GAZELLE-RIJWIELEN LA PORIE Cs. BANKIERS VEN E MA Luxe Auto-verhuur Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: an Weedesfraat 35, Telefoon 2181 N.V. Cramer's Behangerij en Meubileer-lnrichting Tuinparasols en fialconparasois. aDa^r,«rprSjr.eidjvrouwen- D, F. VOIGT Di-ogist. REGENJASSEN Vrijheid. Sproeten komen vroeg in het Kinderkopjes Behandelen alle Bank en Effectenzaken Safe-Deposit Rentevergoeding voor Deposito's: o.a. voor een maand vast 4°|0 's jaars. PUROL C. Verschoor, Nieuwstr. 57 8e Jaargang No. 21 Gegarandeerde oplaag 3JOjexeinplaren. Vrijdag 24 Mei 1929 DE 5115152 CDUDAMT Mxuinementsprijs voor Soesldijk, Sotst en Soenterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Baant en C, VAN DAM, Rademakentr. 15, Soaatertwrg ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tariel. Bij cootract belangrijke korting. Laanstraat 61 - Telefoon 119 BAARN Zoo juist ontvangen een ruime sorteering in Deze laatste zijn zeer geschikt om in den wagen mede te nemen, wanneer men gaat picnicken. Prijzen vf. f6.75 ONZE RIJMKRONIEK >l)dragen, niet grooter dan d8 en nlei kleiner dan 36 iegeli, n ■oor d«»c rubriek worden lngeioodeD. Bij opname vergoeden wij ■«■-ede (niet plaauelljkc) gedichten f2.50. tNndruk v.rbodcn) (Ingezonden.) DE SCHOONHEIDSPRIJS Ze was de schoonste vrouw van 't land, Van al d<e Europeesche Staten, 'n Fonk'lend oog, albasten hand En slank in hooge mate. De Jury stelde haar ter hand De groot.e gouden eer-medaille, Voor schoonheid aan den buitenkant, Van binnen 'n canaille. Ze lag tot twaalf uur in bed, Dacht aan geen plicht of kluis of kerke, Ze danste, snoepte, maakte pret, En liet haar moeder werken. Ze liet zich kieken, half ontkleed, wij vragen ons immers af: „Waarom het groote, alles bepalende Wetboek aldus werd geschreven?'" Zoo zien wij dus allen bij voortduring, dat elk menschenpogen en elke menschen- strijd, om „vrij" te zijn, hopeloos is. AUe. eeuwen hebben het bewezen, en deze eeuw nog wel het meest. Want geen vorige eeuw heeft over zooveel bewijsmateriaal voor „menschenonmacht" en „menschengebonden- heid" kunnen beschikken. De afhankelijk heid van de menschen onderling de ge bondenheid van de volken onderling, zijn méér dan ooit, in de laatste kwart-eeuw, ir. de laatste tien jaren, gebleken. Het algemeen onderling belang in de groo te maatschappij van de samenleving, belet alléén reeds de persoonlijke vrijheid van den mensch; wat aldus de solidariteit in de eerste plaats noodzakelijk maakt. Want door één- drachtelijk samenwerken alléén, kan immers een staat zijn welvaart en onafhankelijkheid ten deele gewaarborgd zien, en in het bezit komen van eene betrekkelijke vrijheid als natie. Wij menschen zijn veelal fier op onze persooonlijke (vermeende) vrijheid, en dui den die fierheid aan als een deugd. Wie wil niet gaarne vrij en onafhankelijk heeten? Inderdaad kunnen wij onze onafhankelijk heid voor zoover wij dit, als leden van. dezelfde groote maatschappij, kunnen mo gen zijn waarborgen en beschermen, door onze wijze van leven, en door onze persoon lijke werkkrachten zooveel mogelijk te mo- biliseeren. Het persoonlijk belang heeft mits zich aanpassend bij het algemeen be lang ongetwijfeld recht van bestaan. Wij kunnen en mogen evenwel ons persoonlijk belang niet anders isoleeren, dan door een zelfzuchtig optreden ten aanzien van onze naaste omgeving, en veelal ook ten aanzien van de maatschappij, waarin wij leven. Ons r\„i i i ij i niaaiM.iid|j|ijj, waarin wij teven. Uns KERKSTRAAT 3 A. FUGERi Zn TELEFOON 2241 kooitje reinigt; en uw huishond, die mede iets van uw vrijheid vraagt, beloont dat al les, door u vriendelijk aan te kijken en uw huis trouw te bewaken. Daarom alléén reeds moogt gij niet aan de banden rukken, die U binden. Laten wij dan onzen vrijheidszin kalm' vanuit zijn niet te nauwe en niet ongeriefe lijke cel, in de begeerde ruimte daarbuiten doen uitkijken. Daar slaat de wilde vogel wijd zijn vleugels uit... maar bedenken wij daarbij dat die vogel niet veilig, maar vo gelvrij is. Gediplomeerd Opticien. BURQEM. GROTH ESTRAAT 28 - Soestdijk Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. GROOTE SORTEERING FOTO-ARTIKELEN PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. deze rublck betreffende, kunoeo worden gezonden aan den J. Lleehout. Dlr. Landbouwschool. Montfoort. Postzegel groot i een halve cent voor antwoord Insluiten. (Nndruk verboden.) Vra&enbus» Maar tegen vader deed ze wreed, Want die liep krom van 't sjouwen. Eens bleef ze weg, den heelen nacht, Om, w'ie weet waar, zich te vermaken, Haar moeder zweeg, die huilde zacht En bleef tot 's morgens waken. Haar vader vond haar in 'n „bar'', Toen buiten reeds de dag ging gloren En zuchtte: „Was dat lichaam maar Geheel mismaakt geboren". FOEZEL, Dames- en tleerenkleermakerij en Heerenmodemagazijn F.C.KuiperstraatIO - Telefoon 2169 gemaakt en naar maat. „Vrijheid" is meerendeels een jeugdge dachte, eigenlijk een illusie, die aanvankelijk ruim en weelderig aandoet, doch bij het vorderen der jaren, al heel spoedig op een hersenschim gaat gelijken in spijt van ons hardnekkig streven en najagen. Is „vrijheid" in waarheid wel iets méér dan een gedachte, dan een ruim en breed uitgaan onzer wen- schen naar de dingen van het leven? Is „vrij heid" inderdaad iets, dat door volhardenden ijver, door hekter uitzien en voorzichtig han delen, kan worden gegrepen? Of is de zoo genaamde „vrijheid" niet veeleer een ge vangene, die steeds maar tevergeefs door haar celvenster uitkijkt naar de ideëele, maar illusoire ruimte, waarin zij hare vleugelen wijd zou willen uitslaan? „Vrijheid" mag de mensch zich voorstel len met gesloten oogen, zooals men zich, hoog boven zich, de eeuwige ruimte denkt. Zoodra men de oogleden op slaat, ziet men de celwanden, bespeurt men de ketenen weer, die den mensch beletten die onbe perkte ruimte in te gaan. „Vrijheid'" bestaat slechts als een schoone droom, die plots een einde neemt. „Vrijheid" paart zich niet met het samengaan der menschen, die ver schillend denken, verschillend gevoelen en verschillend optreden. Vrijheid is een vogel met sterke vleugels en vérziende oogen doch opgesloten in een onverbreekbare kooi, waarin hij straks zijn weemoedig lied vol heimwee zingt. „Vrijheid" zal nimmer haar jubelzang kunnen doen hooren, zooals de leeuwerik zijn teere blijdschap uitjuicht hoog, in de luchtWat „vrijheid" be treft, moet de mensch zich steeds tevreden stelten met een surrogaat, dat niet eens altijd en voor iedereen verkrijgbaar is. Het „vrij- zïjn" zouden wij ons hoogstens alléén kun nen voorstellen, na de aflegging van ons stof felijk omhulsel. Want het aardsche leven van den mensch het eenige leven, dat wij kennen en eenigermate kunnen beoordeelen, is immers vol hooge muren, vol ketenen, sloten en grendels. Overal vindt het men- schenoog, dat naar ruimte en vrijheid zoekt, het opschrift: „Verboden voor menschen". Maar dit verbod is tevens de band, die de menschen aaneen snoert, de band, die hen dwingt samen te gaanin één richting, naar één doel. Het gebouw der groote maat schappij eischte vaste arbeiders, die volgens één plan op één wijze dat gebouw optrekken en onderhouden. Losse arbeiders men schen, die gelooven „vrij" te zijn en een „eigen wil" te kunnen volgen, zijn voor de maatschappij, voor het groote samenleven der menschen, onbruikbaar. Er bestaat geen „absolute vrijheid". Over al is „aanwijzing" overal zijn de wetten, die den „vrijen wil" aan banden leggen. Wij menschen worden immers niet vrij geboren. Een natuurwet gebiedt en wij zijn er; een natuurwet grijpt in en wij gaan. En van onze vrijheid, weliswaar een machtige factor; doch het gebiedend „Gij moet" staat toch altijd en overal voor ons geschreven hetzij, in onzen strijd om het bestaan, hetzij, om vrede te houden met plicht en gewe ten. Doch ook onze liefde voor den mede- mensch, en onze persoonlijke liefde voor de onzen, leggen mede, in meerdere of min dere mate, onze persoonlijke vrijheid aan banden; en niet zelden moeten wij tot onze beschaming erkennen, dat wij daartegen he laas al te dikwijls in opstand komen. Hoe bewonderen wij menigmaal die menschen, van wie wij weten, dat zij niet alléén hunne vrijheid, maar tevens hunne rust, hun ge mak en genoegen, - rn tevens hunne krachten ten offer brengen, ten bate van de lijdende menschheid. Wij erkennen immers herhaal delijk: „dat wij zelve niet in staat zouden zijn, altijd in een omgeving te wezen van' lijden en sterven en onze krachten, onze rust en onze vrijheid daarvoor ten beste te geven". Doch het meest van alles legt „de plicht" beslag op de vrijheid, die wij begee- ren, en die wij gelooven te mogen bezitten als een geboorterecht. O, als wij waarlijk gelukkig willen zijn, of wenschen te worden, laten wij dan niet al te zeer haken naar persoonlijke vrijheid. La ten wij dan, naar ons kunnen en vermogen, trachten in te zien, dat er belemmerende muren en ketenen zijn, waaromheen wel klimopranken en geurende rozen zich moe ten slingeren aangedragen door de liefdes engel, die de hand sterkt, die helpen wil. die het oog open houdt, dat wakend blijft uitzien bij de lijdenssponde, en slechts die vrijheid begroet, die opgroeit uit een hoog plichtsbesef, voorjaar, koop tijdig een pot SprUtOl. Bij alle Drogisten. Veel vragen komen telkens binnen, maar alleen de belangrijkste worden hier ook voor leering van anderen neergeschreven. De Heer Z. vraagt: I. Ik heb voor het eerste jaar broeiramen liggen en daaronder aaardbeien. Nu wilde ik na de aardbeien augurken telen. Hoe moet ik die telen? Antwoord. Wat de teelt van augurken be treft, deze vindt U in de krant van 10 of 11' Mei van dit jaar beschreven. Onder glas wordt wel uitgezaaid, maar verdere kweek onder glas fs mij onbekend. In den vollen grond gebeurt het wel. Mocht één der lezers over augurkenkweek onder glas iets mee kunnen deelen, dan houd ik mij aanbevolen. Tijd van zaaien en soort vindt U in boven genoemd artikeltje. II. Welke teelt van andere gewssen zou meer loonend zijn? ge Hoe krachtiger plant, hoe meer oogen mi laat zitten. Tevens zal men de opper vlak, die begroeien moet, in het oog hou- dei Wat het snoeien betreft, dit moet ge- schüen vroeg in het voorjaar, anders loopt er veel vocht weg en dit is voor de plant zee'nadeelig. Nat de snoei van den ouden boom betreft, de? kan verschillend zijn. Het ligt er maar aal'of hij nog goede scheuten maakt en of denuur goed begroeid is. Als de muur goed beroeid is, zou ik elk voorjaar de zijscheu- V1KING.I tcterug snoeien op 23 oogen. Als een tak te iud en onvruchtbaar wordt, is een zij- schut van een anderen tak op te kweeken. to-zijtak. Door kort terugsnoeien geeft de talcvaak weer krachtige oogen, die gebruikt kurien worden. Niet in één jaar een scheut tof zij tak willen maken. Doe dit geleide- lijl Elk jaar een stuk verder. Dan krijgt men ec krachtigen tak. 's Zomers kan zoo'n bom wel eens wild worden. Als de boom zo- staat, dat men er bij kan komen met nitj te veel moeite, is het goed de erg wilde sc.'juten een paar bladen boven een tros in te nijpen. Onvruchtbare scheuten kort ma ook in en behoudt wat men voor ver vaging noodig heeft. Scheuten onderaan kan mu behouden, maar meestal levert een druif sc'öt genoeg. Vervang dan kalm aan en geef de', jongen scheut langzaam aan ruimte, ter wij men ieder jaar de oudste takken inkort. Winters dus snoeien en 's zomers in- nijfen. De invloed van de maan bij het bloeden' va> de druif is mij onbekend. Het is wel rngelijk, maar het is ookniet mogelijk. Bij goeden snoei kunnen we zonder. met mooi, dik haar. Het haar groeit veel sneller als gij dat met Ptirol behandelt. Als men zoo nu en dan slechts een wenig Purol goed in de hoofd- hjid wrijft, dan wordt daardoor de haargroei kiachtig bevordert en het haar mooier en dkker. BAARN BUSSUM SOEST Afgaande op de symptomen, die zich in het maatschappelijk leven voordoen, moet men wel tot de conclusie komen, dat de gansche menschheid op onrustbarende wijze gedreven wordt door hare zucht naar vrij heid en onafhankelijkheid méér dan door het besef, dat solidariteit slechts is: één- drachtige samenwerking om tot algeineene welvaart te komen. Daaraan moet noodwen dig de persoonlijke vrijheid worden opgeof ferd. Gemeenschappelijke welvaart kan slechts aan een volk den voortdurenden vre de verschaffen, en van de onderlinge gebon denheid de banden zacht en onmerkbaar maken; zoodat de persoonlijke vrijheid zich den ademtocht niet voelt benomen, en daar entegen den steun waardeert, die uitgaat van „het voeling houden met het algemeen belang". Nogmaals: een volstrekt persoonlijke vrij heid is onbestaanbaar; doch zij is ook niet de idieele vrijheid. Gedeelde welvaart, ge deelde genietingen en gedeelde lasten, zullen in de maatschappelijke samenleving onge twijfeld het gemis aan een te hoog opge voerde persoonlijke vrijheid ruim vergoeden. En waarom ook zouden wij zulk een hooge waarde hechten aan een geïsoleerde per soonlijke vrijheid, die toch onbestaanbaar is. en buitendien ons levensgenot niet zou ver- hoogen? Het „Draagt elkanders lasten" is een le vensvoorwaarde, en geenszins een levens- plaag. Alles wat ons omringt, maakt aan spraak op die levensvoorwaarde. Onze huis genooten, onze huisdieren enz. eischen tets van onzen tijd en onzen arbeid, en bijge volg van onze vrijheid. Wij zijn dus voort durend min of meer afhankelijkomdat het groote duidelijk sprekende „Wetboek van Plicht" het aldus eischt; en omdat ook de Wetten der Natuur ons geen keus laten, en van onzen Wil een onvoorwaardelijke ge- hooorzaamheid eischen onzen vrijheids zin ten spijt. Doch waarom zouden wij deze wetten betreuren? Immers, uw kanarie zingt, onderwijl gij zijn zaadbakje vult, en zijn Antwoord. De teelt van meloenen gjat onder glas na aardbeien uitstekend. Miar dan niet gewacht tot de aardbeien afged:a- gen zijn, maar de meloenplanten er reeds ingezet voor de dracht geheel is afgeloopen. Plantjes zijn bij kweekers wel té krijgen. Zorgvuldige behandeling is voor meloen- planten zeer noodig. In het midden van het raam wordt een aardbeiplant verwijderd (of meerdere) en die plaats gevuld ret goede voedzame aarde. Want de meloen is een veelvraat, hoor. Langzaam heeft de meloen den heelen bak noodig, de aarbeipkn- ten worden na de dracht dan ook verwijdrd. Gier is voor de meloenen je ware. Het is noodig de jonge planten in te nijpen als ze drie bladen hebben. De scheuten worón zooveel mogelijk over de ruimte verdeed. Wanneer de hoofdscheuten de kanten un den bak raken, worden ze ingesnoeid, tr- wijl de vruchtscheuten op 2 bladen woren ingenepen. De groei van meloenen kan sens verbazend sterk zijn. De bak zou overol worden. Daarom nijpen we alle onvruchtbre scheuten in tot aan den hoofdstengel en ils er te veel hoofdtakken ontstaan, nemen ve deze ook geheel weg. Uitdroging van em grond is slecht. Daarom moeten we er jij het innijpen zorg voor dragen, dat de grad zooveel mogelijk bedekt blijft. Grootvruh- tige soorten laat men per raam 3—4 vruh- ten behouden, kleinvruchtige meer. III. Hoe snoeit men een druivenbooi? (oude). Is het goed de scheuten aan Ie. takeinden op 3 oogen terug te snoeien? Ik bedoel een druivenboom tegen een boem- woning). Is het beter de jonge 'on'tstae takken onder aan den stam te behoudenof te verwijderen of successievelijk over eeige jaren de oude takken te verwijderen. Is et voor den boom niet slecht als bij snoen er nat uitdruipt? Is dat te voorkomen dor snoeien met opgaande of afgaande mal? Moet ieder jaar gemest worden en wete mest? Is bij een jong geplanten druivenbom' tegen een muur het terugsnoeien op t\ie oogen gewenscht? Antwoord. We zullen bij de beantwer- ding van deze derde serie de volgorde in de vragen iets wijzigen. De druif vraagt ;n voedzamen grond. Ze zoekt het niet zoover in de diepte als wel in de breedte. Daaronis krachtig mesten jaarlijks noodig. Een jofe druif maakt wel lange scheuten, maar e willen zoo graag krachtige scheuten hebtn- Daarom wordt de plant ingesnoeid op :n paar oogen om krachtige scheuten te kj- INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie van de „Soester Courant' Uitgave G. J. Smit. Een ingezonden artikel „Onwaardige Reclame" in „De Soester", uitgave v.h. G v. d. Bovenkamp, van Zaterdag j.l. gelezen hebbende, zoudt U mij gerieven, indien U als antwoord hierop onderstaande open brief in Uw blad plaatste. Open brief aan de(n) groote(n) onbekende(n) R. Onmiddellijk heb ik het bewuste artikel in Democratie nog eens nagelezen, of in derdaad door den buitenstaander geconclu deerd kan worden, zooals U schreef. U heeft het o.a. over onwaardige reclame, den lachlust opwekken; reclame maken ten koste van zijn medestanders 'is eenvoudig misselijk; dat de overige heeren van links niet aan een leiband van Busch loopen en zij zich, als deze te veel doordraaft, wat nog al eens gebeurt, zelfs tegenover hem plaat- sen, is een gelukkig verschijnsel, dat zich o.a. openbaarde bij de begrootings-behan- deling, enz. enz. Lees en herlees s.v.p. nog eens het ar tikel. In de allereerste plaats, groote onbekende R., is het juist, dat men niet alleen de raads- overzichten van Soest, maar den geheelen in houd van Democratie en Vrije arbeid be langrijke lectuur acht en ik U zou aanraden, indien U er prijs op stelt Uw geestelijke kennis te vergrooten, hierop een abonnement te nemen. Dat dergelijke raadsoverzichten den lach lust opwekken, is voor mij niet te aanvaar den, eerder, dat de tranen je over de wangen rollen bij het lezen van een zoo in en in. ongezonden toestand onzer Gemeente en haarzelvers van in meerderheid bekrompen inzicht getuigende vroede vaderen. Of zou ik den opgewekten lachlust moeten afleiden uit de passage: „hiermede een besluit uit een greep van enkele opmerkingen bij de punten, die de Heer Van Doorne een pluim waardig vond. Dergelijke versuikerde advocaten-pastilles slikt men niet en zelfs de beste pleitbezorger kan ons toch zeker dergelijke politiek niet als „real-politiek" voorzwavelen". Ik meen en dat zal ieder onbevooroordeel- de met mij beamen, die weet, dat deze be schouwing slaande op de houding des Hee ren Van Doorne bij de begrooting, op" z'n zachtst gesteld is. Want wat is waarheid in deze, dat de Heer Van Doorne lof en nog eens lof voor het college van B. en W. had, waarvoor de Burgemeester als voorzitter hem dank zeg de, doch, dat hij slechts enkele uren daarna het ijverigst was om datzelfde college been tje te lichten, daarbij doordraafde, (niet ik doch Mr. Van Doorne, R.), door te be weren, dat de wethouders niet hadden mo gen meestemmen over mijn motie en daar voor tegelijkertijd een verscherpte motie voorstelde, die de wethouders noopten hun functie ter beschikking te stellen. U zou hierover kunnen kwalificeeren met Uw eigen woorden, als „eenvoudig misse lijk". Ik voor mij wil U zeggen met Koningin Louise uit Multatuli's Vorstenschool Tc Zou die laffe zotternij verachten, moeder. Onze jonker vleit met meer succes den vleier van den Koning, er is behoefte aan kanke rend bederf en verder toch wijt ik, 't hem niet, hem alleen niet, of liever heml vooral het meest niet, moeder. Hen klaag ik aan, die zulk een toestand schoren; hen, die ten schild voor eigen nietigheid, behoef te hebben aan verrotting van de rest. Doch mijnheer R., indien U zoo fijngevoe lig is, waarom heeft U dan destijds geen/ woord van protest laten hooren over een' film, waarin op een doorzichtige, doch niet temin minderwaardige wijze over een Huizer boschwachter werd gesproken en nog van recente datum, betreffende een commentaar op een ingezonden stuk van den Heer U. Lees zoo gij dit nog niet gedaan hebt deze en meerdere soortgelijke gewrochten en bedroef U met mij over den inhoud. Allicht vinden we dan elkaar om eens over fatsoen te praten, waar Uw mond wel vol van schijnt. Dat er van de speech van Busch niets over. bleef en deze zijns ondanks moest retiree- ren, is op z'n zachtst, een leugen. Ik houd nog staande en wil zelfs nog aandikken, wat ik toen gezegd heb. Maar wanneer gij meent, dat ik, ondanks mijn soms felle critiek, iets anders tot doel heb, dan uitsluitend, laat ik zeggen, het ondes kundige optreden en somwijlen sectarisch bevoordeelen door het dagelijksch bestuur, te releveeren, dan hebt U het mis. Want bovenal staat bij mij als doel, het belang der gemeenschap, haar leven (in) vrede, waarbij mijn persoon een meer of minder onbelangrijke rol speelt met uit schakeling van eenigen haat of wraak of wel persoonlijk materieel belang. Dat men mij tracht te bewierooken of tot een half-God te verheffen, vind ik, zoo zulks geschiedt, zeer dom, doch ik bezit gelukkig voldoende zelfkennis om te beseffen, dat ik slechts kortstondig een zeer klein wezen ben in het groote eeuwig alomvattende, die, meer dan te verantwoorden, zwarte blad zijden in z'n levensboek heeft en niet iri staat zal zijn te kunnen bouwen, wat hij' gebroken heeft door menschelijke zwakte. Evenzeer zéér dom dan, wat ik dezer da gen opmerkte, dat zoogenaamd hoogstaande menschen ijverig speuren naar tekortkomin gen van mijn persoon, om ze zoo noodig voor hun doel te kunnen uitspelen. Dezulken zij gezegd, dat zij gratis en met de meeste wel willendheid bij mij een biographie van te kortkomingen kunnen verkrijgen. Doch het gaat tegen de verkiezingen en het doel heiligt de middelen; ik doe hieraan niet mee, wil dus mijn epistel beëindigen met Mevrouw of Mejuffrouw of Mijnheer R. in overweging te geven, zoo zij of hij zulks wenscht, de polemiek over den Heer Mr. Van Doorne en Busch in den Raad te ope nen, ik bereid ben, gaarne zelfs, maar laa(t mij s.v.p. vooraf weten, of ik met een dame of heer op stap ga en dan 't liefst na 3 Juli, want slechts een enkele stem te trekken door sensatie, drogredenen, gepolemiseer of op andere minder reëele wijze dan door over tuiging, dat ik door mijn bescheiden werk1 kan bijdragen tot Waarheid, Vrede en Recht, is verre van mij. Met verschuldigde gevoelens, W. F. FL BUSCH. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Onderzoek ernstig, welke goede en welke slechte karaktereigenschappen gij hebt en ga na, wat gij hebt te doen om de goede te versterken en de kwade te bestrijden. Ge wen uw verstand aan onderzoeken. MAANDAG. Wanneer de ijver als gevolg van de vlam mende, werkende kracht door de scheppen de kracht het werk volbrengt, kan hij nooit in haast ontaarden. De scheppende kracht is het doorvoer-kanaal waarin de ijver den vorm der rust aanneemt en daarmede te voorschijn treedt. DINSDAG. Alle teveel is verspilling en verarmt; alle te weinig in ontrouw en gierigheid is de wortel van veel kwaad. Oefen u in het eco nomisch beheer van uw levenskring. WOENSDAG. Elk mensch heeft zijn grondtoon, die het uitgangspunt behoort te zijn voor de ont wikkeling der stem. Deze grondtoon of de natuurlijke hoogte der stem is die van het gewone spreken. DONDERDAG. De kleeding heeft een psychische werking zoowel naar buiten op den klant als naar binnen op den verkooper. Het bewustzijn goed gekleed te zijn geeft zielsrust. VRIJDAG. Het verstand onderzoekt en overweegt elk voornemen. Is het ten volle tot klaarheid gekomen over het geoorloofde, het nut en de mogelijkheid daarvan, dan geeft het dat ter uitvoering over aan den wel, die "het onder nauwkeurig toezicht van het verstand ten uitvoer brengt. ZATERDAG. Het lichaam als drager der menschelijke persoonlijkheid eensdeels, als uiterlijke ver schijning anderdeels, heeft aanspraak op uw buitengewone aandacht en verdient ten vol le, dat gij aan zijn verzorging uw beste krachten wijdt. A. Fiedeldij. Albertus Qerhardus, z. v. H. J. W. Horstink en C. C. Hemmelder. Mijn- dert, z. v. R. C. Luijer en G. van de Kamp. Gerardus Cornelus, z. v. F. Q. van Ruiten beek en E. G. Horst. ONDERTROUWD: H. van Harreveld en J. A. Wammers. S. van Heerd en J. Buitenhuis. W. Fiarnan en M. J. Jansen. O. van Lambalgen en A. van der Vuurst. A. van Leeuwen en W. van der Vlag. GETROUWD: J. H. Stork en F. J. F. Dikkers. H. H. Jon kers en C. M. den Bandt. E. Kooi en H. van der Meent. J. van der Meent en J. Aarsen. C. Kleijn en A. van Essen. W. van der Horst en W. Plender. P. Limper en I. van Kleeff. Doorzitten Zonnebrand SPORTKRONIEK 15 cent per K.M, Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2247. BURGERLIJKE STAND SOEST OVERLEDEN: Tijmen, 20 jaar, z. v. G. Koelewijn en E. Koelewijn. Julianus, 17 j., z. v. K. de Graaf en M. Koelewijn. GEBOREN: Jan, z. v. J. v. der Vaart en G. H. T. Tjem- mes, Beetzlaan 74. Martinus, z. v. J. C. W. Kruishoop en M. J. Schouten, Spoorstr. 36. Bernardus Hendrikus, z. v. B. J. Rademaker en J. Voskuilen, Laanstr. 20. Johanna Maria, d. v. J. H. Marselis en S. J. Rietdijk, Sin-» nemaplein 8. Elfrieda, d. v. H. Pastunink en P. Slootweg, Rademakerstraat 27. ONDERTROUWD: P. van Altena en S. Veldhuizen. GETROUWD: A. Gros en R. v. Dorresteijn. OVERLEDEN: Frans Stalenhoef, 75 j., geh. met G. Kuijer. Johanna v. den Essenburg, 62 j., geh. met J. v. den Brink. Catharina Cornelia Terwee, 60 j., wed. v. J. Jaring. Aafje Maria Olthof, 52 j., geh. met J. de Kruijf. BAARN GEBOREN: Wilhelmina, d. v. H. R. Groenewoud en; VOETBAL V.V. SOESTERBERG Eindelijk dan is het de voetbalvereeniging .Soesterberg" mogen gelukken te promo- veeren naar de le klasse van den U.P.V.B. Met een gelijk aantal punten, n.1. 23, zijn de V.V. „Veenendaal" en „Soesterberg" bij be stuursbesluit van den U.P.V.B. naar de 1ste klasse gepromoveerd. Deze promotie is te danken aan de taaie volharding van het „Soesterberg"-team, hetgeen vooral bij de laatste competitie-wedstrijden zoo sterk op den voorgrond trad. Na jaren van tegenslag en somtijds onvoldoende belangstelling van het publiek, is 't het bestuur en spelers ten slotte gelukt te zegevieren. In 1927 eindig de „Soesterberg" na een ongelukkigen wed strijd tegen het sterke „Amsvorde" als no. 2 van de ranglijst. Het bestuur liet zich niet ontmoedigen en toog met nieuwe energie het seizoen 1928 tegemoet. Ook dit seizoen bracht niet het zoo ge- wenschte resultaat. „Soesterberg" eindigde als no. 3 van de ranglijst, terwijl vrouwe for- tuna no. 2 n.1. „Sopla" begunstigde en „So- pla" promoveerde naar de le kl. U.P.V.B. En thans het seizoen 1929. Een compe titie van „up and downs", waarin het ten slotte „Soesterberg" gelukte, hetzij nog maals gezegd, na een met taaie volharding ingezette glorieuse eindspurt, de le klasse te bereiken. Het moge hier wel even worden gememoreerd, dat de eere-voorzitter van de V.V. „Soesterberg" de kapt-vlieger-instruc- teur A. Steup, welke een all round sport man is, in groote mate door zijn stuwkracht en steeds weer aanwakkeren, toch vol te blijven houden, tot het succes heeft bij gedragen. Ook de commandant van de Luchtv.-afd. de kolonel J. H. Hardenberg betoonde in 1928 zijn hoog gewaardeerde belangstelling voor de geleverde prestatie van de V.V. „Soesterberg", welke in een tegen het K. L. M.-elftal gespeelden wedstrijd, den zil veren Fokker-wisselbeker wist te bemachti gen. Gezien het bijzonder cachet van de V.V. „Soesterberg", n.1. burgerlijk-militaire sportvereeniging, waarin ieder rechtgeaard sportman een plaats kan vinden, zoowel de burgerij als officieren, onderofficieren en minderen van de Luchtv.-afd., heeft recht op steun en belangstelling van de Soester- bergsche burgerij en zeker niet in het minst van militair en burger personeel van de Luchtv.-afd. Dat zulks door velen van de burgerij en personeel van de Luchtv.-afd. de eerstvolgende weken daadwerkelijk wor de getoond.

Soester Courant | 1929 | | pagina 1