PÜROL TUINPARASOLS Luxe Auto-verhuur Hel Rijwiel- en SDoriariiRelenhuis b Uw ZadeHasch N,V. Cramer's Behangerij en Meubileerlnrichting Opnieuw ontvangen: een uitgebreide sorteering Uitgave: G. J. SMIT, Soesfdijk. BureauVan Weedestraat 35, Telefoon 2181 D. F. VOIGT - Burgem. Groiastraat 28 - SOESTDIJK C. Verschoor, Nieuwstr. 57 De voorste rij. M. H.C. Rijwielen IViodel luxe f65.00 ,P. P. BLEUtL STOOMWASSCHERIJ „DE KOLK" EEN GOED ADRES 1 VOOR UW WASCH. strek Uw Zuivelproducten en prima volle Melk J. van Duinkerken Aardbeien. best krijgt een nieuwen Schout DE EERSTE GOOISCHE HULPBANK „Lijdensvruchten" 7 8e Jaargang No. 32 Gegarandeerde oplaag)00 exempiaren. Vrildag 9 Augustus 1929 DE 5DE5IEÖ CCLDANÏ Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soot en Soesterberg, 25 een, "Z" 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 mannden. Laanstraat 61 - Telefoon 119 BAARN Gegarandeerd roestvrij, lucht- en lichtecht. ONZE RIJMKRONIEK Bijkan torca: VAN DE VEIVS Boekhandel, Baan en J. VAN DAM, Rademaken Ir. li, SoMtarberg De Rijwielpadenvereeniging „West-Velu. we", waarvan de Burgemeester van Barne- veld het voorzitterschap heeft aanvaard, zoekt naar uitbreiding van haar ledental en doet dit in onderstaande Vondeliaansche dicht trant, onder het motto: „Het is goed dan sen op andermans vloer". VEREENIGINGH VOOR RiJWIEL-PAEDEN Daer is soo menigh mens, die in dit korte leven Uytsluytent en alleen door selfzucht wort ghedreeven En van sijn geld gheen cent, van tijt gheen ooghenblick, Wil gheeven als 't niet is ten baet van 't eygen ick. Vond onder mensen men gheen anderen dan deesen. Wat sou 't op aarde dor, wat sou 't naergeestigh weesen. De waerelt sou soo koud en hart zijn als een steen. Als yeder leefd' en werekte voor sich self alleen. Doch daer is van Omhoogh een vonck op aerd ghevallen, En mild uyteen ghespet in veel'e duysenttallen Van kleene vonckjens en vvaer soo een spetjen quam, In 't mensen-hart, daer wort het tot een blijde vlam. Dees' vlamme doet een mens veel tijt en veel vennooghen. Besteeden en daerbije slechts andrer heyl beooghen. En ijvrigh wereken voor wat andren wort tot vreught, En offers brenghen veel, voor anderer geneught. Soo komt de swacke mens tot groot' en goede daeden; Soo quamen in deez' streek de gladde rijwiel-paeden, En de Vereenigingh, die legt s' en houdt in stant, Doet wel het eedelst werek op 't mooie Veluw'-lant. Sy sint en sorght en werekt voor d' eyghnen en voor vreemden; Door 't schoonste van de streeck, door bosch en hey en beemden, Stiert sy een wonder net van soete paeden heen, Schenckt vreughde en genot, om niet aan yedereen. Sy vraeght gheen cijns van hen, die van haer werek ghenieten, Gheen danck van wie dees' streeck versaedight weer verlieten, De vlamme brandt in haer; voor haer is 't eenighst loon, 't Besef, dat wat sy doet is nuttigh, goet en schoon. Sy werekt reeds ruymen tijd, ons allemael tot seeghen, Het fyetsent mensdom houdt sy van de breede weeghen En wyst, sacht noodende, het smalle pad ons aen, En leert hoe lief lick 't is, den sm allen wegh te gaen Sy doet het al om niet, maer om het te verrichten. Moet sy betalen veel, dies drucken haer de plichten Sy vraeght gheen jonst of danck, maer dit is 't wat sy vraeght, Dat van dit werek, wie kan, den last yet meede draeght. Het aenghenaemst geschenk op d' beedelbrief van heeden Sou 'n flincke aen-was sijn van het getal der leeden Wie 't goed betaelen kan, en nogh niet is geneyght, Dien sy 't op 't rijwiel-pad of hij een aelmoes krijght. verwaait aan den titel van dit opstel: „De voorste rij". Evenwel is „de voorste^ rij" eenerzijds een punt van veler begeeren, zoo wel als van afschrik. Het zal ter verduidelij king goed zijn, hier een paar voorbeelden te noemen. Een plaats in de voorste rij ter ge legenheid van bijv. een koninklijken intocht, n historische studentenoptocht of iets der gelijks, waarbij vurige paarden in den stoet of wel plaatsmakende ordehandhavers van bereden politie of marechaussée tegenwoor- dig zijn, blijkt menigmaal gevaar te bieden en is aldus niet verkieselijk. Evenmin is dit het geval voor hen, die in een niet naar de eischen des tijds, dus in een eenigszins primi tief ingerichten schouwburg plaats nemen op de voorste rij, ten einde uit de eerste hand van de voorstelling of uitvoering te kunnen genieten, of ook wel om eenigszins aan hun gehoor en gezichtsorgaan tegemoet te ko men. Bij het opgaan van het scherm blijkt het genot dan wel eens verdeeld tusschen het ten gehoore gebrachte en de frissche buitenlucht, die de zaal instroomt, terwijl daarbij tevens de voeten van die eerste-rij- menschen wel eens bedenkelijk in gevaar komen om een pijnlijke ervaring op te doen, wat door het plaatszoekend publiek niet al tijd kan worden voorkomen. In den grooten schouwburg van het leven wordt meestal ook de voorste rij het meest begeerd en vaak ook benijd. Doch ook daar is men, vanzelf sprekend, veelal aan „tocht" blootgesteld, en loopt men ook daar groot gevaar op de voeten te worden getreden. Terecht geldt het dan ook: „Wie aan den ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Gediplomeerd Orojt - Opticien FOTOHANDEL - ONVIKKELEN VOOR AMATEURS onrechte „Les enfants perdus" genoemd. Doch die z.g. „verloren kinderen" hebben in den strijd des levens (eigenlijk den strijd om het levensbestaan) die plaats in de „voorste rij" begeerd; hetzij door eerzucht dan wel door baatzucht daartoe geleid. En velen heb ben waarschijnlijk de teleurstellende, vaak zeer droevige uitkomsten van hun streven betreurd. Velen zullen wellicht de bescheiden plaats op de zooveelste rij van den zooveel- sten rang, die het deel werd van andere, minder gevierde strijders in den grooten en moeilijken strijd van het wisselend leven, met veel berouw hebben benijd. Want de veel tijds zoo vurig begeerde plaatsen van vorsten, grooten en schijnbaar bevoorrech ten op dit wereldrond, zijn meestal niet be licht door de gelukszon. De zoodanigen zit ten weliswaar 't dichtst bij den haard, doch helaas menigmaal bij een haard, die geen warmte geeft. Op de „voorste rij" van den eersten rang in den levensschouwburg waait, als het scherm van het levenstooneel opgaat, veelal een koude, soms snerpende windstroom den toeschouwers tegemoet. Wee dan hem of haar, die op de „voorste rij" is gezeten. Bedenken wij het óók, dat op de toppen van hooge bergen, eeuwig sneeuw en ijs zich opstapelen. In de meeste dalen bloeien langs gevaar gewonnen edelweisz, dat donzig aan voelt, maar niettemin koud aandoet even als de donzige lijkwade van den Alpentop. VIKING. grooten weg timmert heeft veel bekijk en de héllingen geurig^ Geen Ln, U6 £evaren bl°0t en schoone' dan het menigmaal met levens- Geen wonder ook. De mensch, die door de - - - menigte heen naar voren dringt en zich een plaats verovert op de eerste rij in dien groo ten schouwburg (het maatschappelijk samen leven met z'n vele en uiteenloopende emo ties) is naar verhouding van het overgroote aantal, dat daar in de verschillende rangen steeds stijgende valt waar te nemen, niet groot, terwijl het aantal candidaten legio is. Het gevolg hiervan ligt voor de hand: Scherpe mededinging, waaronder niet zelden zeer oneerlijke concurrentie. De „tocht" en het „voetengevaar" schrikken de meest on dernemende geesten niet af, want het „dicht bij het vuur zitten" overstemt veel, zoo niet alles. Het groote publiek is daarvan wel eens heel erg de dupe. Immers, in de gewone schouwburgen gevoelen velen, wien het ge lukt is een plaats op de voorste rij te be komen, zich niet altijd volkomen op hun ge mak. De genoemde bezwaren nog daarge laten, hindert het sommigen hunner, dat zij zoo licel dic>»t bij het li«ugc podium zijn gezeten. Eenigen kunnen, bij sommige too- neelen, niet over het soufleurshokje heenzien en verheffen zich, in hun enthousiasme, bij zeer treffende momenten op het schouwtoo- neel, wel eens plots van hunne zitplaatsen, 15 cent per K.M. Dag en nacht te ontbieden. TELEFOON 2Z47. De gemoedelijke oud-Hollandsche spreek wijze: „Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best", mag niet onvoorwaar delijk op waarheid bogen; en zij, die wel eens in de voorste rij van een aanvals-co- lonne op een slagveld zijn geweest, zullen dit zonder twijfel gaarne beamen. Doch ook in den overdrachtelijken zin, waarin dit spreekwoord is bedoeld, kan men zeker niet altijd daarmede instemmen. Het is zeer na Voor fl.50 per week Uw eigendom. VOLLEDIGE GARANTIE KONINGINNELAAN 38 - SOESTDIJK Reparaties spoedig en billijk. waardoor zij dan natuurlijk den achter hen zittenden het behoorlijk waarnemen verhin deren vooral wanneer het parterre niet amphitheatersgewijze is aangebracht; iets, wat (entre nous soit dit) tot nog toe in het werkelijke leveri geenszins het geval is. Ter gelegenheid van optochten of voorstel lingen in de „open lucht", kunnen de eer- ste_rij-toeschouwers het menigmaal, in hunne niet minder moeilijke positie, den achter hen staanden soms zeer lastig maken; en menige Pieter Spa heeft voorzeker tot z'n ergernis moeten ervaren, dat zijn voor anderen hin derlijke hooge hoed, tot over z'n oogen werd ingeslagen. O, leerrijke Pieter Spa hoevelen is het, in spijt van uw waarschu wend voorbeeld, op de „voorste rij" in den grooten levensschouwburg, evenals U gegaan. Hoevelen hebben den belangrijksten stoet in den grooten levensoptocht niet gezien om dat hunne al te hooge hoed een voorwerp van rechtmatige ergernis werd? Welke mensch wil op welke rijen, op wel ken rang dan ook in het leven, niet zelf zien en zelf kunnen oordeelen? Wat evenwel dit laatste betreft, is groote bescheidenheid en omzichtigheid ten zeerste aan te raden. Want wat het vellen van een oordeel aangaat, is een hooge mate van zelfkennis beslist nood zakelijk; behalve nog de wetenschap of ken nis ten aanzien van datgene, waarover men wenscht te oordeelen. De voorste rij wordt in het algemeen ook begeerd in kleinere krin gen van het leven; in eigen omgeving, in eigen kleinen schouwburg. Het „nummer- één_zijn heeft voor zeer veel menschen een verwonderlijk sterke aantrekkingskracht; en velen hunner weten daarbij zichzelf met be hulp van allerlei middelen, waarvan sommi ge van een niet zeer delicaten smaak getui gen, tot een magneet te maken, die, door dik en dun heen, de meerderheid tot zich trekt. Hierdoor kunnen mishoudingen ont staan, waardoor jammerlijk veel aan goede verstandhouding en vaak ook aan levensge not en levensgeluk voor anderen verlorea gaat. Op velerlei gebied is voor het men- schelijk inzicht, een „tot hiertoe en niet ver der geschreven, aan den ingang van menig zijpad van den grooten, algemeenen levens weg; doch er worden heel wat verboden zijpaden ingeslagen, heel wat omwegjes ge maakt om, vaak ook met voorbijgaan, van méér rechthebbenden, een plaats op de „voorste rij" te bemachtigen. Op het slagveld, in oorlogstijd, worden zij, die in de „voorste rij" strijden, niet ten AMERSFOORT - TELEFOON Mo. 615 1 .fhalen en thuisbezorgen iederen dag. fl mmtma mm mm mm mm —5 'Ik hoop U 'hiermee eenige nuttige wen- n gegeven te 'hebben. Volg deze nu op, int voor den beginner is aardbeien-forcee- n een te moeilijk vak om zelf het eens op ■;èn houtje te probeeren. van eigen vee, van MELKHANDEL lininginnelaan 72 - Soestdijk Eed in handen van den Buurmeester afgelegd en is hem daarna sessie vergost (d.i. zit ting vergund)." De nieuwe Schout heeft nog 10 jaar „ses sie" gehad; in Aug. 1726 bedankte hij n.1. om welke reden vermeldt het oude „Re solutie-boek van het Gerecht van Soest" niet. Baarn. T. PLUIM. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG INGE20NDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. We kunnen over den oogst der aardbeien dit jaar niet roemen. Toch laten we daarom den moed niet zakken en ik geloof, dat er dit jaar weer evenveel, ja meer aardbeien aangeplant zullen worden dan vorig jaar. De teelt op den kouden grond neemt toe en de teelt onder glas nog meer. Goede plan ten zijn veel waard en een goede grondbe werking en bemesting beteekenen de rest. Een aardbeien-oogst kan zeer goede uit komsten geven. Maar ze is recht evenredig met de zorg, die wij voor dien tijd daaraan besteedden. Flink bemesten met stalmest en zoo noodig per Are nog 7 K.G. superfos faat en 7 K.G. patentkali, daarbij in het vroe ge voorjaar nog een paar K.G. kalksalpeter of chili en de zaak is van onzen kant goed verzorgd. Onkruid weghouden en den grond los, is het laatste wat wij er aan doen kun nen. De rest is voor Hem, Die wasdom geeft, maar Die tevens beloont oms werk, zoodat iemand, die zorg toont, verder komt dan hij, die van dien wasdom alles verwacht. Het vervroegen van aardbeien wordt hoe langer hoe algemeener. De hoogere prijzen zijn daarvan de oorzaak. Bij vervroeging onder plat glas moeten we in het bezit zijn van éénruiters. Op den gewonen tijd (Aug.-Sept.) wor den de jonge aardbeiplanten uitgepoot op de plaats, waar ze vervroegd zullen worden. Verplanten gaat wel, maar dan met flinken kluit en goed Vastgieten. De ramen komen er pas op in het begin van het volgende jaar. Er zijn tuinders, die in Januari hun glas al aanbrengen, maar zelfs tot in' Maart rning te hooren voorlezen (l"7) Zooals men weet, was vroeger de Schout c voornaamste regeenngspersoon in 't dorp liever in het Gerecht). Terwijl de buur- r.eester (ook wel burgemeester genoemd), c Schepenen en de Raden door 't volk be roemd werden, soms maar voor één of twee j.en, werd de Schout aangesteld door de Tooge Regeering en wel voor zijn leven kng. Voor Soest en Baarn werd die Regee- rig vertegenwoordigd oorspronkelijk door n Maarschalk van Eemland, die op 't Huis f Eem (Eembrugge) woonde. Later wer den Soest en Baarn als Hooge Ambachts- jr,eerlijkheden aan den Prins van Oranje op gedragen (1674), die toen den Schout be noemde. Maar bij den dood van Prins Wil lem III (1702) vervielen de genoemde Hooge Ambachtsheerlijkheden weer aan de Staten van Utrecht. Evenwel, niet lang daarna, kocht de beminde en populaire prinses-we duwe, Maria Louisa van Hessen-Kassei, meer bekend onder den naam van „Maaiken-Meu", Soest als Ambachtsheerlijkheid aan, zoodat zij; van toen af den Schout benoemde. De Schout genoot een traktement van ruim 100 gld., maar had nog al eenige extra- tjijs. Hij moest dan ook jaarlijks voor dat vcjordeel en die eer aan de prinses uitbetaLen een „recognitie" van 22 gld. 10 st. (Na deze korte inleiding, die ik niet over- benig achtte, zal ik nu met mijn onderwerp 'fjp 18 Aug. 1?16 overleed 'in Vreeiw wihar hij woonde, Mr. Willem Henrite Co- pe'z, advocaat van den hove van Utrecht en Schout van Soest. Reeds vijf dagen later vergaderde het Ge meentebestuur om in de vacature voorloo- pig te voorzien. De Buurmeester, Cornelis Gerbrandszoon van 't Klooster en de secre taris Johan van Sandick werden afgevaar digd naar 't „Hof van Soestdijk", om aldaar aan den Rentmeester Baron Van Dalwich van 't overlijden kennis te geven „en ver volgens instantelijk te verzoeken, dat het Hare Hoogheid Mevrouw de Princesse van cesse van Oranje, Hersfeld en Nassau; Gra- van desen Dorpe, etc., etc., etc., etc., etc., etc. (het staat er 6 maal) mogte behagen die vacerende plaatze zo doenlik" spoedig te vervullen. Op 28 Oct. 1716 wordt voorlezing gedaan, dat de Prinses tot waarnemend Schout heeft benoemd den Buurmeester Corn. van 'i Klooster. Hoor maar, hoe deftig. „Wij Maria Louise, bij der gratie Gods, geboorne Lan-dgravinne van Hessen, Prin cesse van Oranje, Hersfeld enn Nassau; Ora- vinne tot Catzenellenbogen, Vianden, Dietz, Ziegenhain, Nidda, Schaamburg, Lingen, Meurs en Spiegelberg, Baronnesse van Bre da, Beilstein, Liesvelt en Ameland, etc. etc., Ambachtsvrouwe van Soest en Birkt etc. etc., doen kond", dat bovengenoemde Buurmees ter tot voorloopig Schout is aangesteld. <Het Gerecht erkende hem dan ook als zoodanig „en heeft hem gefeliciteerd". Het liep tot 21 Jan. 1717 eer de definitieve benoeming van een Schout volgde. Op dien dag vergaderde weer het Gerecht, waarvan niemand ontbrak, om den brief van benoe- Mijnheer Redacteur. Vergun mij een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad. In één der Soester bladen kwam een schrijven voor, dat men plannen heeft om in Soest een afd. op te richten voor plaatse lijke keuze. Het is een algemeene kwaal van onzen tijd, dat er veel personen zijn, die va dertje willen spelen over anderen. Er zijn in ons mooie Soest weer enkele personen, die meenen, dat in Soest te veel drank wordt gebruikt en willen daarom de vergunning houders, die hier zijn, broodeloos maken. Het is voor die menschen wel een slecht vooruitzicht, als men aan hun bestaan wil tornen, maar voor het algemeen belang, zeg gen zij, moet de enkeling wijken. Wanneer men bedenkt, dat van onze geheele bevol king van Nederland nog niet 1 pCt. Lid is van de geheelonthouding, dan vraag ik, moe ten die andere 99 pCt. zich laten drukken door dit kleine groepje? Er is in geheel Europa geen land, waar zoo weinig alcohol gebruikt wordt als in ons goed vaderland. Het bedraagt nog geen drie liter per jaar per persoon, dat is zoo on geveer één, zegge één glaasje eiken Zondag dus één glaasje per week. En dat vindt men nog te veel. Als men nu eens rondziet, wat er in die dorpen ge- beurd, waar het tapverbod i9 ingevoerd, dan bemerkt men al spoedig, dat er buiten dit dorp meer drank gehaald wordt en in het bewuste dorp wordt opgedronken, dan wan neer dit tapverbod er niet zou geweest zijn. want dan werd er gebruikt naar behoefte. Nu men dit van een ander dorp of gemeente moet halen, slaat men grooter hoeveelheid in en wordt het gebruik naar mate grooter. Op Zaterdag en Zondag gaan dan velen naar een ander dorp, waar zij wel iets kunnen krijgen en komen dan vaak met de noodige drukte en geschreeuw naar hun dorp terug, waardoor Het rustige dorp van voorheen op Zaterdagnacht en Zondagavond een dorp van onrust en vechten is geworden, hetgeen de C" XTtTT*.-- "'—hix-.-O l,.umra<i. wordt het gedaan. Hoe vroeger glasbedek king, hoe meer kennis er voor noodig is. Wie voor het eerst begint kan beter in Februari (2e helft) pas met glas beginnen. De gure winden zijn dan buitengesloten, terwijl alle zonnewarmte benut wordt. Een aardbei voelt zich niet thuis in groote hitte. Ze houdt van frissche lucht. En dit is een groote fout van beginners, dat ze de ramen te veel dicht laten. Luchten is noodzakelijk, flink luchten. Als het weer niet al te koud is, dag en nacht. Als er niet of te weinig gelucht wordt, zullen de planten in het be gin veel flinker opschieten, maar tegen den oogsttijd vindt ge blad in plaats van vrucht. En daar dit niet de bedoeling is, herhaal ik nogmaals: lucht veel. Een aardbei houdt van water, maar wie dit zou aanbrengen door gieten, zou weer een fout begaan, die zichzelf zou straffen. Het voorjaar is te koud om te gieten. De aardbeien zouden wegrotten. Als we zeker zijn van een flinke regenbui, mag het glas er af. Verder wordt er alleen gegoten als het beslist noodzakelijk is, dus als het niet anders kan. Voor een goed vochthoudenden grond moeten we zorgen, een humusrijken. Turfmolm bewijst ons hier goede diensten en stalmest helpt ons er bij. Op humusrijke gronden werkt kunstmest uitstekend, maar op niet-humusrijke liever een flinke portie stalmest met zoo noodig een aanvulling van kunstmest. De soort aardbei heeft een grooten in vloed en lang niet alle soorten laten zich vervoegen. De Dutch Evern staat bovenaan volgens het tneerendeel der tuinders. „Wij, Maria Louise (er volgt weer de lange aanhef met alle titels). „Doen te weten en certifioeeren bij desen, dat wij als Ambachtsvrouwe van Soest, de Birkt en Neder-Seldert hebben aangesteld, gelijk wij aanstellen mids deesen tot onsen Schout en Gadermeester (d.w.z. Ontvanger) over de voorschreven Ambachtsheerlijkheid Matthias de Sandra, omme hetselve Schout en Gaderampt zijn leven lang te bedienen welke bediening aanvang zal nemen met het Eynde der bedieninge van den laatst over leden Schout. (De nieuwe Schout bleef dus verantwoordelijk voor de ontvangen belas tinggelden). Ende dat op sodanige Emolu menten, profijten ende gerechtigheden als daartoe specteerende zijn. Ende onder een jaarlijkze recognitie (terugbetaling) van 22 gld. 10 st., aan ons te betalen. Lasten een iegelik, die 't mag aangaan, den gemelden Matthias de Sandra daar voor aan te nemen en te erkennen, mits hem (d.i. zich) daarinne gedragende na de placaaten van d' Edele Mogende Heer-en Staaten 's Lands van Utrecht op de Schout- en gader- ampten geëmaneerd (d.i. uitgevaardigd) of nog te emaneren. In oirkonde hebben wij desen met onze handteekeninge en ons hoogfürstelijke zegel bevestigd in Leeuwarden desen 12 Jan. 1717". (Haar gemaal, Jan Willem Friso, was Stad houder van Friesland geweest, daarin opge volgd door haar pas geboren zoontje, den lateren Prins WiEem IV). „Na deliberiettie is de heer M. de Sandra vóór Schout en gadermeester aangenomen efl binnen verzogt zijnde heeft dezelve den ZONDAG. Van niets neemt men zoo langdurig af scheid als van de jeugd. Men waant, dat ze nog altijd op den drempel staat, maar dan is ze meestal reeds lang weg. MAANDAG. De grootste kunst van den ouderdom is, zich te herinneren, dat men jong is geweest zonder te vergeten, dat men het niet meer is. DINSDAG. De jaren trekken verder, Maar wat een geest ook zaait, Dat wordt nooit meer vertreden, Door stormen niet verwaaid. WOENSDAG. Wat de hemel ons toezendt, kan de he mel veranderen, maar aan de rampen, die wij ons zelf op den hals halen, is geen ont komen. DONDERDAG. Zich gedurende eenige uren in het bijzijn van vreemden, zacht en vriendelijk voor te doen, -is niet moeilijkj maar tehuis die zacht heid als een deugd aan "te kweeken, dat is een andere zaak. VRIJDAG. Wij zijn nimmer zoo verstoord op ande ren, als wanneer wij reden hebben om on tevreden te zijn over ons eigen gedrag. ZATERDAG. Iemands vooroordeelen overwinnen betee- kent meestal diens geluk vergallen. behoort op fietstochten, voor verzacht! en genezing bij doorzitten en zonnebra steeds een doos of tube i. 8i| Apoiti eo Dïoglttfn Die de duistere neev'len deed wijken, Die kracht gaf, vertrouwen en moed. Om dat nu te voorkomen, raad ik alle dorps- genooten aan geen handteekening te geven voor de plaatselijke keuze. Wat men U over drankgebruik vertelt, is pure fantasie. Gelukkig zijn in Soest vele forensen, die zich niet laten beïnvloeden. Laat een ieder wel bedenken, dat men in ons vrije Nederland ook een vrij mensch wenscht te blijven en dat het derden niets aangaat, of U wat gebruiken wilt of niet. Ik hoop daarom, dat de hooggeplaatste per sonen, waartoe men het eerst zijn toevlucht neemt, het voorbeeld zullen geven, om niet voor plaatselijke keuze te teekenen, opdat Soest een rustig dorp blijft, waar ieder, die anderen niet lastig valt, vrij kan gebruiken wat hij voor zich noodig acht. Weg met plaatselijke keuze. Is het al niet diep treurig gesteld met hen, die vergunning houder zijn. Er is geen enkel ander bedrijf, waar de zaak na overlijden moet worden gesloten en door opheffing der vergunning de geheele zaak waardeloos is? Het is daarom, dat circa vijftienduizend vergunninghouders van Nederland reeds ver zocht hebben om een aanvullingswet, waarin bepaald wordt, dat de houder van een ver gunning tot verkoop van sterken drank in t klein zijn zaak aan zijm kinderen, erven of aan derden mag overdragen, zooals ge bruikelijk is bij alle andere zaken. Mocht vroeger beperking noodig zijn ge weest, thans is het dvankverbruik zoo ver minderd, dat, als de zaken blijven voortbe staan, het geen invloed meer uitoefent op het meerder drankgebruik. U, geachte redactie, beleefd dankend voor de opname. Abonné P. Als 'k denk aan 't probleem van het lijden, Word 'k stil, en mijn hart is ontroert, Want 'k weet, dat een Hand, stil-onzichtbaar, Mij steeds naar de stilte dan voert En dan gaat weer de ziele getuigen, En zij zingt weer dat wondere lied, Van .de kra.cl}i van die Eeuwige Liefde, Die blijdschap en vrede U biedt. En dan rijst weer een danktoon naar boven, (En de smart wordt een bron van geluk),. Voor den weg door de donkere diepten, Die ons leid naar het Licht, dat is God^ A. ten H. BURGERLIJKE STAND VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10—1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. „Een alle lijden schijnt geen zaak van vreugde, maar van droef heid te zijn; maar daarna werpt het van zich: vruchten..." In 't leven vol lyden en smarten, Vol tranen, berouw en geween, Zijn velen gevlucht naar de stilte, Van de hei, of het bosch, dochalleen. En dan ging onze ziele daar spreken Van een kracht, die daar heerscht, wèlbewust. Van een wondere „Hoogere Leiding", En dat troostte ons hart, gaf ons rust En dan was daar weer licht in het duister, En dan kwam weer die dieperen gloed, SOEST GEBOREN: Leendert Jacobus, z. v. Q. v. Munster en H. B. Uijthoven, Soesterb.str. 26. Piet, z. v. J. W. Breij en A. Eveleens, Laanstr. 1, Herman, z. v. E. Muis en A. Gringhuis, Schoolstr. 31. Petrus Adrianus, z, v. A. v. d. Dijssel en M. P. Kuijper, Kerkpad Z.Z. 56. Cornelis, z. V. C. Radstok en A. Wij- nands, Beukenlaan 21 dd. Maria Elisabeth, d. v. C. Rietveld en E. Broek, Verl. Postweg 26. Johanna Maria, d. v. M. A. v. Asch en E. F. Fakkeldij, Koninginnelaan 11. GEHUWD: E. C. v. Breukelen en R. A. Kamerbeek. C. R. v. Eijden en P. Weldam. K. de Wit en M. v. D'orrestein. OVERLEDEN: Wilhelmus Verkerk, 57 j., geh. niet M. C. A. Brouwer. Rijkje de Ruig, 88 j. wed. J. Bosch, Ossendamweg 6. GEVESTIGD: J. Korsloot met gezin, Middenlaan 2. Wed. S. G. baron Rengers v. Weideren, Mendels- sohnlaan 4. A. M. A. v. d. Wijst, Steenhof- str. 12b. J. H. v. Dooirn met vrouw, Klaar- waterweg 79. S. D. Idzerda met vrouw., Klaarwaterweg 71. M. J. J. P. Siemer, P. Pottcrlaan 8. M. D. Walker met gezin, Van Maarenstraat 13. W. Poot, Vliegkamp. M. W. Buts, Amersf.str. 3. H. v. Leeuwen met gezin, Sinnemaplein 14. J. J. v. Ark met ge zin, Van Weedestr. 7. W. v. Schoonhorst, Klaarwaterweg 31. W. Kraaij met gezin, W. Toplaan 2. J. M. Adan- van Schalk, Nieuwe- steeg 15. J. Krijnen, Klaarwaterweg 25. VERTROKKEN: M. E. Brans, van Vredehofstraat 2 naar Veendam, Boven Oosterdiep 13. J. Prins, van Koninginnelaan 26 naar Hengelo (O.) Celebesstr. 31. A. J. v. d. Pol met gezin, van Steenhofstr. 45a naar Zeist, Burg. Patijn- laan 66. K. Tenschert, van Vredehofstr. 3a naar Weenen. G. C. P. Geijs, van Heideweg 36 naar Zeist, Biltscheweg 16. M. Hagen- beuk, van Wieksl.weg O.Z. 21 naar A'foort, Utr.str. 19. A. Dekker, van Vredehofstr. 2 naar Flanville (Fr.). S. J. H. Jonker, van Kolonieweg 5 naar A'dam, Hoofdweg 151 III. Wed. P. Klingens, van Hellingweg 15 naar Hilversum, Asaliastr. 2a. P. Zijta, van Van Weedestr. 32 naar A'dam, Rozenstr. 2491. C. J. Verschuur, van Vosseveldlaan 6 naar A'dam, v. Hallstr. 61. H. Neeb, van Erica- weg 16 naar Veur, Veurschestr. 22a. C. v. d. Pol, van Smitsweg la naar Norg, Veen- huizen I. J. Buis, van Verl. Postweg 28 naar Valkenswaard, Hoogstr. 1. E. J. M. Brink- schults, van A. Paul.laan 8 naar Utrecht, J. Overdijkstr. 28. C. Plomp, van Nieuvveweg 97 naar Gouda, Fluweelensingel 37. VERHUISD: E. v. Schaik, van W. Pyrmontl. 17 naar v. Weedestr. 34a. C. v. Es, van Kerkstr. 35 naar

Soester Courant | 1929 | | pagina 1