Mitsen Co., Veenhuizersiraal 67a DEKENS De Radio-Centrale „SOESTDIJK" Leidsche wollen LA PORTE Co. Luxe Auto-verhuur V EN E M A Uitgave: G. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 N.V. Cramer's Behangerij en Meubileer-lnrichting iO°|o korting. D, F* VOIGT Te laat. iMering van Edectenorders. Incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Oeposit C. Verschoor, Nieuwtsr. 57 Vervolg Gemeenteraadsverslag REGENJASSEN 8* Jaargang Vrijdag 1 Maart 192» No. 9 DE 5DE5TEU COURANT Abonnement*prijs voor Soestdijk, Soest en Socsterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN*S Boekhandel, Baarn en C. 'I VAN DAM, Rademakentr. 16, Soostefterf ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. EQce regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Laanstraat 61 - Telefoon 119 BAARN ONZE RIJMKRONIEK Bijdragen, niet groot" dan 48 en niet kleiner voet dese rubriek worden Ingebonden. Bi) opnm «ctueele (niet plnntaell|kt) gedichten 250. 36 sege'.i. mogen te vergoeden»!) voor (Nadruk verboden.) (Ingezonden.) DE OUDE TIJD. 1c Hoorde vroeger wel eens praten Van den goeden ouden tijd, En met klimmende verbazing Opend' ik de ooren wijd. 'k Hoorde d' ouden dan vertellen Als de strenge vorst begon, Hoe men dan met paard en wagen De rivier berijden kon. 'k Hoorde 't alles met verbazing, Zag hen ongeloovig aan, Maar sprak men dan: daar is nu toch Heelemaal geen denken aan. Vroeger ja, toen had men winter, Tegenwoordig, 't vriest niet meer, En onwetend van het vroeger Nam 'k het aan, ja keer op keer. Maar toen 'k gister aan den oever Van de Lek een kijkje nam, Moest ik met verwond'ring staren Naar 't geen daar het ijs af kwam. Auto's, fietsen, hondekarren, Paarden, wagens en wal at, Kwamen van de overzijde Over d' ijskorst aan den wal. 't Leek wel of dit wild riviertje In een weg herschapen was, Uitgehouwen uit de rotsen Van een wit bevroren plas. 'k, Ging toen bij mij zelve denken .Ow»r 't geen ik toen vernam, 'k Zag het voor mijn oog geschieden, Al dacht men dat 't nooit meer kwam Wellicht gaan wij later spreken Van het jaar da'j niet vergeet, Toen 't vervoer 'in alle vormen Over zee en stroomen reed. C. D. ruggeroepen en mijne woorden herroepen. Het was immers zóó niet gemeend - het was zoo hard niet bedoeld. Het spijt mij nu hevig"Neen, berouw hebbende mensch, het zou U zeker niet hebben gebaat, indien gij hem of haar, die het begane onrecht gold, had kunnen terugroepen en vergiffe nis hadt kunnen vragen. Het was reeds te laat. Uw betoond berouw had weliswaar.de door U geslagen wond ietwat kunnen ver zachten, maar het litteeken zou niettemin zijn gebleven. De herinnering aan den slag, die men aan een zieleleven toebrengt, blijft im mers bestaan. Het berouw komt steeds te laat, waar een driftopwelling, een vooroordeel, haat en afgunst" zich reeds in daden hebben omgezet. De striem van de geeselroede blijft veeltijds zichtbaar. Doch er zijn bovendien zoovele levensgevallen en gebeurtenissen, die het troosteloos „te laat" constateereu, dat het een onbegonnen werk zoude zijn, daarvan slechts een eenigszins volledig overzicht te willen geven. Schier op iederen grafsteen zouden deze twee korte woorden kunnen worden gebeiteld, als toepasselijk motto voor al die afgelegde levens. En hoe menigmaal toch getuigen wij: „Indien ik mijn leven van voren af aan andermaal kon doorleven, hoe geheel anders zou dan in vele dingen mijn doen en nalaten zijn". Is het hier ook niet weder het pijnlijk besef van het „te laat", dat aan het woord is? Dat „te laat" spreekt een zeer ernstig woord mede in het leven van den mensch. Waar de eene zijde van de levensharp (het menschenhart) vreugdeklanken hel leven in zendt, laat de andere zijde een treurmarsch hooren. Aldus de bovenaangehaalde dichtre gels. En inderdaad zijn dag aan dag de scher pe tegenstellingen van vreugde en smart zóó aangrijpend, dat als vanzelf zich de vraag naar voren dringt: „Waarom is dit aldus?" Is dit treffende verschil uitsluitend te wijten aan den mensch zelf? Neen, zeker niet. Maar zijn welvaart en rijn levensgeluk hangen toch voor een groot deel van zijn eigen wil en van zijn eigen streven af. Niet een gelijk aantal talenten wordt den mensch gegeven; en zijn opvoeding spreekt ongetwijfeld ern stig mede in zijn karaktervorming en levens ideeën. Maar toch staat het veeltijds aan hem richting te geven aan zijn leven, en rijn talenten, al zijn deze ook weinig in getal en niet uitblinkend boven die van vele zijner me- demenschen, goed te besteden en rentege- gevend te maken. biedt elke abonné, welke in de mnd. Maart ten minste 3 abonné's voor onze Cenrale opgeeft, 1 maand gratis abonnement aan. Opgave 1 abonne, 1 week gratis abonnement. Ons district strekt zich uit tot aan de spoorlijn Utrecht.Baarn. Om teleurstelling te voorkomen gelieve men zich spoedig op te geven. toch is daarbij niet altijd herstel of vernieu wing uitgesloten. Doch het „te laat" breekt achter den rouwenden en berouwenden mensch de brug afen het gaat mede door de kerkhofpoort, en blijft fluisterend klagen in de 'droeve melodieën, die herinnering en weemoed over de graven uitzingen voor de liefde, die daar komt treuren en gedenken. En het geestesoor der liefde, luisterende naar den weemoedszang der graven, ver neemt nog van uit de verte de vreugdezan gen van weleer, waarvan vele zijn geëindigd met den schrillen dessonnant: „te laat". VIKING. Drogist Gediplomeerd Opticien. BURCiEM. GROTHESTRAAT 2S - Soestdijk Eerste Soester Electr. BriHenslijperij GR00TE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN INGEZONDEN STUKKEN Ons hart is als een harp met twee bespeelb're zijden In d' eene juicht de Vreugde op - de and're spreekt van lijden. De vingers van het Noodlot spelen bekwaam daarop ons leven lang; 't Zijn heden blijde bruiloftslied'ren en morgen somb're doodenzang' ANNIE WOLTHE. (Waarom?) het schuldboek van de men- BANKIERS BAARN - SOEST 8USSUM Wanneer men Daartoe is in de eerste plaats noodig, re kenschap te houden met den tijd, die hij te zijner beschikking heeft. Doch hij kent de lengte van den hem toegewezen tijd niet, en moet dus in dat feit de noodzakelijkheid erkennen, zich iederen dag, ja ieder uur ten nutte te maken, opdat rijn werk en rijn schen in hét" algemeen, evenalsons.eigen streven •duüdbo*.eens zou p^Tus alléén de® vroegste kinderjaren, zou ons daarin ™orzeker oorzaak' die gewijd kunnen worden aan een onbe last» menigmaal treffen - als de oorzaa* g 0„vermengde levens- ...I- Jam norr rvfiumfpilH hll Pil lliptfi VHerleCTlaarPSfimmrUmeestal een den nog onwetenden^en niets zelfverwijt in, want waar wij voor de Recht- ,4Iriinnpn bank van ons geweten staan, daar kunnen wij ons zelf niet vrijpleiten met de boute verklaring: dat de vingers van het noodlot maar steeds de verkeerde snaren op onze levensharp hebben aangeslagen, en dat daar door onze levensgang in een verkeerde rich ting is gestuurd. Want de mensch gevoelt zich, bijna ten allen tijde, den pleiter voor eigen onschuld, hoewel hij alleen het best in deze kan oordeelen en getuigen. Het nood lot is immers steeds de zondebok m zijne oogen en aan dat noodlot wordt geen ver dediger toegevoegd, het blijft steeds des menschen schuld dragen, als niet de mensch zelf tot schuldbesef komt. In vele l««nsa?"- gelegenheden moge de mensch wellicht zich niet den tijd voor ernstig nadenken gunnen en onnadenkend te vroeg ingrijpen - meest- en OTiuaucimtiiu iv. —o al evenwel valt, waar het zijn evensmisluk kingen geldt, een „te laat" te boeken. Als onze levensharp bruiloftsliederen speelt, of liever gezegd, als hare snaren vreugde klanken doen hooren, dan luistert ons hart gretig toe, en de uren, die voor den ernst van het leven en voor den levensarbeid zijn aangewezen, gaan helaas zoo snel en onge bruikt voorbij. En wij vragen, vol berouw, maar te laat, hoe wij het verzuimde nog kunnen achterhalen, hoe wij een ontijdig ge sproken woord nog kunnen herroepen, een onbedachte handeling, een onberaden daad nog kunnen te niet doen. Doch het „herroe pen" en het „te niet doen" bestaan niet in den werkelijken zin van het woord. Wat wij gewoon zijn „herstellen" of weder „goed maken" te noemen, is vrij algemeen slechts lapwerk. De aanhechting van den lap of gat of scheur, het bijverven van beschadigde plekken, ook de litteekenen van eenmaal ge slagen zielewonden blijven zichtbaar on danks de zorgvuldigste herstellingspogingen. „Te laat" geldt het ook in die gevallen. Er had zooveel kunnen voorkomen worden, zooveel kunnen worden nagelaten. Er had ook zooveel kunnen worden gedaan, waartoe het nu te laat is. .„O, had ik hem (of haar) toen maar te- vermoedenden mensch. Want reeds het schoolgaande kind komt onder de strenge censuur van 't strenge, knevelende: „te laat". En toch hoe moeilijk is het, weerstand te bieden aan den vriendelijken levensmor gen, die ons toelacht en noodigt, hem ge heel te genieten, en de levensvreugde van het leven met volle teugen in te drinken vóór het „te laat" is, voor de poort van het paradijs der jeugd door den voorbijsnellenden tijd is in het slot geworpen en door den plicht dien strengen onverbiddelijken ci pier zwaar is dichtgegrendeld. De lentevreugde lokt en dringt tot genie ten, maar de levensschool heeft zijn deuren reeds wijd geopend, en de leerplicht wijst gebiedend naar binnen. Wij moeten leeren, ïeeren ons levenlang. Zelfs een kort verzuim ten aanzien van de school van het leven stelt den mensch onverbiddelijk voor een schrei end ,,te laat" voor het onherstelbare, dat dé mensch als een niet af te schudden gewetenskwelling door het leven blijft me- dedragen. Hoe menigmaal toch besluiten wij, dat gene wat ons, als dringend noodzakelijk rijn- de, door ons plichtbesef wordt voorgehou den, nochtans uit te stellen tot morgen; en schouderophalend zeggen wij: „Och, laten wij dezen mooien dag niet bederven, dit gezellig uurtje niet laten voorbijgaan. Met dit is geen haast en morgen komt er weer een dag". Ja, die dag van morgen komt maar komt hij ook voor ons? En als hij komt, zal hij immers nieuwen arbeid nieuw plichtsgebod medebrengen. De dag van heden heeft, instede van voor den dag van morgen te zorgen, een debet voor laatst genoemde in petto gehouden. En de dag van morgen zal het achterstallig bedrag van gisteren bezwaarlijk kunnen overnemen en niet kunnen aanzuiveren of vereffenen. En daardoor blijft het schuldbesef bij den mensch bestaan, en wordt het „te laat" bij voortdu ring gevoeld. Het „te vroeg" kan veel moeite, veel ver warring voor den mensch, die onbedacht zaam en onnadenkend ingrijpt veroorzaken Geachte Dierenvrienden. 't Komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat onze viervoetige vrienden hun te huis op de een of andere wijze zijn kwijt geraakt en dan als gevonden voorwerp aan de politie-bureaux worden aangegeven. Dikwijls is de vinder dan wel zoo vriende lijk zoo'n dier tijdelijk te bewaren en te verzorgen, maar ook zeer dikwijls is de vin der daartoe niet in de gelegenheid, omdat hij zelf geen eigen tehuis heeft, of om zoovele andere redenen. Dat de politie de zwerfdie ren zou opnemen is ten eenen male onjuist. Men is daar niet op ingericht. Wat moet nu in 't laatste geval gebeuren? De politie neemt het gevonden dier niet aan, wel andere gevonden voorwerpen, als bijv. een kettinkje, een spons of iets derge lijks, allemaal dingen, die beter buiten kon den liggen dan een hond of poes. Bij een kennel, die in den regel plaatsjes genoeg te over hebben, behoeft men ook niet aan te kloppen, de arme zwervers mochten die „aris tocratische" beesten eens besmetten. Eén weg staat er dus maar open voor den stumperd, die ook in de meeste gevallen in geen dagen eenig voedsel heeft gehad en die weg is: het open veld, of op een stoep voor een huis, waar hij nog hoop heeft te worden binnengelaten. Daar de menschen echter over 't algemeen niet zoo erg medelijdend zijn, waar het dieren betreft, gebeurt dit bijna nooit. Meestal komt men met het argument, ...er zijn nog zooveel menschen die gebrek lijden, laten we die liever eerst helpen"., En daar heeft men ook wel gelijk aan, hoewel juist die menschen, die met dit ar gument komen, in den regel voor die men schen ook niets doen. Doch men kan toch het ééne doen èn het andere. De bedoeling nu van dit ingezonden schrij ven is, een adres te vernemen van iemand, die zóóveel voor de onbehuisde dieren over heeft, dat hij of zij bij voorkomende gele genheden zulk een dier tijdelijk gastvrijheid wil verteenen en verzorgen. Ook de vereeni- ging Dierenbescherming, die toch reeds zoo veel goed werk verricht, is in dit geval niet in staat hulp te bieden. KomtDierenvrienden, wie, die er voor in de gelegenheid is, voelt iets voor het goede doel? Met belangstelling zien we deze week Uw gunstig antwoord tegemoet. DIERENVRIENDEN. Soest, Steenhofstraat 7. nummering in de Bosstraat, waar de vele perceelen onder no. 21 met toegevoegde let ters steeds groote verwarring geeft- Tevens wer.vicht de heer Busch bij de post onkosten uitbreidingsplan een jx>st op te nemen voor deskundige voorlichting inzake dit plan. Bj de post onderhoudskosten woonwagen kamp maakt de heer Busch B. en W. er een ver\| ijt van, dat met de verplaatsing van het kamp ontzettend is getraineerd. Spr. bepleit nog-naals de plaatsing aan de Soesterberg- schcstraat. De plaatsing is nog 1,5 K.M. van Soe tduinen gelegen, hetgeen een groot ver schik is met de plaats van thans. Na mededeeling van den heer Gasille, dat bij het leger slechts een rijwieltoelage van f25. - wordt gegeven, wordt deze vastge- stek- op f30.— andere jaren bedroeg deze vergoeding f40. De heer Grootewal bepleit een spoedige bestelling van de nieuwe brandspuit, waar- dóo- het oude exemplaar voor Soesterberg vrijkomt. X)t heer Busch bespreekt de vvenschelijk- heid van tandheelkundige hulp voor school kinderen. Ook bepleit spr. een samenwer king der verschillende charitieve vereenigin- gen. Vprder bespreekt de heer Busch de wen- schéiijkheid van een nog strenger optreden der bouwpolitie, vernieuwing van 't uurwerk van 50 op 25. Spr. meent, dat de post on voorzien dit toe laat. De voorz. meent dit te moeten ontraden. De post onvoorzien bedraagt 2 pCt van de totale begrooting, wat zeer laag moet worden genoemd. Bij de instelling van de opcenten op de vermogens-belasting werd besloten deze opcenten 2 jaar te innen. Spr. wenscht aan dit besluit niet te tornen en volgend jaar tot opheffing overgaan. De heer Den Bliek wenscht de begrooting niet in gevaar te brengen, als het de bedoe ling is genoemde opcenten volgend jaar niet te innen. Ziende, dat zijn voorstel niet wordt on dersteunt, trekt de heer Doorman rijn voor stel in. Het bemiddelingsvoorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. RONDVRAAG. De heer Van Doorne wijst er op, dat de gisteren gehouden stemming over de motie EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. De fantasie is het penseel van den rede naar. MAANDAG. Zorg, dat uw verbeeding u niet tot een onpractischen droomer maakt. Gij moet uw verbeelding dienstbaar maken aan uw werk DINSDAG. Wacht niet tot het anderen belieft iets uit u te maken. Volbreng dit werk ieder oogen- blik zelf aan en in u. WOENSDAG. Eet om te leven; leef niet om te eten. DONDERDAG. Wil nooit iets leveren, dat op dat oogen- blik ligt buiten de grenzen van uw kunnen. VRIJDAG. Uw lichaam is als een werktuig, hoe beter verzorgd, des te beter werk en des te langer Busch niet geldig is. Volgens een bepaling kan het mee. in de gemeentewet mogen de wethouders niet mee stemmen. Spr. stelt daarom een motie voor, waarover spr. volgens zijn in zicht wenscht te stemmen. De door den heer Van Doorne gehuldigde meening wordt door den Voorz. en de heeren Doorman en Busch bestreden, waarna de motie wordt ingetrokken. De heer Den Bliek vraagt of niet alle per ceelen in de straatbelasting zijn aangeslagen en of juist is, dat perceelen door ambtenaren worden aangeslagen, welke dan door B. en W. wederom worden vernietigd. De voorz. deelt mede, dat geen "belasting wordt geheven van perceelen, waarvoor in het eeuwigdurend onderhoud der wegen is gestort. Wenscht men dat niet, dan moeten de gestorte gelden worden terugbetaald en kunnen deze perceelen eveneens in de straat belasting worden aangeslagen. De hee? Pronk vraagt nogmaals aandacht voor het woonwagenkamp, terwijl de heer De Bruijn aandringt op een spoedige behan- in de gemeentetoren, wat bij koude steeds deling van het ambtenaren-reglement. ZATERDAG. Tast nooit den persoon aan, omdat gij het niet eens zijt met rijn meening. 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. ln ons vorig nummer hebben wij de de batten tijdens de begrootings-vergaderingen uitvoerig weergegeven. De voornaamste be sprekingen bij de behandeling der verschil lende punten der begrooiing laten wij thans nogvolgen. In afwachting van het op den tweeden dag te nemen besluit inzake de salarissen van het gemeentepersoneel bleven de salarissen in de verschillende hoofdstukken buiten be spreking. Deze zouden na behandeling der salarisregeling zoo noodig worden gewijzigd. Bij de post der vergoedingen voor de wethouders, bepleit de heer Busch vergoe ding voor salarisderving voor den heer Koen- dCDe heer Den Bliek verklaart zich hiertégen. Dit zijn eerebaantjes en hoe hooger de ver goeding is, hoe meer trek er naar dit baan tje komt. De heer Grootewal wenscht verhooging, daar tegenwoordig zeer veel tijd val de wethouders gevraagd wordt. De vergoJding voor de wethouders houdt ten nauwste] ver band met de salarissen van het personeel. De heer Van Klooster zegt, dat dit punt in de R.K. fractie is bezien, doch, dat nie mand zich voor verhooging heeft üitge- SPDeCheer Gasille trekt hierna rijn vcprstel uk iicci vjmji.iv. - tot verhooging der vergoeding in. Vagend ;aar zal hij hierop terugkomen. Bij de post onkosten voor huisnummering bepleit de heer Busch verbetering it stil staat, alsmede een verbetering van het fietspad op Koudhoorn. Voor de vuilnisstor ting' wenscht spr. ook ten spoedigste een andere plaats te zoeken. Het gemeenteterrein aan den Lange Brink- weg' komt hiervoor nogmaals ter sprake, hetgeen voor de heeren v. d. Brem-er en De Bruijn een aanleiding is, om op spoedige ver huring dei' landerijen aan te dringen. De heer Endendijk bespreekt hierna de invoering van radio voor de openbare scho len J Spr. heeft zich met de hoofden der scIi-KLJi hierover reeds verstaan. •^ï?:Iofen woraf twee toestellen op proef te nemen; één voor Soest en één voor Soes terberg. De heer Doorman bespreekt hierna het verzoek van de Soester Harmonie, om de muziektent in het Rosarium meer naar ach teren te verplaatsen. Weth. Koenders zegt, dat hiermede f 1200 gemoeid zijn. Bij de post salarissen der politie wenscht de heer Busch den heer Van Leersum zoo spoedig mogelijk van rijn werkzaamheden als deurwaarder te ontlasten. De politie moet een vriend der gemeenschap zijn. Als deur waarder is hij steeds een vijand. De begrooting is hiermede ten einde. Het gewijzigde voorstel van B. en W. inzake de salarissen van het gemeente-personeel komt hierna in behandeling. Bij het bezien der salarissen wenscht de heer Busch een hooger loon voor de werkster. Bij voorstel van den heer Doorman wordt n 3 twee-jaarlijksche verhoogingen ad f 50. aan dit loon, groot f550.—, toegevoegd. De heer De Bruijn stelt hierna de vraag of het amendement van de R.K. en A-R- fractie gisteren is aangenomen, waarop de Voorzitter mededeelt, dat alleen bij stemming is uitge maakt, dat het voorstel van B. en W. niet in behandeling zal worden genomen. De heer Hilhorst wenscht de geheek sa larisregeling nog eens naar de commissie te verwijzen, opdat deze comm. nog gelegenheid zal hebben deze regeling meer in den geest der leden van den raad te brengen. Zooals algemeen in den raad, is ook dat punt niet voldoend evooróereid en aan den raad toe gelicht. Spr. verwijt hierna' den wethouders hun inkonsekwenties met betrekking tot dit punt. Terwijl gisterenmorgen beide wethou ders nog aan de rijde der beide fractie's stonden en voor de voorstelkn dezer fracties stemden, komen züj een uur later met een geheel ander voorstel. De heer Den Bliek deelt mede, dat, wan neer het besluit tot verwijzing naar de comm. mocht worden genomen, "hij en de heeren Gasille en Busch niet langer deel van deze comm. zullen uitmaken. Waar het voorstel van B. en W. practisch verworpen werd, heeft dit college het recht met een ander voorstel te komen. Mocht het voorstel van B. en W. wbrden aangenomen, dan wenscht de heer v. d. Bre- tner den leeftijd der kinderen, waarvoor kin dertoeslag zal worden gegeven, te stellen op hoogstens 16 jaar. De heer Van Klooster is de meening toe gedaan, dat de salarissen niet de verhoogin- gen behoeven, welke thans door de comm. worden voorgesteld- Spr. wijst daarbij op de ambtenaren, welke in de laatste tijden werden aangesteld, welke het bewijs hebben geleverd goede krachten te zijn. Spr. wenscht den kindertoeslag te handhaven. De gezinnen zijn op deze meerdere inkomsten ingesteld Weth. Endendijk erkent de veranderde hou ding der wethouders. Spr. wijst er op, dat hij Dinsdag pas wederom voor het eerst op het gemeentehuis is gekomen. De gevallen beslissing noemt spr. onaangenaam voor de commissie. Als gevolg hiervan meende spr. zijn houding te moeten wijzigen. Het be middelingsvoorstel van D w Na nog een verzoek van den heer Busch om alle werkzaamheden voor de gemeente zooveel mogelijk aan te besteden, wordt de vergadering gesloten. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. Vragen, dese rnblek betreffende, kunnen worden gezonden aaa den Heer G. J. Lteehoot. Dlr. Laodbouwecbool, Mont/oon, Poetzcgel graol en een halve cent voor antwoord Iniluitcn. (Nadruk verboden.) Dames- en Heerenkleermakerij en Heerenmodemagazijn F. C. Kuiperstraat 10 - Telefoon 2169 gemaakt en naar maat. Voorjaarswerk in don tuin. Het voorjaar laat vyel lang op zich wachten. Even leek het of de vorst voorbij was, maar nu, achter in Februari vriest het weer dat het kraakt. Toch zal het ook dit jaar wel weer komen even als andere jaren. Maar wie ook wacht, dat is hij, die een tuintje heeft. Wat kon zoo'n tuintje er begin Maart soms al aardig uitzien. Mooi gespit, enkele bedjes met spinazie al kant en klaar. Het was een lust voor de oogen. En nu? Alles is nog hard en koud. Niemand hoeft er aan te denken buiten aan het werk te gaan. Het is niet te doen. Als de lentezon eerstdaags echter geducht aan het schijnen gaat en de koude verjaagt, juicht het tuindershart. Dat is gevaarlijk, want meteen wil die tuinder ook aan het werk gaan. En dat kan niet. De grond is nog door en door koud. Ofwel te nat en te glibberig om er in te werken. En als er sneeuw ligt, ook al is de grond zacht en onbevroren, dan mag er in den grond niet gewerkt worden. Men ziet het nog zoo vaak, dat er sneeuw gespit wordt. Die sneeuw wordt lekker warm opgeborgen een spit diep. De zon heeft er geen vat meer op en het duurt lang eer die sneeuw daar tot water geworden is. Als we die sneeuw op den grond laten lig gen en met spitten wachten tot de sneeuw uit haar eigen gesmolten is, dan gaat alles veel gauwer. Er zijn wel eens proeven genomen met het onderspitten van sneeuw en die vielen slecht uit. De gewassen, die daar moesten groeien hadden veel langer last van de kou, dan de andere gewassen en kwamen veel later. Laat U dus niet verleiden als de lente zon eerstdaags schijnen gaat en spit nooit sneeuw onder, U zult er later spijt van hebben. Voorjaarswerk voor den kippenliefhebber. gansch overbodig iets) en kan broeden wanneer en hoeveel hij zelf wil. Zoo moet het ook. En wie 's winters eieren wil rapen is wel verplicht zelf machinaal te broeden of het te laten doen door anderen. De kipj>enliefhebbers, die zich meestal te vreden stellen met een paar kippen en een haan, stelt niet zulke hooge eischen. Toch is het voor hen ook goed, eieren te hebben in den duren tijd. Daarom gaan vele klein- kippenhouders er ook al toe over eendags- kuikens te koopen en die dan in een kleine kunstmoeder of bij de kloek groot te brengen. Wie met de kip broedt, moet met het koude weer zijn voorzorgsmaatregelen ne men. Hij behoeft het dier niet te verwarmen of op een warme plaats te zetten. Als hij maar zorgt, dat de kip, de eieren warm kan houden. Dat kan toch een kloek wel, zult ge zeggen. Ja zeker, als wij nu maar zorgen, dat ze niet te veel eieren onder krijgt. De kloek moet ze met dit koude weer gemakke lijk kunnen „bezitten Dat benoeven er niet afgemeten 11 of 13 of 15 te zijn. Een even getal mag ook wel. En als er 15 onder kun nen, neem er met dit koude weer dan liever 14 of 13. En als er 13 onder kunnen, neem er dan weer minder. Dat zal U in dezen kouden tijd succes bezorgen. Wanneer het zomer is, steekt het niet zoo nauw. Dan hindert het voor een ei niet of het even aan een koudere buitenkant ligt, rnaar nu beteekent een koude buitenkant de dood voor het aanstaande kuiken. En als het nu maar om één afgestorven kiem ging, dan was dat nog niet zoo erg, maar van daag is het ei nummer één, morgen nummer tweev enz. en zoo komen in die 21 dagen verschillende eieren aan He beurt en de uit komsten zullen treurig zijn. Dat is jammer. Niet alleen is alle moeite vergeefsch ge weest, maar het doodt den lust om in het vervolg weer zoo iets aan te pakken. Zorgt dus tijdig voor een broedsche hen en legt er niet te veel eieren onder. BURGERLIJKE STAND en W. zal de beide partijen bij elkaar brengen. De heer Doorman wenscht de opcenten op de vermogensbelasting terug te brengen Met het voorjaar komt ook de kuikentijd. En in tegenstelling met den tuinman mag de kippenhouder niet wachten tot de lente zon alles zal doen. Het is waar, als de lente warm en lekker verloopt, gaat het met de kuikens ook goed, maar een voorname eisch is en blijft toch altijd: broedt op tijd, als U wintereieren wilt hebben. En dat op tijd broeden beteekent, dat de zwaardere ras sen, zooals de Reds, Wit Wyandottes, Bar nevelders, Welsummers, e.a. uit het ei moe ten zijn omstreeks 1 April. Dat wil dus zeg gen: begin Maart gaan we broeden. En nu we zoo'n koud voorjaar hebben, zal het heusch niet meevallen om voldoende broedsche kippen te hebben. Ja, dat is altijd al een kruis geweest. Een groot kippenhou der is wel verplicht van de machine gebruik te maken. Dan is hij niet meer afhankelijk van de broedschheid (hij vindt dit zelfs een SOEST GEBOREN: Johanna, d. v. J. A. de Bruin en J. van Soest, Beetzlaan 37. Dirk Albert, z. v. J. Broertjes en A. H. C. Klaasing, Molenstraat W.Z. 41. Cornelia Maria, d. v. J. Berg en J. Mols, Banningstraat 11. Gerrit Klaas, z. v. P. A. v. Meurs en W. A. Rademaker, Vos- seveldlaan 1. Peter, z. v. B. de Bes en Th. A. Wolfsen, v. Weedestr. 18. Hendrikus Jo- hannes, z. v. A. v. d. Heuvel en E. J. On- wezen, Steenhofstraat 61. ONDERTROUWD: L. Eijgelaar en N. J. de Bruin. GEHUWD: H. Veldman en C. Hanskötter. P. v. d. Broek en G. v. d. Zwaag. OVERLEDEN: johanna v. Odijk, 67 j., geh. met F. Tim mer. Maria Johanna v. Monsjou, 58 j., on- geh. Alijda Voskuilen, 64 j., geh. met Petrus Knijper. Hubertus Berk, 60 j., ongeh. Jan- tina Joosten, 1 jaar. GEVESTIGD: J. Meerding, Molenweg O.Z. 7. J. Noor- lander, K. Hartweg 1. H. J. Aartsen met vrouw, Middelwijkstr. 46. H. Leertouwer, Kolonieweg la. T. v. d. Kieft met gezin, Schoohveg 2b. O. Veenhof, Birktstraat 41. M. Oppenheöner, Hartweg 24. A. Witten- berg, Wilheltminalaan 17. J. S. Nijhoff met gezin, B. Orothestraat 25. J. O. M. Lington, Parklaan 12c. J. Th. v. Os met gezin, Vos- seveldlaan 7. A. H. C. Janmaat, Steenhofstr. 39. J. G. v. Soest, Ainersf.str. 77b. C. Mil tenburg, Amersf.str. 65. VERTROKKEN: j. v. Hamersveld, naar Bussum, Heerenstr. 44. T. v. d. Akker, naar Barneveld, Stations weg 222. H. P- Qroen, naar Amsterdam, Hoogte Kadijk 56. M. v. Monsjou, naar Bus, sum, Waldeck laan 10. A. v. de Hoef met crezin, naar Hilversum, Hoenderweg 24. C. Rijkse, naar Breukelen, St. Pieters B 74. Q. v. Essen, naar Batavia, koloniale kazerne. P. C. Floor, naar Blaricum, Torenstr. 1. B. G. Tollenaar-Ubbens met zoon, naar Ned. O.- Indië. J. J. C. Noort, naar Amsterdam, Vro-

Soester Courant | 1929 | | pagina 1