Hei HaeleisHois w Prijsvermindering HOEDEN. Firma Gez. Lagerwij Het Kinderpardijs GEBRS. DE ROND J. I Dames-Hoeden- en Mode-Magazijn )N1N01NDB3HTINQ Dehonqepij Stoffeerder^ Dixiaansche Rijmen. DOCiWktl riDI(j-B(JPEAÜ vropl 3Q[3T-50r.5TDyKEn0n5TPEKmi TJv4 ADriLROMQ Dagelijksche Expeditie op AMSTERDAM. W. Hasselbach V< A I sieei ie Burgemeester Grothestraat 11 - Soestdijk - Telefoon 2261 Steeds ruime keuze in Kragen, Ceintuurs, Gespen enz. AUTOPEDS, vanaf fl FIETSJES, vanaf f4.95 VLIEGENDE HOLLANDERS, vf. f7.50 KINDERAUTO'S, vanaf f 10.50 AUTOPEDS OP LUCHTBANDEN Het Speelgoedhuis met ieders keus. LEEUWENSTRAAT 26-30 - HILVERSUM TELEFOON 2175 AAN DE KIEZERS ls de groote dag gekomen, Waar de kranten over boomen, Maakt dan rood, na rijp beraad, d' Allerbesten candidaat. Of hij groot is, of wel kleinig, Dat beteekent eig'lijk weinig, Let slechts op verstand en geest, Dat zegt voor de toekomst 't meest. Of t' ie loopt op bruine schoenen, Of 't er een is, om te zoenen, Kijk niet naar z'n uithangbord, Want dat is fatale sport. Leest ge alle Soester bladen, Die U weken lang reeds raden, Leg dan Caesar aan den kant, Want die schrijft Tribune-trant. d' Een wordt hoog ten troon verheven, d' Ander is niet waard te leven; d' Een werkt voor z'n eigen zak, d' Ander heeft aan voordeel lak. Laat U in de war niet sturen Door familie, vrienden, buren; Volg de leiding en secuur, 't Is het ware op den duur. Wil niet in bedekte termen, Of mei groote woorden schermen; 't Wordt op 't laatst 'n scheldpartij En de waarheid ligt ter zij. Elke lijst maakt z'n reclame, Met een aantal mooie namen; Eén slechts slaat 'n schraal figuur: 'k Hing er liefst maar aan: Te Huur. Laat U in deez' troeb'le dagen, 'Ais men om Uw stem komt vragen, Leiden door verstand alleen, Schoon 't hart soms spreekt van neen. Hier is 't wat en daar niet alles, Rechts niet wijs, bij links is 't malles, Maar ze meenen 't allen best F.n dus volgt van zelf de rest. Luister naar deez' wijze woorden, Die je zelden van mij hoorde; Schudt ze allen door elkaar, Trek er één uit voor vier jaar. de wasscherij van den heer E. aan Schoolweg alhier. Aanvankelijk werd deze vergunning gewei gerd, doch later, vooral door de hulp van den heer Grootewal, toegestaan. Edoch, dit zaakje heeft ons raadslid geen windeieren gelegd, want wie zorgde voor le vering der machines? De heer G. J. Grootewal. Wanneer de vergunning niet werd verleend, konden de machines niet worden geleverd. Wat zegt men van zoo iemand, die zijn raadslidmaatschap gebruikt om zich zelf te bevoordeelen Kijk, heeren, dat is nu toch niet het „Al gemeen Belang". M.i. dient hiervoor een commissie van onderzoek ingesteld. Ongetwij feld zal „De Soester" dit plan van harte toe juichen. Van „Algemeen Belang" gesproken. Voor verbreeding van den Amersfoortschen straatweg werd, in 't algemeen belang, door iedereen grond afgestaan alleen de groot propagandist van „Gemeentebelang", de heer Casteleijn wilde uit eigen belang (de prijs voor den grond was mijnheer C. te laag) het algemeen belang niet dienen. Zoo zien we, dat het eigenbelang de voor standers van „Gemeentebelang" geen fraai figuur deed slaan. Soesterbergers, in 't algemeen belang, geen stem op den heer Grootewal. Een Soesterberger. o Aan de Redactie van ,.De Soester Courant". Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U een plaats in Uwf eerstuitkomend nummer voor het volgende. In de Soester schrijft de heer Iburg onder het hoofd ,AVie de schoen past trekt helm aan" weer heel wat aan mijn adres. De le zers die mij niet kennen, moeten onwille keurig gaan denken, dat ik wel tot alles in staat ben. Het zinspelen op een valsche handteekeninig is er als een roode draad! .doorheen geweven. Wij zullen zien! Dat ik schreef, te walgen van het zinspe len op een valsche handteekening bij het passeeren der bewuste acte, wordt zóó uit gelegd, dat een buitenstaander er van den ken k!an, dat ik mij er schuldig aan voelde. De heer Iburg, die met Mr. van Doorne in 1927 zelf bij den heer Nollen is geweestf en nadien nog met iemand anders, zegt, zelf van den heer Nollen gehoord te hebbben, tlat hjj niets van een aanvrage om aankoop van grond bij de gemeente Soest afwist, dus de conclusie was: er moest een valsche handteekening in 't spel zijn, want er waren brieven door den heer G. Nollen ondertee kend. En wie zouden daaraan schuldig zijn? Lezer let nu goed op. Hier kómen de 'feiten', De Burgemeester, die zeker van de zaak .wilde zijn, is Donderdag 4 Juni jj. met deri, 1 heer Schreuder, Inspecteur van Polirie naaf hebben daar naar de desbetreffende stukken, gevraagd en wat is er gebeurd? De zoon van den heer Nollen heeft aan den burger meester en den heer Schreuder de geheeje correspondentie getoond en naar ik meen, deze zelf geheel of gedeeltelijk medegege'; ven. Hierbij was ook een afschrift van het Raadsbesluit, gelijkluidend aan dat, hetwelk mij indertijd voor de uitvoering van he,tj Raadsbesluit was ter hand gesteld. - Toen ik den volgenden dag, bij den Buf: gemeesler kwam, werden beide stukken door Z.Echtb. en den heer Schreuder met elkan der vergeleken en precies gelijkluidend be vonden. Waar blijtt nu de bewering van den heer iburg? I11 genoemd raadsbesluit luidt een der voor waarden: De grond moet worden opgemeten op aan wijzing en in tegenwoordigheid van een lid van het gemeentebestuur. Om aan die voorwaarden te voldoen heb, ik op 27 Mei 1920 aan het toenmalige college van B. en W- gevraagd een of beide Wethouders aan te wijzen, die bij de aanwij zing aan den landmeter tegenwoordig zou* den zijn. De heer Mikx, toen Wethouder zijnde, is daarop bij de opmeting tegenwoor dig geweest en later ook Wethouder Enden- aijk. Dat ik dit schriftelijk gevraagd had, kan ik met het antwoord van B. enr W,. be wijzen. Wat had ik nu moeten doen, anders dan met den wethouder overleggen welkt; nummers er bij gemeten moesten worden; Wanneer ai die kleine perceelen, welke tusschen de verkochte nummers inlagen en de strooken langs de wegen er niet bij aan gewezen waren zou men nu kunnen zeggen, waarom die perceelen er niet bij gedaan; de gemeente heelt er niets aan, evenais men nu van de driehoeken of pleinen zegt. ik] zou wel eens aan den heer Iburg willen, vra gen, hoe ik anders had moeten handelen? Dat de gemeente voor duizenden is bena* deeld is ook absoluui niet waar. Dat is niet gebeurd en zal ook niet gebeuren. Op de desbetreffende kaart is duidelijk te zien, dat de Heideweg ongeveer de helft van het wegennet uitmaakt. Bovendien zijn alle uitgaven van af den, eersten dag verantwoord. Wat net bezetten der Wethoudersplaats bo- treft, herhaal ik, wat ik! ia mijn vorig' inger zonden stuk gezegd heb, dat het door ,Mr. van Doome ip den Raad is gezegd,- Wat de kosten van den aanleg der wegen betreft, zegt de heer Iburg: de Hartmanlaan en de weg voor Hoonhorst en Vervat, daar voor is f 28.30 per M. in rekening gebracht. Ik kan dit hier niet controleeren, wijl ik/ 'die boeken enz. niet heb, te meer niet, omdat de Hartmanlaan niet door mij is bfgewerkt, doch de heer Iburg weet evengoed als iky, dat de kosten voor klinkervernarding met trottoirbanden, waterleiding en rioleering meer moeten kosten dan gewpne puinwegverhar.- dmg met basalt of grind. Qok weet hij zeer goed, dat de kosten voor vei har ding voor verschillende wegen erg uiteenloopen, alleen de kosten der kin kers loopen soms van f 8.tot f 1 o.uit een, behalve duurdere of goedkoop ere scheepsr vrachten. meer of minder grondwerk enz. Ik gaf aio voorbeeld 't Vosseveld, doch idaar zegt hij niets van. Z.Ed. schijnt overal ongerechtigheid in of achter te zoeken. Ver gelijkingen zijn te maken tusschen gelijk soortige wegen als Vosseveld, Heideweg, Ons Belang, Soesterberg, de BeaufortLaan en een door mij indertijd ingediende begrooting voor de Nieuwe Steeg als puiaweg, doch dan zon den de lezers dadelijk kunnen zien, dat die prijzen niet veel uiteenloopen n.1. ongeveer f3.50 per vierkante meter. In 't (vervolg) schrijft de heer Iburg,; dat ik werk niet een overvloed van „cijfers". Ik geloof als er iemand met een overvloed van cijfers werkt, is het zek'er wel de heef Iburg. De cijfers die ik in mijn ingezondeif stuk gaf over de lengte van de te verharderi wegen zijn juist, leder die de terreinen kent, kan zich hiervan overtuigen; ook' op de kaar ten is het duideijk te zien. Ik heb uitdrukkelijk gezegd, dat het bij hef transport gestorte bedrag f 9.673,75 niet p,re,- des de helfc der kosten van den hoofdfweg bedroegen, doch dat dit bedrag van de 30.000 gulden die gestort waren, na betar ling bij transport overbleef als storting voor den wegenaanleg. De heer Iburg fantaseert; dan maar weer door en zegt: 2 xf 9.673,75 is fi9.347>5° en f40.000.voor de rest der wegen is f 59-347,5o welke reeds had den moeten gestort zijn. Verder schrijft hij, de bewoordingen van, de acte laten geen twijfel over. En ik; be weer, dat het wel zoo is. Ik weet heel goed, dat iemand die overal wat achter zoekt er uit k!an lezen, dat voor, de overige wegen nog f40.000.gesport moet worden, doch de werkelijke toestand die voor iedereen duidieliik is, ook voor den Burgemeester, stellen mij in 't gelijk, n.1.» dat de gezamenlijke kosten der wegen op| ongeveer f 40.000 begroet' zijn. Doch de heer Iburg weet het zelf o,ok| wel,1 In 1927 heeft Pastoor Vossenaar al ge schreven, als de heer Iburg kon bewijzen dat de kocpers der terreinen nog zooveel te weinig betaald hadden, Z.Ew. dan f 500 aan de algemeene armen van Soest gaf. Ik ,heb nooit,gehoord, dat Pastoor Vossenaar het verloren heeft. Dan gaat het weer over den aanleg van plantsoenen. Mijn antwoord daarop is, daf die droehoeken in 1918 al zijn bepoot met k'jarige dennetjes en dat er daarna niets meer aan gebeurd is. Zij zijn het eigendom der gemeente. Daarna schrijft de heer Iburg weer, dat de gezamenlijke lengte der wegen ongeveer 4000 M. bedraagt; dat is beslist niet waarj De heer Iburg weet zeer goed, kan althans Den Haag bij de familie Nollen geweest en weten, dat dit niet meer den ongeveer 3000 ,M. bedroeg; ieder kan dit op de ter reinen en kaart nagaan. Als de heer Iburg kan bewijzen dat het 4000 meter was geef ik' f 500 aan de armen van Soest. Evenwel koml het mooiste met de noodige verdachtmakingen achteraan. Aan het eind schrijft de heer Iburg: Aan de hand van de bepalingen der acte.' die daar ruimte voor laten, zou het meest billijk zijn, dat de werkelijk gemaakte on kosten zouden worden betaald; doch daar,'-, yoor zijn moodig de boeken en bescheiden van den heer Van Klooster, die hij destijds als Directeur van Openbare Werken had bij te houden. Deze boeken zijn juist over de jaren waar het om gaat verdwenen. Zij zijn gewoon foetsie. Gek hé. Nu mijnheer Iburg, U kunt gerust of onge rust zij»; de boeken waar, het om gaat zijn niet foetsie. I Alle uitgaven zijn geboekt met de namen, yan leveranciers vrachtrijders en werklie den en die boeken berusten bij den Burge meester. Wit zeggen de lezers nu van liet; eerlijkheidsgevoel van den heer Iburg? Men zou haast gaan veronderstellen, dat hij van 't standpunt uit gaat. lieg er maar op los; er blijft licht wat van hangen. En verder zal het precies gaan, zooals U zegt, dat hef meest billijk is. De werkelijk gemaakte kos,i ten moeten en zullen betaald worden; daari sta ik borg voor. En of nu de wegen iqo meter langer of korter zijn doet niets ter zake. Evenwel is er nog' meer gebeurd, dat U als eerlijk man ook wel eens had mogen bekend makelij maar dat is niet zoo sensationeel. De strooc ken langs de wegen waarover U zop'n drukte, maakt, had de gemeente gaarne terug. Wel nu, de gemeente heeft ze terug gekregen, geheel volgens eigen voprstel van B. en W. in ruil voor anderen grond. Ook de 'weg. thans genaamd Ericaweg, had de gemeente liever terug; ook deze heeft de gemeen,t<; teruggekregen en wel gratis en ook v.olgensi het voorstel van B. en W. Op verzoek van B. en W- vaji Soest, heb-» ben de eigenaars den aanleg der waterlef- ting over den Heideweg bekostigd, wijl an ders de Nieuwe weg niet van waterleiding kon worden voorzien. Zij hebben daarvoor betaald ongeveer f5200.terwijl zij er nog volstrekt geen behoeften aan gehad, dan had- hadden zij er behoefte aan gehad, dan had den zij met een 50 proc. mindere leiding kunnen volstaan. Op verzoek van 'B. en W. is de' weg lon,- pend vanaf den Heideweg naar 't pompsta st ion van de waterleiding niet verhard vol gens overeenkomst op 4 meter breed en puinverharding, doch op 5 meter met klin kerbestrating opgesloten tusschen trottoir banden en met beplanting. Een en ande;r kost ongeveer f 4000.meer dan verplich ting was. De rest van de nog aan te leggen wegen zal gebeuren in overleg met Burge meester en Wethouders. Dat de wegen niet eerder zijn afgewerkt vindt zijn oorzaak in de stopzetting door B. en W- op 19 Maart 1924. Vooral deze tegemoetkomingen ont vangen de eigenaars, maar steeds weer veij- dachtmakingen voor dank. J't Is fraai). D5 lezers kunnen nu oordeelen hoe eer lijk de heer Iburg het meent. Wanneer de R.K. kiezers den heer Iburg meer gelooven dan mij, verzoek ik hun beleefd "bij de a.s. Gemeenteraadsverkiezing niet op mij te stem den. Hiermede basta. Mijn dank voor de plaatsing, Hoogachtend, H. VAN KLOOSTER, o Geachte Redactie. De heer Mud schreej 121 „De Soester Cou rant" een artikel, waaromtrent mijn persoon ivordt gezegd, dat ik tot een verkapte vrij,-; heidsbondlijst zou behooren. De heer Mud weet beter, moet althans beter weten en zoo niet, dan was het beter, dat hij' zijn inkt in de pen gehouden had. Om b.v. een tegenstelling te noemen, neem ik militaris me. Wij weten hoe de vrijheidsbond hier over denkt. Mijn houding is niet ieder be,- kend, doch hier zij gezegd, dat ik ben een op religieus-humanitaire overwegingen, ge grond overtuigd anti-militairist, die niet ,op gezag van eenige partij, doch geheel en uit fluitend geleid door mijn betere ik, zal web- geren zoowel in tijd van vrede als van oor,- log aan eenige oiorlogstoebereiding deel te nemen. Is dat vrijheidsbond of verkapt vrijr lieidsbondseh? En wat heeft dit niet ge meentezaken te maken Maar heer Mud, ver telt U mij eens het verschil tusschen eeit vrijheidsbonder dus militarist en een so ciaal democraat, die met bloemen in de loop van zijn geweer naar het front trekt, of in tijd van vrede het als sociaat-democraajt wen ken aan inrichtingen, waar oorlogstuig word't gefabriceerd. Öp welke vergadering, vraagt de heer Mud, is besproken de samenwerking van de groep Busch en Vrijheidsbond? Ik zou zoo jzegj- gen heer M., waar haalt U de brutale moed .vandaan zulks te vragen? Ik bemoei mij toch ook niet met de afdeeeling Soest dejr S.D.A.P.? U spreekt vervolgens in Soest raakt Busch uitgepolitiekt. De arbeiders, welke den heer Busch in den Raad brachten, moeten nietg pieer van hem hebben. Ik placht dit niet te gelooven, heer Mud, doch indien dit waar, tnochc zijn, dan heeft de arbeider nog niets geleerd in dien tijd, wat niet onmogelijk is, als ik het betoog van U naga. Vppr mij ig het in het geheel niet erg heer M., want ik zit niet in den raad voor mijn eigen be langen, niet voor een partij, niet voor een of om geaiend te worden, maar om te" dienen en naar mijn bescheiden meening en zooveel in mijn vermogen is, geloof ik, zonder onv derscheid van godsdienstige of politieke be lijding ieder naar recht te hebben gediendj Ik zal mij onthouden van iedere propaganda ten gunste van mijn persoon. Ik blijf wen ken in den wijngaard en zal vervullen de mij opgedragen taak en naar mijn talenten, tot dat het avond is. De haat van eenige leden van de afdeeling Soest der S.D.A.P. jegeng Qiij treed ik, door levensstrijd verkregen, té- gemoet met de ware genegenheid van chris telijke zelfopoffering. Maar U is mij be kend als een criticaster en ik vraag in, gemoede, hoe is uw critiek' ten aanzien van, het onderstaande In 19261927 hadden slechts een ge\- deeltc der arbeiders f15 per week met f2.50 toeslag op de kasuitkeering. In 1927 1928 toen ik in den "Raad kwam kregen- alle arbeiders, ongeacht georganiseerd of on georganiseerd, doch verzekerd zijnde f 17.5^ per week plus f2.50 toeslag op kasuitkee ring. En wat schreef nu het bestuur der, Moderne Bouwvakarbeidersbond (S.D..AP.in 1928 naar aanleiding van een verzoek vair, de zijde der commissie om eventueele be merkingen in te zenden? Soest, 11 ,Mei' 192& Aan de Commissie voor Werkverschaffing. Mijne Heeren, In antwoord op uw schrijven van 25 April 1.1., waarin U schriftelijke mededeelingen wenscht van onze organisatie betreffende de a.s regeling der Werkverschaffing, kan het Bestuur U mededeelen, dat -dit beter in een mondeling onderhoud tot zijn recht zou kof men, daar dan beter de zaken van twee< k'ani- ten kunnen worden bezien, mocht het echi- ter jyjn. dat uwe commissie er geen prijg! 'op stelde om met ons bestuur een mondelinge bespreking te hou-dep, zoo zouden wij U' willen verwijzen naar de regeling van 1926 —1927- Hoogachtend. P. DE HAAN, Secr, Deze zijn nu voor een gedeelte candidai- ten der S.D.A.P. Over verraad van arbei ders gesproken (deze terminologie is echt S.D.'A.P.'s) Aan den arbeid, heer Mud, en de arbeiders ,om de consequentie van hun, stem te overwegen en te bepalen». Nog een verzoek, heer Mud, wilt U uw partijgenooten vragen niet zoo te liegen, n.m., door te beweren, dat ik vrijheidsbpnder ben en arbeiders verraadt, vies toch, vindt U niet Staan de kansen voor de S.DjA.P. zooi zwak, dat er dergelijke actie moet gevoerc^ worden om stemmen te krijgen? Met verschuldigde gevoelens, BUSCHi o Geachte Redactie, Zou ik U nogmaals m-ogen verzoeken, mij eenige plaatsruimte te willen verleenen, waar voor bij voorbaat mijn dank. Aan. de heeren Busch, Grootewal,, en de Redactie van „De Soester". In antwoord op "Uw ingezonden stukken, voorkomende in „De Soester" van 10 Juni, en op -de daaringestel-de vragen het volgende: De gewoonte der onnoozele getrouw, be;- gin in met den heer Busch. De -heer Busch begint met te beweren, dat ik beter zou weten, dan dat de heer Buscli tot een verkapte lijst der Vrijheidsbond bei- hoort. Neen heer Busch, ik en velen met mij weten heusch niet beter en uw geschrijf heeft mij hiervan ook niet kunnen overtui gen. Integendeel, hei heeft mij hierin zelfs nog gesterkt. En wel hierom. Gij zegt te rijn een op verschillende gronden overtuigd anti-militarist. Ook beweert gij op de hoogte te zijn met het standpunt der Vrijheidsbond, inzake militarisme. Ik ben zoo vrij om aan het één of aan het andere te twijfelen. Om U echter eenigszins inzicht te gevel) hoe de houding van de Vrijheidsbond inzake het militarisme is, wil ik hier eenige feiten memoreeren. Ons land is zoo gelukkig? naast het werkelijke leger nog verschillende militaire instituten te bezitten en wel de Vrij willige Landstorm. Hiervoor werd alleen over, 1929 uitgetrokken f 1.499.905.Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Hiervoor werd in 1929, uitgetrokken f345.893.— Plaatselijke Burger wachten f201.280.Totaal alleen over 1929 een bedrag van f 2,047.078.Door de Soc. Dem. werden hardnekkige pogin gen in het werk gesteld, deze absoluut over bodige instituten op te heffen, doch dezq (randden steeds, waartoe wel de V.B.f een piet gering aandeel in hadden, door alleen tegen deze pogingen te stemmen. In 1927 deed minister Kan een voorstel om de subsidie voor de Burgerwacht met f 150.000 te verminderen, om deze ten bate van de landbouw aan te wenden. De A.R.. heer v. d. Heuvel diende echter een motie in van de volgende inhoud; „De Kamer, mèt de Regeering van oordeel, dat Ritkssteun der Burgerwachten in het Alt» genieL1^ Belang is; niet overtuigd, dat' voor vermindering van het subsidie overwegend motief bestaan en derhalve die .vermindering betreurende gaat over tot de orde van den Deze' motie werd met behulp van de Vrij- heidsbond aangenomen. Let de heer Busch op dat Algemeen Belang, In 1927 diende K. ter Laan een motie in,, «de sterkte der lichting op ten hoogste 13000 man te bepalen. Deze maatregel zou een besparing van plm. 10 inillioen betee,- kenen. De sterkste bestrijders waren de V-rij,- heidsbonders. Ik zou deze feiten met nog zeer vele kunnen aanvullen. Reeds op 2 Mei 1925 werd door de Soc, Dem. een ontwapeningsvoorstel ingediend, welke -practisch hierop neer kwam, dat de Sterkte van het leger van 19.500 man terug gebracht werd tot 3200, welk getal ruim okloende was om aan de internationale ver plichtingen te voldoen. Ook hierbij behoor den de Vrijheidsbonders tot de sterkste be strijders. Als gij heer Busch, dit wetende en wetendp de houding der V.B. ten opzichte \an het j.1. volkspetitionement tegen de Vloot wet, valt het mij werkelijk zwaar heer B. te gelooven, dat gij anti-militarist bent, ge zien uw bereidheid met een dergelijke partij te willen samenwerken. Verder vraagt de heer Busch mij, het verschil aan te toonenv tusschen een Vrijj- heidsbonder en een Sociaal Democraat, die met bloemen in de loop van het geweer naar. het front trekt. Ik zal trachten deze insinuatie izoo goed mogelijk te beantwoorden en dan weer den! cnnopzele getrouw de laatste het eerst. Een Soc. Democraat is iemand, die in vredestijd^ dus de best geschikte tijd daarvoor nieth waar?, alles in liet werk stelt om het leger,, het oorlogswerktuig af te schajjfjen, daar naast heel gewoon z'n best doet het productie- slelsel zoodanig te wijzigen, dat het ieder ten goede komt, en oorloga-instrumenten als het leger overbodig maakt. Vrij onnoozel niet waar? Toch nog niet zoo onnoozel heer B, dat gij, foen gij in onze rijen verkeerde, dit kont begrijpen. Öf waren er andere redenen,, waarom gij bij ons niet thuis waart? Nul een vrijheidsbonder. Het komt mij echter! voor, nu gij U toch in dit illustre gezeb schap bevindt, dat gij U daar beter op die hoogte kunt stellen. Gij hebt het dan „uit de eerste hand" nietwaar? I O ja, nu nog een sociaal democraat, welj- ke in vredestijd werkt aan inrichtingen waar oorlogstuig wordt gefabriceerd. Dit heer B. doet hij voor zijn plezier; gerust louter vopr, zijn plezier. Al wat hij daarmede verdient gebruikt hij voor allerlei onnutte uitgaven. Waar hij en z'n gezin dan van leeft? Wel; ik denk, dat hij een kapitaalkrachtige vriend heeft, die hem zoo nu en dan eens! wat toe stopt. Overigens getuigt het van geen groote kracht, dat gij met dergelijke laag bij de, grondsche argumenten, om de zaak heenf- draait. Verder vraagt de heer Busch, waa-r ik de brutale moed vandaan haal, te vragen waar of de samenwerking tot stand kwam groep Busch en Vrijheidsbond. Ik wil even1- als gij, hoewel het niet welvoegelijk is, uw vraag met een wedervraag beantwoorden. Waarom heer Busch hebt gij mijn vraag niet beantwoord Kunt gij dit niet? Even nota van nemenI Het komt mij echter voor, dat de arbeiders het antwoord niet schuldig zullen blijven. Overigens eigen ik mij het recht toe, zoo lang gij de strijd der arbeidersklasse in den weg staat, door hand»- en spandiensten te bewijzen aan de Vrijheidsbond, mij met' de gevolgen daarvan bezig t-e houden. Placht U een werkelijk politieke overtuiging eigen te maken, zoodat een ieder weet, wat hijl 'aan U heeft. Wat gij verder zegt, betreffende, het schrijven van de Moderne Bouwarbei ders Bond, deel ik U mede, zooals U trou wens zeer goed weet, dat de verwijzing naar de regeling van '26'27 niets anders be- teekende als te wijzen op de samenwerking, die in die jaren heerschte tusschen de com(- missie en organisaties en niet zooals gij het belieft voor ie stellen, betreffende deloonen. Betreffende het schrijven van den heer Grootewal kaii ik zeer kort zijn. De heer £r. geeft toe, dat het wegennet te Soest; slecht is. Inderdaad en wel voornamelijk de arbeidersbuurten. .Met het standpunt betref- lende de salarisregeling, dat ieder loon naar arbeidsi-prestatie moet hebben, zou ik het met denheer Grootewal roerend eens kun.- nen zijn. Ik vermoed echter, dac dit conpe;- kwenl doorgevoerd, een gelieele piaatschap- pelijke ommekeer teweeg zou brengen. Op ,het schrijven van het onderschrift, het- volgende: 1 Hel is wel een zeer mager beeld, wat gij, gpsomt, dat gepresteerd is in 4 jaren tijd, nadat gij met zulke goede voornemens iir den Raad zijt gekomen. Betrefeinde het brengen van het loon bij werkverschaffing van f15.op f17.50, ben ik zoo vrij aan te nemen, dat dit zeer «er ker niei minder zou geweest zijn, wanneer, er behoorlijk georganiseerd overleg gepleegd was. Ook zouden de meer dan (Onrechtvaardige maatregelen, waarin ik in m'n eerste schre ven op wees, en waar de heeren wijselijk niet op ingaan, zeer waarschijnlijk niet plaats hebben gevonden. Wat de bezuiniging, betreft, waarop gij prat gaat, is -deze niet gefantaseerd? Is voor den administrateur van O.W. geen ander in de 'plaats gekomen?' Is de vorgie administrateur niet gepensLoeïïh neerd Dat de vorige Directeur van het gasbedrijf is ontslagen, is onjuist. Deze heef zelf ontslag genomen naar aanleiding van hel uitbuiten Uwerzijds van een fout, welke uitbuiting elk onbevooroordeelde beneden peil acht. Hetzelfde kan gezegd worden ten op zichte van den Directeur van Publieke Wer ken. Deze is ontslagen, doch ontving eetm gratificatie van f 10.000»om-dat hij de gemeente zoo heeft benadeelt? Zou deze, indien hij strafbare of niet toelaatbare ham delingen had gepleegd, in dienst gekomen zijn< waar hij nu is? Gij gelooft hel zelf niet. AR. les bij elkaar genomen, is mijn conclusie toch nog zoo mis niet, dat gij 4 jaar ver zuimt hebt, Uw beweringen waar te maken, daar het niets anders was dan humbug, holle frases, verkiezingsreclame, welke gij nu nog^ ïnaals meende te kunnen, gebruiken, doch aar van gij nu de slagen op Uw eigen rug* zult moeten ontvangen. K. F. MUD; R.K. Kiesvereeniging Door genoemde kiesvereeniging zal Dins dag 16 Juni, 's avonds te 8 uur, in het St. Josephgebouw, een propagandavergaderingi worden gehouden. Als gpreker zal optreden de heer W. Ln- cassen, voorzitter der centrale propaganda^ commissie in den kieskring Utrecht. Kerk en Vrede Op 5 Juni hield de afd. Soest van Kérk en Vrede zijn jaarvergadering. De voorz.j, de heer A. v. d. Plas, constateerde, dat de afd. een jaar van flinke actie achter den! rug heeft. Ondanks de felle bestrijding, wint Kerk en Vrede aanhang, ook onder de orthodoxie. Uit het jaarverslag van den heer Si uur man bleek, dat het ledental is toege nomen. De voorz. sprak woorden van waardeering tot den Secr., den heer Stuurman, die de ge meente verlaat en dankte hem voor het vele werk. voor de afd verricht. In liet be,- stuur werd gekozen de heer F. A. v. '<L Maas. In de functieverdeeling van het bestu,ur werd 'eenige verandering gebracht; Secr. is nu de heer G. K. Schuylenburg en penning» jneésteresseMevr. J. Dammers'-Boeser. I^daTis irtLiCnrimjtri en adviezem. ARCHIT sotsroyK. I 2 MINUTCn Ar stat ion soesToyK Bestelk.: Amsterdam, Singel 307, Tel. 34522. Soest: Nleuwstraat 36 en Visser's Boekhan del, Telefoon 2272 PLAATSELIJK NIEUWS Beroepen De Chr. Geref Gemeente alhier heeft! een beroep uitgebracht op Ds. L.—II.- Bee- kamp te Meppel. Sacramentsprocessie Zqndagmiddag na het Lof had de H. Sai- cramenta-processie alhier plaats -door den tuin (naar het kerkhof. De tuin was voor deze, gelegenheid extra versierd. De processie wercl door velen medegemaakt. Alles had een or delijk verloop. Op het kerkhof werd de zei gen met het Allerheiligste gegeven en een treffende predikatie gehouden. Wegverbetering De Rijksweg van hotel Birkhoven tot de Hartinanlaan is reeds geheel opnieuw be straat en daarbij aanmerkelijk verbreed, d. w.z. wat de bestrating betreft. Overal is de bestrating op zes meter ge»- bracht. Voor een gedeelte is men ook reeds bezig met den aanleg van het rijwielpad. Öf men nog wandelpaden achter de boo;- menrij zal maken? Het ware zeker gewenscht. Congres Jongeren Vredes Actie De J. V. A. organiseert 20 en 21 Juni in het Bondsliuis van den Ned. Protesltanr tenband te Soesterberg een congres over „öorlogsbcsirijduig in Vredestijd en in Oor logstijd". Over het eerste onderwerp spreken Mr; Hein -Witiemse (Voorburg) en Fedde Schuf rer (Amsterdam). Het tweede onderwe.qi wordt ingeleid door Jo Meijer (Amsterdam) en Jacq de Kadi (Amsterdam.) De nieuwe Herv. Kerk De -nieuwe Hervormde Kerk aan de Nieu;- werhoekstraat alhier, staat reeds onder de pannen. Het buitenwerk in bijna af. Tegen over het ojgel is een gaanderij gebouwd, die zeker ruimte geeft voor een paar honderd zitplaatsen. Zoover men nu kan oordeelen, zal het een aardig kefkje worden. Levering inlandsch rundvleesch voor het gar nizoen Soesterberg Ingevolge beslissing yan den minister van Defensie is de levering van inlandsch rund*- vleesch voor het garnizoen Soesterberg ge- duréhde het tijdvak 1 Juli tot en met 31 De cember 1931 opgedragen aan den heer J. Herschel, Utrecht. Oefenmaisch van De Soester Turnclub A.s Dinsdagavond zal door de Soestef Turnclub met medewerking van de .MondH accordeoni-vereeniging een (Oefenmarsch wof-j den gehouden door de gemeente. De route hiervoor is als volgt vastgesteld: Gymnastiekzaal Openbare School Kerfc'e- buurt, Torenstraat, Kerkstraat, Soesterb.str.' Eikenlaan, Birktstraat, Kerkstraat (terug), Torenslraat, Middelwijkstraat. Steenhofstraat, Spoorstraat, Julianastraat, Julianhlhin, Nieui- werhoek, Burgem. Grothestraat, Van -Wee>- destraat, Stee-nhofstraat, Middelwijkstraat, Gymnastieklokaal. De afmarsch heeft te 7 uur plaats. Aanbesteding De uitslag der gehouden aanbesteding voor het te bouwen Verkeershuis is als volgt f J. J. v. Schadewijk f2532.— J. Mets f2178.M. Hornsveld f2100.J. Jorna f2081. Gunning volgt later. R.K. Kiesvereeniging Soesterberg A.s. Zondag, na het Lof te 6 uur, zal in de R.K. Mil. Ver. te Soesterberg een belang rijke ledenvergadering worden gehouden. Alle stemgerechtigde leden worden verzocht aan wezig te zijn. Zilveren jubiléum van Pastoor A. J. C. Vossenaar Zondag is het zilveren Pastoorsfeest van den Zeereerw. heer A. C. H. Vossenaar op indrukwekkende wijze gevierd. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubi laris bleef dit beperkt tot kerkelijke en hui selijke viering, terwijl in de Jongelingenver- eeniging gelegenheid bestond den Pastoor te complimenteeren. Aan het feestelijk versierde altaar werd de plechtige Hoogmis door den jibilaris op gedragen. Hierbij fungeerden als diaken pro fessor Wachters te Culemborg en professor Van den Berg te Rijsenburg als sub-diaken. Professor Wachters hield een hooggestem de feestrede, waarbij de hooge waarde van het geestelijk gezag op den voorgrond werd gesteld. Het Zangkoor, onder leiding van den heer Horver, zong zeer verdienstelijk een Feest mis, terwijl daarna door de geheele paro chie een jubellied werd gezonden. De Jongelingsvereeniging kon de menschen- menigte niet bevatten, welke getuige wilde zijn van Pastoor's huldiging. Binnen was een passende versiering aangebracht. Daar waren aanwezig met den Burgemees ter onzer gemeente, wethouder Koenders en secretaris Batenburg, verder notaris Dam mers, notaris Van Ditshuyzen te Baarn en den heer Holthaus uit Den Haag. Vaii de geestelijkheid noemen we professor Beysens,; dr. Schrader, pastoor Mölder, pater jonck- bloedt, de eerw. heeren Janmaat en Bouw meester, kapelaans der parochie. Namens eenige vrienden bood de heer Koenders het portret van den jubilaris, ge schilderd door den heer Walstra, aan. Pastoor Vossenaar heette de a&nwezigen hartelijk welkom. Het deed hem genoegen, dat zoovelen waren opgekomen om op de receptie aanwezig te zijn. Zijneerw. dankte de heer Koenders voor zijn woorden en hoopte nog lange jaren voor zijn parochie te werken. Hierna kwamen de talrijke aanwezigen den pastoor de hand drukken. Gedurende de receptie zorgde de heer Horvers, zong zeer verdienstelijk een Feest- phonie voor gezellige afwisseling. 's Avonds bracht het Soester Harmonie corps pastoor Vossenaar een serenade. Ook dit bracht heel wat volk op de been. Notaris Dammers voerde bij die plechtigheid het woord. Procesverbaal Door de rijks- en gemeentepolitie te Soes terberg is tegen verschillende auto- en motor rijders procesverbaal opgemaakt terzake het te snel rijden op den Amersfoortsche straat weg en het vervoeren van een te lange la ding op een motorrijwiel. Regeling Sacraraents-processie, R.K. kerk Soestdijk op Zondag a.s. Het park Nieuw-Mariënburg is vanaf 3 uur tot het eind der rpocessie gesloten. Deelnemers aan de Processie nemen plaats in de kerk of op het kerkplein, doch zorgen te 2.30 uur aanwezig te zijn. Het verkoopen van bloempjes, strikjes en dergelijke, op het kerkplein is verboden. Rij wielen worden niet op het kerkplein of in het park toegelaten. Een ieder houde zich aan de instructies en wenken van de leden der regelingscom missie, die kenbaar zijn aan wit-gele strikjes. Bij den aanvang van het Lof wordt in de kerk en buiten de kerk op eigen terrein een collecte gehouden ter bestrijding van de on kosten der H. Sacramentsprocessie. Een drin gend verzoek, deze collecte goed te willen gedenken. De regelingscommissie. De omgeving weer onveilig Door de politie van Soesterberg, werd. Woensdag j.1. even over de grens van Soest onder de gemeente Zeist, aan een rijwielpad, op heeterdaad betrapt J. M. afkomstig uit Zeist, welke oneerbare handelingen pleegde tegenover twee dames, die aldaar per rij wiel passeerden. Hij is \ter beschikking gesteld van den heer, commissaris van politie te Zeist. ie afd. E.A.C. I—Soesterberg 2—5. Esvac II legde alzoo beslag op den eersten prijs der 2c- afd.; Esvac I op den; derden prijsj in de ie afdeeling. I Soesterberg is doordat zij van E.A-C, 1 met 5—2 wsit te winnen voor een jaari houdster van den Zilveren Schoen. Zaterdagmiddag speelt het Zaterdagmiddag elftal tegen „De Vossen" te Hilversum, terwijl Zondag a..s. Esvac II te Soesterberg den striid aanbind tegen Soesterberg II. V.V. SOESTDIJK Zondag j.1. trok onze vereeniging met 2 elftallen naar Vreeland voor de seriewed strijden van de V.V. „De Sperwer". Ons tweede elftal wist zich door een over winning in de winnaars-ronde te plaatsen en zal 21 Juni moeten kampen om den len of 2en prijs tegen Sperwer II. Ons eerste elftal wist tegen Bussum I met 1—1 gelijk te spelen. Bussum won na lo ting. Soester Sport-Comité wedstrijden A.s. Zondag den Hen Juni zullen de wed strijden, welke georganiseerd worden door bovengenoemd comité een aanvang nemen. De openingswedstrijd, welke gespeeld zal worden tusschen Soestdijk en Soest vindt plaats op het terrein van de V.V. Soestdijk, terwijl het aanvangsuur op 3 uur n.m. is is gesteld. Voor den aanvang van dezen wedstrijd zal door Soestdijk II en Soest II een voor wedstrijd worden gespeeld, welke te 1.30 uur aanvangt. KERKBERICHTEN Zondag 14 Juni 1931. NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur Ds. Oroeneveld- Bediening van den H. Doop. Nam. 6 uur Ds. Van Schaick. Rembrandtzaal Voorm. 10 uur Ds. Van Schaick. Nam. 6 uur Ds. Groeneveld- In alle diensten collecte voor fonds voor noodlijdende kerken en -personen. HERV. (GEK.) EVANG. Christelijke U.L.O.-school, Spoorstraat. Voorm. 10 uur Ds. J. G. Woelderink, van Vreeswijk. 's Avonds 6 uur Ds. Van de Graaf, Ede- GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur Ds. W. Hoek, van West Terschelling. Nam. 5.30 uur Ds. S. Wouters. Soes terb ergsches traat- 1 Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters. Nam. 5.30 uur Ds. W. Hoek, van West Terschelling. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Godsdienst oefening. VER. VAN VRIJZ. QODSDIENSTIGEN Gebouw „Religie en Kunst", R-embrandtlaan. Voorm. 10.30 uur Ds. A. R. de Jong, van Naarden. SOESTERBERO Nam. 6 uur Ds. T. G. Hospers, Zeist. Zondagschool van 2—3 uur. NED. HERV. KERK HUIS TER HEIDE Voorm. 10 uur Ds. B. Tuin9tra. Nam. 6 uur Ds. B. Tuinstra. ROOMSCH KATHOLIEKE KERK Voorni. 7.3o vwegmis. Voorm. 10.30 uur Hjjogmis. Nam. 6 uur Lof. In de week H. Missen om 8.15 uur. V1 toon lieve betu dan! 10 J Hi men: harti stelli vond Nieu Vooi gevr werk midc Kerk Steei (ook Kuij| SPORTKRONIEK R.K. SPORTVER. „DE PLOEG" Seriewedstrijden De uitslagen van Zondag j.1. zijn: Condor 3Olympia o3. 1 De Ploeg I—H.M.S. 3 1—o. Beide wedstrijden werden onder groote spanning gespeeld. Men ziet hier tevens, dat beide elftallen van De Ploeg zich in de finale plaatsten. De finale wordt gespeeld op Zondag 21, Juni. Het programma volgt volgende week; ES.VA.C. J.1. Zondag werden de laatste wedstrijden1 om de zilveren Schoen In het Burgem. De^ kethpark gespeeld. De uitslagen van dezen laatsten Zondag! waren1 2e afd. Esvac IIArnersf. Boys II 11—3. ie afd. Esvac INjS.F. 1 1 Ondertrouwd W. M. DE VRIES v- en J. H. GERRITSE. s Ossendamweg 7. Beethovenlaan 20. II Juni 1931. Huwelijksvoltrekking 25 Juni a.s. Den. 18en Juni hopen onze ge liefde Ouders, Pleeg- en Groot oudere CORNELIS VLUG en EVERARDA HOFF hun 35-jarige eclitvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven, is de wensch van hun dierbare kinderen. E. J. VLUG. G. H. VLUG—Van Brucliem en Kinderen. M. J. v. d. DIJSSEL— Vlug. P. v. d. DIJSSEL en Kinderen. J. MOTTE. Beckeringhstraat 33. 19 Juni a.s. hopen onze geliefde Ouders en Grootouders GERRIT RUIJER en JOHANNA HELENA DORRENSTIJN hun 25-jarige Eclitvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven is de wensch van Hun Kinderen en Kleinkinderen. Oude Utrechtsclieweg 8. Juni Regenmaand! LODEN- I JASSEN GABARDINE- en GUMMI- I MANTELS Oliejassen -pijpen -hoeden Lederen Kleeding. Soesterb ergsches tr. 51, Tel. 2200 HAVENSTR. 97 - HILVERSUM Telefoon 2602 Molenstraat W.Z. 6 Autotransport Beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomende transportwer- ken. dubb dakp berg: gevr; C. j straa een bruik den gracl Mam vraag werk voor burei Te k 40 c( Pijne: sloter We flink gevra dags maal Br. I< Kerks te ko< Groot heeft een e dient Wasc! zelf: 1 f85.- JANS Gevrc Zt loon Aanm 's nar 30b, gevra werk. delwi te ko opg- Onve Bel Bedu; KLEI Hand féls, J lands- burea te kc en b< Keiiks Alle zlngei COI1CU BROl Soest, half suite W.C. bovei wasc ruim< ter vrij Lijnd

Soester Courant | 1931 | | pagina 2