Radio-Centrale „Soestdijk Steenhuijsen Co. Luxe Auto-verhuur Uitgave: G. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 re: u, r* wuiv» i Van het vergankelijke. p.f. Oudejaar. Laat ons iets blijvends achter! DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK KRABBELS 0. Verschoor, Nieuwtsr. 57 PUROL er op! Garage. -Middelwijk 7e Jaargang Vrijdag 28 December 1028 T No. 52 DE SOESTER COLPAMT Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN*S Boekhandel, Baarn en C. J. VAN DAM, Rademakentr. IS, Soesterberg ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK t grooter dan 48 en niet kleiner dan 36 regela. tnogei rubriek worden Ingezonden. Bij opname vergoeden vrg vooi actueele (al«t plaatielijke) gedichten f 2.50. (Nadruk verboden. (Ingezonden.) IN MEMORIAM 1928 Scheidend jaar met vreugd of klacht zucht op blijde zangen, Hier, vol blijde hoop verwacht ginds in rouwe ontvangen. Scheidend jaar hoe was uw gang langs het menschenteven? Is er van die klacht en zang veel van 't eind gebleven? Hebt gij tranen nog gedroogd, vreugde zien verkeeren. Menschenlijden nog verhoogd in de Aardsche sferen? Zeg ons, bij uw afscheidsdruk zeg ons bij uw scheiden: Zaagt gij weedom of geluk of wel, zaagt gij beiden? Zeg het onso, zeg het nu, want het kan ons leeren. Wij toch, zagen ook in U treffend veel verkeeren. Gij, die kwaamt met blij gezang bij het eerste ontmoeten hebt nu tranen op uw wang, nu gij d' Aard gaat groeten. Zaagt gij waar de Vreugde-zang luid heeft uitgeklonken, Smarte-tranen - veel en bang die in d' oogen blonken? Zaagt gij soms in menig huis „Vreugde" zich begeven, waar de „smart" eens bracht haar kruis? Ja zoo is het leven. Hebt gij „vreugde" zien vergaan „Lijden" zien veroud'ren, Zaagt gij wellicht lach en traan wiss'len met elkand'ren? Zaagt gij, waar de roos in bloei geurde in een gaarde. Straks geknot in vollen groei tuurde en ontblaarde? O, dan hebbben wij doorgrond waar de lach u tooide: Waarom in deez' scheidingsstond d' Eernst uw aanzicht plooide. Hoe g' op reis naar d' Eeuwigheid d' Aard' met droeve oogen weenend voorziet gij, bereid tranen hier te drogen. Scheidend jaargij hebt geleerd, heengaand langs de menschen, hoe op Aard het al verkeert smart en vreugd en menschen. Want gij zaagt, dat hier ontbreekt op deez' schoone Aarde: „Liefde" die den Vrede kweekt: 't Sieraad in de Gaarde Schrijft gij niet, aan 't oeverboord van de stroom der stroomen: „WereldVeel heb ik gehoord ziende, veel vernomen 't Is de j.Vree", die U ontbreekt, Laat Uw ernst hem winnen. Hoor Gods stem, die liefde spreekt, Haal hem juichend binnen". VIKING. Maar de liefde, de geschiedenis, de vreugde- en smartetranen der menschen, nam het mede in het eindeloos groote graf, waar zij hun eeuwigen slaap zijn ingegaanin het bed der vergetelheid. Want dit weten wij menschen: dat onze vreugden, onze wee dom, onze innigste gedachten en onze lief de ons niet overleven, tenzij zij eenigen tijd worden vastgehouden door eenig kunstge wrocht of eenigerlei prestatie van onzen geest of van onze hand. En nu staan wij aan den rand van de wijde en diepe groeve, waarin de Rustelooze, nooit althans schijnbaar nooit rouwen de Tijd,* zijn kind 1928 straks zal doen neer zinken, om weer een ander te baren, dat het doode familielid eenmaal (och spoedig weer) 'zal volgen in die onverzadigbare groeve, die nooit door een grafzerk zal worden afge sloten. Wij staan aan den uitersten rand van dit niet te vullen graf, en staren niet onbe wogen, niet zonder weemoed, in den gapen den afgrond. En wij leggen, ieder voor zich, onzen onzichtbaren krans met onhoorbaar gefluister neer. Onhoorbaarwant het is ons hart, dat spreekt. Hoe zal onze afscheids- gruete luiden en hoe zal onze grafkrans er uitzien? Zal ons afscheidswoord aan het jaar, dat heenging, luiden: „Uit dankbaarheid voor alles wat gij mij hebt gegeven" of zal het zijn: „Wat hebt gij mij veel ontnomen"..? Scheidend jaarLaat gij ons iets blij vends achter? Hebt gij ons iets geschonken, zóó kostbaar en zóó dierbaar, dat wij aan uw wijd geopend graf, als gij plechtig neder- zinkt, onder den treurzang van twaalf dreu nende klokslagen5 zachtkens fluisteren: „Uit dankbaarheid voor alles wat gij mij hebt ge geven". Ofheeft uw hand zooveel kostbaars en zooveel dierbaars uit ons leven weggedrukt, dat ons hart, onder ingehouden tranen, vol smart en met stil verwijt stamelt: „Wat hebt gij mij veel ontnomen". Zal het een bloemkrans dan wel een myr- thenkrans zijn, die vanuit ons hart uw doods baar inededraagt? Indien het een myrthenkrans mocht wezen o, laat ons dan toch daarbij een palmtak voegen. Deze immers beteekent: „Vrede". Scheidend jaar. Laat ons iets blijvends achter, dat wij met dankbaarheid aanvaarden kunnen. Ook uw school was rijk aan leermid delen; en 'Vreugde en Smart doceerden in al uw klassenGa dan en rusf in Vrede. VIKING. Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Oudejaar kwam aangestrompeld, lang zaam, oude afgeleefde grijsaard met gekrom- den rug en bevende handen; een trek van voldoening op het oude, gegroefde gezicht: bijna was zijn taak volbracht. Ongeduldig wachtte het menschenkind. „Kom je eindelijk, eindelijk. Rust nog wat, nog enkele uren en je gaat weg, ik ben er blij om. 'k Ben je moe, Oudejaar. Ondank baar ben ik niet, want je hebt me veel goeds gegeven, maar al mijn verkeerde dingen drukken mij zoo, jij kent ze allemaal en met jou gaat ook die zware last heen. Je leerde me, wat ontgoocheling is, je zei me, hoeveel er nog wel aan me ontbreekt. Ja, schrijf maar in dat ouwe, gele boek, je hebt nog een paar uren den tijd, schrijf wat je wilt. Want nu komt er een andere .metgezel, die nog niet al het verkeerde van mij weet en bij hem kan ik heelemaal opnieuw be ginnen, daarom ben ik zoo vol goede voor nemens, begrijp je, Oudejaar. Mijn nieuwe metgezel hoeft niet te weten, wie ik was, maar ik zal hem toonen, wie ik ben. Ja, schrijf maar door, de laatste bladzij is bijna vol. In het nieuwe boek zullen opnieuw mijn daden en gedachten worden neergeschreven, maar o, dan zal alles beter zijn". Het menschenkind zweeg stil. De komst van zijn nieuwen vriend naderde meer en meerDe oude schreef niet langer. Daar naderde in de verte een gestalte, steeds duidelijker, steeds scherper omlijnd. Vlug en veerkrachtig, met opgeheven hoofd en stralende oogen, trad hij op het men schenkind toe. Oude jaar had zijn plicht gedaan - - langzaam, als met moeite, ging; Eveiw.ag het menschenkind hem dig na, daarna trad het, met uitgestofe- handen, met oogen vol levensmoed en blijde verwachting, op zijn nieuwen vriend toe. Samen zouden ze verder gaan. ANNIE S. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Odejaarsavond-mijmering.) Och" zeggen sommige menschen, die blijkbaar niet poëtisch zijn aangelegd: „Och, waartoe is het noodig het scheidende jaar te gedenken, en een afscheidsgroet mede te geven als het voor ons weg, de Eeuwigheid ingaat? Waartoe dient zulk een „vaarwel"? Elke dag dien wij doorleven, sluit immers een jaar van 365 dagen af". Deze redeneering heeft blijkbaar niet de sympathie van 't gros van 't menschdom; getuige het nagenoeg algemeen gebruik, om den Oudejaarsavond met een zekere plech tigheid en ontroering en zooveel mogelijk in den huiselijken kring door te brengen. De Oudejaarsavond vraagt terecht de aan dacht; van den nadenkenden mensch in het bijzonder. Voor den mensch die liefheeft, wordt immers het jaar, dat voorbij gegaan is, grafwaarts gedragen. Nog slechts weinige schreden - en het is de groeve der eeuwig heid genaderd. Bij den eersten klokslag, die het middernachtelijk uur verkondigt, zinkt het weg in de diepte van dit groote graf, waarin zoovele eeuwen het zijn voorge daan en waarin plaatsruimte is voor nogmaals zoovele eeuwen, die het zullen volgen. Wat van deze doode blijft, is alleen het kleed dat het gestorven jaar heelt gedrageij n.1. zijn jaartal. Als dienend tijdperk is het inderdaad weggezonken in het groote fami liegraf de Eeuwigheid", doch in zijn geestesleven blijft het ten deele bewaard in de geschiedenis der eeuwen en der vol ken: deels ook in de heugenis zijner bjd- genooten en méér nog, in wat het van blij vende waarde gemaakt heeft. Neen, onder zijn naam 1928 keert het nimmer terug en is het ingeschreven in 't doodenregister der jaren en der eeuwen. Het heeft, als at zijn voorgangers, mede zijn naam gezet in register der tijden; het heeft zijn ervaringen zijn geschiedenis geschreven in het emde- looze geschiedboek van het „Groot Heela Op den laatsteu dag, des jaars ontkomt ten slotte niemand aan de stemming en den weemoed van het oogenblik, dien wij zouden willen noemen de stemming en^len weemoed van het vergankelijke. Een jaar is dan voorbij. Hoe snel. Lijk een ademtochtEen jaar. En wij maken de balans op. Van ons leven. Van onze da den. Van ons werk. Wij hebben conclusies: wij zijn tevreden en dankbaar, of wij zijn somber omdat het minder goed is gegaan. Oudejaarsavond is de avond van het gezins leven. Trouwens, is dat niet de groote be koring van de December-maand? Paschen en Pinksteren, nietwaar, dan vlie gen alle vogels het nest uit, maar in Decem ber zoeken ze elkander op. Sint Nicolaas, Kerstmis, Oudejaar: het zijn dagen van warm en innig gezins-geiuk. O, er is in onze dagen een tekort aan gezinsleven, verge leken bij vroeger. Het Hollandsche volk is van ouds eenvolk geweest en het had die reputatie over de geheele wereld dat gezelligheid thuis zocht. Het in eere-houden van het gezinsleven is een der beste deug den van ons voorgeslacht geweest. Eilacde, het kwijnt. Helaas. De „uithuizig heid", vooral ook van de jeugd, neemt toe. Maar: dan komt December. Met z'n oude, trouwe feestdagen. En dan bloeit het weer op, ons oude, trouwe gezinsleven. Dan zoe ken we elkaar. En als we dan naar het woord van Schiller, op Oudejaarsavond, maar kun nen getuigen, „dat geen dierbaar hoofd ont breekt", nu dan hebben we al reden tot veel dankbaarheid. Hoe het zij, op dezen avond gaan onze gedachten uit naar de stemming en den weemoed van het vergankelijke. Wij, kleine menschen, zijn tenslotte slechts als pionnen op het groote schaakbord, en de hand van den Almachtige verzet ons naar zijn welbe hagen. Die wetenschap doordringt ieden me°nsch op Oudejaarsavond, of hij er voor uitkomt of niet. Ieder onzer zit in den heili gen greep en gevoelt den macht van Hem, die naar het woord van den Psalmdichter nen werelden schiep, en zij waren, die 'alle dropp'ten geteld heeft der vvent'lende baren Op Oudejaarsavond, wel, dan zijn vele huizen nog gesierd met de bloemen en de takken en het groen van Kerstmis, dan wor den de traditioneele spijzen en dranken ge bruikt en als de klok twaalf uur slaat, dan dan staan we eensklaps weer voor het nieu we jaar, voor het nieuwe werk, voor de nieuwe taak. En dan lost zich onze stemming op in een stevigen handdruk, in een hartelijken wensch: Veel heil, veel zegen. Ook gij, lezer. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10-1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—8 UUR. VAN KNELIS. Voor dezen keer eens een Nieuwjaars- krabbel. Bij een nieuw jaar hoort nu een maal een Nieuwjaarswensch en eiken tik van n oude friesche klok brengt ons dichter bij dit oogenblik. 't Schijnt soms zoo eentonig langzaam te gaan, maar als we eens omzien naar 't begin van den afgelegden weg, hoe snel is dan courant een groote verandering kwam en ik moet het erkennen, steeds weet je er meer uit te halen dan ik kon vermoeden, i Een jaar geleden noemde ik je een domoor, ómdat je de samenwerking met de toen malige redactie verbrak, wetende, dat, wan- i'ter je dat zou doen, er in Soest nog een l.lad bij zou komen. Ik moet thans erkennen, i.at je hierin beter inzicht heb gehad dan ik; je wist alle andere Soester bladen ver achter je te houden. Met belangstelling zie ik steeds naar je yele advertenties. Op zich zelf verwonderd mij dit natuurlijk niet, want ook op het ge bied van reclame vraagt een goed zakenman v aar voor zijn geld. Da's waar ook. Ik zou graag wat bedrukt briefpapier hebben met aan den eenen kant een koe, aan den anderen kant een varken en daar tusschen in een foto van de boerderij. Mijn naam moet er ook met mooie krullet ters op staan. Je zorgt hier wel voor hè en de roem over je drukwerk tot wijd in den omtrek, zegt mij, dat ik dit wel aan je kan overlaten. Verder men hartelijke geïukwenschen aan de lezers, die zoo dikwijls van hun instem ming met mijn krabbels blijk gaven. Ook B. en W. en de raad het beste voor tf)29. Ik wensch hun allen een flinke dosis gezond verstand om op den juisten tijd een verstandig besluit te nemen. Ik wil de Edelachtbare Heeren hierbij wel vè{zekeren, dat, als zij in de toekomst ver- sy odig handelen en alleen letten op 't groote bEang der gemeenschap, iets, waarin zij tot heden nogal eens te kort schieten, Kne- zich voortaan alleen zal bezig houden met eigen koeien en varkens, an den Burgemeester wensch ik toe een inig meer grootheid van geest, opdat hij -.-.-.■LLVisIto V-.oVrrxrO 'draaimolen en op den chef van die af- ïeling, geen werk is voor een man van stan- ng. Verder wensch ik hem toe een groote mmekeer in zijn beleid, want als er tot op eden sprake is van een beleid, dat niet goed dan weet ik wel, waar ik dat zoeken niet zoeken moet. Aan het college van B. en W. wensch ik toe veel minder gelegenheid voor officieele vergaderingen en veel meer tijd voor het Uitwerken van belangrijke verbeteringen en nieuwe objecten, opdat mijnheer Busch, die al 16 maanden met een krans gereed zit, om deze aan B. en W. aan te bieden voor het vele werk door hen verricht, ^eindelijk eens gelegenheid krijgt zich van zijn taak te kwijten. Mijn collega Peter wensch ik toe het begaan van een aantal minder inconsekwenties. Ik geef hem in overweging bij het uitbrengen van zijn stem zijn pet maar op te gooien, om dan met „hol" of „bol" zijn stem te bepalen. Nu stemt hij voor afschaffing van het openbaar gebed en in de eerstvolgende vergadering is hij de eenige, die dit in het openbaar doet. Mijnheer Busch wensch ik toe, dat hij in 't nieuwe jaar die smerige grondbedrijf- en gaslucht eens uit zijn neus kwijtraakt, waar door hij z'n neus vrij krijgt om eens te rui ken aan eerlijke gemeente-belangen. Nu laat hij zich een aantal gasluchtvragen in de vingers duwen, waarvan hij bij de in diening al weet, dat ze niet beantwoord zul len worden; laat daarna het onderzoek maan denlang aan zijn lot over, terwijl de kiezers en belastingbetalers evenzoovele maanden op den uitslag van het onderzoek wachten. Mijnheer De Bruijn wensch ik toe meer succes met zijn lessen in stadhuiswoorden, opdat hij in 1929 niet meer behoeft te spre ken van „rehabileeren" en het „scheppen van neer de methode Pronk wordt toegepst, de heeren een uurloon van f42.— of nog meer kunnen halen. Een vergadering met een 20-tal punten op de agenda behoeft bij deze methode niet langer te duren dan vijf minuten. 2 Minuten voor de reeds zoo bekende Solester stilte, voor afwerking van 10 punten 10x3 se-: conden of een halve minuut. Hierna 1 mi nuut voor de thee, waarvoor men zoo noo dig de vergadering kan schorsen of een pauze instellen. Dan weer 10x3 seconden voor de ander,re 10 punten en 1 minuut voor het gebruik van een glas water. De heeren komen dan allen weer frisch thuis. De commissie voor grond- en gasbedrijf -wensch ik toe van voren een trekpleister en van achteren een dauwworm, waardoor zij in de gelegenheid zullen zijn om wat spoediger met hun onthullingen voor den dag te komen. Men zou beginnen te twij felen aan het resultaat van deze commissie- Aan de gemeente in het algemeen wensch ik voor 1929 toe een besluit tot uitvoering van het Valleikanaal en een vruchtbaarma- king van verschillende gronden; een verbe tering van veel wegen in de gemeente en niet het minst van den hoofdweg door aan leg van voetpaden achter de boomen; een betere verlichting van verschillende gedeelten der gemeente; een opruiming van twee ge vaarlijke overwegen bij de halte Nieuweweg door het graven van tunneltjes in den spoor dijk op de wijze als aan het Kerkpad en den Brinkweg; een afdoende verbetering van den Korte en den Lange Brinkweg, waarbij de palen met de telefoon- en electrische draden in de boomenrijen worden opgeno men; een meer gelijk loopen van de 3 toren uurwerken in onze gemeente, het verschil in tijd is nu soms ontstellend groot; een openstelling van de Torenstraat voor ver voer in beide richtingen; een kortere ver bindingsweg naar Den Dolder door 't Veen; rioleering voor verschillende gedeelten den gemeente; een behoorlijke verbetering der trottoirs aan vele wegen; een instelling van een gemeentelijke ophaaldienst van vuilnis en faecaliën; een afdoende verbetering en verbreeding van de Vredehofstr. enz. enz. Wanneer alle hier genoemde wenschen in 1929 vervuld worden, is Knelis in zijn nopjefe en met hem zeker vele gemeentenaren en wanneer dit werkelijk werkelijkheid mocht worden, beloof ik, dat ik op Oudejaarsavond van 1929 de desbetreffende personen met klinkt als een klok. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. n. deze rublek betreffende, kunnen worden gezonden ai Heer G. J. Llcehout. Dir. L»ndbou»«chool. Montfoort. Postzege en een halve cent voor antwoord Insluiten. (Nadruk verl alles vervlogen. Denk maar eens terug aan de gemeente- begrooting 1927, welke twee jaar geleden, nog juist op Oudejaarsavond aan Ged- Sta-1 een president ten kon worden aangeboden, U weet wel.l Aan mijnheer Van Doorne wordt een ver- dat exemplaar, waarvan Mr. jan zeide, dat beterde uilebnl toegewenscht. Veelzaken Ito- de cijfers „boompje-wisselen" hadden ge-'men geheel anders te staan, zegt men,, afa speeld en welk gespeel zoo de aandacht van het Nederlandsche publiek had, dat zelfs de redactie van het Knollendamsche Dagblad een verslaggever naar de Soester raadsver gadering zond. Wie zou 't zeggen, dat dit nu alweer twee jaar geleden is. Als met een sneltreinvaart zijn ook dit jaar de dagen gepasseerd en soms kan ik niet begrijpen, dat het eentonige getiktak zulks heeft kunnen bewerken. Maar laat ik kort zijn, want ik heb nog ver schillende brieven te schrijven. Aan den var- kenskooper; aan m'n neef den inestboer, de boerenleenbank; (wat, ben je nou mal, dat is geen bank waar boeren beleend worden, maar waar boeren geld kunnen leenen en beleenen; aan de melkfabriek; den veearts, den keurmeester en ik weet niet wie al meer. Eerst was ik nog van plan om den Bur gemeester en de Raadsleden persoonlijk te schrijven, maar ik dacht, dat zal bteer gaan in de krant. Ik kan ze dan allemaal tegelijk wenschen. Eerst m'n vriend Smit. Hier is m'n hand jó en ik wensch je in alle opzichten een goed jaar toe. Steeds meer vooruitgang in je zaak en steeds meer voorspoed met je courant, 't Is nu weer een jaar geleden, dat in men ze door een andere bril ziet en dat lijkt mij voor hem wel .wenschelijk. Ook met het oog op de behandeling van de begrooting 1929 lijkt mij zoo'n ding niet slecht, want met het oude exemplaar ziet hij te veel. Vo rig jaar zag hij niet minder dan een 30-tal posten te veel. Mocht het zakgeld van Mr. Jan niet toereikend zijn, dan zou ik hem in overweging willen geven, de uilebril van Mijnheer V. uit Democratie en Vrije Arbeid te leenen. Die heeft onlangs ook zoo'n exem plaar aangeschaft om meer hoorns bij de raadsleden te kunnen aanschouwen en om zijn gezichtsveld ontstellend te vergrooten. Verder hoop ik, dat het voorbeeld van het eenige raadslid, dat zijn houding als raads lid begrijpt, mijnheer Pronk, in 1929 over de geheele linie navolging mag vinden. Even als deze Edelachtbare zullen de andere heeren toch ook het spreekwoord „Spreken is zil ver, zwijgen is goud" kennen. Mijnheer Van Doorne behoeft dan tevens geen voorstellen meer te doen, om het uur loon der raadsleden op fl.te stellen dooir de vergaderingen, waarvoor f 3-50 wordt be taald, niet langer dan 31/2 uur te doen du ren. Waar een ieder begrijpt, dat een uurloon van fl.— voor dit veel zeggende werk veel te laag is, wil het mij voorkomen, dat, wan- 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. „Beter laat dan nóóit". Troostwoord voor 't verleden. „Beter vroeg dan laat", Wekstem voor het heden. MAANDAG. De jaren trekken verder, Maar wat de geest ook zaait, Dat wordt niet meer vertreden, Door stormen niet verwaait. DINSDAG. Het onherroepelijk verleden Is niet geheel voor ons verloren, Op 't wrak des tijds toch worden wij Tot hooger dingen vaak geboren. WOENSDAG. Eerst gedaan en dan gebracht, Heeft velen in 't leed gebracht. DONDERDAG. Goed begonnen, Half gewonnen. VRIJDAG. Nieuwjaar, jaar van 't onbekende, Maakt ons economisch sterk, Helpt de massa arme vaders Aan wat hoop en aan wat werk. Schenkt nauwkeurig al uw aandacht Aan de laatsten in de rij, Wilt Uw beste krachten geven Aan wie zwakker zijn dan wij. ZATERDAG. Nieuwjaar, jaar van 't onbekende, Dat het beste van ons vraagt, Dat een stukje van de wereld In Uw nieuwe jaartal draagt, Dien, als 't moet aan slappe nafie Ongezouten van repliek, Maar verlost ons volk een beetje Van de hoog're politiek. (Kroes) Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen. Het verzacht ©n geneest Fosforzuurbemesting. Als laatste in deze reeks artikeltjes be spreken we de fosfor, daar kalk al besproken is bij de grondkennis voor eenige maanden. We kunnen het beste beginnen met de ruwe fosfaten. In verschillende landen vindt men gronden, die uitmunten door een hoog gehalte fosforzuur. Die fosfor is sterk op losbaar. Groote hoeveelheden zijn hiervan noodig, wil men den planten in staat stel len, zich voldoende te kunnen voeden. Be mesting met ruwe fosfaten vindt dan ook bijna in ons land niet meer plaats. De ruw aangevoerde fosforhoudende gronden worden gevoerd naar superfosfaat- fabrieken, waar men er superfosfaat van maakt. De ruwe gronden worden met zwa velzuur bewerkt, waardoor de fosfor oplos baar wordt. Tevens bevat superfosfaat nog gronddeelen en gips. Deze meststof kan over den grond uitgestrooid worden, het water spoelt de oplosbare fosfor wel naar bene den. In den grond vindt de oplosbare fos for wel kalk, die de fosfor vastlegt Nu zit ze zeer fijn verdeeld in den grond, waar de plantenwortels het los kunnen maken naar behoefte. Daar het gehalte van de ruwe fos faten verschillend is, is ook het fosfor-ge- halte van super verschillend. Het varieert van 12 tot 20 pCt. De betaling geschiedt per procent. Daar super kalk in den grond moet vin den om zich vast te leggen, werkt ze dan ook het best op kalkhoudende gronden. Zure gronden komen er dus minder voor in aanmerking. De grond wordt er trou wens zuurder van. Thomasslakkemneel. Een andere veel ge bruikte mest is slakkenmeel. Dit is een bij product bij de ijzerfabrikage. Het bevat een groote portie kalk en werkt daarom op den grond basisch, dat wil zeggen, tegenover gesteld aan zuur. Dat er ook nog een portie ijzer in zit, wordt bewezen door het gewicht. Hierin is de fosfor niet oplosbaar in water, maar zeer gemakkelijk in zware zuren, zoodat we het in den grond moeten werken. De planten wortels hebben er dan niet zoo'n moeite mee. De fosfor in het slakkenmeel is veel beter oplosbaar dan in de ruwe fosfaten. We moeten zorgen, dat de grond een flin ke portie fosfor bevat. Daarom mogen wij met fosfor niet zuinig zijn. Gronden, die .jarenlang gegierd zijn, vertoonen vaak een zeer groot fosforgebrek. Het slakkenmeel ge bruiken we het liefst in den herf9t al. Het heeft dan den tijd zich meer met den grond te vermengen. Het zal dan voor de planten beter opneembaar in den grond zitten. Super kunnen we gebruiken even voordat we het JlOOdif _bpbhpti_ -p'.-Jo -b~-L ~l «--- ter altijd bedenken, dat'super hoort op kalkrijke gronden en slakkenmeel op zure. Daar zal hun werking het gunstigst zijn. Anders werken deze meststoffen op den duur verkeerd. Vooral zandgronden kunnen niet veel hebben. Slakkenmeel op kalkrijke gronden verhoogt dus nog het kalkgehalte. Dit is echter lang niet altijd nadeelig. Maar de werking van slakkenmeel is op zure gron den toch beter. Super vermindert het kalk gehalte en dit is altijd nadeelig. Een gepaste afwisseling van beide zal dus aan te raden wezen. En waar op tuingronden vaak en veel super gebruikt wordt, zal een kalkbe- mesting wel eens geboden zijn. R. te S. Kunt U mij eenige geschikte adressen noemen voor het betrekken van broedeieren en eendagskuikens van wit Leg horn? Of ik dit kan? Jawel. Maar ik doe het niet. Dat is in een krant geen gewoonte. Men slaat zoo gauw eenige goede adressen over. Kijk vooral rond bij U in de buurt. Bezie de advertenties, die in de plaatselijke en andere bladen telkens verschijnen, wendt U tot het bestuur van de plaatselijke veree- niging, die de pluimvee-belangen behartigt. Dan zult U zeker eenige goede adressen machtig worden. En bedenk hierbij vooral: goedkoop is meestal duurkoop. Lees nog maar eens mijn artikeltje over wintereieren van voor eenige weken. H. te T. Ik heb een jongen boomgaard, kersen, pruimen, appels, peren, 12 jaar oud. Ik heb die drie jaar achtereen met stalmest gemest, wilde nu kalk en kunstmest ge bruiken. Hoeveel kalk te gebruiken? Wan neer de beste tijd? Hoeveel kunstmest, welke en wanneer? Kunt U mij ook een voederrantsoen geven voor melkkoeien (14 L. per dag) Ik heb hooi en voederbieten en geef ze 1,5 K.G. grondnotenkoek (Delfia) en 1 K-G. lijnmeel. Is dit soms te eenzijdig? Bij voorbaat mijn dank. Antwoord. U geeft Uw boomgaard jaar lijks: per H.A. chili of kalksalpeter 4—600 K.G. of zwavelz. amm. 34,5 zak; 4800 K.G. patentkali; 8—10 zak super of slakken meel. De stikstofmest in voorjaar, de suj>er even eens en de patentkali ook. Bij gebruik van slakkenmeel in het najaar. Wat de kalk betreft, deze om de vier of vijf jaar en dan 1000—1500 K-G- in het najaar. Beter is het voor een keer grondmonster op te zenden, dan weet U meer van den kalk toestand. Flink kalkrijke grond is goed. Wat de voeding Uwer koeien betreft, als U geeft: per dag 10 K.G. hooi, 20 K.G. goede voederbieten, 1 K-G. lijnmeel en 1 Grondno tenkoek is het goed. Verdere honger is het goedkoopst te stillen met wat hooi of stro©. Telefoon 2001 15 ct. en 20 ct. per Kilometer. Wachten wordt niet berekend. Ruime en solide 7 persoons toerwagens.

Soester Courant | 1928 | | pagina 1