NBiiiNiriii r. mi LA PORTE Co. Bank en EttNTHHL BRANDSTOFFEN PUROL Kleine Kinderen Uitgave: G.J.SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Roekhandel - Telefoon 139 m$w7: HHKHÜHÜ 8 Vnorrio Steenhofstraatö, TelefoonS45 Bouwcrediet beschikbaar. D. F, VOIGT MIJN HAP. DT'S Hoest - Keelpi jn- Kiespijn- Hoofdpijn BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUNI N.V. L. DE RUITER Co s Brandstoffenhandei GAS Soest Speciaal ingericht voor Gas-apparaten Willem Reith lhdio-in5tèJi&fies e/7 a//e onc/erc/ee/en voor ö,/f7&./eurö S.EBES5ELSEM SPOORSTRAAT lö ÉüBij 5e Jaargang No. 50 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 17 December 1926 Redactie'Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Radactie-Adres te Baarn: Veldheimweg 48 Adres te Soesterberg Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soesterberg, Soest- duinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1,00. Elke regel meer f 0.20 N tüWKKMUtR, b(J De Duitsche ex-kroonprinses doet kerst-inkoopen op de tentoonstelling in hotel Es- planada te Berlijn, ten behoeve van den verarmden Duits.ch.en adelstand. EEN AANVAL IN DEN RUG Na de aanneming van het Belgisch trac- taat door de Tweede Kamer, is de agitatie tegen deze overeenkomst niet verminderd. Integendeel heeft haar karakter nog een scherperen, soms zeer persoonlijken vorrn aangenomen. De Eerste Kamer moet nu de beslissing brengen. In laatste instantie. Daarop is veler hoop gevestigd,. Wdj denken er niet aan het verdrag in be scherming te nemen. Eerlijk gezegd, matigen wdj ons geen oordeel aan, vooral niet nu de campagne tegen het tractaat in de laatste maanden zoozeer een locaal stempel ont ving, dat wij slechts met weinig overtuiging ons voor of tegen zouden verklaren. Wdj meen en ons niet te vergissen, als wij zeggen, dat de overgroote meerderheid van ons volk er juist zóó tegenover staat. On danks groote advertenties, professorale re- uivoeringen en studenten-moties is het Ne- derlandsche volk er koud onder gebleven. Koel en zonder veel belangstelling. Het heeft de verantwoordelijkheid gela ten, waarnzij behoort, bij Regeering en Sta ten Generaal. Van een volksovertuiging in deze is niets gebleken. Slechts enkele groepen hebben op de ge voerde actie gereageerd; plaatselijke of be- langen.groepen. Het volk als geheel heeft er zich buiten gehouden, zich er niet warm voor gemaakt. Wie in de gewone wereld van iederen dag geen vreemde is, wie verkeert in de gewone kringen van ons volk, zal hiertegen niets- hebben in te brengen. Als wij het bovenstaande schrijven, wen- schen wij niet terug te komen op hetgeen de redacteur van ons week-overzicht aan gaande de kwesties van het verdrag heeft geschreven. De bezwaren, welke er zijn, heeft hij genoemd zonder sparen en naar wdj weten, na nauwkeurig onderzoek. Het is de taak van de pers, groot of klein, om voorlichting te geven, vooral in belang rijke zaken. Daarop komen wij niet terug. Het tractaat heeft bezwaren, althans voor een stad als Rotterdam. Dit te ontkennen zou in strijd zijn met de waarheid, ai is het even dwaas te gelooven, aan de rampen, die als gevolg van de aanneming worden voorspeld. Niet alleen dwaas, maar ook misdadig. In dien dat juist ware, zou èn Regeering èn de meerderheid van onze volksvertegenwoor diging als verraders van onze volkswelvaart moeten worden gebrandmerkt. De zaak zóó gesteld-, bewijst reeds de groote overdrijving van de gevoerde actie. Na de schitterende verdediging door Mi nister Van Karnebeek, is wel duidelijk ge worden, dat, zoo er al bezwaren zijn, deze niet behoeven te worden opgeblazen tot on heilen, welke voor ons land noodlottig zul len zijn, maar integendeel door dit verdrag de positie van ons vaderland in de ontwikke ling van het rechtsbewustzijn der naties eer versterkt, als bedreigt wordt. Wie dit over het hoofd ziet in deze ern stige tijden van worsteling om herstel van het rechtsbesef onder de volkeren, behoort thuis in het gezelschap van hen, voor wie nationalisme alleen beteekenis heeft in den veelal heilloozen wedloop om de economische macht. Een wedloop die de verschrikkelijke rampen van den grooten oorlog over Euro pa heeft gebracht. Met dit materialistisch nationalisme heeft ons volk geen boodschap, hoewel het zeker ook nog vreemd staat tegenoevr het offer dat gebracht zou moeten worden. Indien het al een offer is- Minister Van Karnebeek een idealist? Wij gelooven het niet, eer het tegendeel. Maar wél een man, die het leven der volken kent als weinigen en den steen des aanstoots tracht weg te ruimen, die in de geschiedenis van ons land wel eens noodlottiger zou kunnen blijken, dan de nadeelen van dit ver drag. Een echt vaderlander. Een Nederlander. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen. Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen Wij verwacliten niet en verlangen evenmin, dat dit inzicht allerwege wordt gedeeld. Wij kunnen verstaan, het zou ons zelfs bevreem den, indien het niet zoo ware, dat vele te genstanders na de redevoering van den mi nister van buitenlandsche zaken hunne be zwaren blijven handhaven. Het is hun recht, hun goed recht, waar aan wij niet wenschen le raken. Evenmin kunnen wij echter verdragen, dat hoogstaande mannen in ons parlement, die na de verdediging van den minister, hunne bezwaren ondergeschikt hebben gemaakt aan de groote beteekenis van het verdrag, thans worden aangerand in hun persoon en karakter. Wij eerbiedigen een ieders vrijheid om zoo hij tot de volksvertegenwoordigers behoort, in het parlement zijn meening tot openbaring te brengen en voor ieder Nederlander om in de pers principieel of zakelijk deze mee ning te publiceeren. Maar dan ook alleen principieel of za kelijk. En niet persoonlijk. Als in den rug. Een aanval als nu is ondernomen door Prof. Dr. Hugo Visscher tegenover Mr. Heemskerk, mogen wij niet met stilzwijgen laten voorbijgaan. Het doet ons leed, dat in zulk een zaak de namen van twee vooraanstaande antirevo lutionaire mannen moeten worden genoemd. Twee onzer beste vertegenwoordigers, on der ons hoog in aanzien. Maar juist daarom kan niet worden ge zwegen. Van partij-politiek is hier ge'en sprake. Evenmin als daarvan in het parlement, wat onze partij betreft, sprake was. Alle leden der A. R. fractie hadden volkomen het recht, ja den plicht, hun meening te zeggen. Mr. Heemskerk heeft de bezwaren tegen het verdrag genoemd en eerst na de rede van den minister deze opgegeven voor het ver dedigde beginsel, toen hij overtuigd was, dat de bezwaren kleiner waren, dan aanvankelijk werd gevreesd. De heer Schouten, een tegenstandier van het tractaat, door ziekte afwezig, kon niet spreken. Prof. Visscher, wel aanwezig, heeft ge zwegen. Gezwegen toen hij had moeten spreken. Daarna verschijnt, niet in een partij-orgaan, maar in een z.g. neutraal blad, „De Groene Amsterdammer, een artikel van den hoog leeraar, waarin Mr. Heemskerk fel persoon lijk wordt aangevallen en niet minder wordt verweten, dan een (het) anti-revolutionair be ginsel te hebben verkwanseld om de gunst der R.K. partij, in casu zich te hebben ge kroond tin het gareel van den leider dier partij, monseigneur Dr. Nolens. Dat in de A.R. pers en niet minder in de partij deze aanval op haren grijzen vertegen- woodiger, niet zonder meer kan passeeren is gemakkelijk te begrijpen. Nu de zaak er toe ligt, hoe gaarne wij het ook anders zouden wenschen en ge heel afgescheiden van het verdrag zelf, wil len wij in een volgend artikel deze beschul diging toetsen aan de feiten. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTiKElEN Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorrn. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Gerei. Kerk. Kerkgebouw Julianastraaf Voorm. 10 uur Ds. H. Kuiper, van Am sterdam. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. 's Avonds 5.30 uur Ds. H. Kuiper, van, Amsterdam Chr. Geref. Kerk. Voormiddag 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. Oosthoek. Woensdagavond geen dienst. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Geen opgave. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. den Hollander, van Amersfoort. H. Avondmaal. Nam. 6 uur in de Chr. school de heer H. v. d. Heuvel, van Amersfoort. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. I. Kievit. Woensdag geen dienst. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Veorm. 10 uur Ds. L Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur Ds. W. Faber, van Hooge- veen. Nam. 6 uur de heer Joh. Meijnen, can- diidaat te Baarn. Ned. Ger. Kerk (Gebouw Baarnsch Mannenkoor) Voorm 10 uur en nam 5 uur D- h c v. d. Brink, van Zandvoort. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uui Hoogmis. Chr. Geref. Kerk (Nassaukian). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Leesdiienst. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. K. Groen. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting, 's Avonds 8 uur verLossdngssamenkomst. Woensdagavond 8 uur openbare samen" komst. Donderdagavond S uur heiligingsmeeting. •Allen geleid door Ensigne Venus. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. W. J. Lente, van Baarn. 's Avonds 7 uur, Jongerenkerk. Wijdings avond. Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. 12 Uur Zondagsschool in het Lyceum. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. tabletten tablettei tablette. tabletten QijApoth.en Drogisten. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 uur (Kerk) Ds. A. G. H. van Hoogenhuijze, van Amsterdam. 's Avonds 6 uur (Kerk), Ds. D. v. Lutter- veld, van Zeist. (Ringvacaturebeurt). Voor Ds. I. Kievit, van Baarn. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), t>s. B. Batelaan, van Utrecht. 's Avonds 6.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. M. G. Gerritsen, van Amersfoort. De nieuwe Premier van Griekenland. Een foto van den heer Alex Zaimis, de nieuwd Premier van Griekenland. OVER ZONDAGSRUST IV. 't Spreekt wel vanzelf, dat met „Overheid" hier jn deze artikelen niet uitsluitend gedoeld wordt op de landsoverheid, maar evenzeer en Wel voor een groot deel, op de plaatse lijke overheid en met name de Burgemees ter. Dt/.e, als hoofd der politie en met de uitvoering en handhaving van wetten en be- slu'itqi belast, heeft op dit gebied een groote verantwoordelijkheid. Nu komt het meerma len vvior, dat er dingen geschieden op Zon dag. ondanks de Zondagswet. Zoo zien we ook, dat in sommige dorpen de voegen (op Zondag voornamelijk), on veilige maakt worden doof auto's, die ver bovéfy de maximum-snelheid rijden. Alil er op den straatweg in de kom der ge meente met snelheden van 60—70 K.M. gere den wordt (en dat is geen zeldzaamheid), dan is dat schande. Wit dit laatste betreft, hebben we een prachtig voorbeeld aan onze eigen gemeente. Op een rijksstraatweg is 't in den zomer on mogelijk 's Zondags behoorlijk te wandelen. D.rt er zooveel auto's langs dien weg pas seeren, daaraan kan men zeker niets veran deren. Maar het rijden ver boven de maximum snelheid, daaraan is toch wel wat te doen. Zelfs de autobussen overtreden verre de maximum-snelheid. Moet er eerst een ernstig ongeluk gebeu ren? 't Wordt waarlijk tijd, hoog tijd, dat aan deze „ergerlijke snelheden paal en perk wordt gesteld. Want waar óf rijk, óf gemeente na latig -is, om langs den straatweg voor een behoorlijk pad voor de voetgangers te zor gen, daar dient tenminste toch iets voor de veiligheid dier ouderwetsche wezens op twee beenen gedaan te worden en niet den weg aan moderne woestelingen te worden overgelaten. Maar genoeg hierover. De overheid heeft tot plicht, alles uit het openbare leven op den Zondag te weren of te verbieden (en dan ook de overtreders te straften, anders worden wetten en overheid een wassen neus) wat de rust en 't karakter van dien dag schaden kan. In dien geest mag ook wel eens gewezen op '.en flinken maatregel van Amsterdam's Burgemeester, welke verboden heeft, Zon dag;" in openbare gelegenheden te dansen. Da „Telegraaf", welke van meer dan één zi'dI'.en on-Nederlandsch dagblad werd &G*JrT;uï, neen' nu aan ieuer,' uie maar eenigszins met het wetenschappelijke, kunst- of openbare leven betrekking heeft, gevraagd tegen dat verbod te schrijven. In Brand- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f6.per jaar en hooger. En zoo hebben de kolommen van dat blad vol gestaan met aanbevelingen van het dan sen op Zondag. Zoo nu en dan verzeilde er wel eens „een witte raaf" onder, die onver holen instemming betuigde met de houding van Amsterdam's burgemeester. Wie nu de moderne dansen wel van aan schouwen kent en nog eenigszins prijs stelt op Europeensche cultuur en beschaafde zeden, moet dat neger.gedoe verfoeien. Die dansen zijn, meer dan eenmaal door menschen, die volstrekt geen tegenstanders van dansen in het algemeen waren, „vies" genoemd. H9e dan ook mannen met prof., dr. of Mr. voor hun naam, zich warm kunnen maken voor verkapt sensueele en zelfs onbeschaamd zinnelijke handelingen, is ons een raadsel. En dan durven die geleerde heeren nog af geven op een magistraat, die een open oog heeft voor de zedelijke verwording van her jonge geslacht en daartegen z'n maatregelen diurft nemen. Neen, dan eere aan diegenen, die, hoewel politieke tegenstanders van burgemeester De Vlugt, niet aarzelen, hoe goedkeuring over deze maatregel uit te spreken. Zoo schreef Mr. v. Geuns, advocaat-ge neraal bij het gerechtshof te Amsterdam: „Het dansverbod op Zondag is een uitste kende maatregel, waar menig niet-Amster- dammer ons in zal benijden". En het socialistische Eerste Kamerlid Mevr. Pothuis—Sm.it schrijft: U zult 't mij zeker niet ten kwade duiden, als ik vlak tegenover Uw oordeel antwoord, ik hoop, dat het dans verbod op Zondag niet wordt opgeheven. Het moge waar zijn, dat geen enkel verbod de zedelijkheid verbeterd, het is ook waar, dat dansvergunning op Zondag voor velen zou beteekenen, vermeerdering van de ver zoeking, om den vrijen dag door te brengen met een vermaak, dat tegenwoordig vrijwel zinneloos en zelfs dikwijls immoreel is". „Vrijwel zinneloos en immoreel". Zoo zou er nog veel meer als voorbeeld kunnen aangehaald en breede citaten van voor- en tegenstanders kunnen neergeschre ven worden, maar we zullen het hier bij la ten, wij hebben getracht eenigszins duidelijk te maken, dat Zondagsrust noodzakelijk is voor het leven, dat de verstoring dier rust, volstrekt niet noodzakelijk is en we hebben De Koning van Spanje op de jacht op de besneeuwde bergtoppen in de Ebrerische Hoogvlakte. een enkel feit aangestipt, wat dringend ver betering behoeft. Misschien is er later nog wel eens gereede aanleiding,, om in onderdeden op een of an dere kwestie nader in te gaan. PLAATSELIJK NIEUWS BENOEMD Bij Kon. besluit van 7 Dec. 1.1. is, met in gang van 1 Februari, benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Hoogezand de heer J. H. J. du Saar, thans di recteur van het post- en telegraafkantoor al hier. Aan den heer Du Saar onze gelukwensch. EEN RADIO-CENTRALE Evenals te Zaandam en Velzen zal in deze gemeente een radio-centrale met gelegen heid tot 350 aansluitingen worden opgericht. De vereischte vergunning van overheidswe ge tot aanleg en exploitatie van het net is reeds verkregen. BENOEMD Door B. en W. is benoemd tot hoofd der afdeeling comptabiliteit ter gemeentesecre tarie alhier, den heer J. Monsma, zulks met ingang van 1 Januari a.s. De heer Morisma is thans werkzaam ter gemeente-secretarie' vari 'Deventer" iifden T&iEg van commies aan de afdeeling Financiën. HET OPHALEN VAN ASCH EN VUILNIS B. en W. hebben besloten het ophalen van asch en vuilnis in deze gemeente te gun nen aan de laagste inschrijf ster, zijnde de wed. Vierkant, voor de somma van f650. Voor Soesterberg was de laagste inschrij ver G. Tammer, aan wien het werk is op gedragen voor de som van f 298.—. „GROENE KRUIS" In de dezer dagen gehouden vergadering van het „Groene Kruis" te Soesterberg, werd besloten niet over te gaan tot samen voeging met de wijkverpleging te Bosch en Duin. Tevens verzoekt men ons mede te d-eelen, dat iedere Mandagavond, te acht uur, door bovengenoemde vereeniging te Soesterberg een moedercursus wordt gegeven in 't Hotel „Huis ten Halve". De toegang is vrij voor dames boven de 18 jaar. ONBESTELBARE STUKKEN De volgende onbestelbare stukken zijn te rug ontvangen te Soest in de 2e helft van de maand November T926. 1. No. 22 Raad van Arbeid, Amersfoort. 2. Mw. VlindermanSalm, Amsterdam. 3. T. van Os, Baarn. 4. A. de Bur, Soest. 5. Utr. Courant, Utrecht. 6. Mej. J. v. Bruinisse, Utrecht. Vraagt in de plaats van dure Eierkolen onze grove parelcokes, per H.L. f 1.20 Drogie gascokes, geklopte, per H.L. f 1.20 Grove parel-anthraciet no. 10, p. H.L. f2.— NIEUWSTRAAT 14 - TELEFOON 103 KERKDIEF In den door de Goudsche politie aange houden kerkdief, zijnde een zekere A. j. A., afkomstig van Amsterdam, meent de po litie alhier den vermoedelijken dader te pak ken te hebben, welke in het voorjaar van dit jaar de offerbussen van de R.K. kerk te Soestdijk heeft gelicht. PLUIMVEEVER. SOEST EN OMSTREKEN Verslag van de vergadering van 10 Dec. j.1. in „de Gouden Ploeg". Tot zijn groote vreugde kon de voorzit ter constateeren, dat de zaal vrij goed bezet was. Punt 2 van de agenda betrof juist het vergaderingbezoek. 't Bestuur was gekozen uit de leden en wenschte te werken voor de leden. Aan de leden is nu de reden om te zeggen, waarom de laatste 2 vergaderingen zoo slecht bezocht waren, terwijl toch telkens een spreker aanwezig was. LAANSTRAAT 48, BAARN TELEF. 79 Een der leden stelde enkele verbeteringen voor. die getuigden van activiteit en mede leven. Hierna werden op voorstel van 't bestuur tot bestuursleden gekozen: Mevrouw Dral en de heer E. J. ten Raa, welke beiden de benoeming aanvaardden. De vereeniging kan met deze keuze gefeliciteerd worden. Gr&Z/s &c/v/ezen Hierna hield de voorzitter, de heer Lies hout, een lezing over scheikuiken-fokkerij. Aan de hand van eenige gemaakte teekenin- gen verklaarde hij eerst 't mendelisme, 't splitsen en samenkomen van eigenschappen. Daarna legde hij uit, hoe „terugslag" ver klaard- moet worden en nam als voorbeeld de kruising van W. Wyandotte x Zijdehorn. Wat kruisen is, werd toen voor ieder dui delijk. Niet alleen Barnevelder x Leghorn is kruisen, neen, Patrijs Leghorn x Wit Leg horn iis 't eveneens en zelf Wit Leghorn x Wtit Leghorn is meestal kruisen en levert bastaarden, met voor- en nadeelen. Hierna kreeg de geslachtelijke overerving een beurt en duidelijk en aanschouwelijk legde spr. uit, hoe een goudhaar gekruisd met zilverhennen, als uitkomst gaf allemaal goudliennetejs en zilverhaantjes. Dat die kenbare haantjes geen lang leven bescho ren is, spreekt voor zich. Ook zwarie hanen met gestreepte hennen geven scheikuikens en wel zwarte hennen en gestreepte hanen. De gestreepte haantjes zijn kenbaar aan een lichte plek op de kop en ondergaan 't zelfde lot als de zilverhaantjes hierboven genoemd. Door foto's werd 't ge sprokene verduidelijkt. Een der leden dankte namens allen voor de aangename en nuttige lezing en hoopte nog eens vergast te worden op een zelfde of naverwante lezing als deze. Hierna werden gekozen tot leden van oe commissie tot nazien der rekening 1926 de heeren Karelse, Butselaar en De Munck, welr ke de benoeming aannamen. Nadat eenige belangstellenden zich opgege ven hadden als lid, werd de vergadering ge sloten. RIJWIELDIEF In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten nadeele van den heer B. de B. uit een schuurtje achter zijn woning een damesrijwiel ontvreemd, terwijl Maandagmiddag een rij wiel we'rd ontvreemd ten nadeele van J. K. alhier, dat even onbeheerd stond voor de nieuwe R.K. kerk alhier. Past dus op Uw rijwielen. De politie heeft de zaak in on derzoek. behandelt men de roode en smettende plekken met

Soester Courant | 1926 | | pagina 1