lei Begrafenisondernemlno „SOEST" N Ifc. PI VENEMA U MIJN KA topffej T.O.G. Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraaf 35, Telefoon 2181 Laatste week PALTHE. Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Fijnere soorten Gebak - Amandel- en Boterkoekjes J. Arend Wiersma ST00MWASSCHERIJ1 „DE KOLK" EEN GOED ADRES VOOR UW WASCH. juist U del DE EERSTE G00ISCHE HULPBANK Harde Baard 9e Jaargang* No. 6 Gegarandeerde oplaag 3COO exemplari Vrijdag 31 Januari 1930 DE 2E5IQ2 COUCAMT Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per iij 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DB VEN'S BoekhMióe), Baarn nC.1 VAN DAM, Rademakeratr. 15, Soeaterberg ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Eflce regel meer 15 cent Advertenties tussehen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Bedragen, niet voor deze rubrli actueele (niet pit ONZE RIJMKRONIEK grooter dan 48 en niet kleli :k worden Ingezonden. Bl| opt mtselijke) gedlcl i (2,50. dan 36 regels, mogen (Nadruk verboden) ZOUDEN ER ZOO ZIJN? Ter dood veroordeeld, luidde het vonnis, Van de machtige rechterschaar, De bewijzen zijn overtuigend, Dus opgehangen moet hij maar. Vreeselijk heeft hij misdreven, Zijn straf is z'n verdiende loon, Hij is een gevaar voor het samenleven, Een heel slecht voorbeeld voor zijn zoon. Doch het ergste van dat alles, is dat hij niet bekennen wil, Dat hij de misdaad heeft bedreven, Wat men hem vraagt, de boef zwijgt stil. Eindelijk is het uur gekomen, Waarop hij wordt terecht gesteld, Afscheid heeft hij reeds genomen, En de beul is reeds besteld, Stil denkt hij nog aan zijn kinderen, En aan zijn geliefde vrouw, Die hij in dit aardsche tranendal, Nu niet meer ontmoeten zou. Arme vrouw en arme kinderen, Hoe zou het zonder hem nu gaan, Nu zal hij hen niet meer hinderen, Het is nu uit met zijn bestaan. En slechts vijf minuten later, Na een vreeselijke zucht, Wordt hij gevonnisd en hij spartelt, Met zijn beenen in de lucht. Doodsangst leest men uit zijn blikken, En iedereen heeft medelij, Want dit toch is het eind van alles, Hierna is aardsche zorg voorbij. Doch eensklaps maakt hij met zijn armen.. Een duidelijk protestgebaar, Misschien wil hij nog wel bekennen, En vliegensvlug haalt men een schaar. aToen hij bevrijd van zijn nauwe stropje, Weer veilig op de steenen stond, Keek hij met verdwaasde blikken, Eerst eventjes den kring in 't rond, Daarna vroeg hij een glas water, En zegt terwijl hij moeilijk slikt: Hè, dat doet je goed zoo'n glaasje, Want daar was ik haast gestikt". Bronchitis en Kinkhoest Siroop erfiesch lo'a OnboriS per doos 60ct □Ij Apotb co Drogl foort—Utrecht. Van Zeist: Langs de Rademakerstraat en den Verl. Schoolweg naar het keuringslokaal. Van Amersfoort: Langs de Amersfoortsche- straat, de Rademakerstraat en den Verlengde Schoolweg naar het keuringslokaal. o Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat gelegenheid tot koste- looze inenting zal worden gegeven op: Dinsdag, 4 Februari 1930, des nam. te 3 uur 30, in de openbare lagere school te Soesterberg; Dinsdag, 4 Februari 1930, des nam. 3 uur, in de openbare lagere school aan de Middel- wijkstraat; Woensdag, 5 Februari 1930, des nam. 3 uur in de openbare lagere school aan de Beetzlaan; Woensdag, 5 Februari 1930, des nam. 4 uur in de Chr. lagere school met den Bijbel aan de Schoolstraat (Hees), en dat gelegen heid tot het doen nazien der inentingen zal worden gegeven een week later, op dezelfde plaatsen, dagen en tijdstippen. De ouders worden er aan herinnerd hunne trouwboekjes of de geboortebewijzen der in te enten kinderen mede te brengen. Voorts verdient het aanbeveling de armen der kinderen vóóraf goed met water en zeep te wasschen. van de 4A01 korting tot |0 8 Febr. bij F.C.Kuijperstraat 10, Telefoon 2169 INGEZONDEN STUKKEN OFF1CJEE' Er 2EKEWCMAKJMGEN Burgemeester en Wethouders van Soest; overwegende, dat door hen ingevolge ar tikel 39 van de verordening op den Keurings dienst van vee en vleesch in de gemeente Soest, vastgesteld door den Raad dezer ge meente, op 16 December 1929 en goedge keurd door de Gedeputeerde Staten van Utrecht, op 30 December 1929, het tijdstip moet worden vastgesteld waarop deze ver ordening in werking zal treden; Besluiten De verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeente Soest, vastge steld door den Raad dezer gemeente, op 16 December 1929, goedgekeurd door de Ge deputeerde Staten van Utrecht, op 30 Decem ber 1929, in werking te treden op 8 Febr '30. o Burgemeester en Wethouders van Soest; overwegende, dat door hen maatregelen moeten worden genomen, ter richtige uit voering van de door* den Raad der gemeen te, d.d. 16 December 1929 vastgestelde ver ordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch; Besluiten: I. D euren waarop de bureelen van den Keuringsdienst van vee en vleesch zullen zijn geopend en waarop ingevoerd wordend vleesch en vleeschwaren zullen kunnen wor den gekeurd, vast te stellen als volgt: a. voor het gedeelte der gemeente Soest, gelegen ten Noorden van den spoorweg Amersfoort—Utrecht op werkdagen van des voormiddags 9 tot 10 uur en des nam. van 1.302.30 uur, met uitzondering van den Zaterdagmiddag; b. voor het gedeelte der gemeente Soest, gelegen ten Zuiden van genoemden spoor weg: van des voorm. 11.30 tot 's middags 12 uur; II. De uren waarop aan de Centr. Slacht plaats te Soest zal worden gekeurd, te be palen als volgt: op werkdagen van des na middags 1.30—6 uur, met uitzondering van den Zaterdag; III. De uren waarop de keuring, ais be doeld in art. 6, art. 7 2e Lid en art. 8 2e lid der verordening zal kunnen geschieden, te bepalen als volgt: des Maandags, Dinsdags. Donderdags, Vrijdags en Zaterdags, van des voorm. 8.309, van 1011.30 en des Woens. dags van des voorm. 8.309, van 1011.30 en des nam. van 2.306 uur; IV. de wegen, waarlangs vleesch vleeschwaren alleen de gemeente Soest zul len mogen worden ingevoerd, vast te stellen als volgt: a. voor het gedeelte der gemeente Soest, gelegen ten Noorden van den spoorweg AmersfoortUtrecht Van Amersfoort: Langs de Birktstraat, de Kerkstraat, de Lemstraat en den Lange Brink- weg naar het keuringslokaal. Van Baarn: Langs de Nieuwesteeg, dep Korte Brinkweg, den Lange Brinkweg, naar het keunngslokaal. Van Maartensdijk: Langs de Utrechtsche- straat, den Eikenhorstweg, de Koninginnie- laan, de Burgemeester Grothestraat, den Korte Brinkweg en den Lange Brinkweg, naar het keuringslokaaL Van Zeist: Langs de Rademakerstr. of de Kampstraat, de Banningstraat, de Soester- bergschestr., de Kerkstraat, de Eemstraat en den Lange Brinkweg, naar het keuringslo kaal; b. voor het gedeelte der gemeente Soest, gelegen ten Zuiden van den spoorweg Amers. OVER AUTO'S EN ZUIGELINGEN Onder bovenstaand opschrift kwam ver leden week in Uw blad een stukje voor, on derteekend door den Heer Mr. Terlingen, als secretaris van het Groene Kruis, waarover ik eenige opmerkingen wensch te maken. Allereerst betreur ik de plaatsing van bo venbedoeld ingezonden stuk, hetwelk den in druk maakt tot doel te hebben, het succes, hetwelk die vereeniging E.H.B.O. bij hare in. zameling voor de ziekenauto heeft, zooveel mogelijk te verhinderen. Wat de zaak zelf aangaat, het volgende: le. Het is zeker aan mijne collega's en TEL. 2232 VELE MALEN BEKROOND Aanbevelend, F. H. EUWE TORENSTRAAT No. 8 SOEST TELEFOON No. 2086 Eerste aanspreker: W. VAN DIERMEN, TALvlALAAN No. 17 TELEFOON 2290. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. rublek betreffende, ihout. Dlr. Landbouv antwoord loalulten. uonco worden gezonden aan den ichool. Montfoort. Postzegel groot (Nadruk verboden.) Bemesting van kamerplanten. Frou-fron. Mnrr: Dnt- 1 Z'C. >oei 1 dal een- pla Kamerplanten worden geplant in aarde. De wortels groeien daar geheel door heen, vooral naar den buitenkant van den pot, omdat daar de meeste lucht aanwezig is. Daar de aarde voor een zeer goot deel bestaat uit bladaarde en andere organische stoffen, zal deze grootendeels vergaan en door de planten worden opgenomen. Wij vinden dan ook bij planten, die langen tijd in denzelfden pot gestaan hebben, behalve veel wortels, bijna geen aarde meer. Geeft deze aarde nu genoeg voedsel? Neen, Misschien wel geruim en tij d, maar dan al leen bij aarde, die werkelijk voedzaam was. Bloemisten en tuinders hebben wel van die voedzame aarde, vergane blad- en andere plantenresten, vaak omgezet en vermengd met beer of dierlijken mest. Wat de particulieren voor aarde gebrui ken is meestal niet veel meer dan een losse grond, die, wat voedsel betreft, meest ge ring bedeeld is. Bovendien weten de bloe misten met vloeimest (koemest en water), hun planten heel wat voedsel toe te dienen en er zijn ook vele liefhebbers, die dat doen. Weer anderen gebruiken hiervoor fijngewre ven koeplakken of aftreksel van schapen- mest. Maar een zeer groot deel mest nooit ot te nimmer. Den laatsten tijd is de kunstmest ook bij het mesten van bloemen en kamerplanten in gebruik genomen. En dat gaat zeer goed, als men maar oordeelkundig deze stoffen gebruikt. Want aan het mesten van kamer planten zijn groote gevaren verbonden. Waarom? Wel, in den vollen grond loopt het zoo'n vaart niet, de planten hebben daar veelal een zeer uitgebreid wortelstelsel, ter wijl *de meststoffen, die toegediend worden bekend, dat wij in Utrecht en Amers foort eventueel een ziekenauto kunnen ont-1 z'ch over een groot oppervlak verdeelen. En bieden. De meeste gevallen van ziekenvervoer 1 dat is een voordeel. Want er bestaat geen zijn echter zeer dringend; wanneer de zieken-1 plant, die een sterke oplossing verdragen auto niiet onmiddl A in menig geval vl noodlottig worde1 Amersfoort (ook Eemland zou me verwachten, dat wij hem hier no Daar komt nc niet kan telefone kan ontbieden. 2e. De oude ziekenauto hebben wij in het afgeloopen jaar heel wat keeren moeten gebruiken; het Fordje heeft nog een respec tabel aantal kilometers afgelegd. De meeste patiënten geven echter tegen woordig nog de voorkeur aan het vervoer met een ruime personen-auto, boven onze tegenwoordige ziekenauto; in zoo'n perso nen-auto wordt dan een plank gelegd en deze daardoor zoo'n beetje geschikt gemaakt om een zieke te kunnen transporteeren. Boven dien is het te verwachten, dat onze moderne ziekenauto ook door de inwoners van Baarn zal worden gebruikt. 3e. Wij hebben -de sympathie van ons Gemeentebestuur en de toezegging, dat de gemeente zal steunen in de aanschaffings- kosten, door een bergplaats ervoor beschik baar te stellen, door aan den gemeente-chauf feur het onderhoud en het rijden van de zie kenauto op te dragen. De ziekenauto is zeer noodig en zal onze collecte tot aanschaffing ervan zeer zeker (zooals Mr. Terlingen in zijn aanhef schrijft) bij ieder weldenkend mensch steun vinden. Wat het tweede punt betreft het volgende: Onze gemeente mag zich verheugen in een betrekkelijk laag percentage der zuige lingensterfte. Ik lees in de statistiek, gepu bliceerd door den „Nederl. Bond tot bescher ming van Zuigelingen", dat Soest in de jaren 19241928 een zuigelingensterfte heeft ge had van 5.19 pCt. Waar de gemiddelde zui gelingen-sterfte in geheel Nederland in dat tijdvak 5.82 pCt. was, is het cijfer voor Soest derhalve vrij gunstig. Hoe kan dit cijfer nog meer dalen? le. Verbetering van woning- en van so ciale toestanden. 2e. Oprichting in alle plaatsen van consul- tatie-bureaux voor zuigelingen. De leiding van dergelijke bureaux berust bij artsen. 3e. Het geven van moedercursussen door een verpleegster, waarin den moeders on derwijs wordt gegeven, hoe een zuigeling te behandelen en te verzorgen. Ik kan dan ook het volgen van deze cursussen (al is het een zwak middel in den strijd tegen de zuigelingen-sterfte) ten zeerste aanbevelen. Dankend voor de mij verleende plaatsruim te, J. H. A. RUPERT, Arts. Voorzitter E.H.B.O. mjelfs niet in den vollen grond. De land ■Érs weten wel, dat gieren bij vochtig ^succes geeft, maar bij droog weer of llnnlmrin'n IJlnll0»'"1 »ron,J al spoedig beschadiging IIKI HnlIK S (16 nl t brengt> die met den naam „verbran- VIII IIUUU WUHvordt aangeduid. Wat is dit verbranden Parijsche Wafels per ons 25jk? De bodemoplossing was te sterk, Milco per ons 3froge grond verdunde ze hoegenaamd Hazelaartjes ^per ons 3De planten konden deze sterke oplossing "TïirÊr Opnemen, neen, nog erger, de planten zijn zelfs gedwongen door hun wortels wa ter af te staan aan de oplossing in den grond. De planten vertoonen dan ook spoe dig slapte, ze verwelken, verschrompelen, verbranden. AMERSFOORT - TELEFOON No. 615 Afhalen en thuisbezorgen iederen dag. tabletten Apotb cd DrogU'tB In een bloempot gaat zoo iets veel vlugger. De hoeveelheid grond is gering, het wortel stelsel sterk ontwikkeld, de oplossing gauw te sterk. En dan geschiedt precies hetzelfde als zoo juist beschreven is. Hoe droger de pot was, hoe erger het verbranden. Bij veel vocht kan het nog een stootje velen. Wij kunnen dus met koemest, kippenmest, scha- penmest* kunstmest heel gemakkelijk onze planten dooden. Vooral met kunstmest is dit spoedig gedaan, daar kunstmest bijna uit zuivere zouten bestaat, die een sterke op lossing vormen. Daarom eerst altijd gieten, dan pas mesten. Nooit veel mest in eens geven, liever meermalen kleine beetjes, zoo dat de plant in staat is deze geleidelijk te verwerken. Liever dus om de veertien dagen een weinig, dan elke week veel. Voor deze bemesting is dus te gebruiken een dunne oplossing van kunstmest. We wachten met mesten echter tot de pot geheel doorworteld is, dus pas verplan te planten mesten we niet. Koemest of andere natuurlijke mest zet men te trekken in een oude emmer met wa ter. Het gietwater mag met een weinig van dit aftreksel vermengd worden, niet meer echter, dan noodig is om een geringe ver kleuring van het gietwater teweeg te bren gen. Steeds op vochtigen grond. Kunstmest is zuidelijker. Tegenwoordig koopt men voor een paar dubbeltjes al een pakje bloemenmest met gebruiksaanwijzing er bij. Er zijn in den handel twee soorten, één voor blad- en één voor bloemplanten^ Let daar wel op. Wie veel planten heeft, koopt geen bloemenmest, die mengt ze zelf. Een speciale verhouding is niet op te geven, maar een goede samenstelling voor blad planten verkrijgt men als men door elkander mengt zwavelzure amoniak, superfosfaat en patentkali en wel, in de verhouding van 1 :1 :1. Voor bloemplanten zou men een verhouding kunnen nemen van 0.5:1 :1. Maar met dezen mest zeer voorzichtig. Ik herinner me nog iemand, die van dit goedje 1 K.G. bij een palm gooide. Natuurlijk ging de palm dood. De kunstmest kreeg de schuld. We nemen van dezen mest een oplossing van 0.5 procent. BURGERLIJKE STAND SOEST GEBOREN: Y/illemina Johanna, d. v. A. v. d. Deijssel en W. v. Doorn, Veldweg 11. Hendrijntje, d. ^v. J. v. de Beerekamp en A. J. Wortel- boi r, Koninginnelaan 52. Comelis, z. v. G. Klc n en C. Karelse, Heuvelweg 2a. Aaltje, d. D. Pureveen en M. C. Rademaker, Bak ker sweg 6. Wouter, z. v. W. G. Middelman en M. Lanser, Torenstr. 3b. Alfred Leo, z. v. J. G. Ligthart en S. Witteboon, Kamp weg 78. ONDERTROUWD: G. Klomp en G. v. Herwaarden. OVERLEDEN: Wilhelmina Bijen, 50 j., geh. met A. Spelt. Wi helmus Comelis Majoor, 18 mnd. GEVESTIGD: C. S. Scheen, Spoorstr. 23. Jkvr. G. N. Stern, Birktstr. 34. P. A. Gestel, Birktstr. 34. D. Kroon met gezin, Wieksl.weg W.Z. 3a. H. v. d. Bos met gezin, Kolonieweg 2b. M. E. Wolfsen, Molenstr. W.Z. 46. F. Gijzelaar, Dr ëhoeksweg 2. J. Bittner met vrouw, WiL- helminalaan 18. J. v. Bennekom, Kerkpad Z.Z. 23. A. L. v. Kempen, Nieuweweg 47. A. B. Spijker, v. Weedestr. 25. A, v. Valken goed, Smits weg 3. G. H. Meijer met vrouw, Ve l. Postweg 14. J. M. Kamerbeek, Kerk- pai: Z.Z. 51. G. N. Danhof, Nieuwerhoek- str.iat 7. H. v. Soeren, Nieuwstraat 31. VERTROKKEN: M. A. v. d. Hoven, van Birktstr. 53 naar Hcbgland E 4. A. Keijer, van Dorresteinweg 5a1 naar Bussum, Vosmaerl. 3. H. Keijser me': vrouw, van Soesterb.str. 40 naar A'dam, Hebrenstr. 26. M. J. C. Velders, van Amers- foortschestr. 119 naar Hilversum, Trompen- beiUwëg 47. J. v. d. Veer, van Koninginne- laah 28 naar A'dam, Prinsengracht 434. G. v. JJ. Berg met gezin, van Schoolstraat 13 .■Êw -A\5Cïi, Nöondstr. 25. A. A. j. M. Naet- huijs, van Eigendomweg 106 naar Eindho ven, Paradijslaan 9. VERHUISD: D.' Dorresteijn, van Koninginnelaan 15a naar Nieuwstr. 29. W. Klein met vrouw, van Koninginnelaan 42b naar Middelwijkstr. 49. T. Roeten, van. L. Brinkweg 45 naar Lange Brinkweg 41. Wed. T. Bus, van L. Brink weg 45 naar Steenhofstr. 46. E. Jansen, van Nieuweweg 7 naar Birktstr. 52b. F. H. Ge- men, van Mariastr. 6 naar v. Lenneplaan 12. A. Hilhorst, van Birktstr. 54a naar Bartilot- tilaan 17. H. J. Vos, van L. Brinkweg 49a naar Soesterb.str. 24. W. v. Driel, van Post weg 18 naar Rademakerstr. .9a. W. M. Groe. nestein, van Julianaplein 5 naar Koren weg 4. B. G. v. d. Vaart, van Soesterb.straat 162 naar Koudhoornweg 3. E. Muis, van School straat 31 naar le Weteringpad 5. J. Teekens, van Julianastr. 66 naar Kerkpad N.Z. 41. C. Teekens, van Julianastr. 66 naar Koninginne laan 2b. T. Teekens, van Julianastr. 66 naar Koninginnelaan 2b. BAARN GEBOREN: Gornelia Hendrika, d. v. H. H. Tamminga en A. Berkloo. Dirk, z. v. L. van Wessel en J. Walet. Gijsbertha, d. v. Z. Sijberden en H. Korvezee. Jacoba, d. v. D. j. Westeneng en A. W. Laseur. Arie, z. v. E. van de Kemp en G. Hoofjes. ONDERTROUWD: S. H. Veldkamp en J. H. Puper. GETROUWD: G. van Beek en H. Brons. OVERLEDEN: Johanna van der Burgt, 35 j., geh. met W. J. Wilmink. Roelofje Beermann, 71 j., geh. met E. Slijkhuis. Cornelis Antonie den Hartog, 64 j., geh. met N. van der Poel. glazen. brillen met URGEM.fcROTMÊST PLAATSELIJK NIEUWS CHR. JONGEL.-VEREEN. „SAMUEL" SOEST Afd. van het Nederl. Jongelings-Verbond- Donderdag a.s. (6 Februari), zal de C. J. V. „Samuel" 'n openbaren propaganda-avond houden in 3e Reinbrandtzaal, des avonds te half acht precies. Blijkens de programma's, die te verkrij gen zijn bij de leden, zullen als sprekers op treden de heeren Ds. J. A. Gerth van Wijk en Ds. J. I. van Schaick, terwijl de leden o.a. zullen vertoonen het tableau: „Ons Da- gelijksch Brood". Wij wekken allen, die in dezen arbeid be lang stellen, op, den bovenbedoelden propa ganda-avond te bezoeken. Vooral de jonge ren zijn hartelijk welkom. SCHAKEN Vrijdag, 24 Jan. j.1. gaf de Heer G. Ch. Smeekes, Schaakredacteur van het Utr. Nieuwsblad, een simultaain-seance, voor de Soester Schaakclub en genoodigden. De bbelangstelling was groot. Uit Soester. berg en Bilthoven waren spelers gekomen- Er werd gespeeld aan 22 borden. Hiervan won de Heer Smeekes er 10, speelde er 10 remise, t-w. de Heeren J. Blom, H. de Graaf. H. Bakker Jr., B. Bakker, J. Timmer Sr., M C. v. d. Plas, A. J. v. d. Rie„ M. A. de Man, D. N. v. Nes, M. W. Luijpen, terwijl de heeren J. Alders en J. Roorda hun partij wisten te winnen. Het was een mooie avond. Wij hopen, dat de Soester Schaakvereeniging dit nog eens zal herhalen, doch voor de niet-winners een beter succes. CHRISTEL. DEM. UNIE De afd. Soest, welke kort geleden 'is op gericht, hield een openbare vergadering in de kleine Rembrandt-zaal, welke tamelijk goed bezocht was. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna hij allen het welkom toeroep! en herinnert aan het vele werk, verricht door den heer Tjebbes. Hierna verkrijgt de heer M. de Visser uit Amsterdam het woord, die naar voren brengt, dat bij velen de gedachte zal rijzen, al weel een nieuwe partij, maar dit is positief Hol- landsch, daar men hier alles accentueert. De partij is echter niet nieuw, maar wil de draagster zijn van de oude A.R. partij. In de negentiger jaren verkondigde Dr. Kuijpei reeds, dat de Rechtsche partijen sterk af zakten en dat de Mammon de politiek be- heersehte. Het christelijk deel is rfiet demo cratisch maar conservatief, de christelijke democratie is reactie geworden hetgeen de arbeiders verbittert. Al hebben zij het betei dan voorheen, sociaal recht is er nog niet. en er is een zware belastingdruk. Dit kan en moet anders worden. De christelijke po litiek Co lijn is niet strijdbaar en kent geen democratie. Het christenvolk wordt los van de A.R., men stemt uit 9leur, velen glijden af naar de S.D.A.P., zij willen Christus en den mammon. Hoe komt het, dat het C.N.V. nog geen Kamerzetel heeft; haar politiek is niet christelijk-sociaal, maar nationaal. Wel zijn er pffers gebracht voor de coalitie, maar het cement was niet sterk genoeg om het gebouw in stand -te houden; het Kabinet is visch noch vleesch. De C.D.U. verbindt zich met elke partij, maar naar eigen uit gangspunt. Zij is voor sociale gerechtigheid en ontwapening. In 1929 streed men omdat het moest, daar is veel uit geleerd, het was een strijd voor het recht Gods. De partij werd tot de Enksche gerekend, omdat wij de mocratisch zijn en dat is de A.R. niet. De C.D.U. zegt, dat oorlog zonde is; zij is voor UiigeheéT blaatspcïïïiö^ii' cii Viaagt op Ck ter- rein sociale gerechtigheid. Spr. vraagt, is het bewonen van een huis, gebouwd met Rijkssteun niiet evenzeer bedeeling, als Staats pensioen wordt gekwalificeerd. Nadat hierop enkele vragen zijn gesteld en door den spreker werden beantwoord, werd de vergadering omgezet in een huis houdelijke. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10-1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR. DE BRON DER JEUGD Ter gelegenheid van den jeugddag in Vrij zinnig Prot. kringen, sprak in „Religie en Kunst" Prof. R. Casimir uit Den Haag, voor een talrijk gehoor. Na het votum werd gezongen lied 314, waarna Mevr. Klein v. Willigen, uit Baarn, „Miserére nobis" ten gehoore gebracht. Spr. draagt daarna voor „Neem, Heer mijn beide handen", enz. Spr. bepaalt er zich bij, dat het voor geheel Vrijz. Nederland een dag is van dank en smeeking en kiest tot tekst 1 Kron. 11 :17, waar gesproken wordt van David, die nog aan oud en jong bekoring geeft. Wij zien hem als herdersknaap op de eenSune heide de schapen hoeden van zijn vader, met boven hem de sterrenpracht. Daar op die heide kiemt in hem het ideaal en komt hij tot het besef, dat hij iets kan en weet en wil hij zijn de redder van zijn volk en natie. Dan breekt de oorlog uit met de Siriërs en vol brengt hij zijn heldendaad door het dooden van den reus Goliath, die zijn volk bespot en God lastert. Deze daad is een eeuwigheids gedachte, voortgekomen uit de liefde tot zijn volk. Zulke gedachten leven in elk nieuw, ge slacht en worden allen door strijd verkregen. Maar naast deze groote daad heeft David veel zorg, moeite en strijd gekend en vindt hij veel steun bij Jonathan. Ten slotte moet David vluchten door de groote zonde door hem bedreven en nu komt zijn jeugdherin nering boven en vraagt hij naar het water uit -den bronput in de poort van Bethlehem. Het groote en schoone komt bij hem weer naar voren. Hoe geheel anders is deze koude wereld, waar het gaat om geld en eer en "in elke daad een onzuiver wilsvolbreijgen Gods zit. Daarom is het zoo goed, dat in het ver leden een terugblik ligt naar het heden. Elke jongeling vraagt op zijn tijd naar het zuivere water uit de bron zijner jeugd, maar wat zijn voor de jeugd de bronnen. Is er in de wereld wel voedsel voor de rijpere jeugd? Er is een ongebreidelde geldzucht, een kapi taalsmacht, genotzucht; geen strijd voor idealen, die diep graaf, geen strijd voor godsdienstige vragen. De vraag naar ernst, huwelijksgeluk en liefde geeft ontstellende cijfers en vele jonge- EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Zoo gij U goede menschen op wilt voeden, Veins niet, wie ge ook zijt, wees die gij zijt. Waar de kinderen een rol vermoeden, Zijt gij 't spel èn al uw invloed kwijt. MAANDAG. Weinigen weten hoeveel men weten moet, om te weten, dat men niets weet. DINSDAG. Als iemand het op het geluk laat aanko men, dan komt het geluk niet op hem aan. WOENSDAG. 't Moe-s-t: dan houdt ons aan den praat, 't Moet: dat voert ons tot de daad DONDERDAG. Die geld kwist zonder nood, Lijdt armoe voor zijn dood. VRIJDAG. Rust roest; dat is bekend bij Jan en alleman, De roest rust niet; daar weten slechts weinigen van. ZATERDAG. En optimist vindt zónder te zoeken, Wat 'n pessimist zoekt zonder te vinden. Bij het scheren van dee meest harden baard en ook bij een gevoelige huid, geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL lui boren hun eigen put, het gezin is meen een uitgangs- dan een verzamelpunt. De jeugd krijgt opgeschroefde kennis, waar ze beu van is en wat heeft een vlijtig man voor kans van slagen; alles gaat machinaal. Maar er zijn gelukkig nog gezinnen waar men gaarne vertoeft; kunstenaars met liefde voor de natuur en door de sociale strooming ont staan veel mogelijkheden voor ontwikkeling ook bij den gelouterden godsdienst. Er i§ een blijheid en bezieling, die kracht geeft en de stuwkracht is voor het leven. De strijd moet uitgestreden worden in het vrije veld met de groote sterrenpracht boven zich. Dat dan velen zich daaraan laven en als rij er niet van willen drinken, zelf de put slaan. Het is thans een groote ernstige dag voor de jeugd en laat ons daarbij bedenken, dat zij naar den top moeten opgaan, naar het Eeu wige en velen zich daaraan laven. De jeugd kan veel van de grijsheid leeren, opziende naar het Eeuwige dat blijft. De Deze belangwekkende voordracht werd ademloos aangehoord en besloten met het staande zingen van lied 124, waarna gecol lecteerd werd voor het jeugdwerk. AFD. SOEST A. B. T. B. Voor de 4e lezing in dit seizoen trad in het café van P. Dijkman als spreker op de heer Stuurman, directeur van het Melkcon- trole-station Utrecht, met het onderwerp: „Rundvee-tuberculose". De vergadering werd door den voorzit ter, den heer A. Hilhorst, met den Chr, groet geopend, waarop spr. het woord verkreeg. Allereerst maakt spr. met voorbeelden duidelijk, wat bacteriën rijn en bespreekt de bestrijding daarvan, door Pasteur en R. Koch, de ontdekker van den miltvuurbacil. Deze miltvuurbacil kan in de aarde nog 30 jaar blijven leven, wat met den T. B. C.-bacil niet het geval is, daar deze buiten het dier afsterft. De T. B. C. komt zeer veel voor, maar niet alle Lijders zijn gevaarlijk voor de omgeving, daar zich open en gesloten geval len voordoen. Lijders aan het eerste moeten zoo spoedig mogelijk afgemaakt worden, terwijl lijders aan het laatste van de gezonde dieren gescheiden gehouden moeten worden en 2 maal behandeld met tuberculine, om de ziekte te onderkennen. Een kalf wordt niet met T. B. C. geboren, maar kan wel besmet worden door de melk die het krijgt, daarom is het goed het onderste van de wei niet aan het dier te geven. Het is beter zélf te fokken dan op de markt koopen, omdat aldaar veel ziek vee komt. Nu geeft de Regeering aan de Land- bouwvereenigingen gratis de Tuberculine voor inspuiten en wordt de prijs van het ctinisch onderzoek op f0.50 per koe per jaaï gesteld en f25.— bij afkeuring van een koe die sterft; de reageerende dieren echter krij gen een gaatje in het oor. Het melkcontrole.station geeft ook gratis Tuberculine, f0.30 voor het clinisch onder zoek, melkcontrole op T. B. C., doch er wordt geen gaatje gemaakt. Spr. zegt, dat het de beste methode is, daar het melkcon- trolestation in verbinding staat met de Rund- vee-fokvereenigingen en heeft besloten de zaak flink aan te pakken. Vooral voor den uitvoer is T. B. C-bestrijding een eerste vereischte. De schade, jaarlijks door de T. B. C. aangebracht, bedraagt 4 a 5 miHioen gulden. Spr. raadt den landbouwers aan, hun dieren voor T. B. C. 4e laten onderzoeken. Hierna gaven enkele leden zich op. Het geheel werd verduidelijkt door lichtbeelden. NEDERL. RE1SVEREEN1G1NG AFD. BAARN—SOEST Donderdag 13 Februari a.s., 's avonds 8 uur, spreekt alhier in de zaal van het nieuwe gebouw, hoek ParkstraatLeestraat, het lid van het hoofdbestuur, de heer J. G. Beurs, over Scandinavië, met plm. 100 fraaie licht beelden en filmvertooning. Toegang voor leden 25 ct., voor niet-ledeti 50 cent. Verwacht wordt een volle zaal, zoodat een ieder wordt aangeraden, zich tijdig van 'toe gangskaarten te voorzien, welke verkrijgbaar zijn aan het Verkeershuis alhier. Zondag 2 Februari a.s. komt een gezel schap uit Amsterdam naar hier, voor een wandeling naar de bosschen van Pijnenburg en Hotel „De Grift". Leider is de heer De Jonge, uit Hilversum. Zij, die zich daarbij willen aansluiten, ge lieven zich te melden aan het Verkeershuis alhier. Vetrek 's morgens 9.55 uur.

Soester Courant | 1930 | | pagina 1