■mm A\ PORTRET? B. HUISINGH f- ,t> W&éÊ - yflÉlP m Wenscht U een goed Het Fotografie-Atelier van BAARN, levert U het BESTE GEESTES SPORT EK HERSEH GYMNASTIEK Prima Doublé bril J. Th. VOSKUILEN y .f< r 0" mm WSv- igr 1 KRONIEK VAN DE WEEK Het verdrag weer eens. Hoog hartigheid. Ik weet het alleen, 't Is best aannemelijk. Dr. Kuijper en buitenlandsche zaken. Rom melpot. Nog enkele dagen en het Verdrag met Bel gië zal in de Eerste Kamer in openbare be handeling komen. Er zijn er velen, die den ken, dat dan de openbare meening tot rust komen zal, maar dat gelooven wij niet, om dat het tractaat daarvoor veel te diep in het volksleven insnijdt. Wordt het aangenomen dan zullen de tegenstanders zich ongetwij feld beijveren, voort te gaan met er op te wijzen, zoodra zich tastbare nadeelen voor doen. En omgekeerd, zullen de voorstanders zulks wel trachten te doen bij verwerping. We hopen evenwel, dat dit on.Neder- landsch verdrag afgewezen zal worden. Het antwoord van den Minister van Bui- tenlandsche zaken op het voorloopig verslag der Eerste Kamer, is een hooghartig stuk.' Hij spreekt daarin alsof zijn woord wet was voor land en volk. Hij trekt zich hoegenaamd niets aan van alle argumenten, die tegen het verdrag aan gevoerd worden, hij zegt: ,,'t Is zoo erg niet", en dan hebben wij dat te slikken. Kan niemand nu uit het antwoord van den minister lezen, of de andere leden van het huidige Ministerie het met hem eens zijn? Als het verdrag aangenomen wordt, zal er wel een ander ministerie zijn, eer aan de uit voering wordt begonnen. Mogen die Excel lenties dan de scherven lijmen? Het heele Verdrag is een Verdrag van Kar- nebeek. De wijze waarop de Minister het verdedigd, niets willen weten van overleg met België, alle bezwaren negeeren of zeg gen: ,,'t is zoo erg niet", stempelt het ver drag als een wegschenken van zeer idiëele en materieele goederen aan een hebzuchtigen buurman, tegen den wil en de wensch van het volk in. Als de Heer Heemskerk vraagt of niet op een enkel punt bevredigende toezeggingen kunnen worden gedaan, dan zegt hij, Mi nister, dat hij geen nieuwe onderhandelingen zal openen. Dr. Kuijper is nooit tevreden geweest over het departement van Buitenlandsche zaken. Dat wilde altijd z'n eigen weg gaan, dat sloot als 't ware verdragen en verbonden op eigen houtje en stelde aan de staten-generaal voor een uitgemaakte zaak. Zoo gaat het ook in andere landen. Daar waren die landen in een oorlog gewikkeld zonder het te weten, eenvoudig om dat Buitenlandsche zaken te veel eigen zin deed. En dat gevaar is met dezen minister wel heel groot. Hij is van het eene kabinet in het andere overgegaan, maar hij is de chef van buitenlandsche zaken ge bleven. 't Wordt tijd, dat er eens een ander komt. Als nu de Eerste Kamer het verdrag ver werpt, krijgen we aan dat departement ook - -sa** frisch bloed. i In China komt er nog weinig kentering ten goede. Niemand kan ook maar vermoe den, waar dat nog eens op uitloopen zal. Tusschen Engeland en China botert het ook niet. Engeland heeft veel onderdanen en groote belangen in China en vooral in Shang hai. Nu heeft de Engelsche zaakgelastigde het met de militaire overheid(?) een klein beetje op een accoordje weten te gooien, en nu zijn er een 100.000 Chineezen jn staking gegaan. Dié zijn dus uit hun gewonen ar beid en slenteren op straat, waar ze alle mo gelijke moeite doen, om met de Engelsche troepen slaags te raken, daartoe opgehitst door propagandisten uit Moskou, en gesteund door Russisch geld. Een lichtpunt is er ech ter nog. Thans gaan de andere mogendheden ook hun groote belangen en de belangen der menschheid daar zien. Frankrijk en Italië hebben ook troepen en schepen ge stuurd en Amerika zal over een en ander met de Chineezen gaan onderhandelen. We zijn dan ook van meening, dat er bin nenkort wel belangrijke dingen in het verre Oosten zullen gebeuren. onder leiding van GEO VAN DAM. VIII. OPLOSSINGEN Damprobleem No. 5 (S. Ch. Bakker). De diagramstand in cijfers was: Zwart 6 schijven op 10, 17, 22, 23, 28, 29 en 1 dam op 21. Wit 5 schijven op 20,39,40, 42, 49 en 1 dam op 26. Wit speelt 20—14 (10x19), 40—34 (29 x40), 39—33 (28x39), 42—38 (21 x43), 26 x 28 en wit wint nu onverschil lig hoe zwart slaat. Jammer is, dat de eerste drie zetten onderling verwisselbaar zijn, het geen in een goede compositie nooit mag. De stelling is overigens zeer economischy hoewel het werken met dammen in het ge heel niet noodig is om tot een soortgelijke ontleding te komen. Bezien wij het probleem echter uit het oogpunt, dat het op acht-jari- gen leeftijd werd samengesteld, dan moeten wij getuigen, dat de jeugdige problemist hiermede op schitterende wijze zijn intrede maakt in de wereld der problematiek. Hoe velen op ouderen leeftijd kunnen het zóó niet. Het vraagstukje zou dan ook iedereen als „eersteling" eer kunnen aandoen. Gaarne hopen we, dat de zich openbarende gave op de juiste wijze in de toekomst ver der ontwikkelt. Schaakprobleem No 5 (E. Knudsen) De diagramstand was: Zwart 5 stukken, n.l.: K f5<, P e3, L h8, en pionnen e5 en h4. Wit 5 stukken, n.l.: K c8j D c6, T e4,- P h3, pion e2. Wit speelt als sleutelzet T e4—g4, waarna iedere lezer(es) zelf ge makkelijk den matzet kan vinden, die thans volgt op onverschillig welk antwoord van zwart. Puzzle No. 5 (Het getal „45"). De vier bedoelde typische gedeelten zijn van 45 de getallen 8,12, 5 en 20. Men ver krijgt nu namelijk steeds dezelfde uitkomst^ te weten 10, als men: bij het eerste deel twee optelt: 8 en 2 is 10; van het tweede deel twee aftrekt: 12—2 is 10; het derde deel met twee vermenigvuldigt: 5 maal 2 is 10; het vierde deel door twee deelt: 20 2 is 10. GOEDE OPLOSSINGEN van damproblemen 3, 4 en 5 werden ge zonden door de heeren: A. P. F. Reeder, P. H. Stelwagen, J. A. de Bakker, C. J. Nobels, J. D. Lüseken, J. Klomp, W. F. Daniels, P. Reeringh, W. Henger, H. N. Kip, L. H. Hornsveld, W. H. de Klerk, F. Bulens, J. D. Gundelach, N. Mur, G. Staal, H. Staal, G. Middelman, S. Ch. Bakker, P. Piccér, D. Waal, P. v. Soelen (5), A. P. du Pree (3), J. H. Romijn en A. Hornsveld. Van de schaakproblemen 3, 4 en 5 werden gezonden door Mej. Meijners en de heeren A. v. d. Prée, J. Timmer, A. de Jong, H. Keijser, J. Lub (3), A. v. d. Laan, A. v. 't Riet, Joh. v. Keeken, A. W. de Ruig, G. J. Koele wijn, H. Soppe (4 en 5), .van Buu- ren, D. A. v. d. Kaaij (4), L. M. Hornsveld, N. jVlur, A. P. F. Reeder (4),. en P. van Soelen (3). Van de puzzles 3, 4 en 5 werden gezon den door Mevr. N. S. BontenbalLehman (4), H. Tigchelaar (4), A. P. du Pree (4), A. de Jong (3), Dr. A. Kijlstra, L. M. Horns veld, F. Bulens (3 en 4), A. v. d. Laan, C. A. van Wijck, N. Mur, J. v. 't Riet (4 en 5), A. W. de Ruig (4), G. J. Koelewijn (4), H. Soppe (5), L. Wijnvoort (4 en 5), H. N. Kip (3 en 5), W. de Bruijn (3, 4), H. A. Fugers (4), J. v. Dijk (4), P. G. Vos (3, 4, 5), C. A. Korthals (4, 5), C. v. Kempen (4), G. M. v. Krieken (3, 4), C. J. Branderhorst (3, 4). De tusschen haakjes geplaatste cij fers duidt aan, welke oplossingen foutief of in het geheel niet werden ingezonden. NIEUWE OPGAVEN DAMPROBLEEM No. 8 van GEO J. A. VAN DAM, te Baarn. Zwart: 10 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: 12 De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 9 schijven op 2, 68, 10, 18, 20, 25, en 40 met 1 dam op 12. Wit 12 schijven op 11, 17, 21, 23, 27, 29, 33, 34, 37, 39, 45 en 49. Wit speelt en wint. o SCHAAKPROBLEEM No. 8 van JEAN DUFRESNE Zwart: a b c d e f g h Wit: 7 De diagramstand dient te zijn: Zwart 5 stukken, n.l.: K a8 en 4 pionnen op b7, c6, d5, en e4. Wit 7 stukken, n.l.: K gl en 6 pionnen op a7, b6, c5, d4, e3, f2. Wit speelt en forceert de winSt in deze merkwaardige eindspel-studie. Alle zetten van wit en zwart moeten ook hier volledig worden aange geven. o PUZZLE No. 8. WEER EEN EIGENAARDIG GETAL Onder de vele curieuze getallen, die er be staan, is er ook één dicht bij de honr derd dat uit twee cijfers is samengesteld. Welnu dit getal heeft de eigenaardigheid, dat er niets overblijft als men de helft er van af neemt. Welk is het getal, dat wij bedoelen? o De oplossingen dienen uiterlijk binnen tien dagen te zijn ingezonden aan onzen Prijs vraagredacteur Geo van Dam, Heemskerek- laan 4, „De Zonnestraal", te Baarn, ofwel bezorgd te zijn aan ons bureau te Soestdijky Van Weedestraat 35. Voor elke goede op lossing wordt één punt toegekend. Voor iederen wedstrijd, waaraan dus ieder een te allen tijde kan gaan deelnemen, wor den door den uitgever èn voor schaken, èn voor dammen èn voor puzzlen de volgende prijzen beschikbaar gesteld: A. Een prijs van f2.50 voor ieder, die achtereenvolgens 10 goede oplossingen in zendt. B. Een prijs van f 2.50 voor ieder, die in totaal 50 goede oplossingen inzendt. Daar de punten, behaald in A., voor zoover daar mede géén prijs werd gewonnen, altijd gel dig blijven voor groep B., is dus prijswinnen voor ieder wiskundig zeker. De snelheid1, waarmede dit zal geschieden, hangt nu slechts af van ieders persoonlijke oploskracht. met hoorn rand f 3.50 Zeer groote verscheidenheid garnituren. Burg. Grothestr 11a - Tel. 251 en het goede weg te cijferen. Dat iemand voor zich zeiven, voor zijn gezin opkomt, zijn best doet zich zelf, zijn gezin, zoover mogelijk naar voren te brengen, is te prijzen, mits dit geschiedt op edele wijze, en niet ten koste en ten schade van de belangen van anderen. Wanneer het „eigen belang" wil gehandhaafd worden met en naast de belangen van anderen, dan pas kan men ge raken tot vriendschap, wederzijdsche tevre denheid en zullen haat, afgunst en achter docht verdwijnen, dan pas komt men tot eendracht. „Concordia res parvae crescunt, discordia dilatuntur". En dit alles geldt niet alleen voor het par ticuliere, doch ook voor het maatschappelijk S' Eigenaardig auto-ongeluk. Een auto slipte op den Overschieschen weg en geraakte op bovenstaande wijze in de sloot. De in-zittehden kwamen met den schrik vrij. BURGERLIJKE STAND SOEST GEBOREN: Dirk, z. v. Dirk Schouten en A. J. de Ruig. Hendrik, z. v. H. Westerveld en M. Knoppers, Catharina Wilhelmina Hendrika, d. v. J. v. d. Brugge en Ch. H. de Jong. ONDERTROUWD: Slot. P. van Vliet J. Olyslager en J ?n G. G. Vogelaar. OVERLEDEN: G. H. v. Tongeren, 76 j., echtg. v. J. Lente. W. J. v. Breukelen, 6 mnd., z'. v. H. v. Breukelen en W. Verkerk. I. du Mosch, 65 j., echtg. v. S. H. v. d. Poll. W. v. Dorre- steijn, 84 j., wed. Joh. Tolboom. BAARN GEBOREN: Hesselina Wilhelmina, d. v. W. v. d. Meent en W. Mooij. Johan Gerard, z. v. Y. J. Tim mer en Ph. J. F. van Brummelen. Marga- retha, d. v. E. J. Jakobs en W. v. d. Brink. Hanny, d. v. A. Postma en C. A. van Kars- sen. Ernst, z. v. J. G. ter Meer en M. Si.- mons. GETROUWD: M. Bijl en M. Tibbe. X>. C. van^Kooij K. de Jong. G. Ramselaar en A. C. Smeeke^. OVERLEDEN: .Johanna Arendina Palthe, 61 j., wed. P. Montauban van Swijndregt. Hendrika Sel- denrijk, 73 j., geh. met J. Bos. Geertje Streefkerk, 45 jaar. IN EN OM DE RAADSZAAL 't.' g Mr. J. C. Baud is benoemd tot Kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin en ter beschikking gesteld van Prinses Ju- liana voor deze functie in Katwijk. Leugen en waarheid. 't Zal sommigen wellicht bevreemden, als wij de hulp inroepen van Mr. v. Doorne en toch is het zoo, in de vaste veronderstel ling, dat zijn waarheidsgevoel hem dringen zal om een scheeve zaak van de film.recen- ceur Brandnetel in „de Soester" van 19 Jan. 1.1. recht te zetten. Bewust of onbewust is daarin een onwaarheid gezegd, een onwaar heid in een leelijk licht nog geplaatst ook, en nu kan ik mij voorstellen, dat zoo iets Mr. v. Doorne pijnlijk heeft aangedaan. Er word n.l. den volke verkondigd, dat de heer Endendijk de kindertjes van 't Hart langs binnenwegen naar de school van den Heer Veenstra wil sturen, liever dan een lokaal bijbouwen aan de school van den Heer Van Wely, nog wel met het doel om zoodoende de Chr. school nog wat leer lingen te bezorgen. Dat is toch wel leelijk zal iedereen zeg gen. En dat is ook zoo. Wat is de waarheid. Dat Endendijk tegen een dergelijke maatregel juist heeft gewaar schuwd, zoowel in particuliere gesprekken, als in de openbare vergadering, maar dat hij als grens heeft voorgesteld, de Van Weede- str. en Julianastr., waarbij schertsend de na men van Mr. v. D. en v. d. B. nog zijn ge noemd. Heeft de film.recenseur zich vergist, in de war gebracht door wat Mr. v. Doorne in de raadsvergadering daarover gezegd heeft, dan is het vergeven, is het met opzet zoo ge schreven, dan is het alleen nog te herstellen en.... niet weer doen. INGEZONDEN STUKKEN „Ach waren alle menschen wijs, en deden daarbij wel, deez' aard, ze was een paradijs, nu is ze vaak eeif hel. Een ieder zal het met mij eens zijn, dat we niet wonen in een paradijs. Dat echter een ieder kan medewerken om zijn eigen omgeving in figuurlijken zin tot een paradijs te maken, dat is een ding dat zeker is. Om echter tot dit figuurlijke paradijs te geraken, is het allereerst noodig, dat ieder zijn eigen „innerlijk" eens goed heeft opge nomen, de balans van zijn goede en kwade eigenschappen heeft opgemaakt en per saldo tevreden „wil" zijn. Niemand kan zoomaar ineens zijn kwade hoedanigheden omzetten in goede, evenmin als het goede in den mensch, ten allen tijde naar voren wordt gebracht of wordt gezien, doch wanneer men standvastig blijft pogen het kwade ondergeschikt te maken aan het goede, dan zal tenslotte tevredenheid komen. Tevredenheid met ziehzelven, doch ook met en door anderen, met en door zijn om- geving, als men den vasten wil heeft in een ander niet steeds het kwaad te willen zien leven. En met name voor het politiek-inaat- schappelijk leven, dat geleefd wordt in het huishouden eener gemeente. Critiek kan goede vruchten afwerpen, ten minste gezonde en welwillende critiek. De critiek, die echter de laatste tijden, o.in. in de plaatselijke organen, wordt geoefend op het bestuur van het huishouden der ge meente Soest, beantwoordt niet meer aan beide bovengenoemde eischen. Bedoelde cri tiek is in de laatste tijden „onverkwikkelijk", om geen ander woord te noemen. Rechts of vrijzinnig men ergert zich", het gaat te ver. Hoewel hij er boven staat, moet het den burgemeester pijn doen, dat er zoo ongemo tiveerd agressief tegen hem wordt opgetre den, tegen hem van wien ieder ingezetene, die zich voor de gemeentezaken interesseert, weet, dat hij, van den vroegen ochtend tot den laten avond, zijn beste krachten wijdt aan zijn gemeente en haar. ingezetenen. En niet alleen de burgemeester, maar ook het secretarie-personeel en andere functio narissen moeten het ontgelden op een wijze, die zij allerminst verdienen. Er wordt zelfs geïnsinueerd, hetgeen nog erger is dan schel den. Bedenkt toch gij raadsleden gij medewer kers van couranten, gij kroniekschrijvers, dat die, in de laatste tijden, door U tegenover elkaar en de autoriteiten aangenomen vijan dige, haatverwekkende en tweedracht zaaien- "üe houding, de minst juiste is, waardoor ge Soest naar beneden haalt en het weerzin wekkend maakt voor den vreemdeling. Keert tot U zeiven terug, denkt aan den balk en de splinter, reikt elkander de hand om met Uwen burgemeester te geraken tot opbouw van de gemeente en komt tot te vredenheid, zoodat de figuurlijke paradijs idee haar intrede kan doen in de raadszaal. In ieder geval, laat U niet opzweepen en niet begeestigen door de a.s. verkiezingen, staakt Uw wederzijdsche hatelijke schermut selingen in couranten en elders en zoo gij wilt, oefent critiek, doch op een wijze, die aan alle zijden sympathie verwekt. J. A. M. v. OORSCHOT. SOEST, Februari 1927. Vosseveldlaan. PLAATSELIJK NIEUWS BEKROOND Op het Concours de Carosserie, 1.1. Za terdag in Den Haag gehouden, behaalde onze plaatsgenoot, de Heer H. Stam met 2 door hem geïmporteerde producten van Italiaanschen bodem, namelijk 2 O.M.-Auto mobielen, een eersten en een tweeden prijs en wel met een 6-cylinder O.M.-Conduite- Interieur Weymann in de klasse van f5000.tot f7500.een eersten prijs; en met een 6-cylinder O.M.-Torpedo in dezelf de klasse een tweeden prijs. Dit kan zeker een bijzonder succes ge noemd worden, daar de mededinging zeer groo't was en er ruim 80 van de mooiste en beste merken vertegenwoordigd waren. KUNSTAVOND Op Woensdag 2 Maart a.s., 's avonds 7.45 uur, wordt in het gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan, een kunstavond ge geven ten bate van het Rust- en Vacantieoord Huize „Oranjehof", Spoorstraat 32, Soest- dijk, onder leiding van Arnold Spoel, bariton, met welwillende medewerking van Mevrouw Dr. Gazenbeekden Hertog, sopraan, be geleid door Mevrouw Betsy de Ridder Spaan, allen te 's-Gravenhage en het wel bekende muziek.ensemble gebroeders Butse- laar alhier. Aan den hand der door het comité (waar van Mr. G. Deketh, Burgemeester, eere.voor- zitter is) verstrekte gegevens lijkt ons de voorspelling niet te gewaagd, dat deze wel dadigheidsavond, zoowel het muzikale, als wat het financieele betreft, een succes zal worden. Aangezien de toegangsprijs slechts op fl.— plus sted. belasting is gesteld, ver trouwen wij, dat dien avond ieder, die daar voor even in de gelegenheid i^, niet achter wege zal blijven. Er is werkelijk iets schoons te hooren. Men zie de advertentie, voorkomende in dig nummer. ZENDINGSAVOND Voor een stampvolle Renibrandtzaal gaf Ds. B. Alkema, Geref. Predikant alhier, Woensdagavond in de vorige week een zen dingsavond. Na de gebruikelijke opening, sprak Ds. Alkema allereerst zijn blijdschap uit over de vele groote en kleine aanwezigen. Het doel van spr. was, om vooral zijn hoorders bekend te maken met dat gedeelte van In- dië, waarvoor de Provincie Utrecht en Geb derland hun zendelingen afzenden. Beginnen de bij de aankomst te Priok, geleidde hij ons door Java naar het zendingsterrein te. Poerworedjo. Verduidelijkt door keurige lichtbeelden gaf spr. een duidelijke uiteen zetting van Inlandsche gebruiken en gewoon ten en wees er op, welk een groote zegen, door het Evangelie, zoowel stoffelijk ftls geestelijk was gebracht. Dat er nog een groot arbeidsveld open lag, bewijst, dat van de ge- heele Indische bevolking er pas 1 op de 1000 christenen zijn. Eindigende met den wensch, dat deze avond weer mee mocht werken tot fïéfde tot de zending onder groot en klein, besloot spr. dezen uitstekend geslaagden avond. SCHOOLBIOSCOOP Woensdagmiddag was de zaal voor de schoolbioscoop geheel gevuld met kinderen en ouders en velen moesten worden teleur gesteld deze voorstelling bij te wonen. De commissie heeft dan ook besloten, de voorstelling met dezelfde films nogmaals te doen plaats hebben op Zaterdag 26 Februari a.s., des avonds 5.30 uur. De vertoonde fims waren mooi en zeer in teressant. ONBESTELBARE STUKKEN De navolgende onbestelbare stukken zijn terug ontvangen te Soest in de 2de helft der maand Januari. 1. Wed. Groen Kok, Amsterdam. 2. Raad van Arbeid, Amersfoort. 3. Johan Fokken, Wïllemania, Oregon. SAMUEL De Christ. Jongel. Vereeniging „Samuel" en het personeel van de Zondagscholen der Ned. Herv. Kerk alhier, hebben tegen 1 Maart 's avonds om half acht, in de Rembrandt- zaal, een avond georganiseerd om het gelde lijk tekort der Zondagscholen over 1926 te dekken. Tableau, Voordracht en een samenspraak van Ds. A. K. Straatsma, getiteld „het Ge weten" zullen vertolkt worden. Wij hopen, dat zeer vele gemeente-leden, door tegenwoordig te zijn, blijk zullen ge ven dit nuttige werk te steunen. De toegans- prijs is op 50 en 25 ct. gesteld. ONGEVAL Woensdagmiddag liep het 8-jarig zoontje van den heer B. op de Steenhofstraat alhier achter een wagen, juist toen hij er achterheen wilde loopen, werd hij door de auto van den heer K., die van de tegenovergestelde richting kwam, aangereden. Ernstig aan het hoofd bloedende, werd hij in de ouderlijke woning binnengedragen. Dr. Rupert verleen de de eerste heelkundige hulp, waarbij bleek, dat geen inwendige deelen geraakt waren. De toestand van den jongen is redelijk wel. Den chauffeur treft geen schuld. DE BEGROOTING Naar wij met zekerheid weten, heeft de financieele commissie Woensdagavond ver gadert in verband met de vragen gedaan door Mr. Van Doorne in de laatste raadsvergader ring en de daarna gepubliceerde cijfers door den heer Iburg in de Soester van 19 Febr. I.I. Gebleken is, dat de heeren zich hebben vergist door het niet raadplegen van de desbetreffende stukken, terwijl alle cijfers ge dekt zijn, door raadsbesluiten of voorschrif ten van Ged. Staten. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau alhier. Kinderportemonnaie met inhoud, Zakje met knikkers, Belastingplaatje, Sleutel, Kinderpor temonnaie met inhoud. Aangeloopen een klein hondje. Te Soesterberg: Twee portemonnaies met inhoud. RIJKSTELEFOONDIENST BAARN—SOEST Nieuwe aansluitingen: S 262 P. F. Bakker, Torenstraat 3, Soest. B 650 J. E. du Celliée Muller, Villa „Zon- nelust", Hoofdstraat 21, Baarn. RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Soest is in spoed- eischende openbare vergadering bijeengeroe pen tegen Maandag 28 Februari a.s., des avonds 8 uur, ter behandeling van de in terpellatie, gehouden in de raadsvergadering van 10 Februari 1927 door het raadslid Mr. J. H. van Doorne, over de onjuiste door geving van de door den Raad vastgestelde Gemeentebegrooting 1927 aan het College van Gedeputeerde Staten. GEM. KEURINGSDIENST Afgekeurd door de Gem. Keuringsdienst in de maand Januari 1927. 2 Koeien, 2 graskalveren, 1 nuchter kalf. Van runderen: 12 longen, 5 levers, 2 har ten, 2 milten, 2 maag en darmen, 1 borst- vlies, 2 darmscheilklieren en 2 keelgangklie- ren. Van varkens: 18 longen, 6 levers, 5 harten, 2 tongen, 4 nieren, 2 uiers, 2 maag en dar men, 4 darmscheilklieren en 6 kaakklieren. CHR. ZANGVER. „CRESCENDO" Bovengenoemde zangvereeriiging gaf 17 Febr. 1.1. in de Rembrandtzaal een uitvoe ring. En we moeten het zeggen, we hadden meer verwacht, maar willen hopen, dat er steeds meer vooruitgang komt. Nu moet hierbij worden opgemerkt, dat de vereeniging nog maar kort geleden van directeur is verwisseld, en veel kan dan ook op rekening worden gezet van onwennig heid en de nieuwigheid. Als er echter iets is opgevallen, dan is het 't heldere en klare geluid van de sopranen geweest. Trouwens over het geheel heeft het koor zuiver en pp toon gezongen. Verbazend hinderlijk was, dat een der bas sen bijna voortdurend met gesloten scheen te zingen en je dus haast overal een m vóór hoorde klinken, als die letter m tenminste klinken kan. Soms ook was het of er iemand tusschen stond^, die de woorden niet kon. Dat heeft veel bedorven. 't Nummertje wat ons nog 't meest be koorde en waar de samenzang het best was, was „Afscheid van 't Woud", van Men- delssohn. We hopen, dat deze directeur er op zal Ietten, dat bijv. „Het rozenknopje fijn en teer", ook doorzichtig gezongen wordt. In „Holland vrij", gaf het koor zich wel, doch hier mankeerde nog wel een en ander aan de zuiverheid. In „Sneeuwklokjes" was het koor weer goed op dreef, hoewel we vonden, dat we bij een vroegere uitvoering hiervan, dit nummertje heel wat doorzichtiger hoorden. O.i. mag in dit stikje nergens sterker ge zongen worden dan „piano". En als er dan de verschillende nuances in worden gelegd, is het een zangstukje van heerlijke broosheid en ontroerende teederheid. Zooals we hierboven al zeiden, dit koor heeft goed stemmeninateriaal, ook bij de andere stemmen, als het den directeur nu maar gelukken mag, door nauwgezette stu die het koor te doen zingen, zingen in den juisten vorm. Een der damesleden van het koor zong zeer verdienstelijk enkele solo-nummertjes. „Een kruis met rozen" en „De Heer is mijn Herder", beiden van A. Pomper. We hebben met genoegen hiernaar geluisterd. Nog wat meer adembeheersehing en uitspraak-oefening zal haar zingen zeer ten goede komen. Rest nog te vermelden, dat Mej. I. Jongsma en de Heer H. Jongsma hun medewerking hebben gegeven. En deze medewerking heeft niet weinig bijgedragen om deze uitvoering tot een feest te doen worden. Hoe buitengewoon mooi was het samen spel van die beiden in Adagio uit Sonate F. Dur van Beethoven. Hoe heerlijk werd de „Romance" vertolkt uit „Eine kleine Nacht- musik" van Mozart. De inzet hiervan was ietwat onzeker, maar dit werd later dubbel en dwars vergoed. „Heerlijk" is liet woord voor het „Me nuet" van Mozart. En om de maat vol te meten, kregen we nog het guitig.bekoorlijke „Serenade" van Franz Drdla. Deze beide spelenden hebben veel en in tens gestudeerd en geoefend, dat was wel aan de uitvoering der nummers te bemerken. Het samenspel was voortreffelijk en beiden beheerschten èn de nummers, èn zichzelf. Moge deze overgave en weergave dezer twee musici voor het koor een aansporing zijn, het ook zoo te doen. Verschillende stemmen kunnen nog wel eenige versterking hebben, zoodat niemand bang behoeft te zijn als „te veel" te worden afgewezen als hij zij zich aanmeldt. Ds. v. d. Meulen opende en sloot de bij eenkomst met gebed en een opwekkend woord. S.V.V. Dinsdag 1 Maart zal door de Voetbalver- eeniging S.V.V. te Soesterberg, een feest avond gehouden worden in 't Hotel ,,'t Zwaantje". STILLE OMGANG A.s. Donderdag, te 8 uur 's avonds, zal door het Genootschap van den Stillen Om gang te Soesterberg een vergadering worden gehouden in het gebouw der R.K. Militaire Vereeniging. UITVOERING Woensdag a.s. geeft de R.K. Jongensbond te Soesterberg, onder leiding van den Heer J. van Zilt, een tooneel-uitvoering in de zaal der R.K. Militaire Vereenigeng. Opgevoerd zal worden „Een Fuif met hin dernissen" en „De Moord in de colmesser- gasse. BESTURENBOND PATRIMONIUM De Christ. Besturenbond en de afdeeling van „Patrimonium" alhier, hopen Vrijdag 4 Maart a.s., 's avonds te 7.30 uur, een gecom bineerde jaarvergadering te houden in de Chr. U.L.O. in de Spoorstraat. OVER EEN RECENSIE Dr. G. Minderhoud, secretaris der Groning- sche Maatschappij van Landbouw, wiens be noeming tot hoogleeraar in de Landbouw- huishoudkunde aan de Landbouw Hooge- school te Wageningen te verwachten is. Als antwoord op het ingezonden stuk in „De Soester" van 19 Febr. 1.1, van den mu- ziek.recensent van genoemd blad dient 't volgende: Onze muziek-verslaggever, die gewoonlijk zulke concerten bezoekt en dan daarna ver slag geeft, was dien avond verhinderd. Een belangstellend luisteraar verzoch't ons daarna een verslag te mogen geven, hetgeen heeft plaats gehad. En we geven toe, ('t was ons niet opgevallen) het in ons blad opge nomen verslag heeft veel overeenstemming met het verslag in „De Soester". Dat onze „welwillende recensent" blijk baar van een ander verslag gebruik maakt, om zijn werk op te bouwen, spijt ons ten zeerste en daarvoor gaarne excuus. De ha(r)telijkheid aan het adres van onze redactie, waarmee het stukje in „De Soes ter" is doorspekt, is ons zeer begrijpelijk, doch eveneens is het ons zeer onbegrijpelijk, dat 't aan den schrijver in wDe Soester" niet bekend schijnt, dat bij nagenoeg alle bladen een muziek-recensent met de redactie niets uitstaande heeft en daarom het door hem geschrevene voor eigen verantwoording neemt. Een optrekken van den eenen recen sent tegen den ander zou daarom meer juist zijn geweest. Wij gunnen schrijver echter gaarne het pleizier hierin een gelegenheid te hebben gevonden, aan het Soester Nieuws blad een klap te kunnen uitdeelen. Aan onze lezers is het meer dan bekend, dat wij bij den muziek-recensent of andere „medewerkers" van j,De Soester" geen leentjebuur behoeven te spelen. Ter vervolmaking van schrijfwijze enz. zouden we schrijver nog in overweging wil geven eens te spreken inet Brand- en Doove- netel. Red.

Soester Courant | 1927 | | pagina 2