OPRUIMING PUROL VENEMA LA PORTE Co. Luxe Auto-verhuur Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedesfraaf 35, Telefoon 2181 N.V. Cramer's Behangerij en Meubileerlnrichting Tot 2 Februari a.s. nog extra van eenige overgebleven RESTANTEN. REGENJASSEN Spaarzaamheid. Uiluoering van Etiecienorders. Incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Deposit D, F. VOIGT Droglst- C. Verschoor, Nieuwtsr. 57 8# Jaargang Vrl|dag I Februari 1M9 Na. 6 DE 5DE5T HiCCIGAM Abonnementsprijs voor Socjtdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN*S Boekhandel, Baarn en C. J. VAN DAM, Rademakerstr. 15, Soasterbarg ADVERTENTIEPRIJS: vaa 1—5 regels f0.75. Elce regel meer 15 cent Advertenties tusechen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Laanstraat 61 - Telefoon 119 BAARN ONZE RIJMKRONIEK I fioottr c c rubriek worden •crank (alet plaata<U|L«) (Ingezonden.) WINTERVREUGD De winterkoning kwam, Regeevd' op strenge wijs. En legd' op vliet en plas, Het spiegelgladde ijs. De felle oostenwind, Die om de huizen jaagt, Bewijst, hoe streng die vorst Hier onderwerping vraagt. De Winterkoning kwam, Mèt hem, de wintervreugd. „De ijsbaan is gereed", Zoo klinkt het thans verheugd. De schaatsen opgezocht, Diep z' op, uit kist of doos, De ijsvreugd noodt U uit, Tot aangenaam verpoos. Gij heerlijk' oude sport, Met vreugde weer begroet, Hoe popelt ons het hart, En tintelt weer het bloed. „Kom Holland's stoere knaap En meisje, onversaagd, Kom, spoedt U, vreugd' is kort, Op 't ijs U thans gewaagd". „öindt aan tfe ijzers vlug, Laat zien eens wat ge kunt Doe mee aan tocht en strijd, Zie, dat ook gij uitmunt". „Maak iorsch uw langen streek, En krachtig uwen zet, Zweef voort langs 't starre ijs, Zwier zwaaiend, sierlijk, net". „Geniet de vrijheid nog, Die u de ijsvreugd biedt, Maar ook vergeet den schat Van uw gezondheid niet". „Als dus de avondzon, Ten afscheid, d' ijsbaan kust, Kom dan ook tijdig weer, Licht werd men ongerust". „Keer huiswaarts overla^n, Met roem en eer en prijs, En zwell' uw hart van trots, 'k Voel thuis mij op het ijs. KORF. Dames- en Heerenkleermakerij en Heerenmodemagazijn F. C. Kuiperstraat 10 - Telefoon 2169 gemaakt en naar maat. In sommige Nederlandsche bladen, o.a. in het Handelsblad, is eenige aandacht gewijd aan de uitlating van Henry Ford, die in een intervieurw met den vertegenwoordiger van de Associated Press heeft beweerd, dat nie mand sparen moet voor zijn veertigste jaar- Zulk een bewering staat voor velen gelijk met het werpen van een kei naar een heilig huisje: als Henry Ford gelijk heeft dat men niet moet sparen om vooruit te komen in de wereld, wat blijft er dan over van de eeuwen-oude en tot nog toe onaangetaste theorie, dat spaarzaamheid een deugd is. Zij die terecht meenen, dat Ford een te groote en te ernstige figuur is om maar lukraak zulk een theorie in de lucht te slin geren, maken er zich af met de verklaring, dat, wat Ford over het sparen zegt, wellicht voor Amerika geldt, maar niet voor de oude wereld met haar langzamer methoden en zeker niet voor Nederland, waar één vogel in de hand altijd beter is geweest dan tien in de lucht. Maar ook in de Vereenigde Sta ten heeft die uitlating van Ford ongeloofelijk veel stof doen opwaaien en weken lang heb ben taUooze Amerikaansche kranten vol ge staan met de ontboezemingen van Ford's te genstanders en van Ford's partijgangers, tot dat de automobielkoning ertoe is overgegaan een nadere verklaring te publiceeren, waarin hij rijn standpunt preciseert. Ford's tegenstanders zeggen, dat de raad geving rampzalig is voor het opgroeiend ge slacht, dat gemakkelijk genoeg te weten komt hoe het geld uit te geven, maar van zuinig heid toch al niet veel moet hebben en thans moreelen steun krijgt van iemand, die een naam te verliezen heeft en het aandurft het nut van sparen te ontkennen. Vereenigingen hebben zich telegrafisch tot Ford gewend met het verzoek zijn noodlot- tigen uitspraak terug te nemen, of althans duidelijker te maken; kranten hebben hem fel aangevallen, of in rustige betoogen uit eengezet, dat een stelregel voor middelma tige menschen, die voetje voor voetje voor waarts moeten gaan en niet over zevenmijls laarzen beschikken om succes in de wereld te bereiken.» Maar Ford heeft ook medestanders, waar onder een der grootste kranten van Amerika, de New-York Herald Tribune, die uitroept: „Driewerf heilzaam is Ford's advies. Hier is het gezond verstand aan het woord van een man, die een groot fortuin heeft ver gaard door de stelling: geef uw geld uit, in practijk te brengen. Ford's raad is voor de jeugd heel wat beter dan de zuinigheid van Benjamin Franklin. De jeugd kan van het leven genieten zonder bezit. Menige steun pilaar van de maatschappij kijkt zonder spijt terug op zijn eerste moeilijke dagen, toen zijn geld zooveel gemakkelijker werd uitge geven dan verdiend. Als hij het bewaard en gespaard had, zou hij een schat hebben weg gegooid, die oneindig veel meer waard is dan zorgvuldig getelde dubbeltjes en kwart jes". Maar Ford is met dat al niet de eerste mul- timillionair, die op zuinigheid smaalt. Een paar jaar geleden deed een ander rijkaard, de radium-koning Flannery uit Pittsburgh een soortgelijken storm van verontwaardiging op steken, door in een redevoering uit te roepen; „Geen zuinig of gierig man maakt ooit een werkelijk groot succes van zijn zaken. De man, die altijd met afgunstige bezorgdheid op de kleintjes past, wordt ongezond van geest. Hij denkt te veel aan behouden en te weinig aan bereiken. Zaken-doen op de juiste manier, is een avontuur aandurven. De groote koopman veracht het kleine en volgt een koninklijken weg". Tegenover zulke uitspraken staan de raad gevingen van andere figuren van beteekenis, den „graankoning" James A. Patten bijvoor beeld en John D. Rockefeller. Patten heeft altijd verkondigd, dat iemand, onverschillig hoe oud hij is en wat hij ver dient, de helft van zijn inkomen moet weg leggen, wil hij het tot iets brengen; Rocke feller placht, toen hij nog jonger was, glim mend gepoetste stuivers aan kinderen te ge ven en te zeggen: „breng dat naar de spaar bank en zorg. dat er een heeleboel glimmende broertjes en zusjes bijkomen. Ford en zijn vriend Edison daarentegen gelooven niet in het nut van sparen en "Ford heeft niets, nadat er zooveel over zijn uit lating bleek te worden gedebatteerd, nader verklaard. Hij zegt: „Wat ik bedoel, is, dat men zijn geld in zichzelf moet beleggen en niet in een bank, die een paar procent rente geeft. Doe on dervinding op, riskeer, werk en waag. Het komt er niet op aan of gij uw akelig beetje verliest, zoolang ge maar moed houdt, uw gezondheid bewaart en uw geld niet kwijt raakt aan nadeelige dingen. Ik zeg niet, dat men zijn geld verspillen moet, ik zeg wel, dat het tijd genoeg is om te sparen als gij meer verdient dan gij op een verstandige manier kunt uitgeven. Dit tijdstip zal echter voor niemand ooit aanbreken door eenvoudig iedere cent naar de spaarbank te brengen". Als al zulke theorieën, gaan ook deze voor den een op en voor den ander niet. Wat Ford bedoelt, is, dat iemand, die wat bij elkaar heeft, een vijfhonderd gulden, zullen we zeg gen, daarmee beter iets beginnen kan en ze in een onderneminkje te waag geven, dan ze op dc spaarbank te laten en er twintig gulden per jaar rente van trekken en dat men met het besteden van zijn geld aan leeren en rei zen op den duur verder komt dan met een bescheiden depositotje hier of daar, dat toch niets oplevert. Niet iedereen echter kan zich op dit stand punt stellen. Verreweg de meeste menschen deugen alleen voor een eenvoudig bestaan met een klein inkomen: zij kunnen niet beter doen dan wat zij overhouden, in veilige han den te deponeeren en maar niet te experi menteeren en hun krachten te meten met sterker tegenstanders, die hen in den levens strijd gemakkelijk onder den voet loopen. Maar dat er aan den anderen kant meer durf en meer energie gekweekt wordt wan neer een natie een zekeren afkeer heeft van ongetwijfeld afstompende halve-centen-telle- rij, die ten onzent nog te zeer als deugd geldt, staat ook als een paal boven water. H. B. den) kan ik dus óók niet anders dan geduld houden tot de Departementale machine ge draaid heeft. Ik kan wel vast mededeelen, dat één der oorzaken, die het onmogelijk maakt tot eene betere aansluiting van 't Buurtstation Baarn ten opzichte van het hoofdstation Baarn v.v. is: „Het enkel spoor" Den Dolder-Baarn en dan blijkt het lokaalverkeer Utrecht-Baarn gesplist te worden in 2 gedeelten: t.w. een belangrijk en onbelangrijk gedeelte, 't Eerste gedeelte is Utrecht—Den Dolder en het twee de Den Dolder—Baarn. Soesternaren en Baarnschen zijn onbelangrijk. Nogmaals, de mogelijkheid tot gewijzigd standpunt bestaat (alhoewel zeer gering) en 't lijkt mij, hangende de correspondentie, het beste, dat alle plaatselijke vereenigingen haar medewerking verleenen en zoo óók ber tuigingen van instemming van de heeren rei zigers door inzending van een kaartje. Het zij mij vergund er later op terug te komen en dank U voorloopig voor de plaat sing van het sttuk. Hoogachtend, UEd. dw. dnr., A. W. P. VISSER. Soest, 28 Januari 1929. BAARN BANKIERS SOEST - BUSSUM PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. Vragco, deie rubtek befreffeode, kunnen worden gezonden a, Heer G. Lleahout. Dlr. Landbouwschool, Monfloott, Poatzege zeven en een halve cent voor antwoord Inzlulten. (Nadruk ver! Gediplomeerd Opticien. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk F* Eerste Soester Electr. Brillensüjperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN Verder de soorten. Welke soort wilt U hebben? Leest de be schrijving, die de handelaar er van geeft. Bij boonen bijv. vindt U altijd bijstaan of het stam- of staakboonen zijn, met of zonder draad, groote of kleine, geschikt voor de ek of niet, droogwinners oï om versch te eten, vroege of meer late. Dat zijn toch din gen, die we van te voren moeten weten. Veelal staat er de kleur van de bloemen of van de boonen bij. Ook dat heeft invloed, niet alleen op het schoone gezicht dat het biedt, maar ook op de kleur in de wekflesch of in de inmaakpot. En dan de zaaitijd. Elke flinke cataloog geeft dezen aan. We behoeven dan niet telkens te vragen of dit of dat al gezaaid kan wor den, we hoeven dan niet eenige weken te komen na anderen, we verknoeien dan ook geen zaad doordat het niet op wil komen door de kou of het nat. Het zijn allemaal maar kleine dingetjes, maar als het in den tuin niet wil, zijn het groote dingen. Bestelt nu Uw zaad, dan hoeft U van den zomer niet te hooren: uit verkocht. Bewaar de prijscourant. Raadpleeg deze over verschillende dingen. Uw tuin en Uw humeur zal er wel bij varen. C. Molenaar. Hendrikus Johannes, z. v. L, J. M. Messing en L. J. van Klaarwater, ONDERTROUWD: D. Koops en C. Pudrich. O. Bakker en C. Broerse. GEHUWD: F. Ph. Meijnhardt en E. M. Vos. OVERLEDEN: Gerardina Antonia Soesdorp, 72 j. Hille- tje van den Berg, 63 j., geh. met W. Boter- enbrood. Johannes Bakuwel, 74 j., geh. met M. Steijn, 15 cent per K.M, Dag «n nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. BURGELIJKE STAND Vraag voor algemeen belang. G. te S. Wij hebben een Barnevelder hen: broed Juni 1927, die kwijnende is. Eet goed hard voer en ochtendvoer, maar blijft mager en heeft een bleeke kam. Legt niet. De veearts zegt, niets te constateeren omdat de krop met voeder is. Hij beveelt alleen aan: warm houden. Nu, het hok is in orde, de hen wordt echter steeds magerder en laat de vleugels somtijds hangen. Gaarne zou ik vernemen wat deze hen kan 9chelen. Bij voorbaat mijn dank. Ik vermoed, dat het al een heele tijd ge leden is, dat U den veearts er bij heeft gehad^ want nu zou hij vast en zeker zeggen: het dier heeft tuberculose. Dan is de krop wel meer vol. Ze kunnen je de ooren van het SOEST GEBOREN: Alijda Gerarda Qeertruida, d. v. C. J. Des- siug en C. A. Schueler, v. Weedestraat 43. Alida Franciska, d. van C. Jansen en P. v. der Heiden, Hartmanlaan 10. Coraelia Jo- hanna Maria, d. v. J. C. Koelink en C. de Leeuw, Talmalaan 15. Qerardus, z. v. A. Broek en G. J. v. Remmerden, Verl. School- weg 5. ONDERTROUWD: R. H. van Mil en P. Strumpel. sen en S. v. Kooi. QEHUWD: O. J. de Jager en A. Lieffering. OVERLEDEN: Adèle Marie Charlotte Duport, Geurt Grift, 77 j., wedr. v. A. v. Vliet. Fre- derik Karei Möller, 62 j., echtgen. van C. C. J. Boer. GEVESTIGD: Lijst van personen, welke zich in het tijd vak 24—30 Januari alhier vestigden. N. C. Baltus, Veenhuizerstr. 3. J. Kloos- ter-geb. v. Paridon, Steenhofstr. 23. J. E. C. Sluijter, Steenhofstr. 23. E. M. Furer-ln den Bosch, Dijkhuisstr. 24. A. v. d. Plas met gezin, Steenhofstr. 31.J. A. v. Beek met ge zin, Ringweg 14a. A. J. Spelt, Molenstr. W.Z 28. N. v. Oosten, v. Weedestr. 37. A. G, Korver, Nieuwe weg 68. W. Bronkhorst, Jan- jaar. hoofd eten. Alles wij9t er op, zooals: mager der worden, vleugels laten hangen, bleeke kam, veel eten, niet meer leggen. Ik vermoed, Kerkpad Z.Z. 59. A. Duinkerken-Kortenoever, dat het dier sterk tuberculeus is. OnmiddeP i* r a m KYnft. Vredehof- lijk verwijderen uit het hok en een einde maken aan het lijden, is het best. Genezing bestaat niet. Wel heeft verblijf bij de andere kippen het groote nadeel, dat de besmetting zoo groot is. De mest van dit zieke dier bevat al lang vele bacillen, die ongemerkt ook de andere dieren aantasten. Begraaft U het doode dier maar. U kunt zich ook nog overtuigen of het dier een kwade lever in heeft. Ik denk van wel, vol geelwitte vlekken. Daarom noemen velen de tuberculose ook wel leverziekte. Het hok moet goed gereinigd worden. Vooral de bodem en de mestplank en de legnesten. Creoline 5 pCt. helpt uitste kend en is niet duur. U kunt dit het best doen met een spuit, die bij de Pluimveever- eeniging in Uwe plaats wel te verkrijgen is. De ren spit U goed diep om en het hok voorzien van versch strooisel INGEZONDEN STUKKEN PLAATSELIJK NIEUWS EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG Geachte Redactie. In Uw blad van 25 Januari j.L komt een bericht voor, dat de Vereen. „Baarn's Bloei" zich gewend heeft tot het Bestuur der Ver- eeniging „Soest Vooruit" alhier, om adhae- sie te willen betuigen aan het door haar ge zonden adres aan de Directie der Nederland sche Spoorwegen, inzake het verkrijgen van betere spoorverbindingen. Eerstens lijkt het mij toe, dat „Baarn's Bloei" zich wel wat laat tot „Soest Vooruit" heeftgericht, daar reeds medio November van het vorig jaar, deze vereeniging per adres zich tot de spoorwegen had gewend. Tweedens kan ik jammer genoeg reeds mededeelen, dat, indien Zijne Excellentie Mi nister Van der Vegte, van zijn aan mij ge zonden schrijven vasthoudt, geen verande ring d.w.z. verbetering der dienstregeling mogelijk wordt. Waar ik mij geenszins met dit antwoord kan vereenigen, heb ik mij nogmaals tof Zijne Excellentie gewend. Gezien het eerste antwoord twee maanden op zich liet wachten (oorzaak het zeer inge wikkelde antwoord dat gegeven moest wor- Voorzorgen. Zoo langzamerhand komt de tijd weer, dat wij aandacht moeten gaan besteden aan onze tuintjes. De vorst houdt nu alles nog hard en maakt beweiking onmogelijk, maar als de vorst den aftocht blaast kunnen we al beginnen. Er moet gespit en gemest worden en ai deel gauw komen er eenige bedjes aan de beurt om bezaaid te worden met spi nazie, snijbiet. Tuinboonen en erwten wor den dan gelegd en weldra is er in den tuin weer volop werk. Nu moeten we echter al zorgen. En één van die dingen, die door velen vergeten wor den, is de bestelling van zaad. Overal ziet men bij de plaatselijke handelaren en agenten de reclameplaten hangen en prijscouranten worden gratis verstrekt. Van de keuze van het zaad hangt veel af. Het moet goed zijn en anders is het voor eiken prijs nog te duur. Is U bij een 'firma, die altijd goede waar heeft geleverd, verander dan niet; moet U nog een firma kiezen, neem dan een ver trouwde, die een naam te verliezen heeft. In de advertentiekolommen van élk blad kunt U er om dezen tijd voldoende vinden. Bestudeert zoo'n prijscourant. Niet om nu eens na te gaan of het bij Jan misschien l cent goedkooper is dan bij Piet, maar om georulk te maken van de vele nuttige wen ken, die er zoo vaak in staan. De bemesting wordt er voor verschillende gewassen in besproken. De hoeveelheid zaad die U per M2. noodig heeft kunt U er vaak in \Tinden. Dan zal het U niet meer overko men, dat alles veel te dun of te dik opkomt. Heuvelweg 13. C. A. M. Kroft, Vredehof straat 2. J. Laanbroek, Verl. Postweg 3b. O. J. Beekhuis, Kolonieweg 5. P. v. Hilten met gezin, Plasweg 6. C. Rijkse, Birktstraat 88. S. v. de Wetering, Amersf.str. 21. C. W d. Eem, Kolonieweg 5. P. G. Veltman, Nieuweweg 3. J. C. J. v. d. Rijst, Kerkpad N.Z. 8. VERTROKKEN; Lijst van personen, welke in het tijdvak 24—30 Januari deze gemeente hebben ver laten. C. Dijk, naar Oosthem, Qeref. pastorie. E. v. d. Broek, naar A'foort, Kon. Sophia- laan 7. Ch. H. Halbach, naar Utrecht, Nico- laasweg 39bis. A. M. J. Schouten, naar Utrecht, Oudegracht 360. W. A. Hueting, naar Apeldoorn, Oude Beekbergerweg 104. J. Beijerling, naar Apeldoorn, Oude Beek bergerweg 104. J. P. C. Teunissen, naar Rotterdam, Boschpolderplein 36. O. Baas, naar Doesburg, mil. politie. C. A. Wiepkes, naar A'foort, Nieuwe weg 5. A. L. v. Kem pen, naar Utrecht, rijksklinieken. O. van Eijk, naar Zeist, Kritzingerlaan 50. VERHUISD: Lijst van personen, welke in het tijdvak 24—30 Januari in deze gemeente van adres veranderden. J. v. d. Deijssel, van Molenstr. 35 naar Birktstraat 27. Th. G. Furer, van Postweg 8f naar Dijkhuisstr. 24. J. Hoogland-Tolboom, van Schoutenkampweg 6 naar Klaarwater- weg 21. S. Kuhlewein, van Wilhelminalaan 27 naar Veenhuizerstr. 84. B. v. d. Valk, van Beukenlaan 13a naar Akkerweg 2. T. Bakker, van Veenhuizerstr. 55 naar School straat 20. W. Kareisen, van Dorresteimveg 1 naar Laanstraat 4. C. G. v. Schalkwijk, van Kerkpad N.Z. 43 naar Talmalaan 3. A. v. d. Poel, van Buntweg 2 naar Kerkstraat 28. F. A. Spekman, van Verl. Postweg 4 naar Verl. Postweg 3b. P. Schotanus, van Bunt weg 2 naar Stationsweg 4. J. W. Stuivenberg, van Eigendomweg 18a naar Koudehoekstraat 17. G. Haveman, van L. Brink weg 44 naar Nieuwe weg 67. H. C. A. Collet, van Vaar- dehoogtweg 9 naar Veenhuizerstr. 34a. N. Hornsveld, van Bakkersweg 9 naar Vinken- weg 9. P. v. d. Deijssel, van Birktstraat 27 naar Molenstr. W.Z. 35. T. Boersma, van L. Brinkweg 44 naar Rembrandtlaan 13. BAARN GEBOREN: Albert Willem, z. v. F. J. Plasman en M. WEDSTRIJD IN SCHOONRIJDEN De uitslag van den door „Soest Vooruit" gehouden wedstrijd in schoontijden voor da mes, is als volgt: 1. Mej. Zwart; 2. Mevr. Alblas; 3. Mej. v. d. Berg. Voor heeren: 1. Warner; 2. Lengers; 3. Strooband. Paren: 1. Mevr. Alblas en Van Veere; 2. Mej. Zwart en Veenstra; 3. Mevr. Cleverin- ga en Strooband. LEZING RIJKSLANDBOUWCONSULENT Op verzoek van de afdeeling Soest van den A.B.T.B. zal Dr. Van Daalen, rijksland- bouwconsulent in Utrecht, te Soest een le zing met lichtbeelden komen houden over „Moderne cultuur op zandgrond". Wij twijfelen er niet aan, of de boeren, die zoo graag over hun bedrijf praten, zullen ook gaarne een lezing daarover hooren, te meer, daar hier een bij uitstek deskundige aan het woord komt en niet minder, omdat de landbouwers nu kunnen kennis maken met de nieuwere methodes van bemesten, verplegen enz. De lezing wordt gehouden in de vergadering van den A.B.T.B., op Dinsdag 5 Februari a.s., des avonds te half zeven uur, liet R.K. Vereenigingsgebouw. Steenhof- straat en is toegankelijk voor alle landbou wers en allen, die in de landbouw belarig stellen. UNIFORM POLITIE Binnenkort zal de uniform van onze agen ten van politie worden gewijzigd naar het model, zooals dat in Utrecht geldt. EXAMEN De heer H. Heidemao, alhier, is geslaagd voor het examen Nederlandsche Handelscor respondentie, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorrespon dentie. HOOGE RAAD De procureur-Generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van H. B., alhier, die door de rechtbank te Utrecht was veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis wegens brandstich ting in den nacht van 22 op 23 Mei 1925. Dit vonnis was 'bevestigd door het ge rechtshof te Amsterdam. GEM. ARBEIDSBEURS Tot en met heden werden in de Gemeen telijke Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 300 werkloozen (wegens vorstperiode) Buiten Soest gevraagd: Gereedschap- en halfwas instrumentmaker. Steno-typiste. Inlichtingen verstrekt de Arbeidsbeurs. ST. ELISABETH-VEREENIGING Uit het jaarverslag der St. Elisabeth-ver- eeniging der parochie St. Petrus en Paulus stippen we aan: In het jaar 1928 werd het 121/2-jarig be staan der Vereeniging herdacht. Bij deze ge legenheid werd door den Z.Eerw. Heer Pastoor Vossenaar een H. Mis met assisten tie opgedragen voor de weldoeners der Ver eeniging. De door Z.Eerw. gehouden predicatie, aansporende tot offervaardigheid, had zooda nig gevolg, dat de door heeren Vincentianen gehouden collecte alle verwachtingen over trof. Het Gemeentebestuur schonk de jaarlijk- sche subsidie, groot f50.—. Negen gezinnen ontvingen 41 bezoeken. Bij gelegenheid van het koperen feest kre gen 16 gezinnen een extra-gift, bestaande uit brood en soep. PERSPECTIEVEN DER WERKVERRUIMING Over dit onderwerp sprak Vrijdagavond j.1. de Chr. U.L.O.-schooI alhier voor den Chr. Besturenbond en de R.K. vakorganina- tiën (welke uitgenoodigd waren) de heer O. T. van Vliet. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, besprak inleider de historie van diverse plannen in ons land en voornamelijk die in de nabijheid van de prov. Utrecht. Bij de drie voornaamste, werd een en ander uitvoerig toegelicht aan de hand van kaar ten enz. Bedoelde werken waren: De drooglegging van de Zuiderzee; Het kanaalplan ,,De Qeldersche Vallei' De nieuwe Rijksweg. En het laatst kwam ook de ontginning van woeste gtonden ter sprake. ZONDAG. Qezond denken is de bron en het beginsel van goed schrijven. MAANDAG. Ons leven biedt tal van kleine onaange naamheden; doch vele konden worden voor komen door welwillendheid. DINSDAG. Oud wordende moet men acht slaan niet op wat de jaren ons ontnemen, maar op wat rij ons overlaten. WOENSDAG. Vlijt en inspanning zijn een paar voetpa den, die niet iedereen gaarne betreedt; maat het zijn juist de twee eenige, die naar het juiste einddoel leiden. DONDERDAG. Met volop werk, wat u dan ook bejegen, Gij hebt op aard de kern van 's hemels zegen. VRIJDAG. Hebt ge u stellig voorgenomen Te volharden tot aan 't eind O, gewis zult ge er komen, Als ge u eigen woord niet schendt. ZATERDAG. Wie in vermaak zijn bezigheid vindt, zal nooit in de bezigheid rijn vermaak vinden. ta dootaa vaa 30-40 «a 90 cl Tube «0 ct Bt) Apolk ca OcoglaWa Door de Zuiderzeewerken, het kapitaal daarvoor is f600.000.000.of f75.per in woner, wordt bij voltooiing 224000 H.A. of 7 pCt. van de oppervlakte van ons land aan zeer goede bouwgrond verkregen. De grootste van de 4 polders, tegen het Gooi en de Veluwe aan, is 95.000 H.A. De Wieringerpolder, groot 20.000 H.A. denkt men in 1932 geschikt voor de verkaveling te hebben en daarop te kunnen stichten 1000 boerderijen. Naar dezen maatstaf zouden er in 't geheel ongeveer 11.000 nieuwe landbouw bedrijven gesticht kunnen worden. Wat dit beteeJcent, zal ieder, die met den toestand in het boerenbedrijf bekend is, hoopvol doen stemmen. Thans is er gebrek en voor de 1500 jonge boeren, die er elk jaar bij komen, geen gelegenheid voor eigen bedrijf. De benoodigde arbeidskrachten zijn talrijk zoodat een ruim arbeidsveld zich hier opent. Het tweede plan van beteekenis is, dat, bij aanneming drarvan, het kanaalplan „De Qel dersche vallei". De kosten hiervan worden geraamd op f45.300.000.— en het geheel moet in 10 jaar gereed rijn. Dit laatste is een van de voor waarden, gesteld door het gemeentebestuur van Amsterdam. Dat dit kanaal, voor schepen van 2500 ton een belangrijke wijziging, hoewel van het grootste gewicht voor de hoofdstad van ons land, in deze omgeving zal geven, mag wel verwacht worden. Voor industrieën is dit ongetwijfeld van groote beteekenis. De Ge meente Soest verkeert dan 'in een bijzonder gunstige positie. Als basis, bedoeld kanaal, de spoorweg verbinding Amersfoort—Amsterdam en de groote Rijksweg ter breedte van 40 M. Dit alles aan de Oostzijde van de Gemeente, met industrie-terreinen, terwijl aan woongelegen heid, in Westelijke richting in bosch en op de heide gunstige terreinen beschikbaar zijn. Behalve de werkgelegenheid voor het ma ken van dit kanaal met wat daaraan ver bonden is, zal de vestiging van industrie te vens een verruiming geven. Ten derde is de aanleg van een nieurwe Rijksweg in de onmiddellijke nabijheid van de kom der Gemeente van niet geringe be teekenis. Is het vervoer per water een groot belang, het valt niet te ontkennen, dat voor de distributie, het wegverkeer belangrijk toeneemt. Omtrent het ontginnen van woeste gron den, hoewel door velen betreurd, zal blijken, dat dit noodzakelijk is voor dc volkswelvaart, bij de gestadige uitbreiding van het aantal inwoners en het steeds nauwer sluiten der grenzen in het buitenland. Nederland heeft bij een oppervlakte van 3.267.083 H.A. nog 473.467 H.A. of 1/7 ge deelte aan woeste gronden. Verschillende deskundigen komen, door de dichte bevolking van ons land, tot de con clusie, dat men moet streven naar uitbrei ding van arbeidsgelegenheid door bevordering der arbeidsintentieve teelten en vergrooting van de oppervlakte cultuurgrond. Hoe sympathiek het ook moge zijn van hen, die streven naar behoud van woeste gronden, te keeren zal dit niet zijn om het belang van ons volk. Aan het slot werd een plan ontwikkeld, om de voordeelen aan te kunnen wenden voor hen, die dit behoeven. De belangrijkheid van dit onderwerp bleek wel uit het groot aantal aanwezigen, maar tevens uit de Tuime besjpreking die hierna volgde. De gestelde vragen werden allen beant woord door den inleider, die daardoor ge legenheid had op enkele zaken nog speciaal de aandacht te vestigen. Tevens gaf de heer De Bruin, lid van den raad, nog enkele toelichtingen op landbouw kundig gebied in varband met de ontgin ningen in andere plaatsen. Het waa een interessante en leerzame «vond.

Soester Courant | 1929 | | pagina 1