RADIO-CENTRALE „SOESTDIJK" SleenhuijsGn Co., Muizerstraal 67a Ove/werfagSZl Luxe Auto-verhuur Waarom nog geen aansluiting op de VENEMA Bei op s.v.p. 2282 LA PORTE Co. Uitgave: G. j. SMIT, Soestdijk. Bureau: Vai Weedestraat 35, Telefoon 2181 C. Verschoor, Nieuwtsr. 57 Redenaarstalent. Expositie Bontmantels. liemeenteraadsverslag. D, F. VOIGT Taxi noodig? KRABBELS Uituoerino van Ettecienorders. Incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Deposit Pijnloos Scheren Gezellig die Winteravonden Willem Reith 7e Jaargang Vrlldag 26 O tber 1628 DE SQoTElt CDUDAM Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN OE VENS Boekhandel, Bum en C. J.VAN DAM, RndemAerttr. IS, SoMlerberf ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 reftb I0.75. Eke regal maer IS cwt Advertenties tus*chen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK ueele (niet pUatietljhe) gedichte i niet kleiner dan 36 regelt len. Bi) opname vergoeden I 2.50. (Nadruk ve (Ingezonden.) MODEGRILLEN Droeg men vroeger in den winter, Voor de kou een dikke bont, Thans gaat men het hek verhangen, 'k Weet niet lezer hoe het komt, Maar nu ziet men allerwege Lieve dames, groot en klein, Die nu eenmaal door de mode Heelemaal van streek af zijn. Midden in den heeten zomer, Loopt men pronkend als een pauw, Puffend, klagend van de hitte Door een bont gebracht in 't nauw. Vroeger had men in den zomer Nooit behoefte aan zoo'n ding, Maar gewis, de tijd verandert, 't Gaat niet meer zoo 't vroeger ging. Dus vanuit Parijs gewaarschuwd, Voorgegaan door Jet en Jans, Ging ook deugzaam Keetje meedoen Met dien wilden modedans. Thans de heete, hondsche dagen, Liggen wederom opzij, En is, nu het weer verandert, 't Lijden ook goddank voorbij. Zelfs verand'ren nu de zaken, Menig koude avondstond Doet d' onrnjsbaarheid gevoelen Van zoo'n fijne „zomerbont". Echter is één ding vervelend, 't Is, dat ons de winter bijdt, Want, wat zal men nu gaan dragen, In dien langen wintertijd. 'k Weet het, beste lezer, 'k weet het: Vast wordt men nu consequent, Als men 't zaakje om gaat keeren, En je niet van gister bent, Doe je mee, da's nogal wiedes, Doe je mee, ook straks, wanneer Men in „zornerkleeren" worstelt Tegen ijzig winterweer. J. v. D. 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. Wij weten allen wel, dat menschen met een aangeboren groot redenaarstalent zeld zaam zijn. Het „angeboren zijn'' van de ga ve van welsprekendheid is weliswaar geen sinecure, maar toch wel van dien aard, dat de inede ter wereld gebrachte gave een vroegtijdige cukiveering en een sterke pressie (niet alleen uit eigen gemoed, maar ook van buitenaf) zeer noodig heeft. Want een aangeboren gave, van welken aard dan ook, is toch niets anders dan slechts het zaadje voor of wel de kiem wat het kan worden. Er zijn leerstoffen en eene zorgvuldige lei ding noodig om den aanleg tot ontwikkeling te brengen. In menigen mensch zal het ta lent, zal wat men de gave noemt, zijn ge dood of wellicht vergroeid. Of zij zal mis vormd of onherkenbaar zijn opgewassen: om dat de goede wieg en de verzorgende hand ontbraken. Waar wij ons hier bepalen tot het rede naarstalent, mag daarvan worden gezegd, dat het is: een „macht" die meer oogenblikke- lijk inwerkt en in het algemeen meer geest drift verwekt dan de schrijversgave die een rustiger uitingsmiddel voor de exploitatie der gedachten ter har er beschikking heeft, doch die wellicht juist daardoor het „spontane" mist. De redenaarsgave immers verovert stor menderhand, en mag veiliger inconsequenties begaan dan het talent van den schrijver, die grove fouten, dwalingen en inconsequenties zoowel als schoone gedachten vastlegt voor de critiek. De redenaarsgave heeft ook dit voor: dat zij méér bezielt dan het woord dat geschreven staat, doch hare uitwerking heeft misschien minder bestendigheid dan in druk of schrift vastgelegde gedachten, beel den en betoogingen. Maar de gave van welbespraaktheid heeft toch ernstig rekenschap te houden met veler lei tegenstand. Zij heeft in de allereerste plaats haar succes te wachten van de „Acous- tiek". Bedoeld wordt hier niet die aco-ustiek die het stemgeluid ten goede komt en welke een schepping is van den bouwmeester. Neen, het sprekerstalent moet zijn steun en ver spreiding kunnen vinden in het klank- en weerklanksvermogen in de acoustiek van de menschenziel en van den mensch engeest. Het stemgeluid moge vervagen, de uit gesproken gedachten de bezielende geest van den spreker kunnen worden opgevangen en vastgehouden door het menschenhart waar het weerklank vindt, waaruit zij zich steeds j opnieuw kunnen doen hooren, en waaruit zij zich kunnen vertakken en verspreiden. Doch de redenaar heeft voor de vruchtbaar- making van zijn talent meer noodig dan de onverdeelde aandacht van een gehoor, dat het gesprokene kan verwerken en benutten. Het is immers niet de correctie samenvoeging van woorden en zinnen, niet ook den zins bouw, de stijl, de climax, het beeld- en bloemrijke van den inhoud, wat den redenaar tot begaafd spreker stempelt. Dit alles kan hem tot een boeiend redenaar maken, en bij rijn auditorium de overtuiging vestigen, dat hij een geleerde, een knappe corabinutor een menschenkenner en een man van ervaring is het maakt den spreker nochtans niet tot een talentvol redenaar. Het talent hetzij dan groot of slechts bescheiden is medegegeven met de ge boorte. Het is ingeschapen; daarom dan ook noemt men het „Gave''. Want het is gege ven als een persoonlijk voorrecht; en de anbemiddeld|e, aan wien deze gave is toe bedeeld, is inderdaad niet arm te noemen, daar toch hetgeen hij in dat geboorte-ge schenk bezit, hem bij goede cultiveering tot een hoogst bevoorrecht, gelukkig mensch kan maken. Het talent van den redenaar sluit, vooral ook, gevoel, geest en idealistische bezieling in, naast rijkdom van gedachten. De werke lijk talentvolle redenaar heeft niets gemeen met den misschien wel zeer ontwikkelden zinsbouwer, met den handigen stylist, met den gladden, zelfbewusten, maar niet zelf- overtuigden en daverenden verpletteraar, die zelfs op den kansel of katheder indien het meegesleepte publiek den eerbied aan die plaats slechts even vergatvan een applaus je niet geheel afkeerig zou zijn. Dezulken overbluffen hun gehoor door hun alles neer- slaanden woordenregen; de hoorders bewon deren hen wel in verstomming... doch zijn nochtans niet getroffen. Als zij wat beko men zijn, voelen zij zich onvoldaan. Immers het resultaat wordt meermalen uitgesproken in een: „Het w^s wel mooi, maar het vol doet mij toch niet''. „Ja, hij is een emi nent spreker; maar ik was niet lang onder den indruk van alles wat hij gezegd heeft. Het was ook zooveel hè?"Ja juist. Me nig hoorder wordt verbijsterd, overbluft maar niet getroffen. Zou dit wellicht kun nen zijn, doordat in zulk een mooie rede toch de warmte, toch de bezieling ontbreekt, die uitgaat van diep gevoelde waarheid? Overtuiging immers maakt alléén reeds wel bespraakt, voert woorden en vooral ook ge dachten aan; en waar tevens talent aanwezig is, daar styleert zij zelfs. De gave van spreken openbaart zich na tuurlijk op velerlei gebied. De daverende suc cessen komen wel het meest op politiek ter rein; en juist op dat terrein gevoeld de „waarheid" zich wel het minst op haar ge mak en verlaat zij wel eens, midden onder een boeiende rede overhaast en onbeleefd de zaal. De waarheid is ook niet altijd trouw kerksch. Ondanks haar hoog respect voor ta lentvolle sprekers aan sommige van wie zij groote verplichtingen heeft staat zij somwijlen aarzelend, of wel zeer beslist, bui ten de Tempeldeuren. Eerst wanneer het tempelgebouw is leeggestroomd, durft zij (in die exceptioneele gevallen) den tempel bin nentreden. Want somtijds voelt deze teer gevoelige, maar sterke macht zich het meest thuis in leege ruimten in volslagen een- Want helaas, ook het talent van den rede naar gelukt het niet altijd aan de aankleve van het aardsche geheel te ontkomen en het blanke kleed in volmaakte zuiverheid te hou den. Alles toch wat met de goede moeder Aarde in aanraking komt, heeft minstens een kleine schaduwzijde. Zoo zij dan ons oor deel over den Redenaar gematigd en door dacht. De talentvolle schrijver is er vooral niet beter aan toe. Ook hij wil gaarne de teer gevoelige waarheid zijn pen laten bestieren. Ook de schrijver bedient zich van beeld spraak en plaatst, vaak met milde hand, bloe men langs kale wanden. En achter hem staat de „waarheid" en kijkt scherp over den schouder van den schrijver op de volgeschre ven bladzijden. Maar als op zijn beurt de penbestuurder, met een zucht van verlichting en van voldoening, mede over zijn schou der heen, achterwaarts ziet dan heeft me nigmaal de overgevoelige „waarheid" het hazenpad gekozen. En teleurgesteld legt hij zijn pen ter neer, verdrietig overziet hij het geschrevene. Het staat alles zwart op wit en het is altijd voor de pers die het ge schrevene ettelijke malen zal vermenigvuldi gen. Het was toch zoo eerlijk bedoeld. Troost u, begaafde talentvolle sprekers, schrijvers en dichters. Wij, niet begaafden, staan als wij spreken, schrijven of zelfs den ken voorzeker in vele gevallen nog minder gunstig aangeschreven bij de prikkelbare, nerveuse „waarheid". Wij »Jan Publiek" grieven en beleedigen haar immers maar al te vaak zonder talent. Wai door ons gedistribueerd wordt staat gelijk met de ont- vangst van een goed toestel. Het is goedkooper, eenvoudiger en steeds ter uwer beschikking. Geef U nog heden op als abbonné opdaf wij U tijdig kunnen bedienen niet te vergeten, het uitblijven van de „knal", hebben ze bepaald nog niet veel kunnen uitrichten. En nu wachten de menschen in Sprook jesland in angstige spanning op den uitslag van het onderzoek en kijken dikwijls naar den kabouter, die al maar aan z'n baard trekt. De menschen in Sprookjesland fluisteren tegen elkaar: ,,'t Ligt aan deket-ting-koning, die weet niet wat hij wil". Een nar zei: „Hij zoekt een schaap met vijf pooten". Maar, dat zij maar een nar. Dames- en Heeren Kleermakerij F. C. Kuiperstraat 10 - Telefoon 2169 VOSSEN, MARTERS e.a. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie. In de R.K. Bode van Zaterdag 13 October j.1. komt een ingezonden stuk voor, onder teekend met „Een arbeider ter vergadering aanwezig". Voornoemde arbeider hekelt daarin een spreker, in het bezit van een z.i. natuurlijke welsprekendheid, die daar op de vergadering der R.K. Werkliedenvereeniging op Maandag 8 October j.J. op verregaande wijze zijn spreeklust heeft bot gevierd. Toen ik dat ingezonden stuk in De Bode las. kon ik niet hporiioen. dat een arbeider een collega van mij, die ue capaeticn om zoo'n prachtig stuk in De Bode te schrij ven, op die bewuste vergadering geen mond heeft opengedaan. Immers Max zegt in zijn beschouwing over Roomsch leven (ook uit ,Waar rust heerscht en geen Maandagmiddag te half 3 vergaderde de raad ónzer gemeente. Alle leden waren aan wezig. Na opening door den Voorzitter komt de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering dd. 2 October 1928. Na een opmerking van de heeren Doorman en Busch goedgekeurd. De .Voorzitter deelt hierna mede, dat nog 2 adressen zijn ingekomen, n.l. een adres van de Heeren De Lange en Haver betref fende een gelegenheid tot zwemmen en 'n adres van den heer Smit. B. en W. stellen voor het eerste adres te verwijzen naar B. en W. en het andere te behandelen bij punt 8. Aldus besloten. 2. Voorloopige vaststelling van de ge meente-rekening 1927. Aldus vastgesteld. 3. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening, groot f 180.000.—. Op 15 Nov. 1928 moet worden afgelost de tijdelijke kasgeldleening (Alg. Burgerlijk Pensioenfonds) groot f 220.000. Waar de ontvangsten der gewone midde len nogal ruim binnen komen, stellen B. en W. voor een kasgeldleening aan te gaan van f,180.000.—. Daar de onderhandelingen betreffende de leening nog niet ten einde zijn, wordt dit punt voorloopig door B. en W. teruggeno men. 4. Vaststelling van een besluit tot wijzi ging der begrooting Gasbedrijf 1928. ?.0,WaststeTlihg van""*hef"'koh'iêr 'Straatb lasting over 192S. De heer De Bruijn wijst op onbillijkheden in deze belasting, waarin volgens den Voorz. binnenkort verandering zal komen wegens den gewijzigden aanslag in de personeele be- dendijk, Hilhorst en Den Bliek voor. In de besprekingen kwam nog uit, dat de door den raad gekozen interpretatie voor de verordening op het grondbedrijf voor de gemeente een voordeelig verschil geeft van f 54270.—. 7. Vaststelling van besluiten tot aanvaar ding van grond. Dit puilt betreft aanvaarding van grond aan den Slieuwèweg, aangeboden door C. Erix en C. B. de Zwart en aan het Oude Grachtje, aangeboden door W. Roest. Deze gronden zijn bestemd voor later aan te leggen wegen. De heer Hilhorst komt bij dit punt nog eens terug op de gedachte bij aanbieding van grond de transportkosten steeds voor rekening van de gemeente te nemen, het geen wordt ondersteunt door den heer Busch. De heer Doorman acht dit, uit een oog merk van waardevermeerdering voor de ge meente, juist. De heer Endendijk wenscht niet te gene raliseeren, daar groote complexen niet altijd voordeel voor de gemeente geven. Besloten wordt de kosten voor rekening der gemeente te nemen, terwijl B. en W. voor volgende gevallen met voorstellen zullen komen. 8. Behandeling van het adres van de Wed. W. J. van Ee en H. J. Geubbels verzoekende medewerking tot het totstandbrengen van een weg, uitloopende op de Van Weede straat, zulks in verband met hun voornemen tot den bouw van een dubbel en een enkel winkelhuis en enkele landhuisjes. De Voorzitter doet hierbij voorlezing van het door den heer Smit ingezonden schrij ven, dat hij zijn bereidverklaring tot afstand van grond intrekt. Drogist. Gediplomeerd Opticien BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk gjtp- Eerste Soester Electr. Brillenslijperij GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN VAN KNELIS. Daar was er is in Sprookjesland een re geering en die regeering dacht dat de baas van de spullen niet recht deed. Het hoofd van de regeering noemden ze deket-ting-koning, omdat hij altijd als tee- ken van z'n waardigheid een groote ketting om z'n hals droeg. Men had in de vergade ring van den Raad van Sprookjesland een rede gehouden en daarin gezegd, dat de baas van de spullen niet deugde. Na die rede, werd er één, twee, drie een commissie benoemd, die dat zou onderzoeken. En ze kozen in die commissie een distel, een doorn, een kapel, een kabauter en een donderbus. De donderbus deden ze er bij voor de knal. En die commissie is nu al jaren aan het zoeken. Ze hebben gezocht in den gasketel; ze wroetten in het bedrijf van den grond; ze hebben de centen nageteld; ze hebben met groote brillen op al de papieren na gesnuffeld; ze hebben de baas van de spul len bij zich geroepen, z'n zakken nagezocht en toen ze niets vonden, hebben ze gezegd: „Leg nu je hart er is op tafel, dan zulten we daar ook eens zoeken. Te zien aan de sombere gezichten, en strijd^behoèfd'e™gevoerd" te Woretêii, daarVer- lastin~g. Het kohier wordt hierna vastgesteld, wijf de een volk". Arbeider ter vergadering aanwezig, indien gij tenminste arbeider zijt, neem dit ter harte. Verder stel ik er prijs op te verklaren, dat de spreker door inzender bedoeld, onderge- teekende, inzender van dit stuk, is. Nu vraag ik mij af, met wie heb ik eigen lijk te doen? Met een weldenkend arbeider of met een stekelvarken, die bij het minste geruisch zijn kop beschermt en bij stilte weer uit zijn schuilhoek te voorschijn komt. Die arbeider is zeker niet getuige geweest van het stormachtige applaus, dat den spreker ten deel viel. Die arbeider heeft zeker niet gehoord, dat die oproerkraaier door den Bondsvoorzitter als het ware geprest werd zijn plaats van voorheen in het bestuur weer in te nemen. Maar die „arbeider" heeft wel gehoord, dat de aanwevige geestelijkheid hem op kalme, waardige wijze heeft geant woord. Ja vriend, dat is waar, maar ook nog maar op een klein gedeelte van zijn betoog en dan nog voor hetgeen hem persoonlijk aanging. Maar waarop spreker op de aller eerste plaats een antwoord had verwacht, is gezwegen als een mof. Nu heb ik aan dien „arbeider ter vergade ring aanwezig" (wat een mond vol), nog een vriendelijk verzoek. Als U met de stroopkan wilt loopen of U hebt mij wat te verwijten, kom dan niet als een wolf in schaapskleeren, maar onder- teeken Uw ingezonden stukken met naam en adres, dat doe ik ook en strijd als ridder maar niet als slaaf. Ten slotte acht gij het beter, dat ik mijn mond houd. Neen vriend, gij hebt mij juist het laatste vezeltje van mijn tongriem los gesneden. Gezwegen heb ik toen ik in 1915 aan een liefdadige instelling hier ter plaatse f 13.50 ter leen vroeg, om, bij een weekloon van f 6.— per week, achterstallige huur te betalen, daar ik anders uit mijn woning zou worden gezet, hetgeen toen ook is gebeurd, omdat ze, tot hun spijt, niet aan mijn ver zoek konden voldoen; gezwegen heb ik toen ik in den nacht, nu eenige jaren geleden, de koolrapen van het veld moest gaan ste om mijn toen negen hongerige kinderen te voe den; maar zwijgen zal ik indien gij beweren kunt en mij duidelijk maakt, dat ik op die vergadering onwaarheid heb gesproken. Neen vriend, ik wil met iedereen, maar op de eerste plaats met U den strijd aanbinden. Al noodigt gij mij op een vergadering van uitsluitend armlastige personen, ik zal pre sent zijn, maar bedenk wel, al is het bij mij nog lang geen bloesemgeur en bloe menpracht, zwijgen doe ik met Gods hulp voorloopig nog niet en als wij elkander weer op een vergadering ontmoeten (ik hoop, dat dit spoedig is) wijs mij dan, indien noo dig, op mijn plicht. Gij handelt dan man en niet als huichelaar. U, geachte Redactie, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik als „Een arbeider ter vergadering aanwezig", maar ook als een die zijn naam durft noemen W. v. BEDUM, Molenstraat, Soest. BAARN BANKIERS SOEST - BUSSUM EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Het is niet de waarheid, die ons pijn doet, maar de persoon, die ze ons zegt. MAANDAG. Pessimisten zijn gelukkiger dan optimis ten, want de pessimist beleeft alleen aan gename teleurstellingen. DINSDAG. Wee den mensch, als hij verleerde de zonnestralen op te vangen, die altoos nog door den mist en den nevel van het ver driet des daags heendringen. WOENSDAG. Welke ontdekking men ook moge gedaan hebben in het land der eigenliefde, er blijft nog altijd genoeg over om ontdekt te wor den. DONDERDAG. Hoe meer ge denkt aan de kortheid van het leven, hoe grooter en beter gebruik gij er van zult maken. VRIJDAG. Ouderdom ontstaat niet slechts door het gewicht der jaren, maar vooral door het gewicht der droeve uren. ZATERDAG. Denk er bij de openbaring uwer gehei men aan, dat uw vriend van heden morgen uw tegenstander kan zijn. 6. Behandeling en voorloopige vaststelling van de balans Grondbedrijf over 1924. De heer Busch kan zich met deze balans niet vereenigen en wenscht deze te verwijzen naar de commissie van onderzoek in het grondbedrijf, zoo noodig aangevuld met de comm. voor het grondbedrijf. De Voorz. wijst er op, dat de balans is op gemaakt volgens de door den raad in zijn officieuse vergadering van 25 Juni gekozen interpretatie. Het beleid van den directeur heeft hiermede dus niets uitstaande. De heer Busch meent, dat geen besluit kan worden genomen, omdat de interpre tatie niet in een officieele vergadering is vastgesteld. Tevens zijn er verschillen in de balans 1923 en 1924. De Voorzitter wijst er op, dat dit berust op een genomen beslissing van den vorigen raad, welk besluit was goedgekeurd door Ged. Staten. Aan dit besluit is men gebon den voor de samenstelling van de balans 1924. Volgens den heer Doorman heeft de aan geboden balans geen enkel verband met de interpretatie. De heer Grootewal wijst op verschil in cijfers, waarop de heer Koenders mededeelt, dat dit is gelegen in de balans 1923. De heer Den Bliek wijst -er op, dat de ba lans in de comm. is besproken met den heer Monsma. Mochten zich thans punten voor doen, welke niet zijn bezien, dan kan bij zich met uitstel vereenigen. Omtrent de inter pretatie zou spr. echter thans officieel een beslissing willen nemen. De heer Van Klooster ziet zoowel in de comm. als B. en W. en den raad geen een stemmigheid in deze zaak. Spr. zou de inter pretatie van den Voorz. wenschen aan te houden. Zooveel vlugger zijn we dan uit de ellende. De heer Gasille stelt voor omtrent de inter pretatie eerst een beslissing te nemen, daar anders geen zuivere stemming wordt ver kregen. De heer Endendijk acht de balans juist, daar deze door deskundigen is opgemaakt. In Ged. Staten zullen we ongetwijfeld de beste controleurs vinden. Het voorstel Busch tot verwijzing naar de comm. van onderzoek wordt hierna verwor pen met 76 stemmen. Voor: de heeren Grootewal, De Bruijn, Busch, Gasille, v. Doorn en Van Klooster. Hierna ontstaan verwarde besprekingen over mindere hoeveelheid grond en mindere waarde op de balans, waarbij de heer Door man opmerkt, dat dit aan de zaak weinig af doet, daar het hier de patriarchale gronden betreft, welke de gemeente niets kosten. De balans wordt hierna vastgesteld met de stemmen van de heeren De Bruijn, Door man, v. d. Brem er, Pronk, Koenders, En- De heer Busch deelt mede, dat in de comm. alle pogingen in het werk zijn gesteld om partijen bij elkaar te brengen. De levering van den grond berust op een overeenkomst. Het feit, dat de notaris, tiie deze overeen komst heeft opgemaakt meent, dat deze waar deloos is, doet volgens spr. aan de zaak niets af. Spr. wenscht een principieele uitspraak te doen, welke gedachte door den heer Van Doorne wordt ondersteunt. Den heer Den Bliek is 'een andere meening toegedaan. Spr. wil geen papieren besluit ne men en meent, dat partijen eerst tot elkaar moeten komen voor men een besluit kan nemen. De heer Doorman meent, dat aan het ver zoek van aanvragers moet worden voldaan, daar zij den heer Smit anders geen proces kunnen aandoen. Dit verzoek afwijzen zou gelijk staan met een rich scharen aan de zijde van den heer Smit. De heer Den Bliek wenscht geen partij te kiezen. Als dit zoo is, zou hij moeten voor stemmen. De heer v. Klooster meent, dat de gemeente zich met deze zaak alleen kan inlaten, wan neer de gronden worden aangeboden. Waar de heer Smit zegt thans geen grond aan de gemeente te zullen leveren, wenscht spr. dit verzoek af te wijzen. over te gaan tot beplanting van de zijkanten van het voetbalterrein, en voorziening in waterleiding. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar zij de meening zijn toegedaan, dat niet de gemeente, doch de Vereen. Van Lennep's Sportpark, welke huurster dezer terreinen is, hierin moet voor zien. De heer Van Doorne wijst er op, dat een huurder niet het recht heeft iets op het ge huurde aan te brengen. Het verzoek is daar om tot den verhuurder gericht. Weth. Koenders meent, dat de gemeente aan deze terreinen genoeg ten koste heeft gelegd. Wanneer de huurders (Van Lennep's Sportpark) een aanvrage doen tot het plaat- sen van beplanting, zal dit zeker niet worden geweigerd. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot het uitbrei den van het waterleidingnet in een gedeelte van de Birktstraat, vanaf de Politiewoning tot Gallenkamp Pelsweg (bestaande leiding). Goedgekeurd. 14. Behandeling van het voorstel van het raadslid G. J. Grootewal inzake wijziging der verordening, houdende aanwijzing van een gedeelte dezer gemeente, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van eeni ge inrichtingen, vallende onder de Hinderwet. Dit punt bedoelt gelegenheid te geven tot stichting of het houden in de kom der ge meente van wasscherijen en bleekerijen, zon der stoommachines. Geen pijn of naschrijnen en stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardopper- vlakte inwrijft met een weinig Purol. Heeren die gewoon zijn na het scheren poe der te gebruiken, nemen de verzachtende Purolpoeder daarvoor. Purol in doozen van 30 en 60 ct., tube 80 ct. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. De Voorzitter merkt op, dat geen voor waarde mag worden gesteld, welke niet kan worden nagekomen. Het verzoek hierna in stemming gebracht wordt aangenomen met de stem van den heer Van Klooster tegen. 9. Verzoek van J. K. de Gee, wonende te bi) een schemerlamp. Komt U eent kijken, wij hebben een keurig schemerlampje voer f 2,50 cem- pleet. LAANSTRAAT 48, BAARN - TELEF. 79 De heer Grootewal informeert waarom niet aan alle inrichtingen of dit gebied gele genheid wordt gegeven. Spr. zou dit alleen willen weigeren, wanneer deze inrichtingen hinder opleveren. De Voorzitter zegt, dat deze bepaling ia gemaakt met het oog op de rook en de last dezer inrichtingen. De heer Busch wenscht ook gelegenheid te geven aan grootere inrichtingen, waar bij hij wijst op andere gemeenten. Spr. ziet hierin meer arbeid, meer werklieden en meer belastingen. De heer Grootewal acht de redactie ge vaarlijk. Stoom is meestal noodig. Als er inrichtingen zijn, welke stoom ontwikkelen met dezelfde kachels als die, welke gebruikt worden voor centr. verwarming, dan moet men ook centrale verwarming in de kom verbieden. Het voorstel zoodanig gewijzigd, dat ook groote inrichtingen in de l^om gevestigd mo ge zijn, wordt hierna verworpen met 10 Scheveningen om hun vergunning te verlee- stemm6^ De heeren Grootewal en Busch nen tot het bouwen langs de in hit uitbrei dingsplan aangegeven wegen geprojecteerd over zijn eigendommen, gelegen aan den Nieuwe weg. De heer Busch acht het juist, dat hierin geen beslissing kan worden genomen, al vorens het uitbreidingsplan is goedgekeurd. In dien geest zal aan aanvrager worden bericht. 10. Behandeling van een verzoek om aan koop van grond. Dit verzoek betreft een aankoop van grond aan de Van Lijndenlaan door den heer J. van Raaij, ter grootte van 225 M2. tegeh den prijs van f 1.80 per M2. Zonder bespreking goedgekeurd. 11. Vaststelling van een ontwerp-besluit betreffende den openbaren verkoop.van eeni ge noodwoningen. Goedgekeurd. 12. Adres van de Voetbalvereniging E. S. V. A. C., verzoekende van gemeentewege stemmen voor terwijl de heer Doorman zich van stemming onthoudt. 15. Behandeling van het nieuw ontwerp- reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad. In een beschouwing omtrent dit punt maakt de heer Busch den heer De Bruijn er een ver wijt van, dat dit reglement thans ter tafel komt. Hij toch verzocht nog onlangs een spoedige behandeling van dit reglement. Spr. begrijpt zeer goed, dat het er om te doen is hem een muilband aan te leggen, doch verwacht, dat door dit reglement niet de orde maar de wanorde in de vergade- Does tegen Verstopping

Soester Courant | 1928 | | pagina 1