Luxe Auto-verhuur SENKPMG Uoor degene, die soms ongerusi zijn VENEMA Uitgave: G. SMIT, Soestdijk. Bureau: Vanj1Weedestraat 35, Telefoon 2181 Srs, P. VERHOOG C. Verschoor, Nieuwstr.57 Rey, de Vrouwen-moordenaar. D, F. VOIGT Drogist. KLEERMAKERIJ DE EERSTE G00ISCHE HULPBANK Gemeenteraadsverslag. 7e Jaargang Vrijdag 13 Juli 1928 No. 28 DE SEÏ13Ö COllIMNir Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Baarn en C. J, VAN DAM, Rademakerstr. 15, Soesterberg ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK ilet grooter don 48 en niet kleiner dan 36 reoelo, n ïbriek worden Ingezonden. Bi) opname vergoeden wq actueelc (niet plaatselijke) gedichten f 2.50. (Ingezonden.) BRIEF VAN EEN EXAMINANDUS door R. IJMER Geachte Tante, Oom en Neef, Hoe maakt U het tesamen? Met mij is het niet best gesteld, 'k Word reeds een dag of acht gekweld: 'k Zit voor mijn eindexamen. Mijn nachtrust offer 'k er voor op, Ik slaap slechts enk'le uren; Voor dag en dauw sta 'k alweer op, •t Is een verschrikkelijke strop; Ik heb wat te verduren. Een wandeling in de natuur Is 'n ongekende weelde; 't Is leeren voor, 't is ieeren na, Van talen en van algebra, 'k Ben werk'lijk een misdeelde. Ik eet haast niets, ik drink haast niets, Ik denk slechts aan studeeren; Mijn hoofd is moe, mijn keel is droog, En steeds staat mij maar voor het oog: Dat vreeselijke leeren. 't Examen is een kwellerij" Is daag'Iijks mijn conclusie; Dan werk ik weer vol ijver voort, Want als ik zak, dan is verstoord Mijn allerschoonst' illusie. Geachte Tante, Oom en eef Leef lang nog blij tesamen; Weest steeds tevreden met Uw deel, De één krijgt weinig, d' ander veel, En ik.... ik krijg EXAMEN. K. A. H. v. bericht ik, dat de nieuwje bezems, waarvan in mijn vorige advertentie sprake was, ge durende OMBEPAALDEN tijd gegarandeerd is. HOOGACHTEND, Rijwielhandel, Torenstraat 20, Soest E.K.R., R'JOSE, WILHELMINA RIJWIELEN OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. OPENING DER JACHT De Burgemeester van Soest brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bij beschikking van 29 Juni j.1. hpeft goedge vonden te bepalen, dat de jacht op de wildr soorten zal zijn geopend in de verschillen de provinciën gedurende de tijdvakken in die beschikking genoemd, van welke tijdvak ken ter secretarie dezer gemeente kennis ge nomen kan worden en tevens aan het ge meentelijk aanplakbord. De Burgemeester van Soest, G. DEKETH, Soest, 11 Juli 1928. MOND-EN KLAUWZEER De Burgemeester van Soest brengt hierbij ter algemeene kennis, dat in de gemeente een geval van Mond- en Klauwzeer voor komt. De Burgemeester voornoemd, 'G. DEKETH. Soest, 9 Juli 1928. Het is geen sensatie-lust, die ons drijft tot den bovenstaandeh titel. Integendeel, wij kiezen hem slechts om meer aandacht te trekken voor feiten, die herhaaldelijk terug- keeren en waarvan de menschheid toch maar niet schijnt te willen leeren. Eenige jaren terug hadden we Landru, kort geleden in Berlijn een slager, die het zelfde misdrijf op zijn geweten had en zich niet geneerde omworst van vrouwen en meisjes te maken, die aan zijn hand ten offer vielen. Hoe gruwzaam ook, is dit feit absoluut vast komen te staan en door een bekentenis bevestigd. Hij verkocht die worst even kalm als ware zij samengesteld uit zuivere bestanddeelen. Landru zag er geen been in zijn slacht offers op zijn gemak te verbranden in zijn fornuis. Rey, die eenige dagen geleden gearres teerd werd wegens moord op verscheidene vrouwen en meisjes (naar een vijftiental vermisten wordt onderzoek gedaan), is het jongste geval van, dien aard. Hij paste wor ging toe en liet daarna de ongelukkigen op alle mogelijke manieren verdwijnen door hun lichamen in ravijnen te werpen, te begraven of in stukken te snijden. Wanneer we de van hem verschenen foto's eens nauwkeuriger bekijken, lijkt hij ons daarop absoluut geen aantrekkelijk man toe. Zoodat dit niet de oorzaak kan zijn van het feit, dat zoovelen van het zwakke geslacht hem als toekomstig echtgenoot uitverkoren. Vermoedelijk wist hij zich zeer rustig en betrouwbaar voor te doen alsmedete laten blijken, dat hij financieel geen te ver achten partij was. Welk een bedrog. Het was hem juist te doen om 'de spaarduitjes van zijn goedgeloovige slachtoffers. Het is echter onbegrijpelijk, dat met. voor beelden voor oogen als van een Landru er toch nog steeds weer vrouwen gevonden worden, die zonder goede informaties in te winnen, maar lichtzinnig voort gaan met relaties aan te knoopen, naar aanleiding van een berucht soort advertenties, met meestal totaal vreemde personen. Slechts het feit, dat er eventueel een goed financieel huwe lijk kan worden aangegaan of wel de ge dachte van „onder dak te komen" kan dit verklaren. Niettemin blijft ook deze verkla ring zwak, omdat een normaal en gezond denkend mensch zich niet kan voorstellen, dat men ter wille van „geld" zulke risico's durft te loopen. Nu behoeft men niet aan te komen met het praatje, dat zulks slechts voorkomt bij de veel lichtzinniger buiten- landsche vrouwen, want onder de slachtof fers van Pierre Rey behoort ditmaal ook een Hollandsche. We kunnen dan ook niet genoeg waar schuwen tegen het ingaan op huwelijks-ad vertenties. Zeker, er zijn onder die adver tenties meer eerlijk gemeende dan opzette lijke lokvogels, dochwie kan de goe den van de slechten onderscheiden? Slechts een nauwkeurig onderzoek naar de stellers vermag dit te doen. "Wil men dan ook on'- danks alle gevaren toch in verbinding treden., neemt dan eerst absoluut afdoende informa ties alvorens tot verdere kennismaking over te gaan. In dit verband is het goed te wijzen op 'n ander soort advertenties, waarvan de in- houd even verderfelijk kan zijn. Wij bedoe len annonces, waarin gouvernantes, kinder juffrouwen, typistes op buitenlandsche kan toren, dames van gezelschap enz. gevraagd worden. Maar al te vaak worden op deze wijze meisjes in den val gelokt, die bestemd zijn voor denhandel in blanke slavin nen. Deze handel vindt hier in Holland, dank zij de sluiting der verdachte huizen.) gelukkig wel is waar geen afzetgebied meer. doch het buitenland met plaatsen als Lon den, Berlijn, Nevv-York, Rio de Janeiro, To kio, Peking, Constantinopel, Parijs enz. enz. biedt daarentegen een des te groote „han delsterrein". Na een sollicitatie wuidt hel meisje In kwestie in den regel uitgenoodigd tot een persoonlijke bespreking, waarbij zij niet an ders ontmoet dan„allerliefste men- schen", meest dames. De verbintenis komt tot stand en zij gaat mee een buitenlandsche reis maken, hetzij dan als dame van gezel schap, kinderjuffrouw, particulier secretares se of iets dergelijks. Eenmaal over de grens ontpoppen zich de werkgeefsters of werk gevers spoedig in hun ware gedaante. Dan is er echter niet veel redding meer mogelijk. Een paar sterke slaappoeders of nog erger middelen maken het arme kind volkomen wil loos. Zonder eenig opzien te baren kan zij zoodoende op de plaats van bestemming worden afgeleverd en gaat zij haar moreelen en zedelijken ondergang tegemoet. Komen zij dan na eenigen tijd al eens in de gelegen heid, doordat zij de straat op gezonden war den om „klanten" te winnen, zich tot de politie en via deze tot het consulaat van haar land om bescherming te wenden, dan durven de ongelukkige schepsels niet uit angst voor een wereld, die geen medelijden en begrijpen doch slechtshardheid kent. en zinken zij al dieper en dieper. Toch hebben zij geen schuld. Neen, de maatschappij met zijn vele „heeren", die niet hooger, ja lager dan een beest staan en een dergelijken augiasstal op hun gewe ten hebben, treft de schuld. De slachtoffers, die terug willen en zich zouden trachten op te heffen uit het slijk, zijn wij dan ook zedelijk verplicht weer aan te nemen in onze samenleving en hun alle hulp en steun te verleenen, omdat zij even rein, neen reiner zijn dandiezelfde samenle ving. Zij willen immers weer MENSCH worden in 'n maatschappij, die slechts weinig „men- schen" kent. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN HET WERELDGEBEUREN IN DEZE WEEK Buitenland. In Engeland dringt inen aan op meer spoed bij de behandeling van het Kellog-Pact. De „Daily News" wenschte zelfs, dat de beant woording op j.1. 4 Juli zou zijn geschied, dat is op den Amerikaanschen onafhanke lijkheidsdag, hetgeen niet nagelaten zou heb ben een grooten en vertrouwelijken indruk op het Amerikaansche volk te maken. Ook lord Cecil, die een ras.echte anti-oorlogsman is, wenscht meer spoed. Een ander conser vatief blad „Observer" zegt: „Sir Austen Chatnberlain moet niet toestaan, dat zijn inzicht verduisterd wordt door technische formaliteiten, laat hij nu zijn moreelen moed toonen en zijn besluit om te onderteekenen aankondigen". Hoewel al dezen aandrang uit invloedrijke kringen natuurlijk niet zonder gevolg zal blijven, zijn- de manhen van de Downing- I straat niet gewend zich te haasten en daar door te overhaasten. Amerika oefende niet temin reeds critiek uit en wel op het feit, dat Engeland bij de geheele behandeling van het Kellogg.Pact zoo weinig voortva rendheid betoont. Het pact is immers zóó eenvoudig, dat een dergelijke traagheid slechts te verklaren zal zijn als in het ant woord van de Engelsche regeering daarvoor bevrediging is te vinden. Wij weten, dat Engeland zal aanvaarden en kunnen voorts met goed recht vertrouwen, dat als het eenmaal zoover is, vermoedelijk deze week reeds Engeland in zijn antwoord dan niet met holle gestes, maar met daden van practisch nut voor de gansche wereld zal Jcomen. In ieder geval belooft dit Anti-Oorlogs- Verdrag een grootsch slot te verleenen aan Coolidge's bewinds-periode als President der Vereen. Staten. In Frankrijk wordt het herstel van het economisch leven thans met kracht door Poincaré voortgezet. Hoewel de franc op een vijfde van zijn waarde, n.1. 10 ets., is gestabiliseerd, heeft men thans ten minste weer een vaste munteenheid verkregen, die het verstrekken van credieten betrouwbaar der maakt. Zeker valt het voor de kleine renteniers niet mede, daar hun hiermede de kans op het terugkrijgen van hun vermogen ontnomen is en het kapitaal-bezit dus met vier.vijfde deel is verminderd. Zij waren aan dezen toestand natuurlijk reeds lang ge wend en zelfs aan nog grooter misère, tóen de franc een tijd lang niet hooger kwam dan plin. 7 ets., doch hun verwachtingen op waarde-herstel in de toekomst zijn den bodem ingeslagen. Toch hvas deze harde maatregel noodig, want het is duidelijk, dat zonder een degelijken en vasten grondslag geen opbouw mogelijk is. Dat de Franschen dit zelf inzien, bewijst wel het feit, dat Poincaré de stabilisatie tot stand wist te brengen met nagenoeg algemeene instem ming, terwijl het tevens het groote vertrou wen in het bewind van Poincaré aantoont Het moet voor dezen staatsman, een der grootsten van Europa, een buitengewone voldoening zijn te zien, dat zijn werken naar betere internationale en nationale levensmo gelijkheden, zoowel in birfnen- als buiten land, ten hoogste gewaardeerd wordt, zelfs door oude vijanden van Frankrijk, zooals Duitschland. Dit laatste hebben we ook voor een groot deel te danken aan 'n ande ren, niet minder eminenten volkeren-leider, n.1. Dr. Stresemann, Duitschland's minister van Buitenlandsche Zaken, die ook ernstig streeft naar verwezelijking van het zich meer en meer baan brekende idee: „Volke renbond en Vrede", en aldus feitelijk met Poincaré samenwerkt. Ook nu is weer de waarheid gebleken van de uitdrukking: „De overwinnaar verliest". In Griekenland is Venizelos er in geslaagd weer de leiding in handen te krijgen. Of het lang zal duren? We zullen eerst de nadere berichten eens afwachten alvorens hierom trent onze conclusies te uiten. Niet minder in overeenstemming hierme de was de merkwaardige rede van den Bel gischen oud-Minister Van der Velde, in een op 8 Juli j.1. te Luik gehouden vergade ring, waarbij hij het socialistisch standpunt met betrekking tot het Rijnland uiteenzette. Het hoofdbestanddeel van zijn rede was: „De chef van den generalen staf heeft ge zegd, dat wij een sterk leger noodig hebben omdat onze regeeringen, door het Rijnland te bezetten, een sterken wrok tegen ons hebben uitgelokt. Er is echter een andere logische oplossing en dat is: het Rijnland te ontruimen. Dit is het standpunt, dat ik Vrij dag in de Kamer heb verdedigd. Welnu, toen ik dit zei, gaf de helft van het ministerie bescheiden teekenen van instemming, in de wandelgangen van de Kamer zeiden ver scheidene leden van de meerderheid mij, dat zij mij wel hadden willen toejuichen, terwijl de socialistische fractie eenstemmig van oor deel was, dat, wanneer een groote mogend heid, die betalingsverplichtingen op zich ge nomen heeft, deze nakomt, zij dit niet doet omdat er vreemde garnizoenen in haar land gelegerd zijn, maar omdat zij niet kan leven en zich herstellen zonder het crediet van het (buitenland. De bezetting is dus nutteloos. Wij staan voor dit dilemma: den Rijn bezet houden en ons begeven in den bewapeningswedloop, die tot oorlog leiden moet, of het Rijnland ontruimen en ons met daden en niet met woorden begeven op den ontwapeningsweg. Dit zijn thans de twee politieken in Euro pa: de nationalistische en de internationalis tische politiek, die de veiligheid zoekt in de toenadering tusschen de volken. Deze poli tiek leidt tot den vrede, de andere tot den oorlog, doordat zij den haat toespitst. Wij hebben thans de keuze: vrede of zelfmoord, want een nieuwe oorlog in Europa zou zelfr moord beteekenen". niing daarmede) bleven steunen. 2. Het Processie-verbod geldt nog steeds. 3. Bij de stemming over het wetsvoorstel o[> de naamlooze vennootschappen hielpen alle leden van de S.D.A.P. den minister van J-istitie om het voorstel „er door" te krijgen. 4. De Staatsloterij blijft door het werken vin de Sociaal Democraten in leven. 5. Dat bij den Paus opnieuw een gezant schap zou worden geaccrediteerd, is nog steeds verhinderd. 6. Op Juliana.dag door de Radio-uitzen ding van een soc. program inplaats van een Oranje-huldiging, enz. enz. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat lang- z am maar zeker de idealen van de Sociaal Democraten in wetten worden verwezenlijkt. Over het feit, of een en ander wenschelijk is, willen wij het niet hebben, doch het ge val op zich zelf willen wij toch wel even bezien. m GASFORNUIZEN EN COMfOREN OVERTREFFEN ANDERE EN... ZIJN GOEDKOOP. Let op onze Spaarbranders van MASSIEF KOPER met automa tische luchtregeling. Gasfornuizen vanaf f62.— Overal verkrijgbaar. Adres voor den handel DAMES- EN HEEREN- HEEREN MODE-MAGAZIJN F. C.KuiperstraatIG - Telefoon 2169 Is de ziekte er eenmaal, dan ook nog: werkt deze voorbehoedende enting gunstig, maar ik raad U aan dit niet af te wachten. Die zijn dieren eens heeft laten enten, slaat vast geen jaar meer over. Eischt enting met entstof van Prof. De Blieck en Dr. van Heelsbergen, dan is U gewaarborgd goede entstof te ontvangen. BURGELIJKE STAND Binnenland. We meenen goed te doen om even de .aan dacht op een feit te vestigen, dat ongetwij feld het grootste gedeelte van alle Nederlan ders zal zijn ontgaan. We bedoelen, dat ons extra parlementair kabinet successieve lijk het partij-program van de socialisten ver werkelijkt. Zeer zeker geschiedt dit min of meer onbewust. Maar het feit iswaar. We zullen dit even met een paar bewijzen aantoonen. 1. Bij de verwerping van het voorstel van den Minister van Waterstaat waren het alléén de Soc. Dem. Kamerleden, die het voorstel (Radio-belasting) (uit volle instem- Joh. H. v. d. Meiden, Amersfoort. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ Aco. deze rublck betreffende, kunnen worden gezonden nan den KiO. 1 Lieshout, Dir Landbouwschool, Montfoort. Postzegel qroot Dephterie en Pokken, DE kippenziekten. Als we over ziekten praten, die ons pluim vee bedreigen, dan schieten ons altijd als eersten te binnen de bovengenoemde ziekten. Als eersten, zeg ik, omdat deze ziekten de grootste schade aan onzen pluimveesta pel berokkenen en we met bijna wiskundige zekerheid kunnen rekenen op haar komst. Maar weinige pluimveestallen blijven van deze ziekte verschoond en de gevolgen zijn verschrikkelijk. Diphterie en Pokken. Men zou denken, dat dit twee verschillende ziekten waren, maar de smetstof blijkt dezelfde te zijn. Vertoont de ziekte zich meer in bek en keel, dan noemt men het diphterie; zijn de kenteeke- nen meer uitwendig aan kam, oogen, enz. dan noemt men het pokken. We zullen van deze ziekten een nauwkeu rige beschrijving geven, dan weet ik zeker, dat ieder haar direct kan onderkennen. Diphterie. Men bemerkt in bek en keel van het zieke dier al spoedig een geelachtige, kazige, stinkende massa, die het slikken en ademhalen bemoeilijkt. Heel vaak wordt ook de oogholte aangestoken, terwijl de luchtpijp soms zoo vol uitscheidingsproduc ten zit, dat het dier den verstikkingsdood sterft. Sterke vermagering treedt op, daar het dier te ziek is om voldoende voedsel tot zich te nemen. Pokken. Het tweede ziektebeeld is geheel Uitwendig en bestaat uit wratvormige knob beltjes op kam en lellen. Zeer vaak breiden deze zich nog verder uit, zoodat de oogen geheel dichtzwellen en het dier vermageren moet en sterft, omdat het geen voedsel meer kan vinden. Pokken en diphterie doen veel schade. Het sterfteprocent is vrij hoog, terwijl de dieren, die genezen, sterk vermagerd zijn. Bovendien staat de eierpfSductie gedurende de ziekte geheel stil, terwijl het nog maan den duren kan, eer de genezen dieren weer met leggen beginnen. Nooit meer zullen ze het aantal eieren halen, waar we op gere kend hadden. Broedeieren mogen we van dergelijke dieren niet verwachten, want met de bevruchting is het treurig gesteld. Geneesmiddelen tegen deze ziekte zijn er vele in den „handel". Er zijn er ook wel bij, die genezend werken, maar wat hierbo ven is gezegd over bevruchting en eierleg blijft waar. Een eenmaal aangetaste koppel kippen wordt een horloge zonder veer. Zoo weinig heil verwacht ik van genees middelen in dit geval, dat ik ze stilletjes voor bij ga, zonder ze zelfs te noemen. Er is voor deze ziekte een middel, dat voorbehoedend werkt, zoodat de dieren niet aangetast kunnen worden, een middel dat werkt als de inenting tegen pokken bij tneni- schen. Per kip kost het maar weinig, nie mand behoeft het hierom te laten. Vereeni- gingen vinden hier nog een mooi arbeids veld, daar het enten in groote massa voon- deeliger uitkomt. Stelt U eens in verbin ding met een veearts ter plaatse en U zult zelf de kosten zeer gering vinden. September komt de ziekte al opdagen. Laat dus enten voor "September. Bij kuikens kan het zelfs al met succes geschieden. SOEST GEBOREN: Adrianus Willem, z. v. A. W. Beckeringh en C. v. d. Kaa, Utr. weg 4. Carolina Alida Margaretha, d. v. H. de Ruijgt en <A. van Doorn, Eigendomweg lc. Johanna, d. v. A. Riksen en A. C. Schwegler, Nieuweweg 1. Wilhelmus Cornelis, z. v. W. Majoor en A. A. de Bruin, Postdwarsweg 2. Cornelis, z. v. C. C. van Es en A. v. d. Horst, Gallen.- kamp Pelsweg 6. ONDERTROUWD: C. A. van Vliet en N. Korver. GETROUWD: A. van Velzen en R. Webber. C. G. v. d. Belt en J. Plekkepoel. A. J. Godzen en J. C. H. Botnans. Antje Wendt, 1 j., d. v. M. Wendt en T. Renes. BAARN GEBOREN: Hiilebrad Cornelis Johannes, z. van Grasmaijer en A. de Graaf. Daniël, z. v. H. van Wilsum en J. S. H. v. d. Hoek. Leo- nard Philippus, z. v. C. Ph. Plaat en W. C. Pegman. ONDERTROUWD: F. A. van Duijne en M. E. de Vos. J Ph. Seton en W. van der Laan. GETROUWD: I, Willemse en E. W. van Meulenaarsgraf. A. Rademaker èn E. Batavier. P. W. Dijkman en A. Limper. OVERLEDEN: Jacobus Stephanus van Eek, 43 j., geh, met M. Verheij. Jeanne Willemine Spruijt, 62 j., geh. met A. Frederikse. Clara Johanna Wilhelmina, 4 weken, d. v. Th. F. H. Blom en C. J. Adolfse. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Van niets neemt men zoo langdurig af scheid als van de jeugd. Men waant dat ze nog altijd op den drempel staat, maar dan is ze meestal reeds lang weg. MAANDAG. De grootste kunst van den ouderdom is, zich te herinneren, dat men jong is geweest zonder te vergeten, dat men 'het niet 'meer is. DINSDAG. De jaren trekken verder, Maar wat een geest ook zaait, Dat wordt nooit meer vertreden, Door stormen niet verwaaid. Carmen Sylva, WOENSDAG. Wat de hemel ons toezendt, kan de hemel veranderen, maar aan de rampen, die wij ons zelf op den hals halen, is geen ontkomen. DONDERDAG. Zich gedurende eenige uren in het bijzijn van vreemden, zacht en vriendelijk voor te doen, is niet moeilijk, maar tehuis die zacht heid als een deugd aan te kweeken, dat is een andere zaak. VRIJDAG. Wij zijn nimmer zoo verstoord op anderen, als wanneer wij reden "hebben om ontevreden te zijn over ons eigen gedrag. ZATERDAG. Iemands vooroordeelen overwinnen betee- kent meestal diens geluk vergallen. Doorzitten bij wielriiden, btukloopen van Huid en Voeten, en Verbranden der Huid door de zon, verzacht men dadelijk en geneest men spoedig door onmiddellijk te behandelen met Bij Apoth m D VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. De raad onzer gemeente kwam j.1. Maan dagmiddag in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. De heeren Den Bliek en Grootewal kwamen even later ter vergadering. Na opening door den Voorz. en lezing der notulen, komt de agenda in behande ling. 1. Vaststelling van de notulen der verga dering dd. 26 Juni 1928. Ongewijzigd vastgesteld. 2. Vaststelling van besluiten: a. tot wijziging der gemeente-begrooting 1927; b. tot wijziging der begrooting gasbedrijf, grondbedrijf en gemeente.begrooting 1928. De heer Doorman maakt hierbij een op merking over het staatje van wijzigingen en vraagt of de bedragen verwerkt zijn in de balansen van het Grondbedrijf, waarop dooi den Voorz. wordt medegedeeld, dat een en ander verricht wordt op verzoek van Ged. Staten. Beide besluiten worden daarna vastgesteld. 3. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot afsluiting van een kasgeldleening. 2 Aug. 1928 zal moeten worden overge gaan tot het aflossen van een lijdelijke kas geldleening, groot f 175000.—. Waar inmiddels meerdere uitgaven moesten worden gedaan, waarvoor de noodige in komsten niet in gelijke mate binnen kwa men, stellen B. en W. den Raad thans voor een tijdelijke kasgeldleening aan te geven van rond f 220000.—. Besloten wordt bedoelde kasgeldleening aan te gaan met het Alg. Burgerlijk Pen sioenfonds tegen een rente van 4 pCt. 4. Vaststelling van een besluit, tot beleg ging van gelden. Vastgesteld. 5. Vastëlüng van: a. een besluit tot verhuur van gemeente gronden; b. een besluit tot intrekking van een be sluit dd. 13 December 1927 tot verhuur van grond. B. en W. stellen den Raad hierbij voor aan J. Verhoef, Kostverlorenweg 1 en G. Kok, Beetslaan 11, elk een perceel grond te ver- iiuieii, Jcsp. iCgL-ii Ci'eii pujo viAi i j.j >_ji f9.20, zulks ten bate van het grondbedrijf. A'ldus vastgesteld. 6. Voorstel van B. en W. tot het benoe men van een commissie van taxatie der huren van de woningen der in deze gemeente in het belang der Volkshuisvesting werkende woningbouwvereenigingen met aanvrage van een daarvoor benoodigd crediet. In verband met de herhaaldelijk ingekomen verzoeken van bewoners van woningen der in deze gemeente in het belang der Volks huisvesting werkende Woningbouwvereeni gingen en Stichtingen, om medewerking tot het verlagen van de vastgestelde weekhüren, zouden B. en W. het wenschelijk achten ter onderzoek dezer materie een overzicht te hebben van de huren, welke voor de wonin gen zouden moeten gelden, indien deze ge bouwd waren in den thans bestaanden eco- nomischen toestand. Zonder omtrent eene huurverlaging voor- uit te loopen, zouden B. en W. uitsluitend, met het oog op het gewenschte onderzoek, eene schafting wenschen op te dragen aan een daarvoor te benoemen Commissie, be staande uit drie deskundigen, wonende in deze gemeente. Teneinde aan deze wenschen uitvoering te kunnen geven, stellen B. en W. den Raad voor een crediet van f 150.— te verleenen. De heer Busch vraagt zich af, welke des kundigen dit werk zullen moeten verrich ten. Spr. ziet geen verbetering als alleen een onderzoek bedoeld is, om na te gaan, of de gen van de Bouwvereenigingen. Het mee- rendeel der arbeiders is hiermee niet ge baat. Een huurprijs van f4.— per week bij een weekloon van f20.vindt spr. veel te hoog. Spr. wijst er op, dat door een ver laging der huur van genoemde woningen de strop voor de gemeente, welke thans reeds f 40.000.— is, wederom grooter wordt. Volgens spr. zijn de huren van alle wo ningen veel te hoog. Spr. wenscht bedoeld onderzoek uit te strekken over alle wonin gen. Wanneer dit niet plaats heeft, acht hij het onderzoek overbodig. De Voorzitter wijst er op, dat alleen een onderzoek bedoeld is, om na t egaan, of de huren der woningbouw-vereenigingen in overeenstemming zijn met den huidigen kostprijs, terwijl weth. Endendijk de opmer king maakt, dat de gemeente met de parti culiere woningen niets uitstaande heeft. Wel is spr. van meening, dat een verlaging der huren van een gedeelte der woningen, zal inwerken op de huren van alle woningen. De heer Grootewal wijst er op, dat, zoo als door den heer Busch bedoeld, niet een huurbasis van f 4.— bestaat. Spr. kent wo ningen, die zelfs f7.huur doen. Spr. wil hierop thans niet verder ingaan, hij zal het rapport rustig afwachten. Volgens den heer Hilhorst heeft de ge dachte van huurprijsverlaging een belang-1 rijk punt van bespreking uitgemaakt op de vergadering der Woningbouw.vereen. „St. Joseph". Het verzoek aan de gemeente tot instelling van bedoelde commissie is hieruit geboren. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. 7. Vaststelling van een besluit tot het aan vaarden van strooken grond ter verbreeding van een weg.

Soester Courant | 1928 | | pagina 1