MODERNE SCHOENMAKERIJ LA P0RTE Co. Heeren Zolen en Hahhen 12.10. Dames zolen en Hahhen 11.60 Luxe Auto-verhuur Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 N.V. Cramer's Behangerij en Meubileer-lnrichting Koninklijke Deventer Darab Karpetten van Incasso - Coupons Prolongatie - Deposito Safe-Deposit Noodlot? Vette Edammer Kaasjes Edammer Kaasjes 40 plus De Kaashal Torenstraat 20 Soest Telefoon 2171 OPENING DINSDAG 2 APRIL Soester Kunsthandel C. Verschoor, Nieuwisr. 57 KRABBELS Voor U elders gaat, zie eerst de prijzen van Maatweik en Confectie bij D. MAAGDELIJN D, F. VOIGT Drogist. MIJNHARDT's 80 Jaargang Vrijdag 29 Maart 1929 No. IS DE SOESTER COURANT Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soestcrberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Baant en C. J, VAN DAM, Rademakeratr. IS, Soeaterberg Laanstraat 61 - Telefoon 119 BAARN in eigen dessins direct uit voor raad te ieveren 3.00x4.00 Mf 330.- 2.50x3.50 Mf240.— 2.25x3.10 Mf192.— 2.00x3.00 Mf165.— ONZE RIJMKRONIEK Bijdragen, niet grooter dan -IS en niet kleiner dan 36 regeli. mogen voor deze rnbiftek worden Ingenonden. Bij opname vergoedea wij voor ectueele (niet plaatselijke) gedichten 2.50. (Nadruk verboden.) (Ingezonden.) ZON O, gouden zon, uw eerste lach Verblijdt ons hart, maakt het weer dag Na zóóveel donk're nachten. Ge geeft ons kracht, ge schenkt ons moed, Wijl ge de hoop herleven doet Na 't al te lange wachten. Nog is het niet de overvloed Van 't geen ge schenken kunt, maar goed, We zijn er mee tevreden. Want, reeds uw eerste warmtestraal, Zegt ons: „Al deel ik nog wat schraal, Ik kom, met rassche schreden". O, neen, 't is geen gezichtsbedrog, Ja, 't schemert nog, maar 't licht dan toch: De eerste stap naar lente. Van 't groote warmtekapitaal, (Bezit van mij enallemaal), Is dit alvast de rente. Het voog'lenheir zweeg stil, kroop weg, Het zocht wat warmte in de heg. Nu tjilpt het, 't juicht: „Wordt wakker", Het zingt nu al wat zingen kan, Daar zijt gij de bewerker van, Die straalt op veld en akker. De boeren zuchtten: „Weer een dag, Alwéér een week, 'k moet aan den slag", Ze klaagden en ze morden. Nu kunnen ze aan 't ploegen gaan, Geen arbeid hoeft meer stil te staan: Er kan begonnen worden. O. gouden zon, uw eerste lach Verblijdt ons hart, maakt het weer dag, Na zóóveel donk're nachten. Kom spoedig met uw vollen gloed, Doe mensch en dier en plant weer goed, Laat ons niet langer wachten. D. C. v. S. Jr. BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM OFF1C1EELE BEKENDMAKINGEN 5 Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van 3e houders van hon- denkarreij, dat door of vanwege hen op 4 April a.s. ingevolge het bepaalde bij het 2e en 3e lid van het sedert gewijzigde Koninklijk besluit van 6 Februari 1911 (Staatsblad no. 45), eene herkeuring zal worden gehouden van de hondenkarren met de daarbij behoo- rende trekhonden. Deze herkeuring zal plaats hebben op het terrein naast de brandweercentrale aan den Langen Brinkweg, des voorm. 10 uur. ODe aandacht wordt er op gevestigd, dat de hondenkarren volledig uitgerust moeten worden voorgeleid en dat bij niet-verschij ning ter keuring doorhaling van de inschrij ving in het register zal volgen. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, BATENBURG- Soest, 27 Maart 1929. „Daar is in de Natuur en in de verhouding tusschen Natuur en mensch reeds ontzaglijk veel, dat ons de gedachte van het Noodlot nabij brengt." Dr. F. W. A. KORFF Jr. (Fatalisme.) Het is wellicht min of meer gewaagd, bovenstaand schrikwekkend woord tot het onderwerp eener openlijke beschouwing te maken, daar toch de godsdienstige overtui ging van zeer velen zich tegen de bedoeling van dit woord verzet en een noodlot in functionneering niet bestaanbaar acht. De groote, ongewone ramp evenwel, die zoo kort geleden nog een gedeelte van ons goede vaderland zoo hevig trof, brengt on willekeurig dit gewraakte woord in de pen, die dit opstel schrijft, en geeft m.i. machti ging tot een nadere omschrijving van de eigenlijke beteekenis, die wij aan dat ge vreesde woord hebben te hechten als „woord" alleen. Wij spreken in het algemeen, met vrij moedigheid over het lot der menschen, en wij bedoelen daarmede hunnen levensloop, de levenservaringen, enz. Wij beschouwen dat lot toch vrij algemeen, als iets wat ons overkomt, wat ons wordt aangedaan, en dus niet als de uitkomst, het resultaat van eigen doen en laten. En als wij in een gunstige beteekenis over het menschenlot ons uit laten, dan zeggen wij bijvoorbeeld: „Hem of haar is een heerlijk lot ten deel gevallen", of iets dergelijks, waarin de erkenning van een goed lot is gelegd. Tegenover een goed lot staat natuurlijk een kwaad lot, en ook een noodlot; m.a.w., een lot dat ons in nood brengt. Wanneer men, op de straat zijnde, een zwaar gevulde zak, een kist, een piano of een ander voorwerp, dat opgetakeld of neergelaten wordt, op het hoofd krijgt, dan kunnen wij het feit nog verklaren en excu- seeren, door te zeggen: „Hij of zij had maar beter moeten uitkijken, daar niet onder door moeten gaan loopen en moeten bedenken, dat zoo'n takeltouw of takelketting kan bre ken". Er kan dan, strikt genomen, reeds niet meer gesproken worden van een noodlot. Doch wanneer men daarentegen, de straat passeerende, getroffen wordt door een ge deelte van een instortend huis, dan kan men toch daarbij bezwaarlijk aannemen, dat men dat ongeval had kunnen voorzien en dat men zich daarvoor had kunnen behoeden. CIRCA 3 POND f 1.30. CIRCA 4 POND f2.20. HEUVELWEG 2 - SOESTDIJK Men spreekt dan van een „noodlottig toeval", waardoor iemand is gewond of gedood. Het noodlot wordt, bij een dusdanige vermel ding, alzoo erkend, en men staat daarbij niet onmiddellijk voor de verantwoordelijk heid om uit te maken: of dat ongeval met voordracht door een Hoogere Macht, ter onzer verbetering of ter leering werd toege zonden. Dit blijft geheel ter verantwoording van de persoonlijke overtuiging van hem of haar, die daarop wil ingaan. De gêtrof- fene vindt het geval „noodlottig" en buiten zijne of hare verantwoording even zooals hij of zij het wel niet aan eigen beleid of eigen bewerking zal toeschrijven, wanneer hem of haar een ongedacht „geluk" te beurt valt, instede van een ramp. Wij vragen daar bij dan ook immers niet: Of dit een beloo ning kan zijn voor onze deugden en goede eigenschappen maar nemen dat voorrecht rustig aan. Of de inwoners van Borculo en andere ge troffen plaatsen, de ramp, die hun is over komen als een noodlot dan wel als een be stiering, een leering, een straf zullen beschou wen, kan hier onbesproken blijven; doch wij niet getroffenen mogen wel als zeker heid aannemen, dat die zwaar beproefde menschen de plaats hunner inwoning voor een Sodom of een Gomorra zullen aanzien, en niet zullen gelooven, dat zij de ramp, die hen heeft getroffen, moeten aanmerken als een welverdiende straf, of als een hoogst ernstige terechtwijzing. Zoo zij al Ieering zoeken in het gebeurde, dan zal het wel deze zijn: dat, door wat hun overkwam, alweder klaar en goed gebleken is, dat bij den mensch een waarachtig medegevoel en de spontane wil om te helpen en te verzach ten, nagenoeg ten allen tijde, werkelijk wordt gevonden. M.a.w., dat het goddelijke in den mensch zich vooral ook openbaart bij het plaats hebben van rampen, die niet kunnen worden voorzien, en tijdig kunnen worden gekeerd m.a.w. dat het woord naasten liefde geen ij del woord is. Maar de uitwer king van het noodweer zullen de meesten hunner wel als een noodlot constateeren een lot dat zwaren nood heeft veroorzaakt of aangebracht. Doch het staat aan ieder vrij, den plaats gehad hebbenden kring- storm aan te merken, als een middel, als een openbaring, bijv. om aan te toonen, aan wie nog mochten twijfelen: dat er bij de men schen een heerlijke spontane menschenliefde bestaat, die maar op de gelegenheden wacht, om zich op z'n mooist en treffendst te kun nen openbaren. De jongste groote ramp, die een deel van ons vaderland neen die ons allen trof, (in den medelijdenden zin) zal onge twijfeld, voor zooverre mogelijk, worden hersteld, door het gezamenlijk dragen van dezen zwaren levenslast. Het gebeurde zal schitterend in het licht stellen, dat er toch een meer of minder innige liefdeband be staat tusschen menschen en menschen ondanks hunne meeningsverschiUen, ondanks menschelijke zelfzucht en maatschappelijke concurrentie. Maar voor een deel is deze ramp, evenals zoovele vóór haar, onherstel baar. Er zijn menschenlevens verloren ge gaan; en wij kunnen de waarde van die menschenlevens niet schatten, niet beoordee- len. Het is daarom, dat, zij het dan ook slechts door de nabestaanden dezer slacht offers, hun dood wel zeker zal worden toe geschreven aan het ingrijpen van een noodlot van een gebeurtenis die geheel buiten men schelijke berekeningen en buiten mensche lijke schuld of aanleiding lag. Dit zal-zijn, ondanks hun geloof en hun godsdienstig ver trouwen want niet allen, die deze ramp medemaakten, trof dit lot, trof dit absoluut onherstelbare. Wij menschen mogen al of niet het Fatalisme als bestaanbaar erkennen wie zal nochtans den mensch laken, die mis moedig en twijfelzuchtig vraagt: „Wadrom moest ik hem, waórvoor moest ik haar op L.S. Vanuit de steden dringt langzamerhand tot het buitenwonende publiek door, dat vele artikelen niet zoo duur behoeven te zijn, dan zulks meestal het geval is. Men vraagt zich wel eens af, zouden ze in steden als bijv. Utrecht en Amsterdam, dan zonder winst werken? Ons antwoord is: natuurlijk niet, doch het is slechts een kwestie van specialiceering, grooten omzet, kleine winst. Wij willen trachten dit ook in Soest in praktijk te brengen. Zal dit kans van slagen hebben, dan hebben we in de eerste plaats den steun van het belanghebbend publiek noodig. Kunnen wij dairop rekenen, dan zijn wij bereid Uw schoenen 1ste klas te repareeren tegen onderst-Mnde lage prijzen: KINDERWERK N^AR GROOTTE. Voor alle modellen zijn hokten leesten aanwezig. Uw schoenen zien er, gerepareerd zijnde, als nieuw uit. Halen en bezorgen gratis. P.S. Bij wijze van attractie ontvangt iedef ti t en met 13 April a.s. voor het laten zet ten van een paar zolen en hakken, EEN KINDERAUTO CADEAU. Een keur van smaakvolle nieuwe artikelen in den H. GEUBBt.LS, Burg. Grothesfr., Tel. 2265 o.a. Gebatikte lampen en kleedjes „Bogtman". Leerdam bloem potten en schalen. Lederwaren, Koperwerk, Portretlijsten enz. deze wijze verliezen? Zouden wij menschen onder wat men gewoon is „noodlot" te noe men, niet mogen verstaan: een lot dat afwijkt van den gewonen gang der gebeurtenissen in het menschenleven, een lot dat weliswaar allen, zonder onderscheid treffen kan, doch bedoelde slechts enkelen treft. Het noodlot zelf roept een vraag op het twijfelend „waarom?" waar wij het als zoodanig aanduiden. Vanddar dan ook het vraagteeken achter den titel van dit opstel. VIKING. 15 cent per K.M, Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. Heer G. J. LW.hout. Dlr. Laoc Vragenrubriek. Dezer dagen bereikte ons van den Heer B. te S. een serie vragen, die wij terwille van de belangrijkheid hier zullen behandelen. Vraag: Op zandigen grond, waarop denne- boomen gestaan hebben en welke nu is diep gespit, is nu een druivenkas gebouwd. Nu wilde ik daarin eerst brengen een laag var- kensmest, dan een laag klei en verder een laag goed bewerkte tuingrond. Nu is mij aangeraden die kleilaag bovenop te doen, daar dit beter was, doch ik vind, dat klei en voornamelijk in de kas niet bovenop moet liggen, daar dit spoedig hard wordt en gaat scheuren. Zoudt U mij hierin van advies willen dienen? In die kas worden behalve druiven (welke onderlinge afstand behoeven, die en wanneer kan men vruchten plukken en hoe is de ge- heele behandeling hiervan?) Verder komen er in die kas ook tomaten, hoe is daarvan de onderlinge afstand en hoe de behandeling? Ik heb al mooie plantjes. Kan er ook kunst mest in de kas gebruikt worden? Verder verzoek ik U beleefd mij te willen berichten, hoe goede knolselderie te verkrijgen, bakken voorhanden (geen warme) doch wel met paardenmest voorzien. Antwoord: Ik wil om te beginnen eens heel eerlijk en daarom misschien wel erg hard zijn. Wie kassen gaat bouwen en druiven kweeken en dan pas de kennis op wil gaan doen, die noodig is, die kan misschien nog beter een reuzen hoenderpark opzetten, zon der ooit iets van een kip gehoord te hebben. Ik vind het tuinmansvak wel een van de allermoeilijkste vakken, wat heel wat eischen aan een normaal gezond verstand gaat stel len, als er kassen e.d. bij te pas komen en waar op de allereerste plaats de kennis num mer één moet zijn en de kas dan nummler twee. Uit bovenstaande vragen schijnt zoo'n geval door. Ik hoop, dat ik me vergist heb en dat het slechts vragen waren om ook eens anders meening eens te hooren. Zandige grond, waar denneboomen ge staan hebben is niet van de beste. Waarom juist daar een kas gebouwd? Die grond is gediepspit. Ik hoop voor den vraagsteller, dal de bovenste steek is bovengebleven, anders is het een en al onvruchtbaarheid, die bo venkwam. Grondonderzoek vind ik zeer noo dig, vooral waar in Uw omgeving sterk zure gronden voorkomen. Een bemergeling kon wel eens heel noodzakelijk zijn, daar een druif later aan den grond hooge eischen gaat stellen. Wendt U voor dat monsterne- men eens tot den land- of tuinbouwonder- wijzer ter plaatse, die U gaarne hierbij be hulpzaam is. Wat die laag klei betreft, er zijn zooveel soorten klei, dat het niet mo gelijk is van hier te adviseeren. Ik voor mij werkte den tuingrond en de klei liever door elkaar. Al die aparte lagen 'in den grond doen geen goed. Dus dien varkensinest en die klei en dien tuingrond door elkaar mengen. Dat is voor de structuur het best en tevens voor de bewerking in komende jaren. Bo vendien de druif wortelt niet alleen in de kas, maar ook er buiten en ook wel eens bijna heelemaal buiten. Dat ligt veel aan den stand der kassen ten opzichte van elkaar. Ik wil U vooruit zeggen, dat een druif heel wat voedsel verwerken kan. Zie niet op een beet je; mest. Wat den onderlingen afstand betreft, deze wordt verschillend genomen. Het ligt aan de toe te passen snoei en ook aan andere oor zaken. Een meter is een gewone maat. Later worden de te vele er uit verwijderd. Over de s:ioei kan ik hier niet spreken. Deze kan op verschillende manieren met goede resultaten. Sfhaft U eens een degelijk vakboek aan en vjrzuim vooral niet, eens bij kenners in Uw ofngeving te gaan praten. Daar kunt U hoo- rin en zien en dat geeft een veel duidelijker b£rip. Het heele onderhoud zoowel zomer- as wintersnoei is niet van papier te leeren. Ziektebestrijding zou nog gaan. Over de sjort praat U niet, dit is echter een heel be- lijgrijk iets. Spreek daar meteen eens over jfU b.iiv- een bezoek gï>,at brengen aan den proeftuin te Amersfoort of bij den Heer P. v; Stralen te Hamersveld. De tomaat is geen lastige plant. Maar op de gronden, waar U zit, zou het in de kas geen jaren goed gaan. Dit hoeft ook niet, daar 'de druiven al heel gauw anderen bouw overbodig maken. De tomaat moet geleid worden en dat wordt meest gedaan aan touwtjes, waar de plant omheen geslingerd zit. Dat geeft in een kas stevigte genoeg en is lang niet zoo duur als stokken. De onderlinge afstand be draagt ongeveer in de rij 4550 c.M., terwijl de rijen zelf op afstanden van 6070 c.M. komen met om de twee een afstand van zoo'n 80 c.M. Dit is gemakkelijk voor de behan deling. De plant wordt voor dit doel ge kweekt op één stengel en alle dieven (zijsten gels) worden zorgvuldig weggenepen. De hoofdstengel wordt ingetopt na den vierden of zesden tros. De hoogst geplaatste vlieger laat men nog eenige trossen zetten en topt dan een blad boven den laatsten tros. Kunstmatige bestuiving en gieten bespreekt U maar weer, waar U gaat kijken. Vooral voor een flinke portie patentkali en super is de tomaat erg dankbaar. Knolselderie: Deze wordt veel geteeld voor een loonende tusschenteelt. De uitzaai heeft plaats in een halfwarmen bak ih de tweede helft van Februari begin Maart, liefst in kistjes. Na het opkomen verspenen in halfwarmen bak in den vollen grond. Dat verspenen moet zoo gauw mogelijk geschie den. Kijk maar eens bij een bloemist, die heeft er wel handigheid in. Na afharding kun nen de plantjes overgeplant worden in den vollen grond omstreeks half Mei op afstan den van 30 c.M. Meermalen verplanten van de plantjes in den bak komt het wortelgestel ten goede. Afbladeren van den knol tijdens den groei is overbodig en geeft geen voor deel. De rijpe knollen worden vorstvrij be waard. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. wat nuttiger voor de gemeenschap als die deftige kalkoenen. Die kippen en die haan hadden een „grond bedrijf". Ze krabden met de pooten in den grond en stapten dan 'n „tree" of wat ach teruit, om op te nemen wat hun „grond bedrijf" had opgeleverd. Agügügügü. Zie je wel, dat je achteruit gaat met je grondbedrijf? D'r komt lang niet genoeg uit. Schei toch uit met dat gekken werk. Wie verkoopt nou z'n grond, ais hij te voren weet, dat hij er bij de afrekening nog geld bij moet doen en zooveel harder als je werkt, zooveel meer moeten de aandeel houders bijpassen. En helder klonk het antwoord: Kukelekuuuu. Dat moet je tegen de com missarissen zeggen en liefst zoo spoedig mo gelijk. Zij, de commissarissen, zijn het, die (Je voorschriften en de regelen in dit zaakje zoo spoedig mogelijk hebben te herzien. Wij zijn voor dit werk aangesteld en moeten er dus uithalen, wat er in zit. De kalkoenen gaven al maar door op die armoedige kippen af, die al maar aan hun grondbedrijfwerkten, maar de kalkoenen bleven wel in de buurt van de kippen om mee te profiteeren, als dit mogelijk was. AgugugügüAgügügügü Allemaal verlies. Agügügügü. Je krabbelt niet goed. Ook hou je lang niet genoeg aan- teekening van hetgeen je bedrijf oplevert en als je dat niet doet, dan kunnen dus onze nakomelingen nooit zien, hoeveel wij voor hen hebben over gehad en zal ik je bovendien bij de commissarissen aanklagen en wie weet, wat er dan nog meer komt. De haan riep: Kukelekuuuu. Daar kan ik niet voor zorgen en "heb daar ook geen tijd voor. Ik heb nog heel veel ander werk en overal meenen ze mij noodig te hebben. Toen ze mij met dit baantje heb ben belast, gaven ze mij een hulp voor dit werk, maar die hebben ze mij direct weer afgenomen. En toen volgde er nog veel meer en de kalkoensche haan schreeuwde hoe langer hoe harder. Toen deze was uitgesproken, rie pen de kalkoensche kippen agügügügü. Maar door het geschreeuw van dien kal- koenschen schreeuwlelijkerd, waren er nog al wat menschen blijven staan kijken. Knelis ook, hij stond op 't perron om naar de Zaterdagsche markt te gaan. VAN KNELIS. 19. Knelis gaat nu eens 'n fabeltje vertellen. Van 'n doodgewonen haan en van een kalkoenschen haan. Zullen jullie goed luis teren? En zullen jullie goed begrijpen? Afge sproken. Kukelekuuuuuu. Agügügügü! Agügügügü! Ze liepen in de buurt van het Raaadhuis, op een terrein daar. De een 'n doodgewone haan en de ander een zeer deftige kalkoensche haan. Ze hadden ieder hun eigen kippetjes, d.w.z. de doodgewone haan, had z'n doodgewone kippen en de deftige kalkoensche haan had z'n deftige kippen. Die doodgewone kippen zagen er zoo op 't oog veel armoediger uit dan die andere. Maar die doodgewone kippen waren heel BEETZLAAN 20 - SOESTDIJK Speciale aanbieding in Water dichte DEMI-SAISONS. En toen had je me die kalkoensche haan eens moeten zien. Pronkerig als 'n pauw liet hij zich van alle kanten bekijken. Z'n staart wijd uit als molenwieken. Z'n hals gebogen als van een zwaan. Z'n vlerken op zij, slee- pend over den grond, als de zwaarden van een mooi zeiljacht. Agügügügü! Agügügügü! Kijken jullie wel? Zien jullie mij wel? Stap ik niet flink? Hoe vinden jullie m'n houding? Spreek ik niet mooi? Vinden jullie dit geen fijne conclusie? En de consequentie? Kukeleku. Tok-tok-tok-tok en de andere haan riep z'n kippetjes, want hij had „beet" in z'n „grondbedrijf". Ja, zei de kalkoensche haan, terwijl hij liep te fladderwieken, ja, zoo'n „grondbe drijf" is wel voordeelig voor de gemeen schap, maar't geeft een strop. „Daar snap ik niks van", zei één van de kalkoensche kippen. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Beter honderdmaal ons vertrouwen dan één enkelen keer ons wantrouwen misplaatst. MAANDAG. Het vertrouwen is één der hoeksteenen en tegelijk het cement der samenleving. DINSDAG. Het ideaal der opvoeding is een zoodanig persoonlijkheid, waarin verstand, lichaam en gevoel harmonisch zijn ontwikkeld. WOENSDAG. Onze gedachten, onze idealen, onze droo- men zijn ons geluk of ons ongeluk. Houdt uw verbeelding rein- wie onreine voorstel lingen koestert, giet olie in een vuur, dat hem dreigt te verteren. Reine gedachten zullen u een alles overwinnende steun zijn. DONDERDAG. Zonder verheven ideaal is geen verheven daad mogelijk. VRIJDAG. Weest oorspronkelijk en zoek voor alle dingen uw eigen manier van doen. ZATERDAG. Hoe meer ge uzelf vergeet in den arbeid, des te hooger zal deze en zult gij zelf staan. Gediplomeerd Opticièn. BURGEM. GROTHESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN „Mooi beest baas, prachtig beest", zei een meneer op 't perron tegen me. 'n Meneer met een bollen buik en een gouden horlogeketting, als was die bestemd voor een scheepsanker. Ik keek hem eens aan en zei toen: „Een kwestie van smaak meneer". O, ja, jullie boeren, jullie kijken alleen en altijd maar naar de eieren en 't aesthetische is nul. (Hé, dacht ik, dat is mijn vriend van een paar weken geleden, die groote nul). En ik geloof vast, dat hij probeerde ook zoo'n nek te zetten, als de kalkoensche haan deed. Z'n onderkin werd ten minste wel tweemaal zoo groot- Hij deed een paar stap pen op en neer in al z'n waardigheid. Ik was op de plaats blijven staan. Toen hij weer bij me kwam, begon juist de haan weer. Agügügügü! Agügügügü! Zeg baasje, jij bent nog al goed met vee op de hoogte, wat zou hij nou wel vertellen aan z'n kippen, of aan ons, of schreeuwt hij soms aan jou? Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. „O", zei ik, „ik kan me best begrijpen, dat U met dat soort victorie.gekraai geen weg weet" en terwijl hij naar mijn witge schuurde klompen keek,, vroeg hij: „Weet jij dat wel?" „Jawel", zei ik, „die taal versta ik zeer goed. Zooeven hield hij een filosofisch be toog over conclusie's dat geen conclusies zijn; over winst wat verlies is; over winst, die je uit je eigen zak moet betalen; over 'n rijke gemeente, die straatarm is; over een direc teur, die uitstekend zijn best heeft gedaan en toch een groote prul is; over terugbeta ling van een bedrag van f29000.— dat niet gestolen is, enz. Nu schreeuwt hij 't uit, dat het Katho lieke blad, het Christelijke blad en de neu trale Soester Courant, aan wélke braden de eerste viool gespeeld wordt door respectie velijk een pastoor, een dominé en de be ruchte Knelis, allemaal-leugenaars zijn. Hoor, nu zegt hij, dat er maar één blad in de ge meente is, dat de waarheid spreekt en dat hij zich maar niet kan begrijpen, dat de ge meentenaren zoo wenig van „waarheid" ge diend zijn, anders moest het toch nieuwe abonnementen regenen; ander zouden toch alle personen abonné op dat eene blad moe ten zijn en dit lijkt er in de verste verte niet op. Toen Vwam de trein en die manheer met z'n bollen buik en zwaar gouden horloge ketting en dubbele onderkin, stapte in een fijne tweede klas coupé. En Knelis? Nou, die stapte ook in een tweede klasje, dat met de drukte opengesteld was voor boeren en andere doodgewone menschen. En toen Knelis in de kussens zat, haalde hij 'n oud humoristisch weekblad voor den dag, waar wat zaden van muurbloemen en viöoltjes in verpakt waren geweest, die hij van z'n leverancier had ontvangen. Zijn oog viel toen op het hieronder vol gende gedicht, dat hij z'n lezers hierbij aan biedt. Maar ik zeg U vooruit, voor kalkoe nen en kippen geldt het niet hoor. Wanneer je bij een fotograaf, je kieken laat, dan gaat hij braaf aan 't krabben, om een boozen trek een rimpel, of een vieze vlek, van je gelaat, of van j'e kleeren zorgvuldig wég te retoucheeren. Nu ben je door een amateur geportretteerd, en naar 'k bespeur heeft hij gelaten wat er was en neerkwam op 't gevoelig glas. 't Is niet zoo fraai, maar't lijkt; „ajakkes", zoo roep je boos, „heb ik zoo'n bakkes?" Maar vriend, als van je hart en ziel een lichtbeeld op een glaasje viel, en werd je dat gepresenteerd, door geen gevlei geretoucheerd. Hoe zuiverde het zou gelijken, Hoe gekker je er v^n stond te kijken. En in m'n gedachte hoorde ik nog: Agügügügü! Agügügügü! Nog even iets anders. Geen fabeltje hoor Verleden week kwam de zaak Monsma- Iburg in den Raad. De lezers weten wat dat voor een zaak is. De heer Iburg had op 'n avond een be zoek aan het Raadhuis ^gebracht van half tien tot half twaalf, was daar ontvangen op een afdeeling, die niet voor 't publiek is open gesteld en was daarna met den Heer Mons- nia in z'n auto weggereden en hadden toen ook nog anderhalf uur in de auto zitten keuvelen, over alle zaken, behalve over ge meentezaken. De Heer Iburg had 'n sigarenkistje mee gebracht, maarzooals wij reeds opmerk ten, de Heer Monsma rookte nooit. De behandeling van deze zaak in den Raad is er weer eens één geweest, wat Mr. van Doorne zou noemen „oud-Soestersch". De Heer Jytr. v. Doorne, die altijd zegt, te vechten tegen „lekken'/, (tenminst^, als ze, van hem uit gezien, aan den anderen kant zitten), kwam nu met argumenten voor den dag, om z'n vriend Iburg te verdedigen; nou en die waren raak hoor. De Heer v. Doorne heeft dan gezegd, vol gens 't verslag, dat het sigarenkistje van den Heer Iburg 4 of 5 sigaren bevatte en waar de Heer Iburg geen sigarenkoker gebruikt, nam hij heel begrijpelijk zijn sigarenkistje mee naar binnen. Nou, ik vind dat ook zeer begrijpelij*k hoor! Knelis gebruikt nooit een poriemonnaie; als hij zich tweemaal in de week laat scheren, neemt hij altijd een handwagen mee, met 'n brandkast er op. Dat is natuurlijk heel begrijpelijk.

Soester Courant | 1929 | | pagina 1