DEPOSITO s Piano leerares Bureau voor ADMINISTRATIE EN BELASTINGZAKEN Uitgever G. v. d. BuVENKAMP Soestdijk VAN D^N BERG N,Va MIDDgNSTANDSBANK Ingezonden VENBMA 4f/ per AUTO van Garage „MIDDELWIJK" E. van lüleups, SOESTDIJK - LANGE BERGSTRAAT 5 j CHEQUE REKENINGEN MET RENTEVERGOEDING ALLE BANKZAKEN ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur ernstige waarschuwende woorden over de jongste communistische relletjes op West Java. Hij hoopte dat de regeering zou overwegen, wat gedaan kon worden, om een gezonde politieke opvoeding aan Indië te geven. De invloed van de geesten van Moskou kon gevaarlijk worden, indien men zich niet vereenigde om daartegen weerstand te bieden. De heer Bulten (r.k.) betoogde, dat op verschillende onderwijsbezuinigingen terug gekomen moet worden. Het bezol digingsbesluit moest herzien worden, en de loonen van werklieden en amb tenaren waren te laag. Kon er geen bijslag van 5 pCt. 'over het salaris over 1926 toegekend worden? De heer van Gijn (v.b.) noemde de tariefverhooging, die er in 1924 doorgejaagd is, een zwarte vlek op het beleid van Colijn. Verder hoopte hij op verdere krachtige bezuiniging. Was onze vier-soortige politie in den lande daarvoor geen objekt? Daarna: een vierkant betoog tegen den zomertijd. Natuurlijk was het de heer Braat, vierkante gestalte, naar KASSIERS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 voos* AMERSFOORT en OMSTREKEN Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker SOEST ONDERGRONDSCHË BR AND-INBRAAK. VRIJE KLUIS het zich ook aandient, hetzij onder het mom van gebrek, van haat, van dishar monie van elke soort, in staat is zich staande te houden, wanneer we het tegemoet treden met de wetenschap dat de macht van het goede steeds is, was en zijn zal: oppermachtig? Maar wat is het dan, dat ons zoo dikwijls tegenhoudt, dat ons moeiten en zorgen bereidt, verdriet en ongeluk, tegenslag en gebrek Onze onwetendheid, waardoor wij vrees koesteren voor de dingen die komen zullen, waardoor wij in onze gedachten plaats laten voor onharmonische gebeurtenissen, voor onzekerheid, terwijl we kunnen weten, practisch weten en daarop vertrouwen, dat geen kwaad ons kan deren, wanneer we de alomtegenwoordigheid en almacht van het goede erkennen en deze weten schap ook in liefdevolle gedachten en daden, overal en altijd, jegens iedereen demonstreeren. Het lijkt veel moeilijker om gelukkig te zijn, dan het in werkelijkheid is. Maarhoe zou anders het spreekwoord kunnen bestaan, dat iemand „in het bosch loopt en de boomen niet ziet?" FLOR1S C. GEHUWDD. P. Braafhart en A. Rad- stok P. P. Moolenaar en D. Strumpel. OVERLEDENHendrica Johanna Fran- cisca Hervin, 64 jaar, echtgen. v. J. C. Kooge Maria v. Baar, 87 jaar. Wed. v. A. F. Tikkcl. TWEEDE ABONNEMENTSCONCERT Sonaten-avond Sepha jansen en Eduard van Beinum. Het tweede abonnements-concert zal plaals hebben op Maandag 22 November in het gebouw „Religie en Kunst" te Soest en worden gegeven door het eminente knnstenaarspaar Sepha Jansen viool, en Eduard van Beinum. piano. Het programma, dat op dien avond uit gevoerd zal worden, bevat sonaten van Schubert, Mozart, Beethoven (Kreitzer- sonate) en Debussy. Het Comité voor het Gebouw deelt mede, dat thans maatregelen zijn geno men, om een vlugge bediening aan de vestiaire te verzekeren. SOESTER SCHAAK- EN DAMCLUB. Dinsdag speelde de Soester Damclub haar eerste officieele wedstrijd tegen de Amersf. Damvereeniging. 't Was een goed begin, Soest won met 10 tegen 4 als volgt SoestAmersfoort 104 D. F. Voigt—E. Kroes 0—2 S. de ZoetePh. Rintel 0—2 D. Staalv. d. Velden 2—0 C. J. Oskam—A. P. Beij 2—0 J. de BoerE. v. d. Starre 20 Mulder—v. Garderen 20 D. Waalv. d. Weert 2—0 Donderdag 2 Dec. gaat deze afd. naar Baarn. Dat was wel een heel eigenaardige verklaring, die een bekend chirurg, Dr. Allan Craig van Chicago dezer dagen voor het Amerikaansche college van Chirurgen aflegde. Juist omdat de woor den uit den mond van een „man van de medische wetenschap" kwamen. Heel vleiend voor hen, die de voor de stof felijke zintuigen tastbare mensch als de eenige en ware mensch houden, was zijn getuigenis niet. Hij zeide dan o.m. dat de chemische bestanddeelen van het menschelijk lichaam een handels waarde vertegenwoordigen van 98 cent. Dollarcent, schrale troost overigens. Een gemiddeld gewicht van 150 pond als basis nemend kwam hij tot de slotsom, dat het genoeg kalk bevat, om een flink kippenhok te witten, suiker genoeg, om een suikerpotje te vullen, ijzer voor een paar flinke spijkers net toereikend. En de rest water. De totale waarde van dit alles was dan 98 cent of ongeveer 60 cent per 100 pond. En toch stelden de verzekeringsmaatschappijen de econo mische waarde van een mensch op 5000.— Dollar. Hoe verklaarden zij dan het verschil van 4999.02 Dollar?, zoo vroeg de weledelzeergeleerde heer. En hij kwam met het antwoord: „door de waarde van den geest in den mensch". Men kan deze redeneering Ameri- kaansch-ingenieus vinden, sommigen zouden haar wellicht willen afkeuren wegens haar denigreerende toon. Maar toch ligt er een heel opmerkelijke tendenz in, die te denken geeft. Want is het niet merkwaardig, dat zelfs een man van de toch alom als zeer materialistisch beschouwde medische wetenschap, blijk gaf, zich steeds meer bewust te worden van de - suprematie van het cieiïkeri uï den geest? Was zijn antwoord niet een bewijs, dat hij tot het begrip was ge komen, dat slechts de geestelijke mensch als de eenige en ware mensch te erken nen was? Met dit inzicht wordt tegelijkertijd het volle licht geworpen op de belang rijkheid van ons denken. Want het is logisch, dat, wanneer de geestelijke mensch als werkelijk wordt erkend, ook de emanaties van dien mensch, of wel onze gedachten, hoogste werkelijkheid zijn. Dit is in overeenstemming met de wijsgeerige gedachte, die ergens ge schreven staat: „zooals de mensch in zijn hart denkt, zoo is hij", of in ieder geval woorden van deze strekking. Maar dit leidt weer tot een andere gevolgtrekking en wel, dat het van eminent belang is, na te gaan, hoe onze gedachten zijn. Wanneer het denken, de geestelijke mensch, de werkelijke mensch is, dan is het zaak, dat onze gedachten goed en juist zijn, opdat ook de mensch, van wien deze gedachten Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Dames- en Heerenkleermakerij F. C. KUIJPERSTRAAT10 - TEL. 169 Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in Uw blad van 13 dezer, betref fende het verzenden van een pakje heel naar.... België, deelt ondergeteekende mede, hiermede niets uitstaande te heb ben, daar hij sedert 1 September j.1. den dienst der Spoorwegen heeft ver laten. Dankzeggend voor de plaatsruimte. A. L. BAULING, Ex-Stationsweg, Soest. Ontvangen de nieuwste Stoffen voor winterjassen, ulsters, demi saisons, wintcrcostuums enz. Ruime voorraad Regenjassen TELEFOON No. 1 (ÉÉN) Begeleiding Muziek-theorie, Compositie, Muziekgeschiedenis Condities f6.—, f4.50, f3.— per maand. Muziek in bruikleen. Spreekuur: 's Zaterdags van 1-2 N1EUWERHOEKSTRAAT 2. Plaatselijk Nieuws. ZANG- EN TOONEEL-UITVOERING. Zondag, Maandag en Woensdagavond gaven de leden van het R. K Zangkoor telkens voor een volle zaal een opvoe ring van het blijspel „Arme Millionair' gevolgd door een^ tweetaj^zangstukjes. voeringen van bovengenoemde heeren en zoo was het ook thans weer. Het waren succesvolle avonden, waar toe niet weinig werd bijgedragen door de symphonie, onder de bekende uit stekende leiding. BENOEMD. Onze plaatsgenoote, Mej. R. A. Goed- huijs, leerares solo-zang Mij. t. b. d. t. verbonden aan de muziekschool te Har derwijk, is met ingang van 1 Januari e.k. tevens benoemd tot leerares der Solo-zangklasse aan het Ned. Conser vatorium afd. Utrecht. ONBESTELBARE STUKKEN terugontvangen in de 2e helft van de maand October 1926. 1. P. de jong Haag. 2. Mej. van Aaken Utrecht. RIJKS-TELEFOONNET. Aan het Rijkstelefoonnet te Soest be staat in het vervolg ook gelegenheid interlocale gesprokken te voeren tus- schen 10 en 12 uur des n.m. op Zon en Feestdagen. Locale en interlocale gesprekken kun nen derhalve dag en nacht worden ge voerd. uitgezonderd op Zon- en Feest dagen van 9 v.m. tot 1 n.m. en van 2 n.m. tot 10 n.m. WINTERLEZINGEN. Donderdag 25 Nov. a.s. des avonds om half acht wordt in de Rembrandt- zaal de eerste der vier lezingen in dezen winter gehouden, georganiseerd door het Chr. Comité van winterlezingen. Spr. is alsdan Ds. R. E. van Arkel, geref. predikant te Utrecht over „Mijn reis naar het Heilige Land". Deze lezing zal worden verlucht met lichtbeelden. 21ste JAARFEEST. Dinsdag 16 dezer, herdacht de Chr. Jongelings-Vereen. „Samuel", in de Rem- brandtzaal haar 21ste Jaarfeest met wel willende medewerking van het gemengd dubbel kwartet „Vleuten" te Vleuten. Het was een welgeslaagde en gezel lige avond, het herhaald applaus na zangnummer of voordracht deed zulks duidelijk blijken. De vereeniging bij monden van haar Voorzitter, stelde de aanwezigheid van onze Geachte Burgemeester, in een ge heel bezette zaal, op hooge prijs. Tevens herinnerde de Voorzitter de aanwezigen, aan de bibliotheek der Ver eeniging, Rembrandtlaan 15, welke Zater dags is geopend van s'av. 7 tot 9 uur. leesgeld 4 cent per deel en per week. 8 November. Het voorstel om van gemeentewege geen gastoestellen te verkoopen ging om advies naar de gascommissie. Van een aangevraagde ontheffing der bouwver ordening bjeek, dat. in afwachting van vast was aangebracht, zooals in Soest nu eenmaal de vaste gewoonte is, wil men zich niet bloot stellen aan een weigering. Staat het er eenmaal, welnu, dan krijgt men de vergunning „omdat het er nu toch al eenmaal staat en anders de aanvrager zooveel noodelooze kosten zou hebben gemaakt". Een andere ont heffing werd geweigerd op grond van het feit dat voor afwijking van de mi nimum maat tusschen huis en zijscheiding Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten geen ontheffing kan worden verleend. Wat niet wegnam, dat verscheidene ge vallen werden aangehaald, waar wel ontheffing was verleend. Doch de wet houder redde zich met de opmerking, dat dit vóór zijn tijd was geschied. Hierna werd de instructie voor den gemeente-accountant, na enkele opmer kingen vastgesteld en die accountant gemachtigd voor B. en W. de verplichte drie- maandelijksche kasopname te doen. Hierna kwamen we aan het hoofdpunt van deze middagzittingde werkver schaffing. Hierover bleek veel meeningsverschil te bestaan, en vrij algemeen was men van oordeel, dat het beter was het geld te besteden aan de wegen, dan aan nieuwe plantsoenen, die daarenboven weer veel voor onderhoud vragenen we hoorden, dat het Paardegat zal wor den herschapen in een schoon plantsoen met hoog en laag en met in het midden de muziektent, die oorzaak is, dat thans het verkeer voor het raadhuis bij muziek ernstige belemmering ondervindt. Doch het interessantste was, dat we hoorden, dat het werk toch vooral niet produc tief mocht zijn, want anders zou waarempel de gemeente nog waar voor haar geld krijgen ook, een dat toch moet ten koste van alles worden voor komen I En daarom moet de wegenver betering door Publieke Werken worden ter hand genomen en betaalt door het Wegenfonds. En al spoedig bleek dat zelfs de leden der betrokken raads commissie hun eigen voorstellen niet wenschten te steunen, doch door het gehoorde in den Raad tot een andere meening kwamen. Over het voorstel zelve staakten de stemmen (6—6) en de werkverschaffing had dus moeten blijven rusten tot aan de volgende raadsverga dering, als men niet een voorstel had gedaan om voorloopig dan maar met een paar punten te beginnen. Doch toen bleek, dat zoo'n voorstel niet staande de vergadering kon worden gedaan door een raadslid, redden B. en W. ons uit de impasse, door na schorsing der ver gadering, alsnog voor te stellen tot uit voering over te gaan, behalve met het rijwielpad, waarvoor in de plaats zal komen een nader voor te stellen verbe tering aan diverse wegen. Dit voorstel werd met 111 stem aangenomen. Ook hoorden we nog, dat naar aan- leiding van het onzedelijk gedoe bij het kampeeren aan de Bosstraat een algeheel TELEFOON 48 BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM Potemkinfilm en wilde daarbij den heer Schaper aan zijn zijde zien, omdat die immers zoo tegen ruwheid was, gezien zijn campagne tegen het plaatje met een stierengevecht in het Haagsche station. Maar de heer Schaper kwam niet aan zijn zijde. De minister zeide als een goede Sint van alles toe. Neen, men zou afzien van het oorspronkelijke plan om voor schriften iri zake het vlaggen te geven. De Krankzinnigenwet-herziening werd overwogen. Alleen afschaffing van het passieve en actieve vrouwenkiesrecht, dat lag niet op zijn weg. En dan die circulaire aan de gemeenten? Wanneer deze naar letter en geest werd opgevat, zou zij ongetwijfeld medewerken tot een richtige ontwikkeling der gemeente- financiën. Tja, en ten slotte, daar ging het toch om, nietwaar? POLITICUS. uitgaan, goed en juist zal zijn. Dit streven naar het „goede" en „ware" treffen we ten slotte in alle godsdiensten aan, het geen wel een bewijs is voor de grond gedachte die aari de verschillende rich tingen, hoe uiteenloopend ook overigens, tot basis dient. Het is een gelukkig verschijnsel, dat hoe langer hoe meer dit besef in alle kringen doordringt, dat het juist op de gedachten aankomt, meer dan op de uiterlijke dingen. Want hierdoor is men op den juisten weg naar werkelijk geluk. En dat is toch, waarnaar elk mensch ten slotte streeft. Want nu weten wij, dat alleen ons denken, onze gedachten waardevolle realiteiten zijn. We hebben dus het geluk in eigen handen, het is beschikbaar, wanneer we zorgen dat in onze gedachten alleen de goede dingen de overhand hebben. Wanneer we alleen goede en gelukkige en blijde dingen in onze gedachten laten verwijlen. En alle kwaad en ongeluk en tegenspoed dan? Wel, deze hebben in het rijk van het geluk geen plaats, Weten wij immers niet, dat geen kwaad, in welke vorm komt elk oogenblik Purol te pas: de man heeft het noodig bij het scheren, de vrouw bij het toilet, het kind bij gesmette huid, groot en klein bij brand- en snij wonden, bij ruwe en schrale huid, springende lippen, winterhanden en wintervoeten. Moeder weet dat alle leden van het gezin er mede gebaat zijn en heeft daarom altijd een doos bij de hand staan. Bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30, 60 en 90 ct. Tube 80 ct. GEVONDEN VOORWERPEN. Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Te SoestEen belastingplaatje, duim stok, portemonnaie met eenig geld, paar heerenliandschoenen, mantelceintuur. Aangevlogen een tamme Zwaan. Te Soesterberg: Een Overjas. S&irges-liike Stand GEBOREN Evert Gijsbertus, z. v. G. Strumpel en E. Kraaij Clasina Johanna, d. v. A. Butsclaar en W. Meerveld Cornelia Oeertruida, d. v. A. Westerbeek en G. Hasselbach ONDERTROUWD: G. v. de Meent en J. Smit A. J. Sanders en H. M. Kretschmann.

Soester Courant | 1926 | | pagina 1