu in de gelegenheid onze lezers Deze cijfers ontleenden we aan de „Stan- zelf het verschil wel kunnen zien. Deze ciifers ontleenden wc aan de ^Stan daard". Tot goed begrip nog een enxeie opmer king. Minister Colijn had een voorstel tot be lastingverlaging ingediend, waarbij het ging om verhooging van het bedrag voor noodza kelijk levensonderhoud tot flOOO.-— En daarnevens om de kinderaftrek te ver- hoogen tot f200— per kind. Door de handelwijze van Ds. Kersten, die een motie indiende tot afschaffing van het gezantschap bij het Vaticaan, waar de Chr. Historischen, geestverwanten van minister Jhr. de Geer, voor stemden, was het mini sterie Colijn gedwongen af te treden. Toen kregen we een ministerie De Geer. En deze minister De Geer, heeft nu die voorstellen van minister Colijn weer inge trokken en is met andere voorstellen geko men, die naar zijn zeggen, meer in het belang van de kleine belasting-betaler zijn. Hoe hij zoo iets kan beweren is ons een raadsel, want 't omgekeerde is waar. Door de voorstellen van minister Jhr. De Geer, worden alleen de 1800 hoogst aange- slagenen gebaat. Maan we zullen laten zien de cijfers en dan kunnesi onze lezers zelf wel de conclu sie trekken, hoeveel beter zijn voorstellen zouden zijn voor de kleine belastingbetalers. En dan zullen we telkens onder elkaar ge ven, eerst hoeveel nu moet betaald worden, dan, hoeveel het zou wezen, als de voor stellen van minister Colijn waren uitgevoerd, -en dan, hoe het nu wordt naar aanleiding van de voorstellen van minister Jhr. De Geer. Stel: Er is een gezin met drie kinderen, dat f1600.— inkomen heeft. (Men moet daarbij wel bedenken, dat van elke 100 belastingbetalers er 45 zijn, die plm. f1600— inkomen hebben). Dan wordt van zulk inkomen nu betaald: Inkomstenbelasting f 9.— 25 Opcenten Leeningfonds f 2.25 Verdedigingsbelasting f 2.— Totaal f 13.25 Volgens het voorstel Colijn zou betaald moeten worden eveneens natuurlijk van f 1600 inkomen en een gezin met 3 kinderen Inkomstenbelasting fl. 25 Opcenten f0.25 Laanstraat ©7 - Baarn DE gas-neering voor mantels. Inkomstenbelasting f 13.50 25 Opcenten f 3.37 Verdedigingsbelasting f 2.60 Totaal f 19.47 Volgens het voorstel Colijn: Inkomstenbelasting f5. 25 Opcenten f 1.25 Totaal f6.25 Volgens voorstel Jhr. De Geer: Inkomstenbelasting f 13.50 Verdedigingsbelasting f 2.60 Totaal f 16.10 Zooals de lezers zien, is hier die voordee- gheid ook niet te merken. Voor eenzelfde gezin rnet drie kinderen en f2100.inkomen moet thans worden be taald ïn het geheel £27.97 uij net voorstel venijn ito. Bij het voorstel Jhr. De Geer f23.10 Bij een inkomen van f3000.ook met een gezin met 3 kinderen: Inkomstenbelasting f 47. Opcenten f 11.75 Verdedigingsbelasting f 9. Totaal f 67.75 Bij het voorstel Colijn: Inkomstenbelasting Opcenten Totaal Bij het voorstel Jhr. De Geer: Inkomstenbelasting Verdedigingsbelasting f40.— f10.— f50.- f47.- f 9.- f 67.75 BAARN BANKIERS SOEST - BUSSUM Als men nu weet, dat alles bij elkaar S5 pCt. van het totale aantal aangeslagenen vol gens het voorstel Colijn minder belasting zouden hebben betaald, dan bij het voorste! Jhr. De Geer, dan vraagt men zich toch aï, hoe het mogelijk is, dat Z.E. Jhr. De Geer, durft zeggen, dat zijn voorstellen voordee- liger zijn voor den kleinen man. Degenen, die bij de voorstellen van Jhr. De Geer het grootste voordeel hebben, zijn de 1800 hoogstaangeslagenen, de menschen, die het per saldo het best kunnen missen. En degenen, die volgens het voorstel Co lijn het meeste voordeel zouden hebben, zijn werkelijk de menschen met kleine inkomens en groote gezinnen. Daar komt nog iets bij. Minister Jhr. De Geer stelde oorspronke lijk voor, de personeele belasting en de sui keraccijns te verlagen. Later trok hij dat in en kwam met een nieuw voorstel, om alleen de 25 opcenten op de inkomstenbelasting af te schaffen.... maar.... omdat de gemeenten dan ook een mindere uitkeering krijgen zul len van het rijk, wordt aan de gemeenten in datzelfde voorstel de vrijheid gegeven, de opcenten weer zooveel te verhoogen, dat het bedrag weer gelijk wordt aan wat de gemeenten zouden hebben gekregen vóór de afschaffing der opcenten. Heel die verlaging van Z. E. Jhr. De Geer is dus maar larie, want wat het rijk verlaagt, leggen de gemeenten er weer op. 't Is dus wel een: Vrijgevig minister!!! In Brar.d- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f6.— per jaar en hooger. gisch tractaat voorloopig nog niet op de agenda zou komen, nu is dat ineens weer omgedraaid en komt het uiterlijk 29 Octo-- ber in de 2e Kamer in behandeling. Toen d-e voorzitter de vorige maal mede deelde, dat het verdrag voorloopig nog niet aan de orde kwam, dat eerst de begrooting moest worden behandeld enz., was er geen der Kamerleden, die daarop iets aan te mer ken had. Maar nu de voorzitter dezer dagen mede deelde, dat uiterlijk 29 October de bespre kingen zouden aanvangen, toen zwegen de Kamerleden ook!!!! Enfin, de volgende week weten we dus meer omtrent deze aangelegenheid. De „Standaard" gaat voort met het ver drag aan te bevelen, of eigenlijk moeten we zeggen, de oppositie aan te vallen. „Maar één ding geven wij aan de opposi tie toe;" zoo lezen we, „dat er van een recht van België op het kanaal geen sprake is". „Uit het verdrag van 1839 vloeit voor ons niet de verplichting voort, om thans in den aanleg van dit kanaal toe te stemmen. De verplichtingen in 1839 aan Nederland op gelegd, hebben wij nagekomen en zullen wij nakomen. Die verplichtingen kunnen niet door een uitbreidende interpretatie worden vermeerderd tot het oneindige". Tot zoover kunnen we het citaat onder schrijven, maar .hoor wat er dan volgt. „Het is hier friet een vraag van recht, maar van beleid. Van beleid, niet van willekeur". Nederland moet zich rekenschap geven van z'n verhouding tot z'n Zuider buurman, zegt het blad en dan moeten we ons niet bang maken met concurrentie, mgar^ntizgn-bvi.^5--- ÊrTïï^Srorn,1 ook al verliest Rotterdam iets van z'n voorsprong, wij mogen niet tegen België zeggen „wij zullen den aanleg van het kanaal Antwerpen—Moerdijk beletten". Dus al verliest Rotterdam z'n voorsprong, en al heeft België geen recht op 't kanaal, toch maar toegeven en Antwerpen bevoor- deelen. Met graat en schubben slikt de „Standaard" het en houdt het ook anderen voor als con sumptie. 't Is te hopen, dat de Kamer verstandiger en kieskeuriger is. Uit de thans openbaar gemaakte voorge schiedenis van het Belgisch tractaat is nog eens weer overtuigend komen vast te staan, de onwaarachtigheid van minister Hijmans bijv., hoe hij heeft gedraaid en feiten ver draaid, hoe hij de geschiedenis heeft ver wrongen en geweld heeft aange. daan op de vergadering te Parijs, waar de groote mogendheden hem en later minister Van Karnebeek aanhoorde. Waar minister Van Karnebeek op meester lijke wijze aan Hijmans de politieke wind uit de zeilen genomen heeft. Maar ook waar de minister als grand.seig- neur belofte heeft toegezegd, waaraan hij persoonlijk gebonden kan zijn, maar waar voor ons volk niet tot in lengte van jaren be hoeft te zuchten en krom te liggen. De volksvertegenwoordiging hier te lande staat vrij, heeft zich aan niets gebonden. De Belgische franc is gestabiliseerd, althans eerste stappen zijn cp dien weg gedaan. Men heeft een nieuwe munt-eenheid in gevoerd, geen nieuwe munt, teneinde de Bek isclie franc niet te laten verwarren met de ransche franc. Want in Frankrijk is men og niet aan stabilisatie toe. Booze tongen zeggen, dat men in Frankrijk \kd gehoopt en misschien nog wel, dat, waar et lot der beide francen zoo lang aan el- [jar is vastgekoppeld geweest, nu de Belgi- U he gestabiliseerd is ,de Fransche daar mede j an zal profiteeren. i Maar zooals gezegd, juist om de Belgische ifeheel los te maken van de Fransche, heeft Trtii de nieuwe munteenheid de „Belga" in gevoerd. I Deze Belga is eenerzijds verbonden met te franc en ligt anderzijds verankerd aan yet Engelsch pond. Een Engelsch pond is 35 i-elga's waard en een Belga is 5 franc waard. Nu zal er ook wel rust in het Belgische, jakenleven komen. r Wie zijn evenwel hier ook weer de dupe? kleine spaarders en renteniers, welke' van 'jun bezit .6/7 in de franc hebben laten zit- :l::n en 1 ]1 hebben overgehouden, bij het- elfde aantal francen. De groote heeren hadden hun kapitalen Eatuurüjk in 't buitenland ondergebracht, of speculeerden er mee. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk 'erzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich rïet aan- en verkoop van Villa's. Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen KERKBER3CHTEN "fVouilII. I (ljverk), E. SOEST Totaal f 1.25 En nu volgens het voorstel van minister Jhr. De Geer, dat dan zoo voordeelig zou zijn voor den kleinen man: Inkomstenbelasting f 9.— Verdedigingsbelasting f 2. Totaal f 11 - Als men ons nu kan duidelijk maken, dat f 11.minder is dan f 1.25, dan zullen we gelooven aan die voordeeligheid van Jhr. De Geer's voorstellen voor de kleine beurzen. Maar we zullen nog meerdere cijfers ge ven: Een ander gezin met drie kinderen heeft een inkomen van f 1800. Nu wordt daarvan betaald: verzacht men met kroniek van de week JveiL_.Her.if. Kerk. u uur (in plaats J. Mulder, van Bunschoten. I's Avonds 6 uur (Kerk), Ds. K. J. v. d. Bjerg, van Amersfoort. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), Ds. H Kwint, van Utrecht. 's Avonds 7 uur (Rembrandtzaal), Dr. F. W. A. Korff, van Heemstede. Wijdings- en opwekkingssamenkomst ter herdenking dei- kerkhervorming. Huurders van plaatsen heb. ben daarop recht tot 10 minuten voor aan vang van den dienst. Voorm. 10 uur, Chr. School (Hees), Prof. J. v. Haften, v.h. voorganger der Prot. Gem. tq Kleef. Donderdag 4 Nov., 's avonds 7 uur (Rem. andtzaal), Ds. A. F. P. Pop, van Vaa«sen. Dankstond voor het gewas. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus JVoorm. 7 en 0 uur H. Mis en te 10.30 urn ifoginis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hjogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraaf 'oorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. lam. 5.30 uur Ds. W. Goedbloed, p d„ van Maarssen. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. 1 oorm. 10 uur Ds. W. Goedbloed, Em. p|d., ,<van Maarssen. am. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Chr. Geref. Kerk. oorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. Oost- k. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. bouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. oorm. 10.30 uur Mej. Sj. Kutsch Lojenga, Baarn. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. oorm. 10 uur??? (wegens ziekte Ds. iiMmm Het neerlaten der ballonnetjes. Cbr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Doopsgezinde Gemeente. Voorm. 10.30 uur Ds. F. Dijkeina, van Amsterdam. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorin. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur verblijdingssamenkomst. 's Avonds 8 uur verlossingssamenkomst. Donderdagavond 8 uur J. L. demonstratie. Allen geleid door leapiteine Venus. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Prof. Dr. H. Y. Groene- wegen, van Huis ter Heide. Ned. Luthersch Genootschap voor Sn- er Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Voorm. 10.30 uur, Aula Lyceum, Vondel, laan, Ds. J. C. Schroder, van Amsterdam. Herdenking der kerkhervorming. Gewijde liederen door dameskoor. Extra collecte voor de uitwendige zending van het Genootschap. 12 Uur Zondagsschool in het Lyceum. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Geen opgave.- Zie onze verkai-te prijslijst in dit blad. ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk 7y Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN VEREENIGING VOOR BIJBELVERSPREIDING Ein. Opstijging van een luchtballon te Utrecht. Zondag j.l. steeg te Utrecht de luchtschip per Van Pottum met zijn luchtballon op. Van uit den lucht liet hij met tusschenpoozen een groot aantal kleine balonnetjes neer. Deze balonnetjes waren bedrukt met een globe in kleuren, hetgeen een bijzonderheid is, daar Belgisch(e) tractaat(ie). Zwij- het tot dusver niet gelukt was balonnetjes gors? ^cht - of beleid. De gejieei jn bet rond te bedrukken. Hiervoor wind uit de zeilen. Retour aan werd een Speciale machine geconstrueerd van afzender. De franc-Belga. Nederlandsche vinding. De opstijging van den Schreven we de vorige week, dat het Bel-» ballon. d een Ringbeurt). am. 6 uur in de Chr. School aan den d Postweg te Soesterberg de Eerw. Heer Afs, Oud-zendeling te Zeist. BAARN Ned. Herv. Kerk. )orm. 10 uur Ds. I. Kievit. im. 6 uur Ds. Adriani. )Ilecte voor het Ned. Bijbelgenootschap. oensdag 3 Nov., 's avonds 7 uur Ds. ani. Dankstond voor het gewas. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. am. 6 uur Ds. I. Kievit. ^oensdag 3 Nov., 's avonds 7 uur, Ds. de Cp, van Waddingsveen. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). >orm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. jVnen. Roomsch Katholieke Kerk. )orm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uui Igmis. PLAATSELIJK BELANG In April van dit jaar heeft de plaatselijke vereeniging „Plaatselijk Belang", een alge- meene vergadering gehouden, bij welke ge legenheid het bestuur een en ander over hun doen en laten in het voorafgaande heeft me degedeeld. Sinds dien is van deze vereeniging geen teeken van leven meer gehoord, ....of ja, laatst vermeldden de plaatselijke bladen, dat het bestuur een request aan den Raad had ge zonden over de geldleening, die eenigen tijd geleden door ons gemeentebestuur is aan gegaan. Dit stuk is lang niet malsch ontvan gen in den Raad. Niet één raadslid heeft er een lans voor gebroken en het is dan ook.... voor kennisgeving aangenomen. Minder kon het al niet. Men zendt een verzoekschrift aan den Raad en.... krijgt daar op niet eens antwoord. Of dit stuk een der gelijke behandeling waard was, kon het pu bliek niet beoordeelen. Het Gemeentebestuur had het niet gepubliceerd, en.... evenmin het bestuur van „Plaatselijk Belang". Vooral dit laatste is al zeer vreemd. Een vereeniging, die de publieke meening op zijn hand wil krijgen, moet in de aller eerste plaats openlijk voor den dag durven komen. En bovendien, de leden van „Plaatselijk Belang" willen ook wel eens/ weten, wat het bestuur doet. En vooral het stuk zoo'n ongunstig onthaal kreeg in den Raad, was het zaak geweest van hetj bestuur het alsnog te publiceeren, opdat de Gemeentenaren wisten, hoe de Raad met verzoekschriften handelt. Of voelde het be stuur, dat ze loon naar werk kreeg? En wat heeft het bestuur nu vanaf April of Mei dezes jaars tot nu toe verder ge daan? Vond Uw hand niets om te doen? Kom bestuur, vertel den leden eens wat; hetzij door tusschenkomst van de plaatse lijke bladen, hetzij door een ledenvergade ring bij elkaar te roepen. We offeren niet voor 't bestuur, maar voor een goede zaak. Ik verwacht, dat alle leden het oordeel des onderscheids hebben en we willen dus eens gaarne af en toe vernemen of het bestuur' werkelijk de Plaatselijke Belangen dient. Een belangstellend lid van „Plaatselijk Belang". L.S. Bovengenoemde vereeniging mag met toe-^B stemming van den Burgemeester Maandag® 1 November a.s. collecteeren in onze ge- fl meente (zie advertentie). Het werk, dat de H vereeniging voor bijbelverspreiding doet, is H heerlijk, verdient aller belangstelling. Immers, steeds grooter wordt het getal dergenen, die verklaren met allen godsdienst gebroken te hebben. De kerken worden niet meer bezocht, helaas, te meer bioscopen en andere dergelijke plaatsen; de kinderen wor den niet meer gedoopt, noch gaan ter ca techisatie of Zondagsschool geheele ge zinnen vervreemden van God en Zijn dienst. De Vereeniging voor Bijbelverspreiding, aan het hoofd dezes vermeld, bewogen met het lot van zoovelen, heeft reeds meer dan ui j*u» dm siflj(l-«ageÈ6d^ tegen deze;; wanenden stroom van vijandschap en gods diensthaat, veelal voortkomende uit totale onbekendheid met het Woord Gods. Onver, moeid en onafgebroken streeft ze haar doel na: te redden wat nog gered kan worden, door opnieuw de H. Schrift te brengen on der de massa des volks. Waar deze vereeniging veel gratis ver spreid onder de menschen, heeft ze voor haar heerlijk werk dringend steun noodig. Wanneer 1 November U het busje van de vereeniging aangeboden wordt, maak dan van de gelegenheid gebruik burgers, om te toonen, dat gij naaste liefde bezit. Toont, dat gij uw naaste gunt het beste wat er is, het woord Qods, dat ons den weg der Zaligheid predikt, door Jezus Christus, die aan het kruis gestorven is voor de zonde, om zon daren het eeuwige leven te kunnen geven. Ds. J. v. d. MEULEN. NIEUWSTRAAT 14 - TELEFOON 103 IN EN OM DE RAADSZAAL De goede toon. Het bewaren van den goeden toon is een eerste voorwaarde om iets schoons of goeds tot stand te brengen. Dit geldt op allerlei gebied en zeker niet het minst in een vergadering, waar verschil lende richtingen of meeningen vertegenwoor digd zijn, bijv. in een raadsvergadering. Een voorzitter, die de gaven bezit daaraan goede leiding te geven, kan van te voren reeds verzekerd zijn van een vruchtbare vergade ring. De raadsvergaderingen in Soest hebben het bewijs daarvoor voldoende geleverd en we mogen ons gelukkig achten, dat wij weer op het goede pad zijn en de onvruchtbaré vergaderingen van de laatste jaren, hopen we, voorbij zijn. De gemoedelijke en meer welwillende toon wordt weer meermalen be luisterd en de Gemeentebelangen kunnen daardoor alleen worden gediend. Een ander gevaar echter komt nu soms om den hoek gluren, n.l. het belachelijk ma ken van sommige personen. Ieder slaat op zijn tijd een blunder, geeft wel eens aanleiding, dat allen eens hartelijk lachen om een gemaakte bok, en de persoon in kwestie lacht mede en 't is uit en niemand ergert zich of is beleedigd. m

Soester Courant | 1926 | | pagina 1