en rwtftsmii cfe -fuud VEN E MA LA PORTE Co. Luxe Auto-verhuur Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau jan Weedestraat 35, Telefoon 2181 D, F* VOIGT Drogist. Reparatie - inrichting Van Popta Service Ford Dealer Ontwikkelen en afdrukken Fotohandel F. A.VOSKUIJL soesiflijK, uan uieenesir.53, Tel. 2056 Baarn, Laanstraat 103, Telefoon 396 Het vrije Standpunt, KLEERMAKERIJ Uituoering van EMenorders. Incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Deposlt C. Verschoor, Nieuwstr.57 Gemeenteraadsverslag 7e Jaargang Vrijdag 14j»t»mber 1928 No. 27 de 5de5ïïï! eaxm Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. ONZE RIJMKRONIEK Bijkantoren: VAN DE VEN"S Boekhandel, Baarn en VAN DAM, Rademakerstr. 15, Soes torberg Bijdragen, niet gi voor deie rubriek t «ctueele (nle< plaaUeltjke) gedichten f 2.50. dan -18 en niet kleiner dun 36 regel*, moge ■den Ingeionden. Bjj opname vergoeden wij voo INadruk verboden (Ingezonden.) EEN ZOMERDAG OP DE HEIDE Wazig, dampend, mistdoortrokken, liggen hei en dennenbosch trekken moeizaam sluierscheurend, zich uit 't vochtig nachtkleed los. Spinnewebben tegen boom en, teek'nen zich spookachtig af, daar de dauw, de dunne draden, zilveren omhulsels gaf. ..Zon kom met Uw licht en warmte"! is de roep van al wat leeft. „Warmtebron, gij milde schenkster, die ons weer nieuw leven geeft". Gloeiend, in haar gouden glorie, gluurt zij over 'n heuvelrug en breekt door met gulden stralen, jagend mist en damp terug. Allerwegen komt beweging, in 't geboomt' en op het mos, 't ritselt zachtkens in de struiken, vogeljubel breekt nu los. Stil verlaten ligt een zandweg, diep er in. het karrespoor door een kar met heideplaggen, recht getrok. ken als een voor. Stralend uit een blauwen hemel, droogt 'de zon nu bosch en hei, alles gaat van warmte geuren, bijen, hommels zoemen blij. want de dophei staat te bloeien, tooit zie' met een lila kleed, houdt de bloempjes, zwaar van bloemzoet, voor het bijenvolk 'gereed. Ongemerkt haast, naakt de middag, en de zon staat op haar hoogst, bramenstruiken dragen bloesem, fluist'ren van een ruimen 'oogst. In de verte wuift de rogge, lauwig-warm heen 'en weer zachtkens buigen onder 't windje zware aren op en neer. Alom beerschen rust en kalmte, niets xvat hier de stilte stoort, Slechts het kraken van de dennen, wordt van tijd tot tijd gehoord. Zoo verstrijkt de gansche middag, tot de avondscheem'ring valt en het paard van 't keuterboertje na zijn dagtaak wordt gestald. Edelwild in 't bosch verscholen, komt nu schuchter aan den rand, Konijnen zitten op den heiweg, laten sporen na in 't zand. 't Bosch worcft donker, en de kleuren van de hei vervagen gauw Na een dag vol zonnewarmte dekt een nevel alles af, Aan de aard' het vocht weer gevend, wat deez' aan het luchtruim gaf. Wazig, dampend, mistdoortrokken nu van alle warmte los, wachtend op een nieuwen morgen, rusten hei en dennenbosch. S. d. V. voorbij. En nu moge men, tegen deze mee ning protesteerende, zeggen: „Jawel, maar de een krijgt een zakvol en de ander slechts een handvol van 's Levens ellende en moei lijkheden". Dit is of schijnt althans volko men juist, doch is evenwel al zeer moeilijk na te gaan. Er zijn nog geen Xj-stralen ge vonden voor de doorlichting van de men- schenziel, en wij weten waarlijk niet, welk een massa grievend zieleleed of onherkenbare wanhoop ons somwijlen in een prachtige luxe auto voorbijsnort, of wel, verborgen ligt achter den opgevvekten glimlach van den mensch, die u schertsend de hand drukt en die u de incarnatie toeschijnt van voor spoed en onbezorgdheid. De raadselen van het leven zijn zoo groot en zoo veelvuldig, en het licht, dat tot op den bodem van de menschenziel doordringt, is nog steeds zoo zwak. Vreugde en smart gaan ons iederen dag en meestal onherkenbaar voorbij. La ten wij dat vooral niet uit het oog verlie|- zen, als wij gelooven, dat wij te ruim ons deel hebben gekregen van 's werelds ellen de, van 's levenszorgen en bezwaren en te weinig van 's Levens voorspoed en Vreug de. In negentig van de honderd gevallen misschien, zijn wij nog hoegenaamd niet misdeeld en vallen er nog heel wat zonne stralen door ons zielevenster in de binnen- kamer van ons wèl geslingerd, doch ook niet altijd dankbaar hart zonnestralen, die, wanneer wij het maar willen opmerken, nog heel wat warmte en licht geven. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN VOOR AUTOMOBIELEN EN MOTOREN Telefoon 2282 Lange Brinkweg 39 - Soest Gelegenheid tot Autostalling. OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN Verreweg de meeste inenschen hebben wel een open oog en ook wel een open hart voor het lijden en de smart van hunne medemenschen vooral tijdelijk; maar toch schijnt veelal de eigen levenslast ons, in de meeste gevallen, niet de minst zware toe. Het zijn dan ook onze eigen schou ders, welke dien last moeten dragen, en daarom blijft meestal de vergelijking met het levenspak van anderen achterwege. Doch wanneer wij wel vergelijkingen maken, dan zullen wij toch een enkele uitzondering misschien niet medegeteld tot de erken ning moeten komen, dat we het, bij ande ren vergeleken, nog zoo kwaad niet hebben en dat er voor ons nog heel wat stof tot dankbaarheid valt te boeken. Evenweler is verdriet in ieders leven. Verdriet ten aanzien van ons lichamelijk wel zijn en niet minder betreffende onze geestelijke en stoffelijke belangen. Er is verdriet, dat wij ons zelve berokkenden, en daar zijn ook smarten en ergernissen, die onze medemen schen ons aandeden. Somtijds heeft de mensch onverdienden smaad of door afgunst toegebrachte schade in bedrijf als anderszins te verduren, en ziet hij zich door lasterton gen besproken of op een andere onedele wijze, buiten eigen schuld of aanleiding, aan gevallen en hevig gewond in eer en goeden naam. Menigmaal ook spelen de omstandig heden van het leven, niet zielden daarin ge holpen door het toeval, hem parten; en daartegen vermag zelfs de meest energieke mensch geen strijdmiddelen aan te voeren. Zijn er dan toch geen middelen van ver weer tegen het verdriet? Bestaan er ook geen wapenen tegen het noodlot, tegen de levensomstandigheden en tegen het kwaad, dat ons menschen wordt aangedaan? Directe wapenen tegenover dat alles zijn slechts zelden te vinden of te smeden doch er bestaat een houding een vrije houding, die niet zelden een onneembaar bolwerk blijkt, vooral tegen de aanvallen van menschen, hoe geducht en hoe verrader lijk die ook mogen zijn. Met een vrije hou- bedoelt, kan aan dien mensch een vrijplaats in het leven verschaffen, en mag met zekere fierheid zich toonen in verband met wat hij presteert. Doch een zoogenaamde „vrije wil", die ten allen tijde allerlei afkeurens waardige gewoonten, eigenschappen en zelfs hartstochten in de wereld en in het particu liere leven introduceert en als gangbare munt durft aanbevelen, is niet anders dan de on derdanige dienaar laat ik liever zeggen slaaf'' van die verkeerde gewoonten, eigen schappen en hartstochten, die hij als abso luut onmisbaar met het leven verbindt. Een zoodanige halsstarrige doorzetterij van met drogredeneeringen bepleite ondeugden en misbruiken, heeft waarlijk niet het recht, zich den naam aan te matigen van „vasten ster ken wil". Want deze kruipende slaaf van menschelijke zwakheid, colporteert aan de goedgeloovenden onder de menschen, niet anders dan waardelooze surrogaten van flinkheid, philantropie en deugdzaamheid. Het verdriet vindt in menschen, die met een dergelijken pseudo.wil zijn behept, een welkome prooi. Maar hij of zij, wiens of wier wil hand aan hand gaat met het ver stand, met zelfbeheersching en eergevoel, verovert zich een vrijplaats in de wereld, een bolwerk ter 'beschutting tegen 's levens ram pen en moeilijkheden en tegen Het lichtvaar dig oordeel en veroordeel der menschen. Wat welsprekendheid en bevvijsaanvoerin- gen niet vermogen, brengt de zich „vrij" gevoelende, hoogstaande mensch met een voudig zwijgen tot stand. Want deze plaatst zich niet in de gevechtslinie dergenen, die strijdlustig optrekken tegen het wreede sla gen toebrengende leven en tegen de hen niet welgezind zijnde, veelal hen benijdende men schen. Hij trekt zich niet terug uit gebrek aan moed, doch slechts uit een diep gevoel van eigenwaarde en uit verachting van de strijdwijze van een minderwaardigen vijand. En aan zijn levenslot zvegt hij, vol over* tuiging, maar met diepen weerrtoed terug ziend in 'het verleden: „Ik dank u, voor wat gij mij onder strijd en hopen hebt geleerd. Vergeef mij. Ik wist immers niet, dat gij zoo rijk waart aan liefde. Gij hebt mij op gevoed. voor amateur-fotograven. (AUTOKLUIS) HET WERELDGEBEUREN IN DEZE WEEK De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat ter voldoening aan artikel 7 der Onteigeningswet, de stukken, bedoeld in artikel 6 dier Wet, betreffende de 'onteige- nmg ten behoeve van de verbetering van dJ. k mensch zich menigmaal de r>::lA.. Q.'MF A/n Pnhnvpnl imPfS. den Rijksweg de Bildt (Vol(enhoven)-Amers- foort, onder de gemeenten de BildtZeist- Soest en Amersfoort ter secretarie der ge meente ter inzage van een ieder zullen Wor den nedergelegd van: 18 September 1928 tot en met 8 October 1928. Belanghebbenden kunnen gedurende dien termijn, alsmede gedurende acht dagen na verloop daarvan bezwaren tegen de voor genomen onteigening en het plan van het werk schriftelijk inbrengen bij den Minister van Waterstaat. Zij, die dit bij hun bezwaar, schrift verlangen, zullen in de gelegenheid worden gesteld hunne bezwaren mondeling toe te lichten. De bezwaarschriften zijn vrij van zegelr recht. De Burgemeester van Soest, G. DEKETH, Soest, 11 September 1928. o Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest, brengen bij dezen ter openbare kennis, dat de rekening dier gemeente over het dienstjaar 1927, op heden door hen aan den Raad der gemeente aangeboden, voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing is neergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld, Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. 'DEKETH De Secretaris, J. BATENBURG. Soest, 10 Sept. 1928. „Gelukkig de Mensch, die de zon nestralen leerde opvangen, welke altijd nog door den nevel van het verdriet doordringen". Het verdriet is rechtvaardiger dan wij men schen in het algemeen wel willen gelooven hoewel ook hier de Schijn tegen is; want het gaat maar aan zeer weinigen geheel overwinning verzekeren over zijn levenslot, over het noodlot en over de menschen. in dat geval wordt zijn houding zijn vrije houding hem tot een wapen en wel een treffend, maar edel wapen, dat niet voor aanvallen, maar slechts yoor zelfverdediging wordt aangewend en dat het recht op zijn plaats brengt en in eere hersteld. Staande op het „vrije standpunt", is de mensch op zijn sterkst en het meest „vrij". Want het woord „vrij" is veelal slechts een holle klank, zoowel als „onafhankelijk zijn" en „een vrijen wil hebben" slechts holle phra- sen zijn. Maar „een vrij standpunt inne men", is een term, die recht heeft van be staan, en die een absodute krachtige positie aanduidt. Wat onder een „vrij standpunt" zal men toch moeten verstaan: een zelfverworven, onbetwistbare vrijplaats in de groote maat schappij en mede in het bizonder leven van den mensch, waarin hij zich veilig weet omdat hij alleen de zuiverheid van zijn standplaats kan beoordeelen en zich zelf re. kenschap geeft betreffende een eerlijke, trou. we plichtsbetrachting en aangaande een cor- recten levenswandel. Hierbij behoort zelf bedrog vooral te wonden geweerd. Vanuit die zelfverworven vrijplaats in de Maat schappij kan de mens'ch rustig en onbevan gen om zich heen in de wereld in kijken. En de wereld zaJ, (iet niet durven wa'gen, hem of haar, die datitioöie, (jat vaste, da,'t veilige standpunt inneemt,' brutaal uit 'te wer. pen. Zij zal veeleer dien vrijstaanden mensch eerbiedig en misschien wel „met neerge slagen oogen", voorbijgaan. Want een wils krachtige mensch, die door eigen kracht en streven zich een „vrijplaats" in de maatschappij en het levien verwierf, mag inderdaad fier zijn. En dfe mensch dwingt respect af óók van de j.vuilwerpers", die de ernst van het leven en' de hooge waarde van een „goeden naam" niet schijnen te kennen. Het komt bij den „vrijen mensch" in hoofdzaak aan op de qualiteit van zijn „wil". Alléén een wil, die die plicht, die het mooie en verhevene in den. mensch alléén Zeggen en doen ispolitiek. De vrede verdwaald. Onsmake lijke maaltijd voor de genoodig- den. Actie: kunstmatige opvoe ring. Reactie: stijging verwacht. De keerzijde der medaille. Briand heeft deze week te Gnève een op merkelijke rede gehouden, waarin hij in den ouden anti-Duitschen toon verviel, hetgeen onder de Volkenbonders eenige opschudding heeft gewekt. In zijn redevoering, ter be antwoording van den rijkskanselier Müller, erkende Briand, dat Duitschland aan zijn ver plichtingen tot ontwapening heeft voldaan, doch hij wees er op, dat Duitschland nog steeds sterk bewapend is. Zijn leger telt slechts 100.000 man, doch het bestaat uit officieren en onderofficieren en is zeer goed geoefend. Het beschikt over veel reserve materiaal, terwijl de Duitsche industrie, die reusachtig productief is, ieder oogenblik tot de vervaardiging van oorlogsmateriaal kan overgaan. Zijn handelsvloot is weer geheel opgebouwd. Briand achtte Duitschland nog niet volkomen ontwapend. Eenigszins iro nisch besprak hij den eisch door Müller ge formuleerd, dat nu Duitschland ontwapend is, ook de andere staten moeten volgen. Hij voegde erbij: „De Duitsche rijkskanselier Müller heeft mij verweten, dat ik gemakkelij ker redevoeringen houd dan daden verricht, doch de verdragen van Locarno en Parijs zijn daden". De Duitschers waren door de vrij scherpe rede van den Franschen minister zeer onaan- naam getroffen. Zij waren van meening, dat de geest van Locarno thans heelemaal zoek was en dat de rede den voortgang van de voorgenomen besprekingen te Genève aller minst zou bevorderen. Men wreef zich de oogen uit. Hoe was 't mogelijk, dat Briand, de meest verzoenings gezinde van alle Fransche ministers, waar het de betrekkingen met Duitschland betrof, een der grondleggers van Locarno, zóó uit de koets viel? Aanstonds wilde men echter Briand's woor den opvatten als een gril, een déraillement en een aannemelijke verklaring er voor ligt voor de hand. De heeren te Genève, speciaal de oudere staatslieden, hebben een harden dob ber om het onder den zwaren last van de na-oorlogsche diplomatie te bolwerken. JChamberlain en Stresemann zijn er tijdelijk door buiten gevecht gesteld en Briand, die eerst kort geleden van een zware ziekte is hersteld, schijnt nog de gevolgen er van niet geheel te boven te zijn. Het is opgevallen, dat men onder de Vol kenbonders ditmaal zooveel ernstige, inge spannen gezicht zag, toen men begin Sep tember bijeenkwam. Is het dan verwonderlijk, dat een ver moeide staatsman plotseling uit het gareel loopt? Zoo is vermoedelijk Briand's tirade tegen Duitschland te verklaren. De minister heeft zelf gevoeld, dat zijn woorden geen al te besten indruk achterlieten. Kort daarop deed heeds pogingen om zijn rede te verzach- t^Briand liet den heer von Schubert bij zikomen en ontving daarna de persver- tevvoordigers en men mag wel aannemen, dtr tusschen deze ontvangst en de bespre- ki met von Schubert, verband bestond, i: de ontvangst van de pers legde Briand éi-rt daarna den nadruk op, dat hij er niet aéjedacht heeft in zijn betoog een tegen D-chland en de oprechtheid van zijn poli- tugerichte houding aan te nemen. .arbij verduidelijkte hij een aantal punten ui jn rede en verklaarde, dat uit een oog- pi: van binnenlandsche politiek, een aantal t&nzieuze uitleggingen van zijn rede ge- get waren. Briand verzekerde, dat hij aan dbuiische regeering geen bijgedachten toe- scijft, maar dat hij eerst zekerheid moest heen van de stabiliteit van den Duitschen vgesgeest. ('n Fransche zijde wordt er op gewezen. dxSriand de openbare meening in Frankrijk hé: weergegeven en de aandacht wilde ves tig op de mogelijkheid, welke Duitsch- Ian.nog steeds heeft om zich te bewapenen. In Duitsche zijde zal op de rede van Bitid geantwoord worden, niet slechts in dö'oorbereidende ontwapeningscommissie, mff ook nog tijdens het debat in de Vol- kejondsvergadering. Men verwacht, dat het Dusche antwoord bij de slotbesprekingen zafgegeven worden. ht is te verwachten, dat de beroering te Geève gewekt door Briands onverwachten uiful, reeds weer gesust is en dat de pogin- om over voorname kwesties als die van hel Rijnland en de ontwapening te onder- hajdelen, er verder geen schade van zullen ondervinden. friajid heeft in zijn rede ook Frankrijk's medewerking beloofd op het stuk van ont wapening. Hij liet echter niet na er op te wijzen dat deze niet zoo gemakkelijk is als wel ems wordt voorgesteld. Als voorbeeld haalde hij het Engelsch—Fransche vlootcom- promis aan, dat, naar hij opmerkte, onder- teekend werd in het belang van den vrede, als cei basis voor verdere vlootbeperking. Ook daarmede heeft men geen geluk, want direct werden Frankrijk en Engeland er van beschuldigd, geheime afspraken te hebben gemiakt, welke tegen bepaalde mogendhe- dlcrericht waren. *1' V' ——-■»» Wc Éfrooit stalen elkaar -niet veelzegt de H. Ct. In zeer afkeurenden zin bespreken de Duit sche bladen Briand's rede in den Volkenbond. De „Voss. Ztg." noemt het een groote te leurstelling. De rede is den geest van Locar no en van Briand zelf onwaardig. Hij moest weten, dat men zulk een „grap" niet gemak kelijk kan begrijpen en wanneer het een grap geweest is, dan zou hij goed doen dit den Duitschers zoo spoedig mogelijk te laten we ten, want Duitschland en Frankrijk hebben niets te verliezen, wanneer zij tijdig tot el kaar wenschen te komen. De „Deutsche Ztg." stelt de vraag of Müller na deze vernietigende nederlaag nog blijven zal. De „Deutsche Allg. Ztg." spreekt van een „mokerslag tegen het gebouw der verzoe ning" en zegt, dat de eenige verrassing is, dat Briand de rede gehouden heeft. In zijn rede is getrouw weergegeven wat wel de overheersc'nende meening in Frankrijk is en in zooverre heeft de rede groote verdienste. Hiermede komt een einde aan het sprookje van, den wil van Frankrijk zich met Duitsch land te willen verzoenen en dit land te willen tegemoet komen. Natuurlijk zijn hiermede ooh; de vruchten van vele jaren moeizaam werjc verloren gegaan, waarvan de hervat ting! veel moeilijker zal gaan. Eje „Kruzzeitung" juicht de rede van Briand toe, omdat zij een eind maakt aan de huichelarij. Vblgens de „Tag" is thans definitief de kopj ingedrukt aan de legende, dat een Duit sche linksche regeering te Genève bij interna tionale onderhandelingen een betere atmos- feej vindt dan een regeering der rechtsche partijen. we „Vorwarts" is van meening, dat de sch?de door de rede veroorzaakt, niet door wöjrden, maar alleen door werkelijke daden EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG Frankrijk weigert echter de overeenkomst na, te komen en wil over het ontruimingsplan slechts beraadslagen als over een vraagstuk voor financieele onderhandelingen over de schadevergoeding. De „Daily Tel." meent, dat de rede van Briand er toe moet dienen om zijn positie bij de aanstaande onderhandelingen sterker te maken. Van de Fransche bladen zegt de „Echo de Paris", dat de rede van Briand op de ver gadering van den Volkenbond als een don derslag heeft gewerkt. Volgens de „Matin" heeft Briand willen bewijzen, dat er slechts één weg is voor de versterking van den vrede, n.I. door toena dering tusschen Duitschland en Frankrijk. Dezen weg moet men met wijsheid inslaan, wil men niet gedwongen worden geheel te rug te keeren. De „Chicago Tribune" meent, dat de hoop op een nauwere Duitsch-Fransche toenade ring met spoedige ontruiming van het Rijn land en een spoedige regeling van het scha- devergoedingsvraagstuk door de rede van Briand grootendeels verloren is gegaan. ZONDAG. Laat het kostelijkst van al U niet roekeloos ontglippen, Dat's de tijd, die snel gaat glippen Zonder dat hij keeren zal. MAANDAG. In karakter en in stijl, in alle dingen is een voud het kenmerk van de hoogste voor treffelijkheid. DLNSDAG. Wacht niet van uw naaste bloed Al wat gij zelf niet doet. WOENSDAG. Zoodra de man klein wordt in de oogen der vrouw, die minnend tot hem opziet, slaat het stervensuur harer liefde. DONDERDAG. Waardeering heeft ieder mensch noodig. Alle eigenschappen kunnen door doode on verschilligheid ten gronde gericht worden. VRIJDAG. Bij de opvoeding moeten wij bovenal trachten den wil te versterke'n. Het is uit gebrek aan wilskracht, dat zoovelen blijkbaar geen karakter hebben. ZATERDAG. Wij voelen 't altijd wanneer anderen ons kwetsen, maar niet altijd gevoelen wij het, wanneer wij anderen kwetsen. DAMES- EN HEEREN- HEEREN MODE-MAGAZIJN F.C.KuiperstraatIO - Telefoon 2169 PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. „en. deie rublek betreffende. Heer G. Lieshout. Dlr. Landbow is cfe herstellen. BAARN BANKIERS SOEST - BUSSUM 3ok in Engelsche bladen is de beoordeeling o^unstig. 3e „Daily Herald", het orgaan van de aöèiderspartij, verklaart, dat de rede de dodsteek voor de besprekingen over de otruiming beteekent en ongetwijfeld zeer ogunstige gevolgen voor de betrekkingen tiischen Frankrijk en Duitschland zal hebben. De „Daily News" stelt in een hoofdartikel a.i Briand de vraag, wat hij van het ver- dtg van Locarno heeft gemaakt. Dit verdrag isOnderteekend op de stilzwijgende overeen- khist, dat Duitschland voor het afstand den van zijn aanspraken op de grenspro- vieies vergoeding zou krijgen in een be- soedigde ontruiming van het Rijnland. Fruitboomen. We zitten op het oogenblik midden in den fruittdjd. En te kust en te keur kan men zich voor weinig geld heerlijk fruit ver schaffen. Ik zeg: heerlijk fruit. Dat woordje heerlijk is een lastig woordje. De een ver staat er dit onder, een ander dat. De een houdt van sappig, een ander van smakelijk, derde van muskussmaak, een vierde vitvdt muskus afschuwelijk, een vijfde houdt van zuur,- een zesde van zoet, enz. enz. Ik be doel met heerlijk dus wat U zelf maar wilt. Over soort zullen we dus niet spreken. Fruit is gezond en daarom moeten we het eten. Ja, ze eten wel fruit, maar dat is meest afval, uitschot, slecht soort, enz. Die men schen kennen geen fijn fruit. Maar er is een categorie menschen, die wel kunnen koopen en het niet doen. Die liever koopen afval van 8 ct. per pond, dan fijn fruit voor 25 ct. het pond. En dat is jammer. Op de eerste plaats voor hen zelf en op de tweede plaats voor den kweeker, die zijn goede fruit toch niet voor niets kan weggeven. De kweekers zijn al jaren doende, hun product te verbeteren. De verbetering kost hun geld. En de koopers? Waar letten onze Holland- sche koopers op? Alleen op schijn, op het uiterlijk. Vraagt eens aan het volk welke appel of peer zij het lekkerst vinden. Ze we ten het niet. Ze kennen geen soorten. De kleur, dat is hun maatstaf. Een mooie peer wrang en hard vliegt van de karren der kooplui, terwijl een fijnsmakend soort met grauwe tint bijna onverkoopbaar is. De kwee kers willen hun soorten bekend maken. Wij moeten hen daarin steunen. Hoe? Door het te eten, maar meer nog door aan den koop man te vragen: hoe heet dit soort? U weet dan meteen of U dit soort in het vervolg weer zult koopen of niet. U steunt de kweekers, U steunt den eerlijken handel. En als de handelaar U zegt, de soort niet te kennen, koop dan niet, want op de vei lingen wordt bijna alles op naam verkocht, uitgezonderd een enkel onbekend en veelal minderwaardig soort. Een soort zonder naam brengt niets op. En als het op bewaren aankomt, er mag niets aan appel of peer mankeeren of be waring is uitgesloten. Zorgt dus iets goed te ontvangen voor Uw geld. En nu de fruitteelt. Wie heeft geen stukje tuin waar niet een weinig fruit kan groeien? Wat smaakt lekkerder dan een goede peer of appel, pruim of bes versch uit eigen tuin? Wie gelegenheid heeft, moet fruitboom- pjes planten. En denkt nu niet, dat alleen groote tuinen daarvoor geschikt zijn, want dat is niet waar. Als er maar zon kan komen en er een stukje grond disponibel is, gaat het uitstekend.' Natuurlijk, van die groote acht meter hooge jutteboomen of van die tien meter breede goudreinetten zijn niet overal op hun plaats, maar er is ook wel iet9 kleiners. En dat kunnen we gerust er bij zeggen: klein maar fijn, want aan 'die lage boompjes kunnen we veel beter fijne en teere soorten kweeken, dan aan hooge boo- men, die soms zeer veel van wind te lijden hebben. In( jklpjne .tuintjes' behooren dus struiken. Die' w,órdén. niét. zoo hoog; iijn 'gemakke lijk ,té behandelen én te plukken en zijn zeer vruchtbaar. Hoe we aan die struiken komen? Ik zal U zeggen hoe we er niet aan moeten komen. Nooit koopen langs de deur, want een flin ke kweeker verkoopt niet langs de deur. Wel verkoopt hij af en toe een' partijtje minderwaardig spul en dat komt dan de -deur langs. Ook niet koopen in het wilde weg. Ik bedoel bijv. goudreinet, want als U niet bestelt een goudreinet voor kleinen tuin, krijgt U een struik, die wel wil groeien en waar wij een dozijn messen op versnoeien kunnen, maar die ons geen vrucht zullen geven, omdat ze dat pas doen, als ze een respectabele hoogte en breedte bereikt heb ben. Als U bestelt, doet dit dan rechtstreeks aan den kweeker of door bemiddeling van Uw tuinman. Zoekt eerst van te voren de verlangde soort en vorm oj>. Als U bestelt, weet U dus wat U bestelt en krijgt U ook wat U wenscht. De handelaar of kweeker verkoopt het liefst op naam en verlangden vorm, hij weet dan dat de kooper tevreden is en dat is ook zijn voordeel. Een volgende maal zullen we het planten, snoeien enz. bespreken van die struikvor- men. Van te voren kan ik U wel zeggen» dat het U niet moeilijk zal vallen. 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. J.l. Maandagavond kwam de raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. De heer Dammers was afwezig. Na opening door den Burgemeester en voorlezing van het gebed kwam de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen d.d. 9 Juli 1928. Goedgekeurd. 2. a. Mededeeling van B. en W. terzake goedkeuring gemeente-begrooting 1928. door Ged. Staten. b. Vaststelling van besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting 1928. Door B. en W. wordt er bij dit punt op gewezen, dat Ged. Staten bij schrijven van 14 Aug. j.l. hun goedkeuring hebben ge hecht aan de begrooting voor 1928 en daar bij behoorende bedrijfsbegrootingen. Ged. Staten achten het echter wenschelijk op de gasbegrooting eveneens te doen op nemen de post „Uitkeering aan de gemeente wegens buizenretributie"; de post, welke aanvankelijk ook op de begrooting 1928 voorkwam, doch welke door den raad werd geschrapt. In verband hiermee stellen B. en W. voor deze aangelegenheid bij de begrooting 1929 opnieuw onder de oogen te zien en hiervan aan Ged. Staten mededeeling te doen. De heer Doorman meent tegen deze retri butie zijn stem te moeten verheffen. Vol gens spr. zijn hiervoor geen redenen aanwe zig. Tevens wijst spr. op de post van f1360.- voor uitbreiding gas te Soesterberg, waarbij hij informeert, of deze post ook door meer der gasgebruik is gedekt. De Voorzitter deelt mede, dat voor wat bedoelde retributie betreft, het hier alleen gaat om het antwoord aan Ged. Staten; bij de behandeling Van de begrooting komt deze post eerst ter sprake. De post voor uitbrei ding gas te Soesterberg is reeds vroeger door den raad goedgekeurd. Dit bedrag was ech ter nog niet in de begrooting opgenomen. Bij een verduidelijking van den heer En dendijk, met de mededeeling, dat dit bedrag werd toegestaan met speculatieve inzichten, merkt de heer Busch ironisch op, dat er in de gemeente meer speculatieve zaakjes zijn, waarop hij straks nader zal terugkomen. Punt 2 wordt hierna goedgekeurd. 3. Vaststelling van besluiten tot belegging van gelden. Zonder h. st. vastgesteld. 4. Aanbieding der gemeente-rekening 1927 met een besluit tot wijziging der begrooting 1927. De heer Doorman wijst op het voordeel van plm. f 32000.in de gemeentreke- ning, hetwelk een goed beeld voor de toe komst is. In verband hiermede hoopt spr., dat voor 1929 de z.g. Vermogensbelasting op de begrooting niet meer za'I voorkomen. 5. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 26 Juni 1928, 4e afd. nr. 1.2-111 tot wijziging der gemeen- tebegrooting 1928 in verband met het niet

Soester Courant | 1928 | | pagina 1