woningbureau P. Mfili GEBRS. DE ROND. Dixiaansche Rijmen. Steenhofstraat 5, Te lef. 2045 PU ROL er op! Bouwkundig Bureau ARN. BROUWER Dagelijksche Expeditie op AMSTERDAM. Pieternel. Thomasvaer, je kan niet hebben, Dat het hier haast niet meer brandt; Branden was een variatie In 't befaamde Soesterland. Van commissies hier gesproken: 't Is reclame, tijdverdrijf; 't Slot is veelal naar bevinding: Weinig wol en veel gekijf. Turnen moest een ieder leeren, 't Is gezond voor lijf en ziel; 't Ideaal voor boerenjongens In hun bont-geruite kiel. Die nu op hun dertig jaren Scheef en krom gaan van het werk; Jammer van die stoere knapen Met hun corpus, ijzersterk. Lucht en licht kan mij bekoren, Straatlantarens overal; Laat ze schijnen in de nachten, Tot na afloop, van het bal. 't Stiefkind wordt zoo vaak vergeten, 't Stiefkind heeft het steeds gedaan. Hebt vertrouwen, Soesterbergers, Wakker kraait je fiere haan. Liefde voor het kind te preeken, Op zich zelf, een mooie daad; Maar ten koste van een ander, Wordt het een bedenk'lijk kwaad. 't Tempo der begrooting, Kan voor mij te snel niet gaan; Nauw'lijks goedgekeurd is d' eene Of met d' ander vangt men aan. Thamasvaer en Pieternel. Wij verdwijnen voor een jaartje, Maar we komen vast weerom, Of hier tusschen ons moest vallen Een granaat of Raadhuis-bom. Bij het station Soestdijk Werkt NIET VOOR EIGENBOUW, doch uitsluitend voor te koop of te huur opgegeven perceelen. VERKOOP VILLAS. LANDHUIZEN EN BOUWTERREINEN. Sluit verzekeringen op alle gebied, Brand, Inbraak. Storm, Ziekte, Ongevallen, Leven, Auto etc- etc. GRATIS opname van Verkoop en Verhuur in WONINGCOURANT. ZANGUITVOERING Dinsdag a.s., 28 Januari, zal in de con certzaal van het Hotel ,,'t Zwaantje", door de R.K. gemengde zangvereeniging een zang uitvoering worden gegeven. Er zullen ver schillende nummers ten gehoore worden ge bracht, w.o. de „Schone Blaue Donau". Een strijkje zal dien avond haar mede werking verleen en. E. H. B. O. Het bestuur der vereeniging E. H. B. O., afd. Soest, brengt ter kennis aan het publiek, dat de door haar afd. geplaatste verband- kisten uitstaan op de volgende adressen: Birktstraat 7, Torenstraat 14, Talmalaan 17, Praamgracht 5 en Beetslaan 78. '-feirfeh niec ar-ur rangen nju zmieimieer- dere kisten geplaatst kunnen worden. Ieder, die gewond is, kan door den houder van zoo'n kist verbonden worden, doch ter voorkoming van misverstand, wordt men er op opmerkzaam gemaakt, dat nooit ver- bandstof wordt meegegeven of verkocht, daar zulks door' het reglement niet is toe gestaan. J. D. ZWIEP, Commiss. v. h. materiaal. I WEL VERWARMING, MAAR GEEN WINTER Zondag jJ. is in de R.K. Kerk alhier, de verwarming aangeboden door de Parochia nen, in gebruik genomen. Men kon het goed merken, doch het was alleen jammer, dat het Zondag j.1. niet kouder was, dan had men er meer genoegen van gehad. DE OPSTANDIGE JEUGD IN ONEVEN WICHTIGE TIJDEN Over dit onderwerp sprak de heer J. Bolt uit Amersfoort voor het centrum Soest van de Ned. Afd. der Theos. Vereeniging. Spreker begon met de vraag te beantwoor den of er van een opstandige jeugd gespro ken kan worden. Sommigen beweren van niet, maar aan den anderen kant is er een groote groep menschen, die zeer over de jeugd klaagt, o.a. onderwijzers, ouders, op voeders, politie, enz. De tweede vraag, of de jeugd altijd op standig is geweest, wordt vervolgens be handeld en wordt de menschheid verdeeld in 4 tijdperken, n.1.: Kindsheid tot 7 jaar, tot de pubertiteit 13 jaar, rijpere jeugd 23 jaar, volwassen. Er is een zeer groot verschil tusschen het kind onder de pubertiteitsjaren en daar bo ven. Deze laatste is inderdaad een geheel ander wezen. In den laatsten tijd is er door de psychologie, een moderne wetenschap, een totale ommekeer in de opvoeding van het jonge kind gekomen. Beschouwde men vroeger het kind als een onvolwassen vol wassene en goot men het zooveel mogelijk in, de nieuwe opvoeding, daartegenover, tracht alles uit het kind te halen, wat er in is. In dit eerste tijdperk doet het kind niet anders dan zijn zintuigen ontwikkelen en hij gebruikt zijn lichaam om de wereld, waarin hij zich bevindt, te leeren kennen. Het heeft een zeer gering innerlijk leven, maar, een buitengewoon uiterlijk leven. Een zeer een voudig gevoelsleven, maar een zeer ontwik keld spierstelsel. Het kind is dus zeer een zijdig; maar het is zeer ongelooflijk wat het in die jaren leert door zijn eigen innerlijke kracht. Het is misdadig tegenover het jonge kind om er veel mee te praten; geen lange vertogen, maar slechts korte verboden. Het heeft een rustige, harmonische omgeving no'odiig voor zijn ontplooiing. In de tweede periode is het kind in zijn bloei en richt het zich niet langer naar bui ten, maar ook naar binnen. En nu begint zich het zieleleven, het gevoelsleven zich te ontwikkelen. Ook begint zich het liefdege voel te ontplooien: de liefde voor een held, een leeraar, enz. en het is absoluut niet noo- dig, dat dit zich uit tegenover de andere sekse. De verstandelijkheid neemt snel toe, het gaat zich meer onderscheiden en wordt daardoor kritiek. Op dezen leeftijd is zij dik wijls zonder mededoogen bij het uiten van haar kritiek. Deze jeugd is veelzijdig, hier door en door haar kritiek is zij moeilijk; dit iis altijd zoo geweest en zal altijd zoo blij ven. De jeugd is altijd opstandig geweest; want door de ontwaking van gevoel en ver stand komt zij in opstand tegen bestaande vormen en wetten. De jeugd vormt dan ook altijd de zuurdesem in de evolutie. Deze jeugd wil redeneeren en moet bevangen zijn in het probleem van goed en kwaad. Tijdens de pubertiteit hebben de ouders zeer weinig vat op haar kinderen en meestal zien wij, dat de leeraar een groote rol gaat spelen. Het is dan ook van groot belang, aan wien men zijn kinderen toevertrouwt. In deze tijden is de jeugd veel opstandi ger, omdat zij geen contact meer heeft met ouders en opvoeders, daar deze vastgeloo- pen zijn in hun verstandelijkheid. Zij zullen zich moeten herzien en zich meer vergees telijken. De jeugd is in deze periode onevenwich tig, omdat al de volgende factoren ineens in haar loskomen: verstandelijkheid, liefde, lichamelijke ontwikkeling, drang naar het schoone en goede, drang naar geslachtelijke omgang. Taine, een Fransche wijsgeer, heeft ge zegd, dat voor de menschelijke ontwikke ling 3 factoren van belang zijn: erfelijkheid, omgeving van geboorte en tijdperk van ge boorte. Het tegenwoordig tijdperk is het meest onevenwichtige, dat de geschiedenis ooit ge kend heeft; een crisistijd, zooals er nog nooit geweest is. Oorzaken hiervan zijn: sterke eenzijdige verstandelijkheid, zonderlinge eco nomische verhoudingen, voortschrijdende techniek, zooals nog nooit gekend is. Hier bij moet nog gevoegd worden, de sterke vrij heid die iedereen voelt, en waarvoor nog geen goede gemeenschap gevonden is. In dezen onevenwichtigen tijd komt de on evenwichtige jeugd en heeft het ontzagge lijk moeilijk. Gezag van buiten is verloren en daarvoor moet komen gezag van binnen. Dit is er nog niet en ziedaar het groote probleem. De jeugd gaat nu veel vroeger zijn eigen weg en kiest daardoor dikwijls verkeerd en vandaar de excessen. De toestanden zijn ver keerd en zoolang wij ouderen niet inzien, dat wij andere toestanden moeten scheppen, dat wij zelf moeten veranderen, zoolang zal de jeugd niet minder opstandig zijn. De ge meenschap kan alleen veranderen, indien de menschen Inzien, dat zij God in zich moe ten zoeken; hun eenheid met Hem en al len moeten beseffen; de broederschap moe ten beleven. Het woord is in de eerste plaats aan de ouders, zij moeten zich herzien; en in de tweede plaats aan de jongeren. Wij zien nu dat de jeugd waarschuwt voor de ouderen- Wij moeten evenwichtig worden. De school moet kunnen uitgroeien tot een gemeenr schap en moet niet alleen een leerstelling zijn. Wij moeten de school bouwen met de jeugd zelf. Wij moeten een nieuwe moraal hebben voor het huwelijks- en geslachtsle ven. Nieuwe moraal op politiek gebied; nieu we moraal voor oorlog en vrede. Laat ieder van ons beginnen met God in zich te zoeken; beginnen de Goddelijke ver mogens in zich te ontplooien, dan zal ook de gemeenschap zich vergeestelijken en zullen de tijden evenwichtig worden en de jeugd minder opstandig. verrichten, zoodat het Groene Kruis aan vullend werk verricht. Zij hoopt, dat het in de toekomst zoo ver zal komen, dat al dieze vereenigingen onder een banier zullen optrekken, n.1. „Door Allen, voor Allen". Spr. hoopt, dat na het aanschouwen velen zich als lid zullen opgeven. Daarop liep die 1850 M. film in 6 afd. en gaf allereerst een kijkje op de oprichters, de H.H. Ds. J. Fleisseker en Dr. W. Pool man. Deze Haghe.film Iaat ons zien, hoe de behandeling van gewonden, zieken, kin deren en ouden van dagen was voor de op richting van het Wlt-geele en Groene Kruis en hoe die behandeling, de verzorging en voorkomen van besmetting, verwaarloozing e.d. daar thans meters boven uitsteken. Smakelijk werd gelachen om de baker- periode uit vroeger dagen, waarna 'de hup- sche kraamverpleegster daarvoor in d eplaats treedt. De verschillende afd., waarmede het Groene Kruis zich bezighoudt, werden ach tereenvolgens op het doek gefilmd, als: kraamverzorging, zieken oppassen, huishou den in orde houden tijdens de ziekte; T.B.C- verpleging, moeder- en bakercursussen, het diverse materiaal, de magazijnen en, zieken huizen, etc., te veel om op te noempn. ren. Uit dit alles bleek, dat het Groejie Kruis opvoedend werkt. Reeds een derde deel der bevolking is lid van deze belangrijke tak van arbeid op hygiënisch gebiièd. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest Van de nummers door de heeren uitge. voerd, voldeden ons het best „De Vesper", Ecce Quomode Moritur en Bruidsvaart in Hardanger; van de nummers door de dames gegeven: Gebed, Lentezang en Het Russi sche Vesperkoor. Medewerking werd nog verleend door de heeren J. Lagernaat en M. Jansen, aan wien als solisten op clarinet en bugel een uit bundig succes ten deel vielen. Beide heeren gaven blijk hun instrument volkomen te be- heerschen. Aan Mej. v. d. Broek, die op de piano zoowel de koren als de solisten begeleidde, werden bloemen aangeboden, welke zeer zeker verdiend waren. Alles bijeen een mooie avond. Een succes voor „Apollo", „Euphonia", directeur en medewerkenden. HET ZWAKKE GESLACHT? Een inwoonster onzer gemeente had de vriendelijkheid haar liefhebbende echtgenoot met een mes aan te vallen en hem daarna op straat te zetten. De beroemde pianiste Else Blatt, dip Woensdag 22 Januari j.1. in het Concertgebouw te Amsterdam is opgetreden. Ten gehoore werden gebracht werken van Beethoven, De bussy, Prokofiëff en Brahms. ALLE INLICHTINGEN TE BEKOMEN ARCHITECT NABIJ STATION SOESTDIJK. RIJKSTELEFOONDIENST Nieuwe aansluitingen 2221 W. F. Selderbeek, Van Weedestraat 5a, Soest. 2324 Stationskoffiehuis, J- Duprée, Toren- straat 6, Soest. 2325 A. van Eunen, Oranjelaan 3, Soestdijk. 2190 J. de Bruin, Electr. Drukkerij, Boek en Papierh., F. C. Kuijperstraat 6, Soestdijk. 19 W. J. de Roo Zuster, gedipl. particu lier verpl., Faas Eliaslaan 4a, Baarn. 559 A. Eijlers, Ferd. Huycklaan 32, Baarn. 436 W. J. Heyenbroek, Torenlaan No. 10, Baarn. 560 Gem-bestuur en Gem. Inst. Zieken barak, Sparrenlaan, Baarn. 407 Mevr. A. W. Fabius v. Tienhoven, Emmalaan 13, Baarn. 31 L. J. Hoksbergen, Vleeschhouwer en Varkensslagerij, Nijverh.str. 1, Baarn. ZANG- EN MUZIEKCONCOURS Naar wij uit goede bron vernemen, zal dit jaar door 't Soesterbergsch gemengd koor een zang- en muziekconcours georganiseerd worden, waarvan de Hoogwelgeboren Heer Jhr. van Holten tot Echten beschermheer zal zijn. Het concours zal op de Buitenplaats van dezen gehouden worden, welke buiten plaats gelegen is aan den Amersf.straatweg. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de navolgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen bij de po litie: damestaschje met inhoud, geldstuk (gul den), 3 belastingmerken, wandelstok en een bankbiljet van f10. EEN MUIS MET EEN STAART Eenige jongelui, komende van het bal-mas- qué, hebben de aardigheid gehad een hek werk van den tuin van Mevr. Wed. S. op de Burgem. Grothestraat op grove wijze te vernielen. De daders, eenige personen uit Amersfoort, werden door de politie opge spoord. Dat aan dit muisje nog een staartje groeit is zeker. ONTVREEMD Van een rijwiel, dat door Mej. A. in een tuin aan de Wijnand Toplaan even onbeheerd was gelaten, bleek, bij terugkomst van ge noemde dame, de reflector der electrische lantaarn te zijn ontvreemd. Waar een en ander in de laatste tijden veelvuldig voorkomt, zal de politie een streng onderzoek instellen. GROENE KRUIS-FILM Ten einde meerderen in de gelegenheid te stellen het groote werk van het Groene Kruis meer van nabij te beschouwen, werd Dinsdagavond de Z..H. Groene Kruis-film afgedraaid in „Religie en Kunst". De opkomst had beter kunnen zijn. De voorstelling werd o.m. bijgewoond door den heer Burgemeester. Mevrouw Droste Wilmans opende de bij eenkomst en wees er op, dat zeer vele vereenigingen hier ter plaatse hetzelfde werk ONTVREEMD Bij de politie alhier werd aangifte gedaan, dat uit een wagon, staande op het stations emplacement Soestduinen; kolen waren ont vreemd. De politie stelt een onderzoek PROCESVERBAAL; Wegens overtreding der arbendl^t' werd tegen verschillende inwoners procesverbaal opgemaakt. BAL-MASQUE Naar wij vernemen zal het reeds eerder aangekondigde bal-masqué in Hotel „Bosch en Duin", Donderdag 6 Februari a.s. plaats hebben. Een groot aantal fraaie prijzen zijn voor dit doel beschikbaar gesteld. Een belangrijke nieuwigheid voor Soest zal dien avond zijn de electrische zaalversie ring a la Mont-Martre. Men zie de advertentie in ons volgend nummer. RECTIFICATIE In de advertentie van den Heer Venema, F. C. Kuijperstraat, namen wij vorige week op, dat in genoemde zaak nog eenige eigenge maakte werkjassen tegen spotprijzen in voorraad waren. De lezers, wetende, dat ge noemde zaak niet in werkjassen handel drijft, zullen hebben begrepen, dat dit moest zijn winterjassen. GEM. ARBEIDSBEURS Tot en met 22 Januari werden in de Gem. Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 179 wer- keloozen, verdeeld als volgt: 26 Metselaars, 31 Opperlieden, 45 Grond- arbeiders, 31 losse Arbeiders, 14 Schilders, 1 Wever, 10 Timmerlieden, 2 Chauffeurs, 1 Stoker, 2 Machinisten, 9 Landarbeiders, 2 Stucadoors, 1 Onderwijzeres v. maatsch. werk, 1 Machine-monteur, 1 Verwarmings monteur, 1 Betonwerker, 1 Werkster. OPGESPOORD Door de rijzks- en gemeente-politie wer den dezer dagen opgespoord de personen, die hun vernielzucht hadden gekoeld op en kele jonge boomen aan de Nieuwesteegj Het bleken te zijn eenige jeugdige personen uit Baarn, tegen wien procesverbaal werd opgemaakt. FEESTAVOND V.V. SOESTERBERG OP Vrijdag 31 Jan. 1930 zal door de voet balvereniging „Soesterberg" een Soiree-amusant gegeven worden in de concertzaal van Hotel 't Zwaantje te Soesterberg. Door medewerking van den bekenden humorist Bart Elferink en de dames Greta Garganie en Sonja Stiens, bene vens een uttstekend Jazz-Bandensemble belooft deze feestavond een schitterend succes te wor den voor de V.V. Soesterberg. VEREEN, v. VRIJZ. GODSDIENSTIG EN Naar wij vernemen zal op Zondag 26 Janu ari a.s.. des voorm. te 10,30 uur, voor de Ver eeniging van Vrijz. Godsdienstigen in het ge bouw Religie en Kunst een spreekbeurt vervuld worden door den Hooggeb Heer Pro f R. Ca- simir te s Gravenhage. Als onderwerp is geko zen De Bron der Jeugd. Men zal zich herinne ren, dat op 31 Dedember j.1. de oudejaarsrede, uitgesproken door genoemden redenaar, per radio werd uitgezonden. De dienst zal worden opgeluisterd door solo zang van Mevrouw Kleijn van Willigen te Baarn. APOLLO De uitvoering, Donderdagavond door de mannen-zangvereeniging „Apollo" gegeven, is een succes geworden. Hoewel de uitvoering door „Apollo" werd gegeven, verleende ook de dames zangvereen. „Euphonia" haar medewerking, hetgeen een aangename afwisseling gaf. Zoowel door de heeren als de dames, werd een volledig pro gramma ten gehoore gebracht. De man wist niet beter te doen dan de hulp van de sterke arm in te roepen (blijk baar had hij ze zelf niet). Door de hulp van eerstgenoemde arm, of beter gezegd de politie, werd den held we derom toegang tot zijn woning verschaft. Waar de politie al niet goed voor Is. - --- IN DE BUITENLUCHT Naast bovengenoemd geval werd nog een tweede ongeveer gelijk geval behandeld. Een gezinshoofd kwam bij de politie on derdak verzoeken, omdat hij door vrouw en zoon vanuit de binnen- in de buitenlucht was gezet. Iets, wat in dezen tijd, in den nacht, nu heusch niet meevalt. Verzoeker was echter aan een verkeerd adres. Aan in woners wordt een dergelijk verblijf niet ver leend- iets, wat' intusschen nu niet erg vriendelijk is, als men er aan denkt, dat een niet-inwoner aan dit gratis logies niet mede- betaalt en elk inwoner, door middel zijner belastingpenningen, wel. Ook hier was het de politie, die als vredesengel tusschen de partijen in binnen- en buitenlucht moest optreden. WIT-GEEL KRUIS Naar men ons mededeelt is op de statuten van de afdeeling Soest van de NederJ. Ver. „Wat-geel Kruis" de Bisschoppelijke goed keuring verleend. Tevens kan worden gemeld, dat tot gees telijk adviseur dezer plaatselijke vereeniging is benoemd de ZeerEerw. Heer J. Mölder, pastoor der R.K. kerk op Nieuwerhoek. BEVOLKINGSREGISTER Het gemeentebestuur herinnert de ingeze tenen aan hun verplichting om steeds tijdig ter gemeentesecretarie aangifte te doen voor het bevolkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan: le. wanneer men de gemeente gaat ver laten; alsdan moet een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter secretarie der gemeente en mee genomen naai- de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk bin nen twee weken te worden ingeleverd; 2e. wanneer men zich in de gemeente ves tigt; alsdan moet men overleggen een ge tuigschrift van woonplaatsverandering (ver huisbiljet), afgegeven in de vorige woon plaats; 3e. wanneer men binnen de gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht uiterlijk binnen twee weken aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienst- en werkboden. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. UIT DEN OMTREK NOG MEER OUDE FOTO'S VAN BAARN Dank zij de buitengewone medewerking van vele ingezetenen uit alle standen, ben ik thans bezig de laatste hand te leggen aan een bundel, waarin ik omstreeks 100 oude foto's van Baarn voor ons gemeente-archief mocht 'verzamelen. De milde gevers heb ik reeds vroeger dankbaar opgenoemd; ook heb ik hun namen bij elke foto in dit album vermeld. En zie het nieuwe jaar brengt mij weer een nieuwen oogst, zoodat ik aan een twee den bundel kan gaan denken. Zoo ontving ik van den heer A. A. A. Snel, villa „Delta", aan den Eemnesserweg hoek Zandvoortweg, een foto van deze woning, toen het nog het oude Tolhuis was, dat op 22 Maart 1849 werd opgeheven en daarna geheel verbouwd. De heer H. J. den Boer, uitgever, ver blijdde mij met een map van 10 artistieke reproducties, naar oude teekeningen van 1840 o.a.: 't Hotel „Central" (een zeer eenvoudig gebouw, toen tevens gemeentehuis); Rust hoek; de Brink, met de oude pastorie; Lo gement Groeneveld; Logement Ubbink (thans 't verbouwde Hotel Trier); de Brink 1750; Peking in 1802, enz. De heer Chr. Walter schonk mij een groote foto van de oude Dameskostschool onder mej. Steringh Kuijper (plm. 1880); de jongedames zitten allen voor 't huis. De heer Adr. Veenendaal te Amersfoort (kleinzoon van 't eerste hoofd der school met den Bijbel, alhier), verheugde mij met allerlei oude prentbriefkaarten van verdwe nen gebouwen of van zulke, die een andere bestemming hebben gekregen, o.a. de vroe gere „Oorsprong"; 't gebouw Weteringstr. enz. De heer J. v. d. Brink stond mij eenige Baarnsche typen af, benevens een groote foto van het congres voor V.V.V. alhier en een groot portret van Dr. Muijsken. Bijzonder werd mijn verzameling verrijkt door de mildheid van Mevr. Stoker—van der Flier. Ik ontving o.a. een albumpje van 1886 met oude foto's van Baarn, waarvan ik slechts één exemplaar ken, n.1. in 't Museum Flehite te Amersfoort; een tweede albumpje is iets later uitgegeven. Verder o.a. een foto van de eerepoort (ontwerp A. v. d. Helder), die Baarn in 1886 oprichtte bij de eerste inkomst van Koning Willem III met gemalin en prinses; allerlei oude gezichten op Baarn, zelfs de Laanstraat „onder water" in 1908; groote prachtfoto van den watersnood in 1916 aan de overzijde der Eem, door haar zelf, trots den hevigen storm, genomen; een oud schilderstuk (plm. 1830) van 't „Buur huis", aan den J3aarnschen Dijk, waar de familie Van der Hoek van afkomstig is en het reeds in 1750 aankocht; bovendien wordt 't mij vergund van eenige belangrijke schil derstukken van Baarnsche gezichten uit om streeks 1870 a 1880 van den artistieken A. v. d. Helder fotografische reproducties te nemen, o.a. een gezicht op het Zwitsersche huis aan den Dalweg, toen er langs den Ver lengden Dahveg rechts nog koren verbouwd werd. Ik behoef zeker niet te zeggen, hoe ik die algemeene medewerking onzer ingezetenen op prijs stel. Ik houd mij verder beleefd aanbevolen, al is het maar één exemplaar, want vele kleintjes maken een groote. Nadat ik dit geschreven had, bericht mij de heer M. Kosters, onze oudste Baarnsche fotograaf, dat hij nog vele opnamen van 't vroegere Baarn bezit, waarmee hij mij gaar ne van dienst wil zijn. Ik behoef zeker niet te zeggen, dat ik dit welwillend aanbod, met twee handen aanneem (meer heb ik er niet). Zoo bezit hij o.a. nog de negatieven van 't album met foto's uit Baarn, dat indertijd aan dr. D. Voorthuijsen op den dag zijner 40-jarige echtvereeniging (volgens mijn aan- teekeningen op 13 Mei 1891) namens de Baarnsche ingezetenen werd aangeboden. T. PLUIM. INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. TRIP-TRAP (Een eenigszins late St Nicolaas- impressie. "Vrij naar J. P. Kruseman.) Trip trap, trip trap, Dat is vast een paardenstap, Klik klak, klik klak, Klinkt het in m'n speciezak, SiüterklacCsjt, lic-vc man,' Gooi er in maar wat je kan. Ping poog, ping pong, Ik ga over ieder's tong, Krik krak, krik krak, Maar ik heb aan alles lak, 'k Vind alleen in geld geluk, Daarom ben 'k op duiten tuk. Klop klap, klop klap, 't Geld dat klinkt bij ied'ren stap, Tik tak, tik tak, 't Rinkelt zalig in m'n zak, Ook als je overigens niets bent, Met veel geld ben je een vent. Klis klos, klis klos, Ik ben toch zoo'n slimme vos, Klos klis, klos klis, Die niet gauw te vangen Is, Zoo met een millioen of zeven, Doe je wat je wilt in 't leven. Ping pang, ping pang, Nooit was ik voor iemand bang, Pang ping, pang ping, Geweten is een lastig ding, Wie zonder geweten kan, Heeft beslist gemak ervan. Klik klak, khk klak, Klinkt het steeds nog op 'het dak, Stip stap, stip stap, Ook al zit ik nimmer krap, Sinterklaasje schok maar 'an, Daar 'k nog méér gebruiken kan. A. S. o VAN AUTO'S EN ZUIGELINGEN De collecte tot aanschaffing van een zie kenauto, dezer dagen in de gemeente ge houden, zal zeer zeker bij ieder weldenkend mensch steun vinden. Echter, bij het aan schouwen der dezer dagen alhier vertoonde Groene Kruis Film, waarbij o.m. de uitste kend geoutilleerde ziekentransportdienst van het Groene Kruis op het doek kwam, zal menigeen zich afgevraagd hebben: als we zooiets hier ook hadden, was die dure zie kenauto niet noodig. Daarom zij dezerzijds vermeld, dat de Provinciale Utrechtsche Ver eeniging „Het Groene Kruis" een speciale overeenkomst heeft gesloten met de Emma- kliniek en G. G. Dienst te Utrecht, de firma Nefkens te Amersfoort, de firma van Amers foort te Laren en N. vau Os te Doorn, waar op telefonische aanvrage onmiddellijk een moderne ziekenauto (Cadillac of Chevrolet) met voor G. K. leden gereduceerd tarief ge reed staat. Onder deze omstandigheden mag zeker de vraag gedaan worden of het zoo moeizaam voor de auto bijeengebrachte geld niet een voor de volksgezondheid nuttiger bestemming kon vinden. Men mag toch zeker wel aannemen, dat het bestaan dezer organi satie den heeren Doctoren uit hun practijk bekend was en dan wekt het zeer zeker be vreemding, dat de heeren het manifest tot aanbeveling dezer collecte allen met vollen naam onderteekenen. Indien de initiatief neemster de Vereeniging E.H.B.O. zich eerst eens -in verbinding had gesteld met hare zusterorganisatie het Groene Kruis (onder welks embleem zij eigenlijk behoort) ware deze zaak wellicht anders en met ge- inger economische krachtverspilling aange vat. log iets anders. In zijn Nieuwjaars-pre- dicatie deed Pastoor Vossenaar de ontstellende mededeelingen over het hooge percentage der zuigelingensterfte -in deze gemeente, al thans in zijn parochie, wat Z.E. terecht ken schetste als een zeer ernstig euvel, waarte gen noodzakelijk iets gedaan moet worden. In dit verband moge ondergeteekende on der de aandacht brengen, dat verleden jaar op initiatief van het Groene Kruis 'n moeder- cursus, houdende deskundige voorlichting over zuigelingen-verzorging werd gegeven, welke echter door minimale belangstelling nauwelijks ten einde kon gebracht worden. Op verzoek van deelneemsters uit „Soestdijk" werd de cursus verplaatst van het lokaal van Verschoor naar Okhuysen, waar echter nu op hun beurt 'de Hartianen niet wenschen te komen, zoodat een compromis voor het Be stuur al heel moeilijk was. Hoe broodnoodig echter voorlichting op dit gebied is, moge blijken uit voormelde mededeeling van Pas toor Vossenaar, die daarbij de heeren medici stellig aan zijn zijde zal hebben. Het Bestuur van het G. K. is gaarna bereid deze zaak opnieuw ter hand te nemen; échter verlangt de doceerende zuster, die daartoe geheel belangeloos telkens uit Utrecht overkomt, dat minstens 20 deelneemsters zich verbinden den cursus tot het einde toe te volgen. De kos ten zijn minimaal of geheel nihil. Het laatste schijnt tegenwoordig voor alles noodzake lijk. Mr. F. C. TERLINGEN, Secretaris G. K. Bes te Ik.: Amsterdam, Singel 307, Tel. 34522. Soest: Nieuwstr. 36, Birktstr. 10, Tel. 2240. KERKBERICHTEN Zondag 26 Januari. SOEST NED. HERV. KERK Kerkgebouw. Voorm. 10 uur Ds. J. Ch. W. Kruishoop. Openbare Geloofsbelijdenis, 's Avonds 6 uur geen dienst. Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur Ds. Gerth, van Wijk. Voorber. H. Avondmaal. Nam. 6 uur Ds. J. Ch. W. Kruishoop. ROOMSCH KATHOLIEKE KERK Parochie St. Petrus en Paulus. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl. Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. R. E. van Arkel, van Utrecht. Donderdagavond 7.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. R. E. van Arkel, van Utrecht. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. Dinsdag 28 Januari, 's avonds 7 uur, Ds. W. Bijleveld, van Haarlem. VEREEN, v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Prof. R. Casimir, van 's Gravenhage. Onderwerp: „De Bron der Jeugd". Solozang Mevrouw A. E. Kleijn van Willigen, uit Baarn. SOESTERBERG NED. HERV. KERK 2—3 uur nam. Zondagschool in 't wijkge- bouw, voor kinderen van 613 jaar. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. Dinsdagavond 8.15 uur Bijbellezing. HUIS TER HEIDE Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. 's Avonds 6 uur geen dienst. BAARN NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. A. C. Diederiks, van Hilversum. 's Avonds 6 uur Ds. Bouthoorn, v. Putten- Bediening van het H. Avondmaal'. JEUGDDIENST Geb. v. Chr. Belangen, LeestraatParkstraat. Woensdag 29 Januari, 's avonds 7 uur, Ds. Adriani, Bijbellezing (Reizen v. Paulus)- VEREENIGING „CALVIJN" Tromplaan. Voorm .10 uur candidaat Uitman, varr Zeist. GEREFORMEERDE KERK Oude Utrechtscheweg. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. J. G. Meijnen. GEREF. KERK IN H.V. Korte Schoolstraat. Voorm. 10 uur Ds. C. Vermaat. Namiddag 5 uur Ds. C. Vermaat. CHR. GEREFORMEERDE KERK Nassaulaan. Voorm. 10 uuur Ds. J. de Bruin. Nam. 6 uur Ds. J. de Bruin. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. J. de Bruin. ROOMSCH KATHOLIEKE KERK Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. NED. PROTESTANTENBOND Kampstraat. Geen opgave. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63b Voorm. 10.30 uur Ds. A. Keuter, van Den aag. NED. LUTG. GENOOTSCHAP Aula Lyceum. Voorm. 10.30 uur Ds. P. Stegenga Azn., van Amsterdam. 12 Uur Zondagsschool. BAARNSCHE EVANGELISATIE Borneostraat 1. Geen opgave. LEGER DES HEILS De Wetstraat 25. Voorm. 7 uur bidstond. Voorm. 10 uur heiligingsdienst. Nam. 3.30 uur openluchtmeeting aan de Groote Kom. (Bij ongunstig weer in ons gebouw). 's Avonds 8 uur heilsbijeeenkomst. Verder iederen avond te 8 uur en Donder dagmiddag te 3 uur een heiligingsdienst in verband met den nationale winter-veldtocht. Verschillende sprekers zullen optreden.

Soester Courant | 1930 | | pagina 2