Stormschade 11 nmiiireii rui andarts lllDE e. van Medei GEBRS. DE ROND f 72.00 Dr. P. D0NKEE A. WINTEF TE HUUR IMfiEBODEii ol ongemeii Zii-siaapKome aan de straal geiep Hollandsciie Pannen Te koop aangeboden 3-Lamps Radio-toestel Gegarandeerc zuivere Honint LICHTDRUK-inRICHTIIfl] Gedurende de Feestweek HET KINDERPARADIJS Dagelijksche Expeditie op AMSTERDAM. Wenscht gij Fa. Kareisen Rademaker MiJNHARDT's VERZEKERT U tegen Steenhofstraat 5, Telef. 2045 Tuin-, Bloem-, Landbouwzaden Rietmatten - Pluimveevoeders W.S. VELTMAN - Soest GAZELLE RIJWIELEN vanaf A. Fugers - Kerkstraat 3 Z0NDAQ AANWEZIG Dierenarts Net meisje Puikbeste Rode Star Tevens te koe? PENSION Gevraagd ie huur gevraagd Jongen gevraagd Medehuurder Flinke Jongen gevraagd Burgervvoonhuis Huize „Aangeland' C. F. van Klaarwater van 21-28 Maart ETALEEREN wij Em mers, Gieters, Sproeiwagens, Zandvormen, Rakets, Ballen, Springtouwen. GROOTE SORTEERING POPPEN. Poppenwagens, gebloemde, vanaf f2.25 Poppenwagens m. gummibanden vanaf f7.95 Kindertrekwagens met gummibanden vanaf f3.65. Auto-peds, vanaf f 1.25 Driewieler fietsjes, vanaf f4.95 LEEUWENSTR. 26, HILVERSUM - Tel 2175 Ook de Heer Hilhorst is deze gedachte toegedaan. De voorzitter deelt mede, dat, na publica tie, gelegenheid zal bestaan bezwaren in te brengen, met welke bezwaren later rekening kan wörden gehouden. Op recht van over gang kan niemand aanspraak maken. De heer Den Bliek acht deze weg van wei. nig belang, vooral met het oog op de vele toegangswegen in de onmiddellijke nabij heid. Deze weg zou in de toekomst een steeg blijven, waarin alle vuil geworpen wordt en gelegenheid biedt voor ongerechtigheden. Het voorstel Van Klooster in stemming ge bracht wordt verwopen met de stemmen van de heeren v. Klooster, Hilhorst, Pronk en v. d. Bremer tegen. Hierna komt in behandeling een voorstel tot verkoop van alle nog aan het Julianaplein gelegen gemeente-gronden. Weth. Koenders deelt hierbij mede, dat er thans gelegenheid is bedoelde gronden, waarop een schuld rust van f40.000.voor f45.000.— te verkoopen. Spr. wijst er tevens op, dat, bij verkoop, over een bedrag van f 6500.uit den gewo nen dienst moet worden beschikt, hetgeen echter geen bezwaar is, daar dit alleen een overboeking beteekent naar het grondbedrijf. Als een voordeel voor de gemeente kan ech ter worden aangemerkt, dat de gemeente een direct voordeel krijgt van f2000.we gens niet te betalen rente. Daarbij komt nog, dat bedoelde gronden steeds duurder worden door de jaarlijksche rente en later niet an ders verkocht zullen kunnen worden dan met groot verlies voor de gemeente. Spr. deelt tevens mede, dat het plan be staat nog dit jaar een 6-tal huizen op deze gronden te bouwen. De heer Doorman meent, dat het bedrag, door den weth. geschat op f6500.wel zal aangroeien tot f7500.Spr. wijst er te vens op, dat, hoewel de gemeente een ver lies heeft te boeken, een reserve moet wor den gevormd voor het nageslacht, hetwelk hij een fout noemt in de verordening. Spr. wenscht Ged. Staten hierop te wijzen. De heer Van Doorne komt ter vergadering. De heer Busch voelt niets voor de ge dachte van den weth. Buiten de f2000.— zal volgend jaar nog eens over een bedrag van f5500.— uit de gewone middelen moeten worden beschikt, hetgeen een belastingverhooging als gevolg kan hebben. Spr. s'telt voor deze gronden al leen dan te verkoopen, wanneer dit laatste bedrag niet naar de reserve behoeft te wor den overgebracht. De heer Den Bliek kan zich hiermede niet vereenigen. Er is thans gelegenheid deze gronden, welke een steeds terugkeerend ver lies voor de gemeente geven, van de hand te do.en. hetgeen mpet worden toegejuicht. Een groot gedéeltê'van het zgn. verlies zal worden gecompenseerd door de belastingen der 'nieuwe bewoners. De Voorzitter zegt, dat het door den heer Doorman bedoelde punt in de verordening reeds meerdere malen met Ged. Staten werd besproken. Spr. meent, dat deze gronden vroeger te hoog zijn aangeslagen, met welke taxatie thans echter rekening moet worden houden. Ook de heer Endendijk meent, dat, zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeel te dit verlies zal verdwijnen door de meer dere inkomsten aan grond-, personeele- en inkomstenbelasting. De heer Grootewal wenscht het verlies over 3 jaar te verdeelen. De heer Den Bliek vraagt zich af, waarmee Soest is te redden. Bezuiniging is niet meer mogelijk, hetgeen bij de laatste begrooting overduidelijk is gebleken. De vestiging van personen, dus meerdere belastingbetalers, is het eenige middel. Op een vraag van den heer Van Doorne, of heden een besluit moet worden geno men, deelt weth. Koenders mede, dat om spoedig antwoord is verzocht, daar anders tot aankoop van een terrein in Bilthoven zou worden overgegaan. Het voorstel tot verkoop dezer gronden in stemming gebracht, wordt hierna aangeno men met 10—3 stemmen. Tegen de heeren Busch, Doorman en Grootewal. 8c. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school aan de Kerkebuurt. Met algemeene stemmen wordt hiervoor benoemd P. A. van Meurs, te Erica. Het verzoek wordt hierna goedgekeurd. 12. Adres van G. Meerding, inhoudende bezwaren tegen door B. en W. opgelegde verplichting inzake ophalen asch en vuilnis. De voorzitter doet hierbij mededeeling, dat meerdere klachten zijn ingekomen, dat 'genoemde Meerding geen tuinvuil wenscht mede te nemen. De heer De Bruijn meent, dat hiervan ook niets in het reglement is vermeld. Ook de heer Busch wenscht deze verplich ting niet op te leggen. Voorheen werd dit vuil alleen medegenomen door het perso neel van de Wed. Vierkant, waartoe men ook toen niet verplicht was. Spr. kan zich indenken, dat, ter wille van de gemeentena ren, door B. en W. een regeling is getrof fen, dat hoogstens 2 H.L. vuil, waaronder ook tuinvuil, per huisgezin en per week, moet worden opgehaald. Dit beteekent ech ter plm. 1000 H.L. of 100 wagens per week, hetgeen ondoenlijk is. Spr. wijst tevens op de vele personen, welke, tijdens de ophaling door den heer Meerding, een abonnement bij de gemeente hebben moeten nemen. Ook de heeren Van Doorne, Hilhorst en Grootewal kunnen zich met een verplichting tot ophaling van het tuinvuil niet vereenigen, waarmee besloten wordt den heer Meerding te berichten, dat de raad het wenschelijk acht, dat kleine hoeveelheden tuinvuil wor den medegenomen. 13. Voorstel van B. en W. inzake uitbrei ding van het gasnet met credietaanvxage daarvoor en wijziging der begrooting van het Gasbedrijf 1928. B. en W. stellen den raad voor: 1. Uitbreiding Birkstraat. B. en W. machtiging machtiging te geven adressanten te berichten, dat tot aanleg van de hoofdbuisleiding in de Birkstraat zal wor den overgegaan, indien een gasafname van 10.000 M3 per jaar wordt gegarandeerd.' 2. Uitbreiding Lange Brink weg. Te besluiten tot de gevraagde uitbreiding en daarvoor een crediet te verleenen van 1446.25. 3. Uitbreiding Da Costalaan. Te besluiten tot de gevraagde uitbreiding en daarvoor een crediet te verleenen van f1585.—. 4. Uitbreiding Oude Utrechtscheweg. Te besluiten tot de gevraagde uitbreiding en daarvoor een crediet te verleenen van f497.50. 5. Uitbreiding Nieuwe Steeg. B. en W. machtiging te geven de gevraag de uitbreiding tot stand te brengen wan neer een gasafname van 5800 M3 per jaar zal zijn gegarandeerd of de drie onder de genreen te Baarn gelegen perceelen tot gas afname zullen overgaan indien het gemeen tebestuur van Baarn op het inmiddels ge daan verzoek tot het mogen leveren van gas gunstig zal hebben beschikt, en onder dit voorbehoud daarvoor een crediet te ver leenen van f4827.50. 6. Uitbreiding Schoutenkampweg. Te besluiten tot de gevraagde uitbrei ding, aangezien de N.V. Bouwterrein Ex ploitatie Maatschappij „Heidebloesem" te La ren (N..H.) zich bereid verklaard heeft de afname van 6x365 M3 gas per jaar te ga randeeren, en voor deze uitbreiding een crediet te verleenen van f 1242.50. Bestelkantoor: Amsterdam, Singel 307, Te lefoon 34522. £oest: Nieuwstraat 36, Birktstraat 10, Te lefoon 2240. 9. Voorstel van B. en W. tot uitkeering van een voorschot op de vergoeding ex art. 101 der Lager Onderwijswet aan de bijzon dere scholen. Goedgekeurd. 10. Behandeling van een 2-taL verzoeken van schoolbesturen tot het verleenen van medewerking door beschikbaarstelling van gelden voor aankoop van schoolbanken. Bedoelde verzoeken betreffen een aanvra ge voor schoolbanken voor de R.K. Jongens school en de Mariaschool, wegens uitbrei ding van het aantal leerlingen. Na een vraag van den Busch, of de hier bedoelde banken f 10-per stuk duurder zijn, dan de banken bij het openbaar onder wijs in gebruik, worden beide verzoeken goedgekeurd. 11. Behandeling van het verzoek van het Bestuur der R.K. Meisjesschool om mede werking te verleenen tot uitbreiding dier school. De heer De Bruijn vraagt waarom een uit breiding met 2 lokalen, als slechts 1 lokaal benoodigd is. Weth. Koenders deelt hierop mede, dat genoemde school thans recht heeft oj1 lo kaal en volgend jaar wederom op 1 lokaal kan aanvragen. Het bouwen van beide lokalen tegelijk brengt voor de gemeente een voordeel mee. 13a. Voorstel van B. en W. tot uitbrei ding van het gasbuizennet naar den Heide weg. De heer Busch vraagt hierbij waarom een der leidingen plm. 100 M. langer is dan di rect noodig, terwijl de leiding naar het rust oord „Buitenzorg'' eveneens plm. 200 M. kan worden bekort, door deze leiding langs andere wegen te doen gaan. De heer De Bruijn wijst er op, dat deze leiding door het bestuur van „Buitenzorg" gewenscht wordt, omdat genoemde vereen, daar nog 7 bouwterreinen heeft, terwijl door den heer Endendijk nog wordt medegedeeld, dat beide leidingen voor de gemeente geen kosten geven, doordat rente en aflossing van de te maken kosten worden gegaran deerd. De heer Grootewal merkt op, dat voor deze leidingen de fa. Wilson laagste inschrij ver is, doch dat een firma uit eigen gemeen te slechts f 10.meer noteert, in verband waarmede door weth. Endendijk wordt me degedeeld, dat dan de oplevering eenige maanden later plaats heeft; iets waarmede andere inschrijvers een zeer groot verschil in prijs opgeven. De heer Busch, die inmiddels over dit punt twee maal heeft gesproken, vraagt nog maals het woord. Als op een vraag van den Voorzitter, aari de leden hiertegen geen bezwaar wordt ge maakt, bespreekt de heer Busch nogmaals verschillende reeds eerder door hem bespro ken zaken, terwijl spr. vraagt, vóór het leg gen der buizen, op het te verwerken mate riaal goed toe te zien. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot toekenning eener rijwieltoelage aan den fitter-opnemer bij het Gasbedrijf. Dit punt gaat naar B. en W. terug en komt dus niet in behandeling. 15. Behandeling van een adres van L. J. Th. Bekkers te Soesterberg, verzoekende be schikbaarstelling van gemeente-grond voor plaatsing eener kiosk. Bovenstaand adres betreft een verzoek van L. J. Th. Bekkers (inmiddels overleden) om in gebruik te mogen ontvangen een perceel gemeentegrond in de onmiddellijke nabij heid van het vliegkamp en toestemming te verleenen tot plaatsing op dien grond van een kiosk voor verkoop van consumptie-ar tikelen. In verband met een servituut, gelegd op een gedeelte der gemeente-gronden bij aan koop van grond door den heer Couterier, alsmede met het oog op het drukke ver keer aldaar en een eventueele concurrentie aan de Soesterbergsche winkeliers, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. De Voorzitter deelt mede, dat van de Wed. Bekkers, na het overlijden van haar echtge noot, een verzoek is ingekomen, waarin ver zocht wordt, haar datgene toe te staan, wat reeds eerder door wijlen haar echtgenoot was aangevraagd. De heer Van Doorne geeft hierbij een overzicht, hoe deze zaak in de laatste jaren door den raad is behandeld. Een dure kiosk een solied en goedkoop adres voor Schilder en Behangwerk, Glas- en Verfwaren, Behang selpapier, Zeil en Linoleum? Wendt U dan tot SCHILDERS EN BEHANGERS LAANSTRA AT 8c en 13 - Glasverzekering. moest óp voorschrift van de gemeente wor den gebouwd, terwijl van middenstandszijde nooit bezwaren zijn ingekomen. Spr. wenscht hier de christelijke naastenliefde te betrach ten, met welke naastenliefde bij het dansver- bod evenmin rekening is gehouden. Jezus heeft, aldus vervolgt spr., het dansen en het maken van muziek in den Vastentijd ook nooit verboden. Spr. wenscht het gedane verzoek in te willigen. De heer Grootewal zegt, dat van midden standszijde nooit bezwaren zullen worden uitgebracht. In verband met genoemde kiosk heeft de Wed. verschillende verplich tingen na te komen, waarom ook hij advi seert het gevraagde te verleenen. Ook de heer Van Klooster wenscht goed gunstig te beschikken, doch vraagt, of niet een andere plaats kan worden aangewezen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. aldus adviseeren, omdat een en ander steeds te grootsch is opgezet. Spr. kan zich er mee vereenigen, wanneer niet meer dan 1 of 2 tafels met eenige stoelen in de directe omgeving van de kiosk worden geplaatst. Aldus besloten. 16. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een ingekomen adres van W. A. L. Cou turier te Amsterdam, vezoekende medewer king te verleenen door aan H.M. de Konin gin te verzoeken B. en W. te machtigen een vergunning ingevolge art. 5 der Drankwet boven het vastgestelde maximum te ver kenen. De heer De Bruijn is tegen alle vergunnin gen en zal aan genoemd voorstel niet me dewerken. Genoemde heer Couturier heeft daar een mooie verlofzaak, hetgeen spr. vol doende acht. Ook de heer Van Klooster kan zich hier mede niet vereenigen en begrijpt niet, dat door den raad moet worden meegewerkt, om den heer Couturier aan een vergunning te helpen. Spr. zou dit een onrecht vinden tegenover vele anderen, die reeds lang op een vergunning wachten. De heer Busch acht dit eveneens niet nood zakelijk en wenscht eerst menschen te hel pen, die zulks meer noodig hebben. De heer Grootewal vindt bedoelde ver gunning geen gevaar voor de inwoners van Soesterberg, doch vraagt zich af, of het heb ben van een vergunning meer te Soesterbeg geen bezwaar Is voor de andere vergunning houders. Als tot stemming zal worden overgegaan, wenscht de heer Endendijk zijn stem even te motiveeren. Spr. is er geen voorstander van, dat voorstellen gedaan worden door een meerderheid van B. en W., vandaar dat ook dit voorstel namens het geheele col lege in den raad is gebracht. Nu echter over dit voorstel zal worden gestemd, zal hij tegen stemmen. In stemming gebracht wordt het voorstel verworpen met 103 stemmen. Voor de hee ren -Doomranr v-.- Doorne- en- Koenders. 17. Vaststelling van een ontwerp-regle- ment van orde voor de vergaderingen van den Raad. Hoewel gelegenheid heeft bestaan bemer kingen in te dienen, wil de heer Van Doorne thans nog eenige bemerkingen maken. De heer Busch zou, voor tot behandeling wordt overgegaan, gaarne iets in het alge meen willen zeggen en begrijpt dan niet, dat hier een reglement van orde noodig is. Spr. heeft gedurende zijn lidmaatschap nog geen momenten gezien, die de instelling van een dergelijk reglement wettigen en wenscht zich zelf ook niet onder voogdij te stellen. Evenals dit door hem steeds is gedaan, zal hij ook in de toekomst de zaken zoo vrij mogelijk bekijken en bespreken, al begrijpt hij heel goed, dat dit reglement moet wor den gebruikt om de oppositie vast te leggen en zooveel mogelijk te besnoeien. Spreker heeft op dit oniwerp zeer veel aan te merken. De heer Van Klooster zou gaarne de no tulen bekort zien, hoewel alles natuurlijk goed moet worden vastgelegd. Hierdoor wordt veel werk vermeden en de leden hebben een belangrijk werk minder te doorworste len. De heer Van Doorne deelt deze meening niet en wil de notulen zoo uitgebreid mo gelijk, vooral met het oog op eventueele kwesties. De heer Den Bliek wijst er op, dat niet betrekking tot dit reglement verschillende opmerkingen zullen worden gemaakt. Het ontwerp omvat 65 artikelen en spr. voorziet een langdurige behandeling. Spr. stelt daarom voor de behandeling van dit punt tot een volgende vergadering uit te stellen, waartoe wordt besloten. Rondvraag. De heer Van Doorne wijst er op, dat er een lek zit in de gascommissie. In enkele bladen werd geschreven over zaken, die in genoem de commissie zijn behandeld. Spr. duit geen verraders en wenscht, dat een onderzoek' hiernaar wordt ingesteld. Spr. wenscht, dat de leden een schrijven zullen onderteekenen, door welke onderteeke- nlng zij verklaren, geen gegevens aan derden te hebben verstrekt. Hij wenscht haring of kuit en wenscht te weten, of hij met man nen van eer te doen heeft. Spr. bespreekt verder een slechte waterloozing op Nieu- werhoek. De Voorzitter zegt dit onderzoek toe en deelt gelijktijdig mede, dit onderzoek te zul len uitbreiden met het feit, dat reeds 2 uur na een geheime vergadering mededeelingen uit deze vergadering aan derden zijn gedaan. Een reëel onderzoek is volgens den heer Busch niet mogelijk. De notulen lieeft hij nog niet eens gezien. De openbare vergadering wordt hierna ge sloten. De raad blijft ;n geheim bijeen voor Belasting-reclames. SOEST GEBOREN: Albert Jan, z. v. A. v. Oostenbrugge en J. Kamphorst, Veenhuizerstr. 15a. Carola Antonia, d. v. L. de Rond en H. M. Beijer, Veenhuizerstraat 9g. OVERLEDEN: Berend Jan Willem Boevink, 14 jaar. Johannes Muis, 16 dagen. Willem Adriaan Spelt, 17 mnd. Aalt van den Essenburg, 82 j., wedr. v. E. Strumpel. SPORTKRONIEK VOETBAL E. S. V. A. C. Zondag 18 Maart a.s. gaat het le elftal naar Nijkerk om het elftal van dien naam te bekampen. Het is de tweede maal, dat deze reis wordt ondernomen; wij hopen, dat de spelers de zaak ernstig zullen opnemen en de 2 winstpunten mee naar Soest zullen brengen. Vertrek per autobus om half één vanaf Hotel „De Gouden Ploeg''. Het 2e elftal krijgt op eigen terrein bezoek van het Doornsche D.E.V. II, de kampioen van deze afdeeling; wij verwachten, dat de Esvaccers flink tegenstand zullen bieden. Aanvang van den wedstrijd 2 uur. Zaterdagmiddag 2 uur oefenen. o R.K. SPORTVEREEN. „DE PLOEG" De wedstrijd van het 3e elftal is Zondag j.1. niet doorgegaan. Zondag a.s.: Baarn: Eemland—De Ploeg. We hebben al eens meer over dezen wed strijd geschreven en verwachten wederom een spannenden strijd. „Eemland'', dat nog een kleine kans heeft op het afdeelings-kampioenschap, zal zich niet gemakkelijk deze kans laten ontnemen, terwijl De Ploeg zeer gaarne in de bovenste helft van de ranglijst wil eindigen en daar om den wedstrijd niet gewonnen zal geven. We verwachten, dat de spelers op eerlijke wijze den strijd zullen aanbinden. Wat de uitslag betreft, lijkt ons een gelijk spel niet onmogelijk. We hopen, dat vele onzer sup porters zullen meegaan, om op gepaste wijze de spelers aan te moedigen. Nader vernemen we nog, dat vermoedelijk de wedstrijd niet door zal gaan, doordat „Eemland'' uitstel heeft gevraagd in verband rriet den Stillen Omgang te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten. 75 ct Bij Apoth. en Drogisten KERKBERICHTEN SOEST Zondag 18 Maart. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Kerk) Ds. J. C. W. Kruis. tfoop. 's Avonds Kerk) geen dienst. Voorm. 10 uur (Rembrandtzaal) Ds. J. 1. van Schaick. Nam. 6 uur (Rembrandtzaal) Ds. J. C. W. Kruishoop. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. J. I. v. Schaick. Geref. Kerk Kerkgebouw Juüanastraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Kerkgebouw Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. B. (j)osthoek. Woensdagavond 7.30 uur Ds. B. Oosthoek. Vereenigfng van Vrijz. Godsdlenstigen Gebouw Religie en Kunst. Rembrandtlaan C een dienst. SOESTERBERO Ned. Herv. Kerk. Nam. 6 uur te 'Soesterberg in de Chr. school aan den Postweg te Soesterberg Ds. Vethake, van Utrecht. Huis ter Heide: Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. VOOR VILLA'S f 0.60 PER MILLE EN IN BOEDELS f 0.30 PER MILLE. Bij het station Soestdijk PLAATSELIJK NIEUWS FEESTAVOND DER AFD. SOESTERBERO VAN VOLKSONDDERWIJS Vrijdag, den 2en Maart, werd een feest- en propaganda-avond voor het openbaar onder wijs gehouden in het Hotel ,,'t Zwaantje", die uitnemend geslaagd mag heeten. De raambiljetten hadden als .spreker den heer Gerhard, lid der 2e Kamer aangekondigd. Plotselinge ongesteldheid noopte dezen aan het bestuur der afd. telegrafisch te berichten, dat hij verhinderd was, wat voor velen een groote teleurstelling heeft moeten zijn. Het gelukte echter den heer Lustig van Utrecht bereid te vinden de plaats van den aange- kondigden spreker in te nemen. Nadat door een dameskoor, door Soester- berg's gemengd koor en door het Zeister strijkje „Semper Crescendo" eenige zang en muzieknummertjes zeer verdienstelijk wa ren uitgevoerd, werd spreker door den voor zitter, den heer J. Sinning, aan de feestvieren den voorgesteld en ontving hij het woord. In zijn rustige, maar vloeiend uitgesproken rede ging spreker de geschiedenis der pacifi catie na en releveerde, hoe mannen van uit- ecnloopende richting met waardeering voor elkanders beginselen dezen tot stand hadden gebracht. Evenwel wat door hoogstaande figuren als Dr. Bos en De Savornin Lohman als de rust voor ons Lager Onderwijs was begroet, waarin openbaar en bijzonder ondewijs in eerlijke en edele concurrentie naast ëlkam der voort konden werken, bleek in vele ge vallen een utopie. Erkende Lohman, dat het openbaar onder wijs op een eigen plaats en positie in onze samenleving recht had, Dr. Kuijper eischte drie-derde van het onderwijs voor zich. De gemakkelijkheid, waarop bovendien met een handvol handteekeningen een school, een eigen school aan de gemeenten kon worden afgedwongen, bracht geen ideaal-toestand. Vele gemeenten, zelfs noodlijdende gemeen ten in Drenthe, werden gedwongen uitgaven te doen als gevolg van de zoogenaamde pa cificatie, waardoor ze financieel voor goed werden gedupeerd. Spreker wilde maar niet ophalen, op welke wijze dikwijls met hand teekeningen geknoeid was. Hij gunde den voorstanders van bijzonder onderwijs hun scholen, maarverkregen langs eerlijke en billijke wegen. Daarmede eischte hij ech ter tevens voor zich en de voorstandes van openbaar onderwijs het recht op, het wel zijn der openbare scholen te behartigen. Dit was het streven van „Volksonderwijs". Deze verceniging had getoond de belangen van de openbare schóól steeds te verdedigen daarom wekte spreker de aanwezige niet- leden op dezen avond nog tot die vereeni- ging toe te treden. Een luid applaus was de dank voor de met groote aandacht beluisterde rede. In het verder verloop van den avond de jeugdige vereeniging „Soesterberg's Ge mengd Koor" nog verschillende zangnum mertjes, waarvan „Vesper" en „Weverlied. je" zeer verdienstelijk werden gezongen. De jonge vereeniging blijkt haar taak ernstig op te vatten en het „willen" schijnt zoo sterk aanwezig, dat we nu reeds zeker zijn voor het koor van slagen. Het strijkje „Semper Crescendo" hand haafde haar goeden naam en bood verhef fende en vaak keurige muziek. Het negental jongelui, alle oud-leerlingen der school, hebben met het tooneelstukje voor kinderen „Jan altijd tevreden", de aan wezigen kostelijk vermaakt. Ons dunkt, die appel smaakt naar meer. Een en ander heeft meegewerkt om de afd. Soesterberg een kostelijken avond te bezon gen. Het was dan ook geen wonder, dat staande de vergadering zich nog 19 leden voor „Volksonderwijs" opgaven. De tooneel-* zaal van ,,'t Zwaantje'' was geheel bezet. COLLECTE VOOR DE ZENDING Maandag 19 Maart a.s., hopen eenige da mes wederom een aanvang te maken met het inzamelen der gelden „Guldens-collecte" voor de zendings.corporatiën te Oegstgeest. De opbrengst in 1927 bedroeg f148.—. Deze collecte wordt beleefd aanbevolen. ZAADHANDEL - Niouweweg 3 NEDERLANDSCHE BLINDENBOND Uitgaande van genoemde organisatie, zal op Vrijdag 23 Maart, in het gebouw „Re ligie en Kunst" te Soest, een propaganda- kunstvaond worden gehouden. Welwillende medewerking voor dezen avond zal worden verleend door het Soester Gemengd dubbel kwartet en anderen. Als spreker zal optreden de Heer Joh. v. d. Berg, propagandist van den Ned. Blinden. Bond. Van harte hopen wij, dat voor dezen avond groote belangstelling bestaat. Immers heeft de Ned. Blinden.Bond in zijn streven zoozeer van noode de sympathie en belangstelling van allen, die met het lot der blinden begaan zijnn. De blindenzorg in Nederland wordt tot nog toe geheel overgelaten aan de par ticuliere liefdadigheid, waardoor verreweg de meeste blinden verkeeren in omstandighe den van voortdurende zorg en afhankelijk heid. Vooral op het platteland en in de kleine steden laat de toestand der blinden zeer veel te wenschen over. Het médelijden wat men zoo gaarne voor de blinden over heeft en wat Zich zoo dikwijls uit in 't geven van een dubbeltje of een kwartje, dit medelij den helpt de blinden niet. Integendeel, hier door worden vaak de schoonste gevoelens in hen aangetast. De blinden meenen aan spraak te mogen maken op een behoorlijke, onafhankelijke plaats in de samenleving, een plaats welke hen verheft boven eiken vorm van publieke weldadigheid. De blinden vra gen arbeid, nuttigen arbeid, waardoor zij zelf een bestaan in de wereld kunnen vinden. Om dit te bereiken, acht de N. B. B. het de moreele plicht van de gemeenschap, dat is dus de Overheid, de zorg der blinden op zich te nemen. Het eerste noodige is, goed onderwijs en uitgebreide vakopleiding. In dit verband streeft de Bond naar leerplicht ook voor 't blinde kind. Over dit inder daad zeer belangrijke onderwerp zal a.s. Vrij dag 23 Maart a.s., uitvoerig worden ge sproken. De Heer Joh. van den Berg, die in 't gan-> sche land voor de belangen van zijn lotge noten pleit, mag zeker ook in Soest wel re kenen op de belangstelling van velen. Ge zien de goede medewerking, welke wij hier boven noemden, belooft het niet alleen een leerzamen, doch tevens een kunstvollen avond te worden. Comité van voorbereiding: De dames L. W. de KoeyerSmit, H. Funke en R. H. Wagenborg en de heeren L. den Bliek, J. J. de Koeyer, G. H. Veenstra en J. Rink. GEGUND Het bouwen van een logies-barak, in de kamp van Zeist, voor de luchtdoel-artille rie, is opgedragen aan Mulder's Handels Mij. te Soesterberg, voor de som van f 15.250. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent onderstaande gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau alhier. Koffieflesch, Reflector, Rijwielbelasting- merk, Lederen tasch met inhoud, Stuk haak werk, Schort, Dameshoed. Aangeloopen een hondje en een hond. GEM. ARBEIDSBEURS Ingeschreven werden 91 werkeloozen, ver deeld als volgt: 9 Metselaars, 22 Opperlieden, 17 Grondar- beiders, 22 Losse arbeiders, 2 Timmerlieden, 6 Landarbeiders, 2 Kantoorbedienden, 3 Schil ders, 3 Pannendekkers, 1 Mach. houtbewer ker, 3 Voegers en 1 Chauffeur. R.K. WERKLIEDEN-VEREENIOING Deze week hield bovengenoemde vereeni ging haar jaarvergadeing. Door bedanken van den voorzitter opende de secretaris de vergadering en sprak het welkomstwoord speciaal toe aan den ambte naar van het R.K. Ziekenfonds. Hierna werden de notulen goedgekeurd en gaf laatstgenoemde ambtenaar een goede uit eenzetting van de werkwijze van het R.K. Ziekenfonds en spoorde de niet-leden aan lid te worden van genoemd fonds. Door den adviseur werden een 6-tal nieu we leden geïnstalleerd. Het jaarverslag van den secretaris gaf een vooruitgang van het ledental van ongeveer 30, terwijl het breedvoerig de werkzaamhe den omschreef van de vereeniging. Door den penningmeester werd verslag uitgebracht van de financiën der vereeniging. Deze sloten met 'n batig saldo van ruim f 100. Als bestuursleden werden gekozen de hee ren Egbers en Zeeland, terwijl de heer Hom met algemeene stemmen als voorzitter werd gekozen. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt, waarna de vergadering werd gesloten. INSPECTEUR VAN POLITIE Tot inspecteur van politie is door den bur gemeester alhier benoemd de heer A. F. Schreuder, thans in gelijke betrekking te Heerlen. WERKVERSCHAFFING Woensdag werd in de Chr. U. L. O.-schoo'l een gecombineerde vergadering gehouden van de A.R. Kiesvereeniging en den Chr. Be sturenbond. De heer Lodeezen, secretaris van den Besturenbond, hield een inleiding over het vraagstuk der werkverschaffing. Aan de bespreking, welke daarop volgde, werd door verschillende aanwezigen deelgenomen. ONGEVAL Het 5-jarig zoontje van den heer Laseur alhier kwam Zaterdagmiddag uit de autobus. Het kind wilde meteen het huis binnenloo- pen en liep pardoes tegen een aankomende luxe auto. Met een gapende hoofdwonde werd de jongen in zijn ouderlijk huis bin nen gedragen. Den autobestuurder trof niet de minste schuld. AUTOBOTSING Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur reed de zoon van den brandstoffenhandelaar Tak, alhier met een volgeladen Ford-vrachtauto met brandstoffen in de richting Kerkebuurt. In de Middelwijkstraat kwamen van de tegenovergestelde richting 2 luxe auto's aan gereden. Juist op het allerlaatste moment trachtte de bestuurder der luxe auto, ge naamd W., uit Amersfoort, tusschen de vrachtauto van Tak en de andere luxe wagen door te rijden, met als gevolg, dat de vracht auto van voren werd aangereden en tegen een boom werd geslingerd. De zoon van Tak geraakte bekneld tus schen de geheel vernielde carosserie, doch bekwam hoegenaamd geen letsel. Erger was de zich op de Ford-vrachtauto bevindende knecht, Pieper, er aan toe. Deze bekwam leelijke vleeschwonden aan de hand. Dr. Donker, die spoedig aanwezig was, verbond hem. Tegen den autobestuurder, de W. uit Amersfoort, is procesverbaal opgemaakt. DE GESTOLEN FIETS TERUG De achter een perceel Ln de Kerkstraat weg genomen damesfiets is teruggevonden achter een café in de buurt. De caféhouder, die de fiets wel had zien staan, was in de ver beelding, dat een ot ander, wat wel meer ge beurt, ze daar tijdelijk had neergezet. Door het krantenbericht opmerkzaam geworden, gaf hij ze in handen van de politie. Het rij wielplaatje was eraf genomen. Waarschijn lijk heeft de dader niet geweten, waar met de fiets te blijven. ONGELUK Een uit de richting Amersfoort komende auto overreed een dochtertje van v. d. H. aan de Steenhofstraat. De auto ging het meisje over 't hoofd en bracht haar ernstige wonden toe. t Kind werd bij dr. Rupert binnengedra gen, die de wonden verbond, waarbij bleek, dat 't ongeluk tamelijk goed was afgeloopen. Door de politie werd van een en ander procesverbaal opgemaakt. TEGEN CORRUPTIE ln een Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden vergadering van het comité- mr. Nöthorn tegen de knoeierijen in de staats-, gemeente, en andere bedrijven, is opgericht de vereeniging „Algemeen Be lang", ten doel hebbende bestrijding van corruptie in alle bedrijven, te streven naar belasting-verlaging en het tegengaan van alle oneconomische uitgaven. Het bestuur is uit de volgende heeren sa mengesteld: mr. B. J. Nöthorn (Zutphen), voorzitter; E. J. Duetz (Utrecht), Buys Bal lotstraat 6, secretaris; J. A. Adriaans (Nij megen), penningmeester; A. W. P. Visser (Soest), dr. v. d. Meyle (Heeze). Wagenaar (burgemeester van Workum), dr. H. Na- ber (Hoorn) en P. Brand (Utrecht). De Koninkl. bewilliging zal worden aange vraagd, terwijl de jaarlijksche contributie is vastgesteld op 1.00. Het ligt in de bedoeling van genoemde vereeniging plaatselijke afdeelingen te stich ten, waartoe waarschijnlijk ook in onze ge meente zal worden overgegaan. CHEF FITTER Bij het gemeentelijk gasdistributiebedrijf wordt thans door Burgemeester en Wet houders gevraagd een hoofd van dienst met den titel van chef fitter, op een aanvangsloon van f40.— per week, met 5 twee jaarlijksche verhoogingen van f2.per week, tot een maximum van f50.— per week, vrij wo nen en vrij gebruik van gas. Dienstjaren in andere gemeenten doorge bracht tellen niet mede. Een en ander behoudens goedkeuring van den Gemeenteraad. Kennis van admi nistratie strekt tot aanbeveling. LICHTBEELDEN STATIONS KOFFIEHUIS SOEST Op verzoek herinneren we nog even aan de lichtbeelden, die heden, Vrijdagavond, in het Stations-koffiehuis worden vertoond vanwege de Pluimvee.vereeniging. De en tree is slechts 10 cent voor niet-leden. En kele muzieknummertjes zullen ter afwisse ling worden gegeven. CORRESPONDENTIE Wegens plaatsgebrek moet ons vervolg verhaal „Teun Mest en Pietje Deftigheer", tot een volgend nummer wachten. UITSLAG der aanbesteding uitbreiding gasleidingnnet. Volgens bestek: Wilson, Den Haag f 10180. De Ruiter, A'dam f10580. J. Mulder, Soes terberg f10690. Visser en Smit, Papendrecht f10900. Firma Boering, Sliedrecht f11060. Ellerkamp, Rotterdam f 11111. C. Verdonk, Wezep f11454. A. in 't Veldt, Voorburg f11900. Mij. Maberg, Utrecht f12400. Firma Scheepers, Heerlen f12445. Visser, Papen drecht f13850. Kruiff, Ede f 15594. Langere leveringstermijn: J. Mulder, Soes terberg f10190. C. Verdonk, Wezep f11260. Mij. Maberg, Utrecht f10950. Kruif, Ede 14594. Sophialaan 13 - Telef. 215 Spreekuur: 9-II en 1-3 uu Fondsleden 9-10 uur. Telefoon 2025 gevraagd, liefst voor den da doch kan ook voor dag en nacl P.G. F. v. Middelkoop, KI. E gendaalweg 24, Soest. per H.L. (70 K.G.) f5.25. Friesche Zandaardappelen, ge per H.L. (70 K.G.) f5. Franco thuis. DORUS DE ZOETE Hartweg No. 34 Soestdi, 1 eiken staande schemerlamp n zijden kap, fonkel 'nieuw. Eige fabrikaat. Birktstraat No. 31a Soes Juffrouw, van nette familie, zoel te Soestdijk, tegen kleine vergoi ding en genegen in de huishoi ding te helpen, doch beslist i net gezin. Br. fr^onder no. 4( bureau van dit braa. per 15 April te Soest, door f; milie van 4 personen, gemeul kamers, met of zonder pensio. Br. fr. met prijsopgave ond. n< 267 aan v. d. Ven's Boekhande Baarn. een vrijstaand huis met schui en een flink stuk grond voor kij pen. Aanv. 1 April. Br. fr. no. 4( bureau van dit blad. Plm. 1500 Holl. pdnnen met vor fen te koop. Tejilevragen bij Bosboom, Burg^). Grofhesfra; 55, Soest. 1 Engelsch ijzeren ledikant (1 pers.) 1 Eng. ijzeren ledikant ('2 pers.), 1 viool en 4 opvouwbar stoeltjes, enz., eenige blauwbran ders en Petrol.stellen. Te zien bi J. SMIT, Birktstraat 24, Soest. voor licht werk. Eemstraat no. IC Soest. gevraagd, mits^Hkpezin, i: zeer mooi ga^^T^^rs- aan de; hoofdweg. Huurprijs billijk. Bi no. 404 bur. van dit blad. Uit voorraad leverbaar alle sooi ten Pootaardappelen tegen scher concurreerende prijzen. Nieuwstraat 55 *- Soestdijl 1417 jaar, voor alle voorko mende werkzaamhéden. Hoendei park „Wok", Beukenlaan, Soes- Zeer voordeelig te koop aange boden geheel op wisselstroom. Br. fi no. 402 bur. van dit blad. te huur, voor klein gezin,- nabij heid station Soestdijk en R.K kerk, Soest. Br. fr. no. 400 bu reau van dit blad. uit eigen bijenpark. Flacon netto inhoud 5 ons 90 cent Schoutenkampweg 16 Soes Blauwdruk, Witdruk, Ozaliddrul Typen en Copieeren van Bestel ken, etc. Electrische Lichtdruk Inrichtm, Melkpad 15, Baarn Telef. 20

Soester Courant | 1928 | | pagina 2