Branstoffen- en Grinthandel „GAZELLE" RIJIIIIELEI WenüigüN! P.Mü LA PORTE Co. D. F. VOIGT Michelin Banden f2.50 Uitgave: G. J. SMIT, v. Weedesti aat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 vanaf f72.00 A.FUGERS - Kerkstraat 3 ilituoerino van Eliecienorders. incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Deposit N.V. L de Ruiter Co's. Brandstoffenhandel Steenhofstraat 5, Telef. 2045 beschikbaar. VOOR ALLEN THUIS 6EESTES SPORT en HERSEII-GYmilflSTIEK Waschtafel compl f46.00 Gasfornus compl. f40.00 Willem Reith B. 'T LAM - KERKSTRAAT 50 ODS KinDERHOEKJE DITJES EH DUTJES IIOOH DE UROIIUI 6e Jaargang No. 13 Gecontroleerde oplaag to samen 6500 exemplaren. Vrijdag 1 April 1967 SOEmUlBÜWSBWD Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 68 Redactie-Adres te BaaroVeldheiroweg 48 Adres te Soesterberg: Rademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koeti«r" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soesterberg, So«st- duinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1 -5 regels f 1.00. Elke regel oteer f 0.30 KRONIEK VAN DE WEEK Afgestemd, msaar niet van de baan. Vriendelijke Belgen. Als een nederig voorschot. Beetho ven. Een machtige kunstenaar. Een arm sterveling. Door sper vuur gered. Flinke maatregelen. Zoo is dan het Belgisch tractaat verwor pen. Met groote meerderheid, 3317. Wij hebben onze meening niet achtergehouden, dat wij het geheele tractaat in dezen vorm en in onzen tijd voor ons land verderfelijk achten. We hebben ook zeer dikwijls de hoop uit gesproken, dat de Eerste Kamer het nog zou verwerpen. Zulk een meerderheid hadden we evenwel niet verwacht. 't Spreekt vanzelf, dat het voor vele Bel gen een teleurstellend bericht was. Anderen echter ontzien zich niet verschillende onaan genaamheden aan ons adres te zeggen. Even wel moeten die menschen dan maar beden ken, dat Antwerpen onder het oude verdrag groot geworden is. En voor ons land is het beter zoo, want was het aangenomen, dan zouden wij op 't öogenblik bij de scherven zitten en voor een donkere toekomst staan. Het Brusselsche blad „De Standaard" schrijft, en dit deelen we mede, omdat ook daar al meer bezonken oordeel naar voren komt: „Wij willen nu niet ontkennen, dat Minister Hij mans een groote vergissing be ging toen hij in 1920 de onderhandelingen heeft afgebroken en de verantwoordelijkhe den dienen ook hier met nadruk vastgesteld". Heel andere taal geeft de ,,L' Action Na tionale" onder redactie van Pierre Natkoinb. Daarin wordt nog eens uitdrukkelijk ver zekerd, dat de Belgische annexionisten geens zins van hun aanspraken op Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen afzien, en dat ook niet zouden hebben gedaan, indien de Nederland- sche Eerste Kamer het verdrag had bekrach tigd". En verder „wij zouden de econo mische voordeelen, welke de goedkeuring van het. verdrag; Hiimansv. Karnebeek ons verzekerde, aanvaard: hebben als eeii nederig voorschot op onze onvervreemdbare rech ten". 't Is dus beter, zooals nu, dat het maar verworpen is, want tevreden zouden de Bel gen toch niet zijn geweest, en een betere verhouding zou er toch ook niet door ont staan zijn. Wij kunnen gerust een aantal jaren wach ten alvorens wij behoefte hebben aan een ander verdrag met België. Op 26 Maart 1.1. was het 100 jaar geleden, dat de grootmeester der componisten stierf, Ludwig von Beethoven. Zijn naam is een program. Maar wie in de levensgeschiedenis speurt van dezen gewel dige, wordt overvallen door een nameloos medelijden, over al de tegenslagen, misken ningen, ontgoochelingen en verguizingen. Want het leed is hem niet bespaard. Het hem met volle maat toegemeten. Reeds z'n jeugd gaf hem weinig zonnigs. Honger en ellende waren dikwerf zijn deel. Afkomstig van „kleine luyden" was hij niet „Salonfahig". Hij leefde zeer eenvou dig, ook op lateren leeftijd, toen z'n mid delen hem wel wat meer veroorloofden, en bewoog zich ook 't liefst tusschen eenvou dige menschen. Hij had een hardnekkigheid over zifh, om niets van z'n werk aan de buitenwereld te toonen, voor het door hem zelf op geen enkele wijze te verbeteren viel. Op lateren leeftijd wordt hij als nasleep van een ziekte geheel doof, zoodat hij niets meer van muziek hooren kon. fn dien tijd heeft hij z'n machtigste werken gecompo neerd- Een teleurgestelde liefde deed hem ook in nerlijk zeer lijden. Hij had n.l. een vurige liefde voor Therèse Brunswick, een jonge adellijke vrouw. Standsverschil en vooroor deel beletten hem de bevrediging dier liefde te verkrijgen. En nu maakt nagenoeg de geheele be schaafde wereld zich op, oin Beethoven te eeren. Maar in zijn tijd waren het de be schaafden, die hem en z'n werk uitfloten. De kleinere man, de eenvoudige men schen waren het toen, die hem waardeerden, en waarvoor hij dan ook werkte. In z'n werken heeft hij met de wereld en met de menschen, die z'n werk niet wilden waardeeren, afgerekend, en inpiaats van met het schaamrood op de kaken er naar te BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM NIEUWSTRAAT 14, SOEST - TEL. 2103 leven de eerbewijzen van alle rang eri stand. Hoewel hij ze afwees. Niet alzoo Beethoven. Deze hongerde naar eer en gunst, en bedoelde op muzikaal gebied zich zelf een monument te bouwen. Weinigen waardeerden hem. Bach, een opgewekt geestelijk leven, waar bij hij alle zorgen, welke hem drukten wel onderging, maar die hij blijmoedig torstte, ziende op de heerlijkheid die hem wachtte na zijn verscheiden. Bach, levende in de gunste zijns Gods. Gelukkige mensch. Beethoven tevergeefs zoekende de gunst der menschen. Arme sterveling. Enkele honderden buitenlanders, waaronder ook Nederlandsche onderdanen waren, zijn te Shanghai uit Nanking aangekomen. Het eene Chineesche leger trok uit Nanking én het an dere nam er toen bezit van. En alsof het afgesproken of gecommandeerd was, zijn toen die soldaten aan het plunderen gegaan en moorden, als in de middeleeuwen. De buitenlanders vluchtten toen naar de kantoren van de Standard Oil, welke op een heuvel buiten de stad liggen. Toen de Chineesche soldaten later ook daar hun bedrijf wilden voortzetten, grepen Engelsche en Amerikaansche oorlogschepen in met een spervuur, waaraan de buitenlan ders hun leven te danken hebben. Het geeft nu te Shanghai groote gerust- roegdheden. Het is belast met het toezicht op de gemeentebesturen en met de uitvoe ring van verschillende Rijkswetten; o.a. de i ager-Onderwijswet, de Drankwet en straks '..uk de Bioscoopwet. Daarom hangt er ook voor het Christelijk olksdeel zooveel van af, hoe het college .\ordt samengesteld. Telt het mannen, die .au harte met de Christelijke beginselen in stemmen, dan weet men, dat er ook met re delijke verlangens van het Christelijk volks deel zal worden gerekend. Worden onze uannen daar gemist, dan bestaat het gevaar, Jat de dagen van weleer terugkeeren, toen *uen ons alleen goed genoeg achtte om ge- iuldig te dragen, wat politieke tegenstanders Viver ons geliefden te beschikken, i Om te behouden wat wij verworven heb- Jen enom de Christelijke gedachte op po litiek terrein verder te doen doorwerken, moeten we dus zorgen, dat we mannen van Christelijk beginsel in de Staten brengen. Oan krijgen we ook Gedeputeerden, die met jns in beginsel één zijn. Voor ons, Anti-revglutionairen, beteekent llt alles, dat we er voor moeten zorgen, dat »r Anti-revolutionaire leden naar de Staten worden afgevaardigd. Wij weten uit het verleden, dat zij voor standers zijn van gepaste zuinigheid en het particulier initiatief niet verdrongen willen zien door een steeds aangroeiende bemoeiing der Overheid met het maatschappelijk leven. Wij weten uit dat verleden eveneens, dat „'ij steeds op de bres stonden als het gold de redelijke verlangens van ons christelijk volksdeel te beschermen. De verkiezingen voor de Staten zijn ten slotte niet alieen gewichtig voor het bestuur van provincie en gemeente, maar ze zijn dat ook voor het geheele land. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk held, dït Engeland tijdig "een flink legercorps j VerMkcrlIlgeil Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, daar heeft ontscheept; want men kan ei- van verzekerd zijn, dat, waar Shanghai ook: door datzelfde leger van Chineezen, dat j Winkelhuizen, Bouwterreinen en vaste goederen de mogendheden verzuimd hadden maatre- gelen te nemen. Verschillende mogendheden, Want de uitslag van de Statenverkiezing Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURQEM. OROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN luisteren, bejuicht en bejubelt men nu de werken van dezen man, die al z'n ergernis en z'n miskenning over het menschdom uit stort, en dit alleen „omdat hij niet in de mode was", men van zijn muziek niets moest heb ben. Maar nu is Beethoven in de mode. Maar nu is Beethoven al 100 jaar dood. Een klein beetje waardeering bij z'n leven,, had hem meer zonnige dagen verschaft. Heel z'n leven is hij met de menschen bezig geweest, hij heeft in z'n muziek den mensch verheerlijkt, maar ook geminacht en gehoond. Hij wist, als een geniaal beeldhou wer, het slijk en den steen te boetseeren tot machtige beelden, hij wist een klanken wereld te tooveren, die ontroering wekt, omdat hij wist uit te beelden, de namelooze angst en smart, die hem bij tijden vervulde, of den mensch te verheerlijken. Hoe geheel anders is hij als Bach. Deze bedoelde met z'n scheppingen z'n Schepper te eeren, voor die eere had Bach alles veil en hij Bach werd medege- ëerd. De Leipziger cantor ontving bij z'n zenden nu schepen en versterkingen Shanghai. Vaa aMfe !:an daar rvigr gebeuren. is voor de zoo zeer begeerde wereldvrede ook te hopen, dat het hetnelsche rijk daar eindelijk eens tot rust komt. onder leiding van GEO VAN DAM. STATEN-VERKIEZINGEN De Lendenen Omgord door H. COLIJN De Statenverkiezingen zijn zeer belangrijk. Allereerst met het oog op de samenstel ling der Provinciale Staten zelf, en hoe onze Provinciën bestuurd worden. Dat kan geschieden met inachtneming eener gepaste zuinigheid, die rekening houdt met den toch reeds zoo zwaren belastingdruk, die op de bevolking rust; maar dat kan óók geschieden op een wijze die daarmee niet rekent; bijv. de taak der provinciale Over heid voortdurend uit te breiden, wat altijd groote uitgaven met zich brengt. De samenstelling der Staten is voorts van belang, omdat zij beslissend is voor de ver kiezing van het collége van Gedeputeerde Staten. Dit college beschikt over uitgebreide be- beslissend voor de samenstelling van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, De inan- K'n d*p ge nu naar de Staten zendt, moeten straks op Hunne Deurt ue leoen van dc lcimc Kamer kiezen. Zoo is Uw kiezen voor d,e Staten tegelijk een verkiezing van Eerste-Ka- merleden. Zoo hebt gij het dus in de hand hoeveel Uwer mannen straks lü^dier Eerste Kamer zullen zijn. Zoo oefent ge door Uwe Statenverkiezing dus grooten invloed uit op de landspolitiek. Ook daarom is het van zoo groote betee- kenis, dat ge de A.R. candidaten naar de Staten afvaardigt. Tel dit alles toch niet licht. Nog heugt het de ouderen onder ons, hoe er een tijd was, toen de Christelijke ge dachte op politiek terrein werd tegengetre- den met de verwachting, dat eenmaal de klacht zou worden aangeheven: „gij onge- loovigen hebt overwonnen". Nog klinkt in onzé ooren, die andere uitroep van een onzer tegenstanders, dat men toch met Bijbel teksten ons kostelijk staatsrecht niet beder ven moest. Die tijd ligt in het verleden. Maar de gedachten, die er door werden uitgedrukt, behooren nog niet tot het ver leden. Die gedachten leven nog. En als de meerderheid van ons volk weer kiezen zou C). Zwart 20—24, dan wit 15x33 (25-30, op 2—35 wit 33—29 en verder als in de hoofdvar.), 33-11 (2x16), 23-32 en wit wint. Op zwart 2—24 inpiaats van 20—24 zou 23—14 volgen en op zwart's 25—30 en 2_ii, wint wit met 49—16. Dit zijn wel de voornaamste finesses. Niettegenstaande de moeilijkheid om den sleutelzet te vinden is er toch in den aanvang zetting-verwisseling mogelijk, waarna de ver dere ontleding in principe gelijk blijft, name lijk door eerst 41-23 (35—24 gedw.) en daarna 27—4 met op zwart's 24—2 nu 4-15; of op 25—30, nu 23—46 enz. Schaakprobleem No. 10 (H. Weenink). De diagramstand was: Wit K hl, T a7 en pion d6. Zwart K bl, en T g5. Wit speelt: I. cl7 T d5; op T g8 volgt 2. T c7 (Td8). 3. K g2 (K b2) en 4. K f3 enz. 2. K g2 (niet T c7? want met T d2 is het remise), K c2. 3. K f3 (K d3). 4. K f4 (K d4). 5. T c7 (K d3; op T d6, wit 6. T cl en wint). 6. T b7 (K d4 zie A); 7. T a7 (T d6; op K d3. 8. T c7, K d4. 9. Tel en wint). 8. K f5 (K d5), 9. T c7 (K d4). 10. T cl (K e3). 11. T el f (K f3). 12. T e7 en wint. Variant A. Zwart 6K c4. Wit 7. K e4 (T dl). 8. K e5 (K c5). 9. K e6 K c6). 10. T a7 (K b6). 11. T a8 (T e1 f)- *2. K f5 enz. wint eveneens. Veel oplossers faalden in de hoofdvariant door te spelen. 5. T b7? (K c5). 6. K e4 (T dl). 7. K e5, K c6 met remise. Ook 1. K h2 is niet goed wegens T d5. 2. d7. (K c2), 3. K g3 (T d4), 4. K f3 (K d2 met remise). Een mooi en vooral leerzaam eindspel. NIEUWE OPGAVEN DAMPROBLEEM No. 13 j van A. C. VAN AART, te Roozendaal. Zwart: 6. Wit: 7. De diagramstanó in cijfers moet zijn: Zwart 6 schijven op 8, 18, 22, 23, 28 en 38. Wit 7 schijven op 27, 32, 34, 37, 43, 47 «n 49. Wit speelt ®n wint. (Men trachte deze keurige, rein-economi- sche compositie eens van het blad af op te lossen, of desnoods van het bord, maar dan zonder de stukken te verplaatsen. Het is een uitstekende oefening voor het combinatie- en voorstellings-vermogen). 1 2 3 4 5 voor' hen, die het gezag van den mensch stellen boven den autoriteit van de Open baring Gods, dan zullen die oude klanken weer opnieuw gehoord worden en zal de Christelijke politieke gedachte in ons open bare leven weer worden teruggedrongen van de plaats, die zij gedurende 25 jaren in ons volksleven heeft ingenomen. Een kwart eeuw beteekent veel in het leven van den enkelen mensch, maar in het leven van een volk, dat eeuw in eeuw uit bestaat, is het maar een onbeduidende periode. En to.ch is er in die 25 jaar veel verricht, dat ons lot blijdschap stemmen moet. De strijd om de lagere school werd, na een politieke worsteling van 80 jaren, in 1920 ten onzen gunste beslist. Op het terrein van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs, dat aan de Christe lijke volksgroep den weg ontsluiten moet tot grooter invloed op ons geheele volks leven, kwam lang begeerde verruiming. In het stilleggen van den niet noodzake lijken arbeid op den dag des Heeren valt be langrijke vooruitgang te bespeuren, al werd nog niet alles bereikt wat wij zouden wen- schen. In het belang van onze arbeidende bevol king- kwam menige maatregel tot stand, die er toe bijdraagt de bestaansonzekerheid van de zwakken te doen verminderen. En we noemen lang niet alles. Zouden we nu door Iakschheid onzerzijds het gevaar mogen inroepen, dat een deel van dien zegenrijken arbeid stopgezet zou worden, wellicht zelfs niet onaangetast zou blijven? Toch ligt in dit alles nog het voornaam ste niet. We hebben in het verleden menige moei lijke periode te doorworstelen gehad en we zijn uit die worsteling zegevierend te voor schijn gekomen, omdat we gestreden hebben voot beginselen, gekampt hebbe# omdat God ons den drang daartoe in het hart gaf. Even moeilijke tijden liggen vóór ons en ook in dien strijd zullen we alleen kunnen overwinnen, indien we weten voor 's Heeren zaak te strijden. Onze tijd is er een van vervaging van be grippen, van verslapping van beginselen, van verdoezeling van grenslijnen, van verderf brengende denkbeelden. Er is zoo weinig vastheid ineer. En daardoor kunnen zoo gemakkelijk ge dachten veld winnen, welker omzetting in daden lijnrecht zou ingaan tegen der Chris tenen bede, dat wij in godzaligheid en eer baarheid een stil en gerust leven rao^n lei- van huwelijks- en gezinsleven en niet de aan tasting van het gezagsbeginsel. De gaafheid van het gezin is van beslis sende beteekenis niet alleen voor ons per soonlijk leven, niet alleen voor den familie kring; maar van die gaafheid is het welzijn van de geheele maatschappij afhankelijk. Het echte, degelijke Christelijke gezin kweekt óók een gezond maatschappelijk le ven. Wordt aan de gaafheid van dat gezin getornd, dan doet tegelijkertijd ontaarding hare intrede in ons volksleven. Beveiliging van alles wat het gezin raakt is dus beveiliging van het fundament waar op ons maatschappelijk leven rust. Daar om moet weerstand worden geboden aan elk streven om onze huwelijkswetgeving aan te tasten; mag geen gehoor verleend aan hen, die den huwelijksband zóó willen leg gen, dat hij elk oogenblik kan worden lo: gemaakt. Wie den band des huwelijks losser maakt, handelt rechtstreeks tegen Gods ge bod en maakt tenslotte van de gansche maatschappij eén groote puinhoop. En niet anders zal het ons volk vergaan, indien niet met kracht wordt opgetreden te- f4 en drie pionnen öp d4, f5 en g5. Wit K fl, D hl, en T e2. Wit speelt en geeft mat in drie zetten. PUZZLE No. 13. EEN OPSCHRIJF-KWESTIE Gevraagd ons even in cijfers het getal: negen en negentig duizend negen en negentig honderd en negen en negentig op te geven De oplossing van puzzle no. 10 moeten wij wegens plaatsgebrek uitstellen tot het volgend nummer, evenals de wedstrijd-voor waarden en de namen der prijswinnaars. I.AANSTRAAT 48, BAARN - TELEF. 79 gen eiken vorm van aantasting van het ge zag. De zonde van de ongehoorzaamheid, van de miskenning van elk over ons ge steld gezag ligt den mensch van nature bij. Altijd durende waakzaamheid is «oodig om de ongebondenheid in toom te houden. En vooral in onze dagen is dit zoo, nu de roep van het: noch God, noch meester over ons, al luider gehoord wordt. Wie daarvoor op zij gaat, wie zich buigt onder dien eisch, hij roept een volstrekt ver dervend onheil over ons volk in. Niet ongestraft kan worden verzaakt wat onze Heidelberger Cathechismus in de 39e Zondagsafdeeling ons leert: onderwérping aan wie over ons gesteld zijn met behoor lijke gehoorzaamheid, aangezien het Gode belieft ons door hunne hand te regeeren. In de jaren, die komende zijn, zal om het behoud van deze beide gewichtige grondsla gen van ons nog altijd Christelijk volksleven geworsteld moeten worden. Dat geschiedt nu wel niet in de Provinciale Staten, maar dat geschiedt wel in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, welker samenstelling afhan kelijk is van het aantal Uwer vertegenwoor digers in de Staten. Daarom zijn die Statenverkiezingen ook van zoo overwegende beteekenis voor de bei de vraagstukken, die hiervoor genoemd wer den. In den strijd om het behoud van de gaaf heid van huwelijk en gezin; in den kamp om de ongebroken handhaving van het ge zag hebben de Anti-revolutionairen doorloo pend in het voorste gelid gestaan. Daarom mag de partij U vragen: geeft ook ditmaal Uw stem aan de candidaten der A.R. partij. Er^zijn ook andere partijen, die met de A.R. in menig opzicht één lijn trekken. Wij zeggen er niets ten kwade van, maar wel moeten we waarschuwen tegen het gevaar van voortgaande verbrokkeling en scheuring. Eendracht maakt macht, doch tweedracht verzwakt. Het voortd.urend afsplinteren-van de beide historische Protestandsch-Christe- lijke partijen maakt deze zwakker zonder dat er naast nieuwe kracht in het leven ge roepen wordt. Waarom dan die afdwaling? Is er bij de A.R. partij ontrouw aan haar iïAv ..^J» .Jr.r^.t zen leverd. Wel heeft ze, als oudste der Christelijke partijen in het land, van den beginne af aan den smaad gedragen, die zoo dikwerf over het eenvoudige vrome volk uitgestort is. Nochtans heeft ze, door Gods genade, onder moeite en strijd haar beginsel onverzwakt gehandhaafd. Altijd heeft ze gestreefd naar vereeniging van alle geloovige Protestantsche Christenen, die het beginsel des Evangelies stellen tegen over de leuzen der Revolutie. Daarom heeft ze zich van het begin af tot nu toe steeds gesteld op een interkerke lijken grondslag, d.w.z. zij verzamelt onder (ZONDER OSViLEGGEM) VERKRIJGBAAR BIJ er regelmatig een beetje chilisalpeter aan toe voegt. Hetzelfde bereikt men door er iede- ren keer 1 theelepel geest van salmiak in te doen. Ook de bloemen iederen nacht in wa ter leggen, zoodat ze onder liggen, waarborgt een lang behoud. F. C. H. v. D. SCHAAKPROBLEEM No. 13 van Dr. A. W. GALITZKY. Zwart: 4. d o Wit: 3. Dt diagramstand bahoort t« zijn: Zwart K IV. Nu we allen zoo druk bezig zijn met de schoonmaak, lijkt het ons nuttig eenige prak tische wenken te geven. BOENWAS Zuivere was, die voor alle doeleinden ge schikt is, verkrijgt men door bij den drogist droge was te koopen en dit door bijvoeging van terpentijn te laten smelten, waardoor men het tevens tot de gewenschte dikte kan brengen. HET BEHOUDEN VAN RIETEN MEUBELEN Deze reinigt men met een borstel met wa ter en zeep en bestrooit ze dan, zoolang ze nog vochtig zijn, met zwavelpoeder, dat la ter piet een borstel weer wordt verwijderd. Men voegt aan lauw water wat geest van salmiak toe, waarmee men dan de meubelen met een kleinen harden borstel flink schuiert. Daarna spoelt men ze af met schoon water- Slap geworden stoelenvlechtwerk wascht men met een spons en heet water stevig aan den achterkant. Men laat het op een warmen plaats drogen, maar niet bij de kachel. HET GOEDHOUDEN VAN BLOEMEN Bloemen kan men 2 weken goed houden, als men het water iederen dag verfrischt en Lieve nichtjes en neefjes. Ook deze week heb ik weer heel wat aardige briefjes ont vangen. Het was wel jammer, dat er nog een paar kinderen waren, die mij niet vertel den hoe oud ze zijn. Dat hoor ik dan zeker de volgende week wel hè? Nu zal ik dan toch eindelijk eens antwoorden hoor. Jullie vinden het natuurlijk niet aardig om te schrij ven en niets terug te hooren. Onze Jongste. Nu is het niet erg, als vader eens helpt hoor, maar als we later een raad selwedstrijd houden, mag het niet meer. Goed, stuur me maar eens een raadsel op. Als 't erg mooi is, komt 't in de courant. Dag kindje, hartelijke groeten terug. Rozeknopje. Het doet me plezier, dat je blij bent met „Ons Kinderhoekje". Ja, ik heb al heel wat neefjes en nichtjes. Ja hoor, je mag vraagteekens zetten. Hartelijk dank voor je raadsel. Wat zeg je er wel van? Leuk hè, dat het nu in de courant staat. Dag Ro zeknopje. Bellefleur. Jij hebt een „lekkere" schuil naam hoor. Houd je er ook zoo veel van? Vond je no. 4 te moeilijk? Er waren er meer. Je kunt netjes schrijven hoor. Dag. Pelo. Hartelijk geluk gewenscht hoor. Heb ben jullie veel pret gehad? Je bent in de zelfde maand jarig als ik. Het spijt me, dat ik tot nog toe, niet meer liefhebbers heb ge troffen voor Verkade-plaatjes. Maar dat komt nog wel.' Ik. vind je naam wat leuk hoor. Dank voor je raadsels. Later plaats ik ze. Dat zie je dan wel. Dag Pelo. Viooltje. Je hebt je best gedaan om raad sels in te sturen hoor. Dank je wel. Wat heb je snoezig postpapier. Ik dacht wel, dat je ook blij zou zijn met ons Hoekje. Jannie Kolk. Zou je niet liever een andere naam kiezen kindje? Ik vind deze ook wel mooi hoor. Maar een echte goede schuil naam, zoodat niemand kan raden hoe je werkelijk heet, is het niet. Je mag nog ver anderen hoor. Daag. De rest van de briefjes komen de volgen de keer. Nu de oplossingen van de raadsels. No. 6. Drie vingers, pink en duim. No. 7. A. Je weet nog niet eens, op (we er t)egen opgew(assen) zijn. B. De visch- boer had nog maar ze(s oest)ers in zijn wa gen. C. Helaas, de ventila(tie l)iet veel te wenschen over in de zaal. No. S. Lepel. No. 9. Kom tusschen 4 en 5 op de thee. No. 10. D-a-t. Hier onder volgen de nieuwe riadsels. Nu hebben jullie weer wat te doen. No. 17. Mijn geheel bestaat uit 10 letters en is de naam van een dorp in de provincie Utrecht. 1, 2, 3, 4 is een grondsoort. 7, 8, 10 is het tegenovergestelde van een berg. 2, 3, 4 is een getal. 8, 7, 5 is een meisjesnaam. 10, 9 is een uittrekbare bergplaats. 7, 8, 9, 4 is een jongensnaam. 2, 7, 3 is een dorp in Gelderland. 4, 2, 3, 10 is een meisjesnaam. (Ingezon den door „Rozeknopje"). No. 18. Jan is wijs, maar wie is altijd wijzer? No. 19. Zeg is er één dag in je leven, Tot nog toe zonder nacht gebleven? No. 20. De koning ziet het zelden, De boer 2iet het alle dag, Wanneer hij gaat te velde. No. 21. Nu eens groot en dan eens klein, Moet het steeds een voet lang zijn. Allen hartelijk gegroet van jullie TANTE FREDY.

Soester Courant | 1927 | | pagina 1