ilng „SOEST" I LA P0RTE&Co. - BANKIERS j Radio-Centrale „Soestdijk" Radio-Centrale „Soestdijk" JrisrUdej- V E N E M A Gesprongen Handen Julianastraat 66 - Telefoon 2322 Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Fijnere soorten Gebak - Amandel- en Boterkoekjes VELE MALEN BEKROOND J. Arend Wiersma Behandelen alle Bank en Effectenzaken Safe-Deposit f osl» Raadsverslag. |STOOMWASSCHERIJ DE KOLK" EEN GOED ADRES VOOR UW WASCH. Voor jaarsstoffen Men kiest zijn meubelen H. L. GREEVE HET MEUBELHUIS VOOR IEDER. Soesterberg Soest DENKT U ER AAN dal wij gedurende FEBRUARI gratis auonnemeni geuen voor opgave van 1-2 nieuwe aansluitingen, dat wij io procent in mindering nrengen op de aansluitkosten, voor dengene, welke Dii ons een luidspreker koopt en daarop nog levens 5 procent korting geniet vanal 15 Feüruari. U Doet zooals velen, geeft nog heden op als abonné. 9e Jaargang No. 7 Gegarandeerde oplaag SOOO exemplaren. Vrijdag 14 Februari 1930 DE SDESIER CCLDAMT Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterbere, 25 cent per 3 in tanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Boekhandel, Baarn en C. JL VAN DAM, Rademakerstr. 15, Bocsterberg ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK Bi)d/»gen. niet grooter dan -18 en niet kleiner dan 36 regels, moge voor deie rubriek worden Ingezonden. Bij opname vergoeden wij voc „j,(Nadruk verboder t plaatselijke) gedichten f 2.50. (Ingezonden.) VRIJ NAAR T1JL UILENSPIEGEL Piet van Dalen was de grootste Tafelschuimer uit het land; Waar wat lekkers viel te bikken, Was de altijd bij de hand. En Jan Dirksen kon zich erg'ren Om zoo'n mispunt van een man, Maar zegt toch: „Kom bij me eten, Morgenmiddag, als je kan". Daags daarop, zoo tegen zessen, Heeft Piet zich ook aangemeld, Maar de deur was stijf gesloten, Piet van Dalen heeft gebeld. Heeft gebeld en heeft getrokken, Heeft gebonsd, gebombardeerd, Een parademarsch getrommeld Op de deur, en zich bezeerd. Kijk, daar gaat een venster open, Dirksen roept: „Dat 's vast abuis? Waarom is daar zulk een herrie, Zoo'n spektakel aan mijn huis?" En Van Dalen zegt: „Maar Dirksen, Zie toch, ik sta hier op straat". „Zoo? Wat heb je dan, Van Dalen?" Schreeuwt nu Dirksen, schijnbaar kwaad „Wat ik heb? Een flink en honger, Aan 't' diner heb ik veel zin, 'k Ben toch gevraagd ten eten Maar ik kan je huis niet in. Zei je niet, kom bij mij eten, Kom bij me eten, als je kan, En nou ben ik hier, vriend Dirksen, Maak de deur dan open, man." Dirksen roept weer naar beneden: „Is de grendel heusch er voor? 't Spijt me werk'lijk, vrind Van Dalen, Maar ik kan het niet helpen, hoor. Ja, ik heb je uitgenoodigd, Maar wat zei ik ook weer, Piet?" Als je kan, kom bij mij eten, Kan je? Nou, je kan toch niet?" Waar ik me ook wendde om juiste cijfers over het kaasmaken in verband met het vet gehalte der te verkazen melk, ik kon deze niet machtig worden. Totdat de heer Rijkszuivelconsulent van Utrecht me uit den brand hielp. Hij had veel cijfers over kaasmaken op de boerderij, maar deze waren niet genoteerd om boven staande vraag te beantwoorden. Toch heb ik uit deze cijfers een prachtig bewijs weten samen te stellen. Ik zeg dan ook hierbij mijn dank aan den heer Rijkszuivelconsulent voor het zoo welwillend beschikbaar stellen van de lijsten met materiaal en voor zijn belang stelling in deze. In een verslag van de Coöperatieve Zui velfabrieken in Friesland uit het jaar 1905, lees ik, dat ook daar toen dezelfde kwestie al ter sprake kwam. Daar werd de melk uitbetaald naar het vetgehalte, zonder reke ning te houden met de andere bestanddee- len van de melk. Als nu bewezen kon wor den, dat vettere melk tevens meer kaasstof bevatte, dan zou met nog meer recht de uitbetaling naar het vetgehalte een juiste maatstaf genoemd kunnen worden. Er werd een proef genomen bij 20 zuivel fabrieken, waaruit af te leiden valt, dat hier bij een zeer groot kwantum melk betrokken werd. In de maand November of December zou elke fabriek een keer proefkarnen en proef- kaasmaken. De aangevoerde melk werd ge splitst in meer en minder vette melk. Apart werden deze hoeveelheden ontroomd en apart werd van de room boter gemaakt. De ma gere melk werd ook apart tot magere kaas verwerkt. In de maand April werd nog eens dezelf de proef herhaald. De staat, waarop al de melk van die twin tig fabrieken, in boter en magere kaas ver werkt staat aangegeven, geeft mooie cijfers te zien. Hieronder staat het overzicht: Vetgehalte Per 1000 Kg. melk Obrengst van de melk Boteropbrengst magere kaas 3.48 pCt. 39.1 K.G. 65.5 K.G. 3.11 pCt. 35.1 K.G. 60.7 K.G. 3.01 pCt. 34.8 K.G. 56.5 K.G. 2.70 pCt. 31.1 K.G. 52.4 K.G. Deze botercijfers zijn alle gebracht op bo- Aanbevelend, F. H. EUWE TEL. 2232 TORENSTRAAT No. 8 SOEST 'TELEFOON No. 2086 Eerste aanspreker: W. VAN DIERMEN, jTALMALAAN No. 17 TELEFOON 2290. fouten zijn aan te toonen, is bekend, want 14a. Wed. P. Merts, van Banningstraat 47 van het watergehalte van de kaas weten we niet veel. terwijl er nog meerdere factoren in het spel zijn, die de uitkomsten niet als naar Steenhofstraat 46. J. v. Vliet, van Dor resteinweg 40 naar K- Hartweg 3. M. van Vliet, van Koninginnelaan 25b naar K. Hart- dogma kunnen doen aannemen, maar het|,'Jfeg 3. J. Grift, van L. Bergstr. 28 naar Hart- groot aantal bedrijven, waarop deze proeven geloopen hebben, is borg er voor, dat de regel die er uit blijkt, waar is. clveg 14. Wed. H. v. Veen, van 2e H-eeserl. 6 naar Bosstraat 11. P. J. Arnoldus, van Sin- nemaplein 8 naar Sinnemaplein 6. BAARN BUSSUM SOEST OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat de door den Raad dezer gemeente op 16 December 1929 vastgestelde verordenin gen op de heffing en invordering van ont smettingsrechten in de gemeente Soest, wel ke eerstgenoemde verordening bij Konink lijk besluit van 21 Januari 1930, No. 16 is goedgekeurd, op heden zijn afgekondigd. Soest, 13 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat de door den Raad dezer 'gemeente op 30 September 1929 vastgestelde verordenin gen op 'de heffing en de invordering van keurloon en rechten voor het gebruik van het gemeentel-ijk slacht- en verkooplokaal en de daarmede in verband staande andere door de gemeente te verrichten diensten in de gemeente Soest, welke eerstgenoemde verordening bij Koninklijk Besluit van 21 Januari 1930, No. 16. is goedgekeurd, op heden zijn afgekondigd. Soest, 13 Februari 1930. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. Vragen, deze rublek betreffende, kanoën worden gezonden aan den Heer G. J. Liesbout, Dlr. Landbouwschool, Moutfoort. Postzegel groot zes cent voor antwoord Insluiten. iNadruk verboden.) Geeft vettere melk meer kaas? Deze vraag is al meermalen gesteld en zal ook wel meermalen beantwoord zijn. De meening is deze, dat vettere melk inderdaad meeri kaas geeft. Niet alleen, dat het meerdere vet in de kaas komt en zoodoende meer kilo's geeft, maar vettere melk bevat ook meer kaasstof. Het mes zou dus van twee kanten tegelijk snijden: we krijgen, meer kaas door het meer dere vet en ook door de meerdere kaasstof. Als bovenstaande regels waar zijn, zou dus het doel van elke kaasmakende veehouder moeten zijn: melk zien te verkrijgen met een hoogar vatgehalte. Dat doel kan alleen bereikt worden door controle en wat zien we juist in de streken, waar die melk op de boerderij blijft om te verkazen? Dat de controle daar het minst wordt toegepast, verwaarloosd zou ik haast schrijven, door velen botweg wordt afgewe zen of genegeerd. Als bovenstaande regels waar zijn, doet •ieder, die zijn melk verkaast, zich zelf scha de, als hij niet controleert. Maaris wel waar, dat vettere melk meer kaas geeft? Ik hoop in de volgende regels te slagen hier een antwoord op te geven. ter met een watergehalte van 15 pCt. en de kaascijfers tot kaas met een watergehalte van 55 procent, gemaakt uit melk, waaraan 15 procent room was ontnomen. Is er nog wel een bewijs noodig na deze sprekende cijfers als gemiddelde van 20 zui- velfabriekn? Blijkt hieruit niet duidelijk, dat vettere melk meer kaas geeft, maar tevens, dat vette melk meer kaasstof bevat? Deze Friesche cijfers zeggen ons dus eigen lijk al genoeg, maar de hieronder volgen de, alle ontleend aan Utrechtsche boerde rijen, zullen in anderen vorm dit bewijs nog versterken. S N 2.40 t.m. 2.55 2.60 t.m. 2.75 2.80 t.m. 2.95 3.tm. 3.15 3.20 t.m. 3.35 3.40 t.m. 3.55 3.60 t.m. 3.75 3.80 tm. 3.95 4.— t.m. 4.20 42 B I m 10 41 66 85 42 31 15 6 5 O £-2 1036.5 5768.5 11254 O 4 i 94.1 531.15 1049.35 11279.25 1062.7 6059.5 592.1 3302.25 1481 672.5 348.5 327.35 161.5 74.9 38.8 cd tl*"* 11.01 10.86; 10.72 i 10.61 r 10.23 10.08 9.17 8.97 Veel behoeven we niet meer te zeggen. Cijfers spreken het duidelijkst. Alleen dit, dat bij nog meer proeven, bovenstaande cijfers nog duidelijker en juister zullen worden. Ik wil hier graag een conclusie aan vast knoopen en wel deze; dat in de kaasmakende streken bijna nie mand weet, hoe vet de melk van zijn die ren is; dat door controle de hoeveelheid melk en ook het vet pCt. aanzienlijk is te verhoogen; dat dus elke kaasmakende veehouder zich zelf schade berokkent, als hij ziju dieren niet in de controle doet. Ik hoop, dat de velen, die nog steeds niet brillen welke juist voor Uw oogen geschikt zijn JRC.EM ÖROTHEST J.l. Maandagmiddag vergaderde de raad onzer gemeente, onder voorzitterschap van den heer Burgemeester. De heer Van Doorne was afwezig, i Bij de opening acht de voorzitter in deze 'eerste vergadering in dit jaar zich verplicht (den leden met hun gezin een gelukkig jaar itoe te wenschen, waarbij- spr. den wensch uit, dat -ook vo-or onze gemeente 1930 een 'voordeelig jaar moge zijg. De voorz. geeft hierna een afschildering van het af geloop-en jaar, waarin spr. liet uitkomen, dat de aanwas der gemeente niiet zoo gunstig was als voorgaande jaren, doch ,dat de gemeente zich op het lijstje der genoeg hun eigen bekng op het oog heb-iS;en,e™ten ,in de P™™icie zich toch op de ijt± plaatc w.ict tp ha nrl naven ben en daarom 't leger Versterken van hun.E.'c PTaa*s wist te handhaven, vijand, die hun financieel schade berokkent, door dit'stukje ook andere gedachten mogen gaan koesteren. Sluit U aan bij het nieuwe leger, dat in zijn vaan geschreven heeft: Op voor meeT melk, vettere melk en meer kaas. Gaat mede met Uw tijd en sluit U aan bij de controle. BURGERLIJKE STAND 1!' AMERSFOORT - TELEFOON No. 615 Afhalen en thuisbezorgen iederen dag. Ik kreeg tot mijn beschikking cijfers over 292 maal volvette kaas maken en wel: uit de jaren 1906, '07, '10, '17, '18, '21 en '22, resp. 57, 119, 5, 30, 16, 45 en 20 keer. Dit geschiedde al die keeren op de boerderij. Het vetgehalte van -de te verkazen melk, de K.G. verkregen kaas, en nog vele andere, die wij hier verder bui-ten beschouwing laten. 181 Maal geschiedde het aan een betrouw bare boerderij, waar het wegen, enz. werd overgelaten aan den eigenaar. De wegingen werden hiervan in 164 gevallen gedaan bij het afleveren, 17 maal na 30 dagen. 111 Maal werd kaas gemaakt dioor of on der toezicht van den consulent en werden de wegingen ook verricht door den consu lent en werden de wegingen ook verricht door den consulent. Dit kon echter niet steeds bij het afleven en geschieden en is niet altijd genoteerd wanneer dit geschied. Voor zoover het er wel bij vermeld stond, ge schiedde het gemiidldeld 22,5 dag na het maken. We zullen niet zoo ver mis zijn, als we zeggen, dat de wegingen in het algemeen geschiedden als de kaas nagenoeg marktrijp was. De 292 keer kaasmaken hebben we gerang schikt naar het vetge halte der verkaasde melk. En om de lijst niet te lang te laten worden, en tevens om een duidelijker overzicht te verkrijgen, hebben -we de vetcijfers gerang schikt in groepen wan 0.2 pCt. Dat er nog Geboren: Theodora Wilhelmina Maria, d. v. P. J. Bosboom en E. F. A. Wit, Koninginnelaan 35. Jacob Hendrik, z. v. W. Nagtegaal en M. J. v. der Vring, Koninginnelaan 1. Hendrik, z. v. C. Klein en H. Wolf te Vlissdngen. Neel- tje, d. v. A. Varkevisser en J. v. d. Plas. Andriessestr. 13. Gijsbertus, z. v. G. Hit- horst en C. Kuijper, Kerkstr. 17. Willemina Alberdina Johanna Elisabeth, d. v. G. van Surksum en E. F. M. W. Muller, Nieuwe- weg 79. Ondertrouwd: G. Valkeneer en R. R. Jorna. J. J. F. v. Woudenberg en A. H. Renes. Gehuwd E. Groen en G. Verwoerd. Overleden: Willemijntje Berendina Hoonhorst, 4 jaar. Charles Emile Marie Joseph Kuijpers, 53 j., geh. met A. H. Scheltema. Gijsberta Lam- mertse, 66 j., geh. met W. v. Egdom. Gevestigd: A. J. v. Hengstum, Middelwijkstr. 19. J. Logtesteijn met gezin, L. Brinkweg 45. C. ter Haar, L. Bergstraat 2. W. Hansen, Koninginnelaan 30a. W. C. v. Ettikhoven met gezin, O. Utr.weg 1. W. Stalenhoef, Postweg 3. J. L. A. Stal met gezin, v. Wee- destraat 9b. J. Spanjer, Beetzlaan 60. A. Westendorp met gezin, Julianaplein 8. J. Blaauw, Kampweg 28. S. E. M. v. d. Horst, Steenhofstr. 46. S. J. Stroink, Amersf.str. 117. J. P. Klingenhev-er, Dorresteinweg 17. H. H. Beems, Dorresteinweg 17. C. C. v. Klooster, Molenstraat W.Z. 70. Vertrokken: J. Krijn en met gezin, van Klaarwaterweg 25 naar Amersfoort, Eemstr. 7. M. H. van Rossem, van Kerkstr. 57 naar A'dam, Wes- termarkt 291. W. J. Fijlstra met gezin, van Dijkhuisstr. 20 naar Den Haag, Perziklaan 60. W. Th. Butzelaar, van Kerkpad N.Z. 41 naar R'dam, Blazoenstr. 3. B. W. Peters, van Amersf.str. 20 naar Deventer, Tabaksdw.str. 20. M. E. v. d. Es, van Bosstr. 2 naar Baarnj Cantonlaan 19. M. R. Ch. Mulder, van Bos straat 2 naar Baarn, Cantonlaan 19. W. van Minnen met vrouw, van Klaarwaterweg 35 naar A'foort, Resedastr. 6. J. Ruijer met ge zin, van Molenstr. W.Z. 5 naar A'foort, Fuch siasstraat 26. J. C. W. Kruishoop mé.t ge zin, van Spoorstr. 36 naar Bodegraven, Ned. Herv. pastorie. G. Strijker, van Julianastr, 7 naar Bodegraven, Ned. Herv. pastorie- M. C. J. Kortekaas, van Birktstr. 46 naar Amers foort, St. An dries straat 5b. Verhuisd: J. Hoek, van Braam weg 12 naar Klaarwa terweg 33. G. Klomp-v. Herwaarden, van Heuvelweg 6 naar Koninginnelaan 2a. B. v- Brienen, van Veenpad 6 naar Wieksl.weg O.Z. 97- Wed. G. J. Hubscher, van 'Heide weg 36 naar Da Costalaan 15. G. Snoek, van Eigendomweg 5 naar Ferd. Huijcklaan gevallen vah alastiinv en kin der ver lammingen kwamen in onze gemeente voor; de laatste noodwoningen werden opge ruimd; tot stichting van een badhuis werd besloten, hoewel spr. moest mededeelen, dat goedkeuring van Ged. Staten nog steeds op zich laat wachten. Met betrekking tot het Grondbedrijf deelt spr. mede, dat de ge meente, door verkoop van het Julianaplein, van een groote zorg is verlost, waardoor als gevolg van een te hooge taxatie, de gemeente op -dit onderdeel geen stroppen meer heeft te dekken. Met ons gasbedrijf gaat het naar wensch. Met cijfers toonde spr. den grooten vooruitgang, welken ook in 1929 dit bedrijf heeft gemaakt. Op verschil lende plaatsen in de gemeente kwam in het afgeloopen jaar meer verlichting, ook in de omgeving Bosstraat, waar dit hoog noodig was. Het Burgerlijk Armbestuur werd in gesteld, hetgeen voor den Weth. van Ar menzorg een groote zorg minder beteekent. Voor het vele werk, dat voor dit onderdeel door den heer Endendijk en zijn voorgan gers moest worden verricht, zegt spr. har telijk dank. Verder wijst spr. er op, dat men thans in de gemeente bezig is gelden bij een te brengen voor een schitterende zie kenauto. Wel is er in de plaatselijke pers gevraagd, waarom de gemeente als zooda nig niet tot aanschaffing overging, doch spr. acht het in het geheel geen bezwaar voor deze zaak het particulier initiatief eens te laten spreken, waarna de gemeente altijd nog aanvullend kan optreden. De agenda komt hierna in behandeling. Heeren- en Dames-kleermakerij en Costuum-atelier Ontvangen de nieuwe F. C. Kuijperstraat 10, Telefoon 2169 5. Vaststelling van een besluit tot het aangaan eener kasgeldleening. Zonder bespreking wordt besloten een kasgeldleening tot een bedrag van ten hoog ste f450.000 aan te gaan bij de Ned. Bank, tegen een rente van ten hoogste 6 pCt. 6. Voorstel van B. en W. tot het in be roep gaan tegen het besluit van Ged. Sta ten, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het raadsbesluit inzake kasgeldleening. Ter voorkoming van mogelijke frau de eischen Ged. Staten, dat in het desbe treffende besluit zal worden opgenomen het lichaam, waarbij de leening wordt gesloten; iets wat volgens B., en W. onmogelijk is^ daar Burgem. en Weth. steeds naar de laagste rente moeten zien en nimmer een besluit van den raad kunnen afwachten. Het voorstel om .in beroep te gaan, wordt zonder bespreking aangenomen. 7. Vaststelling van een besluit, houdende bepaling der rente voor stortingen en opne mingen in rekening-courant bij den gemeen te-ontvanger door het Gasbedrijf over hef dienstjaar 1929. Eveneens zonder bespreking vastgesteld. 8.1 Voorstel van B. en W. tot opnieuw I vaststellen van het besluit van den Raad d.d. 11 November 1929, no. 838 tot zekerheids stelling door den technisch-ambtenaar van het Gasbedrijf, zulks in verband met eene opmerking van Ged. Staten. Aldus besloten. 9- Vaststelling van het voorschot, uit te keeren aan de Bijz. scholen op de vergoeding als bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920. Goedgekeurd. 10. Behandeling van een adres van hef Bestuur der Vereeniging „Een School met den Bijbel" te Soest, verzoekende een bij drage ter bestrijding van de kosten, verbon den aan de oprichting van een fröbelklasse. Eveneens goedgekeurd. In één der vorige vergaderingen kwam tot uiting, dat een der- EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Een paar minuten is vaak het eenige ver schil, -dat er bestaat tusschen overwinning en nederlaag, tusschen succes en mislukking. Sw-ett Marden. MAANDAG. Verschuif toch niets, nalatig hart, Tot op een beet'ren tijd; Op tijdverlies volgt rouw en smart, Op traagheid treurigheid. Carl Geib. DINSDAG. Eerlijkheid haalt verdachtmaking in. J. C. v. Marken Jr. WOENSDAG. Het ontbreekt den menschen niet aan kracht, maar aan wil. Victor Hugo. DONDERDAG. Als gij geen zon kunt zijn voor velen, Niet zelve baadt in zonneschijn, Weest niet bedroefd, ge kunt toch zeker Nog wel een zon voor enk'len zijn. En is Uw licht heel flauw en klein, Tracht dan een lamp, een kaars te zijn, Spreidt eenig licht toch om U heen Voor enk'len of desnoods voor één. J. v. Rees—v. Nauta Lemke. VRIJDAG. Gij, die uzelf zoo wijs gelooft, Ei, let eens op die korenschoven: De volle halm buigt needrig 't hoofd, D^ leege steekt het trotsch naar boven. Ten Kate. ZATERDAG. Er leeft geen mensch, die niet eens, heel onverwacht, iets goeds heeft ondervonden. Denk daaraan zoo dikwijls als ge moedeloos zijt, dan zult ge nooit wanhopen aan de toekomst. v. Feuchtersleben. L\> Ruwe Huid Schrale LiDDen Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten ■j> 30-60co90ct.TuIxSOct. ÖN Apoib.en Droglsico uit onze etalages en monsterkamers. Kerkstraat 26-28-30 Hilversum Telefoon 411-412 1., Vaststelling van de notulen der ver gaderingen d.d. 16 en 18 December 1929. Zonder bespreking goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken noemen we als eenig belangrijk punt de mededeeling, dat het beroep, door onze gemeente -inge steld met betrekking tot de beslissing van Ged. Staten inzake het Grondbedrijf, door den Raad van State is verworpen. De heer Doorman, die de voor onze ge meente geldende motieven bij den Raad van State heeft verdedigd, meent te moeten op merken, dat de overwegingen, waarop de beslissing werd genomen, wel zeer sober zijn. Men heeft uitsluitend op de letter der verordening gelet en de billijkheids-gronden totaal verwaarloosd. De gemeente heeft aan deze zaak thans gedaan, wat mogelijk was. Het is thans een verloren zaak. Hoewel een dure les noemt spr. deze zaak een goede les, om er in de toekomst voor te zorgen, dat letter en geest der verordeningen in overeenstemming zijn. De voorzitter heeft reeds vroeger gezegd een middel te weten, om den wagen, welke thans in den modder zit, er weer uit te trekken. Spr. ziet met verlangen de toepas- gelijke subsidie zou moeten worden ver- sing van dit middel tegemoet. 3. Vaststelling van besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting voor de dienstja ren 1929 en 1930. Onveranderd goedgekeurd. 4. Vaststelling van een besluit tot beleg ging van gelden. De heer Doorman wenscht deze 'f6000.— niet te beleggen, doch als kasgeld te ge bruiken. De voorzitter merkt op, dat dit niet mo gelijk is, daar dit geld niet voor de gewone middelen mag worden gebruikt. Het besluit wordt hierna vastgesteld, leend, omdat ook aan de R.K. School een gelijke subsidie werd gegeven. 11. Aanvraag van het Bestuur der Veree niging voor Chr. Lager en U.L.O. te Soes terberg tot beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van zes banken. Aldus besloten. 12. Voorstel van B. en W., houdende goedkeuring van de door het Burg. Arm bestuur ingediende begrooting voor 1930. De heer Doorman zegt, dat de gegeven memorie van toelichting geen toelichting is. Spr. maakt tevens bezwaar tegen de f100.— voor vergoeding huur aan den secretaris- penningmeester. De heer De Bruijn ondersteunt deze laat ste gedachte. Hetr feit der vele sollicitan ten bewijst wel, da*t het bedrag van f100. kan worden bespaard. Mevr. Landweerde Visser vraagt, welke motieven er zijn om in de begrooting als salaris voor den secretaris-penningm. f900. op te nemen. De oproep gaf toch maar f600.— aan. Spr. wenscht dat salaris op f600.vast te stellen. De heer Endendijk noemt de f100.als vergoeding voor huur, verlichting, verwar ming enz. enz. billijk. Als de gemeente zelf een lokaal moet afstaan, kost dat meer. Het salaris zou anders practisch slechts op f500.komen. Het voorstel Landweerde Visser, om het salaris op f 600.te bepalen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel De BrUljn geen huur vergoe ding te geven, wordt eveneens aangenomen met 7—5 stemmen. Tegen de heeren En dendijk, Koenders, v. d. Brcmer, Hilhorst en Pronk. 13. Benoeming van een tijdelijk secreta ris-penningmeester van 't Burg. Armbestuur. Daar B. en W. nog geen voorstellen kun nen doen, wordt dit voorloopig door B. en

Soester Courant | 1930 | | pagina 1