Purol bij Ruwe en Schrale Huil. Doos 30 ct. Brandstoffen leiiiilirui r. lil Mijnhardt's tabletten Tuingrind *j I Successen van 0M. Automobielen. Importeur: H. STAM Soestdijk Tel.47 UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestrc at 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN' Boekhandel - Telefoon 139 DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK Hoest, Keelpijn-, Zenuw-, Laxee Hoofdpijn-, Kiespijn-, Staal-, Marg- Waschtafel compl. f 46.00 Gasfornuis compl. f40.00 Willem Reith Je adres voor pr. kwaliteit Steenhofstraat5, Telefoons45 Bouwcrediet beschikbaar. Ljde Ruiter Go's, Brandstoffenhandel Weer voorradig fijn en grof D* F, VOIGT EERSTEN PRIJS TWEEDEN PRIJS Gemeentelijk Grondbedrijf 6a Jaargang No. 8 Gecontroleerde oplaag te s.imen 6S00 exemplaren. Vrijdag 25 Februari 1927 SOESTER, IWfiBWD Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: Veldheimweg 48 Adres te Soesterberg: Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk. Soesterberg, Soest- duinen en Lage engHooge^Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR- GEMEENTE-BEGROOTING 1927 GRONDBEDRIJF V. f 11812.575 f 850.— f 10962.575 10000- In vervolg" op onze uiteenzetting van de vorige week, welk de voordeeten waren met een grondbedrijf over het dienstjaar 1927, ondanks het geraamde tekort, willen we nog aantoonen aan de meest ongunstige zijde te zijn gebleven. Ten eerste omdat het tekort slechts een geraamd bedrag is en het best mogelijk is, dat door verkoop-en van grond dit gehcele bedrag verdwijnt. Ten tweede is gerekend op de geheei-c post rente betaling van f7851.745 en f2100. en dit moet een ieder duidelijk zijn, indien er geen bedrijf ware geweest, zou het volle be drag ook betaald moeten worden en wel uit de belastingen. Wanneer dan ook gesproken of geschreven wordt, dat het grondbedrijf een strop is voor de gemeente, toonen der gelijke menschen hun onkunde en hebben niet het minste inzicht op den gang van zaken. Al zou morgen aan den dag het bedrijf worden opgeheven, dan verandert dit aan de betalingen van renten en aan het geraamde tekort niets, totaal niets. Alleen zou het na deel zijn, voor 1927, van twee posten (om de kleinere maar niet te noemen), n.m. Ie de rente-bijschrijving op partriarchale gron den, groot f 25S9.92 en 2e de aflossing, waar voor nu geleend mag worden f3660.—. Thans geven wc de betaalde renten enz. vanaf 1 Januari 1923, door het Grondbe drijf aan de gemeente. Dienstjaar 1923. Volgens de goedgekeur de balans, door den Raad en Ged. Staten van Utrecht. Uit leeningen f 9677.465 Artikel 23c f 2439.88 Totaal f12117.345 Verminderd met de bijdrage der Gemeente op de gewone dienst f 850. Blijft f11267.345 Dienstjaar 1924. Ontwerp balans. Uit leeningen f 9340.255 Artikel 23cf 2472,32 Totaal Verminderd als bovengenoemd Blijft Dienstjaar 1925. Aangezien de balans nog niet gereed is, is dit bedrag laag gehouden, n.m. (Met enkele weken zullen de ba lansen 1924, 1925 en 1926 gereed zijn en hopen dan de officieele gegevens te publiceeren. We zou den daarop kunnen wachten, maar dan konden allerlei gis singen gemaakt worden). Dienstjaar 1926. Ook deze ba lans is nog niet gereed, en heb ben daarom aangehouden f9000 min f2300.—, bijdrage der ge meente is 't Totaal der dienstjaren '23, '24, '25 en '26 is dus f11267.345 en f10962.575 en f 10.000.— en f6700.— is f38929.92 Gedurende deze vier jaar is voor de aflossing geleend mogen wor den, welke anders uit de belas tingen moesten voldaan worden, zijnde 4 x f 3660.is Blijft totaal aan voordeelen der gemeente, dus ook aan de be- lastingbetalenden een bedrag van f53569.29 Nog eens herhalen we, dat op deze cijfers zal worden teruggekomen, zoodra de ba lansen zijn goedgekeurd. Toen bovenstaande gereed hadden, kregen we inzage van de berichten in de groote pers. Nu is het ons en vele anderen een raadsel, hoe men durft te vermelden, dat tengevolge van het grondbedrijf een misère is ontstaan. Dit is absoluut onwaar. We zullen daar niets meer aan toevoegen, dan alleen hen, die daar belang in stellen, aanraden te in- formeeren ter bevoegder plaatse en bij hen, die op de hoogte zijn van gemeente-admi nistratie en daarop betrekking hebbende voor schriften. Men volge het verloop van deze zaak en dan zal blijken, dat het recht en het juiste inzicht aan deze zijde is. Wat nu het in exploitatie brengen van het terrein achter de Spoorstraat betreft, het n.v. Deze gronden zijn in eigendom bij de ge meente en door ze te laten liggen, zooals ze zijn, zou telken jare geven de rente-betaling. Dit is niet van zoo groote beteékenis voor de t.g. partriarchale gronden nabij Soest- dukien, maar wel voor dit complex. Dat het inzicht juist is geweest, blijkt uit den verkoop, die aldaar reeds heeft plaats gehad en daardoor het begin is gemaakt. Het voordeel, dat er een object was voor werkverschaffing lieten we nu nog maar bui ten beschouwing. Wel is ons bekend, dat, indien het voorstel in 1923 (om in exploir tatie te nemen) was uitgevoerd, de helft van deze terreinen vrij zeker waren verkocht ge weest. Ook aan het Julianaplein hadden meerdere verkoopingen geboekt kunnen wor den. /sgp 1 ff V Huntball van de Kon. Ned. Jachtvereeniging na afloop van den jachtrit, die gehouden werd in de omgeving van Den Haag. Hier boven een aardige foto tijdens het souper, waaraan o.a. Z. K- H. Prins Hendrik deelnam (in 't midden x). Billijk en goed zijn Mijnhardt's Geneesmiddelen. Ze worden bereid in eigen fabriel onder toezicht van een Apotheker. LAANSTRAAT 48, BAARN TELEF. 79 KERKBERICHTEN f 6700.- f 14640.— ONWAARDIG Door enkele personen, die volgens hun naam en positie willen behooren tot den deftigsten, meest beschaafden stand van onze gemeente, wordt sinds eenigen tijd en in het bijzonder in de laatste we ken met klimmende, stijgende heftigheid een critiek gevoerd op het beleid van B. en W. van Soest (de Wethouder van Onderwijs en Armenzorg komt er het beste af) en op de werkzaamheid van Ambtenaren. Het is vooral de Directeur van het Grond bedrijf, die bij deze heeren in zwart krijt schijnt te staan (waarom?) en het dan ook danig bij hen moest ontgelden. Tot de spreekbuis van deze heeren heeft zich vooral in de laatste weken gemaakt een alhier verschijnend weekblad, dat zich niet ontziet week in week uit zijn kolommen over te leveren aan alles wat ongenoemde schrij vers over het beleid van B. en W. en het ambtenarencorps wenschen uit te storten. Een fatsoenlijk mensch, van welke richting ook. acht zich te hoog voor het lezen van der gelijke producten. Als woordvoerder van deze partij schijnt in den gemeenteraad op te treden een man met het praedicaat „Mr." voor zijn naam, maar die door zijn optreden en eigenaardige woordkeus dien rechtstitel waarlijk geen eer aan doet. Welke nobele gedragingen dit raadslid zich tegenover zijn mederaadsleden veroorlooft, blijkt wel hieruit, dat niet lang geleden een van dezen gemeend heeft, en met recht, het gezag van den Voorzitter van den Raad te moeten inroepen, om hem te beschermen tegen de plagerijen enz., hem door dezen Meester in de Rechten aangedaan. Onze lezers weten, dat wij onze kolommen niet leenen voor alle onwaardig en persoon lijk geschrijf, evenmin voor het plaatsen van allerlei producten van ongenoemde helden- schrijvers. Persoonlijken polemiek wordt evenmin toegelaten critiek, mits opbou wende, is toegelaten voor strijders met open vizier, maar verdachtmakingen, als in den laatsten tijd hier in Soest op druk gesteld en in den Raad uitgesproken, hooren in een blad, dat eenigszins fatsoenlijk wil heeten, niet thuis. Wij vertrouwen echter, dat de inwoners van Soest (en tot onze vreugde mochten wiij de bewijzen daarvan ontvangen) die z.g. heeren critici op hun eigenlijke waarde zul len schatten en zich afwenden van zulk een bedrijf. Doel dezer regelen is geen ander, dan hier toe mede te werken. Wij hebben het nuttig geacht zulk onzalig drijven als in den laat sten tijd in schrift en in woord, en ook op de meest heimelijke wijze, hier wordt gevoerd., te signaleeren als onwaardig en sporen ieder ordelijk burger aan, vertrouwen te stellen in de „handelingen en de verklaringen onzer burgerlijke overheid, opdat aan het wettig gezag der gemeente geen schade worde be rokkend, ons geheel aansluitend bij het waar dig, door bijna geheel de Raad toegejuichte protest van den rechtschapen voorzitter van dit college, toen hij in antwoord op het diep krenkend en verdachtmakend optreden van het bekende raadslid, vol ontwaardiging uitriep: „Ik walg van zulk gedoe". Met instemming nemen we bovengenoemd artikel, voorkomende in „De Bode" R.K weekblad hier ter plaatse, over. Red. SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk) Ds. B. N. B. Bont hoorn, van Zeist. 's Avonds 6 uur geen dienst. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal) Ds. K. den Hollander, van Amersfoort. (Ringvaui- turebeurt). 's Avonds 6 uur (Rembrandtzaal) Ds. M. Barendrecht, van Austerlitz. (Ringvacature- beurt). Woensdag 2 Maart, 's avonds 7 uur (Rem brandtzaal), Ds. J. Timmer, van Ermelo. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk. Kerkgebouw Julianastraal Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Kerkgebouw Soesterbergschestraal. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Oosthoek. Nam. 5.30 uur Ds. B. Oosthoek. Woensdagavond 7 uur Ds. B. Oosthoek. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. W. J. Wegerif, van Utrecht. Dinsdagavond 7.30 uur Historische Kring. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur in de Chr. School te Soes terberg, aan den Postweg, de Heer H. v. d. Heuvel, van Amersfoort. Nam. 2 uur te Huis ter Heide Ds. Kolkert, van Eemnes. Zoolang er wegens de ziekte van Ds. Radix te Huis ter Heide middagdiensten worden gehouden, zal er te Soesterberg morgen* diensten gehouden worden. De avonddien sten vervallen dan op die Zondagen. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Nam. 6 uur Ds. Adriani. Woensdagavond 7 uur Ds. ten Boom. Zen dingsrede. Vereeniging „Cafvijn", Trompiaan. 's Avonds 6 uur Ds. I. Kievit. Woensdag 2 Maart, nam. 7 uur, Ds. J. E. Klomp, van Oldenbroek. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Doopsgezinde Gemeente. Voorm. 10.30 uur Dr. A. K. Kuiper, van Amsterdam. Makelaar - Taxateur Bi| het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen iS DE NIEUWSTRAAT 14, SOEST TELEF. 103 Geref. Kerk. in het Hersteld Kerkverband Kerkgebouw Korte Schoolstraat. Voorm. 10 uur Leesdienst. Nam. 6 uur Ds. E. L. Smelik, van Tien- hoven. Bediening H. Avondmaal. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uui Hoogmis. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Dinsdagavond 7.30 uur Biduur voor het gewas. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur verblijdingsmeeting. Nam. 8 uur verlossingsmeeting. Woensdagavond 8 uur heilsbijeenkomst. Donderdagavond 8 uur heiligingsdienst. Vrijdagavond 8 uur bijbellezing. Allen geleid door kapiteine Franken. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Dr. A. H. Haentjes, van Haarlem. Jongerenkerk, 's avonds 7 uur Ds. P. D. Tjalsma, van Gouda. Ned. Luthersch Genootschap voor In- er Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Zondag 27 Febr. 1927, voorm. 10.30 uur, Aula Lyceum Vondellaan, Ds. C. C. G. Vis ser, van Rotterdam. 12 Uur Zondagsschool in het Lyceum. „Baarnsche Evangelisatie" Balistraat 11 Zondagavond 8 uur Evangelie samenkomst. Vrijdagavond 8 uur, Bijbelavond. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen. Vraagt Uw drogist. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN De O.M., houder van het zes dagen wereldrecord en winnaar van den 24 uurs-wedstrijd te le Mans, heeft zich op het Concours de Carrosserie te Den Haag wel op heel bijzon dere wijze onderscheiden. Hij won in klasse K. (Gesloten Auto's van f5001—. tot f 7500.—) onder felle mededinging een en in Klasse J (Open Auto's van f5001.— tot f7500.—) een Deze prijzen werden behaald met carrosserieën van het Fabrikaat O.M. INGEZONDEN STUKKEN SOESTDIJK, 17 Febr. 1927. Mijnheer de Redacteur. (1). Onder mijn ingezonden stuk betref fende hef Grondbedrijf, voorkomende in Uw nummer van 12 dezer, tref ik een lang on derschrift aan, waaraan ik, wat de oorspron kelijk gestelde vragen betreft, geen enkel za kelijk gedocumenteerd antwoord kan aan treffen. De vermelding, dat de artikelen betreffende het Grondbedrijf niet beëindigd zijn, kan hierin geen verandering brengen. (2). Ik ben zeer benieuwd te vernemen, hoe Uw medewerker het zal aanleggen om mij en anderen aan te toonen, dat het huif- dige Grondbedrijf, zooals het in de raads vergadering van 30 Juni en 22 Augustus 1924 is ingesteld en goedgekeurd is bij Kon. B. van 24 Maart 1925, nadien een nette winst heeft opgeleverd van f53.569.92. (3). Uw medewerker spreekt over de laat ste vier jaar en betrekt er dus een periode in, die buiten het huidige grondbedrijf valt. (4). Dat de gemeente winst heeft ge maakt, op de door haar verkochte gronden, vóórdat het huidige Grondbedrijf bestond,» is mij bekend, doch daar gaat het niet om. (5). Waar het wel om gaat, dat is, dat het Grondbedrijf, na haar officieele inwerking treding, per saldo niets dan verlies heeft op geleverd. (6). Ik ben .jn het bezit van de officieele gegevens van het Grondbedrijf over de jaren 1924, 1925, 1926 en 1927, zooals deze door den Directeur van dat bedrijf aan B. en W. zijn aangeboden. Ik ontleen mijn cijfers der stellen, dat ze juist zijn. (7). Blijkbaar van dezelfde hand vind ik in hetzelfde nummer van Uw blad een lang artikel, dat mij zakelijk niet veel verder brengt. Het treft mij o.a., dat Uw medewer ker erin mededeelt, dat er geen rente wordt bijgeschreven op gekochte gronden. Doch weet Uw medewerker dan niet, dat de rente van dat z.g. doode kapitaal behoort te wor den bijgeschreven op de gekochte gronden aan de Spoorstraat? (8). Weet hij dan niet, dat het zg. doode kapitaal slechts een fictieve post is? (9). Weet hij dan niet, dat dood kapitaal noch rente geeft, noch rente vraagt? (10). Weet hij dan niet, dat de verkoop van het vliegkamp e.a. en de aankoop van den grond aan de Spoorstraat e.a. plaats had vóór dat het huidige Grondbedrijf werd in gesteld en dat de waarde van die laatste gronden derhalve is begrepen in het bedrag van f 1.565.324.83? (11). Weet hij dan niet, dat, als de ge meente haar gelden belegt in speculatieve;, niet.rentegevende gronden, zij jaren na dato geen recht op rente kan doen gelden? (12). Weet hij dan niet, dat de boeken van deze fictieve post geen verbetering in de situatie brengt? (13). Weet hij dan niet, dat de nadeelige saldo's toch door de gemeente moeten wor den bijgepast en dat de gemeente derhalve met de eene hand ontvangt, dat wat zij met de andere hand weer uitgeeft? (14). Weet hij dan niet, dat deze rente rust, of althans behoort te rusten, op het complex gekochte gronden Spoorstraat? (15). Weet hij dan niet, dat daardoor bij verkoop van die gronden de netto-ontvangst daarvan zooveel minder is en de gemeente derhalve op deze wijze teert van den groo te n boom? (16). Weet hij dan" niet, dat van de l,ee- ning ad f 157.000.— bij deze begrooting een bedrag van f39.388.115 van het Grondbe drijf is overgeheveld naar de afdeeling Open bare Werken? (17). Weet hij dan niet, dat daardoor het nadeelig saldo van dat hoofdstuk aanmer kelijk stijgt? (18). Weet hij dan niet, dat voor dat na deelig saldo opnieuw geleend moet worden, waarvan rente en aflossing jaarlijks de be- grooting zullen drukken? (19). Weet hij dan niet, dat hetzelfde heeft plaats gehad met de kosten van ver schillende posten straataanleg? Weet hij dan nietdoch genoeg voor heden, Wie is toch Uw medewerker, mijnheer de Redacteur, die, als hij het niet weet, doet alsof? En als hy het wel weet, mijnheer de Redacteur, hoe kan hij het dan met zijn eer en geweten overeen brengen, Uw lezers een verkeerde voorstelling van zaken te geven? U dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, M. IBURG. De officieele gegevens zijn bij mij voor bonafide belangstellenden ter inzage. ANTWOORD 1. Op elk ingezonden stuk kan niet in gegaan worden, temeer als blijkt, dat er een totale verwarring is. Verwijzing naar de ar tikelenreeks was daarom de beste weg. Daar in wordt uitvoerig de zaak toegelicht en naar onze gestelde volgorde. 2. Is heden in artikel Grondbedrijf V aan getoond. 3. Uw meening is onjuist, zie art. IV van 18 Februari. 4. Ook dit is onjuist, want de winst is gemaakt, toen het bedrijf bestond. 5. Is vanzelf onjuist, zie onder 4. 6. Ter beoordeeling van een bedrijf moet U niet alleen de begrootingen raadplegen inet diverse ramingen, maar ook de balansen enz. Hoe het daarmede staat, zie art. IV. 7. Dit is geheel onjuist, want de rente be hoort niet te worden bijgeschreven, aange zien dit niet toegelaten is volgens verorde ning. Bijschrijving van rente op gekochte gronden zou een grondpolitiek zijn, die zou eindigen in een geweldigen strop. Zie ook vraag II in het nummer van 28 Jan. De heer I. noemde dit scherp gestelde vragen en is nu met zichzelf in tegenspraak. 8. Dit is onjuist. Indien alle waarde fic tief is, dan wel, maar zoolang nog een waar de getaxeerd kan worden zooals hier, dan blijkt men de zaak niet te begrijpen. 9. Dit is onjuist. Voordat er een grond bedrijf was, vroeg noch gaf het rente. Thans vraagt en krijgt men rente. 10. Dit is onjuist. Slechts een gedeelte van deze opbrengst is gebruikt voor betaling der gronden Spoorstraat en Julianaplein. Zie art. lil onder 4, 11 Februari. 11. Dit is onjuist. Het gaat niet om rente van vroegere jaren, maar om die van de dienstjaren vanaf 1923, enz. 12. Dit is vanzelf onjuist, want het is geen fictieve post en de rente-betaling, (in dien er reserve is zooals de eerste vier jaar) brengt wel verbetering van de situatie. 13. Dit is onjuist. Zonder bedrijf moet de winst gebruikt worden voor afschrijving. Met een bedrijf kan deze dienst doen voor rente betaling. 14. Dit is geheel onjuist, want hier is de heer I. in tegenspraak met zichzelf bij punt 9. Zie antwoord punt 7. Er behoort geen rente op te rusten. 15. Dit is vanzelf onjuist door punt 14. 16. Dit maakt absoluut geen verschil. Of deze post in hoofdstuk VI of XV voorkomt1, dezelfde rente moet betaald wordert. Dat dit in de begrooting 1927 eerst gewijzigd is komt, doordat de oprichtingbalans 24 Aug. 1926 eerst is goedgekeurd. 17. Dit maakt geen verschil, zie onder 16. 18. Dit is onjuist en de heer I. is hier in tegenspraak met zichzelf bij punt 16. Het bedrag is reeds in een leening begrepen en verhuisd slechts van het eene naar het an dere hoofdstuk. 19. Dit is hetzelfde als onder 16. In vele bescheidenheid zij opgemerkt, dat de medewerker voor dit gedeelte wel eenigs zins op de hoogte is. Wie dit is, doet er niet toe, als de zaken maar juist zijn en dit mogen we zeggen, naar eer en geweten zijn de inlichtingen gegeven. Wij gelooven, dat de heer I. het goed be doeld, maar zijn inzichten over deze zaak zijn onjuist en verward. Red,

Soester Courant | 1927 | | pagina 1