Stormschade1 iitniiüira P. nii J Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau Van Weedstraat 35, Telefoon 2181 ELCK WAT WSLS GEESTES-SPORT en HERSEB-E1HASTIEH Da F. VOSGT jJe LanüarDeiüerswet. I. C I OE EERSTE GOQISCHE HULPBANK MIJNHARDT's Bijzonder Onderwijs. DITJES Efl DATJES DOOD DE UROUU! VERZEKERT U tegen Stssnhofstraat 5, Talif. 2045 OIIS WIHDERHOEHJE 6a Jaargang No. 42 Oeoontrolearde oplaag Ij samen 6500 exemplaren. Vrijdag 21 Oetober 1927 soEmimsBWD Redactie-Adres te Soest: Van Weedestraat II - Soestdijk - Telefoon 2068 Adres te Soesterberg: Rademakerstraat 15. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f 0.20 Bijkantoor te Blom: VAN DE VEN'j EuaHnoM, Nieuwstraat 29, Tal. <39. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnscbe Koerier" worden bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soesterberg, Soest- duinen en Lage en Hooge Vuursche. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan- van de Universiteit te Amsterdam begaf zich de senaat in ambtsgewaad naar het Stadhuis, voor de ontvangst door het Gemeente Be stuur. Hierboven de hoogleeraren op weg naar het Stadhuis. ONZE RIJMKRONIEK Welkom, Postduif, De vlaggen ze wapp'ren, het bim-bam-gebom Der klokken klinkt hoog door de lucht; Ter eere der dapp'ren, die, trots alle gevaar, Volbrachten een Indië-vlucht. Juichend weerklinken de blijde hoera's, Luid bruist omhoog het hoezee. Heil U, gij helden, die stout-onversaagd Vloog over landen en zee. Welkom, gij helden. Gij ridders der lucht, Welkom in Hollands landdouw, Trots tegenslag U kwelde op Uw roemvolle vlucht, Bleeft gij Uw plannen getrouw. Wij brengen U juichend hulde en eer, Wij groeten U blijde, hoezee Heil U, gij helden, die kloek onverveerd Vloog over landen en zee. Al Heil U, gij helden, wat gij hebt gewrocht Is roemvol voor Holland's geslacht. De historie zal melden Uw schitt'renden tocht Naar den Gordel van Goud en Smaragd, Juichend weerklinken de bliHiftj££er2ls. T.tmV hr-ijcr+ ~-nhrf <7- Heil U, gij helden, die stout-onversaagd Vloog over landen en zee. TOB NOOIT Hoofd omhoog en zit niet neer, Laat de lach weerklinken. Bet're tijden komen weer, Laat den moed niet zinken. Weg verdriet en pieker-zorgen, Hoofd recht-op en lach. Fluit een deun, vertrouw dat morgen Komt een bet're dag. Staak het gepieker en getob, Weg met die somb're nukken, Zing een opgewekte mop, En 't zal wel beter lukken. Niet die zonder zorgen blijft En niet lachen kan, Maar die lachend zorg verdrijft Is een gelukkig man. Tragedie in elf woorden. Een auto Een smak Een salto Een kwak Daarna gesis..- Begrafenis. DAMMEN. Vraagstuk No. 1 van. J. C. LE BLEU, Brepkens. Zwart; 8. 12 3*5 mededeeling In „Onze Rijmkroniek" zullen wij ook gaarne origineele inzendingen van onze le zeressen en lezers opnemen. Ieder rijm mag echter niet meer dan hoogstens 48 regels bevatten. Het aantal regels der ingezonden rijmpjes of puntdichtjes moet echter te sa men minstens 30 zijn. Indien de inzending geschikt is, wordt deze met den naam of initialen van de(n) inzen- der(ster) in een onzer volgende nummers gepubliceerd en de plaatsing alsdan met f 2.50 gehonoreerd. Het aantal inzendingen is onbeperkt. Het aantrekkelijkste zijn echter die, welke gebaseerd zijn op feiten van den dag. We hopen aldus de dichtader onzer abon- né's aan het werk te kunnen zetten en wel licht onverwachte talenten te ontdekken. Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperrj. GROOTE SORTEERiNG FOTO-ARTIKELEN Het werkloozenvraagstuk en de daarmede samenhangende werkverschaffing, is in bijna alle gemeenten van ons vaderland tot een probleem gegroeid. We willen niet beweren, dat het in het buitenland beter gesteld is hiermede, maar jeigen leed, drukt het zwaarst. In ons land is de werkloosheid met de werkverschaffing tot een plaag geworden, waar elk gemeentebestuur mede te worste len heeft, 't Spreekt wel van zelf, dat er vele geneesmiddelen aan de hand worden gedaan, waaronder vele lapmiddelen zijn, die de kwaal verergeren. Er zijn ook maar genoeg personen, welke een zetel hebben in Staten of Raden en die met een theatraal gebaar durven beweren, dat het rijk of de gemeente maar moet zor gen, dat er werk of (en) brood voor hen aanwezig is, welke in het particuliere be drijfsleven, geen loonenden arbeid vinden kunnen. Dat is wel het allergemakkelijkst. Neen, met zulk een middel wordt deze diep ingevreten kwaal niet genezen. Het is zelfs uitgesloten, dat één middel voldoende zou wezen. Veeleer is er een samenstel van verschil lende middelen en maatregelen noodig, om deze plaag ,te bestrijden en dit probleem op te lossen. Dan is daar wel bij te noemen, 't vraag stuk van de overbevolking, of om het nader omschreven te zeggen, hoe het evenwicht te verkrijgen is tusschen de grootere aanwas der bevolking en de vergrooting der produc tie van voedingsmiddelen, die niet zoo snel kan volgen. Tot één van de middelen, welke van Re- geeringswege zijn genomen, behoort de Landarbeiderswet. En wij willen deze wet, welke voor een gemeente als de onze, mits goed voorbereid en toegepast, van onbere kenbaar nut kan zijn, in een serie artikelen eens nader belichten. Voor 14 dagen hebben wij ons plan al te kennen gegeven om niet meer te polemisee- ren met „De Soester" maar onzen tijd nut tiger te besteden. Wel stellen wij ons op het standpunt, dat onjuistheden soms moeten weerlegd worden, maar de wijze, zooals het nu ging, is het boter aan de galg gesmeerd en we hebben nog wel zooveel zelfbedwang om er nu een streep onder te zetten. Een der mooiste wetten, welke van groo- ter invloed kan zijn op de ontwikkeling van het platteland, is de landarbeiderswet. En hier in onze gemeente Soest met haar tamelijk groot contingent landarbeiders, hef groote grondbezit en niet te vergeten permanent aantal werkloozen en armlastigen, schijnt het wel, of de burgers en het Ge meentebestuur beiden, onkundig zijn van het bestaan van de landarbeiderswet. We willen in enkele artikelen op deze wet eens het licht laten vallen en er enkele op merkingen aan vastknoopen. In het jaar 1911 heeft de anti-revolutionaire minister A. S. Talma dit wetsontwerp inge diend. Onder het bewind van den linkschen mi nister F. C. Posthuma bereikte het ontwerp eerst in 1918 het Staatsblad. Alzoo een ontwerp door rechts ingediend, door links voltooid en door beiden, rechts en links samen toegejuicht en gewaardeerd. Deze wet beoogt aan landarbeiders gele-- genheid te bieden een stuk grond met wo ning in eigendom te doen toekomen, of wel los land te pachten. Daarnevens heeft de wet ten doel, zoo mogelijk een krach tige, aan den bodem gehechte en stabiele landarbeidersbevolking te verkrijgen. Voegt tnen daar nog aan toe, dat het voor ons volk en z'n voeding van groot belang is, dat de bodem intensief wordt bewerkt, dan zijn dat allemaal voordeelen, die als vanzelf door de wet worden bevorderd. Toen minister Talma deze wet indiende, was de toestgjiU '.~.r "7vn verre van ro'ösvacung. En wie zou vullen dat de toestand van heden ideaal is, heeft weinig kennis van het leven der landarbeiders en moet wel met z'n oogen dicht loopen. Minister Talma had een open oog voor hun nooden, en minister Posthuma toonde dat eveneens, door de voltooing. Maar bij de indiening schreef minister Tal ma: „In het economisch leven onzer land arbeiders en in het bijzonder van hen, die geheel of nagenoeg geheel op loonarbeid zijn aangewezen, zijn hoofdzakelijk vier perioden te onderscheiden. In de eerste, die met hun huwelijk eindigt, kunnen zij ruimschoots in hun behoeften voorzien en zonder veel moeite, sparen. In de tweede, die met hun huwelijk aanvangt, kunnen zij zich slechts met groote moeite en met veel ontbering staande houden, voornamelijk in den win ter. Doch naarmate de kinderen grooter wor- Het treinongeluk nabij Rijswijk. Onze foto toont hoe de beide motorwagens van de treinen op het traject Den Haag—Rotterdam tegen elkaar opliepen. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10-1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. x34), 45-40 (34 x 45), 33-28 (22 x 42), 47 x3S (36 x 47), 26—21 (47 x 50) en 21 xl zw 5049—44 (?x50) en 1—6 wint. Een zeer fraaie rein-economische compo- sitie. o SCHAKEN. Vraagstuk No. 2 van Mr. M. NIEMEIJER EN HARTONO. Zwart10. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten de i en dan vangt de derde periode aan g.' at het met het gezin beter, omdat de ver- di :nsten der kinderen, althans zoolang deze bi; hun ouders inwonen, meestal geheel of gedeeltelijk aan de ouders ten goede komen. Worden de kinderen volwassen en verlaten 7.ij de ouderlijke woning, dan breekt voor dan oud geworden landarbeider de vierde pJridó aan, waarin zijn arbeidskracht vermin dert en hij meestal den steun zijner kinderen moet missen. Heeft hij dan geen eigen be- zoo blijft hen veelal niets anders over zich te,-.yy^den tot de liefdadigheid, zaaivt is'," irnrlrnigpfcn' --•y-iV-'-'-- 'Vr—y1 een zeer treurig verschijnsel. Het besef, dat hij heeft, dat al zijn moeite, wel verre van hem in staat te stellen vooruit te komen, hem voor zulk een einde niet vrijwaart, werkt ver- lawwend op zijn energie en onderwijst zijn eergevoel. Hij wordt gedrukt door hetgeen de Duitschers noemen de „Aussichtslogkeit seiner Lage" (het gemis aan toekomst in zijn positie). Waar het particulier initiatief ten eenenmale onvoldoende is gebleken, om den lammend op zijn energie en ondermijnt zijn is het een gebiedende eisch, dat de Overheid hem daartoe een uitzicht opene". Zoo schreef de minister reeds in 1911 en hij heeft niets te veel daarin gezegd. Bij den minister leefde het besef, dat er iets voor den landarbeider moest „gedaan" worden. Niettemin duurde het nog 7 jaren, alvorens de Kamers de daad bij het woord voegden. Voor wie het leven der landarbeiders niet kent, moge hier worden vermeld, dat zij behalve dan in de oogstperiode, maar een mager loon verdienen. De tijd, dat het vriest, werken zij niet en ontvangen geen loon; de tijd, dat het regent, werken zij ook niet en ontvangen evenmin loon. Op de chr. feest dagen wordt er ook niet door hen gewerkt, dus worden zij ook niet betaald. 48 49 Wit; 8. De diagramstand in cijfers behoort te zijn. Zwart 8 schijven op 8, 9, 14, 15, 17, 18, 26 en 39. Wit 8 schijven op 24, 28, 31, 33, 35, 37, 44 en 47. Wit speelt en wint. De oplossing wordt over 14 dagen gepubliceerd, evenals van alle andere hieronder opgegeven vraagstukken. PROBLEEM v. Ir. W. VRIJLANDT, Dordt. (Met oplossing.) Diagramstand in cijfers: Zwart 10 schij ven op 7-9, 17-19, 22, 23, 25 en 36. Wit 10 schijven op 26, 30, 33, 38, 40, 44 47, en 49. Wit speelt 46—41 (25 x 34), 40 x 29 (23 d Wit: 11. De diagramstand moet luiden: Wit K g3, D d7, T dl, T f7, L b2, L h5, P f4, P h7, en drie pionnen op d5, e2 en f2. Zwart K e4, D a2, T a6, T có, L e7, L hl, P P el en twee pionnen op c5 en gó. Wit speelt en geeft mat in twee zetten. PROBLEEM van GEO VAN DAM, Baarn. (Met oplossing.) Diagramstand: Wit K cl, D f2, L a8, L c5, P d4, P h6 en twee pionnen op e6 en f 6. Zwart K e5, T f8, P h7, L h3, en twee pionnen op g5 en h4. Wit speelt den ver rassenden sleutelzet: L a8—h8, waarna op elk antwoord van zwart onmiddellijk mat volgt. PUZZLEN. Vraagstuk No. 3. Een merkwaardig diner. Men vroeg een ouden heer, wie hij op Nieuwjaarsdag ten eten had gehad. „Er was een groot gezelschap, antwoordde hij, mijn vaders schoonbroeder was er, mijn broe ders schoonvader, mijn schoonvaders schoon broer en mijn schoonbroeders schoonvader". Later bleek, dat hij alleen gedineerd had en toch was zijn opgave volkomen juist en wettig. Wie ziet kans hiervan de goede verklaring te geven? Vraagstuk No. 4. Een knoop leggen. Gegeven: een stuk touw ter lengte van de diagonaal eener zakdoek; of een zakdoek, die over de lengte van haar diagonaal als touw gedraaid is. Gevraagd: met elke hand een uiteinde te pakken en wanneer men aldus beide uit einden vast heeft, ongeveer in het midden een knoop te leggen zonder dat men deze uiteinden of één daarvan loslaat. Oplossingen der vorige Puzzles. No. 3. Die twee sneltreinen zijn natuurlijk beiden even ver van Amsterdam op het mo ment, dat zij elkaar passeeren. No. 4. Indien men precies doet wat er staat, dan plaatst tnen immers, zooals anders ook altijd, van het glas het onderste (den voet dus) boven op de tafel. De kunst van goed „lezen". Nu zijn er wel landbouwers, welke deze regelen niet zoo streng ten opzichte hunner landarbeiders toepassen, maar voor het gros gelden bovenstaande regelen toch. Het komt wel voor, dat wij een vrij stren gen winter meemaken, die dan gevolgd wordt door een nogal „natten" zomer, onze lezers moeten dan maar eens bedenken, hoe het mogelijk is, dat de landarbeiders met hunne gezinnen dan niet van honger omkomen. In het algemeen kunnen we hier nog wel aan toevoegen, dat in een samenleving als de onze, waar men de christelijke feestdagen „feest"-dagen noemt, het toch eigenlijk een schandaal is, indien men z'n ondergschikten voor die dagen het loon inhoudt en hun de feestvreugde vergalt of beneemt. Dit laatste geldt wel voor alle patroons. Door de Vereenigiing „School met den Bijbel", alhier, werd de volgende verklaring aan den Raad der Gemeente gezonden. Aan den Raad der Gemeente Soest. Geven met verschuldigde eerbied te ken nen, ondergeteekenden, B. Alkema en J. v. d Flier, respectievelijk Voorzitter en Secretaris -t tW,T"f*eniging voor Christelijk Nationaal bel" te Soest;"'- «•'- dat de vereeniging bovengenoemd in al- gemeene vergadering bijeen op Donderdag 13 Oetober LI., hun heeft opgedragen zich tot Uw Raad te wenden met de volgende verklaring": Dat zij met groote verbazing heeft gele zen in de gemeenteraadsverslagen, dat in de vergadering van Uw Raad, gehouden op Donderdag 29 September 1.1., de volgende motie is ingediend: De Raad enz., kennis genomen hebbende van de aanvrage van het Bestuur tot stichting van een „School met den Bijbel"; gelezen en gehoord hebbende de wijze, waarop de noodige bescheiden zijn verkre gen, betreurt dit en keurt dit af, als zijnde niet van immoraliteit ontbloot en gaat over tot de orde van den dag"; dat zij met nog grooter verbazing heeft gelezen, dat een dergelijke motie in behande ling is genomen door Uw Raad; dat wat 'de Raad „gelezen" heeft, toch klaarblijkelijk in de officieele stukken moet hebben gestaan; dat er dus in die stukken beschuldigin gen aan het adres van Jiet Bestuur der Ver eeniging voornoemd schijnen voor te komen; dat deze beschuldigingen echter niet ge bracht zijn ter kennis van het Bestuur; telpakje en de herfstmantel zijn recht van model, ondanks den schijnbaren eenvoud mo gen deze modellen toch ook weer niet te eentonig worden; daardoor zijn de nieuwe wollen stoffen weer fraai en afwisselend van patroon. De bonte, vroolijke kleuren zullen hoogtij vieren. Naast beige, rood en rood achtig paars komt er veel blauw voor in 0- verschillende tinten, doch ook groen en vuur genomen en vermengd met 300 gram bruin. terpentijnolie, 375 gram lamperoet en 375 Kasha, velours, dubbelgeweven en Engel- een voorstelling kunnen vormen van het geen ons, slavinnen van Hare Majesteit: „mode", te wachten staat. Een paar Recepten. Een prachtig kachelglansmiddel is het vol gende: 50 gram was en 375 gram serasine worden allereerst gesmolten, dan van het De Herfst-mode. Zoo zitten we nu al weer in den herfst. Jumper- en blouse-japonnen ziet men in vele nieuwe variaties. Het steeds zoo vlugge man- sche gewerkte stoffen zijn er in ontelbare variaties. De korte, losse jasjes, half- en driekwartlange mantels, alle simpel en recht, maar jeugdig van lijn, zullen zeer veel ge dragen worden. Zoo ziet men ingezette biais en motieven, allerlei plooien, langwerpige en dwarse biezen, allerlei groote en kleine zak ken, die dikwijls op de een of andere wijze met de ceintuur één geheel vormen. Nu de taillelijn weer op de natuurlijke hoogte aangebracht is, schenkt men veel aandacht aan de ceintuur. Halve en dubbele ceintuurs, gevlochten ceintuurs van licht ge kleurd, dof leder met fraaie gespsluitingen, geborduurde en uitgeslagen ceintuurs, zijn zeer modern. Verscheidene soorten slangen- en krokedillenleer spelen een zeer voorname rol en worden ook in fraaie imitaties vervaar digd. Op de najaarsmantels zal men veel bont zien. Met behulp van beige en grijze bont- velletjes kan men dan ook fraaie garneerin gen maken, groote kragen en flinke man chetten aanbrengen. De zware vos wordt losjes om de schouder gelegd en geeft den namiddagsjaponnen een elegant aanzien. De japonnen zijn over het algemeen soe pel en zacht, terwijl zij gegarneerd worden met ruim ingerimpelde banen, volants en plooien. Hoewel ons overzicht uit den aard der zaak kort moet zijn, vertrouwen we toch, dat onze lezeressen er voldoende in gevon- den zullen hebben, waardoor zij zich aan gram graphiet. Het koper geregeld te moeten poetsen is voor menig huisvrouwtje een kruis. Wan neer men het koper echter vernist is men daarvan voor langen tijd bevrijd. Een goed vernis kan men verkrijgen door 100 gram copal, 100 gr. terpentijnolie en 200 gram methyl-alcohol goed te vermengen en het mengsel daarna koud er op te strijken. dat de bedoelde motie ook aan den Raad is voorgesteld op grond van 't geen hij „gehoord" heeft; dat dit nog minder ter kennis kon komen van het Bestuur voornoemd; dat adressant dus daaruit moet concludee- ren, dat de Raad der Gemeente Soest een motie van afkeuring ten aanzien van per sonen en zaken in behandeling neemt op grond van wat hij „hoort"; dat de Vereeniging wie de motie geldt, haar als lasterlijk van zich afwijst en dat zij dit ook doet ten aanzien van beschuldi gingen, die t.a. van haar in de officieele stuk ken schijnen voor te komen; dat zij aan den Raad de volle verantwoor delijkheid laat van het, zonder zweem van bewijs, smetten werpen op personen en in stellingen in het midden der Gemeente, —o HET JUISTE STANDPUNT Uit het „Correspondentieblad, orgaan van de Vereeniging van Chr. onderwijzers en on derwijzeressen in Nederland", nemen wij met instemming over, het volgende Nieuwe bijzondere school te Leiden. B. en W. van Leiden brengen prae-advies uit over een in hun handen gesteld adres van het bestuur der Ver. voor Chr. onderwijs, inhoudende het verzoek gelden beschikbaar ti^stellen^voor de stichting van een-bijzon- Na de indiening van dit verzoek werden door het comité van actie voor de openbare scho-ol te Leiden, alsmede door het bestuur der afdeeling Leiden van Volksonderwijs, schriftelijke verklaringen ingediend, waarbij een aantal ouders hun handteekeningen, ge plaatst op de betreffende lijsten van het schoolbestuur, terugnemen. Blijkbaar door een misverstand, aldus B. en W., zijn vele van de door het comité van actie ingezon den verklaringen afkomstig van ouder9, wier handteekeningen niet op de lijsten van het schoolbestuur voorkomen. VOOR VILLA'S f 0.60 PER MILLE EN IN BOEDELS f f.30 PER MILLE. Bij het station Soestdijk ■eesBafBBBB Een leuk spel. Bij slecht weer kunnen jullie ook „boompje verwisselen" in huis. Dat lijkt raar, maar is waar. We plaatsen daartoe in een kamer de stoelen zoo ver mogelijk uit elkaar en zet ten de tafel zoo lang weg. Een van jullie heeft nu een kussen, dat hij achter zijn hoofd met beide handen vast moet houden. Hij staat in het midden. De spelers trachten nu van zitplaats te verwisselen en de kus sendrager probeert, terwijl er twee van stoel omwisselen om zijn kussen op een vrijen stoel te werpen. Gelukt hem dit, dan heeft hij (zij) recht op die plaats en moet degene, die zijn (of hagr) plaats verloren heeft, het kussen op den rug nemen en op zijn (haar) beurt een nieuwe plaats zien te veroveren. RAADSELS Voor grooteren. No. 1. Maak in een vierkant, dat 4 c.M. lang en 4 c.M. breed is, 16 vakjes, door iederen zijde, in vieren te verdeelen, zoodat ieder vakje dus 1 cM2. groot is. Plaats nu in deze 16 vakjes: 4xE, 3x1, 1 x H, x L, 2 x B, 2 x N, 2 x S en 1 x -T, maar zóó, dat je van boven naar beneden leest: le een jongensnaam, 2e een rivier in Duitschland, 3e een vogel, die bij de oude Egyptenaren heilig was, 4e iets wat door sommige dieren gebouwd wordt. No. 2. Verschillende bloemen lieten haar naamkaartje drukken. De zetter gooide de let ters echter door elkaar, zoodat er op de kaart jes stond: Bé Molrumu, Go Beina, Rie Lan- jé, An Meurig, Sien Thora, Loek Bermon, Vera Pap, Kea Moerpilef, Greta Rim, Lea Klim. Hoe heeten die bloemen werkelijk? No. 3. Welke handelstad in Europa kun je maken van: Madame R. S. T. Voor kleineren. No. 4. Wat wordt korter als je er aan trekt? No. 5. Verborgen vier-voetige dierenna- man. a. Heeft Jacob oker-kleurige verf ge kocht (2). b. Annie kwam het boek Jeanne zelve brengen. c. Gisteren heb ik al flink vooruit ge werkt. d. Toen ik heel stil zat, kwam er een musch onder de tafel een stukje brood pik ken. No. 6. Ik zit buiten op de takken Tweemaal achtereen Roep ik heel hard om iets lekkers En ga dan weer heen. Oplossingen vorige Raadsels. 1. De thee, want die zet men en koffie trekt men. 2. Koffieboonen. 3. Een ezel slaapt tot hij wakker is. 4. Midden in Amsterdam staat een e. 5. De rook.

Soester Courant | 1927 | | pagina 1