esMeien alle last en Elleclenzohen. leiiiglirut l IKK LA PORTE Co. PU ROL MUMHARdts -J'LA Oi UitgaveG. J. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn': VAN' DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 D. F, VOIGT Gesmette en roode Huid bij kleine kinderen^ Steenhofstraat5, Telefoon S 45 Bouworediet beschikbaar. Wascfitafel compl. f46.00 Gasfornuis compl. f40.00 Willem Relth 6a Jaargang No. 9 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 4 Maart 1927 soEm niiwsM) Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Radactie-Adres te Baarn: Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergRademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk. Soesterberg, Soest- duinen en Lage en^Hooge^Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1 -5 regels f 1.00. Elke regel raeer f 0.20 GEMEENTE-BEQROOTINQ 1927 GRONDBEDRIJF Het slotartikel (de conclusie's) moet, door de opname van het raadsverslag in dit num mer, tot een volgend nummer overstaan. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk),Prof. Dr. J. A. Cramer, Hoogleeraar te Utrecht. Doopbe- diening. 's Avonds 6 uur (Kerk), geen dienst. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), de Eerw. Heer Treffers, van Eemnes-Buiten. 's Avonds 6 uur (Rembrandtzaal) Ds. j. Pannebakker, van Amersfoort. Ringvacatu- rebeurt. Donderdag 10 Maart, 's avonds 7 uur (Rembrandtzaal), Ds. G. v. Montfrans, van Barneveld. Collecte Leerstoel en Studiefonds. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10 3Q uir Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Voorm. 7.30 uur H Mis en te 10 uur Hoogmis. Gerei. Kerk. Kerkgebouw JulianasSraal Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Woensdagavond 7.30 uur Ds. J. v. d. Meu ten. Bidstond voor het gewas. Kerkgebouw Soesterbergschestraai Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meuten. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Woensdagavond 7.30 uur Ds. B. Alkema. Bidstond voor het gewas. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Gods dienstoefening. Woensdagavond 7 uur Ds. B. Oosthoek. Biduur voor het gewas. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan Voorm. 10.30 uur Ds. A. Klaver, van Hoorn. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur te Huis ter Heide Ds. Gunning. Nam. 6 uur in de Chr. School te Soester berg de Heer Ekelenburg, van Utrecht. BAARN Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. 's Avonds 6 uur Ds. I. Kievit. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Woensdagavond 7 uur Ds. Pot, van Vaa- sen. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. Heilig Avondmaal. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Geref. Kerk. in het Hersteld Kerkverband Kerkgebouw Korte Schoolstraat. Voorm. 10 uur Dr. C. Koppenaal, van Zandvoorf. Nam. 5 uur Dr. C. Koppenaal, van Zand- voort. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Chr. Geref. Kerk (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. K. Groen. Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Geen opgave. Protestanten Bond. Voorm. 10.30 uur Ds. J. K. Groenewegen, Predikant te Davos, van Arnhem. Collecte voor Holland. Ned. Luthersch Genootschap voor In- er Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Geen dienst. „Baarnsche Evangelisatie" Balistraat 11 Zondagavond 8 uur Evangelie samenkomst. Vrijdagavond 8 uur, Bijbelavond. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. Nam. 6 uur Ds. Gunning. Aan den Opperwachtmeester der Marechaussee, A. J. Elings, brigade-commandant te Ter Ap werd dezer dagen voor de mare- chaussée-kazerne te Groningen de, eere-medaille in zilver met gekruiste zwaarden uitgereikt. De divisie-commandant, majoor Piekeme, spreekt den opperwachtmeester toe (le pers. links voorste rij). Links opperwach.meester A. J. Elings. Drogist. Gediplomeerd Opticien BUROEM. OROTHESTRAAT 28 - Soestdijk |9*- Eerste Soester Electr. Brillenslijperij GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN RAADSVERGADERING De raad onzer gemeente kwam Maandag avond te 8 uur in oepnbare vergadering bij- een ter behandeling van de interpellatie van den heer Mr. van Doorne, over de onjuiste doorgeving van de door den Raad vastge stelde begrooting 1927 aan het college van Ged. Staten. Alle leden waren aanwezig, terwijl reeds lang voor den aanvang der vergadering de publieke tribune en gang naast de raadszaal met belangstellenden waren gevuld. De deu ren der zaal bleven daarom gedurende de zitting geopend. Ook van de zijde der pers was groote belangstelling. In plaats van één waren voor deze gelegenheid drie perstafels.gereserveerd met niet minder dan 12 persmenschen. Bij de opening zegt de voorzitter, dat deze s.:oedeischende vergadering door hem is uit geschreven om de navolgende redenen. Het Raadslid de heer Mr. J. H. van Doorne heeft in de laatste openbare vergadering van den Raad dd. 10 Februari de beschuldiging geuit, als zoude de door den Raad behan- •ieldc begrooting onjuist zijn doorgegeven aan de Gedeputeerde Staten. Na afloop de zer vergadering heeft de heer Van Doorne toegezegd de verschillen, welke de oniuiste doorgeving zouden aantounen, op te geven. Na bedoelde raadsvergadering verscheen in „De Soester" echter een lijst, welke die ver schillen zou aantoonen. In diezelfde cou rant, dus in 't openbaar, werd tegenover de ingezetenen dezelfde beschuldiging geuit, als door den heer Van Doorne in de openbare vergadering van den Raad gegeven, ter wijl in het „Algemeen Handelsblad" en dc „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 20 Februari stukken hierover werden geplaatst. Daaruit wordt derhalve door den heer Van Doorne in 't openbaar nogmaals eene be schuldiging geuit als zoude het Dagelijksch Bestuur den Gemeentenaren en Gedeputeer de Staten den financieelen toestand van Soest rooskleuriger wenschen voor te stelten dan deze inderdaad is. 'r rijn rehrijven. van IQ. Ffibniari j.l ontvangen den 21sten d.a.v. deelde de heer d.e heer Van Doorne de verschillen mede. Deze waren eensluidend aan die, welke in „De Soestei" waren gepubliceerd. Door den Voorzitter werd op verzoek van 2 leden dier Commissie de toestand bespro ken in de Financieele Commissie en deze was eenstemmig van oordeel, dat de Voorzitter eene spoedeischende openbare vergadering van den Raad moest beleggen om deze zaak in het openbaar te bespreken en recht te zet- ten, waarop de ingezetenen h.i. recht hebben. Het schrijven van den heer Van Doorne met de rechtzetting van het College zouden den leden worden toegezonden. Waar de heer Van Doorne de zaak in het openbaar heeft aangebracht, waar de zaak in beide laatstgenoemde groote bladen door hem is besproken, waar de geheele openbare meening in de zaak wordt betrokken, waar de goede naam en de eer van de gemeente en van haar bestuur op 't spel staat, waar de credietwaardigheid der gemeente in haar grondvesten wordt aangetast, immers de be grooting vormt het fundament van te slui ten leeningen, kan de" zaak dan ook niet an ders dan i n 't openbaar worden behandeld. Ons College heeft zich dan ook op dat standpunt gesteld, nadat de Financieele Commissie eenstemmig zich daarover had uitgesproken. Een en ander is oorzaak, dat werkelijk de geloofwaardigheid der begrooting in twij fel wordt getrokken, terwijl niet minder hier door een gedachtengang is gevestigd, alsof B. en W. den financieelen toestand der ge meente rooskleuriger wenschen voor te stel ten dan deze in werkelijkheid is. Hiertegen protesteert spreker ten zeerste waarom hij verwacht, dat door den Raad de begrooting als geloofwaardig zal worden be schouwd. De heer Van den Berg zegt, dat het hem heeft getroffen, dat door den voorzitter steeds wordt gesproken van B. en W. Het moet aan den voorzitter bekend zijn, dat in zijn bijzijn over deze zaak nooit is gespro ken. Wel heeft spreker in één der vergade ringen van B. en W. eenmaal naar het schrijvan van Mr. van Doorne gevraagd, waarop hem door den voorzitter werd ge antwoord, dat deze de zaak eerst zelf wensch- te te bezien. Waar spreker de meening is toegedaan, dat hij opzettelijk buiten deze zaak is gehouden, vvenscht hij geen verant woordelijkheid op zich te nemen voor het namens B. en W. gegeven antwoord. Spreker vvenscht er op te wijzen, dat waar hem geen gegevens ten dienste stonden^ deze door hem aan den heer Van Doorne niet Zijn verstrekt, terwijl hij van de typiste, be zig zijnde het antwoord op de door den heer Van Doorne gestelde vragen gereed te maken, te hooren kreeg, dat een en ander geheim was. De Voorzitter wijst er nogmaals op eerst Maandagmorgen het schrijven van den heer Van Doorne te hebben ontvangen, waarna, op verzoek van eenige leden der financieele commissie, zoo spoedig mogelijk een ver gadering met genoemde commissie is be legd. Aan den heer Van Doorne heeft spr. tegen j.l. Vrijdag een conferentie aangebo den, hetgeen blijkbaar niet noodig werd ge acht. De Voorzitter zegt tevens niet verantwoor- BAARN BANKIERS SOEST BUSSUM In Brar.d- en Inbraakvrije Safe-inrichting loketten te huur in prijzen van f 6.— per jaar en hooger. delijk te zijn voor gezegden van een typiste. De lieer Van EIten is verwonderd over de uitlatingen van den heer Van den Berg. Na de verschijning van de artikelen in de bladen, mocht worden verwacht, dat ook mijnheer v. d. Berg zich direct tot den Bur gemeester zou wenden voor inlichtingen of besprekingen, terwijl hij zeer zeker op de be langrijke vergadering van Vrijdag aanwezig had behooren te zijn. Onbegrijpelijk voor spreker, was het even- Eens, 'üat' miJnTLeéï v: u*. Berg öi> - - - van een vergadering van B. en W. vroege waarom toch door den Burgemeester het schrijven van den heer Van Doorne niet ter tafel was gebracht, als wilde spreker er op wijzen, dat, wanneer zulks door den heer v. d. Berg belangrijk werd geacht, deze de zaak zelf in bespreking had moeten brengen. Tevens wil spreker er op wijzen, dat de wethouder meerdere maten verzocht was toch vooral ter vergadering aanwezig te zijn. De wethouder kwam echter niet of te laat. Spreker vindt het onprettig, dat een ge deelte van 't College van B. en W. zich thans van deze belangrijke zaak terug trekt, en be twijfelt ten zeerste of dit de goede samen werking van het college in de toekomst zal bevorderen. De heer Van den Berg zegt er tijdig op ge wezen te hebben, de vergadering van Vrijdag niet te kunnen bezoeken. Volgens spreker zou zijn bezoek toch slechts voor den vorm geweest zijn, daar nog op dien dag alles getikt werd thuis gezonden. Hierna merkt de voorzitter op, dat van de zijde van den heer Van den Berg, het eerste belangstellende woord met betrekking tot deze zaak, na den lOen Februari, nog moet worden vernomen. De heer Van Doorne zegt, Vrijdag niet ten gemeentehuize bij den burgemeester te zijn gekomen, omdat hij toen nog geen enkel cijfer in zijn bezit had, deze gewerden hem Vrijdagavond. Spr. verzekert, dat zijn wegblijven absoluut niet mag geweten worden aan antipathie tegen den persoon van den burgemeester. Noch tegenover den secretaris, noch tegen over den burgemeester persoonlijk, heeft spr. ooit een enkele grief gehad. Het gaat bij spr. niet om de personen, doch uitsluitend om de feiten. Spr. verzekert nogmaals nimmer het plan gehad te hébben iemand te treffen, doch slechts het gemeentebelang te dienen. Vooral wil spr. scherp onderscheiden de feiten en de motieven. Op de vraag van spr. in de vorige verga dering gedaan of er verschillen in de be grooting zijn, welke aan Ged. Staten is door gezonden en zooals deze door den raad is vastgesteld, kan niet anders geantwoord wor den dan: „ja, er zijn verschillen". Of deze verschillen van belang zijn, doet niets ter zake. Spr.'s vraag zal dan ook niet anders dan bevestigend beantwoord kunnen worden. Om de motieven dezer verschillen te be- oordeelen, is slechts het college van Ged Staten bevoegd, dit coflege zal omtrent deze verschillen dan ook de kwalificatie geven. Uitvoerige verdere discussies over dit punt acht spr. thans van geen nut, spr. wenscht niet vooruit te loopen op de beslissing van een hooger college. Het betreft hier een zaak, die spreker Ier kennis zal brengen van Gedeputeerde Sta ten, wier oordeel oneindig zwaarder weegt, dan dat van den raad. Spr. merkt op in de vergadering van 10 Februari gevraagd te hebben of de begroo ting volkomen gelijkluidend aan Ged. Sta ten was doorgezonden en ontkent B. en W. van valschheid in geschrifte te hebben be schuldigd. Wa'f spr. gezegd heeft, dat de financieele toesta- J van Soest rooskleuriger werd voor gestel, dat hij in werkelijkheid is, heeft slechte betrekking op het grondbedrijf. Niet! spr., doch de heer Foeken is aanlei ding geweest van de ruchtbaarheid, die aan deze zaak is gegeven doordat door genoem den h >er van valschheid is geschrifte werd gesprieken. Dit illes had binnenkamers behandeld kun nen v arden. De voorzitter zegt, dat in de vraag van Mr. Vm Doorne in de vergadering van 10 Febru. ri gedaan, wel degelijk een beschuldi ging hg opgesloten. Dit gaf de tonatie dui delijk aan. Spr. meent, dat de raad wel degelijk be voegd is de kwalificaties aan de motieven te hechten, die tot deze verschillen hebben ge leid. Met nadruk wijst spr. er op, dat de cijfer verse!).ilen, waar het over gaat, slechts futi- liteiter zijn; dergelijke kleine verschillen en wijzig; ïgen komen eiken dag in elke ge meente voor. Het gaat niet aan om voor elke k eine wijziging steeds den raad bijeen te roe*.en. Spr. kan zich geen gemeenteraad inden ken, c:e zich op een dergelijk formalistisch ijzigmg van als salaris standpunt zou stellen. Wall bijv. te zeggen van de wi f 3r -3#- in f300n.—bestemd vuur pen urc-uw na de'vaststelling van de begrooting door den raad, de benoeming van dien ambtenaar heeft plaats gehad op f3000.—. Als vanzelf spre kend zou een ieder zulk een *p°st vermin deren. Spreker verzet zich tevens tegen de ge dachte van verhooging van de post Kas geld, van f300.000.— op f350.000.—. De notulen geven zeer duidelijk weer, dat de ver hooging is besproken, als gevolg der af lossing conversieleening en betalingen voor gasvoorziening. Wat verder nog te zeggen van deze post, als men weet, dat genoemd bedrag thans reeds door den raad is verhoogd tot f400.000.—. Spr. acht de wijze van behandeling de zer zaak alleminst in het belang der ge meente. verzacht en geneest men met F 3^ Makelaar - Taxateur Bi) het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen. Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen Spr. wil de mededeeling van den heer Van Doorne accepteeren, dat het rooskleuriger voorstellen der gemeentefinanciën slechts betrekking heeft op het grondbedrijf. Hoogst kwalijk heeft spr. het den heer Van Doorne genomen, dat hij de verorde ning op de Iegesgelden, die spr. persoonlijk in geheime zitting heeft behandeld, in het publiek in het geding heeft gebracht. Ook ten opzichte van het wegenfonds heerschcn hier absoluut geen eigenaardige toestanden. Zelfs ten opzichte van 't grondbedrijf mag allerminst van rooskleuriger voorstellen van zaken gesproken worden. Nadrukkelijk wijst spr. er op, dat de ge- eente Soest binnenkort voor het sluiten van groote leeningen staat en dat hiermede ten nauwste samenhangt de geloofwaardig heid der gemeente-begrooting. Spr. vertrouwt, dat Mr. van Doorne hier in het openbaar zal willen erkennen, dat hij zich heeft vergist. Tenslotte uit spr. den wensch, dat de raad zich in deze zal uitspreken. De heer Van Doorne zegt, dat de Voorzit ter juridisch absent is, als hij uit zijn vraag een beschuldiging distilleert. Dit zou alleen mogelijk zijn, wanneer spr. feiten genoemd zou hebben. Spreker is zich niet bewust over valsch heid in geschrifte te hebben gesproken; mocht de woordkeus een schijn daarvan heb ben gegeven, dan trekt spr. zulks terstond in. Volgens spreker wordt de zaak er niet dui delijker op, wanneer nu mijnheer Van Door ne gaat beweren, dat het persgesprek in de groote bladen onjuist is. Wat dan te denken van een later bericht, waarvan de bron toch ook bij den heer Van Doorne zal zijn te vinden, dat een 7-tal fouten toch zeer zeker zijn gemaakt. Men zou ook zeggen, van de 32 punten zijn er 25 afgevallen, dus blijven er nog 7 over. Aangenomen, dat dit 7-tal werkelijk fou ten zouden zijn, dan wil dit zeggen, in de 535 posten van den gewonen en den kapi- taaldienst, uitmakende S0 foliovellen druks, in de staten en bijlagen, bestaande uit circa 40 foliovellen, en in de bedrijfsbegrootingen, te samen 70 foliovellen, zitten, in de doorge ving aan Gedeputeerde Staten, 7, zegge ze ven fouten. Wij moeten dat, om zooiets op werkelijke waarde te schatten, eens even ver werken. Er zijn 535 posten, elke post een aanteekening in 3 kolommen, dat zijn ruim 1600 posten, waarvan de meeste uit meer dan 5 cijfers bestaan, en vele' samengesteld uit meer verschillende bedragen. Dit alles moest op ongeveer 200 stencils getypt wor den, in enkele dagen tijds; waarlijk het is te erg, dat daarbij 7, zegge zeven fouten zijn gemaakt. Ik vraag mij af, zou het niet meer op den weg van den Raad liggen, om de ambtenaren, die dit werk gepresteerd hebben, èn Burgemeester, èn Secretaris, die dit alles corrigeerden, met een woord van lof te huldigen voor deze prestatie? De vragenlijst van den heer Van Doorne noemt spr. een fotografie van het in „T)e Soester" van 19 Februari door den heer Iburg gepubliceerd stuk, doch tevens een zuivere speculatie op de hartstocht der mas sa, een pure jacht op sensatie. Volgens spr. blijft van de vele aanhalingen van den heer Van Doorne, over een verschil van f 74.50 voor den gewonen dienst, en besluiten en twee herstelde typfouten. Met betrekking tot den kapitaaldienst is zelfs geen cent verschil in voor- of nadeel aan te wijzen. Met betrekking tot het gesprokene van den heer Foeken deelt de heer Van Doorne mede, dat de zaak op zich zelf voor hem slechts waarde heeft, waarom hij een be schuldiging in zijn vraag afwijst. De heer Besselsen heeft de vraag van den heer Van Doorne eveneens als een beschul diging gevoeld. Spr. heeft er geen bezwaar tegen, dat en kele wijzigingen worden aangebracht, wan neer deze in het raam der begrooting blijven en vindt hierin geen enkele reden om B. ai W. te wantrouwen. De heer Van Eek ziet in deze „rel" eep propagandamiddel voor den Vrijheidsbond. Mevrouw Droste acht de vraag van den heer Van Doorne gewettigd, doch kan zich met de gedachte van~ den heer Besselsen vereenigen. De heer De Koning wenscht zijn kwalifi catie te geven. Het wil hem voorkomen, dat mijnheer Van Doorne het recht heeft zijn vraag te stelten, doch wenscht niet te beoor- deelen of deze vraag voor den burgemeester als een beschuldiging heeft geklonken, Spr. stelt, ook betreffende deze zaak, in B. en W. zijn volle vertrouwen. Ged. Staten zulten de zaak uitmaken en mocht de beslissing niet in overeenstemming zijn met de gedachte van den raad, dan nog kan een andere weg bewandeld worden. De heer Endendijk wil ook over deze zaak eenige dingen zeggen. Ten opzichte van het betoog van den heer Van Doorn meent hij te moeten opmerken, dat dit voor een jurist wellicht eenige be- teekenis heeft, doch voor den raad, voor de inwoners van Soest en voor het groote pu bliek in ons land niet. Waar Mr. Van Doorne zegt, alleen de bedoeling te hebben gehad het gemeentebe lang te dienen, zal hij moeten begrijpen, dat daarover natuurlijk verschillend zal worden geoordeeld. De zaak heeft te veel wantrouwen en ver denking gewekt tegen den Burgemeester en de ambtenaren. Spr. neemt aan, dat, als er gespro ken wordt van de zaak beter voorstellen, dan deze in werkelijkheid is, Mr. van Doorne uitsluitend het grondbedrijf op het oog heeft (hierop knikt Mr. v. Doorne toestemmend), doch kan zich dan niet voorstellen, dat, als den volgenden dag die atmosfeer verdwenen is, Mr. Van Doorne gelegenheid geeft, de zaak in de groote bladen te bespreken, en ziende, dat een persgesprek niet zuiver wordt Om aan de besprekingen een einde te ma ken, meent spr. een motie te moeten voor stellen. Deze motie, die zoodanig is gesteld, dat Mr. van Doorne zelfs kan voorstemmen, luidt als volgt: De raad der gemeente Soest in open bare vergadering bijeen, ter behandeling van de door Mr. J. van Doorne in op spraak gebrachte behandeling der gemeen- tebegrooting 1927, betreurt het, dat Mr. j. v. Doorne niet de noodige voorzichtigheid heeft betracht, door zich alzijdig te laten inlichten ter bevoegder plaatse, alvorens de groote pers en daar door het geheele land te mengen in een zaak, die alleen maar wantrouwen kon verwekken ten opzichte van de handelin gen van den Burgemeester, onder wien financiën ressorteert en Spreekt zich uit, volkomen vertrouwen te stelten in de toe lichtingen door den voorzitter verstrekt, waaruit blijkt, dat de aangevochten cijfers door raadsbesluiten of voorschriften van Ged. Staten zijn gedekt en besluit boven staande verklaring te publiceeren in de pers. LAANSTRAAT 48, BAARN TELEF. 79 De heer Van Doorne deelt mede, dat de hoofdoorzaak is te zoeken in de met eiec- triciteit geladen atmosfeer der vorige ver gadering. Nuchtere behandeling van de za ken was nagenoeg niet mogelijk. Spr. meent, dat deze zaak veel minder opspraak zou hebben gebracht, wanneer door den heer Foeken niet de lont in het buskruit was ge stoken, terwijl, door een ander antwoord van den Voorzitter, de zaak ongetwijfeld een andere wending zou hebben genomen. De heer Endendijk verduidelijkt hierna nogmaals zijn motie en wijst er tevens op, dat in de motie geen enkele beschuldiging is gelegen. Mevrouw Droste schenkt haar volte ver trouwen aan B. en W., doch is toch van meening, dat de motie de zaak vertroebelt, waarom zij zich eventueel van stemming zal onthouden. Aan den heer Besselsen wil het voorko men, dat de motie niet zuiver is gesteld. De heer Van Eek is van hetzelfde gevoe len en acht een motie overbodig, mede in verband met de houding van Weth. van den Bgrsr. - y. Volgeiis den lieer Endendijk" heett dit met de zaak niets te maken, daar de motie alleen spreekt over den voorzitter. De heer Foeken maakt den heer Foeken zijn compliment voor de handigheid, waar mee hij de schuld van zich tracht af te wen-» telen. Als er sprake is van een zekere atmos feer, dan was deze zeker bij den heer Van Doorne aanwezig. Met betrekking tot de motie merkt spr. op, dat deze zeker door hem zou zijn gewenscht, wanneer door deze zaak het vertrouwen in den Voorzitter zou zijn geschokt. Dit is ech ter geenszins het geval. Zelfs mijnheer Van Doorne heeft vertrouwen in de leiding. De Voorzitter wenscht de zaak in deze ver gadering tot opheldering te brengen en vraagt den heer Van Doorne nu ridderlijk te erkennen in welke posten hij zich heeft ver gist. De heer Van Doorne wenscht zich niet uit te spreken alvorens Ged. Staten een uit spraak hebben gedaan. De heer Hilhorst merkt op, dat in deze vergadering een eind aan de zaak moet wor den gemaakt. Het publiek heeft er recht op, Spr. wenscht niet in de behandeling der o posten te treden, doch meent, dat zijn weergegeven, de heer Van Doorn niet zorg vraag volkomen juist is gesteld. J draagt voor^ een ^rectificatie. Het is zeer goed mogelijk, dat de zaak heel onschuldig en eenvoudig is, doch dit doet aan de gedachte niets af. Spr. zal het oordeel van Ged. Staten hier over afwachten cn indien een uitspraak niet aan zijn zijde is, gaarne bekennen, dat hij abuis is geweest. De heer Foeken noemt het betoog van den heer Van Doorne een betoog van een jurist en noemt het handige advocaterij op deze wijze de schuld dezer zaak een an der in de schoenen te schuiven. Typeerend is 't tevens, dat andere zaken, die met de begrooting niets te maken heb ben, door den heer Van Doorne in het ge ding worden gebracht cn aan de couranten artikels werden toegevoegd, hetgeen mijn heer Van Doorne toch niet een gemeente belang zal noemen; hierdoor wordt de zaak erger voorgesteld. Mr. van Doorne had inlichtingeTi moeten vragen, waar deze te verkrijgen zijn en zal tevens moeten toegeven, dat de gegevens door hein niet voldoende zijn bestudeerd. tabletten werken zonder kramp of pijn. Doos 60 cent. te weten, welke partij recht staat. Zoolang deze zaak niet is uitgemaakt, zal aan het op jagen van stof geen einde komen. Volgens den heer 'Scheffer kan mijnheer Van Doorne, gezien de uiteenzetting, direct een aantal posten opruimen. Het wil spr. tevens voorkomen, dat de lieer Van Doorne niet goed kan lezen; hij kan zich niet begrijpen, dat door hem ko lommen bijeen genomen worden, welke niet bij elkaar hooren. Spr. kan tevens namens zijn fractie mee deden, dat B. en W. het volte vertrouwen hebben. De Voorzitter wenscht thans de meening van den raad te vernemen en stelt voor stemming te houden over de toelichtingen door B. en W. bij elke post of groepen der posten gegeven. Dertien stemmingen worden hierna gehou den, waarvan de uitslagen alten gelijk zijn. Door vóór te stemmen hechten 10 der leden hun goedkeuring aan alle toelichtingen van B. en W., terwijl de heeren Van Doorne en Van den Berg geacht wilden worden de zaal te hebben verlaten. Wethouder Van Elten bleef buiten stem ming, omdat het hier een oordeel betrof over handelingen van B. en W. (Zie de opgave der posten en antwoorden op blz. 2). Bij de rondvraag bepleit de heer Van Eek met de gebouwen der gasvoorziening de noodige spoed te betrachten, terwijl de heer De Koning de aandacht vestigt op een uit spraak van de Hooge Raad, voorkomende in het Weekblad voor het Recht, waarbij een

Soester Courant | 1927 | | pagina 1