dTfvoigt Drogist. Luxe Auto-verhuur VENEMA Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk, Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 Wijsgeerig streven. C. Verschoor, Nieuwstr.57 I DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK kleermakerij MIJNHARDT's HAARDËn - KACHELS - MUZEN Raclame Haard f50.00 Willem Reith Bij Boodschappen doen, qeen PUR0L vergeten. 7e Jaargang Vrijdag 6 Ootoker 192S No. 40 DE 50E5TER CDUDANT Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Baarn en C. J. VAN DAM, Rademakerstr. 15, Soesterberg ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 eeni Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK BlJdiageo. «let grooier don 48 en olel voor deze rubriek «orden Ingezonden. I actueele (niet plaaMeUJkeJ gedichten f 2, r dan 36 regel». mogen '""'(Nndnjk'veTboden.) (Ingezonden.) PROFETIE Wie zal aan Profetie zich wagen voorspellen wat de Toekomst brengt? Wie toch, ziet licht en waarheid dagen uit Verte, die zich steeds verlengt? Men moge denken, gissen, raden vermoeden wat bewijsbaar schijnt... Van 't weefsel telt geen mensch de draden: zijn Wetenschap blijft streng omlijnd. Wie toch kan 's menschen lot bepalen de Toekomst van het groot Heelal? Der menschen zoeklicht blijft steeds falen en staat voor 't groote Raadsel pal. O, als wij alles konden weten, hoe licht zou 't Levenspad dan zijn Maar 't Scherm kan niet van een gereten, en al ons weten blijkt steeds schijn. Maar toch„Er zal een tijd eens komen, (kondt Menschen-Wijsheid, vóór en na) dat zelfs der menschen stoutste droomen hun doel bereiken, vroeg of spa. Veel wat ons duister scheen in 't Leven, is reeds onthuld door scherp verstand: Der menschengeest en 's menschen streven gaan tred voor tredmaar hand aan hand: „Men noemt den Mensch, niet zonder reden: „de Heer der Schepping" waar zijn geest toch immer nog is voortgeschreden, en zóó zijn tijdgeest is geweest. De tijdgeest van 't verlichte Heden wijst vast den Mensch de rechte baan. Hij delft een graf voor het Verleden en geeft een nieuwe richting aan". „Want d' oude heeft nog nooit gebroken met d' Ouden Adam van Weleer, wiens geest zich immer heeft gewroken op 't vaan van Christus' liefdeleer. De oude strijdvaan bleef geheven de leus gehandhaafd: „Oog om Oog...": Het Menschenrecht richt nóg zijn streven naar 't Slagveld heen niet naar Omhoog". „De Geest van Heden zal straks breken met d' Ouden Adam 't zondig Hart Niet altijd blijft „de Vree" geweken de Mensch in 't zondennet verward. Neenstraks keert trots millioenen jaren de Vredesduif naar d' Arke weer. en legt, in spijt der moeste baren, zijn groene twijg op Aarde neer. Zou 't Waarheid zijn wat de profeten van onzen schijn.verlichten tijd voorspellen, maar niet kunnen weten hun blijde hoop en wensch ten spijt.' Zou 't wcnschelijk zijn, den gang te kennen van 's Levens en van 's Werelds loop. Het Heden zou zichzelf ontwennen, en zien vervlieden 's menschen hoop. O Mensch de Toekomst houdt verborgen des Levens vreugd, des Levens nood; zij dekt den raadseldag van morgen, tot 's menschen welzijn in haar schoot. Als 't scherm der Toekomst wordt geheven, blijkt eerst, wat zij hem bieden zal- De vrucht van eigen werk en streven een levensstandpunt of een va Het scherpziend oog mag soms uit daden een gissing wagen naar het Eind. Een sluier dekt de levenspaden en houdt het uitzicht steeds verkleind. Het Leven kan den Mensch slechts leeren en hoe hij zoekt en dwaal' of dooi zal hij toch veilig huiswaarts keeren - maar leerling nog van 's Levens School. >t Is leeren, leeren - nimmer weten, Des menschen blik blijft steeds verko t. Hij toch, zoekt tusschen kloof en spleten, vergeefs de bloem, die nooit verdort. De Vredesduif zal 't twijgje brengen waar menschenhaat den groei niet stoort het teere groen niet kan verzengen Kent gij, profeten, zulk een oord' nazien der inentingen zal worden gegeven een week later, op dezelfde plaats, dag en tijd. De ouders worden er aan herinnerd hunne trouwboekjes of de geboortebewijzen der in te enten kinderen mede te brengen. Voorts verdient het aanbeveling de armen der kinderen vóóraf goed met water eri zeep te wasschen. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. Soest, 2 October 1928. Gediplomeerd Opticifen. BUROEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. 8R00TE SORTEER!NG FOTO-ARTIKELEN In het nauwkeurig verslag van de lezing van ds. Faber uit Zutphen, over „Geloof en Ongeloof in Nederland", gehouden in het Tempelierenhuis te Apeldoorn, komt o.a. een aanhaling voor van eene conclusie indertijd naar voren gebracht door wijlen Dr. v. d. Bergh van Eysinga, in welke conclusie wordt betoogd: dat de ontwikkeling van den wijs. geerigen geest van de Menschheid, den Godsdienst zal ten goede komen". Deze meening zal voorzeker wel door vele nadenkende menschen met groote sym. pathie worden gedeeld, of althans worden „mogelijk" geacht. Doch niet minder mo gelijk en zelfs waarschijnlijk is het m.i., dat het wijsgeerig streven van den menschen geest althans in de richting komt van zijn aesthetisch-moreelen opbouw. De Gods dienstige richting in algemeene beteekenis genomen, biedt heel wat ruimte voor ver schillende uiteenloopende richtingen, voor gedetailleerde opvattingen in den Godsdienst, die voor het wijsgeerig streven heel wat pro- blernen ter oplossing geven; terwijl daaren tegen het moreel schoonheidsgevoel minder veeleischend is, of althans wat den kern be. treft, naar slechts één richting heenwijst. Het moreel-schoone, ofschoon ook zeer vat baar voor details, duldt evenwel in zijn hoofdbegrip, in zijn kern, geen uitzonde ringen. Het is in zijn wezen immers het doel, I het aantrekkingsmiddelpunt voor elk wijs- I geerig streven, dat gericht is op het goede en I nr. cf-Vinnnp- m a w. 'op het Goddelijke-, 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. thans naar een mooi, naar een goed doel, is immers een wil, die niet in het teeken van achtenswaardigheid en schoonheid staat, dat is een wil, die halsstarrigheid tot moeder heeften eigenliefde tot doel. De wil, om lusten te bevredigen, eigen voordeel en genot na te jagen, kan toch bezwaarlijk be wondering wekken en als een hooge wil een groote eigenschap worden aangemerkt. Hij is niet de motor voor een Wijsgeerig-Gods- dienstig streven, dat op weg is naar moreel- aesthetische voldoening naar zielsrust en gemoedsvrede. Een zoodanige Wil is feite lijk de slaafsche tenuitvoerbrenger van onzen „Onwil tot het Goede en Schoone". Zulk een Wil ligt buiten het mooie begrip: „Plicht" en laatstgenoemde toch is de ideale uitvoerder van een wijsgeerig streven in wijsgeerigen zin, in godsdienstig-ideale richting; doch tevens van een absoluut prac- tisch beginsel. Want wijsgeerigheid sluit voorzeker een practischen geest niet uit. Een wijsgeerige levensbeschouwing sluil alles in wat goed, schoon en noodig is in het leven van den Mensch, die toch geheel afhankelijk is van een wil boven den zijne en van een Macht, die hoe het ons ook moge toeschijnen wel de hoogste Wijs heid en de hoogste Liefde moet omvatten. De Mensch dankt immers zijn bestaan aan die hoogste Wijsheid, die hoogste Liefde en aan die hoogste Macht, die hem vreugde en lijden tot zijn deel geeft in zijn aardsch be staan; doch die hem tevens zijn zieleleven schenkt, dat zoo oneindig veel rijker, zooveel meer is dan het stoffelijk leven, dat een ein de neemt. Die hoogste Macht schonk den Mensch ook den Geest, die zich ontwikkelen kan tot een hoogen geest, waarin het onder scheidingsvermogen tusschen „goed" en „kwaad" leeft, en die hem inspireert tot een wijsgeerig schoonheidsleven den arbeids tijd voor den opbouw van zijn Levensideaal. dames en heeren- HEEREN MODE-MAGAZIJN F.C.KuiperstraatIO - Telefoon 2169 officieele bekendmakingen SCHOUW Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Woensdag 24 October e.k. zal worden gevoerd de schouw over de in de gemeente gelegen wegen, voetpaden, waterleidingen, bruggen, heulen, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van het Reglement op het Onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomende be palingen wordt gestraft overeenkomstig dat Reglement. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, Q. DEKETH. De Secretaris, Soest, 3 October J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat gelegenheid tot koste- looze inenting zal worden gegeven op Dins. dag 9 October 1928, des nam. te 3.30 uur in een der lokalen der O. L. school te Soesterberg en dat gelegenheid tot het doe# op het schoone; m.a. op het Scheppingsideaal. En in zooverre is het wijsgeerig streven van de Menschheid ongetwijfeld in ethischgodsdienstige richting, in aansluiting met het verhevene en met eene levensopvatting, die leiden kan tot innerlijken en tot algemeenen vrede. Wat men onder „wijsgeerig streven" moet verstaan? Als men dit streven in verband zou willen brengen met „Wijsbegeerte", dan zou de pen, die dit onderwerp onder de aandacht brengt van lezeressen en lezers, ongetwijfeld onmachtig blijken tot het geven van een juiste definitie. Wijsbegeerte immers is een veelomvattend studievak, dat slechts in een beperkte afstraling de massa van de mensch heid zal kunnen voorlichten, ten bate van haar geestelijke en maatschappelijke belan gen. Doch de begeerte, om wijsheid te doen samengaan met het denken, streven en han delen van den Mensch, kan wellicht in deze beschouwing eenigermate worden belicht, zij het dan ook, met omzichtigheid en onder voorbehoud. Wijsgeerig streven houdt m.i. vooral ook den eisch tot voorzichtigheid in, waar het de uitvoering betreft van 's menschen levensplan en levenswerk. Waar toch de Mensch voor een der groote levensproblemen of wel voor een eigen vraagstuk in een zelfontworpen levensbestek, ter oplossing of ter beslissing staat, zal zijn wijsgeerig streven ter markt moeten gaan bij eigen levenservaring, bij die van anderen, of wel bij de uitkomsten van menig groot wereldgebeuren. Hij zal ge noodzaakt zijn vèr en scherp uit te zien, zichzelf te beheerschen, eigen wil te remmen, eigen wenschen prijs te geven en door zelf opofferende liefde, zonder rente-eisch, een hoog kapitaal uit te zetten in het „Algemeen Vertrouwen". Want eerst wanneer hij dit alles nakomt, in een correct verband met zijn levensdoel, komt daar wijsheid in zijn streven. Een wijsgeerig streven komt ook vooral der menschen Wil ten goede.... De wili- krachtige mensch is niet altijd de mensch, die zijn doel bereikt. Hij moge er al een ideaal mede trachten te bereiken, door met onverzettelijkheid het ontwerp van zijn le vensplan naar eigen doorzicht ten uitvoer te brengen - zoo dit plan niet in een wijsgee. rige richting ligt en zijn ideaal niet hl hoog aesthetisch ideaal is, dan zal ten slotte zijn leven een mislukt leven blijken te zijn; en zal zijn streven, hoe moeitevol wellicht ook, hem aan het einde zijner levensbaan, geen voldoening, maar instede daarvan, teleurstel ling en diepe ellende aanbrengen. Wat toch is een sterke wil, een onvermoei baar streven, zonder wijsgeerigen grondslag, zonder wijsgeerige leiding? Onze levensbe rekeningen toch, moeten niet uitsluitend ge. richt zijn op de bereiking van 'n doel, doch onvoorwaardelijk op het doel op het goede op het schoone voldoening schen kende doel. Wanneer dan ons streven noch tans niet het gesteld ideaal bereikt, dan toch is, voor iederen mensch, vrede te vinden en voldoening tevens, in het zich bewust zijn, dat het een wijsgeerig streven was, gericht op een ideaal, dat in de aesthetische sfeer ligt vèr buiten den ademtocht van stoffe lijke begeerten. De „Wil", die niet de uitvoerder is van een wijsgeerig streven naar een hoog of al- VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. sultaat een door en door vette kip in de soeppot krijgen. Vastzttende kippen krijgen evenals vrijloo- pende Avee soorten voer; ochtendvoer en graan. Maarvan dat ochtendvoer niet zooveel als ze lusten. Van verveling zouden ze tevtel ochtendvoer opnemen en afgezien nogj dit dit te duur komt, worden de die ren te vet, met het bekende gevolg. Dus als we het ochtendvoer droog voe ren, noeten we slechts zooveel in de bak doen, dat tegen een uur of elf de bak leeg is erfwe moeten van 10—2 uur bijv. den bak afsluiten. Graanvoer mogen we geven eens per dag vokp. Voeren we dus 2 of 3 maai per dag gram, dan mag dit slechts een beetje zijn, zocdat het totaal per dag en per dier niet meir dan een goede hand vol is. Ëtn beste voedering is 's morgens wat grain, 's avonds de rest, terwijl we zooveel ochtendvoer droog voeren, dat ze het graag optasten. Dan voeren op geregelde tijden, zoo^at de dieren niet bij de minste beweging langi het gaas marcheeren in de hoop iets te krijgen. EJcen dag moeten we groen geven. Dit kan 'van alles zijn, tot graspollen toe. 's Win ters^,zullen ze zich moeten vergenoegen met rogge, koolblad of rapen en bieten. Maar voorll houdt hen levendig en opgewekt. Laat ze werken. Hangt een koolplant hoog op, zoodat ze er springend nog maar net bij kunnen. Harkt zoo mogelijk het graan onder zand, haksel of turfmolm. Ledigheid werkt ook voor een kip verkeerd. Verder is er altijd nog keukenafvaL Dit is jets, wat niet telt voor 100 kippen, maar we voor 5 of 10. We moeten er zeer voor zichtig mee zijn. Brood, aardappelen, kanen, melk, enz. het is kostelijk voedsel voor een kip en behalve dat, voor vastzittende dieren tevens een noodzakelijke afwisseling. Maar bijaa alle keukenafval leidt tot vervetting. Bij veel afval, geven we dus graan minder. Erjwordt gedacht en vaak ook gezegd: wat zotlden nu die paar aardappels voor kwaad kunnen doen. Ze doen heelemaal geen kwaad, aar als ge toch de gewone portie graan blijft geven, doet dit kwaad. IDe ren zelf moet van boven bedekt zijn, zocl^-z regen en sneeuw niet den bodem verontreinigen. En als we door glas of be planting de Noorden- en Oostenwind nog kui'.nen keeren, hebben wij het onze gedaan urn de dieren een goede voeding en een V. cfpiiii ie neven. LiGemeanteraadsverslag. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten. 75 ct Bij Apoth. en Drogisten EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. Kippenhouden op beperkte ruimte. Volgens belofte zou ik nog eens terugko men op het houden van kippen op beperk te ruimte. Wat ik hier onder beperkte ruim te versta, wil ik even meedeelen, omdat an deren een niet gelijksoortige opvatting be hoeven te hebben van dit begrip. Onder beperkte ruimte voor kippen ver sta ik een te kleine ruimte, zoodat de vrije natuur met licht, lucht en groen niet meer ten volle voor hen beschikbaar is. In een hoenderpark, waar de kippen be schikken over groote rennen, is dus wel een afgesloten, maar geen beperkte ruimte. Wanneer het afgesloten gedeelte te klein wordt, dan pas spreken we van beperkte ruimte. Afgesloten heeft het voordeel, dat wij de dieren ook afgesloten kunnen houden van mestvaalt, put, plas enz. Afgesloten in groote rennen is dus beter dan geheel on beperkt. In kleine tuintjes, vooral stadstuintjes, is vaak weinig ruimte voor de kippen beschik baar, maar ook in grootere tuinen, waar de ruimte zeker voldoende groot genomen kan worden, huizen onze gevederde vrien den veelal in te kleine ruimten, eensdeels omdat men er niet meer ruimte voor over heeft, anderdeels omdat het nut van ruimte niet tot den eigenaar is doorgedrongen. Weest met de ruimte voor een ren niet te karig. Als U er niets voor over heeft, houdt dan geen kippen. Wie liefde heeft voor het pluimvee, geeft vanzelf zooveel ruimte als hij missen kan en voor dezulken is dit stukje geschreven, opdat ze met weinig ruimte toch veel suc ces kunnen behalen. Te klein is de ruimte, als de kippen het groen de baas zijn, als na eenigen tijd het kippenhok een stukje bouwland gelijkt, waar zoo af en toe een sprietje nog even te zien is. Op vruchtbaren grond kan dus de ruimte per kip kleiner zijn dan op on- J.l. Dinsdagavond vergaderde de raad on zer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Hoewel persmenschen en publiek gezorgd hadden op tijd aanwezig te zijn, was de ge zelligheid op de commissiekamer ditmaal blijkbaar zoo groot, dat niet vroeger dan ruim kwart over S kon worden begonnen. Zouden we de heeren mogen voorstellen na afloop maar een gezellig babbeltje te maken? Bij de opening waren alle leden met uit zondering van den heer Gasille aanwezig, welke na opening der vergadering door den Voorzitter werd geïnstalleerd. Na door den secretaris te zijn ingehaald, legt de heer Gasille in de handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarna de Voorzitter den heer Gasille toespreekt. Spr. wijst er op, hoe reeds eerder door hem een andere eed werd afgelegd, de eed, welke geëischt wordt van de hoogere mi litairen, welke eed spr. van groote waarde noemt voor hem, die haar aflegt. Thans wordt het afleggen van een andere eed geëischt. Spr. hoopt, dat hij, gedragen door een ge voel van rechtvaardigheid, zal medewerken aan de groei en bloei onzer gemeente. Het volgende punt der agenda komt daarna in behandeling. 3. Vaststelling van besluiten tot wijziging der gemeente- en bedrijfsbegrootingen 1928. De heer Van Klooster wijst er op, dat wij ziging der begrooting heeft plaats gehad met een bedrag van f 26000.voor de uit breiding van de R.K. Meisjesschool. In Maart j.1. besloot de raad tot uitbreiding dezer school met 2 lokalen. Thans blijkt, dat buiten deze lokalen nog een kamertje voor het hoofd werd gebouwd en centrale verwarming aangebracht. Spr. keurt deze meerdere uitbreiding en hoogere uitgaven niet af, doch betreurt het, dat de raad hier van niet in kennis is gesteld. De Voorzitter wijst er op, dat men hier wel moet scheiden de gemeentezaken en de zaken betreffende het onderwijs. Wanneer een besluit als hier bedoeld is gevallen, is de uitwerking van het besluit geheel in handen van B. en W. De heer Van Klooster beaamt dit ten volle, doch zou gaarne gezien hebben, dat B. en W. van deze grootere uitbreiding, mede in verband met de meerdere kosten, mededee- ling hadden gedaan aan den raad. De heer Busch onderschrijft deze gedachte hoewel hij B. en W. hiervan geen verwijt wil maken. Centrale verwarming noemt spr. een stuk volksgezondheid. De heer Endendijk herhaalt nog eens de woorden van den Voorzitter, hoewel spr. kan medegaan met de gedachte van den heer Van Klooster tot het doen van mededeelin- van Nederlandsche Gemeenten, met verzoek een kostenberekening in te zenden met be trekking tot het maken van een rioleerings- plan. Onder overlegging van de betrekkelijke correspondentie, stellen B. en W. den Raad thans voor: le. hun college te machtigen aan het Tech nisch Advies-bureau der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten op te dragen het geheel doen waterpassen van de gemeente Soest met uitzondering van het gedeelte ge legen ten Zuiden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort, uitmakende de buurtschap Soes terberg, het leveren van een plan met kosten berekening uitvoering en bijbehoorende tee- keningen en bescheiden noodig voor een juiste beoordeeling van het werk; 2e. voor het onder sub le bedoelde, een crediet te verleenen van f3500. De heer De Bruijn heeft met betrekking tot dit punt een schrijven bij de stukken ge vonden, waarin een honorarium voor dit werk genoemd wordt, van f52.per dag. Een dergelijk honorarium komt spr. veel te hoog voor, temeer waar zooveel gediplo meerde krachten rondloopen. Tevens blijkt dat men ongeveer 165 K.M. weg zal moeten waterpassen. Spr. vraagt of het uitbreidings plan hier geen goede diensten kan bewijzen, terwijl hij tevens informeert, wanneer dit plan nu eens ter tafel komt. De heer Grootewal noemt de aanleg van een rioleering in onze gemeente een mil- lioenenwerk. Spr. ziet de uitvoering van een dergelijk plan in ver verschiet, waarom hij de gevraagde f 3500.— wil sparen. De heer Busch kan zich hiermee vereeni gen. De heer Doorman ziet dc noodzakelijkheid niet in van een rioleeringsplan van de geheele gemeente. Spr. heeft deze zaak eens nader be zien en meent, dat een rioleering niet noodig is voor het hoogere ge deelte van onze gemeente. Hoe het met het lage gedeelte gesteld is, heeft spr. nog niet kunnen nagaan. Spr. meent, dat het hoogere gedeelte van onze gemeente van rioleering, geheel kan worden uitgesloten; eeu rlng- rfoleering kan spr. zich hoogstens indenken, Spr. informeert of de Ioozing in De Eeni zal plaats hebben en zoo ja, of hiervoor toe stemming van het Eemcollege is of zal wor den verkregen. Gaarne zou spr. met betrek king tot dit punt nader worden ingelicht. De heer Van Doorne voelt wel voor het plan, doch schrikt terug voor de hier be doelde gelden, groot f3500.—. Spr, vraagt of hier geen plaats is voor één der vele in genieurs, die zonder werkkring rondloopen. Een groot b-edrag zal dan kunnen worden bespaard. De heer Van Klooster bespreekt de wen- schelijkhèid van een onderzoek b-etreffende de noodzakelijkheid eener rioleering. Spr. weet, dat op enkele plaatsen de afvoer hiel goed is, doch zou het bedrag van f3500.— willen sparen, zoolang niet vast staat, dat de rioleering er komen moet. Wethouder Koenders verdedigt hierna het voorstel van B. en W. Hoewel het totale bedrag f 3^00.— is, is hiervan f 1700.— bestemd voor waterpassen en f 1800.— voor het maken van een plan. Waar Baarn en Amersfoort in de Eem loozen, zal dit ook voor Soest mogelijk zijn. Alleen, wanneer hierdoor een te veel vuil zou worden bijeengebracht, zou een zuiverings-station noodig zijn. Voor ver schillende punten in de gemeente is de rio leering hoog noodig, hetgeen spr. in werk verschaffing zou willen uitvoeren. Het wa terpassen der geheele gemeente is hiervoor noodig. Ook dit werk zouden B. en W. aan bedoeld bureau wenschen op te dragen, om dat ook dat bureau dan de verantwoording heeft. ZONDAG. De strengste raadgevers voor lieden, die zorgen hebben, zijn degenen, die zelf nooit zorgen gekend hebben. MAANDAG. De niets om handen hebbende mensch houdt zich slechts bezig met den tijd te dooden, zonder te bemerken, dat het de tijd is, die óns doodt. DINSDAG. Wil en zoek het rechte maar tracht het nooit te verkrijgen met oneerlijke middelen. Wat slecht is blijft slecht, al tracht men het goede er door te bereiken. WOENSDAG. Dwing uzelf ongelijk te bekennen, wan neer en waar het ook zij. DONDERDAG. Haat valt moeilijk te verbergen, liefde be zwaarlijk, maar onverschilligheid en verveling onmogelijk. VRIJDAG. Zoodra wij erkend hebben, dat wij allen één zijn met elkander, kunnen wij niemand meer kwaad doen. ZATERDAG. Houdt vast aan de gedachte, dat ge één zijt met den eeuwige. ENORME SORTEERING Voor het seizoen in voorraad: 1000 kapiampen. Huishoudlamp f3. LAANSTRAAT 48, BAARN TELEF. 79 vruchtbaren! Gemiddeld rekent men 10 M2. gen- per dier. Maar er zullen wel gronden zijn, waar 15 M2 per kip nog te weinig is om gras te behouden. In rennen, waar per dier minder dan 5 M2, soms zelfs minder dan 1 M2, beschikbaar is, moeten we op grasgroei dan ook maar niet rekenen. En toch kan men daar met succes eenige dieren houden, die voor het huishouden meer dan genoeg eitjes opleveren tegen verminderden prijs. De voeding is bij dergelijke vastzittende kippen een hoofdfactor. Meestal worden ze te vet, met 't gevolg, dat we geen eitjes ra pen, wel moeten voeren en als eenigst U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten doozen van 30 en 60 cent en in tuben van 80 cent. Punt 3 wordt hierna goedgekeurd. 4. Vaststelling van een besluit tot be legging van gelden. Zonder bespreking vastgesteld. 5. Voorstel van B. en W. tot het doen vervaardigen van een rioleeringsplan voor deze gemeente met uitzondering van Soes terberg, en in verband daarmede crediet- aanvrage. Waar de afdeeling Openbare Werken reeds met veel werk is belast, hebben B. en W. zich hieromtrent in verbinding gesteld met het Technisch Advies-bureau der Vereeniging De heer Busch noemt verschillende punten de gemeente, waar de afvoer noodig ver betering behoeft. Spr. vraagt zich echter af, of men daarom de geheele gemeente moet waterpassen. Hij acht een uitbreiding van de waterleiding meer urgent. Weth. Koenders wijst er nogmaals op, dat thans de lagere gedeelten der gemeente noo dig verbetering behoeven. Het waterpassen der geheele gemeente is noodig om vast te stellen, welke hoeveelheid water zal worden opgevoerd, terwijl hierdoor tevens wordt voorkomen, dat nu verloren werk zou wor den verricht. Volgens deskundigen is uitvoe ring van een gedeelte van het werk zonder waterpassen niet mogelijk. Met een goedkoo- pere kracht voor dit werk kan spr. zich ver eenigen. Indien dit waterpassen werkelijk moet geschieden, wil de lieer Van Klooster dit werk niet opdragen aan vreemden. Hij wenscht den Gem. Arch. hiermee dan te be lasten. Zoo noodig moet dan maar een tij delijke kracht worden aangesteld. De Voorz. wijst er op, dat als gevolg van verschillende klachten, door Ged. St. een vingerwijzing is gegeven om door rioleering verbetering aan te brengen. Het waterpassen zou spr. niet aan den Gem. Arch. wenschen volle kan geven. Spr. wijst er verder op, dat an een honorarium ad f52.— geen sprake is, wanneer de gevraagde posten van f 1700 1800.— worden toegestaan. De gemeen te kan hier dus een keus doen. De heer Doorman betwijfelt of de Gem. Architect dit werk wel direct op zich kan ne men. Waar dit een geheel op zich zelf staand vak is, zal hij hiervan te voren zeker studie moeten maken. De heer Endendijk merkt op, dat de advi- seur de meening is toegedaan, dat het wa terpassen evengoed door ons zelf kan worden verricht. We kunnen dus splitsen en het ma: ken van het plan alleen aan genoemd bu reau opdragen. De heer Busch wenscht, dat B. en W. dit voorstel zullen terugnemen en in de vol gende vergadering zullen komen met voor stellen tot verbetering der hoogst noodige punten. De Voorz. deelt hierna mede, dat B. en W. de verantwoording voor partieele rio leering alleen aanvaarden, wanneer een uit gewerkt plan voor de geheele gemeente daar achter staat. Het voorstel van B. en W. hierna in stem ming gebracht wordt verworpen met de stemmen van de heeren Endendijk, Koenders, Van Doorne en De Bruijn voor. 6. Besluit tot verhuur van semi-perma- nente woningen. Bij dit punt stellen B. en W. vo,or de thans gereed zijnde semi-permanente wonin gen, welke gebouwd zijn aan den Wiekslo- terweg O.Z. te verhuren; 4 woningen tegen een huur van f3.en 2 woningen tegen t2.— per week. Zonder bespreking goedgekeurd. 7. Vaststelling van besluiten tot verhuur van gemeente-eigendommen aan H. A. Vos, P. A. Endendijk en F. Schipper, alsmede tot het in erfpacht uitgeven van grond aan F. Schipper voornoemd. Dit punt betreft: verhuring van een ge meentewoning met tuin (Veenhuizerstraat 61) aan H. A. Vos, voor f200.— per jaar; ver huur van een strook grond ter grootte van 12 M2. aan P. A. Endendijk, Burgem. Gro- thestraat, tegen f 4.50 per jaar en verhuur van een perceel grond, groot 2690 M2., aan den Nachtegaalweg, aan Freerk Schipper, tegen f9.41 1/2 per jaar; alsmede het in erfpacht uitgeven aan laatstgenoemde van perceelen grond aan den Nachtegaalweg tegen een jaarlijkschen erfpachtscanon van f 19.—. Zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 8. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van kantoorpersoneel aan de afdeeling Open bare Werken. Betreffende dit punt schrijven B. en W. aan den raad: De toenemende werkzaamheden aan de afdeeling Openbare Werken maken het noo dig eene reorganisatie in de verdeeling der werkkrachten in toepassing te brengen. De directeur van Openbare Werken gaf naar aanleiding, daarvan ons een overzicht op welke wijze dez reorganisatie zou kun nen geschieden. Deze regeling komt hierop neer, dat de ambtenaar Meurs meer belast wordt met het toezicht op de wegen, onder houd gebouwen, werkverschaffing, magazijn en daaraan verbonden admijjistratie. De ambtenaar Van Noesel zal belast worden met bouw- en woningtoezicht, hinderwet, woon- wagenschouw, terwijl de ambtenaar Rietveld belast zal worden met teekenwerk, nieuw en verbouw, kaartwerk, teekenwerk wegen, archief en correspondentie betreffende den algemeenen dienst. In verband met deze werkverdeeling blijft op die afdeeling het bezwaar bestaan, dat de correspondentie niet vlug genoeg kan worden afgewerkt, hetgeen voor den geregefden gang van zaken voor de vergaderingen van ons college niet be vorderlijk is. Wij meenen daarom, dat het noodzakelijk is voor het verrichten van typwerk en an dere ondergeschikte administratie een klerk steno-typist(e) op die afdeeling aan te stel- op te dragen, daar dez, als gevolg van het vele werk, zijn aandacht hieraan niet ten Hen, en vragen U daartoe de machtiging, en

Soester Courant | 1928 | | pagina 1