mkïMd MET DESOESTER COURANT naar Sniuierpen eo de lersid leiiioinsiemng. rjT'h j <j" f-Vi J'4 Uitgave: G. J. SMIT, Soestdijk. Bureau: Van Weedestraat 35, Telefoon 2181 Automobielen te HUUR zonder chauffeur. Scher's Autogarage Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Hoogst fijn Amandel- en Botergebak D.F.VOIGT - Burgem. Grothnstraat 28 - SOESTDIJK Niet-volgestorte aandeelen. DE EERSTE GOQISCHE HULPBANK Rotterdamsche Bank- vereeniging N.V. Correspondentschap SOEST ALLE BANKZAKEN STOOMWASSGHERIJ „DE KOLK" EEN GOED ADRES VOOR UW WASCH. f Oranje-hSa$<? au 9e Jaargang No- 36 Gegarandeerde oplaag SOOO^exemplaren. Vrijdag 5 September 1930 DE 5QE5TER CELIRAMT y VanW«edgtraat48 TeleTuer\ 2878. 5boau«mciitsprijs voor Soestdijk, Soest eo Soesteiberf, 25 cent per 3 mssndcn. Voor buiten 50 cent per 3 meenden. Bijkantoren: VISSER'S Boekhandel, SOEST en C. J. VAN DAM, Rademakeratr. 16, SOESTERBERQ ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels f0.75. E&e regel meer 15 cent Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bil contract belangrijke korting. ONZE RIJMKRONIEK Bgdxngea. niet grootar du -iS eo niet k lelnci du 36 regel*, ■•gen voos dcie rabetnk worden logcxooden. Bi) opname vergoeden wt) vooe sctueele (alet plaatselijke) gedichten f 2,50. (Nsdrnk verboden) HERDENKING Lieve jongen, nu je langzaam- Aan zoo groot geworden zijt - Zie ik in je blaue oogen Nog zoo gansch je kindertijd I Voel ik weer je kleine kopje Trooste-zoekend ijn mijn schoot En ik hoor weer lief je vrageai 'n Hapje juist vain moeders brood. En de duizend vreemde dingen Die je vaak aan moeder vroeg In dein tijd dat jij, m"n jongen. Nog je halve kousen droeg'I Al die lieve kleinigheden, O, ze leven in mijn hart. Nooit gaf je in je kinderleven Moedertje de minste smart. Weet je nog wanneer je 's morgens Moeke wakker kussen kwam, En ik daln nog voor het opstaan J' even in mijn armen nam Als we daarna samen speelden Rollebollend od den grond En je zei, dat je met Moesje 't Spelen ééns zoo prettig vond? Van je blonde jongenskop je Rijk getooid met krullend haar Streel 'k de afgeknipte lokken Die ik tot mijn dood bewaar 'k Lig vaak aan dien tijd te'denken En weet, dat op mijn gezicht, Als ik inslaap van jou droomend, Een gelukk'ge glimlach ligtl A. DE H.-N., stand der instelling niet erg rooskleurig is. Voorts wil ik er d.e aandacht op vestigen, dat men bij het déchargeerejn der aandeelen soms moeilijkheden kan ondervinden. Indien de statuten eqner instelling zulks bepalen, kan een aandeelhouder slechts d£n van zijn obligo ontslagen worden, als de directie den nieuwen houder accepteert en den ouden aandeelhou der déchargeert. Nu is het wel eens voorgekomen!, dat men reeds jaren geleden zijn niet-volgestorte aan deelen had verkocht, zonder dat er op ge let werd, dat men inderdaad gedéchargeerd werd door de directie der instelling. Mefn denke slechts aan het geval „de Veendam- mer" De curatoren spraken menschen tot betaling van obligo van reeds voor lang ver kochte aandeelen aaft, doch waarvoor) zij ;een décharge hadden ontvangen. Men weet dat deze menschen inderdaad tot betaling veroordeeld zijn geworden. Ook ten deze zij men dus op «ijn hoedel Ten slotte wijs ik er op, dat vele beleggers t.o v., niet volgestorte aanideelen de juiste ver houdingen uit het oog verloren^ hebben. Omdat het aankoopsbedrag zoo gering is, houdt 'men vaak geen rekening piet het groo- te obligo, maar rekent menJ naar het onmid dellijk te storten bedrag. Natuurlijk; is dit een ernstige fout, waarop niet genoeg de aanjdacht gevestigd kan worden. Men koope dus naar verhouding van zijn kapitaalkracht, want het is wel voorgekomen» dat men, tot volstorting uitgejioodigd, bij lange na, niet aan zijn verplichtingen kon voldoen. Eerste klas merken. Zeer billijk. TORENSTRAAT 7 - TELEFOON no. 2001 OFFIC1EELE BEKENDMAKING B. en W i van Soest maken bekend, dat gelegenheid tot kostelooze inenting zal wor den gegeven en wel: op Dinsdag 9 September 193oK des ,n.m te 4 uur in de openbare lagere school in de Kerkebuurt. op Woensdag, 10 September 1930,, des n.m, te 4 uur in de openbare lagere school aan de Beetzlaain; dat gelegenheid tot het nazien der inentingen zal worden, gegeven wn week later op dezelfde plaatsen', da gen en tijdstippen. De ouders worden er aan herinnerd hun ne trouwboekjes of de geboortebewijzen der in te enten kinderen mede te brengen. Voorts verdient het aanbeveling de armen der in te ejnten kinderen vóóraf goed nröt water en zeep te wasschen. Soest, 4 September 1930. Vele malen bakroond Diverse gebakjes 7 cent per stuk. Speciale soorten 10 cent per stuk. DES ZONDAGS G ESLOTEN. TEL. 2232 Aanbevelend, F. H. EUWE Gediplomeerd Drogist - Opticien FOTOHANDEL ONTWIKKELEN VOOR AMATEURS Wanneer men tegenover het obligo, der, aandeelen een gelijk gedeelte van het ver-t mogen in liquide waarden belegt, voor het geval van eveintueele volstorting en) ,deze waarden speciaal voor dit doel reserveert, dan volgt men een veiligen weg. Bij ,de berekening van het rendement der niet-volgestorte aandeelen beschouwe men steeds een gedeelte als premie voor het risico van volstoriing, want het in doorsnee hooge divident moet m.i. in dit lïchr gezien worden. Natuurlijk is mijn bedoeling niet, afbreuk te doen aain het systeem der niet-volgestorte aandeelen, dat voor veie instellingen schier onmisbaar is, doch ik wijs slechts op exces sen e,n gevaren. Het is niet mijm bedoeling in dit artikel' breedvoerig te handelen over het karakfter van niet-volgestorte aandeelen. Slechts wil ik enkele dingen, die men zoo vaak als! bijkom stigheden beschouwt, onder de aandacht bren gen. Zulke bijkomstigheden kunnen in de toekomst wel eens van meer gewicht blij ken, dan zoo op het oog lijkt. Een iejder is bekend, met het karaktjer der niet-volgestorte aandeelen. Het zijn aan- deelen, waarop meestal slechts een beschei den precejntage is gestort en waarop het niet gestort gedeelte der nominale waarde als obli go blijft rusten. Men bezit dus een. fonds dat feitelijk niet volledig is afbetaald en waar op een schulld blijft bestaan. De voldoening dezer schuld is afhankelijk van' verschillen de omstandigheden. Allereerst kan men, wan neer |de statuten van de betrokken instel ling zulks toelaten, zijn obligo reeds onmid dellijk bij aankoop of bij voorkomende gele genheden vrijwillig voldoen, waardoor men dus een volgestort aandeel krijgt. Even merk ik hierbij op, dat men dikwijls beter vrijwil lige volstorting kan nalaten, omdat men dan eventueel een fonds krijgt, dat zeer incou rant, dus moeilijk verhandelbaar is. De han del in niet-volgestorte aandeelen gaat voor vele fondsen toch al wat stroef en het is een feit, dat slechts weinigen tot vrijwillige vol storting overgaan. Het obligo zal in de meeste gevallen slechts tengevolge van bestuursmaatregelen worden voldaan dn hei spreekt vanzelf, dat zulk een besluit niet steeds den aandeelhouder con venieert. Men Idient bij aankoop van niet-volgestorte aandeelen ,er tekening mede te houden, dat men op zeker oogenblik in de toekomsi: tot betaling vain het obligo kan worden aange sproken. Vele beleggers beschouwen deze mogelijk heid als van zeer ondergeschikt belang, om dat volstorting bij aankoop der aandeelen geheel onwaarschijnlijk lijkt. Dit nu is een ernstige fout. Men Idienl zich bij aankoop van (niet-volgestorte aandeelen de mogelijke Consequenties te realiseeren. Deze aandeelén hebben, hoe solied de instelling in kwestie ook moge zijn, m.i. eern „bijsmaakje" Men kan steeds voor het feit worden gesteld, de aandeelen te moeten bij- of volstorten en de laatste jaren hebben geleerd, dat zulks in derdaad soms wel voorkomt. Trouwens, ik zeide reeds, dat Jiet tijdstip van volstorting vaak erg ongelegen komit. Want ide zaken der instellingen met niet- volgestorte aandeelen gaan in het algemeen juist ddln slecht, als het economische leven een teruggang ondergaat. Z.oo besftaati de mogelijkheid, dat gij in Uw eigen ?akeiï te leurstellingen moet ondervinden, terwijl daar dan nog bijkomt een verzoek dm bij- of vol- storting. En Onaangenaam1 stemt het ongetwijfeld', als men bedenkt, dat volstorting. in de mees te gevallen slechts plaats vinjdti als de toe- Schreven we in ons vorig nummer dat de deelname van plm. een 6o-tal lezers aan de door ons georganiseerde reizen naar de We reld-Tentoonstelling te Antwerpen op zich zelf reeds een succes was, nu deze reizen j.1. Zondag en Maandag hebben plaats gehad, mogen we, afgaande op dè vele complimen tjes, welke v/ij van de deelnemers mochten ontvangen, het geheel ongetwijfeld als goed geslaagd beschouwen. We waren, ziende naar de verantwoordelijk heid, die we op ons zouden laden, aanvanke lijk wel wat huiverig orrt een dergelijken tocht te organiseeren. Het feit echter, dat de heer Weem, directeur van het Reisbureau Hollandia" te Amersfoort deze reis reeds eenige malen met goed succes had gemaakt gaf ons moed. Ook het gevoel dat velen, onzer legers gaarne ean bezoek aan de Wereld-Tentoon stelling en de Scheldestad zouden brengen, 'doch op eigen gelegenheid hiertoe niet zou den geraken, deed ons besluiten de reizen voor onze lezers uit te schrijven. En als het dan toch moest gebeuren, dan maar niet lalng gewacht. De courantenvorm had op dit tijdstip haar plaats op de pers reeds inge nomen en lag voor afdrukken op Vrijdag morgen gereed. We schreven nog vlug een kleine, haast onvoldoende mededeeling voor de lezers welke mededeeling Vrijdagmorgen de plaats nog moest innemen' van eeni; berichten Eenige uren na de verschijning van ons blad, waren de eerste deelnemers ingeschre ven en in het begin der week1 konden we er reöds toe besluiten de beide reizen te doen doorgaan. Het kwam er ,nu alleen nog maar op aan, een goed vervoermiddel te vinden en, of we hierin zijn geslaagd zullen de deel nemers wel weten te vertellen. Het nieuwe vervoermiddel van de N.V. voorh. Geeresteijn, welke door 'c afnemen der kap in enkele oogenblikken als touring car is te beizigen, zou de deelnemers van en naar onze gemeente brengen. Zondagmorgen te even over 8 en Maan- tentoonstelling zien en genieten. Beide dagen ging de tocht} echter zeecr voorspoedig. Alleen Zondagavond werden we verplicht ons reservewiel te verwisselen met een der achterwielen, waarmede een half uurtje verplichte rust ontstond, terwijl Maan dagavond, eenzelfde tijdsverloop verloren ging. met het wachten op een der overzetveren. Zoowel op de heen- als de terugreis was ide overzetting per veerdienst bij Gorichem en Keizcrsveer een aangename onderbreking, ter wijl ide drukte in verschillende kleinere plaat sen als gevolg van de feestelijkheden ter gele genheid vain den verjaardag van H. M.t de koningin mede een aangename afwisseling was. Jammer was het, dat Zondagmorgen de i»i tot - heat op -dor»-morgen-bleef hang en- een- bijzondere beteekesiis te hebbbendezé twee woorden waren, geschilderd in sierlijke kru'letrers, nagenoeg op alle spiegelruiten te vin.dein. Enkele namen, die ons bij onzo thuiskomst nog invielen waren: In de fruit mand, lm het iaarske, In den boerenwinkel, In de belvedère, lm de bonte koe, In het kla-ierke enz. De in België zoo algemeen bekende weg-> wedstrijden bezorgde ons nog eeni omwegje van eejn kwartier, omdat de hoofdewg voor het vermaarde Belgische rijwiel met haar hou ten* velgen en houten spatschermen was, afg '.sloten. Nog even een bezichtiging van het oorlogs monument, zoowel te Merxem als te Ant- we,<penen eenige minuten later staan we op de Tentoonstelling Ten beschrijving te geven van wat daar te 'ien en te genieten is moei- tot de onmo- gel'jkheden worden gerekend Stel U voor een geheel afzonderlijk stadje, gevormd! door een 150-tal grootere en kleinere gebouwen, waaraan de grootste bouwmeesters vajn nage- noi g allo. lajnden hun hun krachten hebben ge geven. De plm 25 groote tentoonstellings gebouwen elk voor zich zoo statig eni van zoo vei-djnde architectuur, als' men zich' nim mezou kunnen droomen. Als' men hierbij becenkt, dat, voor wat het inwendige betreft, geen kosten en moeite ontzien zijn onï alles op zijn fraaist te doem uitkomen; dat' er aan dez'- tentoonstelling een Lunapark verbonden is, zooals velen nog nimmer zagen; dat er'n treintje over het tentoonstellingsterrein loopt die, met een vaartje van een autobus 20 minu- terf inoodig heeft, om zijn uitgangspunt weer ifreiken, dat er op eejn 3 of 4-tal plaat sen müzickkoran zich regelmatig doen. hooren dai er een afdeeling Vlaamsche Kunst te bc- zicljtigen is met een schilderijtn-afdeelingi als eins Rijks-museum dat het geheel een P r-!fM hvtpr-nd er\-j Deelnemers aan onze Antwerpen-reis op Maandag 1 September. Het uitzicht op hel voor velen ombekende Landschap ging hierdoor voor een gedeelte verloren. Zonder vermeldenswaardige bijzonderheden Werd de grens bereikt. De Hollandsche douanen zagen op de dag een uur vroeger waren de deelnemers heenreis begrijpelijkerwijs iniet naar ons om aan onze Tmtoonstellings-reizen allen op Nieu werhoek bijeen en de stemming" kwam er reeds in toen nog voor den aftocht de foto graaf de groepen op ie gevoelige plaat vast legden en terwijl de Antwerpen-reizigers in het laat ste Hollandsche cafétje gelegenheid kregen hun klinkende Hollandsche guldens in nogal erg beduimelde 20, 50 of 100 frank-bil jetten en nagenoeg waardelooze pasmunt Deelnemers aan onze Antwerpen-reis op Zondag 31 Augustus. De heenreis ging over Bilthoven en hoewel de car een der nieuwste producten is, kon den de deellnemers wel constateereri dat de vernieuwing van den weg SoestdijkUtrecht heusch geen luxe is We kunnen ons dan ook indenken, dat velen met verlangen het ge reedkomen van Ien nieuwen provincialen weg tegemoet zien. Hoewel we in de veronderstelling leefden, dat we op Zondag op .onzen weg weinig op onthoud zouden ondervinden, was het aan vankelijk of men het er op gezet' had ons hier en daar een weinig onaangenaam te zijn. Voor Üe eerste bruggen en spooroverwegen wa ren we gedwongen het passeeren van schepen en treinen in oogenschouw te nemen. Dat we hierop nu heusch niet gesteld waren is heel begrijpelijk; we wilden zoo vroeg mo gelijk1 in het land van ie „Brabaconne" zijn en we wilflan ook zoo veel mogelijk van de in te ruilen, stonden de inwoners van. het kleine plaatsje zich ira de aardrijkskunde te verdiepen, om elkander daarna te betwisten in welken uithoek van ons land Soestdijk nu eigenlijk was gelegen. Dc laatste richtingwijzers vertelden ons, dat wij ons doel snel naderden en met een 50-K.M vaartje vlogen wij in de armen der JSelgische douanen, die zeer belangstellend waren inaar de bewijzen van Nederlanderschap waarvoor de gemeente ia Je laatste dagen een flinke bijdrage voor haar belastingpotje had ontvangen Met een ons door de douanen toegezwaaid „goeden reis" ging- het daarna naar Merxem het z.g. voorstadje van Antwerpen.' Zakenlui in onz_ gemeente, die voor hun zaak een passende naam zoeken, raden wij aan daar een keus te gaan doen. De woor den ,,5jn de" of „in het" schijnen daar wei verrukkelijke waterwerken, -fonteinen enz,, dan zal men begrijpen, dat het geheel overwel digend en imponeerend is. Om ons tot ons eigen land te bepalen, moe ten wij er op wijzen, dat Nederland zich op op deze tentoonstelling in de voorste gele deren wist te plaatsen'. Niet? alleen, dat het Ne.derlandsche paviljoen tot een der grootsrè en meest fraaie gebouwen moet worden gere kend, ook het inwendige, de indeel ing, groe- peering eittz. stak soms ver uit boven datgene, wat door aanmerkelijk grootere landen werd geboden. Het Hollandsche paviljoen is dan ook gedurende de geheele tantoonstelling zeer druk bezocht. 's Avon|ds waren alle deelnemers, op de afgesproken plaats voor de Tentoonstelling1 bijeen en werd, dankbaar gestemd en volj goeden moed, de terugreis ondernomen. Zoowel Zondag als Maandag arriveerde het gezelschap even na middernacht weer in de gemeente. f Zooals het met velen oinzer zoo vaak! gaat, zoo ging" het ook nu. Nu dc reizen hebben plaats gehad komt metl van verschillende kanten meq de vraag of het .niet mogelijk' is nog een reis te ondernemen. Met betrekking hiertoe deelen wij mede, dat wij, bij voldoende deelname, nog een reis zullen organiseeren op Zondag ^September a.s. Men gelieve zich hiervoor echter dain) zoo spoedig mogelijk op te geven aan ons bureau. PLUIMVEE, LANDBOUW ENZ. Hakken en schoffelen. Vele gewassen ruimen nu het veld en wel dra zal de tuin alleen nog maar versierd zijn met andijvie en koolsoorten. Wanneer er veel onkruid tusschen staat is hakken of schoffelen beslist noodig. Dit be grijpt ieder. Want onkruid beneemt den plan ten voedsel, die diefstal wenschen wij niet. Het ontneemt vocht en ook dit is in veel gevallen verkeerd. En het licht wordt onder schept en dit is altijd verkeerd. Verder kan onkruid nog de overbrenger zijn van onge dierte en plantenziekten. Maar al is ons tuintje nog zoo schoon van onkruid, het is toch beslist noodig den bo vengrond los te maken en te houden. Dit wordt door velen vergeten. Die doen dit alleen maar als onkruid het noodzakelijk maakt. De .plantenwortels hebben groote behoef te qan versche lucht (zuurstof) en die kan op geen andere manier in den grond komen dan van boven af. Wanneer de bovengrond nu door regen of door lang liggen vaster is geworden, dicht is geslagen, dan is die luchttoever afgesneden. De plant zal dan wel niet doodgaan, maar het is toch verwonder lijk hoe slecht de planten het dan doen. De echte groei is er dan uit. Het schort ergens aan. De plant blijft langer staan, blijft achter in ontwikkeling, doet zijn best niet meer. En ons mooie bed kool of andijvie valt later schrikkelijk tegen. Bovendien houden wij door hakken schoffelen den bovengrond los van den on dergrond. Het opstijgende water kan dan niet aan de oppervlakte komen om te ver dampen. Dit houden wij dus in den grond voor de planten beschikbaar. En als de regen den grond komt laven, zal in die lossen laag direct de regen wegtrekken, terwijl over een vaste laag het water heel vaak wegloopt over den grond heen naar sloot of greppel. De goede werking van het loshouden van den bovengrond is frappant. Probeert het dit jaar eens. Laat een ge deelte van Uw andijvie of kool eens onbe- hakt en hak het overige gedeelte eens ge ducht en meermalen. De uitkomst" zal niet twijfelachtig zijn. Ik raad U dan ook het onbehakte gedeelte bij wijze van proef niet te groot te nemen. L. V. te S. Uw brief ontvangen. Mijn dank voor de door U gedane moeite. De door U bedoelde worm is niet de ko perworm, maar een larve van een loopkever. On..ijlf» plaatsen, «o. d'o.+e. vinden Wat het verdere schrijven betreft, dit hoor! niet thuis onder deze rubriek, het lijkt mij beter dat U een advertentie plaatst over Uw octrooi. Ik mag U niet van dienst zijn, want dan kreeg ik weldra meer klanten en daar voor zijn de advertentiekolommen. Met de door U bijgevoegde postzegel zend ik Uw schrijven dus naar den Redacteur van de krant. BURGERLIJKE STAND VAARTVfEG 41 HILVERSUM VERSCHAFT CREDIETEN OP GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN GEOPEND ALLE WERKDAGEN VAN 10-1 UUR EN MAANDAG-, WOENSDAG- EN ZATERDAG AVOND VAN 7—1 UUR. GEBOREN: Gerardus, z. v. A. Reijerse en W. Haage, Beetzlaan 69. Jacoba Geertruida Cornelia, d. v. P. v. Hofslot en M. M- Sta lenhoef, Birktstr. 75. Hendrik, z. v. E. Groen en G. Verwoerd, Dorresteinweg 1. Cornelia Marrigje, d. v. H. den Ouden en C. M Meerding, Vosseveldlaan 5. Johanna Maria Cornelia, d. v. W. v. Hamersveld en M. v. Hofslot, Koninginnelaan 77. Johannes Mar- tinus, z. v. H. W. v. Fulpen en J. P. Pe ters, Molenstr. W.Z. 3. Martinus Johannes, z. v. H. W. v. Fulpen, en J. P. Peters, Mo lenstr. W.Z. 3. Theodora Cornelia, d. v. H Kok en .E. Zieltjes, Veenzoom 6. Richardus Cornelis, z. v. A. W. Hilhorst en M. v. 't Klooster, L. Brinkweg 52. Jan, z. v. J. La- gemaat en M. Klomp, Bakkers weg la. ONDERTROUWD: H. J. Koster en E. R Goedhart. T. v. Barneveld en A. Keijer. GEHUWD: J. J. Hartogsveld en E. M, Lammerse. G. F. v. Veenendaal en J. M. A. Bauling. OVERLEDEN: Frans Breure, 48 j., geh. met E. M. Mast. Jan Tinhout, 70 jaar, geh. met A. M. Leuring. Lourends Minnes, 69 j., geh. met C. M. M. v. d. Meij. GEVESTIGD: R. Tijmensen, Birktstr. 54b. G. Veldhuizen, Dorresteinweg. Wed. W. M. v. Kemenade, v. Weedestr. 26. A. Tolboom, Schoutenkampw. 22. W. Abelman met gezin, G. Pelsweg 6a. E. L. M. de Groot, Banning- straat lb. G. v. Daal, Koninginnelaan 29. A. Vos, Koninginnelaan 29. J. W. de Koff met gezin, Amersf.str. 90. J. ten Hoven, Arnersf. str. 90. Wed. A. den Boesterd met gezin, Bosstraat 17. J. Moret, De Beau fortlaan 32 J. Schouten, Sinnemaplein 4. W. HoUestelle, Birktstraat 50. VERTROKKEN: C. J. B. M. G. van der Ven met-gezin, van Laanstr. 56 naar Drie bergen, Arnh.bovenweg 147. J. E. Drughorn, van Laanstr. 56 naar Driebergen, Arnh.bo venweg 147. E. M. C. de Heus, van' Arnersf, str. 1 naar Utrecht, Abel Tasinanstr. 1. Wed. Muller, van Steenhofstr. 69 naar Rotterdam, Essaubui'gsingel 72a. E. J. v. d. Flier Jr., van Kerkstraat 6 naar Breda, Cavaleriestr. 6. J. Tj. Huizinga met gezin, v. Ferd. Huijck- laan 4b naar N. Amstel, Wilheltninaplein 11. G. C. Kalff, van Julianastr. 51 naar A'dam, Linaeusstr. 89. H. Winters, van Kerkpad N.Z. 26 naar Holten. B. L. v. Riezen met gezin, van Nieuweweg 64 naar A'dam, 2e Wete ringstraat ,8. G. E. Landweer, van Nieuwer- hoekstraat 10 naar Delft, Oostsingel 54. H. G. Brandt, van Amersf.str. 69 naar Den Hel der, Kon. Inst. Marine. F. Tulp m'et gezin, van v. Maarenstr. 7 naar Ede, Hakselsche- steeg 4a. G. M. Wegerif, van Van Weede straat 20 naar Laren (N.-H.), Rozenlaan 10. VERHUISD: W. J. Hilhorst, van, Molen straat W.Z. 65 naar Soesterb.'str. 88. L. Han» neman, van Rademakerstr. 17 naar Andries- KANTOOR BAARN Torenstraat 3 - Telefoon 2262 EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG. Zoo gij U goede menschen.1 op wilt voedesi, Veins miet, wie ge ook zijt, wees die gij zijt. Waar Je ldnieren een rol vermoeden, Zijt gij; 't spel en al uw> invloed, kwijt. MAANDAG. Weinigei2 weten hoeveel men weten moet, om te weten, (dat men niets weet. DINSDAG. Als iemand het op het geluk laat aankomen, dar. komt het geluk iniet op hem aan. WOENSDAG. 't Moe-s-t: dat houdt ons aan den praat, f 't Moet dkt voert ons tot de daad. DONDERDAG. Die geld kwist zonder nood, Lijdt armoe voor zijn dood. VRIJDAG. Rust roest; dal is bekend bij Jan en alleman, De roest rusi niet, déér weten slechts weinigen vaft. ZATERDAG. Een optimist, vindt zonder zoeken, Wat 'n pessimist zoekt zonder te vinden. AMERSFOORT - TELEFOON Ko. 615 Afhalen en thuisbezorgen iederen dag. sestr. 1. G. J. Schot, van Kampweg 26 naar Casino L.V.A. P. Tiggelaven, van Wieksl, weg W.Z. 37d naar Ringweg 14'. Wed. v. Mels, van Heideweg 36 naar Kerkpad N.Z, 52. P. Coonen, van Eemstr. 4 naar Schouien- kampweg 3. D. Reeder, van Middenlaan 1 naar Soesterb.str. 125. A. Strumpel, van Beekerin.ghstraat 9 naar Heuvelweg IS. Dui|zenè jaren, duizend jaren' Heeft Oranie's stam gebloeid: Grooten Kareis lauwerbladen Zijn er mee te saam! gegroeid. J. J. L. ten Ka'tes Üranje-Nassau I Welk Nederlander kent die namein niet, die 3 eeuwen onjzer historie ver tegenwoordigen en toch namen «ijn van lan den, verre van onze grenzen. Oranje! 't Is de naam eener vruchtbare streek! in het departement Vaucluse, in het Zuiden van Frankrijk. De hoofdstad er van, eveneens den naam Oranje dragende, is een klein stadje, vol Romeimsche overblijfselen,, met een standbeeld voor Raimbaud van Oran je, die in 1099 Jeruzalem) hielp veroveren. Buiten het stadje ligt op een heuvel een burcht van jdenizelfden naam, het aloude Oran je-slot. De eerste gebieder was er Willem met den Hoorn, (zoo genoemd naar den jacht hoorn, diern hij als embleem voerde, nadat hij in 793 door Karei dein Grooten beleend werd met de landen, die hij op de Saracenen fzou veroveren. De hoorn bleef sedert in, het wapen der Oranje's, terwijl de banen hunner vlag oran- ge, blanche bleu waren. Door huwelijk kwam het landje, stadje - n jachtslot in bezit van Graaf Jan van Clia- 'un, wiens laatste mannelijke nakomeling bij zijn dood in 1530 al zijne bezittingen, veiimaak;- e aan zijne zuster Clautia, die gehuwdl was met Hendrik III Graaf van Nassau-Dillen- burg. Hun zootn René van Chalon, Prins van Oranje, Graaf van Nassau, was de laatste Chalon. Zijn neef Willem de Zwijger, later Vader des Vaderlands werd (zijn erfgenaam en nam ook het devies der Chaloas „Je Main- tiendrai", ik «al handhaven over. Zoo is die oude wapenspreuk het devies geworden, dat elk Nederlander kent en dat .met' recht een sieraad mag heetep. in het Nederlandsche wapen. t Nassau! Dit .gebied is in Duitschland gelegen aan den Rijn, tegenover de stad Mainz. Hendrik II, Graaf van Nassau, stichtte er omstreeks 1200 het slot Dillenburg". Een (zijner nakomelingen huwde met' Johan na van Polanen, uit het Huis Wassenaer-Dui- vcnvoorde, waardoor vele bezittingen in Ne derland aan de Nassau's kwamen. Andermaal had zulks plaats, toen ean zoon uit', dat hu welijk met Maria, Gravin van Loon, .trouw de. Hun kleinizoom, Hendrik van .Nassau-DuJ.i- lenburg, had reeds meer beizittingan in Ne- Willem de Zwijger af, diei het Primsdofml der land dan in Duitschland. Van hem stamt Oranje erfde van René van Chalon. De- Vader des* Vaderlands had dus izoowel Otanje als Nassau in bqzit ,en werd zoodoen de het Hoofd van het Stamhuis Oranje- Nassau.

Soester Courant | 1930 | | pagina 2