Fotohandel Bijl, Laanstraat 53, Tel. 426, Baarn Batavus9 Rijwielen f 65.00 D. F. VOIGT UitgaveG. SMIT, v. Weedestraat 35, Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 B. 'T LAM KERKSTRAAT 50 Met ontwikkelen en afdrukken, vergrooten, verkleinen, het retoucheeren of bijwerken van Uw negatieven of afdrukken belast zich Vanaf f72.00 A.FUGERS - Kerkstraat 3 1 i A P0RTF Co. VOOR ALLEN THUIS Uiivosrino m EMnordira. Incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Deposit GEESTES SPORT en KEN-GVIÏI1SÏIEH Sisenhofstraat 5, Telef. 2045 bcsahi MIJNHARDT'S Hoofdpij n- tableLten Bad en Geiser compl.fBS,- Waschtafe! compl. f 48.00 Gasfornuis compl. f 40.00 Willem Reith ONS KINDERHOEKJE in de eerste plaats op een ver- *tjW toffi der 6e Jaargang No. 15 Gecontroleerde oplaag te samen 6500 exemplaren. Vrijdag 15 April 1927 Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 2068 Redactie-Adres te Baarn: Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergRademakerstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soesterberg, Soest- duinen en Lage en Hoogs Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels fl.00. Elke regel i Compleet met kast en torpedo rem-naaf. Arrnex Fotografisch atelier. 2de Paaschdag geopend. De moord te Zuidwolde. De justitie eischic opgraving van het lijk van Dirk Wit, die 11 Februari j.l. door R. Radermond aldaar door een schot van het leven beroofd werd. Boven de plaats, géheel met lakens afgeschut, waar het lijk begraven was. KRONIEK VAN DE WEEK KERKBERICHTEN Ze worden ongerust. Gods dienst is opium. Wat men er voor over heeft. Nul op 't re- quest. Samen uitmaken. Hij ging er eens neuzen. Ook diplo matie maar Russische. De vorige week'las ik een kenmerkend be richt, dat eigenlijk heel geen commentaar behoeft en wat ik daarom ook maar zoo weergeef. De „Krasnaia Gazeta" meldt met ongerust heid, dat duizenden arbeiders in Rusland weer bezig zijn kerken te bouwen. Arbeiders van een groote textielfabriek in Wladimir, op welke fabriek ruim 7000 ar beiders werken, hebben reeds een kcik ge bouwd. Eveneens dc dibcid-vrs- »<-•- de October" lakenfabriek, waar 2000 man werken. Verder de 8000 man van de Yartzeff-mo- lens in Smolensk volgen ook dit voorbeeld. Op de „Roode October lakenfabriek" wa ren vaste collectanten benoemd, die op el- ken betaaldag geld inzamelden, waardoor zij in zeer korten tijd 18.000 Goud-Roebel bij een hadden. De nieuwe "kerken worden meestal ge bouwd naast de oude. Zooals menweet heeft de Sovjet-regee ring de oude kerken indertijd in beslag ge nomen, gestoten, de geestelijken in de ge vangenissen geworpen, ver6annen en ter dood gebracht en de oude kerkgebouwen in gericht voor bioscopen en clubs. Met ongerustheid vraagt nu de Krasnaia Gazeta, of de regeering nu van plan is, die kerkenbouwerij nu zoo maar haar gang te laten gaan. Na de verwerping van het Belgisch Ver drag heeft de Belgische regeering de En- gelsche regeering gepolst over interventie. Zij heeft gevraagd of de Engelsche re geering niet van meening was, dat de mo gendheden bij elkaar kwamen om de Schelde kwestie en kanaal-Moerdijk.kwestie; Wielin- ger-kwestie, kanalen-kwestie en nog een stuk of wat andere kwesties met België te behandelen en dan eens eventjes aan Neder land voor te leggen, wat het alleen maar te onderteekenen had. Maar o wee de Engelsche regeering heeft te verstaan gegeven, dat zij van tnee- ning is, dat deze zaak best door België en Nederland samen opgelost kan worden. Dat Engeland het veel te druk heeft in China en andere belangen van hooger orde, en dat de Engelsche regeering geen tijd heeft over kanalen en baggerwerken te gaan deliberee- ren. Prosit. Tsjang Tso lin de dictator van Moekden en de generalissimus van de Noordelijke Chinezen, heeft de vorige week een inval laten doen in het Russische gezantschap in Peking. Het was ter ooren gekomen, dat daar een samenzwering op touw werd gezet tegen hem en z'n leger, en toen heeft hij daar eens een kijkje wezen nemen BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM Drogist. Gediplomeerd Opticien BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Al de papieren en boeken heeft hij in be slag genomen en volgens de berichten, vond hij daar een ontzaggelijke massa propaganda materiaal voor revolutionaire doeleinden. Verscheidene personen werden gearresteerd en alles wordt nu nauwkeurig onderzocht. Als tegen materiaal heeft de Sovjet-regee ring nu haar gezant uit Peking teruggeroe pen, waar die m'nheer Tsjang Tso Lin ook wel lak aan zal hebben. De Zuidelijken, die onder directen invloed van Rusland staan en in Nanking veel Euro peanen geplunderd en vermoord hebben, worden nu met een nota bestookt door En geland, Frankrijk, Italië, de Vereenigde Sta ten en Japan, om genoegdoening te geven voor die moorden en plunderingen. De mo gendheden eischen nu van de Zuid-Chinee- zen: „aanbieden van verontschuldigingen en schadeloosstellen van de slachtoffers of hun betrekkingen". Nog dagelijks dus kan men daar voor nieu we ernstige feiten komen te staan. SOEST Ned. Herv. Kerk. Eerste Paaschdag Voorin. 10 uur (Kerk), Ds. K. J. v. d. Berg, van Amersfoort. Ringbeurt. 's Avonds geen dienst. Tweede Paaschdag geen dienst. Voorna. 10.30 uur (Rembrandtzaal), Ds. C. J. v. Paasen, van Haarlem. 's Avonds 6 uur (Rembrandtzaal), Ds. I. Kievit, van Baarn. Ringbeurt. Tweede Paaschdag Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal), Ds. K. J. Vethake, van Utrecht. Roomsch Katholieke Kerk Parochie St. Petrus en Paulus Eerste en Tweede Paaschdag. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uui Hoogmis. Parochie Maria Onbevl Ontv. Eerste en Tweede Paaschdag. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Gerei. Kerk. Kerkgebouw Julianastraat Eerste Paaschdag. Vuorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5:30 uur Ds. J. v. cl. Meulen. Tweede Paaschdag Voorm. 10 uur F den Boeft, van Amers foort. m Kerkgebouw Soesterbergschestraat. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Tweede Paaschdag. Geen dienst. Chr. Geref. Kerk. Eerste Paaschdag Voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur Ds. Oost. hoek. Tweede Paaschdag Voorm. 10 uur Ds. B. Oosthoek. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Eerste Paaschdag Voorm. 10.30 uur Dr. C. E. Hooykaas, van Rotterdam. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Eerste Paaschdag. Voorm. 10 uur (Huis ter Heide), Ds. Mul der, van Bunschoten. Nam. 6 uur in de Christ. School te Soes terberg, de Heer Van Ekelenburg, van Utrecht. Tweede Paaschdag. Voorm. 10 uur (Huis ter Heide). Voor ganger nog niet bekend. BAARN Ned. Herv. Kerk. Eerste Paaschdag Voorm. 10 uur Ds. A. Adriani. Nam. 6 uur Ds. van Voorthuizen, van Nijkerk. Tweede Paaschdag Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Vereeniging „Calvijn", Tromplaan. Eerste Paaschdag Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk (Oude Utrechtscheweg). Eerste Paaschdag Voorin. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J- G. Meijnen. Tweede Paaschdag Voorm. 10 uur Ds. J. J. Berends, van Vee- nendaal. Doopsgezinde Gemeente. Tweede Paaschdag onder leiding van GEO VAN DAM. XV. OPLOSSINGEN Damprobleem No. 12. (Geo v. Dam). De diagramstand in cijfers was: Zwart schijven op 6, 810, 18, 29, 30, 40, 45 en 1 dam op 24. Wit 11 schijven op 11 17, 19, 27, 35, 37, 39, 43, 44, 49 en 50. Wit speelt en wint door 17—12 (18 x 3934 (24 x 44), thans is de bekend als „De Waterval" ontstaan, slaat nu 44 x 24, zwart buitelt er over heen met 40x20, waarna wit zijn weg vervolgt met 35 x2. Schaakprobleem No. 12. (S. Lloyd). De diagramstand in cijfers was: Wit 2 stuk ken, n.1.: Kc5 en D d3. Zwart 4 stukken, n.I.: K a5, L dl en twee pionnen op c7 en c6. Wit als sleutelzet: D g3. Op zwart 1: L f3 volgt nu wit 2. D g8 (zw. L ad lib.)en wit 3. D a2 of a8 mat. Op zwart 1: K a4, wit 2. D c3 en daarna D b4 mat. Op zwart 1: K a6, wit 2. Dxc7 en daarna D b6 mat. Oplossing Puzzle no. 12. De vier bierglazen. Plaats één bierglas onderste boven op tafel en zet nu de drie anderen er gewoon zóó danig in een cirkel (op gelijkmatigen af stand van elkaar) om heen, dat de afstand van het middelpunt van den bodem van elk glas ten opzichte van elk der anderen pre cies even groot is. DAMPROBLEEM No. 15 van (auteur onbekend). Zwart: 2 12 3 4 46 47 48 49 50 Wit: 4 De diagramstand moet zijn in cijfers: Zwart 2 schijven op 23 en 37. Wit schijven op 15, 29 en 49 met 1 dam op 18. Wit speelt en forceert de winst. o SCHAAKPROBLEEM No. 15 van J. J. P. A. SEILBERGER, Den Haag, Voorm. 10.30 uur Ds. F. Kuiper, van Am rsfoort. Geref. Kerk. in het Hersteld Kerkverband - Kerkgebouw Korte Schoolstraat. Heden (Vrijdagavond) 7 uur Dr. C. Kop- perjal, te Zandvoort. Eerste Paaschdag Voorrn. 10 uur de heer P. Keuning. fvun. 5 uur Ds. W. L. van Duin, te Am- ste;\lani. - Tweede Paaschdag Voorna. 10 uur Ds. E. L. Smelik, te Tien- hoven. Roomsch Katholieke Kerk. Eerste en Tweede Paaschdag. Vjoorm. 7 en 8.30 uur H. Mis cn te 10 uu> Hoogmis. Chr. Geref. Kerk (NassauUan). Eerste Paaschdag Voorm. 10 uur en nam. fa uur Ds. K. Groen. Tweede Paaschdag Voorm. 10 uur Ds. K. Groen. «Leger des Heils. (De Wetstraat 25). Eerste Paaschdag Voorm. 7 uur bidstond, voorm. 10 uur hettgingsmeeting. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan de „Goote Kom". Nam. 8 uur verlossingsmeeting. Tweede Paaschdag Nam. 8 uur verlossingsmeeting. V/oensdagavond 7.30 uur openluchtmeeting Dij ic weg. Donderdagavond 8 uur heiligingsmeeting. Allen geleid door kapiteine Franken. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich mvi aan- en verkoop van Villa's. Landhuizen, V jrkelhuizen. Bouwterreinen cn vaste Ned. Luthersch Genootschap voor ïn- en Uitwendige Zending, afdeeling Baarn. Tweede Paaschdag Voorm. 10.30 uur Aula Lyceum, Dr. P. Stegenga Azn., van Amsterdam. Zondag 12 uur geen Zondagsschool. Protestanten Bond. Eerste Paaschdag Voorm. 10.30 uur Ds. J. H. Groenewegen, van Arnhem. „Baarnsche Evangelisatie" Zondagavond 8 uur Evangelisatie-samen komst. Tweede Paaschdag 's Avonds 8 uur Evangelisatiesamenkomst. Vrijdagavond 8 uur Bijbelavond. Deze samenkomsten worden gehouden Ba- listraat 11. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk. Eerste Paaschdag Voorm. 9.30 uur geen dienst. Nam. 6 uur Ds. Gunning. Tweede Paaschdag Voorm. 9.30 uur Ds. Gunning. De Willemsbrug te Rotterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd dt \VUlems- brug bij de Van der Takstraat 2.10 M. hooger gebracht. Dit kan men duioelijk zien aan de hulpbrug. Geheel links ziet men de knik, die thans in de brug is, maar die weer verdwijnen zal, als het tweede gedeelte eveneens opgevijzeld is. Zwart: 4 (n buisjes 6Q en 3O et Kiespijntabletten Eveneens in buisjes van 60 en SOcent mmmmmsa bij apoth en drogisten DE „WILDEN" Er is bij. deze verkiezing voor den Ge meenteraad alhier een verdeeldheid aan den dag getreden, die op velen een ietwat komi- schen indruk maken moet. Bij vele groepen staat nog een aparte ten behoeve van een bepaald persoon. scliïIlérxJ ook van een losser worden van den organisa- torischen band, welke voorheen tamelijk vast verbond, hen, die gelijke idealen hadden op kerkelijk, staatkundig of maatschappelijk ter rein. 't Spreekt ook een taal als deze: Als de organisatie mij dan loslaat, omdat zij ineent dat anderen 't beter kunnen, dan laat ik mij weer candideeren op een aparte lijst. In zooverre is er iets komisch in al die lijsten. Er is echter ook een zeer ernstige kant aan. En dat is wel deze. Deze „wilden", can- didaten op aparte lijsten, hebben alle ver band met de kiesvereeniging verbroken. Staan dus voor 't meerendeel geheel los van deze. 't Gevolg is, dat er van de hooggeloofde volkswil niets terecht komt, want wie zal straks die heeren kapittelen als ze niet han delen in den Raad overeenkomstig den wil van de weinigen in de gemeente, die hen in den Raad brachten? Alle verband is zoek en het wordt een han delen naar willekeur. Dat wordt dan wel voorgesteld als onaf hankelijkheid, maar dat is maar larie, oog verblinding. Wie bijv. eens rustig nagaat, de capriolen van een man als wethouder v. d. Berg, een die nu ook met een eigen lijst uitkomt, zal die willekeurige handelingen telkens zien. Als lid en candidaat van de Christ.rHist. kiesvereeniging in den Raad gebracht, werd hij al tamelijk spoedig om z'n „eigenaar dige handelingen" ter verantwoording geroe^ pen. Deze verantwoording gold in de allereer ste plaats het niet naleven der Chr. Hist. be- Wit: 4 De diagramstand behoort te zijn: Zwart K h3 en drie pionnen op g5, f3 en h2. Wit K hl, L el, P e3 en een pion op g3. „Zelf- mat" in twee zetten. Zelf mat beteekent, dat de witte partij de zwarte dwingt den witten koning in een bepaald aantal zetten mat te geven. Zwart speelt dus steeds zijn beste zetten om aan deze dwang te ontkomen en tracht het mat geven van zijn eigen koning dus tegen te gaan. Overigens gelden de ge wone probleemregels, evenals anders. —o PUZZLE No. 15 „EEN MEETKUNDE VRAAGSTUK" Gegeven: zes „gave" lucifers. Gevraagd: hiermede 4 gelijkzijdige drie hoeken te construeeren zonder de lucifers te breken of op eenigerlei andere wijze te bewerken. De oplossingen dienen uiterlijk binnen tien dagen te zijn ingezonden aan onzen Prijs vraagredacteur Geo van Dam, Heemskerck- laan 4, „De Zonnestraal", te Baarn, ofwel bezorgd te zijn aan ons bureau te Soestdijk, Van Weedestraat 35. Voor elke goede op lossing wordt één punt toegekend. Voor iederen wedstrijd, waaraan dus ieder. e?n te allen tijde kan gaan deelnemen, wor den door den uitgever èn voor schaken, voor dammen èn voor puzzlen de volgende prijzen beschikbaar gesteld: A. Een prijs van f2.50 voor ieder, die achtereenvolgens 10 goede oplossingen in zendt. B. Een prijs van f2.50 voor ieder, die in totaal 50 goede oplossingen inzendt. Daar de punten, behaald in A., voor zoover daar mede géén prijs werd gewonnen, altijd gel dig blijven voor groep B., is dus prijswinnen voor ieder wiskundig zeker. De snelheid, waarmede dit zal geschieden, hangt nu slechts af van ieders persoonlijke oploskracht. LAANSTRAAT 48, BAARN TELEF. 79 niet storen aan de organisatorische leiding-. Deswege werd de Heer v. d. Berg uit de Christ. Historische Partij gezet. Toen begon hij eerst recht z'n leven als ilde. En als wij hier in Soest ooit een wethouder hebben gehad, die bijzonder wei nig voor de belangen der bevolking heeft gedaan, dan is het de Heer v. d. Berg ge weest Dat zal in de volgende periode wel overduidelijk blijken. Steeds heeft hij getoond verre achter te staan bij de vroegere „burgers" en „boeren"- raadsleden en wethouders. Welke menschen zullen nu op hen hun stem uitbrengen? Zullen het de Chr. Historische zijn? Mis schien een enkele verdwaalde, maar wij ge- looven niet, dat die hen in den Raad zullen brengen, want de georganiseerde Kiesveree niging heeft dien man uitgestooten. Dat men overigens algemeen in den Raad van oordeel is, dat vervanging van dien wethouder door een anderen gewenscht is, kan men van elk onbevooroordeeld raadslid te weten komen. En al wordt dan ook in „De Soester" opgeschept over den Heer v. d. Berg, als het eenig deskundig lid in den Raad; wat van die zijde komt, is al zoo dikwijls on juist gebleken, dat zelfs een heel eenvoudig inensch, die geheel vreemdeling hier is, met zoo'n uitspraak nog voorzichtig moet rijn. Zullen dan de anti-revolutionairen hen stemmen? Dat kunnen wij heel niet gelooven. Hoe heeft hij altijd afgegeven op de man nen, die ons deel in den Raad vertegen woordigden. VI. Tot nu toe heb ik nog maar één neef, die wat te ruilen heeft. Zijn er niet nog meer liefhebbers? Ziehier weer enkele briefjes. Adres waar briefjes bezorgd moeten wor den is aan TANTE FREDY: le Bureau van dit blad, Van Weedestraat 35, Soest; 2e. Van de Ven's Boekhandel te Baarn en 3e Heemskercklaan no. 4, Baarn. Krullebol. Natuurlijk mag je mee doen. Hoe meer briefjes ik krijg hoe beter. Hoe is het nu inet je? Ben je al beter? Wel ge feliciteerd met je overgang hoor. Nu jij bent een kraan. Hartelijke groeten terug. Madeliefje. Heb je je repetities er gi afgebracht. Je korte briefje vond ik toch evengoed aardig hoor en keurig geschrevven. Schoolwerk gaat boven raadsels oplossen hè? Dag. Bellefleur. Heb jij het ook zoo druk? Ik krijg altijd' zoo'n kort briefje van je. Ver tel je me de volgende keer eens wat meer? Viooltje. Wel bedankt voor je raadsels hoor. Later plaats ik het eens. Nu niet di rect, anders krijgen jullie zooveel letterraad sels achter elkaar en dat is niet aardig hè? Rozeknopje. Hartelijk geluk gewenscht hoor. Wel, jij zult wel niet angstig geweest zijn hè op dien gewichtiger! dag. Nu jc zulke mooie cijfers hebt, wist je wel waar je aan toe was. Ik kan me voorstellen, dat Pa en Moe blij waren. Houd je zooveel van schilderen? Oplossingen van de Raadsels no. 17, 18, 19, 20 en 21. No. 17. Veenendaal (veen, dal, een, Ada, la, Daan, Ede, Neel). No. 18. De wijzers van de klok. No. 19. De dag van heden. No. 20. Zijns gelijke. No. 21. Een schoen. NIEUWE RAADSELS Ik krijg er heel wat binnen, maar er zijn nog al veel letterraadsels bij. En omdat het niet leuk is, om altijd hetzelfde te moeten doen, stellen we die raadsels eens een week je uit. No. 26. (Ingezonden door Rozeknopje). Hoe kan men droog gras met vier letters schrijven? No. 27. (Ingezonden door Rozeknopje). Uit een spreekwoord vielen alle klinkers weg. Toen stond er hgbmnvngnvlwnd. Wqlk spreekwoord is dat? No. 28. Welk een water heeft beenen, Handen, oogen, neus en voeten, AI wat menschen hebben moeten, En loopt overal vrij henen, Net als wij op menschenbeenen? No. 29. Wat heeft vleesch noch been en toch vier vingers en een duim? No. 30. Ik gooi een rood dingetje in het water en 't komt er zwart uit. fru hebben jullie weer wat te doen. Er is nu vyeer wat meer tijd hè? Jullie zijn na tuurlijk allemaal erg blij, dat de overgang voorbij is en de Paaschvacantie is begonnen. Allemaal prettige dagen toeggewenscht door TANTE FREDY.

Soester Courant | 1927 | | pagina 1