Stormschade VERZEKERT U tegen Steenhofstraat 5, Telef. 2045 Hoest, Keelpijn 4 i SPORTKRONIEK VOETBAL CLUBNIEUWS V.V. „SOEST" Het 1ste elftal is j.1. Zondag een gevaar lijke klip omzeild, door Scherpenzeel met 21 te slaan. Het was een spannenden wed strijd van 't begin tot het einde. Door het spel open te houden en elkaar te begrijpen, heeft „Soest'' dezen wedstrijd verdiend gewonnen. Nog één zvvaren wed strijd wacht ons tegen Woudenberg, dus denk er om heeren, de laatste loodjes we gen het zwaarst. Voor het 1ste elftal wordt voor a.s. Zon dag een tegenstander gezocht. Soest II denk om je schitterende kans en houdt de j>untjes thuis. Soest-supporters, kom Zondag a.s. ons 2e elftal op passelijke wijze aanmoedigen bij haar pogen om de bovenste plaats te bereiken. o— R.K. SPORTVEREEN. „DE PLOEG" Limvio 4—De Ploeg 3 9—1. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Baarn: Eemland IDe Ploeg I. Soest; De Ploeg IIIL. V. V. III. We schreven voor enkele weken, dat Saes' turn wel als a.s. kampioen kon geacht wor den. Na de nederlaag in Soest geleden, is er echter wel een groote verandering gekomen. Ze moesten nadien nog verliezen van E. M. M. 2, om tenslotte nog gelijk te spelen tegen Limvio 2. Dit is uit 3 wedstrijden slechts 1 punt. Eemland daarentegen wist even zooveel wedstrijden te winnen en zich thans aan den kop te plaatsen. Al hebben zij slechts 7 wedstrijden gespeeld, zij wisten daaruit toch 11 punten te behalen. Saes- tum, die thans no. 2 staat, heeft uit 10 wed. strijden 14 punten. De kans voor de Baarn- sche vereeniging is dus mooi geworden. Al lereerst zal dan Zondag de nog te spelen 8 minuten gespeeld worden. De stand was toen nog 0O. Dat het daar geducht zal spannen, kunnen we wel aannemen. Eemland zal natuurlijk trachten de mooie kans te behouden. De Ploeg zal de punten echter zoo maar niet cadeau geven. Het is jammer, dat zij met invallers moet spelen. De midvoor o.a. had deze week het ongeluk tijdens zijn werk zaamheden zijn arm te breken, waardoor medespelen onmogelijk zal zijn. Laten daarom alle spelers hun best doen en eerlijk den strijd aanbinden. Op eerlijke wijze moest toch Saestum ook verliezen. Zou hier dan ook niet één punt kunnen worden veroverd. Nogmaals, allen flink aangepakt, dan kan een gelijk spel zeker het resultaat zijn. E. S. V. A. C. Beide elftallen keerden Zondag 1.1. met een nederlaag huiswaarts. E.S.V.A.C. II verloor te Amersfoort met 5—1 van Amsvorde III, terwijl Esvac I een flinke les kreeg van Soestdijk I en wel met 4_2. Wij hopen, dat de Esvaccers in den ver volge eens met meer enthousiasme zullen spelen; zij hebben bewezen het te kunnen, dus voortaan aangepakt. Soestdijk had voor dezen wedstrijd een medaille beschikbaar gesteld. Esvac I speelt Zondag 5 Febr. a.s. thuis tegen St. Voorwaarts uit Putten. Terrein einde Bosstraat. Begin van den wedstrijd Het 2e elftal vertrekt om half één per auto bus vanaf Hotel „De Gouden Ploeg"" om te Driebergen N.I.O. III te gaan bekampen. heeren Van Klooster en Koenders zich uit spreken, dat zij zich refereeren aan het be sluit van den raad, eenigen tijd terug met algemeene stemmen genomen. Hoewel beide heeren zich niet bepaald uit- preken, neemt de raad ten slotte aan, dat üj zich refereeren aan het raadsbesluit. En hiermede verklaart de voorzitter dit incident gesloten. Thans komt de gemeente-rekening 1926 in behandeling. De Heer Doorman heeft eenige posten ge vonden tot een bedrag van f300.die niet kloppen. De Heer Busch noemt een 30-tal posten, waarbij de begrooting, dienst 1926 is over schreden, zonder dat daarvoor suppletoire be grootingen aanwezig zijn, die deze uitgaven dekken. Er zijn posten bij, die met honder den, ja duizenden guldens zijn overschreden. De voorzitter zegt, dat de personen, die over deze posten konden beschikken, B. en W: niet tijdig hebben gewaarschuwd en zoo 'kon tenslotte geen raadsbesluit meer geno men worden om de posten te verhoogen. Dit zal in 't vervolg niet meer geschieden. Bij comptabiliteit is nu alles beter geregeld. De Heer Busch vraagt nog naar de gelden van de verkochte "bestekken van het gasbe drijf. De Voorzitter zegt, dat deze gelden waar schijnlijk op de legespost zijn verantwoord. Omtrent het grondbedrijf wordt nog weer gevraagd naar de belansen van de drie laatste jaren. De voorzitter antwoordt, dat deze nog niet klaar zijn en verklaart op een daartoe strek kende vraag, dat de administratie van "het grondbedrijf niet in orde is, maar er druk aan gewerkt wordt, dat alles nu goed wordt ge regeld. Er is een vergissing gemaakt ten opzichte van de boekwaarde, die verward is met kost prijs. Dientengevolge zal de gemeente nog kapitaal moeten beleggen. In 1928 wellicht f 15000.—. Wethouder Endendijk geeft bij deze zaak een toelichting, geïllustreerd met cijfers. Tenslotte wordt de gemeente-rekening '26 voorloopig vastgesteld en komen de begroo tingen aan de orde. Van de gelegenheid, die de Voorzitter geeft om algemeene beschouwingen te houden, maakt allereerst wethouder Koenders ge bruik en zegt o.m., dat velen de toekomst van Soest donker inzien. Hij evenwel niet. Het vele grondbezit, dat Soest heeft, zal tengevolge hebben, dat de belastingen kunnen worden verlaagd, wanneer er maar grond wordt verkocht. In den laatsten tijd gaat dat reeds aardig goed. De prijzen dienen niet te hoog gesteld. Het toezicht op het bouwen is sinds 1 Januari verscherpt. Alle bouwwerken wor den nu minstens 2 keer per week bezocht. Ook stelt hij zich voor met voorstellen te komen om het bouwen met klamp te ver. bieden. Het bouwen gaat hier voorspoedig. Thans rijn er 118 woningen in aanbouw. Sinds 1 Januari zijn er al 43 bouwvergunningen af gegeven. Elk jaar komen er hier meer dan 300 woningen bij. Voor dit toezicht staat 1 ambtenaar, terwijl in Amersfoort, waar per jaar plm. 600 vergunningen worden verleend, een 5-tal ambtenaren werken. In de Bilt met 319 vergunningen werken 3 ambtenaren. De wegen verkeeren hier in slechten toe stand. Een f 100.000 is zeker noodig om de bestaande wegen te vernieuwen en anderen aan te leggen met verharding. Hiervoor dient VOOR VILLA'S f 0.60 PER MILLE EN IN BOEDELS f 0.30 PER MILLE. Bi) het station Soestdijk geweer, die in een principieel betoog het Ka tholieke standpunt inzake den kindertoeslag bepleit. De Gemeente moet als modeLwerkgeefstei een loon naar behoefte uitkeeren, d.i. een gemiddeld gezin&loon en daarboven, begin nende bij het 3e kind een kindertoeslag. Dit doet ook de Landsregeering, die bij een ver mindering van de salarissen, den kindertoe slag verhoogde. De heer Busch toont zich tegenstander van kindertoeslag. Hij wenscht enkel loon naar prestatie, en houdt dan een beschou wing over het huwelijk, volgens zijn opvat tingen. De heer Grootewal te Soesterberg stelt voor dit jaar aan de personen, die minder dan f 1800.verdienen, den kindertoeslag te geven; voor hoogere salarissen komt deze te vervallen. In de toekomst wenscht hij af schaffing van den kindertoeslag. De heer Van Klooster wenscht dit onder, werp te verschuiven tot een bespreking der salariskwestie. Mr. van Doorne stelt zich op het standpunt van loon naar arbeid. De heer De Bruijn, hoewel voorstander van kindertoeslag wil, om een daad van bezuini ging te stellen, den kindertoeslag over de ge- heele linie met 50 pCt. verminderen. De heer Hilhorst bestrijdt den heer De Bruijn en berekent, dat de f 900.bezuini ging, die hierdoor wordt verkregen, hoofd zakelijk door 8 menschen moet geleden worden. De heer Endendijk sluit zich aan bij het be toog van den heer Hilhorst, terwijl de heer Van den Breemer het voorstel De Bruijn steunt. Ten slotte stelt wethouder Koenders voor op salarissen tot f2500.kindertoeslag "te geven. Het voorstel van B, en W. werd verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Met de linkerzijde stemden tegen de heeren v. d. Breemer, De Bruijn en Den Bliek. Ten slotte werd het voorstel Grootewal met groote meerderheid aangenomen. Hierna ging de Raad naar huis tot des avonds 8 uur. Bij den post; druk. en bindwerk enz., stelt de Heer Van Doorne voor de notulen in 't vervolg te laten drukken. De uitgever Bo- venkarnp heeft aangeboden de notulen gratis voor de gemeente te drukken, mits hij die officieele notulen als een bijblad van „De Soester" mag uitgeven. Besloten wordt dat B. en W. daaromtrent een nader onderzoek zullen instellen. Bij den post „Kosten van de Telefoon aansluitingen", zegt de Voorzittter, dat .hij geen gebruik zal maken van het aanbod yan de gemeente om gratis een aansluiting te ontvangen. Hij wénscht rijn aansluiting tfell te blijven betalen. Dinsdag 2 uur opende de Burgemeester de openbare vergadering. De Secretaris was wegens riekte afwezig. De Heer Groot fungeerde nu als zoodanig. Alle raadsleden waren op het appèl, be halve de Heer Grootewal. Na de gewone opening worden de notulen na een kleine wijziging op verzoek van den Heer Doorman goedgekeurd. Aan den technisch leider van het gasbe drijf wordt overeenkomstig zijn verzoek ont slag verleend tegen 1 Maart of zooveel eerder als de dienst dit toelaat. In afwachting van het rapport der ingestelde commissie zal later worden uitgemaakt of het ontslag eervol kan worden gegeven. Aan H. A. Vos wordt de voormalige poli- tiewoning aan de Veenhuizerstraat opnieuw voor een jaar verhuurd voor f200. Tot onderwijzer aan de openbare school in de Kerkebuurt wordt benoemd de Heer T. Broere, thans onderwijzer op wachtgeld te Bodegraven. De heer Grootewal komt ter vergadering. Enkele posten betreffende den dienst 1926 worden oninbaar verklaard. De Voorzitter stelt nu voor de gemeente rekening dienst 1926 voorloopig vast te stel len. De heer Busch vraagt hierna het woord voor een persoonlijk feit. In het hier verschijnend R.K. weekblad „Dt Bode", las spreker een verslag van een ver gadering van de R.K. Kiesvereeniging. In dit verslag staat: „Bij de rondvraag verzocht de heer Benschop het woord en spreekt zijn ver. trouwen uit in het medelid, den heer Van Klooster. In weerwil van de tegen Z.Ed. uit gebrachte beschuldigingen, waarvan er geene bewezen is geworden, vermeent hij, dat de heer Van Klooster het vertrouwen der R.K, kiezers heeft mogen behouden en verzochi de vergadering hiervan te doen blijken. Met algemeene instemming wordt hieraar. adhaesie verleend. Dus, zegt spreker, de Kath. fractie in den Raad gaat hiermede ook accoord en wijl èn de heer Van Klooster èn de wethouder Koen ders op die vergadering rijn geweest, acht spr. dit een verbreking van het accoord. In den raad is toch afgesproken het rappoort niet te publiceeren en alle partijen hebben besloten over deze zaak te zwijgen, ook de R.K. fractie. Spr. vraagt of de heeren Koen, ders en Van Klooster hun goedkeuring met het gesprokene van den heer Benschop wil len terugnemen. De heer Van Klooster merkt op, dat hij zich persoonlijk geheel aan de afspraak heeft gehouden, niets omtrent het rapport te zeg gen. Hij kan niet verhinderen, dat er in 'n ver gadering over de in Soest zoo bekende zaak gesproken wordt. De heer Van Doorne zegt, dat alle raads leden hun persoonlijke opinie over de zaak Van Klooster hebben gehad. Ter wille van den vrede en het belang van Soest is er ver der gezwegen. Het doel: de heer Van Kloos ter geen wethouder, is bereikt. Hoe de heer Benschop er toe komt om zooiets te zeggen, is voor spreker onbe grijpelijk. Ook op het werk van den heei Benschop zou ook wel een en ander aan te merken zijn. Ten slotte stelt spr. voor, dat de on den kapitaaldienst een bedrag te worden De neer Buscn merxr op, aat oe Degroo- nu duidelijk is opgemaakt. Toch moet spr. verklaren, dat hij zich niet met alle posten kan vereenigen. Zoo is bijv. voor armenzorg f 17.000.uitgetrokken, een bedrag waar schijnlijk veel te hoog, terwijl voor volks huisvesting en volksgezondheid weinig of niets wordt gedaan. Wel staat er voor volks huisvesting een groot bedrag op de begroo ting, maar dit wordt besteed om de huren van wanbetalers aan te zuiveren, een ver keerde maatregel, die zorgelooze menschen maakt. Ook nog wil spreker de aandacht vesti gen van B. en W., dat de gemeente-genees heer niet of zelden de scholen bezoekt, het geen door den Heer Grootewal wordt beves tigd voor Soesterberg. Tenslotte wenscht de Heer Busch den raad te laten beslissen, dat de ambtenaren verplicht zijn den Raadsleden, die dit vragen, alle ge- wenschte inlichtingen, gemeente-zaken be treffende, te geven. De Voorzitter heeft hiertegen bezwaar. Wenscht men inlichtingen, dan dienen die ge vraagd bij Burg. en Wethouders. Na een lange woordenwisseling tusschen beide heeren, geeft de Voorzitter ten slotte toe, dat de ambtenaren inlichtingen aan raads leden mogen geven, wanneer geen wethouder en geen secretaris aanwezig is. Bij de begrooting van het gasbedrijf komt aan de orde het voorstel van B. en W. om den post „Retributie voor het hebben van buizen in gemeentegrond" uit te trekken op memorie. De Heer Den Bliek wil, zoolang er een gasprijs is van 13 cent, er niet aan denken een retributie te heffen. Daarom wenscht de commissie ook thans daarover geen prin- cipieefe beslissing, want men bedenke, dat een retributie niet anders is dan een belasting voor de gasverbruikers. De Heer Endendijk, die het gasbedrijf on der zijn beheer heeft, verdedigt het standpunt van B. en W. en voert aan, dat rij, die het genot hebben gas in hun woning te kunnen verkrijgen, daarvoor een halve cent per M.3 mogen betalen. Tenslotte, nadat nog meerdere raadsleden hun meening hebben gezegd, wordt met 10 tegen 3 stemmen besloten geen retributie te heffen. Vóór retributie stemden de heeren Endendijk, Koenders en v. d. Breemer. Hiermede zijn de begrootingen der bedrij ven afgehandeld en zet men zich aan de be handeling der Gemeente-begrooting. Een der afdeelingen, belast met het onder zoek der gemeente-begrooting, had voorge steld de kindertoeslagen te doen vervallen wanneer het salaris meer dan f 1500.be- B. en W, hadden voorgesteld de loonen en kindertoeslagen voor het jaar 1928 niet te veranderen. In afwichting van de komende salarisherziening. De heer Den Bliek wil thans in principe uitgemaakt zien, of de gemeente al dan niet kindertoeslag zal geven. Soest moet bezuinigen. Daarom heeft de 2e afdeeling ook voorgesteld den kindertoe slag tot de helft te reduceeren. Spreker is voorstander van afschaffing van den kindertoeslag. Hiertegen komt de heer Hilhorst in het Vergadering van Woensdagavond te 7.30 uur. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer d. Breemer. Voor de verdere behandeling der begroo ting aan de orde te stellen, wenscht de Voorzitter eenige dringende zaken te behan delen. Goedkeuring wordt gevraagd tot verkoop van een perceel grond aan de Schrikslaan, tegen den prijs van t'2.50 per M2. en tot aankoop van een electroscoop ten dienste van Publieke Werken voor het vervaardigen van blauwdrukken. De kosten hiervan zul len f250.— bedragen. Beide voorstellen worden goedgekeurd. Als hierna wordt overgegaan tot de verdere behandeling der begrooting, vraagt de heer Busch eenige inlichtingen met betrekking tot de post van f17000.— voor Armenzorg. Weth. Endendijk zegt, dat dit bedrag is geraamd, omdat vorig jaar ongeveer een ge lijk bedrag moest worden uitgegeven. De toekenning der gelden uit dezen post heeft geheel plaats volgens de armenwet. De heer De Bruijn meent, dat de werk zaamheden aan Armenzorg verbonden voor één persoon te bezwaarlijk en te veel eischend zijn. Spr. zou tot instelling van een Burger lijk Armbestuur wenschen over te gaan. De heer Busch kan zich met een even- tueele instelling van een armbestuur vereeni gen. Spr. meent echter te moeten opkomen tegen de mededeelingen van den heer En dendijk. Aan hem is .een geval bekend, dat bij een verzoek om ondersteuning, eerst ge vraagd werd, of betrokkene naar de kerk ging. Toen dit niet het geval was, werd de ondersteuning geweigerd. Later kwam men echter op deze zaak terug en zou een bedrag van f5.— worden uitgekeerd. Wat echter te denken, als betrokkene f2.ont vangt en f3.— aan bons voor diverse levens, middelen, afgegeven door de Vincentius-Ver. en welke bonnen geteekend waren door den gemeente-ontvanger. Hij wenscht verder niet te spreken van Armenzorg doch van Maat schappelijk Hulpbetoon. Spr. meent tevens opgevangen te hebben, dat zich in den Soester raad een dictatpr bevindt. Hij voor zich zal aannemen, dat deze dictator te vinden is in den persoon Endendijk. De heer Endendijk zegt reeds gewend te zijn aan de groote woorden van den heer Busch en schrikt daarom in het geheel niet. De armenwet zegt, dat eerst de kerkge nootschappen hulp moeten verleenen. De gemeente mag slechts in het laatste geval hulp verleenen. Eenige pressie wordt nooit uitgeoefend. Spreker stelt voor naai het door den heer Busch bedoelde geval een onderzoek te doen instellen. De heer Grootewal ondersteunt de ge dachte tot stichting van een Burgerlijk Arm bestuur. De voorz. deelt mede, dat dit plan reeds lang is geopperd, een ontwerp-regeling ligt reeds lang gereed. Spr. kan zich er mede vereenigen, dat voor dit doel een commissie van voorbereiding wordt gekozen, waarvoor na gehouden stemming worden gekozen de heeren Van Klooster, Den Bliek en De Bruijn. Hierna doet de voorz. de mededeeli'ng, dat B. en W. inet betrekking tot dit voorjaar een middel meenen gevonden te hebben, om de werkverschaffing onveranderd voortgang te doen hebben. Van de post van f12000.— gewone dienst zal f2400.— worden overgeboekt naar weg- verbetering, terwijl van de post onvoorzien voor hetzelfde doel f3000.— zal worden ge- •iwftv).wOiuejl gèDlaciu vouV -rictcuutrvfl rijp maken van eenige complexen aan de Soesterbergschestraat, terwijl eveneens op den kapitaaldienst f 8000.zal worden uit getrokken voor aanmaak van rioolbuizen voor Afdoend geneesmiddel voor wonden excema fn huidaandoeningen Vraagt Uw drogist Omtrent den post: Kosten van het uitbrei. dingsplan, zegt weth. Koenders op een des betreffende vraag, dat hij dezer dagen het uitbreidingsplan wil voorleggen aan den ar- chitect Cliypers te Roermond. Na diens ad- aandacht vraagt voor vakkundig snoeien der nieuwe wegen. De heer De Bruijn merkt hierbij op, dat de arbeiders echter moeten begrijpen, dat dit een maatregel is, welke een volgend jaar niet weer kan worden toegepast. Spr. wijst hierbij tevens op aan de gemeente geleverde mallen welke niet geheel zouden voldoen, terwijl hij vies zal den raadsleden een kaart worden toegezonden en kan het spoedig in den raad worden behandeld. Na een lange discussie wordt besloten de rijwieltoelage af te schaffen behalve voor de politie en de opzichtersqbij de openbare wer ken, de heeren Meurs en Vos. Bij den post „Kosten van de politie" brengt de Heer Busch den voorzitter dank voor de bezuinigingen aangebracht bij de politie, maar wil tevens den voorzitter in overweging ge ven in de plaats van majoor Zwarts geen hoofd van politie te benoemen buiten het thans aanwezige personeel, tenzij een in specteur. Hij vestigt daarbij de aandacht van den Burgemeester op den oudsten agent. Bij de afdeeling brandweer vestigt de Heer De Bliek de aandacht op het slangenmateriaal dat niet in prima conditie schijnt te verkeeren. De post straatverlichting lokte eenig debat. Men meent, dat in plaatsen om Utrecht de straatverlichting goedkooper is. Wethouder Koenders weet, dat men in meerdere plaatsen in deze provincie eer meer dan minder be taalt. Omtrent die goedkoopere verlichting om Utrecht zal eenonderzoek worden in gesteld. Bij de posten subsidies, werd beslist, dat „het Groene Kruis" de gewone subsidie zal behouden en dat de wijkverpleging een ver hoogde subsidie zal ontvangen. Een aanvrage van de R. Kath. ziekenkas om subsidie werd afgestemd. Bij de afdeeling Openbare Werken stelt de Heer Dammers namens beide afdeelingen vooor in 't vervolg de ambtenaren en werk lieden te doen benoemen door den Raad. B. en W. verzetten zich hiertegen bij mon de van den Voorzitter, maar het mag niet baten. De Raad wenscht dit recht, hem bij de wet gegeven, te behouden of beter gezegd weer terug te verkrijgen. Bij dezen post werd tevens beslist, dat alle losse werklieden, die langer dan 6 maanden onafgebroken in dienst der gemeente zijn, ook een kindertoeslag zullen ontvangen. Mr. v. Doorne stelt bij den post plantsoe nen voor de bloemisten en tuinlieden alhier in de gelegenheid te stellen gratis een ge- meente-plantsoén te onderhouden en hen daarvoor het recht te geven een reclamebord in dit plantsoen te plaatsen. In andere ge meenten geschiedt zulks ook. Dit voorstel wordt gaarne geaccepteerd. De Heer Busch wil zelf een kweekerij in richten en vestigt de aandacht op het snoeien der boomen door ondeskundigen. Wethouder Koenders zegt, dat de gemeen te reeds een eigen kweekerij heeft. Hierna gaat de raad uiteen om Woensdag avond we'derom bijeen te komen voor de verdere afdoening der begrooting. boomen. De begrooting is hiermede nagenoeg ten einde. Bij de algeheeie goedkeuring der begroo ting door den raad, wordt door den heer De Bliek de volgende motie ingediend met betrekking tot 'de straatbelasting: De raad van oordeel, dat de zgn. straat belasting niet beantwoordt aan het beginsel belasting.betalen naar draagkracht, spreekt als zijn gevoelen uit, dat deze belasting haar oorspronkelijk tijdelijk karakter dient te be houden en dus onmiddellijk verdwijnen moet als door een streng doorgevoerde be zuiniging de financieele toestand der gemeen te dit mogelijk maakt. De heer Doorman wenscht genoemde be lasting zoo spoedig mogelijk te doen ver dwijnen en de inkomstenbelasting zoo noo dig te verhoogen. Tevens wil spr. de in het volgend jaar vrijkomende posten gebrui ken, om de heffing van opcenten op de ver mogensbelasting eveneens na te laten. RONDVRAAG. De heer De Bruijn vraagt of het ontwerp reglement van orde in B, en W. reeds is be handeld. Spr. kan zich er zoo niet mee ver eenigen. De heer Grootewal bespreekt de stichting van een 200 villa's en landhuizen, waarbij door -de gemeente de wegen gratis zouden moeten worden aangelegd. Hoewel dit aan de hand der verordening niet mogelijk is, wenscht spr. hiertoe toch over te gaan, daar hij hierin een groote vermeerdering der in komstenbelasting ziet. Weth. Koenders zegt toe een eventueele aanvrage in de vergadering te zullen brengen. Nadat nog door den heer Busch aandacht is gevraagd voor het slechte drinkwater in de Wieksloot en verschillende wegen aldaar, wordt de vergadering gesloten. PLAATSELIJK NIEUWS HET PAARDENGAT De groote verandering van het Paardengat nadert haar voltooiing. Men is thans druk bezig met de beplanting en thans reeds is te zien, dat deze verandering in meer dan één opzicht een verbetering genoemd kan wor den. Een vooruitgang voor de sport en het leelijke gat, waarin alle vuil geworpen werd, is in een aardige omgeving somgetooverd. Jammer is het echter, dat de jeugd thans reeds haar vernielzucht Iaat botvieren. Aan de ouders en het publiek daarom het verzoek hierop nauwlettend toe te zien en dit tegen te gaan. Ook de politie zal hieraan haar aandacht schenken en de bengels niet ontzien. RECHTSZAKEN De politierechter te Utrecht veroordeelde een smid van hier, wegens mishandeling van een paard, tot f 10.boete subs. 10 dagen hechtenis. MINISTER LAMBOOY De Minister van 'Oorlog en van Marine a.i. de heer Lainbooy, bracht Maandag een be zoek aan het vliegkamp alhier. HET OORLOGSMONSTER Maandag 6 Februari a.s. zal Nine Minnema uit Brussel over bovenstaand onderwerp in „Religie en Kunst" een lezing houden. Zij heeft in haar land de oorlogsellende mede gemaakt en zal hier een belangwekkende be schouwing over geven en de vraag beant woorden, hoe wij aan het oorlogsmonster kunnen ontkomen. S. V. V. SOESTERBERG Maandag werd door de Voetbalvereeniging S. V. V. te Soesterberg een feestavond ge geven in de concertzaal van Hotel ,,'t Zwaantje". Evenals altijd was het er zeer gezellig. Het spel van Henny en Willy van Noordt voldeed uitstekend en bracht de lachspieren meermalen in beweging, terwijl de»Jazsband voor een aangename afwisseling zorg droeg. Na een gezellig bal gingen allen voldaan huiswaarts. R.K. KIESVEREEN. SOESTERBERG De R.K. Kiesvereeniging houdt Zondag 5 Febr., na het lof, in de R.K. Militaire Ver eeniging haar algemeene jaarvergadering. Op de agenda komen voor: Opening. Notulen. Mededeelingen inzake den Soesterbergschen raadszetel. Jaarverslag secretaris. Rekening en verantwoording pen ningmeester. Bestuursverkiezing. TEGEN DE CORRUPTIE In een Zaterdagmiddag te Utrecht gehou den vergadering werd, na een rede van Mr. B. J. Nöthorn, van Zutphen, besloten om een voorloopig comité van actie tegen de corruptie in Nederland op te richten. Dit co mité: Mr. B. J. Nöthorn, Zutphen; C. J. F. J. Maassen, A'dam, secret., Keizersgracht 125; J. M. F. A. v. Dijk, de Bilt, penningm.; J. Adriaans, oud-gasfabrikant, Nijmegen; H. J. Levendig, A'dam; A. W. P. Visser, Soest, zal er toe overgaan, nader propaganda te maken voor een algemeene vergadering te Utrecht of te A'dam om te komen tot benoeming van een definitief comité. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent onderstaande gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau alhier. Rijwielbelastingmerk, Zakmes, Medaille, Zakmes, Hamer, Handschoen, streng Katoen, Bril, Schroevendraaier. Aangevlogen een duif. OP TRANSPORT Op verzoek van de politie alhier is door de politie te Helmond naar hier overgebracht zekere J. v. d. B., verdacht van verduistering. Na onderzoek en gevolgd procesverbaal is v. d. B. naar Utrecht overgebracht. AANKLACHT Door den heer H. werd bij den Off. van Justitie een klacht ingediend tegen zekere Van B. terzake beleediging. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, zal van een en ander procesverbaal opmaken. TREKHONDENWET Door de politie alhier werd procesverbaal opgemaakt tegen een persoon uit Bun schoten, terzake het laten trekken van een wagen door een hond, .welke kreupel was. Men zij gewaarschuwd. 'AI spelende geraaKte>Èe?Iït^jarige li ongaar, sche jongetje, 1. I. genaamd, op dc Veen huizerstraat alhier onder de vrachtauto van den steenkoolhandelaar Tak. T., die het on geval zag aankomen, remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat de jongen onder de auto kwam. Met gebroken linker enkel en ernstige hoofd-ontveliingen werd de knaap opgenomen en bij zijn pleegouders de familie S., binnengebracht. De toestand van den jongen is redelijk. T. trof niet de minste schuld. RADIO-DISTRIBUTIE Binnen enkele weken wordt een aanvang gemaakt met de in.bedrijf.stelling van cen trales voor radio-distributie. Elke aansluiting is er dan op berekend, zoowel Hilversum als Huizen te kunnen ontvangen. Een en ander houdt verband met wettelijke bepalingen, welke binnenkort in werking treden. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. DIEFSTAL Ten nadeele van den landbouwer W. alhier werden een partijtje juttezakken gestolen. De politie werd gewaarschuwd en slaagde er in de zakken bij de Oebr. v. d. H. te Amers foort op te sporen. Beiden erkenden den diefstal. Procesverbaal werd opgemaakt en de rest volgt. KONINKLIJK GOEDGEKEURD De vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken alhier ontving haar Koninklijke goedkeuring. VEELBELOVEND Deze week werd alhier een nieuw tran sportrijwiel gevonden in een sloot langs de Beukenlaan. Thans bleek, dat de 12-jarige M. H. uit Haarlem met dit rijwiel op stap was gegaan en ten einde zichzelf onvindbaar te maken, zich er op deze wijze van ontdaan had. De eigenaar had intusschen geweldig zijn draai, dat hij rijn karretje weer terug had. De jongen werd naar zijn ouders terug gebracht. JUBILEUM In de vergadering van de „H. Familie" werd het 50-jarig lidmaatschap herdacht van den heer Kersbergen. De jubilaris werd plech tig ingehaald en feestelijk toegesproken door kap. Schaapman, directeur der „H. Familie". Na afloop der toespraak werd hij begiftigd- met de gouden medaille. Bij het einde der vergadering werd in de St. Jozefvereenigïng gelegenheid gegeven, om den gouden jubi laris te complimenteeren. SNOEPREISJE Een minderjarig meisje uit deze gemeente wilde deze week eens een snoepreisje ma ken. Zij verliet heimelijk de ouderlijke wo ning, om zich per fiets naar elders te bege ven. In Nunspeet werd rij door de politie aangehouden en nog denzelfden avond werd zij weer bij haar ouders teruggebracht. „DE SCHOOL MET DEN BIJBEL" TE SOEST Dinsdagmiddag half twee had in het Pro vinciaal Gouvernementsgebouw te Utrecht eene openbare vergadering van het College van Gedeputeerde Staten plaats, ter behande ling van het door W. van Eek en drie andere ingezetenen ingesteld beroep tegen het be sluit, d.d. 29 September 1927, van den Raad dier gemeente, strekkende om medewerking te verleenen aan de stichting van eene school voor gewoon lager onderwijs door de Ver eeniging „De School met den Bijbel" alhier. Nadat de vergadering was geopend, bleek, dat geen woordvoerder was verschenen voor de Soester ingezetenen, die het beroep had den ingesteld. Daarom werd de openbare behandeling van deze zaak direct weder ge sloten. Gedeputeerde Staten zullen nader uit spraak doen. ZENDINGSAVOND Maandagavond had in de Rembrandtzaal de aangekondigde Zendingsavond plaats. Ds. Alkema, Geref. Pred. alhier, opende deze drukbezochte bijeenkomst, ging voor in gebed, las Psalm 67 en riep de talrijke aan wezigen een hartelijk welkom toe. Vervol gens gaf spr. het woord aan den heer en me vrouw ds. James Leijnse uit China, welke als onderwerp, hadden: „Het tegenwoordige China". Aan de hand van een prachtige serie lichtbeelden liet allereerst mevrouw Leijnse haar leven als zendelingsvrouw zien. De grootste moeilijkheid, aldus spr., stuit af op de Chineesche taal, zonder deze taalkennis kan men het Chineezenhart niet bereiken. Heeft men echter de taal geleerd, dan is er een ruim arbeidsveld ook voor de zendelings- vrouw. Door middel van huisbezoek, het houden van cursussen, Zondagsschool enz. kon er ook voor den enkeling veel gedaan worden tot heil van Christus' kerk. Ds. Leijnse het woord verkrijgende, gaf door woord en plaat een ruim idee van het huidige Chrina, de vreeselijksfe tuestanden, ergelijke afgodendienst wezen vervolgens uit, dat hier nog een arbeidsveld braak ligt, dat nooöe moet worden bewerkt, 't Zendings werk is echter uiterst moeilijk, daarom roept spreker, omringt ons met luid gebed gij Hol- landsehe zendingsvrienden, doch steun ons ook financieel. Op onze oproep kwamen, zegt spr., uit alle landen gelden binnen en nooit uit ons eigen Vaderland. Omringt ons dan als een muur met uw gebed en te geven, aldus eindigt spr. deze prachtige lezing. Dat ds. en z'n vrouw niet te vergeefsch hadden op geroepen, bleek uit een gehouden collecte, welke f 101.75 opbracht. Na afloop der lezing had in de koffiekamer een nadere kennismaking plaats met het echt paar Leijnse. Beiden zagen er in hun Chi- neesch costuum voortreffelijk uit. Dit cos- tuum was hun door Chineesche vrouwen geschonken, om je dragen tijdens hun Hol- landsche reis. FEESTAVOND De V.V. „Soest" houdt op Donderdag a.s. 5 avonds 8.30 uur, een feestavond in Hotel De Gouden Ploeg". Leden en Donateurs(trice's) zijn program ma's (tevens toegangsbewijs) toegezonden. Het bestuur rekent op aller medewerking, teneinde dezen avond te doen slagen. GEM. ARBEIDSBEURS Tot en met heden werden in <}e Gemeente lijke Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 153 werkeloozen, verdeeld als volgt: 8 Metselaars, 23 Opperlieden, 37 Grondar- beiders, 36 Losse arbeiders, 8 Timmerlieden, 2 Chauffeurs, 1 Loopknecht, 9 Landarbei ders, 3 Letterzetters, 2 Kantoorbedienden, 15 Schilders, 2 Stucadoors, 1 Koperbewerker, 1 Rietdekker, 1 Metaalslijper, 1 Meubelmaker, 1' Stratenmaker, 1 Bouwkundige, 1 Werkster. CHR. BESTURENBOND Vrijdagavond, 27 Jan., trad voor de verga dering in de Chr. U.L.O. alhier, van den Christ. Besturenbond op de heer J. Her- TioftS !r-> van A'darn, ambtenaar van het Ver- Het onderwerp-. „iVtei hoofd, harf wjn in dc chris telijke sociale beweging'', we'"" onderwerp door den spi eker in twee gedeelten weref be handeld: le de christelijk sociale beweging en ten 2e hoe daarin bezig te zijn. E. S. V. A. C. Burgemeester en Wethouders hebben bo vengenoemde vereeniging vergunning gege ven tot het houden eener verloting" ten bate van het clubgebouw-fonds. De prijs per lot bedraagt f 0.50. Degenen, die E.S.V.A.C. in zijn streven willen steunen, koopen alzoo een lot; prach tige prijzen zijn voor deze verloting beschik baar gesteld: Hoofdprijs een Burger's E.N.R. rijwiel; 2e prijs een eikenhouten dressoir en verder nog tal van andere mooie prijzen. Mijnhardt's Hoesttabktten. Doos 30 cent Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 cent Bij Apoth. en Drogisten. KERKBERICHTEN SOEST Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk) Ds. J. C. W. Kruis- hoop. li. Avondmaal. Nam. 6 uur (Kerk) Ds. J. I. van Schaick. H. Avondmaal. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal) Ds. J. 1. van Schaick. Nam. 6 uur (Rembrandtzaal) Ds. J. C. W. Kruishoop. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. J. C. W. Kruis hoop. Roomsch Katholieke Kerk. Parochie St. Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl. Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen Gebouw Religie en Kunst. Rembrandtlaan Geen dienst. Geref. Kerk Kerkgebouw Julianastraat Voorin. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Donderdagavond 7.30 uur Bijbellezing door Ds. J. v. d. Meulen. Kerkgebouw Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. B. Oosthoek. Nam. half zes Ds. B. Oosthoek. Woensdagavond half acht Ds. B. Oosthoek. SOESTERBERG Ned. Herv. Kerk. Nam. 6 uur te Soesterberg in de Chr. school aan den Postweg de Eerw. Heer. v. d. Heuvel. Nam. 2 uur Zondagschool voor kinderen van 6—13 jaar. Huis ter Heide: Voorm. 10 uur Ds. Vethake, van Utrecht. Nam. 6 uur Ds. Tuinstra. De maan? - Zeg jong, De maan Zijn ju! Verwoed ze Toe, ii Want voor Gaan wij Wat wee Dat er ee Die iederee Met eeuv Bangmal Je beunt Mijn vriend Bij Maan De vogel En had 1 We storen En doen Het werd De zon En Teun Reeds st Zij kropen Tot plot Zij waren Maar bi Die zagr Een r< En het 1 Naar De jong En da Wat nu! Ja, g' Zij dach Die h En Piet Dat h Maar ja Al wa Zij zate Hoog Nadruk KI

Soester Courant | 1928 | | pagina 2