0 ^^ASS, 'EN Luxe™Autoverhuur VEN EMA RIJWIELEN Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 N.V. Cramer's Behangerij en Meubileer-lnrichting C. Verschoor, Nieuwtsr. 57 D, F* WOIGT KRABBELS De ware Gids. Voor U elders gaat, zie eerst de prijzen van Maatweik en Confectie bij D. MAAGDELIJK REGENJASSEN DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK J. W. van Breukelen Gemeenteraacisverslag. 8e Jaargang Vrijdag 8 Maart 1929 No. 10 DE SDE5IER COUQAMÏ Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Bura en C. j. VAN DAM, Kademakcritr. 15, Sonatetberg ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Laanstraat 61 - Telefoon 119 BAARN ONZE RIJMKRONIEK Btydiages. niet giootti don AS en niet kiel voor deie rubriek worden lngeioaden Bi) o actuecle (olM pl«nteell)ke) gedichten f 2.50. fNadruk verbod: n.) (Ingezonden.) DE NAASTE Hij lag op den weg, had geen brood en geen dak, Of kleed om zijn lichaam te dekken; Zijn hoofd was zoo grijs en zijn krachten zoo zwak, De wanhoop die sprak uit zijn trekken. Gevallene onder de slagen van 't lot, Waartegen hij vruchtloos zich weerde. Och arme, ze waren toch zoo ouderwetsch, De wapenen die hij hanteerde. Gerechtigheid, eerlijkheid, waarheid en trouw, Wie kan het daarmee dan nog wagen? Hij hoopte, hij poogde, hij deinsde, hij viel, Geplunderd, gewond en verslagen. Een rijke kwam nader, keek even en dacht: „Die is met goê raad niet tevreden", Toen dacht hij aan moog'lijk beroep op zijn beurs, Vervolgde gehaast zijne schreden. Toen naderde een sterke en sprak bij zichzelf: „Dat lijkt me een erg oude stakker, Doch help' hij z-ichzelven, want ach vreemde hulp Maakt iemand licht zedelijk zwakker". Wat later een brave, die zuchte: „och, och, Wat kan toch een mensch aL beleven, Maar 'k denk eigen schuld is niet vreemd aan }i geva Goddank dat ik braaf ben gebleven". Toen- volgde een groote en blikte ter zij. Hij hoorde den arme daar stenen; Maar ocln armen zullen er altijd wel zijn, Ook deze ging snel langs hem henen. De rijke, de sterke, de brave en ook hij, De groote, zij gingen daar henen, Ter beurse, ter kerk, naar liefdadigheidsfeest, Maar nog lag de arme te weenen. 't Was avond geworden, de zon neeg ter kim, Toen 'n mensch naar die plaats kwam getogen, Hij hoorde van verre de lijder z'n stem En werd door erbarming bewogen. Hij ging tot den arme en stilde zijn dorst, Zijn. honger, verbond zijne wonden, Bedekte zijn leden en zocht tot een dak En bed voor hem waren gevonden. De kosten voldeed hij met 't loon van zijn zweet, Toen reikte hij de hand om te scheiden, De scheidende zon wierp nog één laatsten straal Van zegenend licht over beiden. Ontroerd greep de arme den redder zijn hand. „Gij vreemdeling wie gij moogt wezen", Dus sprak hij in tranen, „mijn naaste zijt gij, Want gij hebt mij liefde bewezen". C .v. L. 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. cn in alle aangelegenheden een vertrouwbare gids blijken te zijn? Dit valt zeer te betwij felen; want ons verstand komt menigmaal in verzoeking voor ons eigenbelang, dat zich niet ten allen tijde laat afwijzen, doch dat een zeer onbetrouwbare gids is op ons pad. Het eigenbelang toch treedt bij het streven van den mensch meestal op als verzoeker, en het slaagt er inaar al te vaak in de leider te worden in het leven van den economisch vooruitstrevenden mensch. Welken gids hebben wij menschen dan noodig? Welken gids kunnen wij als volko men betrouwbaar aannemen? Ons gevoel? Maar er is immers niets, wat zich meer door dik en dun laat meeslepen dan juist ons ge voel. Zou ons geestelijk voelen dan wel de ware gids zijn op onzen levensweg? Zul len wij bij het doen eener keuze, bij het geven van den doorslag in de vele levensvra gen, als wij ons gevoel tot gids nemen, niet te veel of altijd rekenschap houden met onze genegenheden en met de dwaze meening, dat iemand, dien wij liefhebben en hoogachten, ook altijd de ware wijsheid, het juiste oordeel en de meeste capaciteiten be zit? Zullen wij zulk een bevoorrechten mensch wel vatbaar houden voor menschelijke ge breken, minder gewenschte eigenschappen en dwalingen? Neenwant ons gevoel voor dien bevoorrechten mensch zal steeds in al les als pleiter optreden en méér dan dat, het zal onveranderlijk den lauwerkrans toe reiken aan dien bevoorrechte of bevoorrech ten. Het gevoel zal waar het vastkleeft aan de beoordeeling, die uit genegenheid en bewondering voortspruit, nooit rechtvaardig zijn in het doen zijner keuze, in zijn beslissen- en in zijn uitspraak doen. Neen, het gevoel kan imtners nimmer een onbevooroordeeld scheidsrechter, een vertrouwbare gids zijn. Daarvoor hebben wij immers alléén het ver stand te gebruiken want dat zal ons den zekeren weg wijzen als wij maar eerlijk zijn. Dat verstand is toch maar het ware Gediplomeerd Opticien. BURGEM. QROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. SROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN VAN KNELIS. 17. Wie had nu kunnen denken, dat het spelen in de loterij door mijn oude Utrechtsche en gebochelde tante aanleiding zou zijn, dat men mij nog eens persoonlijk in den Soester Raad zou zien. Zooals de lezers weten, kom ik gewoonlijk zelf niet bij dergelijke ver makelijkheden. Vermakelijkheden, waarvoor je niets behoeft te offeren, is gewoonlijk niet veel bijzonders en meestal boerenbedrog. (Voor dit laatste woord is octrooi aange vraagd door den heer Busch). Zij, mijn gebochelde tante, had, zooals ik zeide, uit de loterij getrokken en nu moest de heele familie op het feest komen. Nou, 't is een echt feest geweest hoor en ik geloof, dat rij nog wel 5 maal uit de loterij mag trekken, om de onkosten te betalen. Maar verbeel je nou zoo iets. Je bent op een feest geweest, je voelt je lollig en in een gepaste stemming, je maakt onderweg een extra lolletje tegen je Griet en als je op het perron in Utrecht aankomt, zie je voor de coupé een bulletin aangeplakt, dat de Soester Grondbedrijf-geschiedenis Don derdagavond in den raad zal worden behan deld. Laf, vindt je niet, om iemand zoo uit zijn feeststemming te halen. Toen ik in Soest aankwam was mijn be sluit gevallen. Ik zou deze vergadering nu eens- persoonlijk met een bezoek vereeren; een zaak, waarvoor zooveel reclame gemaakt wordt, moet, zoo dacht ik, toch wet zeer be langrijk of zeer veel humbug zijn. Hannes van de Bunt meende, dat het wel druk zou worden, waarom ik besloot maar wat vroeg op pad te gaan. Griet borstelde m'n beste jas nog eens extra af, ik veegde nog even de laatste schim mel van den rand van mijn hoed en 5 mi nuten later was OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Algemee- ne Politieverordening voor de gemeente Soest, vastgesteld door den Raad op 19 De cember 1928 door hen op heden is afgekon digd en gedurende drie maanden op de Se cretarie voor een ieder ter lezing vs nederge- legd en tegen betaling der kosten verkrijg baar is. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, A. KOENDERS, l.B. De Secretaris. J. BATENBURG. Soest. 6 Maart 1929. „Als uw hoofd u niet tot gids kan dienen, vraag het dan uw hart." (Spaansch spreekwoord) Het is inderdaad een uitnemende raadge ving, die de bovenstaande Spaansche spreuk den mensch verstrekt. Het verstand immers staat menigmaal pal voor de moeilijkheden en raadselen van het leven; onze overwegingen komen meestal in tweestrijd met elkaar, en ons belang, onze wenschen maken daarbij een beslissing onzerzijds nog moeilijker. In dat geval is de vraag om een vertrouwbaren wegwijzer klemmend en uiterst noodzakelijk. Zullen wij ons alleen laten leiden door ons verstand en zal dat verstand ten allen tijde Zou dat waar zijn? Is niet het verstand van den mensch ook in graden verdeeld? Hangt het er niec van af, op welk terrein het ver stand tot nog toe is werkzaam geweest, of het in aanraking is gekomen rnet levenserva ring, of het steeds in één bepaalde richting zijn controle heeft uitgeoefend, en of het slechts aan één wijsheidsbron zijn overtui gingskracht en zijn onderscheidingsvermogen heeft ingedronken? Komt ook niet heel vaak ons hoog geroemd verstand te dicht bij de Noord- of Zuidpool? Werken de leeftijd en het doorleven van toestanden, de branding van de levenszee, de verbittering van ge moedsstemming, om ondergaan onrecht, ook niet mede om dat verstand af te slijpen en te veel in één richting te brengen? O zeker. Onze levenservaring brengt ook menigmaal schade aan. Om kort te gaan er kunnen zich in het leven zoovele onoplosbaar schij nende vragen en moeilijkheden van verschil lenden aard voordoen, met zoo talrijke com plicaties van omstandigheden, dat ons ver stand ons niet tot gids kan zijn in dien chaos. Want de hartstochten en de begeerten der menschen woelen immer voort, en maken de verwarring steeds grooter, steeds ingewik kelder. Dan, ten einde raad, luistert eindelijk de mensch, die het goede pad zoekt om den uitgang van dat labyrinth te vinden, naar de inspraak van zijn hart. D.w.z., dat hij rijn moreel gevoel raadpleegt en aan de stem van zijn geweten gehoor verleent. Zijn moreel schoonheidsgevoel zal hem het onderscheid tusschen goed en kwaad in het licht stellen en zal hem raden. De mensch zal zijn keuze doen en zich tot het schoone, tot het goede., tot het veilige wenden; en het verstand zal ten slotte de keuze sanctioneeren. Maar er is tegenstandOp den weg, dien wij voor het rechte pad houden, zijn of komen hindernissen, tegenstand van ver schillenden aard. Haat en jalouzie weten zich ook daar toegang te verschaffen. Het eigen belang onzer tegenstanders, hun heerschzucht en hoogmoed, plaatsen bij voortduring hin derpalen, slagboomen en verkeerde wegwij zers op het nauwe pad, dat wij als het rechte meenen te herkennen, en dat die niet te smoren, mooie, overtuigend sprekende stem in ons, met klem blijft aanwijzen. Die hinderpalen moeten ook worden her kend en door de samenwerking van ver stand en hart hoe moeilijk het ook valt, en in spijt van elk protest met eerlijkheids- en rechtvaardigheidszin, moedig worden weg genomen. Doch het zijn niet allen strenge gewetensvragen, die zich in het menschen- leven voordoen. Er is ook zooveel keuze in de details van het leven. Er zijn ook veelvuL dige kleinere vragen in het bestaan en het streven van den mensch, waarmede ook met ernst rekenschap moet worden gehouden, en waarin ook vooral ons hart moet medespreken en mede beslissen- Er doen zich schier da gelijks gelegenheden voor, die toch ook op het goede verloop van het leven en op den aangenamen omgang met menschen grooten invloed uitoefenen, en waarbij wij reken schap te houden hebben mat het verach telijke, hardnekkige gemorrel en geknaag, met de afbreekzucht van het nooit rustende egoïsme met de inwerking van jalouzie en haat. En ook daarin kan ons hart (ons ge voel en onze zedelijke schoonheidszin) onze beste en vertrouwbaarste gids zijn. Tot dat hart moeten wij ons wenden, als het verstand zich in 's levens mysteriën, in 's levens tal rijke moeilijkheden en in de tegenstandsdra den van de ons tegenstrevende medemen- schen, verward en hopeloos gevangen ziet. Want het hart (als het sterk genoeg is), blijft toch in alles „de ware gids". VIKING. Knelis op weg naar den raad. brutaliteit heeft anti-revolutionair te zijn; als men weet, dat men hangen moet, omdat men zoo brutaal was een weg te zoeken, die door de verordening niet werd aangewezen; als men weet, dat men hangen moet, omdat men niet te vinden is voor de praktijken, waarvoor anderen zich wel leenden; als men weet, dat men hangen moet, omdat men niet kruipt voor diegenen, die de atmosfeer reeds eenige jaren verpesten; als men weet, dat men hangen moet, omdat dit alles voort komt -uit een persoonlijke haat, ja, dan kan f- mij induiken, dat men om zoo'n oordeel Lcht en als men daarbij dan nog beziet, door welke personen men hoofdzakelijk wordt ver oordeelt, dan moet het zoo zoetjesaan een genot worden om veroordeeld te worden, vóoral als de personen tot oordeelen geroe pen, (of ze hiertoe bevoegd zijn, zullen we r.u inaar niet vragen) je eerst nog een ge tuigschrift geven, dat je hard gewerkt hebt «-oor de gemeenschap, dat je geen fraude hebt gepleegd, dat er geen sprake is van achter- Hier was aan het woord persoonlijke anti pathie of in zuiver Hollandsch haat. Hier had men gelegenheid gezocht en gevonden om een ijverig ambtenaar, die fouten had begaan, zeer zeker, te striemen, te trappen en zoo mogelijk aan de publieke verachting prijs te geven. Niets was gespaard geworden om toehoorders te lokken. Tot zelfs buiten onze gemeente had men ruchtbaarheid ge geven aan de publieke attractie, die Don derdagavond 28 Februari zou plaats hebben, toehoorders, die gnuiven bij iedere verdacht making of insinuatie om deze daarna met voldoening als vaststaande waarheid te ac cepteeren en rond te bazuinen. Neen, daar hier geen sprake was van frau de, zelfs geen onderzoek naar fraude heeft plaats gehad, was de openbare behandeling van de administratieve zuiver ambtelijke fou ten niet alleen misplaatst maar ook verdacht en kunnen de door een deel der plaatselijke pers opzettelijk ingehamerde verdachtmakin gen niet met een ontkennend hoofdschudden overdrukken (is dit woord vroeger al niet en een praatje van de beide inquisiteurs Trein, mijn ouwe buurvrouw, noemde vroeger onze raadszaal huize „Den Dolder" en ik moet zeggen, ze heeft het, ho-eiwel ze overdreef, niet heelemaal mis gehad; heusch, er zitten er een paar, die meer dan rijp zijn voor dit instituut. Bij voorkeur doen ze daar verschillende dingen verkeerd. Om te beginnen gaan ze op eikaars plaatsen zitten. Links zit rechts en rechts rit links: Verder zou men toch mogen verwachten, dat, wanneer iemand als Knelis voor het eerst op bezoek komt, hij netjes aan de hoofdpersonen wordt voorgesteld. Niks hoor. Wel moet ik zeggen, dat de be langstelling algemeen was. De een lachte, de ander knikte en de heeren Busch en Van Doorne keken elkaar aan met een gezicht van „nu zijn we verloren". Neen, ik inoet zeggen, dan waren de men schen op de tribune heel wat vriendelijker. Nauwelijks wisten ze, dat Knelis zelf aan wezig was, of ze wilden weten, waar ik woon de, hoe 't met Griet ging, of ik met de fiets was gekomen en of ik loopende naar huis ging; of dat ik met de auto van mijnheer Iburg naar huis werd gebracht; hoeveel ik per uur verdiende; of de oude blaer nog zoo netjes was om in plaats van in de groep zijn groote boodschap op het artikel van Meester Jan te doen; of ik nu niet meer reisde m schildwachthuisjes; of ik de dekmantel der vergetelheid nu niet meer noodig had; of ik zelf soms gemeente-ambtenaar was, of ik, hoewel de gemeentewet dit niet toelaat, op het gemeentehuis ook alle gewenschte in lichtingen kon krijgen; of ik, als ik sigaren meebracht, ook 's avonds op het gemeente huis mocht komen, enz. enz. Ja, toch vriendelijk van zulke menschen he. 't Was intusschen maar goed, dat er on langs een reglement van orde aangenomen is en mijnheer Busch, die toen zoo tegen dit reglement was, oindat hij hierin zag een muilkorf, die speciaal voor hem wds gemaakt, zal nu zeker moeten toegeven, dat dit ding nog zoo slecht niet is. Jammer maar, dat het nog niet meer in toepassing wordt ge bracht. Nu kon de voorzitter tenminste, zon der onbeleefd te rijn, commandeeren hoe den, sen af. Heusch, ik zou geheel vergeten hebben, mijn hoofd te ontblooten voor al het verhe ven spel, wat dien avond zou worden ver toond. En als vooral de heeren Van Doorne en Busch eens 't oordeel willen kennen over hun spel, dan geef ik hun in overweging eens een avond op 't schellinkje plaats te eens in een ander verband gebruikt?), dat je eerlijk bent, dat je je beste krachten voor de gemeenschap gegeven hebt enz. Zie je, zoo iets noemt Knelis nou vies en voor zoo iets nijpt Knelis, die als faecaliën- boer heusch wel een extra luchtje kan ver- diagen, zijn neus dicht. Het was dan ook maar goed, dat de wa terleiding in de zaal niet bevroren was en de suppoost alzoo voldoende water kon aan dragen om enkele vieze monden te spoelen en vieze smaakjes weg te werken. Dat wen ook op liet schellinkje op den grond begon te spuwen en velen onder het spel wegliepen, was wel een zeer duidelijke uiting, hoe het spel in den smaak viel. Zoo bezien 'schaam ik me somtijds tot de linkerzijde te behooren en het eenige waarbij mijn gemoed nog rust vindt, is de gedachte, dat ik meer links ben dan de heeren Busch erl Van Doorne. (Weten de heeren nu wie Knelis is?) De lust bekruipt me soms voor epkele weken A.R. te worden. Het eenige, waarvoor ik dan zou streven, is een naams verandering, meer zou ik niet wenschen. Het A. R. zou niet meer beteekenen Anti Rivolutionair, doch Allen Revolutionair. Heusch,mijne heeren, als U dit begrijpt, dan is alles uit. Dan is de benoeming tot di recteur van het bedrijf geen mislukking meer; dan mag de gehangene alleen heerschen als eeh verbeterde Mussolinj; dan behoeft niet mier van voordeel voor de gemeenschap te wirden gesproken, daifmag men gerust spre- kei- vair winsten, die het bedrijf heeft opge- 3, dan mogeii de 3 A.R. tijdelijke amb tenaren gerust voor vast worden aangesteld dan mag de vuilnisbelt gerust worden ver plaatst en het vuil gerust worden verkocht en dan ook zullen de wethouders-zetels in goede handen blijken te zijn. En als men bij dit alles bedenkt, dat door iemand van links (ik schaam mij voor zulke politiek) de mededeeling is gedaan, dat men de grondbedrijfgeschiedenis zou laten rusten, aïs één der wethouderszetels aan links zou worden overgegeven, dan begrijpt men, dat Knelis die snert van de commissie van onder zoek niet lust en dat hij de „edele" bedoe lingen van enkele leden dier commissie taxeert op nul, op een heele groote worden ongedaan gemaakt. Hier was de rid derlijkheid, die ook den democraat moet sie ren en het intellect, dat de Vrijheidsbond zich afleen wil toeëigenen, hopeloos zoek. Dat de Heer Van Vliet geen administrateur is, wisten we reeds lang, maar we hebben méér vernomen; dat hij ijverig is en zelfs hard werkt (dat is geen kleinigheid voor een gemeenteambtenaar). Nog méér menschelij ker eigenschappen bezit de Heer Van Vliet. Luister maar: eigenwijs, eigenzinnig, koppig, terughoudend, leugenachtig, heerschzuchtjg. Gelukkig, dat wc nu op de hoogte zijn van het grondbedrijf. Heeft de Soester Raad hier een zitting ge houden over een zielkundige ontleedles of over een rapport? Noemt men dat de be langen van Soest behartigen? Uren lang zich bezighouden met verdachtmakingen en aantij gingen en karakterontleding van een ambte naar, die toch ook medeburger is? Leest men den aanhef van de beschouwing door den Heer Busch: „Het sectarisme heeft hier steeds noodlottig gewoed" en bij de dis- cutie: „Ik wil hem (Van Vliet) niet ophan gen" (buitengewoon verheffend), dan heeft men den juisten maatstaf van de objectiviteit der behandeling, welke haar culminatiepunt bereikte in de perspectieve motie's der scherp rechters. Was de conclusie van Burg. en Weth. niet meer dan voldoende? En bovendien parle mentair? Kan dit laatste ook gezegd worden van de motie van Mr. van Doorne, verte genwoordiger van het intellect? Neen, als alle mislukkingen (woord, genomen uit de motie van Mr. van Doorne) Soest uit moes ten, dan zouden er ook uit den Raad van Soest een paar moeten verdwijnen. Ziedaar, mijnheer de redacteur, de Indruk ken, opgedaan bij de laatstgehouden rechts zitting, alias raadsvergadering zoogenaamd over het grondbedrijf. De op sensatie beluste luisteraars gingen voldaan huiswaarts en gaven lucht aan hun beangstigd hart met dè woorden: „Ziezoo, die kan 't er voorloopig mee doen. Ik zeg: Bah. Een abonné. Zoo iets noemt men ook 'n onthulling. Aan zulke politiek worden de gemeentebe langen opgeofferd; en met zulke politiek wor den uren en uren, waarin aan de opbouwing onzer schoone gemeente kon worden ge werkt, verknoeid en worden onze 'belasting penningen aan presentiegeld weggeworpen en met zulke politiek deinst men er niet voor terug de eer en goeden naam van hoogstaan de medeburgers te bezwadderen. 't Is vies. 't Is vies. BEETZLAAN 20 - SOESTDIJK F" Speciale aanbieding in Water dichte DEMI-SAISONS. Dames- en Heerenkleermakerij en H;erenmortemagazijn F. C. Kuiperstraat 10 - Telefoon 2169 gemaakt en naar maat. INGEZONDEN STUKKEN PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Onder veel vreemds m ons omgangsleven is dit wel iets zeer zonderlings, dat wij ons vaak aangetrokken voelen tot wat ons ergert, als muggen tot het kaarslicht. MAANDAG. Zelfs de meest gevoellooze mensch snijdt zich niet gaarne in eigen vleesch. DINSDAG. Men overtuigt niet altijd als men aandringt. WOENSDAG. De deugd eischt daden; praat heeft weinig te beduiden. DONDERDAG. Goed voorbeeld is beter dan de beste preek. VRIJDAG. Gelukkig de mensch, die, als hij aan de ergankelijkheid van rijn bestaan denkt zich troosten kan met de gedachte, dat hij velen tot voorlichting is geweest. ZATERDAG. Ik bid u, houdt steeds goede wacht En ziet, dat gij uw jaren acht, Dat gij uw korte dagen meet; Wat haast verloopt, dient wel besteed. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10-1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaande in Uw blad te willen opnemen, waarvoor ik U bij voorbaat beleefd dank zeg. Laat mij beginnen met de verklaring hier niet te willen optreden als pleitbezorger van den Heer gemeente-architect Van Vliet. De technische zijde van de grondbedrijfs kwestie en deze verhouding tot het gemeen- iucc.cn ..v^- tebelang zal hopelijk wel door meerbevoeg- t, P11 nn(we inut- den worden verduidelijkt. Dit staat evenwel petten, biva -, p- na de laatste raadSvergadering voor mij vast: Voor wien het administratief gedeelte van het grondbedrijf geen volkomen hermetisch gesloten boek is, voor hem wordt de geheele opzet van de hooggeroemde gemeente-be- langen-dienarcn een hetze tegen een persoon, een ambtenaar. „De Soester" heeft door haar geschrijf in dertijd rijn lezers, waaronder ook onderge- teekende, op een dwaalspoor gebracht, niet het minst door het verwekken van de idee: fraude. En wat blijkt nu? Dat, wanneer we de insinuatie van den Heer Busch buiten be schouwing laten, van fraude absoluut geen sprake is en het is daarom, dat ik protesteer tegen de manier, waarop het rapport over het grondbedrijf in het openbaar behandeld is geworden. nemen. Voor dezen avond was aangekondigd de opvoering van: „Barbertje moet hangen 'n Spel van rechtsverkrachting, gevolgd door een tableau. En ze hebben hem opgehangen ook, al weet de gehangene er zelf niet veel van en dit laatste kan ik me voorstellen. Als men weet, dat men hangen moet voor hoofdzakelijk de fouten van anderen; als men weet, dat men hangen moet omdat men de Hei broednest. Vandaag wilden we eens een artikeltje wij den aan het broednest. Nou, zullen er enkelen denken, daar weet ik genoeg van, wat is daar nu van te verteEen. Ja, heel veel. Het broed nest bekleedt een voorname plaats bij het natuurlijk broeden. En juist wie natuurlijk broeden, dus met de kloek, zijn zoo uiterst gevoelig voor een goede uitkomst en als het kon nog gevoeliger voor een slechte. Waar moet het broednest gemaakt worden? Het broednest behoort te zijn op een rus tige plaats. Waar veel geloopen oï gereden wordt is de juiste plaats niet. De kloek voelt zich daar niets op haar gemak en de gevol gen rijn: van het nest afloopen of heel slecht broeden en veel eieren stuktrappen door de onrust. Een rustige plaats moet het zijn. En van die rustige plekjes rijn er overal wel te vinden. Dat hoeft niet persé binnen te zijn, dat kan ook gerust buiten wezen. Liefst moet het broednest donker rijn opgesteld, dus als de plek in het volle licht staat doet een kleed of een zak wonderen. Maar waar nog meer aandacht aan besteed moet worden, dat is, dat het nest niet droog mag zijn of worden. Een broednest hoort eigenlijk niet thuis op zolder of op houten vloeren en de meeste steenen vloeren laten te weinig vocht door. Als het broednest te droog wordt, laat de uitkomst zeer veel te wenschen over. De vliezen in het ei worden te hard en de kuikens kunnen zich zelf niet meer verlos sen. Een legnest is voor de broederij als zoodanig ongeschikt. De andere dieren ko men bij voorkeur de kloek storen en leggen er nog een ei bij. Vaak is vechten het ge volg, zoodat er menig eitje stuk gaat. Zoo'n legnest moet dus zeker door een zak of een plank afgesloten zijn. Maar een ander kwaad is het ongedierte en legnesten zijn meestal de plaatsen, waar dat goedje zich nog al eens ophoudt. Dus in elk geval zorgen voor frisch strooisel. Het best maakt men de broednesten zoo op den grond en dan eenige bij elkaar, na tuurlijk zoo afgescheiden, dat de broedende dieren elkaar niet kunnen zien. Anders komt de jalouzie een woordje meespreken en vechtpartijen rijn steeds verkeerd. Zoo'n nest kan bestaan uit een kistje niet te groot, zoo- wat 35 bij 40 c.M. Maar om den bodem nu niet te droog te doen zijn, leggen we onderin een omgekeerde grasplag. Die leggen we meteen zoo, dat er een schotelvormig broed- iies* ontstaat. Ik zeg", scliutelvonnig-, 'Uus zoo iets als een etensbord. Niet dieper dus, want dan zullen de eieren op elkaar rollen en de uitkomsten zijn slecht door breken der eieren of ongelijkmatige warmte. Is het broednest te vlak, dan zullen de eieren op rij weg rollen en geen warmte genoeg ontvangen. Een kloek haalt de eieren wel onder zich, maar omdat er zooveel kloeken zijn, die dit niet doen, is het gewenscht hier dus voor te zor gen, dus een schotelvormig broednest. Op die onderlaag van graszoden kan men ge voegelijk een zachter nest maken van ge sneden stroo of hooi ofschoon het op de omgekeerde graszode zonder stroo ook goed gaat. De zode mag natuurlijk niet nat rijn. De worteltjes van het gras vormen weldra een zacht bedje en wegtrekken van stroo en eieren door de kloek is dan uitgesloten. De uitkomsten waren op die manier altijd zeer goed. Trouwens maakte ondergeteeken- de het broednest nooit binnen, maar altijd op een rustig plekje buiten. In een kist zonder bodem. Op een droge plaats gebroed kunnen de uitkomsten wel eens heel bevredigend zijn, maar dat wil niet zeggen, dat dit daarom ook de goede manier is. Wij moeten broeden met zekerheid. De broedsche kip is niet altijd even gewil lig. Toch valt het wel mee, als de broedkist inaar niet te groot is. Wanneer het nest een plaats er in kan vinden, is de ruimte groot genoeg en waar kleine kisten vaak goede uitkomsten geven, is er bij groote kisten vaak teleurstelling, doordat de kip niet zitten wil of naast de eieren plaats neemt. Neemt de broedruimte vooral niet te groot. Het is natuurlijk overbodig te zeggen, dat een kloek geen last mag hebben van ongedierte en waar dit het geval is, dient de kloek voor dien tijd met insectenpoeder behandeld te worden. tegen fabrieksprijzen vf. f 37,50 MET VOLLE GARANTIE. Rijwielhandel Veenhuizerstraai 37, Soestdijk Vorige week Donderdagavond kwam de raad onzer gemeente in openbare vergade ring bijeen, ter afdoening van een 5-tal pun ten, waaronder de behandeling van het rap port der comm. van onderzoek inzake het Grondbedrijf. Op de publieke tribune had, naast een groot aantal belangstellenden, waarvoor ook de groote deuren der raadszaal moesten wor den geopend, een persoon plaats genomen, welke de zoo bekende en gevierde mede werker van ons blad, KNELIS, uitbeeldde. Gestoken in oud Soester costuum en met een hoogen hoed op, was deze persoon ge wapend met een groot boek en een zeer groot potlood, terwijl aan de voorrijde der hoed met groote witte letters de naam KNELIS was aangebracht. De verschijning van dezen persoon in de raadszaal wekte niet weinig de lachlust der aanwezigen op. Bij de opening der vergadering waren alle

Soester Courant | 1929 | | pagina 1