Luxe Auto-verhuur D, F. VOIGT VEN E M A Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 Reparatie - inrichting Van Popta Service Ford Dealer C. Verschoor, Nieuwstr.57 De Wil. De opleiding voor Onderwijzer en Onderwijzeres KLEERM AKERIJ Uw Haar DE EERSTE GÖ0ISCHE f HULPBANK 7e Jaargang Vrijdag 24 Augustus 1628 No. 34 DE S0E5TER CDUDAMT Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Baam en C J. VAN DAM, Rademakerslr. 15, Soeitorberg ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK •ctueele (niet "me vergoeden wij voor (Nadruk verboden.) (Ingezonden.) DE WIJZE HOND Juffrouw Jetje heeft een hondje, Och, toch zoo'n aardig dier; 't Kan allerhande kunstjes, Tot Jetje's groot plezier. Die wijze hond heet „Aron" En blaft hij voor de poort, Treedt hij niet eer naar binnen Voor hij zijn naampje hoort. Eens kreeg Juf Jet visite, Een heer, dieo wat spijt Ook „Aron'' was geheeten, En dat gaf verlegenheid. Want toen het hondje thuiskwam, Voor het poortje blaffen ging, Moest Jet z'n naam toch roepen, Anders kwam hij er niet in. Maar't zou den gast verned'ren Te hooren, dat een hond Zijn schoonen naam mocht dragen, Jet hield, vol angst, haar mond. Doch Aron bleef steeds blaffen, Jet was ten einde raad... Zoo zij den naam niet noemde, Bleef hondjelief op straat. Toen dacht Jet aan een listje, Haar hond was toch gevat? Den naam „Aron" zou ze lceeren, Zoodat je „Nora" had. Blij riep toen juffrouw Jetje: „Kom, Nora, kom maar hier". En toen o, luister, lezer, Wat wijs is toch dat dier. De poort ging zachtjes open Het beest had goed verstaan, „Omgekeerd" kwam hij naar binnen, Staart vóór kop achteraan. VOOR AUTOMOBIELEN EN MOTOREN Telefoon Lange Brinkweg 39 - Soest Gelegenheid tot Autostalling. klassen van lieverlede verdwenen. Daarbij kwam, dat vele bijzondere normaallessen in den strijd om 't bestaan verdwijnen moesten. Het aantal nieuw geslaagden vertoonde door al deze omstandigheden een sterke daling. Daarbij voegt zich thans een nieuwe fac tor: de inrichting van 't verplicht 7e leer jaar met 1 September a.s. eischt een groot aantal leerkrachten. Nauwkeurige statistische berekeningen too nen dan ook aan, dat er in 1930 in Nederland een belangrijk tekort aan onderwijzers zal zijn. Dit tekort, dat, gezien de zwakke bezet ting der laagste klassen van de kweekscho len, niet spoedig ingehaald zal zijn, zal nog weer aanmerkelijk vergroot worden, als in 1930 de maatregel in werking treedt, die het aantal kinderen per klas in de lagere scholen aanmerkelijk reduceeren zal, waardoor op nieuw een groot aantal onderwijzers noodig zal worden. De wolken, die de toekomst van den jon- gen onderwijzer verduisterden, zijn dus thans snel aan 't wegtrekken er is weer pers pectief. Jongelui dus, die roeping gevoelen voor het mooie ambt van onderwijzer, behoeven zich thans niet meer te laten weerhouden door de vrees jarenlang zonder emplooi te zullen rondloopen, maar kunnen welgemoed de studie beginnen. Ouders van kinderen, die nog geen keuze gedaan hebben, of wier maatschappelijke omstandigheden wijder strekkende studieplannen van hun zoon dochter voorloopig uitsluiten, kunnen zich thans bezinnen op de vraag óf de opleiding tot onderwijzer of onderwijzeres, die vast heid geeft en wijdere plannen niet uitsluit, voor hun kind thans niet een veilige weg naar een goede toekomst kan zijn. 15 cerit per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. OFFIC1EELE BEKENDMAKINGEN „Gij lijdt Onrecht? Wees getroost. De ware ramp is: Onrecht begaan''. Demouitis. Onze „Wil" is, als 't ware, de motor, die onze handelingen, ja al ons doen, in bewe ging brengt en drijft. Ons „Verstand" zou den wij gevoegelijk onzen chauffeur kun nen noemen de Leider van de stuwkracht. Als de motor niet genoeg paardekrach- ten bezit als deze defect raakt, of als de chauffeur (dé bestuurder onzer daden: het Verstand) niet bekwaam is, gebeuren er na tuurlijk ongelukken, en geraakt ook meestal de motor (onze wil) in het ongereede. Zoo moeten wij dus vooral niet onze wil „nummer één" aanmerken, doch wel den chauffeur in alles raadplegen, en deze geen oogenblik van het stuurrad afleiden op weg naar het Levensdoel. De weg door het Leven is veelal zóó vol krommingen en scher pe hoeken, zóó vol oneffenheden, dat wij de motor, hoe goedwerkend deze overigens ook moge zijn, geen ondeelbaar oogenblik onbestuurd mogen laten. De ongebreidelde wil kan ons immers ten allen tijde leelijke parten spelen, zoo niet geheel in het ver derf storten. De „Wil" is: de maar steeds vooruit wil lende motor, die, in ontstuimigen vaart, zon der bekwame leiding, er maar op los stormt, en ons zelve en onze medereizigers op het I Levenspad, in groot gevaar brengt; zoo hij I niet gebreideld, niet geleid wordt door stuur zegd heeft, dat de eene heïff der Neder- en rem door het ernstig en doelmatig landers de andere helft examineert, is weer ingrijpen van het Verstand. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat de door den Raad dezer gemeente op 9 Juli 1928 vastgestelde verordeningen op de hef fing en de invordering eener belasting op de honden in de gemeente Soest, welke eerst genoemde verordening bij Koninklijk Besluit van 4 Augustus 1928, No. 35 is goedgekeurd, op heden zijn afgekondigd. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, O. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. Soest, 22 Augustus 1928. De tijd, waarvan een geestig man eens ge- achter ons. De eindexamens der scholen zijn afgeloopen en menig ouder staat weer voor het lastige probleem: Wat nu? Welke rich ting moet ik met mijn zoon o'f dochter uit? Dit probleem wordt van jaar tot jaar moei lijker. Het aantal oplossingen vermindert gaandeweg. Hoe groot de behoeften der maatschappij ook zijn, het aanbod van jonge arbeidskrachten overtreft steeds meer de vraag. Steeds geringer wordt de kans zich door studie een carrière te openen. Merkwaardigerwijze doet zich thans het geval voor, dat voor menigeen een lichtpunt doorbreekt aan een streek van den socialen hemel, waar men dat juist het allerminst verwachtte: het lager onderwijs. Lange jaren heeft het L. O. gebukt gegaan onder een hopeloos overcompleet aan leerkrachten en was het met de toekomstkansen van jonge lui, die deze richting gekozen hadden, droe vig gesteld. Het aantal opleidingsinrichtin gen voor onderwijzers was legioelk jaar kwam een aantal jonge krachten het be staande overschot vergrooten en er scheen geen uitkomst te zullen komen. Intusschen waren in stilte de krachten reeds aan 't werk, die dezen toestand radicaal ver anderen zouden. In de eerste plaats werkte het natuurlijk proces van vraag en aanbod. Steeds matiger werden de lagere klassen der opleidingsscholen bezet: de ouders zagen er geen toekomst meer in. Hierbij voegden zich echter andere facto ren- de Regeering nam twee maatregelen, die'den aanvoer van onderwijskrachten aan zienlijk beperkten: le. werden de oude Rijksnormaallessen, die vroeger het hoofdcontingent plachten te leveren alle opgeheven en maar voor een klein deel vervangen door Rijkskweekscho len; 2e. de bijzondere kweekscholen, die vroe ger vaak paTallelklassen bezaten, ontvingen hiervoor geen subsidie meer, zoodat deze Drogist. Gediplomeerd Opticien. BURQEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk W" Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GR00TE SORTEERiNG FOTO-ARTIKELEN Wij menschen zoeken allen het Geluk, zoeken allen voor het minst een dragelijk bestaan; en de Wil treedt daarbij op als leve rancier. Maar wij moeten bij dat streven vooral niet uit het oog verliezen, dat al onze medemenschen, medegerechtigden zijn voor den welvoorzienen disch van het Le ven, die door het meerendeel der menschen nauwelijks kan worden bereikt. Het levens geluk moet door velen van hen worden be perkt tot levensbestaan en door zeer velen zelfs, nog steeds tot een nauwelijks toe reikend bestaan in stoffelijken, maar voor al ook in geestelijken zin. En daarom alleen reeds moeten wij leeren begrijpen, dat onze Wil en onze wenschen, bij ons streven en trachten, rekenschap moeten houden met het bestaansrecht van den medemensch, en moe ten wij onzen wil breidelen, en steeds bereid zijn, wat plaatsruimte over te laten voor de rechten, voor den wil en de billijke wen schen van anderen waar ook zij hunkeren en dringen, om mede aan te zitten aan den welvoorzienen, maar toch voor velen zoo on- bereikbaren levensdisch. Ja, ook de Wil van den kleinsten onder ons moeten wij eerbiedigen, wanneer die kleinste zijn motor goed en met bescheK denheid bestuurt. Er zijn op den Levens disch ook vele gerechten, die de minder met geestesgaven toegeruste medewensch niet begeert meestal niet kent, en zelfs niet vermoedt. Gun hem daarom vooral zijn be scheiden deel vooral daar, waar het zijn stoffelijk ration, zijn vergankelijken levensin ventaris betreft. Van het heerlijkste geestes voedsel is hij van huis reeds verstoken. Brei del alzoo uw Wil waar gij zijn deel zijn bescheiden deel - begeert. Spaar ook vooral, waar dit mogelijk is, zijn „Vrij heid".... Want het menschenleven heeft ook een tweede disch geplaatst voor alle sterve lingen. Een disch waarvan de Mensch zich met huivering tracht verwijderd te houden, doch waarvan ons, ondanks onzen wil en in spijt van onze wenschen, ons niet ge vraagd aandeel het zij dan veel of wei nig wordt thuisgezonden. Deze disch be vat den onuitputtelijken voorraad van 's Le vens Smart en lijden. Wij kunnen, wie wij ook zijn, het ons toebedeelde, ration niet afwijzen, en onzen Wil doen gelden. Ook de machtigste mensch gevoelt dan zijn on macht; en willoos moet hij zich onderwer pen. En het baat hem niet, of hij zich be klaagt en weerbarstig en jammerend uit roept: „dat hem te veel wordt thuisgebracht door een onrechtvaardig, onmeedoogend le venslot''. Het is vruchteloos of gij beweert, dat aan U meer dan aan Uw medemenschen werd te dragen gegeven. Het staat buiten uw macht, dit te beoordeelen.... Uw Wil moet zich buigen voor de Macht, die gij niet leunt weerstaan. Want ons lijdensd'eel komt niet altijd voort uit ons aangedaan „Onrecht". Menigmaal vindt onze bittere le venservaring haar oorsprong in onzen eigen, met kracht doorgezetten Wil, in onze ver meende Wijsheid, en in ons zelfbedrog. Daarbij worden wij ook menigmaal gekweld door het dwaalbegrip, dat ons deel aan le venssmart grooter zou zijn, dan dat van anderen. Wij allen, wie en hoedanig wij zijn, moeten, uit rechtvaardigheidsgevoel, een deel willen dragen van 's Werelds leed en droeve ervaringen, ook dan, wanneer wij weten, dat ons onrecht wordt aangedaan dat ons lijden niet door eigen schuld is ontstaan dat wij de schuld van anderen mede dragen aan ons levenskruis. Dit toch eischt veel van onze draagkracht. Zouden wij blind zijn voor onze bevoorrechting in vele dingen, en een weelde zoeken in zelfbeklag.... omdat wij bij ons aandeel aan levensvreugde, aan levensvoorrechten, mede ons deel ontvangen van den oneindigen voorraad smart en lijden, die in het leven der menschen dag aan dag wordt aangevoerd. Zou ons leven zonder smart en bittere ervaringen, wel een goed en rijk leven kunnen worden.... Neen, wij wor den niet zoo erg miskend als wij wel mee- nen. riet geval van miskend le zijn, kunu' veelal voort uit zelfoverschatting. Wij ge voelen ons menigmaal beleedigd, door de niet erkenning van onzen Wil. Wij mogen ons niet beklagen, dat ons levensdeel niet louter vreugde is. Onze kracht is menig maal grooter, en ons levenskruis wellicht kleiner dan dat van onzen buurman, die, naar het ons toeschijnt, alle levensvoorechten bezit. En kennen wij wel al het lijden, al de ellende van hen, die aan stoffelijk bezit be neden ons staan, en die vele hulpmiddelen en tevens helpende vrienden ontberen? Zij ook missen menigmaal, of kennen in het geheel niet: het genot van meerdere gees tesontwikkeling, dat alléén reeds zooveel le vensvreugde en zooveel vertroosting kan omvatten. Waarlijk, het is onze „Wil", die, goed ge bruikt, ons leven rijk en goed kan maken. En het is, o zoo menigmaal onze ongebrei delde Wil, die ons van levensgenot beroofd, die ons ellende en onoverkomelijke moei lijkheden aanbrengt. Des menschen „Wil" is een zeer groote factor in het menschenbestaan. Niemand zal dit ontkennen. Doch, een zeer sterke Wil dient vooral gepaard te gaan met een hel deren, leidenden geest zoo die sterke Wil, den bezitter of bezitster daarvan ten zegen zal zijn. En tevens is het een onomstootelijke Waarheid: dat, waar wij ons vrijhouden van onrecht te begaan, ten aanzien van ons zelve en ande/en: het onrecht dat ons wordt of werd aangedaan, beter kan worden gedragen. Doch ook daarbij is het „de Wil" met het „Verstand'' als bestuurder, die ons het meest ter zijde moet staan. DAMES- EN HEEREN- HEEREN MODE-MAGAZIJN F. C. Kuiperstraat 10 - Telefoon 2169 HET WERELDGEBEUREN IN DEZE WEEK Buitenland. De verkiezingen in Griekenland hadden een kalm verloop. De eerste resultaten wijzen er op, dat de lijst van Venizelos te Athene de volstrekte meerderheid verkreeg. Men verwacht, dat de aanhangers van Ve nizelos een sterke meerderhid, ongeveer 180 van de 250 zetels in de Kamer zullen ver krijgen. Te Athene zijn alle Venizelistische candidaten gekozen, o.a. de zoon van Veni zelos. Een oandidaaf der partij van Kaphanda. ris werd door twee vluchtelingen uit Klein- Azië afgerost. Venizelos heeft daarover zijn leedwezen in de pers doen betuigen. Venizelos hield te Athene een rede, waarin hij verklaarde, dat de regeering geen oorlog wil, maar een herstel van den binnenland- schen toestand des lands beoogt. Na de redevoering ging een gedeelte der menigte door de Universiteitsstraat langs een aantal aanhangers van Pangalos. Op dat mo ment schoten generaal Pangalos en twee van zijn vrienden op de menigte. Vijf personen werden hierdoor gewond, waarvan één ernstig. Het Albanische persbureau meldt, dat de bevolking van Albanië in haar geheel door talrijke telegrammen haar wil te kennen g^eft, de monarchie als staatsvorm te wen schen en de uitroeping van den tegenwoor- digen president Ahmed Zogoe tot koning. Een beslissing hieromtrent kan echter pas g nomen worden door de constitueerende vergadering, die Zaterdag a.s. te Tirana bij eenkomt. •-Een radio-telegram van de „Cita di Mila- no", het Italiaansche expeditieschip, dat weer te Kingsbay (Spitsbergen) is aangekomen, meldt, dat twee watervliegtuigen gemon teerd en aan boord van de „Braganza" ge bracht zijn. Op de „Braganza" hebben zich onk de korvetkapitein Baldizonne, onderlui tenant ter zee Giovanni, de vliegtuigenbe- sruurders commandant Penzo en luitenant Oosio met hun personeel, kapitein Sora, ingenieur Albertini, eenige mariniers en een Alpenjager ingescheept. De „Braganza" ver- tiok 16 dezer en'in den namiddag van den 1 '/en kon zij, na open water ontmoet te hebbben, direct straat Beverley bereikeh. De „Braganza" zal de bestaande hutten van levensmiddelen voorzien en nieuwe bouwen met levensmiddelenvoorraden. Zij zal een on derzoek instellen op de Noordkust van N.- Oostland. Tegelijkertijd zullen vliegtuigen s 'stematische onderzoeklingen instellen in de sireken ten Oosten en Noorden van Kaap Leigh Smith, om de groep van prof. Pon- tremolle (de ballongroep) te zoeken. Reuter meldde uit New-York, dat Kellogg aan Chamberlain een telegram gezonden heeft, waarin hij verklaart, de meening van Chamberlain te deelen, dat het anti-oorlogs- pr>ct een vooruitgang beteekent naar den Ujiiverseelen vrede. |„Het zou een groote persoonlijke voldoe ning voor me geweest zijn", aldus Kellogg ui zijn telegram, „als gij hadt kunnen deel namen aan de onderteekening van het pact". Met betrekking tot de onderteekening van dit pact kan worden medegedeeld, dat Mi- ster Stresemann van zijn vacantie te Kar]s- |,d tc Berlijn is teruggekeerd en Zaterdag enii\{ van het Kellogg.pact. De'„Chicago Tribune" heeft verder een "aailoos bericht ontvangen van de „Isle je france", waarop Kellogg de reis naar Frarkrijk maakt, volgens hetwelk Kellogg gisteren mededeelingen heeft gedaan over de, onderteekening van het anti-oorlogspact. Hij deelde aan den Franschen gezant te Washington mede, dat hij accoord gaat met de door Frankrijk voorgestelde volgorde van onderteekening, krachtens welke Duitschland het eerst aan de beurt komt. Zondag ontving Kellogg een telegram van Chamberlain, die hem met zijn reis geluk wenschte. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. De „Isle de France" wordt Vrijdag te Le Havre verwacht, vanwaar Kellogg onverwijld naar Parijs zal doorreizen. Naar 't blad verneemt, zal de onderteeke- ningsplechtigheid op Maandag 27 Augustus te vier uur 's middags aanvangen. De garde républicaine zal buiten de poort den diplomaten militaire eer bewijzen. Minister Briand en de andere officieele vertegenwoordigers van de Fransche regee ring zullen de afgevaardigden begroeten. Het verdrag zal in de Fransche en de Engelsche taal worden voorgelezen. In een bespreking der onderteekening van het Kellogg.pact te Parijs, zijn de Fransche bladen van meening, dat deze alleen een moreele handeling zal vormen. Bij deze ge legenheid zullen geen andere officieele on derhandelingen gevoerd worden, maar er zul len besprekingen plaats hebben ter voorbe reiding van de a.s. bijeenkomst te Genève, De „Petit Journal" meent, dat de onder teekening niet te Versailles, maar in de Ro tondezaal van de Quai d'Orsay zal plaats hebben. De „Journal" schrijft, dat de bijeenkomst geenszins als voorwendsel voor een groote internationale bespreking zal dienen, maar dat zij slechts een moreel gebaar zal zijn, dat elke polemiek, met name over het onaan tastbare verdrag van Versailles zal uitsluiten. Het blad merkt evenwel op, dat de zaken, welke niet te Parijs afgehandeld worden, te Genève zullen worden besproken. Stresemann zal bij zijn komst te Parijs, aan gezien de uitnoodiging een zuiver persoon lijk karakter draagt, slechts door zijn parti culieren secretaris worden vergezeld. Binnenland. Aangezien de Kamers met vacantie zijn moeten we ons bepalen tot de algemeene belangrijkste gebeurtenissen en dan hebben we een Reuter.telegram uit Athene d.d. 17 Augustus, dat meldt, dat de vice-consul der Nederlanden te Saloniki en zijn echtgenoote door bandieten te Grevana zijn gevangen genomen. De vice-consul is vrijgelaten, doch voor zijn echtgenoote wordt een losprijs van 500.000 drachmen geëischt. De berichtgever te Berlijn van het „Hbl." telefoneerde over dit voorval: Nadat eerst kort geleden in Griekenland twee bekende politici door een rooversbende gevangen zijn genomen, is thans andermaal een drieste ontvoering gepleegd. Volgens den correspondent van het „Ber- liner Tageblatt te Athene toch, is de con sul der Nederlanden te Saloniki, de heer Joh. Nicolescu, met zijn echtgenoote in de nabijheid van Grevana door roovers over vallen en meegesleurd. De heer Nicolescu werd korten tijd later weer in vrijheid ge steld, maar de roovers hielden mevrouw Ni colescu als gijzelaarster gevangen, eischten een losgeld van een half millioen drachmen, dat binnen drie dagen moest worden betaald. Is het geld dan nog niet in hun bezit, dan zullen zij hun slachtoffer dooden. Te Saloniki is, volgens de Staatsalmanak, thans geen vice-consul gevestigd, doch een waarnemend consul, de heer L. Castro. Daar entegen heet de vice-consul der Nederlanden te Janina C. Nicolescu. Een telegram van de „United Press", overgenomen door de „Tel.", noemt in het desbetreffende bericht dezen naam en laatstgenoemde functie. Tenslotte gewaagt een draadloos bericht van den „Nederlandschen vice-consul Nico lescu met echtgenoote", die ontvoerd zou zijn „bij Janina". EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG Muggebeten I B||Pft| en Huidjeuk "ÜKUL PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. Vragen, deie rublek betreffende, kuonen worden gezonden aan den Heer G. J. Lleihout. Dir. Landbouwschool. Montfoort, Postzegel groot antwoord Insluiten. (Nadruk verboden Dat groen goed is voor onze kippetjes, behoef ik hier niet meer te vertellen. Dat is al genoegzaam bekend. Vooral in zomer en najaar valt er nog wel eens een groen blaad je af. Maar als de winter eenmaal zijn in trede gedaan heeft, zien de meeste kippen geen groen meer voordat de zon weer op nieuw leven geeft en groeien laat. En toch is dit verkeerd, want, waarvoor geven wij groen? Niet direct als voedsel en ook niet omdat zij het zoo graag lusten. Wij geven groen tenminste moeten het doen om dat dit noodzakelijk is voor een goede ge zondheid en voor "het goed fu.nctioneeren van alle organen. Groen bevat alle stoffen, die noodig zijn voor het leven. We spreken daarom van levensstoffen, vitaminen. En Til u,clf wintel TlCtïTSCll CTZ/.C TIGi-iU het groen zoo hard noodig. Ongedierte is niet meer te vinden. Groen bijna niet. En toch willen we vooral 's winters veel eieren rapen. En daar elk ei een portie vitaminen mee neemt het lichaam uit, zal er gauw ge brek komen. Zelden zullen we zien dat de dieren dan een ziekte krijgen uit gebrek aan die vitaminen, maar de fut raakt er toch uit. En wat veel erger is dan ziekte: in het voorjaar zullen we broedeieren rapen, die onbevrucht zijn of zoo zwakjes bevrucht, dat er toch niets van terecht komt. Zwak bevrucht mag ik eigenlijk niet zeggen, want de geleerden zeggen: bevrucht is bevrucht; zwak of sterk bestaat niet. Laat ik het dus wetenschappelijk zeggen: de gelegde eieren zullen zoo weinig vitaminen bij zich heb ben, dat het kuiken voor het uitkomen reeds aan gebrek er aan gestorven is. De voederhandel weet dit ook wel en zal dus zeer zeker zórgen, dat Levertraan en gist en wat dies meer zij, in voldoende mate in het voer voorkomen. Maar beter is te zorgen voor een portie groen. Boeren kool en spruitkool zijn in voldoende voor raad te krijgen. Wie er om gedacht heeft, heeft zijn tuin zeker vol staan met dat kos telijke spul. Wie dit niet heeft, moet er nog voor zorgen. Koopen is te duur. Maar zaaien gaat nog best. Geen kool, maar toch wel iets, wat even goed goed is: rogge. Van nu af tot einde October kunt ge dit nog zaaien. Het geeft een malsch gewas tot ver in het voorjaar. U trekt er maar een paar handen vol uit en geeft dit den kippen. Ze maken het zelf wel fijn. U kunt het ook fijn knip pen met een rozenschaar bijv. Als de gele genheid er voor is, kunt U de kippen er zoo af en toe eens op los laten. En als het voorjaar weer komt, spit U onder, wat nog staat, dat doet Uw tuin ook nog goed, door hem te verrijken met humus. Als U eens rogge gezaaid heeft, doet U het vast elk jaar weer. En behalve rogge -is er nog zoo veel, wat goed -is voor de kippen. Voer en suikerbieten. Kostelijk goedje, maar om te koopen wel wat kostbaar. Wie zelf een tuintje 'heeft, zaait dus liever rogge. Bovendien moet een kippenliefhebber er wat voor overhebben. Laat al het onkruid in Uw tuin van nu af tot het voorjaar eens groeien. Ge zult eens zien wat malsche graspollen zoo hier en daar opschieten. Geeft die aan Uw kippen. Uw tuin wordt er niet te slechter om, want zaad wordt toch niet gevormd. Als U in het vroege voorjaar Uw tuin reinigt, is het resultaat voor Uw tuin hetzelfde, terwijl Uw kippen er wel bij gevaren hebben. Vraag. C. W. te B. Ik heb een hoek fram bozen verleden jaar geplant, die wel goed gegroeid zijn, maar nu heb ik in dien grond daar veel last van roode mieren, zoo erg, dat er planten van dood gaan. Ze doorgra ven den heelen hoek. Weet U hiervoor mis schien raad? Antwoord. Dat mieren zoo schadelijk zijn, als U daar schrijft, koint zelden voor. Maar ze kunnen het wel. Want als ze hun nest precies onder een plant gemaakt hebben, wordt de grond daar zoo los gewoeld, dat de plant van droogte zal sterven. Bovendien kunnen ze in Uw frambozen de bloemen I terdege beschadigen en de vruchten niet ZONDAG. Alleen die gedachten hebben waarde en uitwerking, die ter rechter tijd op de juiste plaats zuiver tot uitdrukking komen. MAANDAG. Niet werken doch de luiheid is verachte lijk. Wees nooit lui en verzuim nooit uw plichten. DINSDAG. Bemerkt gij, dat de rust en de orde in uw werkende kracht zijn verstoord, houd dadelijk eenige seconden of minuten geheel met uw werk op, drink bijv. een glas wa ter, haal rustig en diep adem en breng be hoorlijk orde in uw innerlijk wezen. WOENSDAG. Gewen u aan den vluchtigen blik en gij zult zien, dat hij u aan tijd en aan geld, aan rust en kalmte meer oplevert, dan gij ooit hadt kunnen droomen. DONDERDAG. Die zichzelf niet kan leiden, mag er niet aan denken anderen te willen leiden. VRIJDAG. De geestelijke werkzaamheid moet bestaan in denken en niet in het opnemen van veel kennis. ZATERDAG. Het denken is afhankelijk van den rnner- fijken toestand van ons wezen. Helder den ken eischt evenwicht in onzen geest. minder, want ze houden van zoet. Daar bij U de heele hoek is aangetast, zou grondige vernieling gewenscht zijn. Als U de mieren in hun arbeid volgt, heeft U gauw hun ver blijfplaatsen gevonden. Als de mieren bin nen zijn, dus 's avonds of overdag bij groo te hitte, maakt U bijv. met een poothout of nog beter met een hol pootijzer een gat tot in het nest. Hierin giet U een scheut zwavelkoolstof en trapt dan het gat dicht. Zwavelkoolstof is een vloeistof, die in gas overgaat en zeer brandbaar is. Geen pijp of sigaar dus bij dat werk. Ook geen lamp. U zult zelf moeten zien of deze bewerking nog herhaald moet worden. Uw drogist of apotheker kan U wel aan zwavelkoolstof helpen. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10-1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. KERKBERICHTEN SOEST Zondag 26 Augustus. NED. HERV. KERK Kerkgebouw. Voorm. 10 uur Ds. J. C. W. Kruishoop. Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur Ds. J. I. v. Schaick. 's Avonds 6 uur Ds. J. C. W. Kruishoop. ROOMSCH KATHOLIEKE KERK Parochie St. Petrus en Paulus. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl. Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur Dr. J. Hoek, van 's.Gra- venhage. Nam. 5.30 uur Ds. R. E. van Arkel, van Utrecht. Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. R. E. van Arkel, van Utrecht. Nam. 5.30 uur Dr. J. Hoek, van ;s-Gra- /enhage. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. Salo- mons, van Amersfoort. VEREEN, v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. Geen dienst. SOESTERBERG NED. HERV. KERK Nam. 6 uur in de Chr. School aan den Postweg Ds. B. Tuinstra. Huis ter Heide: Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. 's Avonds geen dienst. BAARN Zondag 26 Augustus. NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. Gerritsen, van Amers foort. 's Avonds 6 uur Ds. I. Kievit. VEREENIGING „CALVIJN" Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit.

Soester Courant | 1928 | | pagina 1