jyikioop^u Transpireerende 0®UI&O]L PRIJS 25 CT. INMAAK POjTTEN GIELEN sbo4eastno,jk Dixiaansche Rijmen. Steenhofstraat 5, Telef. 2045 Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. van Huid en Voeten *1 Voor Houders van Kippen. 0RIG1NEELE VLAPOEDER GROOTSTE SORTEERING LAAGSTE PRIJZEN FEESTCANTATE Koor. Op! naar het feestterrein, Daar is het waarlijk fijn; Op van de'n Breemer's Blaak, Daar is het heden raak. Bas-aria. 9 uur De klokken, zij .luiden Met feestlijk gebrom: Ontwaakt trage Soesters, Van bim-mer-de-boml' Duet-Sppraan ejn Alt. 9.30 uur Hoort gij ,de muiriek niet, Die klinkt langs dp straat Sluit winkels en huizen, 't Is anders te laat. Koor, 10.30 uur. Ziet gij daar die mooie fietsen Zeker wel 'n stuk' of tien? Wees nu eerlijk; izeg volmondig Zoo iets was hier nooit te eien. En daarbij versierde wagens, Die te tellen val n/et gaan: 't Is een optocht waarde vrinden, Waarop Soest weer groot kan gaan Sopraan-solo. 2 uur. Turnen is m'n lust en, leven, Turnen, liefst voor groot en klein; Daarom na de luch niet dutten, Maar vooruit naar 't feestterrein. Trio-Sopraan, alt Bariton. 3 uur. 't Turnen1 is nauw afgeloopen, Of &e fietsers staan reeds1 klaar, Om behendig ring-te-steken, Vast van oog en hand, voorwaar! Koor. 4.30 uur, Daar komen de paarden Voor harddraverij; Fier kijken ije ruiters, Dat hoort er tzoo bij; Daar gaat het van klos-klos En hop-per-de-hop Ten laatste nog wordt het Een wikl-west galop. En prachtvolle wagens, Een Bruidstoet gelijk: Men waant izich verplaatst In het Oostersche rijk. Bariton-aria. 8 uur. Na 't feestlijk dineetje, Besproeid met 'n glas, Gaat 't Oogstfeest beginnen Van hennep en vlas. Kwartet. to.ja^uur-i laat iii deji-^vond' Maakt iedereen schik; Een enk'le, die krijgt er Van 't feest zelfs de, hik. Slot-koor. uur. Warempel, toch vuurwerk, Dat sluit met een klucht: Daar vliegt heel de schutting Van Smit in de lucht. Bij het station Soestdijk Werkt NIET VOOR EIGENBOUW, doch uitsluitend voor te koop of te huur opgegeven perceelen. VERKOOP VILLA'S. LANDHUIZEN EN BOUWTERREINEN. Sluit verzekeringen op alle gebied. Brand, Inbraak. Storm, Ziekte, Ongevallen. Leven, Auto etc. etc. GRATIS opname van Verkoop en Verhuur in WONINGCOURANT. zen werden uitgereikt Na de koffie was het weer verzamelen voor het gemeentehuis en reeds lang voor 2 uur waren velen daar present om de af- marsch van „De Soester Turnclub", voor afgegaan door de reeds eerder genoemde muziek der Hilversumsche politie mee te maken. Onder vroolijke muziek werd naar het feestterrein gemarcheerd, alwaar na aankomst, verschillende gymmastiek-demonstraties wer den gegeven. Dat deze gymnastiek-vereeniging in zoo betrekkelijkk korten tijd de harten der in gezetenen heeft weten te winnen, mag zeker worden afgeleid uit het feit, dat naar schat ting 2500 personen bij de demonstraties aan wezig waren. De massale nummers waarmede een en ander werd geopend en welke gegeven wer den door de leden, welke op het tijdstip aan wezig konden zijn, werden schitterend uit gevoerd. Het na elke oefening uit het publiek! op stijgend applaus was wel verdient. Ook de groeps-oefenigen voor de ver schillende dames- on heerengroepen werden schitterend uitgevoerd Zoowel aan brug als rek werd menig kranig stuk' werk geleverd. Bij het polsstoklioog-springen wisten enkele heeren het zelfs tot 2.70 M. te bréngen. Met het avondspel „Oogstfeest" was deze turnmiddag zeker het mooiste vaia heel den dag. Intusscheta hadden een 50-tal jongens en meisjes zich voor het ringsteken per rijwiel verzameld. Na een tijd van kampvechten wer den de prijzen toegekend aan: ie prijs G JH Assink. 2e prijs J. Verhoef. 3e prijs C. Hou|dijk. 4e prijs A. -d;en Beste v 5e prijs J. Wijnhof Iets geheel nieuws voor Soest.'was het dra ven met paarden onder den, man en het schoonrij'dqn met wagens voor ingezetenen. Bij (ie draverij onder dan man heeii Van. Es den ietn prijs behaald, C. Blankensteiix den 2e(n en A. van den Bremer den 3e prijs, Uitslag schcoxirijdon met één paard voor, den wagan: ie prijs Jac. Brouwer. 2e prijs Lam1. 3e prijs W. Hofslot. 4e prijs H. Hilborst Wat het schoonrijdetn met een span paar den voor dan wagen betrof kreeg Jac. Brou wer weer den ion prijs. Lam den 2en en; ButseJaar den 3en prijs. Tot laat in den middag bleef men bezig! met het ringsteken en schoonrijden, Vo.or- al het schoonrijdetn viel zeer in den ^rnaak van het publiek en ongetwijfeld zal bij vol gende feesten dit onderdeel een nummer op het program vormien. Om ruim 8 uur reed een boeren/wagen, beladen met bet laatste koren' het feestter rein op, bestuurd door het raadslid Peter van dan Bremer. Voorop liep het Arkendam- mer muziekcorps en vele boerenjongens en boerenmeisjes volgden de wagen. Nadat het groots gezelschap boeren qn boe rinnen op het plankier hadden^ plaats ge nomen kondigde de leider, de heer Goossen uit Utrecht, aan, dat hedenavond zou wor den gespeeld het Arkemdammer Oogstfeest, een spel van vroolijke boertigheid- Het begon met de Oogstfeestmarsch: ,jDe laatste schoven gaajn in schuur, Dat vinden wij zoo fijn j^Het brengt /oas rust, hef brengt ons vreE. Als de laatste binnen zijn. Dan steekt de boer zijp bezem uit En vangt de pret dan aan Dat is de boer zijn mooiste feest Als het Oogstfeest is gedaan". Onder dans en spel werden alleraardigste liejdjes gezongen o.m Een meisje vragen, Fluiten en zingen, Janneman, Naar de merkt enz enz. Na de pauze werden enkele liedjes door, het publiek - meegezongen, eerst gebrekkige Later beter. Tot ruim 10 uur werden de dui- zen|donf die op het feestterrein aanwezig wa ren prettig bezig gehouden. Nog lang 'na afloop van het spel bleef de stemming er in en het was al heel even tjes na middernacht, toen de Laatste feest klanken verstomden. Dit is de mannelijke linie, uitgestoirven\. met den dood van Koning-Stadhouder Wil lem III, die in 1702 kinderloos overleed., Zijn erfgenaam, Johan Willem Friso, was een nakomeling van Jan den Ouden, broe der van Willem den Zwijger,, terwijl izijn grootmoeder Albertine Agpes, Prinses van Oranje-Nassau, een dochter van Frederik Hen drik was. Daardoor is onze Koningin in vrouwelijke linie een afstammeling van den grooten Zwij ger en derhalve ook een Prinses Oranje- Nassau van den bloede. E(. C., H1» PLAATSELIJK NIEUWS Feestviering ter gelegenheid van H.M. de Koningin 50sten verjaardag De 50ste verjaardag van H. M. de Ko ningin is hier op luisterrijke wijze gevierd. Nadat de klokken van de drie torens het feest hadden ingeluid, begon om half tien een muzikale rondgang door de gemeente. Het politiecorps uit Hilversum verleende daar- .bij haar medewerking. Om half twaalf vertrokken drie-en-dertig jongens en meisjes op versierde rijwielen, gevolgd door een viertal versierde wagens, vanaf het feestterrein aan den Zwarteweg en volgden de hoofdstraat (Rijksleg) tot op de Koninginnelaan. De stoet werd bij den Kor- teweg ontbonden. Voor dezen optocht was reeds veel belangstelling. Van de versiering zoowel van de rijwielen als van de wagens was veel werk gemaakt. De keuringscommissiie, bestaande uit de heeren Isings, Kraaijenbrink en Vellinga ken de voor de versiering van de rijwielen toe een len prijs, zoowel aan H. van den Heu vel (een jongensfiets met zijspanwagentje waarin een baby) als aan Q. van Groningen. De tweede prijs kreeg kreeg C. van den Broek, de 3e prijs D. Verkerk, terwijl J. Spelt den 4en prijs kreeg. Van de versierde wagens kregen den len prijs J. ^Boshuizen en H. Butselaar en H- Groeneveld den 2en prijs. Voor het gemeentehuis werd even halt ge houden, alwaar door den heer Burgemeester, tevens voorzitter van het feestcomité, de prij- en Doorzitten bij Wielrljden, Zonnebrand en Smetten derhuid, verzacht en geneest men met 30-60. Tube «0 cl. Bi) Apoth. co Drogljte» Roode kruis collecte Naar wij vememetn zal in de eerstel helft van de maand September in de Gemeente Soest weder de gebruikelijke Roode Kruis collecte worden gehouden. Aangezien met de opbrengst van deze col lecte hulp zal worden verleend bij eventueele natuurrampen, overstroomingen en dergelij ke, meenen wij goed te doen deze nogmaals in de belangstelling van de ingezetenen aan te bevelen Benoemd Bij K. B., is onze plaatsgenoot, de heer E. M- Hornsvelij, benoemd tot luitenant1 ter zee 3de klasse. Voor den Politierechter Gepasseerde Vrijdag stond te Utrecht? voor den politierechter terecht, zekere A. R„ wo nende alhier, wegens vernieling van het sportterrein Burgemeester Dekethpark. De uitspraak was f25.boete of 15 dagen hechtenis. iChr. Oranje ver. „Juliana van Stolberg" Genoemde vereeniging hield Dinsdag eene openbare feestvergadering in de Rembrandt- zaal, wejke goed bezocht was. Onder de aan wezigen trofien wij vele vooraanstaande per- sonein aan Na het welkom gaf de inleider dejn indruk weer van eetn gezin waar Moeder jarig en dus feest is. Hoeveel te meer feest is het! wanneer de Landsvrouwe jarig id. Afwijken de van de gewoonte werd ditmaal een film afgedraaid van Leger eia Vloot, geen oorlogs film, want, zoo zegt de inleider, een Chris ten gruuwt van den oorlog, wellicht nog meer dan een meest verstokte anti-militairisten„ maar zij wenschaji altijd paraat te zijn. Vervolgens geeft spr. het woord aan majoor v. ld. Linden uit Den Haag, welke allereerst toelicht dat de L.- en Vlootfilm1 geen oorlogs film is, daar deze is opgenomen tijdens de mobilisatie, zooals het Leger zich 'toen oefen de en was uitgerust. Spr, betoogt, dat ons land een behoorlijk verzorgde weermacht heeft. Van de film werden 4 deelen getoond 1 n.1 de Infanterie, cavallerie, artillerie! en zeemacht. Nederland was het eerste land, dat mobili-; seeide en alles was voor dien tijd in orde, Idaar de uitrusting van het leger ia hoeveel heid en outillage aan de, spits staat. Ih alles is echter de overheid te geheimzinnig. Anti-militairisme is feitelijk opstand tegen het gezag, ,daar dit militairisme behooriijk! geordend gezag is. Mililairisme is plicht te genover den Staat. Vlagvertoon versterkt de handelsbetrekkingen. Een en ander werd ver duidelijkt ,op het witte doek' en gaf een mooi aanééngesloten geheel. Op de gebruikelijke wijze werd de samen komst gesloten. De heer v. d .Wijngaard verzorgde de film. Opening Openbare U.L.O. School Donderdagmorgen had onder groote be langstelling van de ouders de officiëele ope ning plaats van de Openbare U.L.O. School, in een der lokalen van de Openbare Lagere Scho ol in de Kerk eb uur t. Nadat de wethouder van onderwijs, de heer A. Endendijk, alle aanwezigen welkom1 had geheeten, wees spreker er op, dat deze onderwijs-inrichting op natuurlijke wijze tot stand gekomen was, geheel zonder strijd. Men had reeds twee keer geprobeerd een Openbare U.L.O. School te stichten, maar die pogingen waren toen mislukt door gebrek aan belangstelling. Deze laatste poging is met succes bekroond. Voor Soest is deze inrich ting een groote aanwinst. Ouders, die dit openbaar onderwijs voor hun kinderen ver langen, behoeven hun kinderen nu niet meer naar scholen in omliggende gemeenten te zenden. Met den wensch, dat deze inrich ting zal bloeien tot heil van het komende geslacht, besloot spreker zijn rede. Daarna voerden het woord de Inspecteur van het Lager Onderwijs 'in de Inspectie Amersfoort, de Heer Van Loon, vervolgens als bestuurslid van Volksonderwijs de Héér Van Wely en daarna de Heer Veenstra, hoofd der Openbare Lagere School in de Kerkebuurt en ten slotte nog de Heer Van der Wal, benoemd hoofd der school. Nadat een glaasje limonade was gepresen teerd en aan de heeren een sigaar was aan geboden, werd de school bezichtigd, die, hoé- wel ondergebracht, zooals boven reeds ge zegd in lokalen van de Openbare Lagere school, toch gezien mag worden. Met ruim 30 leerlingen vangt het onderwijs aan, waar voor drie leerkrachten, waaronder één voor handwerken. Jeugdige misbruikers van sterken drank Door de politie werden op den openbaren weg een tweetal personen aangetroffen van respectievelijk 16 en 17 jaar oud, in kenne- lijken staat van dronkenschap. Op het bureau aangekomen, had één van hen een flesch bij zich, waarin zich nog drank bevond; het meerdere hadden zij samen opgemaakt. De ouders werden van een en ander in kennis gesteld, aan wien zij na ontnuchtering wer den overgegeven. Hier onderwijst men de jeugd Gisterennacht werd door de politie zeke G. S. op heeterdaad betrapt bij het st< van aardappelen. Zijne echtgenoote en zoontje van 12 jaar waren hem behulpzaai De .aardappelen werden in beslag genome en tegen den dader procesverbaal opg< maakt. Gevonden voorwerpen Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen bij de politie: portemonnaie met inhoud, gummi re genjas, dameshandschoen, regenjas, dames- taschje^ dop van radiateur en een parapluie. Meineed Op klacht van belanghebbende is tegen! E. K- alhier door de politie procesverbaal opgemaakt wegens meineed. Het droevig gebeuren in April j.1. Dinsdagochtend behandelde de Utrechtsche Rechtbank de zaak tegen den 17-jarigen H, alhier, die 29 April op zoo droevige en on verklaarbare wijze zijn moeder vermoordde. De zitting vond plaats met gesloten deu ren. Geruimen tijd werd in beslag genomen door het getuigenverhoor, o.a. van de ge^ tuigen-deskundigen prof. dr. J. M. Baart de la Faille, prof. dr. L. Bouman en dr. W. G. SilleviiS Smitt. Naar wij vernemen heeft de officier van justitie (Mr. Fabius) geconcludeerd tot on toerekenbaarverklaring. Op grond van deze gevolgtrekking vroeg spr. plaatsing in een krankzinnigengesticht voor onbepaalden tijd. Verdediger was Mr. A. J. van Vessem. Uitspraak 15 Sept. a.s. De kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk Gepasseerde Zondag sprak Ds. Gerth van Wijk, ern. pred alhier een gedachtenisrede uit ter gelegenheid vap! den verjaardag van H. M, de Koiningin. Vooraf gaf de, organist een improvisatie op het orgel vajn het „Wjlt heiden inu treden". Spr. stond stil bij den' 5*osten verjaardag van H. M.. de Koningin welks heugelijk feit door elk rechtgeaard Nederlander wordt' her dacht. Het beste wat wij voor Haar kunjnen doen, aldus, spr. is de knie te buigen voor den Heere, die Nederland em Oranje heeft saam- gevoegd. Spr verbindt daarbij zijne gedach tenisrede i?ian Psailm 108:4. Nationale feest dagen verbinden het volk, alle denikbeeldige muren en muurtjes vervallen en de eenheid bindt alle-, te saano. Wel worden deze dagen soms uit< ipattingsdfagen, maar zij zijn een ze gen voor het volk Veel heeft Oranje v,oor Nederla/nd gedaan,, al werden wei eens fou ten ger naakt. Onie Koningin is -een waarborg voor onze natkéffale onafhankelijkheid; daarbij rekent Zij met, tften Heere. Eej.i eenhoofdige Regeering geeft waar borg; voor de toekomst; de Grondwet is daar borg voor. Daarom steeds gebeden voor haai en haar huis, daar ook zij alles aap Hem overgeeft. Het Oranjehuis is een! kostbaar maar angstig bezit' en alle hoop is voor de toekomst gevestigd <Jp de beminnelijke Priin- .ses,. Z Eerw. stond stil bij de roemruchtige stammoeder Juliana van Stolberg, bij de vele p.'deizen en gebouwen, die in den Haag le- dlig staat en spreken uit de historie. Bidden wij daarom, tot df» Heere, dat Hij1 het huis nog lange jaren pare. Haar taak is moei: lijk omdat zij reient met1 den Heere der, IJeeren. Ook de kerk kan zeer veel doen', maar; haar invioeji is verflauwd. Laat ons daar om meer luisteren naar Hem, die het' gezag heeft ingesteld. Laat ons hopen, dat Nederland en Oranje nog lange jaren bijeen blijven. Botsing J.1 Zaterdagmorgen, werden op het vlieg veld te Soesterberg oefeningen gehouden, met de vliegtuigen, die zouden deel nemen aan de parade op het Malieveld te 's Gravenhage op Maandag 1 Sept. Terwijl een eskader aan '"t starten was, raakte in; den aanloop een van de C4-toestellen uit zijn baan en reed recht in op een C6 toestel van de volgende groep De inzittenden van deze machine, de sergeant-majoor Bakk'enes en zijn passagier konden zich nog uit hun riemen losgespen en uit de voeten maken. Van het aanvliegende toestel, bleef de sergeant-vliegenier Hoek ongedeerd, de waarnemer liep een kaakwond óp. De vliegtuigen werden grootendeels ver nield. Brandweer Soesterberg A.s Dinsdag 9 September, des avonds te 8 uur, zal door de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg een oefening gehouden worden. Diefstal Doör de gemeente- en Rijkspolitie! te Soes terberg is aangehouden A. G 'D. uit Soest, melksliiter. die verdacht werd van! diefstal van 30 Liter melk, ten nadeele van E! van Blauwendraad. Na een volledige bekentenis 'te hebben afgeleud is hij" weer op vrije voe ten gesteld1. Proces verbaal is opgemaakt. De Katholieke Kring Het bestuur van de Katholieken! Ktra/ng is thans definitief geconstitueerd eb bestaat uit de heeren Mr. F, C. Terlingen, voorz. G. Smit, secretaris; P C. Couwenberg, pen ningmeester; Jos. Mineur en J Th. v. Noessel. Deze vereeniging heeft ten doel' het Ka- thoileke cultureel e leveri in deze gemeenté bevorderen o.a. do,or het doen houden van lozingen, opvoeren van degelijke too- neeLstukken, het geven' van goede concerten oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is dvenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Onderzoek Auto-ongeval nabij Soesterberg In den avond van 15 Aug. 1930, ongeveer half twaalf, is op den Amersfooftscheweg Ljij den Dolderscheweg een wielrijdster door een auto aangereden, waardoor ziji bewus- téloos is geworden en eenige verwondingen ipliep. De wielrijdster is ongeveer 20 Meter door de auto meegesleurd en haar rijwiel werd ongeveer 100 ,M. verder- op den, weg gevonden. Toen het meisje om hulp riep, is de auto, die kwam uit de richting Soester berg, gaande richtilnjg Utrecht, in laatsge* noemde richting verder gereden, izonder zich over het lot van d,e aangeredene te bekom meren. Het signalement van def auto luidt: Ouden wagen met zwart lederen of wasdoe ken kap en (zijwanden. In de zijwanden be vonden zich mica ruitjes. De ruit van een der voorlampen vermoedelijk de rechter is verniel^. In het algemeen Politieblad ver zoekt de Commissaris van Politie te Zeist omtrent die auto of den- bestuurder te -wor den ingelicht. Koninklijke onderscheiding Onze plaatsgenoot N Jten "Bosch, ,cïir. van de Maatsch. „De Korenschoof" te Utrecht, is benoemd tot ridder im. de orde van Oranje-Nassau. Verduistering in dienstbetrekking De kelfner J. T f in dienst bij den heer E. in het statioinskoffiehuis, alhier, had1 tijdens een korte afwezigheid van den heer des hui- izes, de gelegenheid gevonden omi zich den inhoud van de kas toe' te eigenen ,en er van door te gaan. Na aangifte bij Idc politie volgde spoedig gijn aainhouding. Na verhoor legde hij een volledige beken tenis af. Dpor de politie is tegen hem proces verbaal opgemaakt wegens verduistering in dienstbetrekking en is hij overgebracht naar Utrecht ter beschikking van den, officier van Justitie. Benoeming Met ingang van 1 October a.s.i is aan de St. Bonifacius jongensschool in de Steen- ■hofstraat alhier, lot onderwijzer benoemd de heer A. Hilhorst, thans onderwijzen te Werkhoven. Korfbal Zondagmidag' 7 Sept. des middagst om half twee izal op het Esvac terrein (v. Lèn- nep's Sportpark) e©n korfbahvedstrijd gehou den worden tusschen de ie' klasser Herj cutes en een combinatie van ie klas spelers uit Gooi- en Eemlahd- leder, die izich voor korfbal interesseert, of er mee kennis wil maken en die izich nog de mooie wedstrijden herinnert uit den tijd toen Soest nog een izeer; goede korfbalclub bezat (H.E.,), verzuime niet deze propaganda- we,dstrijd te bezoeken. Examens Onze plaatsgenoote Mej. E- M. v„ d- Es> slaagde in de afgeloopen week! voor het eerste deel van het examen. Heilgymna stiek en Massage. twaalftallen vajn de Ned. Korfbal Bond en wel „Herkuks" 1 (Amsterdam) ie klassa N. K. B tegen een sterke Gooische Combina- Aanvaing 2 uur. Entree vrij; rijwielstal ling verplicht h 10 ets.' Zaterdagmiddag .3 uur: Esvac adsp.H F.C. adsp. KERKBERICHTEN SOEST Zondag 7 September. NED. HERV. KERK Kerkgebouw. Voorm. 10 uur Ds. J. de Bruijn, van Rotn terdam. Nam. 6 uur Ds. Klomp, van Woudenberg. Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur Ds. Van Schaick. Nam. 6 uur Ds. J. dg Bruijn, van Roti terdam. ROOMSCH KATHOLIEKE KERK Parochie St. Petrus en Paulus. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl. Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. GEREFORMEERDE KERK Julian astraat. Voorm. 10 uur Ds. W. Pontier, van Maas dijk. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. J.*v. d. Meulen Nam. 5.30 unr Ds. W. Pontier, van Maas dijk. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julian astraat. Voorm .10 uur en nam. 6 uur Ds. H. Jans sen, van Den Haag. Leger, en Vlootpredi- Dimsdag 9 Sept., 's avonds 7.30 uur Ds. P. de Groot, van Amersfoort. Woensdag 10 Sept., nam. 2 uur, Ds. J. de Bruin, van Baarn. Huwelijksinzegening. VEREEN, v. VRIJZ. GODSDIENSTlGEN Gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. J. N. Sevenster, van Bergum. HUIS TER HEIDE Zondag 7 September. NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. Tuinstra. 's Avonds 6 uur geen dienst. SOESTERBERG Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. ONS VROUWENHOEKJE SPORTKRONIEK RJG Sportvereen. „DE PLOEG" Serie wedstrijden „Eemlaind" D. W, S. B, II—De ploeg I 1—9- Zondag a.s, zal de finale worden gespeeld van de serie-wedstrijden. De PLoeg zal moeten spelen' tegen Kern land II, zeer zeker is hier ook weer de kans om) te winnen. We vertrouwen dan ook! we derom op onze spelers dat zij hum best zul len |doein. De wedstrijd vajngt aan om/ 5 uur.. Zeer waarschijnlijk zal er eanl ledenver gadering worden gehouden op .Maandag a.s. De ltden ointvangen echter bericht. O E.S.VJV.C. Uitslagen gespeelde wedstrijdejn. Esvac adsp.H ,V.C. adsp. uitgesteld we gens de warmte. Esvac IIDonar III 3o. Esvac I gaat Zondag 7 Se.pt. inaar Bilt- hoven waar zij in ld,e serie-wedstrijden van B V ,C- uitkomt in de fimale tegen Soest dijk I. Deze wedstrijd vangt 1 (i 5 uur, aam- Op het Esvacterrein irn het' Burgem. De kethpark .grondt Zondag a.s. eem propagan da korfbal-wedstrijd gespeeld door twee Het menu van de week. Maandag: Koud vleesch, andijvie, aard appelen; gort met rozijnen. Dinsdag: Haché, rijst, aardappelen; mai- zenavla. Woensdag: Groentesoep, gevulde slakrop- jes (met gehakt), aardappelen; vruchten. Donder lag: Gestoofde poulet met Kerry- saus, rijst; broodpudding. Vrijdag: Gebakken makreel, sla aardappet- pureé; rijstkoek Zaterdag: Schapenvleesch met slaboomco; en aardappelen; griesmeel met rozijnen. Zondag: Tomatensoep; kalfsfricandeau, kapperkool, aardappelen; flensjes met ap pelmoes. Besteedt zorg aan uw kinderen. Voor ieder, die kinderen heeft op te voe den, is het van het grootste belang, dat het besef levendig is, dat kinderen ,geen kleine menschem, ge,en verkleinde uitgave van hem zelf zijn, maar dat «ij een eigen psychologie hebben en een eigen gedachtemwereld. Al léén met da' inzicht kam men een kind op voeden em kan men het leiden in elk stadium van orntwikkeling Vaak zien wij, dat ouders of grootouders van kinderen verlangen, dat zij zich Kul len gedragen als groote memschen. En als zij dat niet kancien, dan toonen die opvoeders zich teleurgesteld of verontwaardigd. Als een! flinke gezonde jongen van 10 of 12 jaren zich gedraagt zooals izijm leeftijd past, dan, ja, den gaat dat wel eens ten koste van schoofie hamiden of een heeie broek. Daar moeten ouders e;n opvoeders tegen kun nen. Zij moeten begrijpen, dat in dien jon gen alle oerinstincten nog ongebreideld tot uiting komeia en zij mogen niet van hem verwachten, .dat hij zich zal gedragen naar al de geschreven en ongeschreven regelen van etiquette en beschaving. En toch worden kinderen zo ovaak ge-, straft, om|dat zij doen zooals zij, krachtens hun innerlijke aandriften moeten doen. Vele opvoeders meenen, dat zij door dat straf fen het kind kunnendwingen anders te doen. En hoe dikwijls gebeurt het niet, dat daardoor juist andere, veel grovere karak terfouten worden aangekweekt? B.v. veinze rij en achterbaksheid. Een kind moet niet gedwongen wordeni iets te doen of ma te laten. Beter is het, het ervan te overtuigen, dat het, uit welbegrepen eigenbelang dit moet doietn. Straffen werken in het algemeen verkeerd Zij verharden het kind en zullen licht aan leiding g'even om in het verborgene te doen, wat zij door vrees voor die straffen. niet openlijk durven doen. In een tijdschrift vond ik dezer dagen de volgende regiel-en, die ik hier graag weergeef, opdat ouders en opvoeders er hun voordeel mee kun nen doen: Onjderduk nooit het kind in een van zijn ontwikkelingsstadia Onderdrukking is de ba sis van bijna elke zenuwafwijking. Leid het •met zachtheid en redelijkheid. Geef het kind een reden voor alles wat ge verbiedt of opdraagt. Het zal gevoelig zijn voof een beroep op verstand, rechtvaar digheid en noodzaak, maar het verzet \zich tegen alles waf het als onrechtvaardig aan voelt. Gebruik geen dreigementen, want deze on dermijnen uw pretsige en hebben, vooral op nerveuze kinderen een fatalen invloed. Breek nimmer dein wil van het kind, want 'daar mee breekt ge iets kostbaars. Buigen is beter 'dan breken. Houid in het oog, dat kinderen allesi na doen etn leef daarom zóódanig, dat het Uw kind slechts ten goede kan komen wanneer het U navolgt. Spreek in het bijzijn van kinderen niet over ziekte, zwakte of armoede. Kinderen zijn zeer vatbaar voor indrukken en een op gevangen woord of voor hen ongeschikt ge sprek kan jarenlange gevolgen hebben. Houd een zwak kind niet voortdurend voor, dat het niet zoo sterk is als anderen en voorzichtig moet zijn. Het besef va/n detze zwakte zal het kind beletten om sterker te worden. Heb steeds tijd voor uw kind, Wees! het behulpzaam bij zijn spelen en knutselen en ontwikkel zijn handigheid. Dat zal later té pas komen. Antwoord natuurlijk en volledig op alle natuurlijke vragen. Hef kind kan alléén loe ren door begrijpen en begrijpen kan het al leen door vragen te stellen en daarop een goed antwoord te krijgen. Nuttige wenken. Om het kleven van het strijkijzer aan stijf- selgoed te voorkomen, doet men een stuk je boter door de stijfsel.' Naaimachines smere men nimmer met zoe le olie, daar dit aankoekt. Men gebruike al leen petroleum en waneer er reeds verstop ping door zoete olie of iets dergelijks heeft plaats gehad, spuite men eerst met benzine, alvorens petroleum te gebruiken. Aangesneden citroenen blijven goed, wan neer men ze met de aangesneden v akte naar beneden in eer. schoteltje azijn! legt. Goede flesschenlak verkrijgt men door- menging van 25 gram zuivere hars, 250 gram was, 33 gram rund vet e;n 250 gram oker van de gewenschte kleur Om de lak te gebrui ken moet 'dit zeer warm, tzijn. „De Telegraaf" bevatte dezer dagen een lezenswaardig artikeltje, dat vooral voor hou ders van kippen van belang was, maar dat ook anderen zal interesseeren. Het ging over „goede en slechte eierlegsters" onder de kip pen, waarbij de stelling werd verdedigd: dat de beste kip er het slordigst uitzietWij veroorloven ons bedoeld artikeltje in onze kolommen over te nemen. Menige houder van een toompje fraaie kippen zegt de schrijver zal over de leg-resultaten niet altijd tevreden zij.n. Zoo om en bij de maand April zal hij van zijn tien of twaalf dieren bijna even zooveel eitjes per dag rapen. Maar vóór of na dien tijd vaak niet de helft. Verdrietig vraagt hij zich af: wat zijn nu de goede legsters, en welke kippen verzuimen op meer dan erger lijke wijze haar plicht? Eén der middelen om dit te weten te ko men is het gedurig gadeslaan van zijn hoen ders, ten einde zoo te ontdekken, welke hen netjes vlijtig de nesten bezoeken en welke niet. Een betrouwbare methode is dit echter niet. Want de gevederde dametjes simulee- ren graag! Er zijn er bij, die geregeld op het. nest gaan zitten, luid misbaar maken en nooit leggen! Een beter middel is de kontróle door mid del van valnetten. Doch ook dat heeft zijn bezwaren, omdat het veel tijd van den ver zorger vergt, de gevangen dieren telkens te bevrijden. Ook zal men dan zijn kippen een kenteeken moeten geven, b.v. een vasten voet ring, en geregeld de resultaten noteeren. Aanbevelenswaardiger is het dus, wat stu die van zijn pluimvee te maken, en er op te letten welke kippen er als goede legsters uitzien en welke als slechte. Wanneer er in uw toompje van die keu- r'&e> gladde, glanzige kippetjes zijn: houd die in het oog. Tien tegen een dat zij slechte legsters zijn. Ze hooren thuis in de soep terrine In het algemeen kan men zeggen: dat er twee kenmerken gelden voor de goede leg sters. Beide berusten ap de vaste wet: wat gebruikt wordt, slijt af! Die kenmerken zijn: le. een slordig, ver kreukeld veerenpak, 2e. de afwezigheid van pigment. Het eerste kenmerk ligt voor de hand. Een kip die druk legt en vlijtig het! nest bezoekt zal er slordig gaan uitzien. Voor de vorming der eieren is veel voedsel noodig. Het (beetje) vet trekt zich uit de veeren te rug. Deze verliezen hun glans. De baardjes, waaruit de vlag van de veer bestaat, raken los, stuur- en staartpennen breken af. Dien tengevolge zien de beste legsters er dof, groezelig uit: de veeren lijken hier en daar op haren Doch ook het tweede kenmerk, de afwe zigheid van pigment, spreekt voor zichzelf. Onder pigment hebben we hier voorname lijk de gele kleurstof te verstaan, die bij vol wassen kuikens, tegen den leg, zoo rijkelijk aanwezig is. Vooral de populaire witte leg horns, maar ook de Barnevelders, Reds, Wyandottes en alle rassen met Aziatisch bloed, hebben dan prachtige, oranje-gele poo- ten, een gele snavelkleur, geel in de oor schijven en de oogranden en een gele huid. Maar naar mate zoo een jonge hen meer eieren heeft gelegd, trekt die gele kleur zich terug: eerst rondom het oog en de oorschij ven; dan uit den snavel, en vervolgens uit de pooten. Die kleurstof wordt verbruikt voor het geel der ei-dooiers. Wie dus onder zijn toompje witte leghorns dieren bemerkt die er wat ruig uitzien, en die witte pooten hebben: laat hij daar wijs meê zijn; want dat zijn de beste legsters. De kam speelt bij den leg ook een rol. Is die vol, donkerrood en glad aanvoelend, dan zal de eigenaresse hoogstwaarschijnlijk een goede legster zijn. Slechte legsters hebben kleinere bleek-roode, ruw-aan voelen de kam men. Ook de huid is nog een waardevol her kenningsmiddel: een droge, harde huid wijst op slechte legsters; de goede hebben een weeke, soepele huid. Pluimveehouders, die hun dieren niet alleen voor hun genoegen, maar vooral ook om het smakelijk eitje hou den, raden we aan de hennen, die volgens bovengenoemde kenteekenen slechte legsters zijn, zoo spoedig mogelijk op te ruimen, om dat ze de balans zeer drukken. per pakje van half pond.

Soester Courant | 1930 | | pagina 3