PARELCOKES Mande! 111L DE HUIIER CI S GEBRS. DE ROND. 70 cent per H.L. 30 i Antiek Dixiaansche Rijmem Bouwkundig Bureau ARN. BROUWER üageiijksche Expedite op AMSTERDAM. J.Th. Voskuilen Steenhofstraat 5, Telef. 2045 MIJNHARDT's HUlp EEN OUDE SPREUK „Eiken morgen, nieuwe zorgen" Las ik op een boerensteê; Al te waar slechts, ndjvre landman, Met uw kippen en uw vee. t sasgaS^SSSHaaSHSW Eiken morgen, nieuwe zorgen, Denkt gewis de Burgervaer, Grootsche plannen voor de toekomst, Maar de centen zijn zoo raar. Elk en morgennieuwe zorgen, Is Oom Koen z'n uithangbord, Met z'n straten, wegen, pleinen, En maar immer geld te kort. Eiken morgen, nieuwe zorgen, Secretaris, wat een kruis; Overvloed van werkzaamheden, Maar te weinig volk aan huis. Eiken morgen, nieuwe zorgen, Wijst het aangezicht Van Vliet, Grond in overvloed te krijgen, Maar de koopers bijten niet. Eiken morgen, nieuwe zorgen, 't Is wat E.H.B.O. kwelt, Want hoe komt ze voor 'haar auto Aan zoo'n kapitaal van geld? Eiken morgen, nieuwe zorgen, Huilt de Koninginnelaan; Winter is bijna verstreken En nog vangt men hier niet aan. Eiken morgen, nieuwe zorgen, Telt ook voor den krantenman, Die twee bladen heeft te vullen, En, helaas niet weet „waarvan". Eiken morgen, nieuwe zorgen, Adam draagt de groote schuld, Wil nochtans geen moed verliezen: Werk steeds voort en heb geduld. openbare inschrijving. 'Zonder bespreking vastgesteld. 21. Vaststelling van besluiten tot: a. intrekking van besluiten tot verkoop van grond; b. in schenking aanvaarden van grond; c. tot ruiling van grond d. tot verkoop vari grond. Eveneens vastgesteld. 22. Opnieuw vaststelling van een Veror dening regelende de heffing en eene Ver ordening, regelende de invordering van de plaatselijke inkomstenbelasting. De Voorzitter wijst er op, dat in één der plaatselijke bladen tot uiting zou zijn ge- komen, dat een geheel nieuwe verordening voor de plaatselijke inkomstenbelasting zou tot stand komen. Spr. wijst er op, dat het hier slechts gaat om enkele ondergeschikte punten. Vaststelling heeft hierna plaats. 23. Vaststelling van een besluit tot wij ziging van het reglement voor de werkver schaffing en steunregeling. Na een kleine opmerking betreffende de redactie goedgekeurd. ALLE INLICHTINGEN TE BEKOMEN ARCHITECT NABIJ STATION SOESTDIJK. Bestelk.: Amsterdam, Singel 307, Tel. 34522. Soest: Nieuwstr. 36, Birktstr. *10, Tel. 2240. W. teruggenomen. De heer Busch vraagt, waarom nog geen voorstellen kunnen worden gedaan. Het Arm bestuur heeft de voordracht bij B. en W. ingediend; de zaak kan dus worden handeld. Wel is aan spr. bekend, dat ook nu weer een vriendenlijstje opgemaakt is en het is juist daarover, dat hij spreken wil De voorz. merkt op, dat deze opmerking niet juist is. Spr. wil deze zaak nog gaarne met het Armbestuur bezien. De heer Gasille juicht een afvoering van de agenda toe. Spr. ziet gaarne een beter lijstje. 14. Voorstel van B. en W. inzake bevor. dering van den gemeente-werkman H. A. Vos. Met algem. stemmen heeft aanstelling plaats gehad. 15. Voorstel van B. en W. tot het aan sluiten der woning van den Directeur van Openbare Werken aan het telefoonnet voor rekening der gemeente. Zonder bespreking goedgekeurd. 16. Behandeling van het adres van het BestuuT der Vereen. „Soesterberg's Bloei" te Soesterberg, verzoekende bij het aanleg gen van wegen een andere regeling te tref fen dan thans toepasselijk is door storting van bedragen in het Wegenfonds. De heer Busch noemt het antwoord van B. en W. aan de vereeniging zeer slap. Spr. wenscht het Wegenfonds thans op te ruimen te meer nu het proces tegen den heer Hil horst verloren is. Spr. vraagt of het soms moeilijk is het totaalbedrag van f 26.000.— te rug te betalen. De voorz. merkt op, dat volgens Mr. Mott- zer nog wel motieven aanwezig zijn, om in de uitspraak Hilhorst niet te berusten. Ook de heer Grootewal wenscht zoo spoe dig mogelijk een oplossing. Raad, belasting, commissie en gemeentenaren moeten niets hebben van het wegenfonds. Nu ontvangt men niets voor zijn geld, bij een baatbelas ting komt er tenminste een weg. De heer Van Klooster zou gaarne een weg zoeken zonder dat het fonds weg gaat. De voorz. spreekt zich eveneens uit voor afschaffing van het wegenfonds, doch deze zaak moet eerst ^grondig worden bezien, an ders zouden in de nieuwe regeling ook on aangenaamheden gaan kleven. Nogmaals dringt de heer Busch er op aan het Wegenfonds af te schaffen en de straatbelasting te herzien. Menschen, die reeds 7 jaar hebben betaald, zitten nu nog in den modder. Ook het feit, dat zij na 5 jaar eerst rente van het gestorte geld ont vangen is een fatssoenlijke flesschentrekkerjj. Spr. zegt hierbij, dat dit vast zit aan de bouwverordening, welke reeds lang aan de prde kon zijn gesteld, hetgeen door weth. Koenders wordt bestreden. De heer Doorman wil de afschaffing van het Wegenfonds bezien bij de herziening van het geheele belastingstelsel, zulks in verband met de nieuwe financieele regeling tusschen Rijk en Gemeenten. Op voorstel van den heer Busch wordt besloten de Financieele Comm. de opdracht te geven het belastingstelsel te herzien, waarbij gelet zal worden op terzijdestelling van het Wegenfonds. Dit antwoord zal ook aan Soesterberg's Bloei worden gezonden. 17: Opnieuw, vaststelling van de Veror dening, regelende de samenstelling en den werkkring der Commissie Openbare Wer ken, zulks naar aanleiding van enkele op merkingen van Ged. Staten. Zonder bespreking goedgekeurd. 18i Voorstel van B. en W. inzake om legging van den Eikenhorstweg, en in ver band daarmede vaststelling van een besluit betreffende ruiling van grond met den heer A. W. Beckeringh. Eveneens vastgesteld. 19. Vaststelling van een besluit tot open. bare verhuring van gemeentegronden. Wordt aangehouden. 20.; Vaststelling van een besluit tot on- derhandschen verkoop van 110 boomen, staande langs de Koninginnelaan, met gelijk tijdige intrekking van het besluit d.d. 11 November 1929 tot verkoop bij wijze van 24. Vaststelling van: a. de lijst van retributiën van heide- zandgronden b. 3e suppletoir kohier Hondenbelasting 1929; c. 2e suppletoir straatbelasting 1929. De heer Busch merkt bij dit punt op, dat vele personen plaggen steken en de heide afmaaien, welke hiertoe niet gerechtigd zijn. Spr. verzoekt hierop toezicht uit te oefenen. Hierna vaststelling. 25. Vaststelling van een besluit tot on- derhandschen verkoop van hakhout. De heer De Bruijn wenscht deze 1000 tak- kebossen niet voor f 25.van de hand te doen. Thans reeds weet spr. een persoon te noemen, die het dubbele bedrag wenscht te betalen, ook bij openbaren verkoop. Ook de heer Busch spreekt zich uit voor openbaren verkoop, waartoe wordt besloten. 26. Behandeling van het adres van G. T. van Vliet alhier, verzoekende in aanmerking te komen voor toekenning van een persoonlij ke geldelijke toelage wegens gemis van kin. dertoeslag. Mevr. Landweer informeert, welk stand punt bij de vaststelling der salarissen werd ingenomen. De heer De Bruijn is van oordeel, dat aan eens verkregen rechten niet moet worden getornd. De heer Gasalle merkt op, dat kinder toeslag geen recht is, doch slechts een tijde lijk recht, zoolang de kinderen den vastge- stelden leeftijd nog niet hebben bereikt. De voorz. wijst er op, dat dit punt bij de vaststelling der salarissen uitvoerig is be sproken. Algemeen was men van oordeel, dat de toeslagen moesten worden opgeruimd. Alleen voelde men 't als 'n bezwaar voor de werklieden, waarom toen werd besloten voor hen, die f 1500.— per jaar of minder salaris genoten, de toeslag te handhaven. De heer Busch bestrijdt deze meeningen. Uitdrukkelijk is toen uitgekomen, dat aan eens verkregen rechten niet zou worden ge tornd. Spr. zegt geen voorstander te zijn van een fokpremie en ook tegen deze toelagen is, omdat zij nog dateeren uit den crisistijd. Ook de heer Hilhorst ondersteunt deze gedachte. De heer De Bruijn wijst er nog op, dat er wel voor gezorgd is, dat andere personen er niet onder te tijden zouden hebben, maar hier moest aan Van Vliet weer een duw worden gegeven. De heeren Grootewal en Van Klooster spreken zich uit voor het voorstel van B. en W. om geen toeslag toe te staan, waartoe na nog eenige discussie met 102 stemmen wordt besloten. Tegen stemmen de heeren Busch en Hilhorst. toebehoorende compost, met gelijktijdige in trekking van het besluit d.d. 16 December 1929 tot verkoop bij wijze van openbare in schrijving. Dit punt werd reeds tusschen de andere agenda-punten behandeld en zonder hoofde lijke stemming aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot in schenking aanvaarden van grond ter verbreeding van de Spoorstraat en tot uitvoering van het grond werk en het aanbrengen van verharding. Dit voorstel bedoelt een aanmerkelijke verbetering te verkrijgen van het gedeelte Spoorstraat direct bij station Soestdijk. Ver schillende eigenaren zullen grond afstaan, terwijl bestrating, het maken van terreinaf sluitingen enz. een kosten met zich zullen medebrengen van totaal f2305.waarvoor B. en W. een crediet vragen. De heer Doorman informeert of het niet wenscbelijk is slechts aan één zijde een trot toir aan te leggen, terwijl spr. de groote af ronding van den hoek Spoorstraat—Rem- brandtlaan niet fraai kan noemen. Weth. Endendijk wijst er op, dat hier van een binnenwaar-dschen hoek sprake is, waar voor meer ruimte moet komen. De voorz. is voor 't behoud van den boom voor perceel Tolboom, waarop weth. Enden dijk opmerkt, dat dan grond van het perceel Fides noodig zal zijn. Het gevraagde crediet wordt hierna toege- staan. De heer Busch krijgt hierna gelegenheid tot het houden van zijn interpellatie. Spr. vangt zijn interpellatie aan met er op te wijzen, dat bij Bouw- en Woningtoezicht met 2 maten wordt gemeten en soms zelfs in 't geheel niet wordt gemeten. Wie hier van de schuldigen zijn, zal wel een open vraag blijven, maar de hoofdschuldige zul len we straks wel kunnen aanschouwen. Dat er een bouwverordening is om nageleefd worden is begrijpelijk, maar dat maatregelen worden genomen als thans bij Van Dijk, noemt spr. de schuld van den Weth. van Openbare Werken. De tegenwoordige veror dening is een prul en het is deze wethv die reeds jaren over een nieuwe verordening spreekt, doch er niet mee ter tafel komt. Was er een goede verordening, dan kon veel worden voorkomen. B. en W- geven nu last een klamp naast een reeds bestaanden muur te metselen; een werkstuk, dat nu in het ge heel geen dienst meer doet. Niet minder dan noodig geweest en spr. vraagt zich af, wie 10 gemeente-werklieden zijn voor dit werk dit zal moeten betalen. Dergelijk onnoodig werk moet worden verricht, terwijl naar veel andere en ernstiger zaken niet wordt gezien. Spr. kan zeer veel van deze gevallen noemen en wijst daarbij op de aan de Bos straat gebouwde woningen. Ook het geval Reehorst, waar zonder aan zegging, krasse maatregelen worden getrof fen, noemt spr. een schande. Spr. vraagt zich af, hoe een weth., die van bouwen zelf nie;t Uitgebreide sorteering. Van Weedestraat 8, Telef. 2251 Horlogerie - Goud en Zilver - Optiek BAARN, TERREIN S.S., TELEFOON 274 LAANSTRAAT 118 - TELEFOON 83 SOEST, NIEUWSTR. 14 TELEF. 2103 27. Opnieuw vaststelling van een Veror dening tot wijziging der Algemeene Politie verordening, zulks in verband met eenige be merkingen van Ged. Staten. Na een kleine opmerking van den heer Doorman, dat de woorden „naar het oordeel van B. en W." toch ook in een ander arti kel voorkomen, wordt het voorstel van B en W. aangenomen. 28. Voorstellen van B. en W. inzake grondruiling met den heer Insinger en het iii beheer en onderhoud nemen van een door de provincie nieuw aan te leggen verbin dingsweg Wiekslooterweg nieuwen pro vincialen weg BiJthoven—Soestdijk. 29. Behandeling van belastingreclames. Beide punten in geheime vergadering be handeld. De aanvullings-agenda komt hierna in be handeling. 1. Crediet-aanvrage van B. en W. voor het aanbrengen van een gasverwarmings-in- stallatie in het kantoorgebouw van den dienst Openbare Werken met de garage, alsmede in de brandweergarage. De heer Busch wijst er op, dat voor een der ambtenaren een wel wat zeker klein lo kaal wordt Lngerecht. Ook vraagt spr. of het bedrag ad f2300.niet hoog moet worden genoemd, waarop Weth. Endendijk mede deelt, dat hiervoor de installatie voor het geheele gebouw wordt geleverd. Het gevraagde crediet ad f2300.— wordt hierna toegestaan. 2. Vaststelling van een besluit tot onder- handschen verkoop van aan de gemeente het minste verstand heeft, tot zulke hande lingen kan komen. Wanneer één ambtenaar het vele werk niet kan verrichten, moet er een hulp komen. Op deze wijze komen Bouwtoezicht en de ge meentenaren voor de onaangenaamheden te zitten. Veel onaangenaams wordt den bouwers in den weg gelegd, hetgeen onze gemeente een slechten naam bezorgd, maar wat, met het oog op de vestiging, voor onze gemeente zeer nadeelig is. Het is hiervoor, dat spr. wil waarschuwen. •is van het feit, dat zoo weinig practische matigs is gebeurd. De bouwverordening en de woningwet hebben B. en W. te handha ven, hoewel de verordening met het geval Van Dijk zelfs niets uitstaande heeft. Als bedoeld persoon na herhaalde aanschrijving niets wenscht te doen om het gebouwde in overeenstemming te brengen met de door hem zelf ingediende en goedgekeurde teeke- ningen, dan doet de gemeente zulks op kos ten op van den eigenaar en dat dit werk door de eigenaars wordt betaald, daarvoor zorgt de woningwet- De heer Busch wijst hierna nog op het feit, -dat veel woningen worden betrokken, zonder dat een bewoonbaarverklaring is af gegeven. Het gaat daarom niet aan Van Dijk als proefkonijn te gebruiken en tot afschrik wekkend voorbeeld te stellen. Spr. meent, dat dit alles mede het gevolg menschen -in de comm. voor openbare wer- menschen -in de comm. voor openbare wer ken zitting hebben, waarom spr. voorstelt de heer Van Klooster ook in deze co-mm. te benoemen, hetgeen door meerdere leden worden ondersteund. Nadat Weth. Koenders deze zaak nog heeft verdedigd, wordt de heer Van Kloos ter rnet op één na algemeene stemmen tot lid der commissie gekozen. Rondvraag. De heer Busch stelt voor de straatnaam Koudhoormveg te doen vervallen en deze weg ook Bosstraat te noemen. Het gedeelte Bosstraat, wat naar rechts afbuigt en den nieuwen weg in het verlengde van dit ge deelte van dien weg, zou spr. Den Bliekstraat willen noemen. Bij de algemeene straatnaam verandering zal dit worden bezien. Verder vraagt spr. in den vervolge ook eens des avonds te vergaderen, terwijl hij er op aan dringt, zoo spoedig mogelijk met verschil lende werkzaamheden aan de Koninginnelaan te beginnen. De heer Gasille vraagt aandacht voor de Beuukenlaan en Nieuweweg, welke wegen zeer slecht zijn. De heer Doorman verzoekt voor volgen de vergaderingen de stukken vroeger te zenden. De heer De Bruijn vraagt of het niet mo gelijk -is het bezorgen van melk op Zondag te verbieden. De heer v. Klooster verzoekt ook spoed te maken met de Koninginnel., daar we anders in den a.s. zomer nog geen verbetering zul len zien. Spr. acht 2 maanden voor 't rooien der boomen veel te lang. Hierna sluiting. SPORTKRONIEK E. S. V. A. C. Door een 3—1 overwinning op D.U.C. II behield Esvac II de bovenste plaats en te vens de kans op een eventueel te behalen kampioenschap. De wedstrijd voor a.s. Zondag heeft aller belangstelling. Er moet gespeeld worden te gen B.V.C. IV, in het Biltsche sportpark en wil de kans behouden blijven, dan moet gewonnen worden. B.V.C. IV was het eeni ge elftal, hetwelk Esvac II op eigen terrein jdopte, dus er moet revanchegenomen wor den Esvaccers. Het 1ste elftal speelt hoogstwaarschijnlijk een oefenwedstrijd op- eigen terrein, in het Burgem. Dekethpark. o R.K. SPORTVEREEN. „DE PLOEG" Zondag a.s. gaat De Ploeg naar Hilver sum den laatsten wedstrijd spelen in dit seizoen. De vorige ontmoeting in Soest ein digde in een 4—2 overwinning voor De Ploeg. Het verschil was hier dus niet groot. Voor De Ploeg zal het dus oppassen wor den, om de punten te bemachtigen. Spelers het kan. Denkt er aan, een nederlaag zal U een plaatsje op de ranglijst laten zakken, terwijl een overwinning zeer waarschijnlijk de derde plaats geeft. Aanpakken dus. Het terrein is gelegen in het sportpark aan den Soestdijkschen straatweg, terwijl gezamenlijk ±e 1 uur wordt vertrokken vanaf het raadhuis. o CLUBNIEUWS V.V. „SOEST" Zondag a.s., nam. 2 uur, terrein Koud- hoornweg, Soest II—Scherpenzeel II. Ons 2e elftal, dat zulk een mooie kom- pioenkans heeft, zal a.s. Zondag haar uiter sten best doen, teneinde de bovenste plaats te behouden. Wij verwachten dan ook een pannen-den wedstrijd en noodigen sportlief hebbers uit, onze 2e elftalspelers in groo-ten getale te komen aanmoedigen. Het 3e -elftal speelt om 2 uur tegen N.S.F. II in Hilversum. Vertrek om 1 uur per bus van garage Geerestein. Soest I is vrij. o V.V. SOESTERBERG Zondag jJ. speelde „Soesterberg" tegen -de Amersfoortsche Boys te Amersfoort en 'zagen ditmaal geen kans, een puntje mach tig te worden en het einde kwam met 00. Zondag a.s. 'komen de Harderwijksche Boys een wedstrijd spelen tegen „Soester berg", op het terrein aan den Kampweg. Er zal beter gespeeld moeten worden, Soesterbergers, anders loopt het m-is. Bl) het station Soestdijk Werkt NIET VOOR EIGENBOUW, doch uitsluitend voor te koop of te buur opgegeven pert eelen. VERKOOP VILLAS. LANDHUIZEN EN BOUWTERREINEN. Sluit verzekeringen op alle gebied, Brahd, Inbraak. Storm. Ziekte, Ongevallen. Leven, ASato etc. etc. GRATIS opname van Verkoop en Verhuurin WONINGCOURANT. KERKBERICHTEN SOEST Zondag 16 Februari. NED. HERV. KERK Kerkgebouw. Voorm. 10 uur Ds. A. de Haan, vroeger te Zwolle. 's Avonds 6 uur geen dienst. Rembrandtzaal. Voorin. 10 uur Ds. Bieshaar. 's Avonds 7 uur Ds. Van Schaick. Jeugd dienst. ROOMSCH KATHOLIEKE KERK Parochie St. Petrus en Paulus. Voorm. 7 en 8.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl. Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. Soesterbergschestraat. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Prof. P. J. M. -de Bruin, hoogl-eerar te Apeldoorn. Donderdagavond 7 uur Ds. J. B. G. Croes, van Gouda. VEREEN, v. VRIJZ. GODSDIENSTjGEN Gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtiaan. Geen dienst. SOESTERBERG NED. HERV. KERK 2—3 uur nam. Zondagschool in 't wijkge- bouw, voor kinderen van 613 jaar. 's Avonds 6 uur de heer v. d. Heuvel, van Amersfoort. Dinsdagavond 8.15 uur Bijbellezing. HUIS TER HEIDE Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. 's Avonds 6 uur geen dienst. PLAATSELIJK NIEUWS Competitie Dammen Dinsdag j.1. had de returnwedstrijd plaats tusschen de damclubs Soest I en Amersfoort I. Dezen wedstrijd wist Soest te winnen met een voorloopigen uitslag van 86. (De eind uitslag wordt vermoedelijk 119 voor Soest). Door -dit resultaat staat Soest thans op de tweede plaats. Gewonnen werd door de hee. ren H. Bakker, P. Floor, D. Staal. Remise: de heeren B. Bakker en S. de Zoete. Het Gooisch Tooneel Bovengenoemde dilettantenclub gaf in Ho. tel „Bosch en Duin" een uitvoering, welke matig was bezocht. Opgevoerd werd „Mil- lionnair tegen wil en dank", een aardig blij spel -in 3 bedrijven, door George Barr. Het behandelde de geschiedenis van een opa, -die zijn kleinzoon 1 millioen dollar na laat, met dien verstande, dat hij die in een jaar moet opmaken, niet aan liefdadigheid, ook mag hij niet trouwen of zich verlo ven. Op de onzinnigste manier wordt met het geld gesmeten, veten profiteeren er van. Charles, -de hoofdfiguur, heeft echter zijn hart verpand aan Marie, maar die verloving mag niet doorgaan, voor hij straatarm is; maar -dan de gelukkige erfgenaam wordt van 5 m-illio-en dollar, zoodat alles op z'n pootj-ess neer komt. Het geheel liep goed van stapel. Charles, -de pico-lo, Mr. Pl-ucky, Daisy en La Rosita deden hun best, waarom de overigen zich groepeerden. Den regisseur een woord van dank. Het muzikale gedeelte stond onder leiding van J. H. Visser. Voor het arrange ment zorgde de heer Hofman, dat tot 2 uur duurde. Aan het slot bood de gérant den regisseur bloemen aan en verzekerde het ge zelschap terug te komen met „Schakels", van Heijermans. M ann en-zan g vereeni g in g O.L.V. Parochie te Soestdijk Op veler v-erzoek om ook te komen tot de oprichting van een Mannen-zangvereeniging, hetzij gecombineerd of zelfstandig, bestaat thans gelegenheid zich hiervoor aan te mel den tot en met 23 Februari a.s., bij J. G. Flapper, Soestdijk. Het groote succes van een Dames-zangver- een-iging (n.l. 40 leden), doet ons verwach ten, dat ook de heeren zangers niet ach terwege zullen blijven. Het aannemen der leden berust bij den Zeer Eervv. Heer Pastoor en den te benoe men -directeur. Zenuw-Tabletten 7ö ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten 5e Jeugddienst De 5e Jeugddienst van dezen wmter zal gehouden worden Zondag 16 Februari a-s., avond 7 uur in de Rembrandtzaal. Ds. J. I. yan Schaick zal dezen dienst leiden. Theosofische Ver. Centrum Soest Voor deze afd., die zeer goed bezocht was, sprak Maandagavond in de kleine zaal van Religie -en Kunst" Mevrouw RosVrijman, uit Den Haag, over de waarde van den Theosoof voor de samenleving. Spreekster stelt voorop, dat, als men de vraag stelt, wat -is een theosoof, men ten antwoord Tcrijgt, dat -is iemand, die gelooft aan reïncarnatie, geheelonthouder en vege tariër ds en de broederschap dient. Maar een theosoof is iemand, die niet gelooft, maar alles onderzoekt, daar de mensch beschikt over de vrijheid van denken. Theosofie is geen stelsel van leer, maar goddelijke wijs heid. Haar leer is zoo oud als de wereld zelf en wordt overal gevonden, nu zoowel als voorheen. Haar kern is de broederschap, -die allen wil helpen; het vrije denken wordt toegepast. Denken en voelen, -ieder is echter aange wezen op zichzelf. Boedha,Thomas a Kempis en Sa-imarsla hebben -dat uitgesproken. De Christus leeft in ieders hart, om daarin tot volle ontplooiing te komen, waardoor de ge heele persoonlijkheid van den mensch veran dert. In eiken godsdienst ligt de zelfde waar heid, als men de verschillende inzichten maar begrijpt. Men moet elkander, niet be strijden maar helpen, want juist de verschil punten brengen tot één, want niet één ding in de wereld is aan elkander gelijk. Nooit is er in -de wereld zooveel kwaad gedaan dan juist -door den godsdienst. De wereld hult zich in vormen, waarvan de mensch de ont- w-ikkeLingsphase is. De waarde van den theo soof bespeurt men in het onderwijs, de op voeding, -de kunst, wetenschap e.-d. Het on derwijs moet niet zijn een intellectueel af- richtingssysteem, maar een gevoelsuiting, daar het kind leeft uit het gevoel. Het huwe lijk moet zijn, als het goed is, een groote innerlijke band. De theosoof veroordeelt den oorlog, daar zij is het rijk van de misdaad. Daartegen kan de vrouw internationaal nu veel doen, -de theosofie -is ten slotte de prak tische uitkomst van het gebed, Uw wil ge schiede, ook op aarde. Feestcomité Naar wij vernemen zal de Burgemeester onzer gemeente het -initiatief nemen tot het bijeenroepen van eenige personen, voor het vormen van een feestcomité. Men wenscht den 50sten verjaardag van H.M. de Koningin d-it jaar feestelijk te herdenken. Afscheid Ds. J. C. W. Kruishoop Zondagavond nam Ds. Kruishoop, predi kant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, afscheid van -de gemeente, met een predikatie naar aanleiding van de tekstwoorden uit Hebreen 13 20 en 21. Na de predikatie werden woorden van af scheid gesproken tot Ds. Van Schaick, pre dikant alhier, de Ring collega's vertegen woordigd door Ds. Pannebakker en Ds. v. d. Berg uit Amersfoort, den Kerkeraad, Kerkvoogden en Notabelen, den Burgemees ter, -de catechisanten, den organist, den kos ter, het bestuur van de Scholen met den Bijbel, en ten slotte tot de geheele gemeen te, -die in grooten getale was opgekomen. Daarna hebben nog het woord gevoerd; Ds. Pannebakker als voorzitter van den Ring Amersfoort, Kerkvoogd-Ouderling H. van Herwaarden, namens het college van Kerkvoogden en Notabelen, de heer Van der Fl-ier namens het Schoolbestuur en tenslot te Ds. Van Schaick namens den Kerkeraad en de geheele gemeente. Ds. Kruishoop hoopt a.s. Zondag intrede N.V. Centrale Slachtplaats Geslacht op de N.V. Centrale Slachtplaats alhier, in de maand November 1929. 41 Runderen, 10 pinken, 6 vette kalveren, 1 graskalf, 59 varkens en 6 paarden. Buiten de N.V. (huisslachtingen), 40 var kens en 5 geiten. December 1929 43 runderen, 11 pinken, titq j; 'uapjBBd 9 'sua^jBA \l 'u3J3ajb>{ 3TToa g (Huisslachtingen) 66 varkens en 3 geiten. Januari 1930: 40 runderen, 15 pinken, 7 vette kalveren, 62 varkens, 6 paarden 1 schaap. (Huisslachtingen) 41 varkens en 2 geiten. Ingevoerd in genoemde maanden: 4244 ki logram versch vleesch. Afgekeurd in de maanden November en December 1929 4 runderen, 1 paard, 3 scha pen, 1 graskalf en 4 nuchtere kalveren. Van runderen: 64 longen, 5 harten, 25 le vers, 1 milt, 1 maag en darmen, 5 nieren, 15 uiers, 8 darmsch. 'klieren, 18 keelgang- klieren, 2 koppen, 5 K.G. ongesmolten vet. Van varkens: 96 Iongen, 8 harten, 6 levers, 1 milt, 4 maag en darmen, 4 nieren, 9 darm sch. klieren, 10 kaakklieren, 2 K.G. onge smolten vet. Van paarden: 3 longen en 3 levers. Van kalveren: 6 nieren. Bravo Naar wij vernemen zal de Eerste Soester Mon-daccordeonvereeniging „Bravo", opge richt 10 Dec. 1928, directeur de heer G. J. Schouten, deelnemen aan het groot Natio naal concours te Amersfoort, te houden op 9 Juni a.s. Zij, die zich wenschen op te geven als lid, kunnen dit vóór 15 Maart 1930 nog doen bij het bestuur; Nieuwstraat 41, Tor-enstraat 25 Koninginnelaan 30, des Maandagavonds 8 uur, in het lokaal van den heer C. Verschoor, Nieuwstraat hoek Laan- straat. 'T.B.C.-fibn Ten einde de gevolgen van deze vreeselij- ke ziekte voor oogen te stelten, hield de afd. Soest van -de vereen, tot bevordering der belangen van T.B.C-patiënten in Ne derland, alhier een samenkomst in hotel Kooy aan de Stationsstraat, welke aardig be zocht was. Als inleider trad -daarbij op de heer I. Lessing, uit Amsterdam, die tot onderwerp koos: „Achter de wolken schijnt de zon". Spr. -deelt vooraf mede, dat deze belangrij ke wetenschappelijke film der N.C.V., een goed beeld geeft van deze gevaarlijke ziek te, waaraan in Nederland 70 a 80 duizend personen lijdend zijn en in '29 er 7000 zijn gestorven. Vooral wordt gewezen op het vieze spu wen op d-en grond en het niezen met open mond. Zeer veel wordt daartegen gestre den. Noodig is frissche lucht, licht, goede voeding en goede woning en voor de be handelde patiënten therapie en nazorg, op dat de komst in de maatschappij voor hen niet wordt bemoeilijkt. Maar daarvoor is veel geld noodig, waarvoor spr. hulp in roept als lid der vereeniging. Na deze -inleiding werd de film vertoond, welke in schrille kleuren 't lijden en ellen de schilderde van de patiënten, die veelal een gevaar zijn voor hun omgeving. De ver reikende gevolgen, maar ook de medische zij-den worden belicht, waardoor het geheel een goed overzicht gaf van voorkomen en genezen. Tot slot gaf de filmoperateur, de heer T. Wijngaard, alhier, een journal ten beste, terwijl Mej. B. Kooy». enkele nummers op de piano speelde. 5 Nieuwe leden gaven zich op dezen avond op. Evangelisatie 't Hart In het zaaltje Verschoor hield 7 Febr. j.1. Ds. J. I. v. Schaick een samenkomst, welke tamelijk goed bezocht was. Zij werd ge opend met het zingen van Psalm 138 1 en gebed, waarop gelezen werd Matth. 5:1-17. Daarop deelde spr. mede, dat de plaatjes van Palestina, ten getale van 250, nog in omloop waren, zoodat dezen avond plaatjes zouden worden vertoond naar de gelijkenis sen en uit -de bergrede, geteekend door Eugène Burnan. De verschillende gelijkenis sen, als de onrechtvaardige rentmeester, het zuurdesem, de verloren penning uit Luc. 15, de wijze en dwaze maagden, de paarl van groote waarde e.ay werden achtereenvol gens vertoon-d en door spr. nader verklaard. Hierna verschenen enkele groepen van per sonen, die dn de dagen van Jezus naar Zijne bergrede luisterden. Het geheel was een interessante avond, die voorzeker zal bijdragen het innerlijk leven te verdiepen. A.s. Donderdagavond 7.30 uur zal worden begonnen met -de eerste 50 plaatjes Van Pa lestina. "De bijeenkomst werd besloten met het zingen van een Psalm en ge*bed. Doos Chr. Jongel. Ver. „Samuel" Bovengenoem-de vereeniging, afd. van het N.J.V., welke met Nov. a.s. haar zilveren jubileum hoopt te herdenken, hield Don derdagavond, 6 Febr. 1.1., eene propaganda vergadering dn de Rembrandtzaal, welke zeer druk bezocht was. De samenkomst werd geopend met het zingen van Gezang 44 1 en gebed, waarop de voorzitter, de heer J. Regter, enkele oogenblikken stilstaat bij het werk der N. J. V., vooral in de industrie-centra's. Hierna verkrijgt de heer E. Kuijper, se cretaris, het woord, die het jaarverslag uit brengt, den verscheiden voorzitter herdacht en de af-d. warm aanbeveelt. De penning meester A. Lu-iben, gaf in 'n geestig speechej verslag van het nadeelig saldo ad f21.der kas en beval de collecte warm aan. Vervolgens verkreeg de emer. pred. Ds- J. A. Gerth van Wijk, alhier, het woord, welke er op wijst, dat de Christen jongeman van dezen tijd een taal moet spreken, die door elkeen verstaan wordt en ter harte nemen den moeilijken eisch, wel in maar niet van deze wereld te zijn. Verder moet hij vanuit de verte en van dichtbij bezien worden. De deur der vereeniging moet wijd open staan, een J. V. moet een vriendenkring zijn, ook buiten de vereeniging om. Zij moeten worden beelddragers Gods, eene hooge en geweldi ge taak en' elk anders wegwijzer zijn naar Boven. Het peil vasthouden; de ouders moe ten veel en veel voor hen bidden en mede werken aan het werk hunner kinderen. Na een luimige voordracht, door A. Lui- ben, waarom gelachen kon worden, bracht de zangvereen. „Soli Deo Gloria" een paar nummers ten gehoore. Na eene gezellige pauze ging het mooie tableau „Ons dagel-ijksch brood", in scène gezet -door den heer v. Riet, dat danig in sloeg, waarna de secretaris een overzicht gaf van het werk van het N. J. V., terwijl na een leuke samenspraak Ds. J. I. v. Schaick 't werk van den wereldbond nader toelichtte.. Na de gebruikelijke sluiting sloeg het klokje half twaalf. Feestavond E.S.V.A.C. Naar wij vernemen, zal door E.S.V.A.C. op 3 Maart a.s., in „De Gouden Ploeg" een feestavond worden gehouden, ter herdenking, aan haar kampioenschap. Cabaretavond Het bekende Cabaret-ensemble „1' Célë- bus Trois" met als soubrette Corr.ie Kling, bariton .Henri Dorné, conferentier en accom- pagnateur Kees van Boven, zal op Maandag 24 Febr. a.s. een cabaret-avond geven in Hotel „Bosch e-n Duin". Een gezellig baï zal den avond besluiten. Men ziet de adver tentie in het volgend nummer. Wegens plaatsgebrek moeten verschillen de berichten en verslagen tot een volgend nummer overstaan* Hartweg 9. gevraagd, vrij. Aanm. dom»weg 9i Br. met f no. 1057 aan Baarn.

Soester Courant | 1930 | | pagina 2