H. L GREEVE WATTOONEN U ONZE ETALAGES? H. J. SUKKEL Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 DE EERSTE GQOISCHE HULPBANK Komende Bruidsdagen. STQQMWASSCHERiJ „DE KOLK" Banketbakkerij „Nieuwerhoek'1 Fijnere soorten Gebak Amandel- en Boterkoekjes KLEERMAKER J EEN GOED ADRES VOOR UW WASCH. Sproeien komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Wist Cl da! Rotterdamsehe Barak- vereeniging M.V. Correspondentschap SOEST ALLE BANKZAKEN LQQPERS H. L ÜUE| „Het Kaashuls" 9e Jaargang No. 12 Gegarandeerd» oplaag 3000 exemplaren. Vrijdag 21 Maart 1930 DE SDE2TER CDUDAM Abonnementsprijs voor Soestdijk, Soest en Soesterberg, 25 cent per 3 maanden. Voor buiten 50 cent per 3 maanden. Bijkantoren: VAN DE VEN'S Bockhandel, Baarn en C. J. VAN DAM, Rademaker*tr. 15, Soesterbcrg ONZE RIJMKRONIEK Bijdragen. niet grooter don IS en niet klelnei dan 36 regels, t voor dele rubriek worden Ingeionden. Bi) opname vergoeden wij aetueele lalet plaatselijke) gedichten f2.50. (Nadruk verboden) (Ingezonden.) BIJ MOEDER Op teentjes loopt klein Lies je rond Door 't groote, stille huis, Waar heel geen Leven wordt gehoord, Zelfs niet het minst geruisch. Ze begrijpt er heelemaal niets van Die stilte, hu, zoo naar; Ze mocht niet spelen en ze droeg Een zwarte strik in 't haar. Ze ging eens uit op onderzoek, Elk plekje, dat Lies wist, Werd nagegaanzij had haar Moe Twee dagen al gemist. In 't slaapvertrek was ze al geweest, Maar in den salon nog niet En even kijkt ze angstig om Als juf haar maar niet ziet. Dan reikt het mollig handje hoog Naar den grooten koop'ren knop, En open gaat de deur, heel zacht Zus kijkt verwonderd op. Wat is het donker hier, zoo zwart, Wat vreemd dat kaarsenlicht. In 't midden staat een kist, daar Ligt Moehaar oogen dicht. „O, wat 'n bloemen. Wat een boel", Ontsnapt opeens haar mond Nieuwsgierig klimt ze 't bankje eens op Dat naast de lijkbaar stond. Haar poezelhandje raakt van 't lijk Het koude voorhoofd aan. „Moe slaapt", klinkt 't zachtjes en ze wil Weer heel stil henen gaan. Maar och, ze had zoo graag zoo'n bloem, Zoo'n groote, svitte roos. Eén pakken? neen dat mag ze niet, Want dan wordt moeke boos. Dan angstig komt ze dichterbij, Bang klankt het: „Moesje... Moe? Mag 'k ook zoo'n bloempje hebben? Ja, Zoo'n mooie wittetoe?" Maar neen, géén antwoord krijgt het kind, Hoe lief ze ook vraagt en vleit, Stil zakt het blonde kopje neer: Een snik:... klein Lieske schreit. Wat heeft ze dan voor stouts gedaan? Is Moesje boos op haar? O dat ze nu niets zeggen wil, Dat vindt ze toch zoo naar. „Wil Moes de bloempjes houden soms? Dat mag ze wel van zus" Lies buigt zich, geeft aan Moederlief Haar laatstenlaatsten kus M. V. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. VAARTWEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN geopend alle werkdagen VAN 10-! UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7-8 UUR Moeder natuur, de hoogbejaarde coquette, zal welhaast weder hare bruidsdagen ingaan. Volgens almanakken en kalenders is dit reeds geschied en de uiterlijke kenteekenen zijn ook reeds eenigszins waar te nemen, doch haar bruidstooi is nog niet gereed. De zon aan wie van oudsher de leverantie van het bruidskleed is toevertrouwd is, zooals aan een zoo voornaam adres is geoorloofd, oudergewoonte weer zoo vrij zich niet aan alnwiaf^'0'" velfs piet aan den eerwaardi- om Pk te storen en moeder natuur N-e haar geduld in lijdzaam- MOzij, de oude, blijkbaar geen dan de koesterende, maar _ge dagvorstin. Maar de af meer opmerken. In het samenleven der men- schen zullen ook weer voortaan openingen ontstaan en weder worden aangevuld. Er zal nu eens hier, dan weer ginds worden ge weend, gezucht en geweeklaagd, maar de len tezon zal telen jare,dag aan dag opgaan over vreugde en jammer, die door den tijd naar de eeuwigheid worden medegevoerd, weg van deze aarde, waar nieuwe vreugde en nieuwe smart zich weder zullen afwisse len als voorheen. En de oude natuur zal zich in iedere lente, die komen zal, opnieuw als bruid laten tooien door de ^koesterende en nieuw leven brengende lentezon. En de mensch zal zich in haar verlustigen, zoolang zijn bizonder leven geen merkbare hiaten vertoont, zoolang hij levenskracht en levens vreugde bezit, zoolang zijne Ievensillusiën niet al te zeer worden verstoord, het even wicht in zijn bestaan nog behouden blijft, geen ziekte hem treft en de jaren zijn lichaam, en zintuigen niet al te zeer sloopen. Maar het zwaard (van Damocles) dat bo ven de hoofden van oude en jonge men- schen aan een zijden draad hangt, blijft drei gen dag aan dag en uur aan uur. Ge lukkig dat wij het niet opmerken, want dit zou ons leven ondraaglijk, ja onmogelijk ma ken. Maar toch dragen wij de wetenschap bij ons om, dat het zwaard daar hangt en dreigt, al schijnt dit niet zoo te zijn. Och, dat wij ons dit toch, stil voor ons heen, herinnerden telkens als wij de bruidsdagen van moeder natuur medemaken. Dat zou ons zelf zeker zeer ten goede komen; dat zou ons meer dankbaar stemmen voor dit en voor andere voorrechten, die .ons ten deel vallen, en het zou ons zachter stemmen ten aanzien van menige ervaren teleurstelling envooral ook ten aanzien van onze mede- menschen. Als wij onze voorrechten optel len en op prijs stelden, dan zal dit onze zelf zucht aanmerkelijk inkorten en ons eindeloos begeeren doen inkrimpen. Wij zuilen dan het geluk en d,e levensvreugde van anderen ten allen tijde eerbiedigen en' datgene wat niet goed in ons is, niet goed praten door spits vondige drogredeneeringen. Wij zullen dan kalmer over vele dingen nadenken en heel wat gematigder worden in ons oordeel. Dan ook zullen wij niet zoo krampachtig blijven vasthouden aan onze voornemens, die aan anderen in den weg kunnen staan en niet ten uitvoer brengen wat aan onze medernenschen verdriet of schade kan berokkenen. Moeder natuur wek gij de lust en het vaste voornemen tot de tenuitvoerlegging van dit alles in ons op. Spreek tot ons, in deze uwe bruidsdagen, door uwe liefelijk heid, door uwe mildheid en door uwe eeuwi ge hernieuwing. - Spreek tot or.s e.n tot alle} natiën van uwe eeuwenlange ervaringen, van 1 alles wat gij aanschouwd hebt, van alles wat gij hebt zien komen en zien heengaan. Spreek tot allen van de nooden, van de el lende, van de verwoestingen, van vernede ringen, van het onrecht en van de wanhoop die gij sinds eeuwen hebt aanschouwd, maar getuig daarentegen ook van de uitkomsten, de vernieuwing, den opbloei, de opoffering de zelfverloochening, het vaste vertrouwen, de vreugde, het geluk en de dankbaarheid waar van gij weet. Wek in ons herinneringen op aan grootheid en verval, aan ontwikkeling, verruiming en bevrijding, doch spreek en ge tuig ons vooral van de macht der liefde, van herboren levensvreugde en onverwoestbaar gelukt dat alles nu nu de Lente U op last van de Macht bij welke het geheim der eeu wige hernieuwing berust, U het van frisch groen en geurige bloemen geweven bruids kleed om de leden hangt het nieuwe bruidsgewaad, waarin de oude herinneringen zijn vastgelegd. Spreek, o spre ek ons van vroegere dreven, van vroegere lenteluchten en lentegeuren, van vroegere zie leweelde én zaligheid. Wek in onzen geest de herinne ring, op aan onze dooden, aan de gloeiende en toch zoo teedere liefde van v oorheen en laat uw lentezuchtje over de si tille graven fluisteren: van de opstanding dier liefde, tel kens en telkens weer, gekleurd door zoovele herinneringen, gekleurd ook door het vroe gere morgenrood en avondgoud. Slagroom 30 cent per ons TEL. 2232 Slagroom-wafels 10 cent per stuk Aanbevelend. F. H. EUWE Ds nieuwe creaties op het gebied V;-n GordMnsiotfen, iridanthren geverfd, Bagdad Stores, Chenil- le en Pluchette overgordijnen. Tevens omvat onze collectie de nieuwe kleuren in enkele en dubbele velours manchester, peau de peche, damast, bespannningstof etc. Gcrdijnen worden op ons atelier va'ïkundig naar maat gemaakt. Fournituren zijn voorradig In koter sn brons. KERKSTRAAT 26 HILVERSUM dan de volgende enz. Dat zoo'n boom als staaltje van tuinmanskunst mooi kan zijn is waar, maar het wérk dat er aan zit is niet te betalen en zijn de inkomsten evenredig aan de uitgaven? En dan kunnen we wel zeggen: neen. Men heeft daarom een eenvoudiger manier genomen om pyramiden te vormen. Het gaat gauwer, maar de vorm zal niet zoo evenredig zijn. Bij een jonge struik, die be gint met een ent van 45 knoppen, schiet de bovenste uit naar boven en de andere op zij. BOEit bruidscostuum zal weder aillllinilllllllllllllllll, evenals in vorige eeuwen, ^""Tdlige lente weder als kame- O R O V-jeugdige bruid fungeeren. en steeds spraakzame natuur zuiver HoMandsch zou wil len uitdrukken, dan zouden wij haar onge twijfeld o.a. hooren zeggen, dat zij onder haar bruidstooi alweder vele aandoeningen verbergt. Als zij zoo eens om zich heen blikt en hare herinneringen raadpleegt, zal zij on der de menschen vele ledige plaatsen waar nemen, daér waar in de vorige lente nog vreugdestemmen zich lieten hooren, die haar hebben begroet en hulde gebracht. Ook in onze aan natuurschoon zoo rijke gemeente zal de opnieuw getooide oude bruid vele oprechte vrienden missen, die in hunne jeugd, in de kracht van hun leven of wel hoog be jaard zijn weggenomen, door den onverbid- delijken grooten maaier den dood, die niemand spaart, die ook tot den mensch komt als de lieve lente zoovele harten opent voor voor levensvreugde en beloften. Moeder natuur zal bij de tientallen van duizenden, die sinds de vorige lente zijn heengegaan, ook vele bewonderaars missen, en de avondzon zal voortaan bij het nederdalen ook over hun graf haar goud glans spreiden. Maar de wereld zal haar gang gaan als tevoren en van lieverlede het gemis van al die duizenden, die eenmaal hebben gearbeid, gevoeld, gestreden en geleden, niet MAAT" EN REPARATIEINRICHTING KONINGINNELAAN 42 B AMERSFOORT - TELEFOiON No. 615 Afhalen en thuisbezorgen iederen dag. PLUIMVEE, TUINBOUW ENZ. lschool. Montfoori. Po. (N.druk vyboden.) Snoei der vruchtboomeu. De Heer L. vraagt ons: Wanneer en hoe moeten pereboompjes; (struikvorm en pyramide) gesnoeid worden? Wat verstaat men onder het Rijksh oning- merk? Wij vonden de eerste vraag belangrijk ge noeg er een artikeltje aan te wijden, temeer, daar het in een paar woorden niet te zeggen valt. Vraagsteller maakt onderscheid tus schen pyramiden en struiken, zoodat ik aan neem, dat hij dat ook werkelijk bedoelt. Een pyramide is een boom, die kort bij den grond een tafel van takken maakt en dit tc 1- kenjare (met nu en dan eens een jaar pauze) herhaalt. Zoo'n boom heeft het aanzien: van een spar, die ook eik jaar zoo'n nieuwe tafel vertoont. Het groote verschil zit -echter hierin, dat een spar geheel natuurlijk zoo zijn takken vorint, maar een pereboom heele maal niet, die moet gedwongen worden zoo zijn takken uit te zenden. Die echte oudervvet- sche pyramides bestaan eigenlijk niet meer. Daar moest de onderste tafel de grootste -zijn.' Zie, zoo, dat is de eerste tafel. De recht opstaande twijg laat men weer het volgend jaar op dezelfde wijze 'n tafel vormen,, enz. Uit meetkundig oogpunt is dit misschien geen pyramide, maar de vorm lijkt er toch wel op. Ongemerkt zal men merken dat vele struiken van peren, van die onechte pyrami den zijn. Wanneer de vorm van den struik zoo is, dat al zeer spoedig die eene rechtopschie- tende tak de overhand over de andere takken verloren is, is er van het regelmatig vormen van tafels geen sprake meer. Appelstruiken verliezen hun kop al spoedig, peren niet zoo gauw, al hangt in deze veel af van het soort. Wanneer de vorm dus geen onechte pyramide is, de top vaak geen „baas" meer is, dan spreekt men van een struik. Een pyramide is dus eigenlijk een vorinstruik. Ik weet niet of vraagsteller zoo'n onechte pyramide be doelt of de ouderwetsche echte. Als hij de laatste bedoelt verzoek ik hem beleefd dit even te willen melden, dan wil ik hem met alle plezier daarover inlichten. Het onderhoud van een struik vergt wei nig tijd. Als de vorm maar evenredig is, is het wel goed, want het allervoornaamste is en blijft: vrucht. En dit .bereikt men in het algemeen niet met snoeien. Veel wordt ge bruik gemaakt van een zwakken onderstam (kwee), waarop alle soorten veel spoediger dragen dan op zoogwild. Na twee, drie jaar leveren deze struiken al een mooien oogst, die .in lage struiken beschut hangt voor felle winden, dus mooier gaaf blijft; die, omdat men te veel vruchten bij elkaar gemakkelijk kan krenten, ook mooie groote vruchten geeft, die men gemakkelijk plukt en snoeit. Men snoeit dén geheelen winter, behalve als het vriest. De snoei bestaat hierin, dat een onevenredigheid wordt goed gemaakt, een overbodige tak geheel wordt weggenomen. Als de top te hard groeit, blijven de zijtakken achter. Dan wordt de top besnoeid enkrijgen de andere takken een voorsprong. Als regel geldt echter, dat snoei de vrucht tegenhoudt. Hoe minder men een boom of struik ber hoeft lastig te vallen, hoe gauwer vrucht. Vooral lucht en licht is noodiig. Daarom nooit die struiken te dicht. Van jongsaf aan[ ruimte houden en er vooral op letten, dat door 't dragen van vruchten dc stand van de takken wel eens iets wijzigt, de onderste hangen dan bijkans op den grond. Wij snoeien de meeste perensoorten op 'n Luitenoog, d.w.z. als een tak besnoeid moet: worden, geschiedt dit net boven een knop, die naar buiten wijst. Dan wordt vanzelf de perestruik wat ruimer daar anders de peer meer neiging heeft recht omhoog te groeien en lang en smal wordt. Door veel wegsnoeien en onoordeelkundig snoeien (we hebben wel gezien, dat we strui ken liefst zoo weinig mogelijk snoeien) wordt veel vruchthout weggesnoeid of de kans op vruchthout verkeken. Vruchthout noemen we hout, dat vruchtknoppen draagt, waaruit bloemen komen of hout, dat als het ware daarvoor bestemd is, bijv. korte takjes. We kunnen de groei van dat vruchthout beletten of bevorderen. Dit wordt bij leiboo- men, die slechts een bepaalde plaats mogen innemen, wel gedaan. Bij struiken bevorde ren we de vruchtbaarheid het best, door niet of zeer weinig te snoeien. De onderstam bepaald echter voor een gl-oot deel de vruchtbaarheid. Zoo zal bij eén zeer sterken groeier vanzelf alles er op 7. tten vruchthout te vormen. Als de boompjes heel jong zijn en de v irm er nog zoowat in moet groeien, dan noet men bij den snoei er op letten, dat l^nge dunne takken later lastig zijn, ze bieden gïen stevigheid. Veronderstel dus, dat de tak- k:n te dun blijven, dan mag men daar niet o> verder bouwen, maar snoeit zeer kort in, zoodat slechts een klein deel behouden blijft. De tak kan dan dikker worden en de lente- gj'oei lis voor dat jaar tenminste weer te met gedaan. Dit laatste zeg ik, omdat men in I+f'ntjes nog wel eens van die akelig slappe ■njjen ziet, dóe flinker zouden geweest zijn, in de jeugd wat meer gelet was op ste vigheid. Wat de tweede vraag betreft, als U bijen houder is, moet U zich abonneeren op een tijdschrift en (of) lid worden van zoo'n ver- eeniging. Maar U ds geen bijenhouder, an ders was U lid en las U een tijdschrift en stelde U mij deze vraag niet. Ik vermoed, dat U wilt weten, welke waarde het rijks- honingmerk heeft. Wij hebben kascontrole stations, botercontrole-stations, melk-controle. stations, controlediensten op den uitvoer en invoer van diverse producten en keuringen enz. Het zijn meest instellingen, die een merk verschaffen, gesteund door het Rijk, betaald vaak met eigen middelen. Bedrog wordt dan moeilijker en de ver bruikers zijn dan meer zeker van kwaliteit enz. Nu wil het geval, dat de Nederlander even lamlendig staat tegenover Nederl. honing als tegenover Ned. schoenen, klompen, steen kool, macaroni enz. Een Engelsch of Duitsch bedrukt papiertje er bij en de Nederlanders vinden het goed. Dat dit voor onze Nederl. industrie niet bijzonder .prettig is, behoeft niet vermeld. Zoo vonden de Ned. imkers (bijenhouders) het ook niet aardig, dat er in ons land zoo veel honing werd ingevoerd, terwijl ons eigen product tegen slechte prijzen van de hand moest worden gedaan. Daarom hebben zij er bij de regeering op aangedrongen een honingmerk te mogen ontvangen, waarmede gegarandeerd zal worden de kwaliteit en de afkomst. De imkers, dje zich aansluiten, be talen hiervoor en hopen zoodoende te kunnen concurreeren tegen de buitenlandsche, vaak zoo slecht gewonnen honing. (Er is ook heel Zij verheugen er zich nu al in, dat de Ne derlanders eerstdaags zullen zeggen: wat is die Hollandsche honing fijn, de buitenland sche, laten ze die daar maar opeten. Dan krijgt de imker een goeden prijs en de ge bruiker goede honing. Koopt dus eerstdaags honing, deze is gezond en koopt ze dan ook met het Rijkshoningmerk. BURGELIJKE STAND Geboren: Pieternella, d. v. A. Clarissse en M. H. Slie- drecht, Nieuweweg 80. Dirk, z. v. D. Moraal en J. P. den Tonkelaar, Braamweg 12. Cor- nelia Antonia, d. v. G. de Haar en G. den Hartog, Vaardehoogtweg 5. George, z. v. F. J. Klaasen en G. C. Bieshaar, G. Pelsweg 5. Ondertrouwd: H. M. J. Hol en M. J. v. Soest. Gehuwd: J. Wristers en G. S. P. v. Westen. Gevestigd W. C. Ritmeester, Soesterb.str. 118. A. Szarzinski, B. Grothestr. 12. J. H. Dolfin, Vosseveldlaan 40. M. Aaltsz, Kerkpad N.Z. 43. M. F. E. Verboom Soumain, Rembrandt- laan 2. G. C. Creutzberg, KL Engendaalw 52. J. A. Grootveld, KI. Engendaalweg 52. Wed. A. v. Lange, Julianastr. 63. J. J. Uriot, Birktstraat 34. J. A. de Vries, Steenhofstraat 54a. H- A. Blom, Rademakerstr. 25. B. van Slooten met kind, Andriessestr. 3. H. Bos met broer, Bosstr. 125. J. Messias met vrouw, Laanstr. 54. E. Moora, Laanstr. 54. C. O. Jonkers met gezin, Birktstr. 12. J. W. A. v. d. Kluit met vrouw, Vosseveldlaan 20. G. Stemerding, Postweg 68. W. J. Smeele, Kerk straat 11. G. W. Boekei, Soesterb.str. 72. H. Houwert, Rademakerstr. 25b- S. E. Hoek, Kerkpad N.Z. 1. A. de Kruiff, B. Grothestr. 23. L. Zijp met gezin, W. Pyrmontlaan 50. J. v. Vlierden, K. Brinkweg 36. Vertrokken: J. Maassen met gezin van Schoolstraat 55 naar Gorinchetn, Arkelstr. 44. A. Elzinga, van Soesterb.str. 184 naar Groningen, Violenstr. 28a. G. S. P. v. Westen, van Nieuweweg 104 naar Helmond, Emmastr. 13. M. L. C. Mon- tijn, van Rembrandtlaan 2 naar Nijmegen, Graafscheweg 296. H. Versteeg, van Soes- terbergschestr. 125 naar Zwolle, Rh. Peetlaan 40. B. H. Hoogenkamp, van Soesterb.straat 125, naar Zwolle, Rh. Peetlaan 40. B. Lo- dewegen, van Heuvelweg 1 naar Meppel, Oude Boazstr. 13. G. v. Asselt, van Postweg 70 naai' Driebergen, Bessenweg 26. J. C. Maaskant, van Heuvelweg 7 naar Hilversum, Diacomessenhuis. G. A. Deketh, van Beuken laan 1 naar Den Haag, Juliana kinderhuis. G. C. Kuijs, van Banningstr. 108 naar Zeist, Utr.str. 69. J. Mol, van Molenstr. O.Z. 11 naar Zeist, Veri. Slotlaan 104. B. M. Jansen Smith, van Lindenlaan 14 naar Arnhem, Vel- perweg 76b. J. H. Dolfin, van Vosseveldlaan 40 naar Zeist, Slotlaan 95. W. M. Groene- stein, van Korenweg 4 naar Baarn, Emmalaan 7. A. v. d. Linde, van Koudhoornweg 11 naar Baarn, Cantonlaan 19. A. Quik, van de Beaufortlaan 1 naar R'dam, Zaagmolenstraat 47. G. Beekhuis, van Kolonieweg 5 naar Am. sterdam, Rozengracht 92. J. Engel, van Soesterengweg 48 naar Weesperkarspel bij M. Smit- E. v. Kooijengoed, van B. Grothe- straat 18a naar Ermelo, Telgterweg C 32b G. Vonk met gezin, van O. Utr.weg 2b naar A'dam, Leidschegr. 5. P. Elschot, van Steen. hofstr. 46 naar Apeldoorn, St. Josephstichting. Verhuisd: H. Grasmeijer, van Soesterb.str. 122 naar v. Weedestr. 27. H. v. Bloemendal met gezin, van Buntweg 3 naar 2e Heeserl. 6. Th. J. Luijtelaar met gezin, van Dorresteinweg 31 naar Dorresteinweg 1. C. VergeerBartels, van B. Grothestr. 37 naar Amersf.str. 78c. J. G. v. d. Berg met vrouw, van Kerkstraat 37 naar Schoutenk.weg 30. J. D. Berkhout met vrouw, van Vosseveidl. 6 naar Da Cos- talaan 1. M. J. W. v. Egmond, van v. Wee destraat 35 naar Kerkdw.str. 9. A. van Gijn, van Ver!. Postweg1 4 naar Ver! Postweg 5J H. M. Fugers, van Torenstraat 15 naar Eem- straat 6. G. M. T. W. de Haan, van Waldeck Pyrmontlaan 1 naar Soesterengweg 20. J- van Biljouw met gezin, van Vinkenweg 27 naar Kerkpad Z.Z. 24. E. M. Swagerman met vrouw, van Wilhelminalaan 8 naar Ju lianastr. 2. M. E. Vernooijs met broer, van Wilhelminalaan 8 naar julianastr. 2. J. H. Zaknan met gezin, van Soesterb.str- 79 naar v. Beuningenlaan 10. N. Broekman, van Soes terb.str. 79 naar v. Beuningenlaan 10. G. Snoek, van F. Huijcklaan 4a naar Eigendom- weg 4. W. Oostenbrugge met gezin, van Staalwijklaan 6 naar Eigendomweg 5. E. j. Elberts met vrouw, van Wieksl.weg W.Z. 35 naar Staalwijklaan 6. N. A. Leemhuis, van OLijkerweg 13 naar Heideweg 7. A. v. d. Schagt, van Soesterb.str. 190 naar Kerkstr. 11. BAARN Geboren: Wühelimina Hubertina, d. v. J. A. van Bar- neveld en G. van Beerschoten. Petrus Ber- nardus, z. v. G. J. B. Becker en J. C. Schweg- ler. Louis, z. v. G. A. Ravenhorst en J. van Leeuwen. Johanna Maria, d. v. J. Epskamp en J. M- Kolkman. Hermina Johanna Wil- helmina Emma, d. v. B. G. van den Broek en E. Schwarze. Overleden: Gerrit van Dregt, 53 j., geh. met P. J Verschoor. Johanna Maria, 2 d., d. v. J. Eps kamp en J. M. Kolkman. EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG brillen ook op voorschrift van H.H. Oogartsen UR6E/M öftOTHEST KANTOOR BAARN Torenstraat 3 - Telefoon 2262 PLAATSELIJK NIEUWS De nieuwe provinciale weg. Maandagmiddag werd in het gebouw van de Provinciale Waterstaat aanbesteed: het aanleggen van een gedeelte tusschen den Rijksweg te Soestdijk cn Pijnenburg onder de gemeente Baarn, deel uitmakende van de wer ken tot verbetering van den provincialen weg Soestdijk—Bilthoven. Ipgekommen waren de volgende inschrij vingen: ZONDAG. Wees stipt in het nakomen van wat gij beloofd hebt. Door stiptheid betuigen wij ook onze persoonlijke waardeering voor hen, met wie onze zaken ons in aanraking brengen. MAANDAG. De zelfontwikkeling omvat onzen heelen persoon, ons lichaam zoowel als onze ziel. DINSDAG. Stel nooit uit, wat gedaan moet worden. Bedenk tevens, dat uitstel méér steelt dan alleen onzen tijd. WOENSDAG. Voor nuttig, logisch denken, vrij optre den en spreken moet men een heel mensch zijn, een zelfstandig levend wezen, dat zijn evenwicht in zichzelf heeft gevonden. Uit de werkelijke innerlijke waarde der persoon lijkheid van den spreker ontspringen de macht en de invloed van zijn woord. DONDERDAG. De persoonlijkheid is het voornaamste in den mensch, zij staat boven het lichaam, zij moet het beheerschen. Wij moeten onszelf zijn. VRIJDAG. In het op den juisten tijd spreken van het juiste woord ligt de overredingskracht. ZATERDAG. Niet vele zaken half, maar één ding goed. Wie alles zoo'n beetje kent, kent niets goed. Kies u een doel en streef dat na. voortrap en gang. Smaakvol - Soliede Na de inzage van onze collectie is Uw keus bepaald. iHtBTi*""1 Kerkstr. Hilversum I Woning-inrichting - "'"""illllk1 in f 1.02 f 1.10 w f 0.90 g f 0.70 O f 2.10 g ROOMBOTER R. M. per pond 2 pond prima oude Goudsche H Kaas Volvet R. M. Z 2 pond oude Leidsche U 2 pond jonge Kaas 40 plus Edammer 4 pond 04 Bovendien 3 procent korting. Faardenroókvleesch 28-33 Ct. per J/s pond Vetsche Eieren 5-51/» cent per stuk. Alleen in Surg. Grothestr. 45-47, Telefoon 20-40 BOVENDIEN 3»/0 KORTING. G. Schreurs, De Bilt, f 189-000; N.V. Aan nemersbedrijf D. Jansen en Zoon, Aalten (Gelid.), f 172,9992; N.V. Aannemersbedrijf Gebr. Hovink, Arnhem, f 166.478; G. Wes- sels Boltje, Heerenveen, f 168.800; H. Huis man, Groringen, f 172.500; J- Hensemaal, Oude Pekela f196.400; P. H. Offringa, Uit- huizermeer (Gron.), f 168.253; J. de Vink, aannemer, Haren, f 169.750; F. v. d. Pol, Amsterdam', f 173.723; W. de Jong, Amers- fiOiOltlt!, f 178.451; J- H. Heimerink, Nijmegen, f 163.350; N.V. Bazaltmïj., Zaandam, f 165.700; J. H. Reef, Oldenzaal, f 168.300; H. W. Klos, Baarn, f 165.200; N.V. Mij. tot Aanneming van Werk „M. A- W. E.", Middelburg, f 162. 900; N.V. Hollandsche Beton mij., den Haag, f 178.500. Van het Westelijk front geen nieuws. Over dit onderwerp sprak Ds. J. .1 van Schaick voor „Kerk en Vrede" Spr. wijst er op. dat het boek verschillend wordt beooor- deeld; sommigen genieten er van, anderen keuren liet af. Volgens spr. is het boek erg tam, de werke lijkheid is veel verschrikkelijker. Uit enkele voorgelezen passages blijkt, dat de oorlqg een van de alLervreeselijkste voorbeelden is van de ontaarding der menschheid. Spr. kan kan zich niet voorstellen, dat Christenen den oorlog tolereeren, daar .och oorlog niet een gevolg van de zonde, maar de vader der zon de is. Velen beweren vaderlandsliefde te bezit ten en vinden het een laffe daad. De Kerk moest in deze haar roeping verstaan en nöet achter de menigte aanloopen; zij moest getui gen, dat oorlog zonde is. Jezus heeft gezegd: „Laat allen één zijn," dus moet er broederliefde zijn en geen haat of tweedracht. Na gedachtenverwisse- ling werd de vergadering door den heer K. P- jan Westen, die haar ook geopend had, op de. gebruikelijke wijze gesloten. Onbestelbare stukken De volgende onbestelbare stukken, waarvan de afzenders onbekend zijn, zijn terug ont vangen te Soest: Brieven binnenland: 1. Gertsch, Amsterdam. Briefkaarten buitenland 2. Martha Schone Elberfeld. Zedendelict De politie hield een zekeren ,F. aan als erdacht van het plegen of bevorderen van niet nader te noemen handelingen. Na voorloopig te zijn verhoord is F. weder vrijgelaten. Benoemd pe agent van politie J. H- Hetterscheid is benoemd tot Rijksveldwachter ter stand plaats Grathem (L.). Geslaagd De heer M. H. R. v. d. Weyde, sergeant- admiti. bij de Luchtvaart-afd. alhier, is, na gehouden examen geslaagd voor sergeant majoor.

Soester Courant | 1930 | | pagina 1