DE SOESTER COURAnT op naar Aan „WELLA" Mmytiiii'eaii t iin De 3de reis naar dntiver penendelMd Tentoon- en zondag 14 septemaer. leiitmielliiig. GEBRS. DE ROND. in totaal reeds 100 Mem PERMANENT WAVE EEN HALF JAAR GEGARANDEERD. PRIJS TOT 1 OCTOBER F 10.00. BETER EN GOED- KOOPER BIJ J. v. d. GARDE, KAPPER, BOSCHSTRAAT BAARN DOUWktl rtDKj'fiüCLQd C)0L5T-3üE5TDyk,tn0n5TDEk,m^ ADn.DPOGWrD Dixiaansche Rijmen. Dagelijksche Expeditie op AMSTERDAM. Steenhofstraat 5, Te lef. 2045 5 uur Ssmorgens. zeven gulden, Slingerhoning Aardbeiplanten oord A. M. de Vijlder, van Burgem. Gror thestraat 42 naar R'dam, Schoutemstraat i42at J. H. J. ten Hove, van Luchtv. afd. naar Den Haag, L. v. Meerder voort! 10, T., J. B. Ahne, van Amersfstr. 20 naar Hengelo (O) F Krugerstraat 20. C, Zappeij, van Steenhof- str, 56 naar R'dam, Burg. Hoffmanpl. 7- VERHUISD: Wed Borgst, van TaLmal. 11a, naar Kerkpald Z,Z. 26. J. Voskuilen,, van Kerkpad N Z. 2 naar Braamweg 19^ J. H. Bakker, van Vinken weg 30 naar v. Weede- str, 6. G. v. Nimwegen, van Bartilotdlaart 3 naar Gr .Melmweg 1. R. de Boer, van Noor- derweg 68 naar Kerkstr. 44. G. Stalenhoef, van Amersf/str. 27 naar Postweg 3. H. Aj Hendriks, van v Maarenstr. 1 naar 5. H. v. Klooster van ,Molenstr. W.Z.t 35 naar O, Utr. weg 7* 'aTiü inucnrmsta enADvitztM. ARCHIT SOtSTDYK Z MIMUTtM ar STATion aocaTDyK KOMKOMMERTIJD Voor Dixi is 't komkommertijd, De feesten zijn voorbij; En Dixi ligt den heelen dag Te droomen op de hei. E>e gasten al zijn heengegaan Naar eigen huis en steê; Zij namen ter gedachtenis De halve hei haast mee. De scholen ook zijn aan den gang, Geen kind doet kattekwaad; En binnenkort vergadert weer De Soester vroede Raad. Dan komt er meestal nieuwe stof Voor proza of gedicht; Thans dolen wij in duisternis, Tot straalt het Raadzaallicht. Nu heel geen oppositie-strijd, 't Is alles peis en vreê; Het leven golft hier langzaam voort, Als bij een kalme zee. De echte zomer is voorbij, De dagen korten sterk; En 't slechte weer en 't vele nat, Dat was Veraart z'n werk. De Blaak van Peter straalt niet meer In 't hel electrisch licht; 't Was korte glorie voor één dag, Dat feestelijk gezicht. Smit's schutting staat nog overeind, Trots schimpschot, donderbus; Daarachter doet Smit eiken dag Z'n middagdutje, knus. Entrée-biljet? Tien centen maar, Niet dringen, als-je-blief Je zit er rustig uit 't gewoel, 't Is waarlijk Edens-lief. Het leven gaat z'n ouden sleur, Dra komt de najaarstijd; Dan haalt de boer z'n knollen in En huurt een nieuwe meid. Dra wordt het stil en saai in 't dorp, De Soester winterslaap Duimt minstens tot de maand April, Hier zet ik punt: Ik gaap! Bestelk.: Amsterdam, Singel 307, Tel. 34522. Soest: Nieuwstr. 36, BIrktstr. 10, Tel 2240. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) maakte een diepe indruk op de kinderziel van Zamenhof. Hij nam zich voor, als hij groot zou zijn, dit kwaad de wereld uit te helpen. Hij heeft later wel ervaren, dat het niet zoo gemakkelijk ging als het hem toe scheen als kind. Reeds toen hij op het Gym nasium was, was hij ervan overtuigd dat een internationale taal slechts een neutrale kon zijn, omdat een nationale taal uit jaloe zie door de andere volken niet aanvaard zou worden. Hij dacht toen over Grieksch of Latijn. Later maakte hij kennis met de En- gelsche taal. De betrekkelijke eenvoudigheid van de Engelsche grammatica viel hem op, en hij ontdekte dat een moeilijke spraak? kunst in het geheel geen noodzakelijkheid voor een taal is, naar slechts blind toeval. Hij zette zich toen aan het werk, en al lengs smolt de grammatica weg tot slechts het noodzakelijke overbleef. De geweldige woordenboeken waren hem echter nog een nachtmerrie, tot hij op een gegeven dag de inval kreeg, om door voor- en achtervoeg sels een massa stamwoorden overbodig te maken en zijn woordenboek slonk als sneeuw voor de zon. In de hoogste klas van het Gymnasium gezeten, beoefende hij de taal met eenige makkers. Toen deze de school verlieten, en het onderwerp schuchter aan roerden, ontmoeten zij slechts spot en spoe dig stond Zamenhof weer alleen. Hij ging medicijnen studeeren, en nam zich voor de zaak voor zich te houden en de taal te toetsen en te beproeven gedurende zijn stu dietijd. Toen hij van de Universiteit kwant was zijn taai klaar. Nu moest hij een uitge ver zoeken, enslaagde daar niet in. Met geldelijke hulp van zijn schoonvader, slaag de hij er met veel moeite in zijn eerste brochures zelf uit te geven. Zeer veel heeft Zamenhof aan zijn ideaal opgeofferd. En niet vergeefs. Zijn taal leeft en groeit, is op weg naar de overwinning. Esperanto is geboren uit de overtuiging dat vijandschap 'het ge volg is van niet begrijpen; en voor begrijpen is in de eerste plaats noodig, dat we eenzelf de taal spreken. Deze verbroederingsidee, door de Esperantisten „la interna ideo" ge noemd, is ook nu nog de ziel van de taal. W. P. ROELOFS. (Wordt vervolgd.) Bij het station SoestdJJk Werkt NIET VOOR EIGENBOUW, doch uitsluitend voor te koop of te huur opgegeven perceelen. VERKOOP VILLAS. LANDHUIZEN EN BOUWTERREINEN. Sluit verzekeringen op alle gebied, Brand, Inbraak. Storm, Ziekte^. Ongevallen, Leven—Auto etc. etc. GRATIS opname van Verkoop en Verhuur in WONIN'GCOURANT. PLAATSELIJK NIEUWS Groepen weds trijd Dinsdagavond begint de Soester Schaak en, Damclub met bet houden eeoer groepen wedstrijd voorr schaken en één voor Dammen-, Ied,er kan Hieraan mede doen, Ook belang stellenden, dfie niet wenschen mede'te spelen, zijn welkom; Het inleggeld voor de spelers bedraagt fc/jo. Voor hen, die de meeste pun ten in een. groep behalen, zijn fraaie prij zen beschikbaar gesteld Aanvang, 7,45 uur, in Hotel Okhuyzen. Gasprijsverlaging Wij vernamen, dat er bij het gemeentebe stuur ernstj.ge plannen bestaan oml voorstel- Oruikt woijdt boven een bepaald! kwantum len te doeyi tot gasprijsverlaging, Wat ger (wij meenam $0 M3) en 'dient tot verwar ming van vertrekken enz, zal dan voor zeer lagen prijs: beschikbaar worden gesteld, Een, eventueel besluit in dien geesü zou zeker de gasafname belangrijk doen stijgen terwijl daarmede het algemeen belang ten zeerste zou worden gjediead. I Zomerconcert Naar wij veamemen ligt het in de bedoeling het volgendie gemeemteconcert, door de Har monie „Patiëmtia Vincit Omnia te geven, te doen plaats 'hebben /n het plantsoen nabij, halte Nieuwe weg. De ui (neembare muziektent zal hiervoor door de gemeente daar ter plaatse' worden op- Zooals te verwachten was, is de belangstel ling voor de 3e reis op a.s. Zondag weder om zoo groot, dat wij beslag hebben moeten leggen op Neêrland's grootste toerwagen, de wagen, waarmede ook de aanmerkelijk duur dere reizen van liet Weekblad „Het Leven" worden georganiseerd. Niet minder dan 40 personen zullen a.s. Zondag wederom de aangename en afwisse lende reis medemaken en de onvergetelijke indrukken der Wereld-Tentoonstelling opdoen. Op verzoek van veie deelnemers is het ver trekuur voor de reis voor a.s. Zondag vast gesteld op Voor het opnemen der reizigers zal gele genheid bestaan op de navolgende plaatsen: Soesterbergschestraat hoek Eikenlaan, Hotel ,De Gouden Ploeg", Gemeentehuis en Nieu- werhoek. De deelnemers worden verzocht vooral op tijd aan één der stopplaatsen aanwezig te zijn, daar met het oog op de tijdstippen van vertrek der overzetveren niet op reizigers kan worden gewacht. Even brengen wij nog in herinnering, dat de deelnemers in het bezit moeten zijn van een .bewijs van Nederlandschap, hetwelk ten gemeentehuize verkrijgbaar is. Zeer tot ons leedwezen hebben wij voor de reis van a.s. Zondag wederom eenige per sonen moeten afwijzen. Ook kwam men nog tot ons met het ver zoek nog een reis te organiseeren NIET op Zondag. Wij berichten daarom, dat wij beslotert hebben, bjj voldoende deelname, nog twee reizen te organiseeren op ZONDAG 21 SEPTEMBER EN MAANDAG 22 SEPTEMBER A.S. Met nadruk wijzen wij er echter op, idat ook voor deze reizen een voldoend aatotal deelnemers aanwezig moeten zijn, terwijl lij, met het oog op het treffen van maatreg/len voor touringcar enz. verzoeken, zich^^jor deelname ten spoedigsteaan ons bufeaüTop te .geven. Zooals thans wel algemeen bekend bedra gen de kosten (Toegang tot de Tentoonstelling inbegr.) en de ESPERANTO In verband met een cursus, die ik hier tracht te organiseeren, lijkt het mij niet on- gewenscht, om even heel in het kort te ver tellen wat Esperanto, de internationale taaL, is en wil. Allereerst dan iets over de samen stelling van de taal. Tot grondslag heeft ze de Europeesche talen, waaraan ze haac woordstammen ontleende. De samensteller, Dr. L. L. Zamenhof, heeft die stemmen ge nomen die de grootste internationaliteit be zaten, d.w.z. die in een zoo groot mogelijk aantal talen reeds bekend waren, tenzij dit om bijzondere redenen in aparte gevallen niet mogelijk was. De grammatica is tot het strikt noodige teruggebracht. Het aantal stamwoorden, dat noodig is om Esperanto goed te kuunnen gebruiken is veel en veel kleiner dan in een natuuurlijke taal. Door een stelsel van voor- en achtervoegsels kan men volstaan met verrassend weinig stam? woorden. Deze beginselen, die in natuurlijke talen slechts voor een gering deel en blin delings zijn toegepast, zijn in Esperanto, kon- sekwent doorgevoerd. Uitzonderingen kent Esperanto niet. Het is duidelijk hoezeer een taal hierdoor vereenvouiudigd wordt. Wat Esperanto zijn wil? Het wil zijn een tweede taal voor alle menschen naast hun moedertaal, om gebruikt te worden voor in ternationale betrekkingen. Niet alleen een taal voor handel en verkeer, maar een taal met alle functies van elke andere levende taal. Hier zij iets medegedeeld over het ontstaan van Esperanto. Dr. Zamenhof werd in 1859 te Bjelostok, een stadje in Poolsch-Rusland geboren. In zijn geboorteplaats woonden Rus sen, Polen, Joden en Duitschers, die ieder hun eigen taal spraken, elkaar niet verston den en in onmin met elkaar leefden. Dit Aangehouden Door de polietie te S.oesterberg. en Huis ter Heide -werd Maandag j 1. een. onbekend persoon aangetroffen, die aldaar een' rijwiel te koop had, aangeboden Toen'hij de politie, die te voet was bemerkte* vond hij het raad zamer niet m diens handen te vallen Hij, ging er sjnel vandoor doch werd achtervolgd door den rijwielhandelaar Bbij wie» hij; het rijwiel te koop ha,d) aangeboden, De monteur P dit ziende, wist nog beten raad om deze persoon te vangen en volgde hem onmiddellijk met zijn motorrijwiel, zoo- 'dat de vluchteling het niet ver bracht; Hjj werd daarop door de politie aangehouden en bekende tan slotte het rijwiel te hebben, ont vreemd te Arnhem. Na verder, onderzoek; bleek zijn aanhouding te worden verzocht in het Algemeen Politieblad door de Hoofd commissaris van Politie te 's Gravenhage, al waar hij zidh had schuldig gemaakt aan ontvreemding van een bedrag van ongeveer f 6oo( Te Nïjrnegen had hij eveneens 'geld ont vreemd, Van dit alles heefü' hij thans, aan de politie een volledige bekentenis afgelegd. Hij is, na eerst ter beschikking van den Burgemeester van Soest te zijn gesteld, over geleverd aan de politie te Arnhem De A.V.R.O.^dag J1. Zaterdagmorgen vertrokken de groote zes-wielige autobus van de N..V. voorh, Gee- restein emi een zestal particuliere auto's van Nieuwerhoisk naar de groote A„V.R.O.-mee ting te Den Haag De autobus zoowel als de auto's waren toet de befcende A V.R.,0. -vlaggen en, op schriften versierd Na middernacht arriveerde men wederom in de gemqe)Qteu zijn geregeld gecontroleerd. Er wordt weinig gebruik gemaakt van de kampen, daar ze ver buiten de kom liggen. Bij het lossen en laden van vee is toezicht gehouden, doch er zijn geen overtredingen geconstateerd. Ook is een aanvang gemaakt met het me ten van kettingen voor vastliggende honden te Bunschoten. Ze mogen niet korter dan 1 Meter zijn. Een drietal houders van paarden is gewe zen op de losse oogkleppen bij hun dieren, waarna sommigen deze geheel hebben ver wijderd en anderen weer hebben vastgezet. Een klacht van een bestuurslid, dat een paard een wagen zand moest trekken door mul terrein, is onderzocht en hierin is ver betering gebracht door het aanbrengen van planken. Een tweede klacht, dat een paard met won den onder het tuig werk moest verrichten, is onderzocht. Het paard had wel wonden, doch niet onder het tuig en mocht met toestem ming van den veearts werk verrichten. Ook een klacht, dat er te Soest in de Birktstraat katten worden afgemaakt met ge bakken spons, is onderzocht. Hoewel er ver moedens zijn, is het tot nog toe niet gelukt den dader te vinden. Een verzoek om een hond af te maken, is verwezen naar een dierenarts. Kratten, waarin kippen worden vervoerd, zijn nagemeten. Ze waren allen boven, den vastgestelden maat van 23 c.M. binnenwerk. SPORTKRONIEK Geridderd. Aan dein heer A Ringoir, hoofdwerktuig kundige bij de Luchtvaard-afdeelLng alhier, is verleend, ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin, de eeremedailld in zilver met de zwaarden) verbonden aan de orde van Oranje Nassau Districtscongres B arme veld In het midden van de bekende, overal reeds aangekondigde landbouwdagen en mid- denstandsbeurs te Barneveld, n.1. op Woens dag 17 Sept., houdt de Kamer van Koop handel voor de Geldersche Vallei te Barne veld haar jaarlijksche districtscongres. De dagorde, die wij daarvoor ontvingen, luidt aldus: 10 Uur: Ontvangst der congressisten ten gemeentehuize. 11 Uur: Openingswoord door dien voorz. der Kamer, den heer H. Cozijnsen Gzn., in de Nutszaal. Mededeelingen betreffende de orde, enz. 11.30 Uur: Inleiding door Mr. Joh. H. Scheurer, Secr. Kamer van Koophandel, over: „Industrie-mogelijkheden in ons gewest". 12 Uur: Inleiding door P. van Straalen Jr., Dir. van de Ned. Cultuur-Maatschappij te Amersfoort, over: „Tuinbouw-mogelijkhe- den in ons gewest". 1 Uur: Gezamenlijke koffietafel. 2.15 Uur: Inleiding door Dr. J. de Lange, Gemeente-secr. der stad Utrecht, over: „Ge meente-grondbedrijf in verband met vestiging van nieuwe bedrijven". 3 Uur: Thee. 3,15 Uur: Bespreking der gehouden inlei dingen, waarna beantwoording door de in leiders. 5 Uur: Bezichtiging van de Landbouw- en Middenstandsbeurs in de beide eierhallen. 6.15 Uur: Gezamenlijke warme maaltijd. 8 Uur: Inleiding door den Heer Margadant van Den Haag, over het bedrijf en den trans portdienst der „Koninklijke Luchtvaart-Maat schappij" met film. 9 Uur: Sluiting van het congres. Aanvang Danslessen 1 Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende annonce, waarin door den heer v., d. Kuilen (Hotel „Bosch en Duin") jd,e aanvang der danslessen voor het a.,s. seizoen worden aangekondigd. Waar Öe heer v d Kuilen, naast zijn hier voor zeer geschikte inrichting, steeds, voor uitmuntend onderwijs zorg draagt, twijfelen wij niet, of ook g(eze lessen zullen het noodige succes oogsten, Nog steeds te bard rijden Wederom zijn door de politie te Soester- berg een groot aaintal processenverbaal1 op gemaakt wegens overtreding van de Maxi mum snelheid, welke personen met een snel heid reden va)n 65 tof 90 K|M.( per uiur in de bebouwde kom Gevonden voorwerpen Omtrent de navolgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen bij de por litie Tc Soest: Belastingplaatje in etui. Porte- monnaie niet inhoud, 2 tabaksdoozen Aangeloope;n een voshit. Te Soesterberg: Vulpen, Armband horloge, r ijwi elbelast ingm erk Brand in een hooiberg Woensdagmorgen ongeveer 9,15 uur werd 'de brandweer geallarmeerd, daar een hooi berg in brand stond bij den landbouwer ,G.: Haan den Smitsweg. De; brand was ont staan door het spelen met lucifers door kin deren. Omwonenden bluschten den brand; de uilgei-uKte brandweer behoefde geen dienst te doen Diploma De heer M de Bruin, agent van politie alhier, is geslaagd voor het politie-diploma Hoog bezoek Door leden der medische sectie van hlet internationaal luchtvaart congres werd Don derdag een bezoek gebracht aan' het vlieg kamp alhier, ter bezichtiging van iden vlieg- me&ischen dienst der luchtvaart-afdeeling( De voorlichting geschiedde door de lieer en Dr, Brouwer en Dr. Jongbloed^ Tegen 2.30 uur steeg een escadrille vliegtuigen op, onder comniando van Kapitein Van Wieerden Poel man, welke gedurende eenige tijd fraaie staaltjes van vliegkunst te aanschouwen, gaven j. De deolnemers van het congres brachten, huilde aan het kranige vijftal, 1 Iets nieuws op Radio-gebied Zooals reeds in de advertentie-kolomimen van ons blad werd bekend gemaakt heeft de heer Steenhuizen, eigenaar der Radior Centrale „Soestdijk" een groote omhiekteer. gebracht in het Radio-Centrale wezen. iMoest voorheen een zeker bedragf aan aan- sluitingskosten worden betaald en dopq de abonaié eveneens een luidspreker worden aan gekocht, |dit allés heeft de heer Steenhuizen! aan kamt gezet, Door de aanhoudende uitbreiding is h'e£ den heer Steenhuizen mogelijk geworden, zon der directe kosten voor de abomné de aan sluiting te maken en een luidspreker te ver strekken. Op zeer gemakkelijke wijze kan dus thans de radio in ieder gezin worden gebracht, iets, wat voor onzen tijd, niet alleen aange naam en nuttig (maar zelfs zeer noodig' is. Dat deze regeling, welke imi den lande, nog, geen toepassing vcy*& wel inslaat,1 mag ze ker woeden afgeleid uit het feit, dat) ïgi 14 dagen niet minder dan een 50-tal aansluii fingen moesten worden gemaakt, Belangstellenden zullen wij zeker niet! be hoeven aan te raden even met den heer Steen- huizen te spreken. Koninginaefeest op de scholen De 50e verjaardag van H, M. is op Woens dag j ,L hier vrijwel algemeen feestelijk her dacht Kinderfeesten hadden daarbij evenwel niet plaats De feestcommissie achtte het be ter dat iedere'"school zelf een feest organi seerde, zoo spoedig mogelijk na 3 September Op een der scholen is dit kinderfeest ge vierd op Donderdag 4 September,, terwijl het op de overige stcholen op Vrjjdag 5- September is gevierd, Het weer werkte buitengewoon mede: niet te zonnig, niet te warm ea gelukkig toch, delen hartelooshed gepoemd. droog. Sommige speelplaatsen waren ter 71 TCDri 4 n' verhooging van de feestvreugde met vlaggen en vlaggetjes versierd. De kinderen werden alleraardigst' bezig .ge houden met allerlei spelletjes, als wedloopi met tieren, met vlagget'jes, met tunven, ver der tonsteken, ringsteken op kruiwagens, wasch ophangen, zakloopen met hindernissen enz Ter afwisseling werd getracteerd op li monade, koek chocolade en meer lekkernijen' De kinderen hebben allen reciht genoten'., Ze hebben zich kostelijk geamuseerd. De feestcommissie is ijverig in de weer geweest om huis aan huis gelden in te zamelen voor dit mooie doel en heeft gezien de goede re sultaten, eer ,vai haar werk. Aan alle gevers dan ook wel den dank van heel de Soester jeugd, die dit keer door de ruime gaven gul getracteerd kon worden. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST" Zondag a s. 2 uur terrein Koudhoomlweg Soest 1Quik' I, Ais. Zondag speelt oms ie, elftal haar ie competitiewedstrijdSoest spelers doe je best, ipeel vlug en vooral open spel en tracht minstens één punt in Soest te houden, R.K. Sportvereen. „DE PLOEG" De Ploeg heeft de finale'van dé serie-wed strijden va)n Kernland tot een; goed einde weten te brengen Met een 72 overwinning werd de eerste prijs bemachtigd 1 Voorwaar een mooi succes .Wet feliciteerein de spelers met deze overwinning. De vergadering van j J. .MaaSvdag. heeft enkele 'nieuwe bestuursleden gekozen, De)(ver schillende functies zullen onderling worden verdeeld Besloten werd ook de a.s. compe titie in te gaan met1 2 elftallen 1 De competitie zal beginnen op. Zondag 1 September EEN WIJS WOORD VOOR IEP EREN DAG ZONDAG. Voor de tijdgenootein is menige zaak slechts een zucht, die voor het nageslacht groeit tot een schreeuw, MAANDAG. Wie voortdurend zich ergert aam een niets, vernietigt zich zelf en strekt anderen tot de grootse ergenis, DINSDAG. De rijke leert de wereld, de arme leert het leven kannen. WOENSDAG. Leer door het voorbeeld van anderen wat gij doen moet en wat gij hebt te vermijden. Het gedrag van anderen moet een les voor ons zijn, 1 - DONDERDAG. Als Ide toorn zwijgt begint het berouw* te spreken, VRIJDAG. Maar al te dikwijls wordt verstandig han- ZATERDAG. Velen verstaan onder onafhankelijkheid mets anders dan te mogen doen wat zij, niet doen moesten- Diefstal Op een terrein achter zijn woning is ten: nadeele van den heer S,. aan de Soeterberg- srhestraat uit een 4-tal kpr.vep; ptl.rn. 80 K.G. honing ontvreemd Een onderzoek wordt ingesteld. Tooneel- en R iel teer-Vereen, „Excelsior" Dezer dagen is ijn onze gemeten te opgericht de Tooneel- etn Reciteer- Ver, „Excelsior", welke vereenigimg, zooals in de:n' naam reeds is weergegeven, zich beijvert -gedurende de wintermaanden op tooneelgebie d werkzaam te zijn. Het feit, dat op dit ter rei n in de laajtstei jaren zeer weinig wortdt gedatin, zal de ver en ongetwijfeld succes bezorgen. Het voor- loopig secretariaat is gevestigd,) Beetzlaan) 35.1 Men zie de advertentie in dlit blad. Verkooping Dinsdag werd door inotaris Ai .O. DamJmers ten verzoeke van mevrouw d© wed., Eijkeltl Sluiters, in het hotel „Trier," te Soestdijk' publiek verkocht I, De villa met garage, chauffeurswoning,! paardenstal, schuur met den gehaelen sier •tuin etn groot gedeelte moestuin tetr grootte© van 67,63 Are, gelegen aan de Burgemees ter Grothestraat te Soestldijk, II Het gedeelte van deni 'meesmin gelegen1 aan de Julianastraat zeer gefschikt voor bouw terrein, groot ongeveer 18.140 Aren. Perceel I ingezet op f -24 200, werd niet gehoogd Perceel II ingezet op f3200,, 'werd niet gehoogd 1 Na combinatie van bejde percetelenj wieJ den deze afgemijnd met f 1 vanwege de eige naresse Beide perceelen werden aangehouden. Schadepost Woensdagmorgen kwam de heer K-, aan den Dorresteinweg alhier, tot de voor hent minder aangename ontdekking, dat in den af- geloopen nacht zes hem toebehoorende jonge kalkoenen waren doodgebeten, "waarschijnlijk door honden. Dierenbescherming Soest en Omstreken de Maandverslag van den Inspecteur A. Vries, Steenhofstraat 32, Soest De woonwagen-kampen in Baarn en Soest KERKBERICHTEN SOEST Zondag 14 September. NED. HERV. KERK Kerkgebouw. Voorin. 10 uur Ds. Van Schaick. Rembrandtzaal. Voorin. 10 uur Ds. v. Voorthuizen, van Lage Vuursche. Nam. 6 uur Ds. J. I. v. Schaick. ROOMSCH KATHOLIEKE KERK Parochie St. Petrus en Paulus. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl. Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis en te 10 uur Hoogmis. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meuien. Nam. 5.30 uur Ds. B. AUcema. Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. Woensdag 17 September, 's avonds 7.30 uur Ds. D. J. v. Brummen, van Driebergen. VEREEN, v. VR1JZ. GODSDIENSTIGEN Gebouw „Religie en Kunst", Rerabrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. A. D. Wempe, van Amsterdam. HUIS TER HEIDE Zondag 14 September. NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. Tuinstra. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. SOESTERBERG Nam. 6 uur de Heer H. v. d. Heuvel, van Amersfoort. Zondagsschool van 23 uur. Tomaten jam. Van tomaten kan men eenl heerlijke fris- sche jam (maken, |die «n smaak voor geen en kele andere vruchtenjam onderdoet, Het re cept is zeer eenvoudig Men schilt de toma ten ein zet ze droog, op Men laat ze inkoken tot een dikke moes Deze weegt mem en aan elk pond voegt men 3,4 suiker toe, wat gem berpoeder, kaneel en fijn gemalen kruidna gels Dit alles laat mén koken tot het de dikte van de gewone jam en daarna bewaart men het in goed gesloten jampotjes, liefst met schroefdeksel, want deze jam is meer den. andere aan schimmel onderhevig. Controle van den zuigeling, zijne gezondheid en zijne voeding. Om te weten of het den zuigeling in alle opzichten goed gaat, is het inoodig om| dezen nauwkeurig gade te slaanTegenwoordig is men meer geneigd ook bij1 ziekelijke aandoe ningen van volwassenen grooter waarde toe te kennen aan verschillende methoden van onderzoek dain aan de kunst van de oude geneesheeren om goeid toe te kijken Men zou mogen zeggen, dat mén een kind beter goed zou kunnen grootbrengen zonder weeg schaal, zonder thermometer, zonder chemisch onderzoek van luierinhoud, als men- het kipd maar nauwkeurig weet te bekijken, Over het observeeren van den zuigeling kan men moeilijk iets verstandigs neerschrijven: dat moet door kijken, niet door lezen geleerd worden. Ik wil hier enkele hoofdzaken; vermelden, waaraan men ean gezonden zuigeling! kan herkennen. Deze slaapt in den, aanvang bijna iden geheel en dag, heeft wel: eens zijn schreeuwuurtje zonder dat daarvoor een re llen is te vinden. Als hij, 2 a 3 maanden oud is begint hij af en toe een uur wakker te liggen; en rond te kijken Zijn kleur is ross, ook de ooreni, maar de slijmvliezen zijn altijd bleeker dan bij vol wassenen De huid voelt stevig aan, is zeer, elastisch, zoodat een opgenomen huidplooi direct weer verdwijnt Zij is iels vochtig bij aanvoelen en aangenaam warm als het kind) niet te lang bloot heeft gelegen, De werking van het maagdarmkanaal moet bij een gezonden zuigeling zonder; stoornis verloopen, Hij zal met graagte en gulzigheid drinken Spugen, ook het zoogenaamde teruggeven, behoort niet meer tot- den volkomen normalen toestand; het opbrengen van een- kleine hoe veelheid niet gestremde mtelk direct; na 'C drinken aan de borst is toch op( zijn minst een t eek en, 'dat het kind dezen keer te véél dronk Evenmin zal een gezond kind telkens boorbaar ophoeren 1 Binnen de grenzen van de 'gezondheid kun nen de luiers er verschillend uitzien:, Juist bij borstvoeding ziet men toch her haaldelijk, dat de ontlastingluiers groen van kleur zijn, slijm bevatten en vrij talrijk wor den gemaakt, bijvoorbeeld tot vijf keer per etmaal, zoneter dat het kind overigens eenig teek en vertoont idat het niet gezond is. Als kenmerk van goede gezondheid mag ook roodheid van de billen niet voorkomen wan neer het kind goed wordt verzorgd (op tijd verdroogen, baden, poederen, geen harde luiers of geen chloor gebruiken; bij 't was- scnen. der luiers. Ook mag, geen spruw ki den mond voorkomen Wil men contróle, 'dan is weging daartoe het beste. Behalve een daling, in de eerste da gen (laagste punt gewoonlijk na 4 dagen met een totaal gewichtsverlies van 200250 gram) behoort het kind regelmatig en geleidelijk vanaf de» 4en dag aan te komen* zoodat na 7 tot 10 dagen het aanvangsgewicht weer be reikt is De toename heeft in de eerste weken en maanden veel sneller plaats dan in hét tweede halfjaar, Zeer ruw genomen is een bevredigende toename per maand: gedurende het, eerste kwartaal 700 gram per maand; tweede kwar taal 450 gram per maand; derde kwartaal 350 gram per maand, zoodat na 5 maanden het lichaamsgewicht ongeveer is verdubbeld en na 1 jaar het drievoudige van het aan vangsgewicht is bereikt Prima nieuwe 85 cent per flacon. Imkerij „Eem- land", Kerkstr. 10, Soest Te koop zeer mooie aardbeiplanten a 1 cent per stuk. Kerkstr. 10, Soest. UIT DEN OMTREK ONS VROUWENHOEKJE Slagroom. Slagroom maken is inog niet, zoo heel1 een voudig In de eerste plaats moet men er, goede geschikte room voor hebben, vooral niet te versch, en bovendien room die niet te veel melk bevat. Aanbeveling verdient, dat! de room eenige uren in het ijs gestaan heeft 1 Men klopt dan de room) in een; kom' tot een luchtige massa. .Maar als ge te lang klopt be derft de slagroom omdat ge1 dan boter uit ide room klopt. De massa wordt dan, geel en korrelig. Wanneer men een of twee eierdooi ers door de slagroom heen klopt wordt! het, geheel veel luchtigei en dad is het ook piin- der zwaar en lichter verteerbaar, BAARN Glasslijperij van den heer J. D. Kerkhoven Het was ons ter oore gekomen, dat de heer J. D. Kerkhoven, Weteringstraat 57, aan zijne reeds al groote zaak in verfwaren enz. een nieuwe afdeeling had bijgevoegd, n.1. die van het giasslajpen. We hebben er eens een kijkje genomen om te zien hoe dit in zijn werk gaat In een ruime goedverlichte werkzaal zien we een 3-tal groote machines staan, waaraan groote schijven zijn bevestigd en door een motor in een snelidraaiende richting worden voortbewogen. De eerste gang, die het glas ondergaat, is, dat zij door een vaardige hand tegen een ijzeren schijf wordt gedrukt, welke schijf re gelmatig met een speciaal soort zand en wa ter wordt besproeid. Indien het glas op deze schijf wordt gedrukt, wordt het glas afge slepen op elke gewenschte facet-breedte. Dan is het mat en in den tweeden gang op een andere schijf alleen met water toege voegd, wordt het glad geslepen. De derde beweging is, dat deriacet weder om glad wordt gepolijst met een mengsel van fijn gemalen puinsteen. Het glas ondergaat dan nog twee bewer kingen en dan is het gereed. In deze inrichting kunnen thans auto-ruiten, glas-, etalage- en reclame-platen worden ge slepen in elk formaat en keus. De heer Kerk hoven leverde reeds aan het Paleis te Soest dijk. Op auto-ruiten kan gewacht worden. De inrichting bespaart velen een reis naar Utrecht of Amsterdam, plus de daaraan ver bonden hooge vrachtkosten. Het is wederom een bewijs, dat in onze plaats behoefte is aan kleine gezonde in dustrieën en mogen we hopen, dat het den heer Kerkhoven niet aan klandizie in de nieu we tak van zijn bedrijf zal ontbreken. Wij vragen tevens aandacht voor de ad vertentie in dit nummer. Ook verdiend melding, dat de electrische installatie is geleverd door den heer M. ter Weide, Penstraat, terwijl het geheel een keu- rigen indruk maakt

Soester Courant | 1930 | | pagina 2